PDA

View Full Version : Βόλτα πέριξ της Θεσσαλονίκης.



dumutrus
22/01/2023, 17:47
Έχει τρείς εβδομάδες που με την παρότρυνση του υιού τις Κυριακές πάμε βολτούλες γύρω από την Θεσσαλονίκη. Την πρώτη βδομάδα πήγαμε Ρύσιο, Τρίλοφο, Πλαγιάρι, Μηχανιώνα την προηγούμενη Κισσο, Παπανικολαου Ασβεστοχώρι Νεάπολη και σήμερα πήραμε τον δρόμο για Βασιλικά ανηφορίσαμε προς την Περιστερά. Σταση στην πλατεία να δούμε την πετρόχτιστη εκκλησία

440896

440895

και μια φωτογραφία την κορυφή του Χορτίατη από το χωριό

440897

Αναχώρηση από τη Περιστερά και κατευθυνόμαστε για Λιβάδι απ9 έναν μικρό ορεινό δρόμο έχοντας από δεξία την μικρή κοιλάδα των Βασιλικών, αριστερά το βουνό με πέτρα και βλάστηση να αναμιγνύονται.
Επάνω στον δρόμο πολλά σημεία με καταπληκτική θέα

440898

dumutrus
22/01/2023, 18:09
Απολαυάνοντας το δρόμο και την φύση φτάσαμε στο Λιβάδι, βγάλαμε μια φωτογραφία και φύγαμε για Πετροκέρασα

440901

στο δρόμο για Πετροκέρασσα βρήκαμε διαστάυρωση για Γαλάτιστα

440902

440903

αφήσαμε μία υπόσχεση για μελλοντική εξόρμηση και συνεχίσαμε τον δρόμο μας. Μπήκαμε Πετροκέρασα μία βόλτα μικρή να δούμε το χωρίο και επιστροφή. Κάπου στην επιστροφή σταματήσαμε σε ένα σημείο που μια πινακίδα το ανέφερε σαν "ο βράχος του γερακιου" ήταν ένα δασάκι με κανα δύο ξύλινα παγκάκια

440904

440905

Δυστυχός μετά ήρθε η ώρα της επιστροφής.

Tsber
22/01/2023, 19:20
Μπράβο παιδιά :beer:

katsar
22/01/2023, 19:25
Πολύ ωραία, να είσαι καλά που το μοιράστηκες μαζί μας!Καλές γύρες και στους δυο σας !

dumutrus
22/01/2023, 20:33
Ευχαριστώ παιδιά να είστε καλά και πάντα όρθιοι.

azar41
22/01/2023, 21:24
Αυτές οι μικρές βόλτες είναι προετοιμασία για κάτι μεγαλύτερο,καλή συνέχεια!

karellen
22/01/2023, 21:53
Ωραίες εικόνες,μπράβο παιδιά!

doctoras
23/01/2023, 07:37
απο λιβάδι σε πάει γαλάστιστα μισό ασφαλτο μισό χωματοδρομο
και απο εκεί μπορείς να συνεχίσεις χωματόδρομο μέχρι τρίγλια και πίσω είναι γαμάτη διαδρομή εαν βαρεθείς τις ασφάλτινες

dumutrus
23/01/2023, 08:16
Καλημέρα, Πάρη έτσι ακριβώς τώρα κάνουμε μικρές βόλτες πρώτον για να ευχαριστηθούμε, δεύτερων για να μάθουμε να συμβιώνουμε παρέα πάνω στη μοτοσυκλέτα με τον υίο να δούμε τι χρειαζόμαστε τι μας λείπει ώστε να ετοιμαστούμε αργότερα για κάτι πιό μεγάλο, Χρήστο ο χωματόδρομος που λές είναι στρωτός; Γιατί με προβληματίζει η μηχανή με δύο άτομα σε τέτοιο τερέν

Dr.Monty
23/01/2023, 08:21
Ωραιος!!! :beer:

Garfield
23/01/2023, 12:32
Εγώ κάποιες χαλαρές εκδρομές που κάνω πέριξ της Θεσσαλονίκης (και θα σύστηνα) είναι:

Άγιος Αντώνιος - Πετράλωνα - Νέα Καλλικράτεια - Επανομή
440940
Στάση σίγουρα για καφεδάκι και παραδοσιακό περέκ στον "Γυναικείο Αγροτικό Συνεταιρισμό Αγ. Αντωνίου", στο Φράγμα Κρήνης και επιστροφή παραλιακά από Νέα Καλλικράτεια και Επανομή


Γύρο Λίμνης Βόλβης (για λιγο πιο μακρινή)
440942
Πηγαίνω από τον παλιό δρόμο Θεσσαλονίκης-Καβάλας και από Λαγκαδίκια περνάω από την επάνω πλευρά της λίμνης. Στάση στην Μικρή Βόλβη για καφέ ή ψαράκι δίπλα στην λίμνη και επιστροφή από την κάτω πλευρά της λίμνης.


Αγιο Πρόδρομο - Αρναία - Στρατώνι - Ιερισσός - Πυργαδίκια - Πολύγυρος (για ακόμη πιο μακρινή)
440943
Ο δρόμος ειδικά μετά τον Άγιο Πρόδρομο και μέχρι Στρατώνι είναι φανταστικός με στροφούλες και μέσα από δάσος. Καφεδάκι στην Αρναία και φαγητό στα Πυργαδίκια.

dumutrus
23/01/2023, 12:46
Garfield είσαι μέσα στο μυαλό μου την διαδρομή του Αγ. Αντώνίου την σχεδίαζα για επόμενη με μόνη διαφορά οτι θα προσθέσω μετά την Επανομή τα Πάλιουρα που είχε προτείνει ο tsber. Την διαδρομή για Ιερισσό την ξέρω από τα γεννοφάσκια μου καθ' ότι είμαι από εκεί και θα συμφωνήσω μαζί σου για τις στροφές είναι απόλαυση όπως επείσης σου δείνει την επιλογή για αρκετές εναλλακτικές ώστε να μην βλέπεις συνέχεια τα ίδια. Την άλλη που προτείνεις στις λίμνες δεν την σκεφτόμουν καθόλου, έδωσες τροφή για σκέψη, ευχαριστώ.

Tsber
23/01/2023, 12:59
Garfield είσαι μέσα στο μυαλό μου την διαδρομή του Αγ. Αντώνίου την σχεδίαζα για επόμενη με μόνη διαφορά οτι θα προσθέσω μετά την Επανομή τα Πάλιουρα που είχε προτείνει ο tsber. Την διαδρομή για Ιερισσό την ξέρω από τα γεννοφάσκια μου καθ' ότι είμαι από εκεί και θα συμφωνήσω μαζί σου για τις στροφές είναι απόλαυση όπως επείσης σου δείνει την επιλογή για αρκετές εναλλακτικές ώστε να μην βλέπεις συνέχεια τα ίδια. Την άλλη που προτείνεις στις λίμνες δεν την σκεφτόμουν καθόλου, έδωσες τροφή για σκέψη, ευχαριστώ.

Ωραίος Garfield :beer:

Δημήτρη επί χρόνια έκανα τη διαδρομή προς Ιερισσό από Άγιο Νικόλαο και Πυργαδίκια γιατί είχα φίλους εκπαιδευτικούς εκεί.

Είναι αυτό που λέμε άγνωστη Χαλκιδική και είναι υπέροχη!

Nitse3
23/01/2023, 14:33
Ωραίο θέμα!!! Την διαδρομή του Αγίου Αντωνίου δεν την είχα καθόλου στα υπόψη. Θα προσπαθήσω να την βάλω στο πρόγραμμα.

SeniorCanardo
23/01/2023, 14:52
Είναι αυτό που λέμε άγνωστη Χαλκιδική και είναι υπέροχη!

Καλό θα ήταν, να παραμείνει άγνωστη, μπας και μείνει κάνα μέρος και για μας.:bawl:

dumutrus
23/01/2023, 15:10
Καλό θα ήταν, να παραμείνει άγνωστη, μπας και μείνει κάνα μέρος και για μας.:bawl:

Μην αγχώνεσαι έχει τόσες στροφές και ανηφόρες από όπουκαι να πάς που οι περισσότεροι προτιμούν το ξεκίνα σταμάτα.

billy84
23/01/2023, 16:31
Φανταστικές διαδρομές που δεν έχω κάνει παρόλο που το passo Πετροκέρασα το γνωρίζω απο το 2008. Όταν είχα ανέβει με έναν φίλο Χαλκιδική είχαμε εστιάσει στον Ταξιάρχη και στα 2 πόδια οπότε σε 2 μέρες με μια διανυκτέρευση δεν προλάβαμε να δούμε κάτι άλλο. Ωραία φάση που ακολουθεί ο γιος! Να μαθαίνει να έρχεται σε επαφή με τη φύση και να ξεφεύγει απο τα στενά όρια των πόλεων! Άντε και στην επόμενη!:beer:

dumutrus
23/01/2023, 22:13
Ο υίος ακολουθεί την γυναίκα να δώ πως θα πείσω; Ωραίος ο Ταξιάρχης εεε;

doctoras
24/01/2023, 07:13
Χρήστο ο χωματόδρομος που λές είναι στρωτός; Γιατί με προβληματίζει η μηχανή με δύο άτομα σε τέτοιο τερέν

Στρωτός είναι δεν πάυει πάντα να υπάρχουν διαφορές απο τις καιρικες συνθηκες και απο τους αγροκτηνοτρόφους με τα οχήματα τους(και στάνες τους).
κοιτα μια ωραία adve διαδρομη που περνάει γαλάστιστα και φτάνει νέα τρίγλια
440983
βέβαια για τα 45χμ χρειάζεται μιάμιση ώρα

και φυσικά πρέπει να έχεις στο νου σου σε στάνες με ματνρόσκυλα(όπως όταν ανέβαινεις πετροκερασα-λιβάδι).

για το μηχανάκι πρέπει να είναι τέρμα προφορτιμένο το αμορτισερ και πίεση ελαστικών 5 psi κάτω(αναλογως ποσο ενδοτικά συμπεριφέρεται η ανάρτηση).


*Αν πετύχει η χωματάδα δεν την φτάνει καμία ασφλάλτινη ορεινή

dumutrus
24/01/2023, 11:11
Χρήστο :beer: να σε καλά

billy84
24/01/2023, 17:36
Αν είναι να τον κάνεις θα πας μόνος 1η φορά για να δεις σε τι κατάσταση είναι και αν είναι οκ πας με το παιδί μετά.;)

dumutrus
24/01/2023, 19:19
Αφήστε παιδία για να μπορέσω να πάω χωματόδρομο θα πρέπει να αλλάξω το πίσω αμορτισέρ ως τότε μόνο να καταστρώνω διαδρομές μπορώ. :whistle:

Garfield
24/01/2023, 21:10
Ο υίος ακολουθεί την γυναίκα να δώ πως θα πείσω; Ωραίος ο Ταξιάρχης εεε;

Αν καταφέρεις να την πείσεις πες μας και εμάς πως! Αλλιώς θα περιμένω λίγα χρονάκια να μεγαλώσει η κόρη...

dumutrus
24/01/2023, 21:24
Άνευ ειρωνείας καλη υπομονή μέχρι να μεγαλώσει η κόρη γιατί για να αλλάξει η γυναίκα γνώμη ούτε με :priest: