PDA

View Full Version : Σταντ για συντηρηση μηχανης τι προτεινετε?



greggiak
21/01/2023, 21:20
Καλησπερα θελω να ρωτησω τι σταντ μου προτεινετε να παρω με σκοπο να μαθω να αλλαζω αλυσιδογραναζα και να ρυθμιζω αλυσιδα μονος μου. Ενα τετοιο θα με βολευε?

Εχει διαφορα αν εχεις σταντ που σηκωνει τον πισω τροχο με το σταντ που σηκωνει τη μηχανη στη μεση κατω απο το πλαισιο?

STF
21/01/2023, 21:31
Αν ταιριάζει στη μοτοσυκλέτα που έχεις το κεντρικό σταντ θα το προτιμούσα με κυριότερο λόγο πως όταν το γκαραζώνεις σε κεντρικό σταντ ξεκουράζεις και την ανάρτηση.

greggiak
21/01/2023, 21:40
Θα το χρησιμοποιω μονο οταν θελω να βαλω χερι στο μηχανακι οχι για να το παρκαρω. Απλα θελω να μου πει καποιος αν αντιμετωπιζεις προβληματα ασταθειες ξερω γω αν παω να βγαλω τον τροχο, επισης σε τι μπατζετ παιζει ενα αξιοπρεπες σταντ να μην φοβαμαι οτι θα πεσει το μχανακι (δεν λεω να ειναι σταντ αντιπροσωπειας.. αλλα να μην το φοβαμαι στη χρηση του κ ολας )

katsar
21/01/2023, 23:05
Καλησπέρα.
Το δικο μου το είχα πάρει 30-35ε,το κλασσικό κόκκινο και σηκώνω άνετα μοτο 210 κιλα.
Σταθερό,δεν με τρομάζει.

dorso
21/01/2023, 23:25
Αν θες να ρυθμίζεις αλυσίδα τότε κοιτάς μόνο για σταντ που σηκώνει τον πίσω τροχό,το κεντρικό δεν σου κάνει..

Acacius
22/01/2023, 01:10
Είχα ένα παρεμφερές πίσω σταντ που μου φάνηκε πολύ χρήσιμο γιατί το Freewind μου δεν είχε κεντρικό. Αν και σχετικά ελαφριά μηχανή, η τοποθέτηση από το πλαϊνό σταντ στο πίσω χωρίς βοήθεια ήταν διαδικασία που με έκανε να μη νοιώθω τελείως άνετα. Δεν κοστίζει πολύ και λύνει χέρια πάντως , και κεντρικό να έχεις θα το πρότεινα.

Bowleno
22/01/2023, 07:18
Αν θες να ρυθμίζεις αλυσίδα τότε κοιτάς μόνο για σταντ που σηκώνει τον πίσω τροχό,το κεντρικό δεν σου κάνει..

Γιατί δεν κάνει το κεντρικό; :confused:
Εγώ στα ER-5 και Πήγασο που είχα και είχαν κεντρικό σταντ, μια χαρά λάδωνα και ρύθμιζα την αλυσίδα.

telegonos
22/01/2023, 10:21
Γιατί δεν κάνει το κεντρικό; :confused:
Εγώ στα ER-5 και Πήγασο που είχα και είχαν κεντρικό σταντ, μια χαρά λάδωνα και ρύθμιζα την αλυσίδα.

Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Είτε κεντρικό που φέρει η ίδια η μοτοσυκλέτα, είτε κεντρικό εκτός μοτοσυκλέτας, τι πρόβλημα υπάρχει με αυτό για να κάνεις την αλυσίδα, να βγάλεις πίσω τροχό κ.ο.κ.;

motojojo
22/01/2023, 12:30
Same here.
Μια δουλειά που ίιιισως δεν βολεύει το κεντρικό ειναι η αλλαγή λαδιών κι αυτο γιατί η τάπα ειναι πολύ κοντά στο σταντ και το λεκανακι χωράει οριακά.

Αν υπάρχει κεντρικό (ή η δυνατότητα να τοποθετηθεί) ειναι προτιμότερο με μόνο μειονεκτημα την τιμή του στην περίπτωση τοποθέτησης, πολλές φορές ειναι αδικαιολόγητα ακριβό.
Αν και εμένα έχει πάλι στο πλαινο τη βάζω αλλά τυχαίνει καμιά φορά που χρειάζεται.

Κατα τα άλλα και αυτό της φωτογραφίας είναι μια χαρά, με λίγη προσοχή και εξάσκηση μπορεί και κάποιος μόνος του να σηκώσει τη μηχανή αλλά αν δεν υπάρχει η σιγουριά με ένα δευτερο άτομο ειναι πολύ πιο ασφαλές.

Bowleno
22/01/2023, 12:50
Εγώ έχω βάλει στο πρόγραμμα να πάρω κεντρικό Σταντ (που η εδώ αντιπροσωπεία ΔΕΝ διαθέτει ούτε ως αξεσουάρ:moutza:) το καλοκαίρι, με κόστος περι τα 120 ευρώ ..

billyka
22/01/2023, 13:37
Mε το κεντρικό θα μπορέσεις να ρυθμίσεις και το sag των αναρτήσεων σου στα μετρα σου.Έχω μπρος πίσω σταντ αλλα για ρύθμιση sag δεν βολεύει,χρειάζομα αλλα δύο άτομα :lol:Παντως για τεντωμα αλυσίδας και τα σχετικά μια χαρά είναι το πίσω.Έχει πισω σταντ για bobbins και έχει και σαν αυτό της φωτο που πόσταρες που πιάνει στο ψαλίδι.

fasarias
22/01/2023, 13:44
Είχα και κεντρικό αλλά και πίσω σταντ για τα μηχανάκια μου, 1000 φορές το κεντρικό, με το πίσω σταντ είχα πάντοτε μια φοβία και μια ανασφάλεια όχι τόσο στο αν είναι σταθεροποιημένο αλλά περισσότερο στο πως θα το ανεβάσω και θα το κατεβάσω από αυτό μόνος μου. Εντάξει οκ το κεντρικό είναι αισθητά ακριβότερο αλλά βολεύει και είναι πάντα εκεί πάνω στο μηχανάκι για όπου και αν χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί.

billyka
22/01/2023, 13:47
Και γω στην αρχή το φοβομουνα αλλα πλεον είναι παιχνιδάκι να το ανεβοκατεβάζω μόνος μου,στεκομαι απ την δεξια μεριά,στηριζω το μηχανάκι στο σώμα μου(ανοικτό το πλάγιο σταντ απο αριστερά μπας και..) φέρνω το πισω σταντ στα μπόμπινς και ετσι και πιάσει μετα φεύγω απο το πλαι της μηχανής καθώς πιέζω με το αριστερό χέρι το σταντ και βουαλά

alexis72
22/01/2023, 14:27
δική μου πατέντα για να σηκώνεται ταυτόχρονα κ το πίσω κ το εμπρός μέρος ...
λέγεται ντενεκές λαδιού με νερό μέσα ...δοκιμασμένο κ αποτελεσματικό
440880 440887 440888
ανετα σηκώνονται τα 115-120 κιλά περίπου του serow πατώντας ελαφρά με το πόδι τον μοχλό του πορτοκαλί stand προς τα κατω οπου κ ασφαλίζει ,ακόμα πιο ευκολο το κάτεβασμά του σηκώνοντας τον μοχλό με το χέρι προς τα επάνω

stefanos
22/01/2023, 14:36
Αν μιλάμε για fmx κεντρικό στο μηχανάκι δεν υπάρχει.
Οπότε μιά λύση είναι το κλασικό κεντρικό σταντ https://www.caferacerwebshop.com/en/motocross-motorcycle-lift-160-kg-64827992.html?gclid=CjwKCAiA2rOeBhAsEiwA2Pl7Q5tXZCcGfx5I43vKzSlHunm9o_FbKEkzfnqIJnKtOaPRb03iHaSxlhoC PCkQAvD_BwE το οποίο χρησιμοποιώ.
Χρειάζεται να έχεις στο μυαλό σου ότι ένα αρκετά μεγάλο βάρος στηρίζεται σε μιά μικρή βάση, λασκάρεις πρώτα ας πούμε το παξιμάδι του πίσω τροχού και μετά το σηκώνεις στο σταντ....
θέλει λιγο προσοχή αλλά δουλειά γίνεται και μπροστά και πίσω.

Bowleno
22/01/2023, 17:13
δική μου πατέντα για να σηκώνεται ταυτόχρονα κ το πίσω κ το εμπρός μέρος ...
λέγεται ντενεκές λαδιού με νερό μέσα ...δοκιμασμένο κ αποτελεσματικό
440880 440887 440888
ανετα σηκώνονται τα 115-120 κιλά περίπου του serow πατώντας ελαφρά με το πόδι τον μοχλό του πορτοκαλί stand προς τα κατω οπου κ ασφαλίζει ,ακόμα πιο ευκολο το κάτεβασμά του σηκώνοντας τον μοχλό με το χέρι προς τα επάνω

Ενδιαφέρον αυτό το σταντ....από που και πόσο; αξίζει διότι γλιτώνεις το παραπανίσιο βάρος στην μηχανή.

billyka
22/01/2023, 17:39
Είναι τα κλασσικά σταντ για mx

greggiak
23/01/2023, 16:05
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια <3