PDA

View Full Version : Τιμοκατάλογος Μοτοσικλετών



doctoras
23/01/2023, 07:30
Ήρθε και σχετική μείωση και από την benelli

https://motorbike.gr/%CE%BD%CE%AD%CE%B1/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/benelli-2023-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

Τι γίνεται στην αγορά ρε ουστημ έπεσε ο νταουτζωνης; Είναι προεκλογική περίοδος; Λασκα πολιτική στα της ενέργειας της εουρωπα.de; Οι Κινέζοι τρελάθηκαν;

Κάτι σα να γλυκόχαραζει; Φαντασία μου; ελπίζω να μην είναι άλλη μια φουτσα-μαστίγιο, όχι ότι θα πέσω από τα σύννεφα αλλά…να…

atom_smasher
23/01/2023, 08:17
Μπα, μάλλον απλά μια εξαιρετική κίνηση για να ανεβάσει τις πωλήσεις.

Dr.Monty
23/01/2023, 08:28
Λογικα θα μειώσαν τις βίδες και τα ακριβά κομμάτια και θα ρίξαν την ποιότητα. Αυτο κανουν οι κινέζοι χρόνια.

AristidisZ
23/01/2023, 09:05
Επιθετική πολιτική τιμών, προφανώς γιατί δεν έχουν πάρει το μερίδιο στην αγορά που υπολόγιζαν

Σε κάθε περίπτωση, μόνο καλό χαρακτηρίζεται ως νέο...

katsar
23/01/2023, 10:05
Με την μείωση και πάλι έχουν κέρδος,καταλαβαίνεις τι πουλούσαν πριν.

panavour
23/01/2023, 10:21
Μην πάρετε παγίδα είναι.Μονο μάρκες καταξιωμένες να αγοράζετε,που αν και φτιάχνονται στην Κίνα, ανεβάζουν τις τιμές.Μην τσιμπατε από τις πλεμπο-μαρκες.Θελουν να σας παραπλανήσουν προς όφελος τους.Μακρυά κι αλάργα.

Dr.Monty
23/01/2023, 10:28
Καταλαβαινεις με τι κέρδος πουλανε οι άλλοι στο όνομα της πχιοτητας

AristidisZ
23/01/2023, 10:34
Καταλαβαίνετε ότι ακόμα και οι Κινέζοι κατάλαβαν ότι πλησίαζαν επικίνδυνα τιμολογιακά τους Ιάπωνες, κάτι που προφανώς είναι στα όρια του τραγελαφικού...



Oυσιαστικό:
τραγέλαφος, αρσενικό

1. μυθικό ζώο
2. κάτι που είναι αφύσικο αλλά και γελοίο

Bowleno
23/01/2023, 11:25
Μην πάρετε παγίδα είναι.Μονο μάρκες καταξιωμένες να αγοράζετε,που αν και φτιάχνονται στην Κίνα, ανεβάζουν τις τιμές.Μην τσιμπατε από τις πλεμπο-μαρκες.Θελουν να σας παραπλανήσουν προς όφελος τους.Μακρυά κι αλάργα.

Έτσι ακριβώς, μάπα εντελώς, μην κοιτάτε που τα πήραμε εμείς, πιαστήκαμε κορόιδα :cry:

:lol:

DoctoR_k6
23/01/2023, 11:31
Καταλαβαίνετε ότι ακόμα και οι Κινέζοι κατάλαβαν ότι πλησίαζαν επικίνδυνα τιμολογιακά τους Ιάπωνες, κάτι που προφανώς είναι στα όρια του τραγελαφικού...

Αφου τα ιδια μοτο πουλανε ρε συ...γιατι να μην εχουν ιδιες τιμες δηλαδη?
Τι ειναι τπτ μ@λακες?

katsar
23/01/2023, 11:44
Κορόιδα δεν είστε φίλε και κανείς δεν ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο.
Δεν είναι και οι άλλοι όμως κορόιδα ,αυτοί που τα σκάνε για ''πχοιότητα'' που είπε μια ψυχή .
Δεν ανακαλύψατε την φωτιά ούτε τον τροχό, τις καλημέρες μου :wave2:

Bowleno
23/01/2023, 11:47
Κορόιδα δεν είστε φίλε και κανείς δεν ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο.
Δεν είναι και οι άλλοι όμως κορόιδα ,αυτοί που τα σκάνε για ''πχοιότητα'' που είπε μια ψυχή .
Δεν ανακαλύψατε την φωτιά ούτε τον τροχό, τις καλημέρες μου :wave2:

Τρολιά ρε συ, τι απαντάς σοβαρά; :lol:

Την καλημέρα μου και σε σένα και όλες τις ψυχές που γράφουν εδώ! :beer:

CorpseAlive
23/01/2023, 12:01
Εγώ περιμένω Combo Deal στην μία + μία δώρο ή να βγάλουν εκπτωτικά κουπόνια τύπου Pizza Fun.

panavour
23/01/2023, 15:20
Εγώ περιμένω Combo Deal στην μία + μία δώρο ή να βγάλουν εκπτωτικά κουπόνια τύπου Pizza Fun.
Δεν είσαι εσύ για τέτοια ωρε.Δικηγορος πράμα,να σε δει καί κανένας πελάτης με κινεζιά.Μην υπαναχωρείς από τα αρχικά,από ντουκου-ντουκου-κατι,και πάνω να κοιτάς.

johnieblack
23/01/2023, 15:27
Λογικα θα μειώσαν τις βίδες και τα ακριβά κομμάτια και θα ρίξαν την ποιότητα. Αυτο κανουν οι κινέζοι χρόνια.

ακομα θυμάμαι το εφιαλτικό κοψιμο του ελατηρίου απο το πλαινο σταντ απο το trk 502 x 2019 που ειχα ενω πήγαινα με 100 λιγο πιο εξω απο τον πρωτο κομβο στην χαλκίδα απο Αθηνα , δεν εχεις και αδικο

CorpseAlive
23/01/2023, 15:31
Δεν είσαι εσύ για τέτοια ωρε.Δικηγορος πράμα,να σε δει καί κανένας πελάτης με κινεζιά.Μην υπαναχωρείς από τα αρχικά,από ντουκου-ντουκου-κατι,και πάνω να κοιτάς.

440949
440950
Αυτή εδώ σκέφτομαι.
Ίδια θα είναι και σε επιδόσεις.

panavour
23/01/2023, 15:33
ακομα θυμάμαι το εφιαλτικό κοψιμο του ελατηρίου απο το πλαινο σταντ απο το trk 502 x 2019 που ειχα ενω πήγαινα με 100 λιγο πιο εξω απο τον πρωτο κομβο στην χαλκίδα απο Αθηνα , δεν εχεις και αδικο

Πού να δεις κάποιοι άλλοι, πού είδαν με περισσότερα χλμ,το κόψιμο του σκελετού,σε κάτι ακριβωτερες μάρκες,τι ντουβρουτζά πάθανε.

Dr.Monty
23/01/2023, 23:07
ακομα θυμάμαι το εφιαλτικό κοψιμο του ελατηρίου απο το πλαινο σταντ απο το trk 502 x 2019 που ειχα ενω πήγαινα με 100 λιγο πιο εξω απο τον πρωτο κομβο στην χαλκίδα απο Αθηνα , δεν εχεις και αδικο

Πσυχούλες μου η ανθρωπότητα δεν ενδιαφέρεται για τα outliers.

Ακόμα γελάω με το yamaha που ανά τρεις μέρες πεφτει η μπαταρία ενώ το κινέζικο κράτησε 27. Πιο πολύ γελάω με το after sales: "δεν είναι στην εγγύηση η μπαταρία γιατί έχει πάνω συναγερμό." Πιο πολύ σαν επιθανάτιος ρόγχος μου ακούγεται.

Outlier: έκτροπη τιμή (outlier) είναι μια παρατήρηση σε τυχαίο δείγμα πληθυσμού η οποία διαφέρει σημαντικά από άλλες τιμές αυτού του δείγματος

stefanos
24/01/2023, 07:20
"δεν είναι στην εγγύηση η μπαταρία γιατί έχει πάνω συναγερμό."

Αυτό είναι στανταράκι στα αναλώσιμα. Αν σε καλύψουν μπαίνει στα + του μαγαζιού.

doctoras
24/01/2023, 07:42
Πσυχούλες μου η ανθρωπότητα δεν ενδιαφέρεται για τα outliers.

Ακόμα γελάω με το yamaha που ανά τρεις μέρες πεφτει η μπαταρία ενώ το κινέζικο κράτησε 27. Πιο πολύ γελάω με το after sales: "δεν είναι στην εγγύηση η μπαταρία γιατί έχει πάνω συναγερμό." Πιο πολύ σαν επιθανάτιος ρόγχος μου ακούγεται.

Outlier: έκτροπη τιμή (outlier) είναι μια παρατήρηση σε τυχαίο δείγμα πληθυσμού η οποία διαφέρει σημαντικά από άλλες τιμές αυτού του δείγματος

χωρις να παίρνω θέση για καμία μάρκα, γιατι την μπαταρία σαν παράδειγμα που έβαλες δεν ισχύει.
Οι περισσότεροι παραδοσιακοί κατασκευαστές χρόνια τώρα έχουν αφαιρέσει τον συναγερμό απο τα διαθέσιμα αξεσουάρ τους, διότι στραγγίζει την μπαταρία όποιου τύπου και να είναι.
Στα αυτοκίνητα η χωρητικότητα είναι 7-10 φορές μεγαλύτερη για να μπορεί να σηκώσει τέτοια κυκλώματα σε κατάσταση αναμονής.

AristidisZ
24/01/2023, 08:15
Πσυχούλες μου η ανθρωπότητα δεν ενδιαφέρεται για τα outliers.

Ακόμα γελάω με το yamaha που ανά τρεις μέρες πεφτει η μπαταρία ενώ το κινέζικο κράτησε 27. Πιο πολύ γελάω με το after sales: "δεν είναι στην εγγύηση η μπαταρία γιατί έχει πάνω συναγερμό." Πιο πολύ σαν επιθανάτιος ρόγχος μου ακούγεται.

Outlier: έκτροπη τιμή (outlier) είναι μια παρατήρηση σε τυχαίο δείγμα πληθυσμού η οποία διαφέρει σημαντικά από άλλες τιμές αυτού του δείγματος

Αυτό το ύφος που έχετε ορισμένοι εξ υμών "έμαθα και μαστορεύω και γαμώ τον μάστορή μου", με μοτοσυκλετιστική εμπειρία λίγο μεγαλύτερη από τον (ούτε) 2 ετών γιο μου, να το προσέξετε λίγο :wave2:

stefanos
24/01/2023, 08:21
Η benelli κατά τη γνώμη μου ήταν κατά τι ακριβότερη του ανταγωνισμού οπότε λογική κίνηση μια μείωση στις τιμές.

PaNick67
24/01/2023, 08:27
Εβλεπα ενα βιντεο απο Αμερικη που ελεγε οτι το περιθωριο κερδους της Τεσλα ειναι περιπου στο 30% ανα αυτοκινητο γι' αυτο μπορει και κανει μειωσεις ενω ολοι οι αλλοι αυξανουν τιμες....

Σκεφτομαι λοιπον οτι κατι τετοιο ισως παιζει και με τους κινεζους. Τιμολογησαν ακριβοτερα απο οσο μπορουσαν για να υποστηριξουν την δημιουργια δικτυου, να τραβηξουν εμπορους στην μαρκα, κλπ
Τωρα που τα καταφεραν και βλεπουν να κατακτουν καποιο μεριδιο μειωνουν τις τιμες για να ανοιξει η ψαλιδα με τις ιαπωνικες και να γινουν θελκτικοτερες οι δικες τους.

ioannispar
24/01/2023, 08:46
Πσυχούλες μου η ανθρωπότητα δεν ενδιαφέρεται για τα outliers.

Ακόμα γελάω με το yamaha που ανά τρεις μέρες πεφτει η μπαταρία ενώ το κινέζικο κράτησε 27. Πιο πολύ γελάω με το after sales: "δεν είναι στην εγγύηση η μπαταρία γιατί έχει πάνω συναγερμό." Πιο πολύ σαν επιθανάτιος ρόγχος μου ακούγεται.

Outlier: έκτροπη τιμή (outlier) είναι μια παρατήρηση σε τυχαίο δείγμα πληθυσμού η οποία διαφέρει σημαντικά από άλλες τιμές αυτού του δείγματος


Αστοχο το παραδειγμα σου περι μπαταριων, γιατι μιλας για διαφορετικους τυπους και συσταση. Για ελλαστικα και ποσα χλμ βγαζουν δεν σε βλεπω να μιλας. Γιατι;;; (Σαν παραδειγμα το φερνω, δεν εχω λογο για αντιπαραθεσεις)

ioannispar
24/01/2023, 08:46
χωρις να παίρνω θέση για καμία μάρκα, γιατι την μπαταρία σαν παράδειγμα που έβαλες δεν ισχύει.
Οι περισσότεροι παραδοσιακοί κατασκευαστές χρόνια τώρα έχουν αφαιρέσει τον συναγερμό απο τα διαθέσιμα αξεσουάρ τους, διότι στραγγίζει την μπαταρία όποιου τύπου και να είναι.
Στα αυτοκίνητα η χωρητικότητα είναι 7-10 φορές μεγαλύτερη για να μπορεί να σηκώσει τέτοια κυκλώματα σε κατάσταση αναμονής.


Σωστος! :beer:

DoctoR_k6
24/01/2023, 09:17
Αυτό το ύφος που έχετε ορισμένοι εξ υμών "έμαθα και μαστορεύω και γαμώ τον μάστορή μου", με μοτοσυκλετιστική εμπειρία λίγο μεγαλύτερη από τον (ούτε) 2 ετών γιο μου, να το προσέξετε λίγο :wave2:

Γιατι ρε φιλε δεν μπορει να τα μαθουν ολα μεσα σε 6-12 μηνες...? Ποσο δυσκολο ειναι?
Δεν πειραζει που μεχρι χθες δεν ξεραν να λαδωσουν αλυσιδα.
Αποψη μπορουν να εχουν ολοι.

Η μπαταρια μετα τους 6 μηνες δεν εχει εγγυηση με η χωρις συναγερμο.

Nitse3
24/01/2023, 09:34
Γενικά τα yamaha βγάζουν πολύ γέλιο. Ένα καλό έχουν μόνο δεν επηρεάζεται η ευστάθειά τους αν για κάποιο λόγο χάσουν τον ένα καθρέφτη.

stefanos
24/01/2023, 09:54
Μην αγχώνεστε πάντως ο ΓΔ έφτασε τις 1000 μονάδες μετά από πολλά χρόνια, θα ξαναγυρίσουμε στους Γιαπωνέζους....:lol:

panavour
24/01/2023, 10:11
Μην αγχώνεστε πάντως ο ΓΔ έφτασε τις 1000 μονάδες μετά από πολλά χρόνια, θα ξαναγυρίσουμε στους Γιαπωνέζους....:lol:

Ψαρεύει κι αυτός πελάτες,για να τους τα φάει όπως το 99.

AristidisZ
24/01/2023, 10:16
Ψαρεύει κι αυτός πελάτες,για να τους τα φάει όπως το 99.

μπα δε νομίζω, απλά μέχρι να φτάσουμε στις εκλογές προβλέπω να έχουμε αρνητική ανεργία & πληθωρισμό :bawl:

stefanos
24/01/2023, 11:18
μπα δε νομίζω, απλά μέχρι να φτάσουμε στις εκλογές προβλέπω να έχουμε αρνητική ανεργία & πληθωρισμό :bawl:

Πάντως μετά τις εκλογές θα τρώμε με χρυσά κουτάλια απ ότι ακούγεται.:bawl:

Bowleno
24/01/2023, 13:50
Πάντως μετά τις εκλογές θα τρώμε με χρυσά κουτάλια απ ότι ακούγεται.:bawl:

Από σάκο παρακείμενου Πακιστανού, να υποθέσω; :tooth:

panavour
24/01/2023, 14:05
Πάντως μετά τις εκλογές θα τρώμε με χρυσά κουτάλια απ ότι ακούγεται.:bawl:

Δεν έχει σημασία με τι κουτάλι τρως, άλλα τι έχει μέσα το κουτάλι που τρως.Αλλο το χαβιάρι,άλλο οι φακές.

CorpseAlive
24/01/2023, 15:46
Μια ερώτηση/παρατήρηση εντός του θέματος και χωρίς διάθεση πλάκας.

Στην μεταπωλητική αξία του οχήματος , όταν η τιμή του καινούριου πέφτει από μόνη της , τι θα συμβεί άραγε?
ή μήπως η αγορά μιας 500ρας μηχανής για τους περισσότερους είναι και το μηχανάκι 30ετίας?
Γιατί από όσο έχω παρατηρήσει οι περισσότεροι την επιλέγουν για πρώτη για να αποφύγουν το ρίσκο της μεταχειρισμένης και γιατί είναι κοντά στο Budget τους.

Acacius
24/01/2023, 17:44
Μια ερώτηση/παρατήρηση εντός του θέματος και χωρίς διάθεση πλάκας.

Στην μεταπωλητική αξία του οχήματος , όταν η τιμή του καινούριου πέφτει από μόνη της , τι θα συμβεί άραγε?
ή μήπως η αγορά μιας 500ρας μηχανής για τους περισσότερους είναι και το μηχανάκι 30ετίας?
Γιατί από όσο έχω παρατηρήσει οι περισσότεροι την επιλέγουν για πρώτη για να αποφύγουν το ρίσκο της μεταχειρισμένης και γιατί είναι κοντά στο Budget τους.

Σε ένα μοντέλο οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι λογικό να ακολουθούν αυτές του καινούργιου. Αν γίνει πιο φθηνό το καινούργιο δε μπορείς να ζητάς τα ίδια (ή ελάχιστα λιγότερα) για μεταχειρισμένο και αν γίνει πιο ακριβό, όσο σπαστικό κι αν είναι για τον υποψήφιο αγοραστή, μπορείς να το εκμεταλλευθείς προς τα πάνω. Αν θυμάμαι καλά, η Σουζούκι έκανε παλιότερα γερές προσφορές πού και πού, ξενερώνοντας τους ήδη κατόχους του εκάστοτε μοντέλου που το είχαν βάλει σε αγγελία.

Εδώ ανέβηκε ο πληθωρισμός και ακρίβυναν τα μισά μεταχειρισμένα - και κάτι στοκ μηχανάκια δεκαπενταετίας.

Bowleno
24/01/2023, 18:33
Σε ένα μοντέλο οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι λογικό να ακολουθούν αυτές του καινούργιου. Αν γίνει πιο φθηνό το καινούργιο δε μπορείς να ζητάς τα ίδια (ή ελάχιστα λιγότερα) για μεταχειρισμένο και αν γίνει πιο ακριβό, όσο σπαστικό κι αν είναι για τον υποψήφιο αγοραστή, μπορείς να το εκμεταλλευθείς προς τα πάνω. Αν θυμάμαι καλά, η Σουζούκι έκανε παλιότερα γερές προσφορές πού και πού, ξενερώνοντας τους ήδη κατόχους του εκάστοτε μοντέλου που το είχαν βάλει σε αγγελία.

Εδώ ανέβηκε ο πληθωρισμός και ακρίβυναν τα μισά μεταχειρισμένα - και κάτι στοκ μηχανάκια δεκαπενταετίας.

Εδώ γερή ξενέρα έφαγα εγώ προχθές.....

Tallyban
24/01/2023, 19:49
Καλύτερη επένδυση (καθημερινός εργάτης+μεταπώληση) αυτή τη στιγμή είναι κινεζικό παπί,κλώνος σουπρα.
Αναφέρομαι σε αγοραστές σα και μένα,όχι με ρουφιανοδουλειές.

Acacius
24/01/2023, 22:52
Επειδή είναι και εργάτες, τα παπιά είναι ίσως το πιο στρεβλωμένο κομμάτι της αγοράς. Τα περισσότερα καινούργια με ψεκασμό και EURO 5 έχουν τιμές αυξημένες κατά 30-50% σε σχέση με παλιότερα, με αποτέλεσμα όποιος έχει καρμπυρατεράτο κινεζόπαπο (ή αρχαίο "γιαπωνέζικο") να θέλει να το πουλήσει τώρα πιο πολλά απ'όσο το αγόρασε τότε.

stefanos
25/01/2023, 08:53
Μια ερώτηση/παρατήρηση εντός του θέματος και χωρίς διάθεση πλάκας.

Στην μεταπωλητική αξία του οχήματος , όταν η τιμή του καινούριου πέφτει από μόνη της , τι θα συμβεί άραγε?
ή μήπως η αγορά μιας 500ρας μηχανής για τους περισσότερους είναι και το μηχανάκι 30ετίας?
Γιατί από όσο έχω παρατηρήσει οι περισσότεροι την επιλέγουν για πρώτη για να αποφύγουν το ρίσκο της μεταχειρισμένης και γιατί είναι κοντά στο Budget τους.

Ένα κριτήριο αγοράς αγοράς για κάποιους είναι και η αξία μεταπώλησης.
Η αξία μεταπώλησης μας αρέσει ή όχι εξαρτάται και από την τιμή του καινούργιου και από την συχνότητα αλλαγής- ανανέωσης μοντέλου από τον κατασκευαστή μεταξύ των άλλων.
Αν ο κατασκευαστής αλλάζει μοντέλο κάθε χρόνο αυτός που έχει το "παλιό" χάνει χρήμα στην μεταπώληση.
Το ίδιο και στην περίπτωση εκπτώσεων προσφορών κλπ.
Λογικό, το ξέρουμε όταν αγοράζουμε γνωρίζοντας την πολιτική του εργοστασίου.
Η Honda BMW πχ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κρατάνε μοντέλα στην παραγωγή 20ετίες.
Αυτό βολεύει και στην μεταπώληση γιατί πουλάς μοντέλο που κυκλοφορεί αλλά και στην εύρεση ανταλλακτικών για τα επόμενα χρόνια.
To ΤΑ 700 ας πούμε τώρα που σταμάτησε η παραγωγή του θα έχει ανταλλακτικά για τα επόμενα 10 χρόνια, άρα σε μεγάλο βαθμό καλύπτονται και τα 650 και ίσως και τα 600, στα πολλά κοινά ανταλλακτικά.
Αγοράζοντάς το λοιπόν κάποιος αφενός ξοδεύει λιγότερα χρήματα έχει εξασφαλισμένη υποστήριξη για τα επόμενα χρόνια και γνωρίζει πιθανά προβλήματα του μοντέλου.
Άλλες εταιρείες αλλάζουν μοντέλο κάθε χρόνο ξεστοκάρουν κατά καιρούς με εκπτώσεις, ξέρουμε την πολιτική τους απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό που γουστάρει το φρέσκο το καινούργιο το καλύτερο και δεν ενδιαφέρεται τόσο για την μεταπώληση.
Δεν είναι και κακό

karellen
25/01/2023, 09:04
Ένα κριτήριο αγοράς αγοράς για κάποιους είναι και η αξία μεταπώλησης.
Η αξία μεταπώλησης μας αρέσει ή όχι εξαρτάται και από την τιμή του καινούργιου και από την συχνότητα αλλαγής- ανανέωσης μοντέλου από τον κατασκευαστή μεταξύ των άλλων.
Αν ο κατασκευαστής αλλάζει μοντέλο κάθε χρόνο αυτός που έχει το "παλιό" χάνει χρήμα στην μεταπώληση.
Το ίδιο και στην περίπτωση εκπτώσεων προσφορών κλπ.
Λογικό, το ξέρουμε όταν αγοράζουμε γνωρίζοντας την πολιτική του εργοστασίου.
Η Honda BMW πχ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κρατάνε μοντέλα στην παραγωγή 20ετίες.
Αυτό βολεύει και στην μεταπώληση γιατί πουλάς μοντέλο που κυκλοφορεί αλλά και στην εύρεση ανταλλακτικών για τα επόμενα χρόνια.
To ΤΑ 700 ας πούμε τώρα που σταμάτησε η παραγωγή του θα έχει ανταλλακτικά για τα επόμενα 10 χρόνια, άρα σε μεγάλο βαθμό καλύπτονται και τα 650 και ίσως και τα 600, στα πολλά κοινά ανταλλακτικά.
Αγοράζοντάς το λοιπόν κάποιος αφενός ξοδεύει λιγότερα χρήματα έχει εξασφαλισμένη υποστήριξη για τα επόμενα χρόνια και γνωρίζει πιθανά προβλήματα του μοντέλου.
Άλλες εταιρείες αλλάζουν μοντέλο κάθε χρόνο ξεστοκάρουν κατά καιρούς με εκπτώσεις, ξέρουμε την πολιτική τους απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό που γουστάρει το φρέσκο το καινούργιο το καλύτερο και δεν ενδιαφέρεται τόσο για την μεταπώληση.
Δεν είναι και κακό

Σωστός.
Επίσης μεγάλο,πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η εμπορικότητα ενός μοντέλου,βλέπε vstrom πρώτης γεννεάς.

CorpseAlive
25/01/2023, 10:36
Ένα κριτήριο αγοράς αγοράς για κάποιους είναι και η αξία μεταπώλησης.
Η αξία μεταπώλησης μας αρέσει ή όχι εξαρτάται και από την τιμή του καινούργιου και από την συχνότητα αλλαγής- ανανέωσης μοντέλου από τον κατασκευαστή μεταξύ των άλλων.
Αν ο κατασκευαστής αλλάζει μοντέλο κάθε χρόνο αυτός που έχει το "παλιό" χάνει χρήμα στην μεταπώληση.
Το ίδιο και στην περίπτωση εκπτώσεων προσφορών κλπ.
Λογικό, το ξέρουμε όταν αγοράζουμε γνωρίζοντας την πολιτική του εργοστασίου.
Η Honda BMW πχ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κρατάνε μοντέλα στην παραγωγή 20ετίες.
Αυτό βολεύει και στην μεταπώληση γιατί πουλάς μοντέλο που κυκλοφορεί αλλά και στην εύρεση ανταλλακτικών για τα επόμενα χρόνια.
To ΤΑ 700 ας πούμε τώρα που σταμάτησε η παραγωγή του θα έχει ανταλλακτικά για τα επόμενα 10 χρόνια, άρα σε μεγάλο βαθμό καλύπτονται και τα 650 και ίσως και τα 600, στα πολλά κοινά ανταλλακτικά.
Αγοράζοντάς το λοιπόν κάποιος αφενός ξοδεύει λιγότερα χρήματα έχει εξασφαλισμένη υποστήριξη για τα επόμενα χρόνια και γνωρίζει πιθανά προβλήματα του μοντέλου.
Άλλες εταιρείες αλλάζουν μοντέλο κάθε χρόνο ξεστοκάρουν κατά καιρούς με εκπτώσεις, ξέρουμε την πολιτική τους απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό που γουστάρει το φρέσκο το καινούργιο το καλύτερο και δεν ενδιαφέρεται τόσο για την μεταπώληση.
Δεν είναι και κακό

Θεωρώ ότι η εμπορικότητα έχει να κάνει περισσότερο με εμφάνιση/τύπο μηχανής παρά με εταιρείες.
Π.χ. Τα On/Off στην Ελλάδα είναι by far τα πιο εμπορικά και κρατάνε τιμή .
Κάποια παραπάνω κάποια λιγότερο αλλά ελάχιστα On/Off είναι μη εμπορικά .
Αυτό όμως έχει να κάνει είτε με διαστάσεις π.χ. δεν βολεύει για καθημερινό όπως το Varadero είτε με εμφάνιση όπως το Deauxville.
Ότι ανά χρονικά διαστήματα όλες οι εταιρείες ανεβάζουν ή κατεβάζουν τιμές πάλι το δέχομαι.
Το θέμα είναι πόσο συχνά γίνεται αυτό και για ποιο λόγο.

Αν υπάρχει υποτίμηση σε μηχανή ενώ η αγορά κινείται ανοδικά τότε κυριολεκτικά ανταγωνίζεσαι και το Aftermarket Sales των υφιστάμενων μηχανών.
Το ερώτημα είναι Μικρά On/Off ποιος παίρνει κατά κύριο λόγο?
Ο 50ρης που έχει κατασταλάξει ή ο πιτσιρικάς που δεν έχει χρήματα για κάτι πιο επώνυμο και θα αλλάξει σε 2-3 χρόνια όταν και αν τα αποκτήσει?
Τελικά πόσο VFM βγαίνει?

Zodd
25/01/2023, 11:26
Πιστεύω έχει να κάνει με την είσοδο της QJ ως ανεξάρτητη μάρκα στην εδώ αγορά. Όταν ο ίδιος ο κατασκευαστής, φέρνει τις ίδιες μοτοσυκλέτες και σε χαμηλότερη τιμή δεν έχουν επιλογή από το να ρίξουν και τις δικές τους.

stefanos
25/01/2023, 21:10
Το ερώτημα είναι Μικρά On/Off ποιος παίρνει κατά κύριο λόγο?
Ο 50ρης που έχει κατασταλάξει ή ο πιτσιρικάς που δεν έχει χρήματα για κάτι πιο επώνυμο και θα αλλάξει σε 2-3 χρόνια όταν και αν τα αποκτήσει?
Τελικά πόσο VFM βγαίνει?


Δεν νομίζω να υπάρχουν συγκεκριμένοι χρήστες ανάλογα της ηλικίας.
Τώρα αυτά που λες μικρά on-off (φαντάζομαι περιλαμβάνεις και τα 500 - 600 στα "μικρά") ουσιαστικά είναι η καλύτερη επιλογή λόγω ελληνικών δρόμων
και μπορούν να καλύψουν το 100% των αναγκών ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ του 99,9% των αναβατών.
Αυτά που θεωρώ εγώ μικρά on-off (δηλαδή τα μικρά που πάνε και off) είναι πιο ειδικής χρήσης και νομίζω ότι απευθύνονται σε πιο μεγάλους .
Οι πιτσιρικάδες δεν νομίζω να ασχολούνται.

doctoras
26/01/2023, 10:09
Στην γλώσσα των κατηγοριών ανα των κυβικών εκατοστών μοτοσικλέτας:
50-125 μικρή κατηγορία
250-400 μικρομεσαία
500-700 μεσαία
700-900 μεσαίο-μεγάλη
1000-1300 μεγάλη
1300 και πάνω παπορι :lol:

CorpseAlive
26/01/2023, 14:20
Δεν νομίζω να υπάρχουν συγκεκριμένοι χρήστες ανάλογα της ηλικίας.
Τώρα αυτά που λες μικρά on-off (φαντάζομαι περιλαμβάνεις και τα 500 - 600 στα "μικρά") ουσιαστικά είναι η καλύτερη επιλογή λόγω ελληνικών δρόμων
και μπορούν να καλύψουν το 100% των αναγκών ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ του 99,9% των αναβατών.
Αυτά που θεωρώ εγώ μικρά on-off (δηλαδή τα μικρά που πάνε και off) είναι πιο ειδικής χρήσης και νομίζω ότι απευθύνονται σε πιο μεγάλους .
Οι πιτσιρικάδες δεν νομίζω να ασχολούνται.

Η εμπειρία τόσο εδώ όσο και έξω σε διαψεύδει.
Όσοι κοιτάνε για πρώτη μηχανή(και κυρίως On/off ) στο Budget 4-5 χιλιάρικα μέσα στο δίλλημα είναι αν όχι πάντα στο 80% των περιπτώσεων μια κινέζικη για το VFM .
Σε προκαλώ να δεις τα τελευταία 40 θέματα με πρώτη μηχανή στο Moto.gr .
Τώρα για το μικρή ναι , μεσαία on/off είναι εγώ τα θεωρώ μικρά χωρίς όμως να το βασίζω κάπου (ίσως έχει να κάνει ότι η πρώτη μου είναι 700 κυβικά) επομένως i stand corrected.

DoctoR_k6
26/01/2023, 14:30
ΑΝ παει νεοπας με on/off στο off θα ψαχνει συνεργειο να την επισκευασει.
Οι περισσοτεροι στο on ειναι κ εκει με δυσκολια.
Ασχετα που καταληγουν εκει.
Οντως τα μικρα on/off πανε σε κατασταλαγμενους χρηστες κ οχι νεους στο αθλημα.

CorpseAlive
26/01/2023, 14:39
ΑΝ παει νεοπας με on/off στο off θα ψαχνει συνεργειο να την επισκευασει.
Οι περισσοτεροι στο on ειναι κ εκει με δυσκολια.
Ασχετα που καταληγουν εκει.
Οντως τα μικρα on/off πανε σε κατασταλαγμενους χρηστες κ οχι νεους στο αθλημα.

Καλά το ποιος χρησιμοποιεί το Off στις On/off Και στις ''on/off'' τύπου Strom είναι άλλη ιστορία.
Εγώ μιλάω για το ποιος αγοράζει τέτοιες πληθωρικές μηχανές .

AristidisZ
26/01/2023, 14:40
Καλά το ποιος χρησιμοποιεί το Off στις On/off Και στις ''on/off'' τύπου Strom είναι άλλη ιστορία.
Εγώ μιλάω για το ποιος αγοράζει τέτοιες πληθωρικές μηχανές .

Σε ποιες αναφέρεσαι ως «πληθωρικές» μηχανές ;

ptc
26/01/2023, 14:43
Η εμπειρία τόσο εδώ όσο και έξω σε διαψεύδει.
Όσοι κοιτάνε για πρώτη μηχανή(και κυρίως On/off ) στο Budget 4-5 χιλιάρικα μέσα στο δίλλημα είναι αν όχι πάντα στο 80% των περιπτώσεων μια κινέζικη για το VFM .
Σε προκαλώ να δεις τα τελευταία 40 θέματα με πρώτη μηχανή στο Moto.gr .

Κι αν δεν είναι μέσα στο δίλημμα η κινεζική, θα μπει με το ζόρι στα πρώτα δύο-τρία σχόλια. :lol:

CorpseAlive
26/01/2023, 14:48
Σε ποιες αναφέρεσαι ως «πληθωρικές» μηχανές ;

Η ΤΡΚ είναι πληθωρική στα πλαστικά ας πούμε.
Τσιγγούνα σε όλα τα υπόλοιπα.
Την βλέπεις και λες 700 κυβικά τουλάχιστον η Multistrada ,

AristidisZ
26/01/2023, 14:52
Η ΤΡΚ είναι πληθωρική στα πλαστικά ας πούμε.
Τσιγγούνα σε όλα τα υπόλοιπα.
Την βλέπεις και λες 700 κυβικά τουλάχιστον η Multistrada ,

κοίταξε να δεις, από αρχαιοτάτων χρόνων, ακόμα να σκεφτείς ο Oldman πήγαινε σχολείο, οι "on/off" μηχανές ήταν το best seller στην Ελλάδα, για προφανείς λόγους

εγώ δεν κατάλαβα την αρχική σου απορία, θεωρείς ότι όσοι αγοράζουν 500αρι on/off (CB500X και οι λοιποί κινέζοι) το κάνουν λόγω ένδειας, επειδή δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν GS1250 ή CRF1100 ;

CorpseAlive
26/01/2023, 15:01
κοίταξε να δεις, από αρχαιοτάτων χρόνων, ακόμα να σκεφτείς ο Oldman πήγαινε σχολείο, οι "on/off" μηχανές ήταν το best seller στην Ελλάδα, για προφανείς λόγους

εγώ δεν κατάλαβα την αρχική σου απορία, θεωρείς ότι όσοι αγοράζουν 500αρι on/off (CB500X και οι λοιποί κινέζοι) το κάνουν λόγω ένδειας, επειδή δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν GS1250 ή CRF1100 ;

Όχι καμία σχέση.
Το σκεπτικό μου είναι το εξής.
Συνήθως το δίλλημα που παίζει είναι μεταχειρισμένη ή καινούρια κινέζικη με τα ίδια λεφτά?
Συνήθως το δίλλημα αυτό τριβελίζει νέους στον χώρο που ψάχνουν πρώτη μηχανή είτε έρχονται από τον μυστήριο κόσμο των σκούτερ είτε από τον πιο γνώριμο κόσμο των αυτοκινήτων.
Απορώ , λοιπόν, πόσοι από αυτούς θα κρατήσουν μια πρώτη μηχανή για πάνω από 4-5 χρόνια?
Αν η ίδια κατασκευάστρια βγάζει τα επόμενα μοντέλα πιο φθηνά , τι μεταπωλητική αξία έχουν?
Τελικά το ρίσκο υποτίμησης με το κέρδος αγοράς καινούριας αξίζει ?
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

skritikos
26/01/2023, 15:19
Πιστεύω πως το πιο σωστό είναι να θεωρούμε το οποιοδήποτε όχημα ΜΗ επένδυση κεφαλαίου αλλά ένα τρόπο μετακίνησης/διασκέδασης.
Βγάζοντας τις προσδοκίες περί μεταπώλησης ίσως κάνουμε και πιο σκεπτόμενες επιλογές. Ειδικά σε έναν κόσμο που τα τελευταία 3 χρόνια αλλάζει απρόβλεπτα και δραστικά.

AristidisZ
26/01/2023, 15:21
Όχι καμία σχέση.
Το σκεπτικό μου είναι το εξής.
Συνήθως το δίλλημα που παίζει είναι μεταχειρισμένη ή καινούρια κινέζικη με τα ίδια λεφτά?
Συνήθως το δίλλημα αυτό τριβελίζει νέους στον χώρο που ψάχνουν πρώτη μηχανή είτε έρχονται από τον μυστήριο κόσμο των σκούτερ είτε από τον πιο γνώριμο κόσμο των αυτοκινήτων.
Απορώ , λοιπόν, πόσοι από αυτούς θα κρατήσουν μια πρώτη μηχανή για πάνω από 4-5 χρόνια?
Αν η ίδια κατασκευάστρια βγάζει τα επόμενα μοντέλα πιο φθηνά , τι μεταπωλητική αξία έχουν?
Τελικά το ρίσκο υποτίμησης με το κέρδος αγοράς καινούριας αξίζει ?
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Μια χαρά έγινες

Το δίλλημα όμως εξαλείφεται, αφου δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα

Θέλω εγώ με 4000-5000 να πάρω ένα φρέσκο on-off (3-4 ετών max)

Aν δεις στο car, η πιο φτηνή επιλογή είναι ένα CFMOTO στα 4500€

441035

Γιαπωνέζικο του 19 και πάνω μέχρι 6000 δεν υπάρχει ούτε ένα

Επίσης το γεγονός ότι έγινε μια μείωση τιμών δεν πάει να πει ότι


η ίδια κατασκευάστρια βγάζει τα επόμενα μοντέλα πιο φθηνά

εφ' όρου ζωής

Το ότι εσύ μπήκες στο χώρο της μοτοσυκλέτας με μηχανή 15 ετών, δεν πάει να πει ότι αυτό είναι η (μόνη) σωστή επιλογή / αντιμετώπιση

μπορεί να στάθηκες τυχερός και να σου βγήκε καλό το μηχανάκι, όμως να σκάσεις ένα τάληρο για V-Strom 10-12 ετών ή ένα NC δεκαετίας, είναι τζόγος, όσο καλά κι αν έχουν βγει τα συγκεκριμένα μηχανάκια

Γιατί στο δεκαετίας, πολύ πιθανόν να θες λάστιχα ή/και αλυσιδογράναζα ή/και σέρβις στις αναρτήσεις, χώρια να μην έχει πέσει, και παίζεις και τζόκερ μη σου βγάλει καμιά γερή ζημιά

άρα οι έχοντες το τάληρο για αγορά μηχανής, λογικό είναι να κινούνται στο κούτα κινέζικο...

υπό άλλες συνθήκες, αν π.χ. το CB500X που εγώ πήρα ούτε πριν 2 χρόνια 6700€ είχε πουλήσει πολύ, και η τιμή του σήμερα ήταν ίδια, θα έβρισκες στο τάληρο και CB, και αντίστοιχα δε θα πουλάγανε VSTROM 15ετίας πιο ακριβά από ότι τα πήραν πριν 5 χρόνια...

οπότε εφόσον η αγορά ΜΤΧ είναι τόσο στρεβλή, θεωρώ απόλυτα λογική την κίνηση αγοράς καινούργιο 500ρη κινέζου στα 5500-6000 (άσχετα που εγώ δε θα αγόραζα)

CorpseAlive
26/01/2023, 15:35
Μια χαρά έγινες

Το δίλλημα όμως εξαλείφεται, αφου δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα

Θέλω εγώ με 4000-5000 να πάρω ένα φρέσκο on-off (3-4 ετών max)

Aν δεις στο car, η πιο φτηνή επιλογή είναι ένα CFMOTO στα 4500€

441035

Γιαπωνέζικο του 19 και πάνω μέχρι 6000 δεν υπάρχει ούτε ένα

Επίσης το γεγονός ότι έγινε μια μείωση τιμών δεν πάει να πει ότι



εφ' όρου ζωής

Το ότι εσύ μπήκες στο χώρο της μοτοσυκλέτας με μηχανή 15 ετών, δεν πάει να πει ότι αυτό είναι η (μόνη) σωστή επιλογή / αντιμετώπιση

μπορεί να στάθηκες τυχερός και να σου βγήκε καλό το μηχανάκι, όμως να σκάσεις ένα τάληρο για V-Strom 10-12 ετών ή ένα NC δεκαετίας, είναι τζόγος, όσο καλά κι αν έχουν βγει τα συγκεκριμένα μηχανάκια

Γιατί στο δεκαετίας, πολύ πιθανόν να θες λάστιχα ή/και αλυσιδογράναζα ή/και σέρβις στις αναρτήσεις, χώρια να μην έχει πέσει, και παίζεις και τζόκερ μη σου βγάλει καμιά γερή ζημιά

άρα οι έχοντες το τάληρο για αγορά μηχανής, λογικό είναι να κινούνται στο κούτα κινέζικο...

υπό άλλες συνθήκες, αν π.χ. το CB500X που εγώ πήρα ούτε πριν 2 χρόνια 6700€ είχε πουλήσει πολύ, και η τιμή του σήμερα ήταν ίδια, θα έβρισκες στο τάληρο και CB, και αντίστοιχα δε θα πουλάγανε VSTROM 15ετίας πιο ακριβά από ότι τα πήραν πριν 5 χρόνια...

οπότε εφόσον η αγορά ΜΤΧ είναι τόσο στρεβλή, θεωρώ απόλυτα λογική την κίνηση αγοράς καινούργιο 500ρη κινέζου στα 5500-6000 (άσχετα που εγώ δε θα αγόραζα)

''Το ότι εσύ μπήκες στο χώρο της μοτοσυκλέτας με μηχανή 15 ετών, δεν πάει να πει ότι αυτό είναι η (μόνη) σωστή επιλογή / αντιμετώπιση''
Δεν έγραψα πουθενά αν εγώ είχα δίκιο ή όχι ούτε έβαλα προσωπική άποψη στο θέμα, τύπου τι θα έκανα εγώ.

Πάμε παρακάτω.
η ίδια κατασκευάστρια βγάζει τα επόμενα μοντέλα πιο φθηνά. Αυτό είναι γεγονός. Εξού και το όλο Thread.
Δεν πιθανολόγησα κάτι. Αν η κατασκευάστρια σε περίοδο ανατιμήσεων προς τα επάνω ρίχνει τις τιμές της , τι θα κάνει σε 5 χρόνια που οι υπόλοιποι θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές τους γιατί πολύ απλά θα έχει αποσυμφορηθεί είτε η ζήτηση είτε το παιχνίδι με τον πληθωρισμό είτε η κρίση με τα τσιπάκια είτε ο πόλεμος στην Ουκρανία?
Θα τις κρατήσει ίδιες? Θα τις ανεβάσει?
Θα αφήσει την εταιρεία της να χάσει το βασικότερο ατού της που είναι το οικονομικό σύνολο?
ή θεωρείς ότι οι ανατιμήσεις των άλλων προς τα επάνω είναι κάτι το οποίο θα παγιωθεί σε αυτούς του ρυθμούς?

CorpseAlive
26/01/2023, 15:36
Πιστεύω πως το πιο σωστό είναι να θεωρούμε το οποιοδήποτε όχημα ΜΗ επένδυση κεφαλαίου αλλά ένα τρόπο μετακίνησης/διασκέδασης.
Βγάζοντας τις προσδοκίες περί μεταπώλησης ίσως κάνουμε και πιο σκεπτόμενες επιλογές. Ειδικά σε έναν κόσμο που τα τελευταία 3 χρόνια αλλάζει απρόβλεπτα και δραστικά.

Οτιδήποτε έχει αξία και είναι εμπορεύσιμο είναι μια επένδυση.
Απλά υπάρχουν οι κακές και οι καλές επενδύσεις.







Και εγώ δνε θα αγόραζα μηχανή με μοναδικό γνώμονα αυτό απλά κάνουμε θεωρητική συζήτηση μιας και βρέχει και δεν μπορώ να πάω στις δουλειές μου. :P

skritikos
26/01/2023, 15:48
Οτιδήποτε έχει αξία και είναι εμπορεύσιμο είναι μια επένδυση.
Απλά υπάρχουν οι κακές και οι καλές επενδύσεις.

Και εγώ δνε θα αγόραζα μηχανή με μοναδικό γνώμονα αυτό απλά κάνουμε θεωρητική συζήτηση μιας και βρέχει και δεν μπορώ να πάω στις δουλειές μου. :P


Ως επένδυση εννοώ κάτι που θα φέρει χρήματα. Τα οχήματα μόνο τρώνε χρήματα, δεν παράγουν, εκτός αν κάποιος το κάνει επαγγελματικά, delivery, courier, ταξιδιώτης/reviewer/Youtuber.
Με γνώμονα αυτό ότι αγοράζω το θεωρώ μηδενικό κεφάλαιο και ξεκινώ να μαζεύω χρήματα για το επόμενο όταν βάλω κάτι στο μάτι.
Ό,τι χρήματα πάρω πίσω από την πώληση του προηγούμενου, σαφώς δεκτά. Αλλά προσπαθώ να μην τα υπολογίζω για το επόμενο.

Nostradamus
26/01/2023, 15:50
..............Οτιδήποτε έχει αξία και είναι εμπορεύσιμο είναι μια επένδυση.
Απλά υπάρχουν οι κακές και οι καλές επενδύσεις............



Εμμμ, Ξεκαθαρα οχι.. Πολυ γενικο για να ειναι αληθες. Εκτος και αν αναφερεσαι σε παπι/σκουτερ που θα δουλεψει ως επαγγελματικο...

Γενικα μιλωντας παντως, η επιλογη του κινέζικου ειναι εντελως καινουργιο "φρουτο" που αφορα την τελευταια τριετια ισως.. Φτανουν βεβαια να γινονται ρυθμιστικος παραγοντας, και λογικα καποια απο αυτα ηρθαν για να μεινουν και να αλλαξουν την αγορα.

AristidisZ
26/01/2023, 15:52
''Το ότι εσύ μπήκες στο χώρο της μοτοσυκλέτας με μηχανή 15 ετών, δεν πάει να πει ότι αυτό είναι η (μόνη) σωστή επιλογή / αντιμετώπιση''
Δεν έγραψα πουθενά αν εγώ είχα δίκιο ή όχι ούτε έβαλα προσωπική άποψη στο θέμα, τύπου τι θα έκανα εγώ.

Πάμε παρακάτω.
η ίδια κατασκευάστρια βγάζει τα επόμενα μοντέλα πιο φθηνά. Αυτό είναι γεγονός. Εξού και το όλο Thread.
Δεν πιθανολόγησα κάτι. Αν η κατασκευάστρια σε περίοδο ανατιμήσεων προς τα επάνω ρίχνει τις τιμές της , τι θα κάνει σε 5 χρόνια που οι υπόλοιποι θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές τους γιατί πολύ απλά θα έχει αποσυμφορηθεί είτε η ζήτηση είτε το παιχνίδι με τον πληθωρισμό είτε η κρίση με τα τσιπάκια είτε ο πόλεμος στην Ουκρανία?
Θα τις κρατήσει ίδιες? Θα τις ανεβάσει?
Θα αφήσει την εταιρεία της να χάσει το βασικότερο ατού της που είναι το οικονομικό σύνολο?
ή θεωρείς ότι οι ανατιμήσεις των άλλων προς τα επάνω είναι κάτι το οποίο θα παγιωθεί σε αυτούς του ρυθμούς?

πόσο είχε πριν 3-4 χρόνια το Benelli ;

είχε παραπάνω από 6600 που έχει σήμερα ;

εγώ πάντως μείωση τιμών δε βλέπω, εκτός ίσως σε στοκ μηχανάκια, στο μέλλον, αν είμαστε τυχεροί

το καλύτερο σενάριο είναι η σταθεροποίηση τιμών

atom_smasher
26/01/2023, 18:54
Στον Bορρά ξεκινάνε με μια μικρή, συνηθως 500 cc.

AUFGEBRACHT
26/01/2023, 21:36
Γενικα μιλωντας παντως, η επιλογη του κινέζικου ειναι εντελως καινουργιο "φρουτο" που αφορα την τελευταια τριετια ισως.. Φτανουν βεβαια να γινονται ρυθμιστικος παραγοντας, και λογικα καποια απο αυτα ηρθαν για να μεινουν και να αλλαξουν την αγορα.

Η επιλογή του κινέζικου είναι απόρροια της δεδομένης οικονομικής κατάστασης και της χρονικής συγκυρίας (ίσως όχι τυχαίας) που διάλεξαν οι Κινέζοι να πλημμυρίσουν την αγορά με εκατοντάδες μοντέλα και εταιρείες που ξεπηδούν σαν τα μανιτάρια και τους έκατσε μια χαρά. Το θέμα είναι ότι ήρθαν, κάποιοι θα μείνουν, κάποιοι ίσως όχι, το πόσο θα αλλάξουν την αγορά δεν το γνωρίζω, ή να το θέσω αλλιώς, δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξουν την αγορά όπως την άλλαξαν οι γιαπωνέζοι απέναντι στους ευρωπαίους κατασκευαστές...

Κοινό χαρακτηριστικό στην κινεζική μοτο εισβολή είναι η ύπαρξη παρωπίδων, τόσο από τους πολέμιους, όσο και από τους υπέρμαχους και θιασώτες του made in China. Από τη μια μεριά είναι ο συλλήβδην χλευασμός κι η ρετσινιά της κινεζιάς, κι από την άλλη είναι η αποθέωση της καραμέλας του value for money (sic). Κοίταγα χτες στο youtube ενός γνωστού και συμπαθούς youtuber και vlogger, ο οποίος είναι λάτρης και υποστηρικτής των κινέζικων μοτό, ένα βιντεάκι που κατέθετε την εμπειρία του και τις απόψεις του χρήστης CFMoto 650MT, o οποίος μέσα σε 2 χρόνια είχε κάνει 50.000 χιλιόμετρα. Το βίντεο είχε σκοπό να αποδείξει ότι τα κινέζικα μηχανάκια είναι ποιοτικά και αξιόπιστα και η αγορά τους αξίζει.

Στην ερώτηση γιατί διάλεξε το συγκεκριμένο μηχανάκι, η απάντηση ήταν γιατί ήταν πολύ φθηνό και value for money... προσωπικά, εγώ το μεταφράζω όχι ως συνειδητοποιημένη επιλογή, αλλά αναγκαστική, τουτέστιν (αυτό που αναφέρθηκε εύστοχα παραπάνω) ότι δεν είχα τα λεφτά για κάτι άλλο που ήθελα σε καινούριο, και δεν ήθελα να μπλέξω με μεταχειρισμένο. Σε κάποια στιγμή, ρωτήθηκε ο κάτοχος εάν αντιμετώπισε κάποια προβλήματα αξιοπιστίας, και ανέφερε πως στα 2 αυτά χρόνια άλλαξε ρουλεμάν, πηνία και τρόμπα βενζίνης και δισκόπλακες (αυτές από επιλογή του κατόχου, γτ οι μαμίσιες ήταν απλά ανεπαρκείς και κακής ποιότητας, όπως ανέφερε. Καίτοι παρουσίασε αυτά τα θέματα, που δεν τα λες και μικρά ή ήσσονος σημασίας, το συμπέρασμα ήταν πως η μηχανή ήταν αξιόπιστη κι άξιζε τον κόπο.

Για εμένα, όπως το βλέπω προσωπικά, οι κινέζικες μοτοσυκλέτες θα εδραιωθούν στη συνείδηση του κοινού όταν θα αγοράζονται με πρώτο γνώμονα και κριτήριο ΟΧΙ ΤΗΝ ΦΘΗΝΗ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ. Θα αλλάξουν την αγορά, όταν ο άλλος θα λέει πήρα την τάδε κινέζικη μάρκα γιατί μ' αρέσει αυτό και αυτό και αυτό, κι όχι την αγόρασα γιατί με το budget που είχα, ήταν η μόνη που μπορούσα να πάρω σε καινούρια...ούτε το "την αγόρασα γιατί είναι vfm για αυτά που προσφέρει σε σχέση με τους ανταγωνιστές. Να την αγοράζει ο άλλος ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ κι όχι γιατί απλά αυτήν μπορεί.

katsar
26/01/2023, 22:07
Έτσι για την κουβέντα.
Οι Γιαπωνέζικες εταιρίες (Honda,Suzuki κτλ) ξεκίνησαν την παραγωγή περίπου μέσα στα 50s.
Λίγο μετά, μέσα στα 60s συμμετείχαν ήδη σε αγώνες παγκοσμίου φήμης όπως το Isle of Man και είχαν νίκες εκτοπίζοντας παραδοσιακούς κατασκευαστές.(Gilera,MotoGuzzi,MV Agusta, κτλ)
Δειλά δειλά άρχισαν να παίρνουν νίκες και στο παγκόσμιο MotoGP ,στις μικρότερες κατηγορίες κυρίως ,
Απέδειξαν αμέσως τι είναι ικανό να κάνει το προιόν τους και οι ίδιοι σαν εταιρία.Ούτε μεν,ούτε αλλά,ούτε θα δούμε.
Στα 70's δεν είχαν να αποδείξουν πλέον τίποτα.
Xαρακτηριστική η παρακάτω διαφήμιση,γ@μ@μ3 και το φωνάζουμε.
441037

πυξιδας990
27/01/2023, 11:52
Η επιλογή του κινέζικου είναι απόρροια της δεδομένης οικονομικής κατάστασης και της χρονικής συγκυρίας (ίσως όχι τυχαίας) που διάλεξαν οι Κινέζοι να πλημμυρίσουν την αγορά με εκατοντάδες μοντέλα και εταιρείες που ξεπηδούν σαν τα μανιτάρια και τους έκατσε μια χαρά. Το θέμα είναι ότι ήρθαν, κάποιοι θα μείνουν, κάποιοι ίσως όχι, το πόσο θα αλλάξουν την αγορά δεν το γνωρίζω, ή να το θέσω αλλιώς, δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξουν την αγορά όπως την άλλαξαν οι γιαπωνέζοι απέναντι στους ευρωπαίους κατασκευαστές...

Κοινό χαρακτηριστικό στην κινεζική μοτο εισβολή είναι η ύπαρξη παρωπίδων, τόσο από τους πολέμιους, όσο και από τους υπέρμαχους και θιασώτες του made in China. Από τη μια μεριά είναι ο συλλήβδην χλευασμός κι η ρετσινιά της κινεζιάς, κι από την άλλη είναι η αποθέωση της καραμέλας του value for money (sic). Κοίταγα χτες στο youtube ενός γνωστού και συμπαθούς youtuber και vlogger, ο οποίος είναι λάτρης και υποστηρικτής των κινέζικων μοτό, ένα βιντεάκι που κατέθετε την εμπειρία του και τις απόψεις του χρήστης CFMoto 650MT, o οποίος μέσα σε 2 χρόνια είχε κάνει 50.000 χιλιόμετρα. Το βίντεο είχε σκοπό να αποδείξει ότι τα κινέζικα μηχανάκια είναι ποιοτικά και αξιόπιστα και η αγορά τους αξίζει.

Στην ερώτηση γιατί διάλεξε το συγκεκριμένο μηχανάκι, η απάντηση ήταν γιατί ήταν πολύ φθηνό και value for money... προσωπικά, εγώ το μεταφράζω όχι ως συνειδητοποιημένη επιλογή, αλλά αναγκαστική, τουτέστιν (αυτό που αναφέρθηκε εύστοχα παραπάνω) ότι δεν είχα τα λεφτά για κάτι άλλο που ήθελα σε καινούριο, και δεν ήθελα να μπλέξω με μεταχειρισμένο. Σε κάποια στιγμή, ρωτήθηκε ο κάτοχος εάν αντιμετώπισε κάποια προβλήματα αξιοπιστίας, και ανέφερε πως στα 2 αυτά χρόνια άλλαξε ρουλεμάν, πηνία και τρόμπα βενζίνης και δισκόπλακες (αυτές από επιλογή του κατόχου, γτ οι μαμίσιες ήταν απλά ανεπαρκείς και κακής ποιότητας, όπως ανέφερε. Καίτοι παρουσίασε αυτά τα θέματα, που δεν τα λες και μικρά ή ήσσονος σημασίας, το συμπέρασμα ήταν πως η μηχανή ήταν αξιόπιστη κι άξιζε τον κόπο.

Για εμένα, όπως το βλέπω προσωπικά, οι κινέζικες μοτοσυκλέτες θα εδραιωθούν στη συνείδηση του κοινού όταν θα αγοράζονται με πρώτο γνώμονα και κριτήριο ΟΧΙ ΤΗΝ ΦΘΗΝΗ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ. Θα αλλάξουν την αγορά, όταν ο άλλος θα λέει πήρα την τάδε κινέζικη μάρκα γιατί μ' αρέσει αυτό και αυτό και αυτό, κι όχι την αγόρασα γιατί με το budget που είχα, ήταν η μόνη που μπορούσα να πάρω σε καινούρια...ούτε το "την αγόρασα γιατί είναι vfm για αυτά που προσφέρει σε σχέση με τους ανταγωνιστές. Να την αγοράζει ο άλλος ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ κι όχι γιατί απλά αυτήν μπορεί.

ο μπλοκερ ομως το συγκρινει με το βερσους που ειχε πριν και του εβγαλε 2 βλαβες που ειχε βγαλει και στο βερσους,,πηνια και μια τσιμουχα στην τρομπα νερου,σχεδον στα ιδια χλμ.Τα συγκρινει λογω οτι ειναι ιδια μοτερ.Να τα λεμε και αυτα..Σαφεστα ο παραγοντας χρημα παιζει το ρολο του,γιατι να μην παιζει,ολοκληρος κοσμος κινεται απ αυτο και αν ενα προιον σου δινει τα ιδια πραγματα και εισαι ευχαριστημενος,γιατι να μην προτιμησεις το φθηνοτερο.Αλλωστε αυτο λεει ο μπλοκερ.

AUFGEBRACHT
27/01/2023, 12:48
ο μπλοκερ ομως το συγκρινει με το βερσους που ειχε πριν και του εβγαλε 2 βλαβες που ειχε βγαλει και στο βερσους,,πηνια και μια τσιμουχα στην τρομπα νερου,σχεδον στα ιδια χλμ.Τα συγκρινει λογω οτι ειναι ιδια μοτερ.Να τα λεμε και αυτα..Σαφεστα ο παραγοντας χρημα παιζει το ρολο του,γιατι να μην παιζει,ολοκληρος κοσμος κινεται απ αυτο και αν ενα προιον σου δινει τα ιδια πραγματα και εισαι ευχαριστημενος,γιατι να μην προτιμησεις το φθηνοτερο.Αλλωστε αυτο λεει ο μπλοκερ.

Οι Κινέζοι έχουν πάει το reverse engineering σε άλλο επίπεδο, είναι τέτοιο το επίπεδο τελειότητας, που έχουν καταφέρει να αντιγράψουν και τις ίδιες βλάβες...:D

Ακριβώς επειδή ολόκληρος κόσμος κινείται από το χρήμα, και επιχείρηση χωρίς κέρδος ΔΕΝ νοείται, η προσωπική μου λογική είναι ότι οι Κινέζοι για να τιμολογούν ένα προϊόν που κοστίζει σχεδόν όσο 2 φορές λιγότερο από ένα ανταγωνιστικό, κάπου πρέπει να έχουν κάνει παραχωρήσεις σε θέματα ποιότητας. Όπως οι δισκόπλακες με το μειωμένο πάχος, ή τα τακάκια με την άθλια πάστα για παράδειγμα. Το γεγονός που αναφέρεις, ότι το μοτέρ έβγαλε τις ίδιες βλάβες με το original μοτέρ, μου καταρρίπτει ένα επιχείρημα που ακούω συχνά, ότι οι Κινέζοι πήραν ένα αξιόπιστο μοτέρ και το βελτίωσαν (λες κι είναι βελτιωτικός οίκος της Kawasaki) εκεί που χώλαινε...αφού έβγαλε τις ίδιες βλάβες, δεν βλέπω που το έκαναν καλύτερο...

πυξιδας990
27/01/2023, 14:05
Οι Κινέζοι έχουν πάει το reverse engineering σε άλλο επίπεδο, είναι τέτοιο το επίπεδο τελειότητας, που έχουν καταφέρει να αντιγράψουν και τις ίδιες βλάβες...:D

Ακριβώς επειδή ολόκληρος κόσμος κινείται από το χρήμα, και επιχείρηση χωρίς κέρδος ΔΕΝ νοείται, η προσωπική μου λογική είναι ότι οι Κινέζοι για να τιμολογούν ένα προϊόν που κοστίζει σχεδόν όσο 2 φορές λιγότερο από ένα ανταγωνιστικό, κάπου πρέπει να έχουν κάνει παραχωρήσεις σε θέματα ποιότητας. Όπως οι δισκόπλακες με το μειωμένο πάχος, ή τα τακάκια με την άθλια πάστα για παράδειγμα. Το γεγονός που αναφέρεις, ότι το μοτέρ έβγαλε τις ίδιες βλάβες με το original μοτέρ, μου καταρρίπτει ένα επιχείρημα που ακούω συχνά, ότι οι Κινέζοι πήραν ένα αξιόπιστο μοτέρ και το βελτίωσαν (λες κι είναι βελτιωτικός οίκος της Kawasaki) εκεί που χώλαινε...αφού έβγαλε τις ίδιες βλάβες, δεν βλέπω που το έκαναν καλύτερο...
Στα 650 το άφησαν όπως ήταν..στα 700 πέραν απ' την αύξηση κυβισμού,φόρεσαν σφυρήλατα πιστόνια και ride by whire ..στο δρόμο δε, είναι πολύ διαφορετικό και ψυχωμενο..
Στις βλάβες ,ειδικά στα πηνία επειδή το είχα διαβάσει, ανέφερε τιμή εντελώς χώμα αν πλήρωνε το ανταλλακτικό..
Στο βερσους επειδή το είχε ο αδερφός μου και βαρεσε και αυτός πηνία η τιμή ήταν πολύ τσουχτερή και έκανε περιέλιξη που την πρότεινε ο ίδιος ο μάστορας του...σε εξουσιοδοτημένο πάντα.. Φαντάσου ότι το συνεργείο είχε έτοιμα πηνία επισκευασμένα με περιέλιξη και κράτησε τα παλιά του..
Οπότε ακόμα και στις βλάβες ο άνθρωπος κινέζικα θα πλήρωνε..

panavour
27/01/2023, 14:16
Εγώ πάντως το αγόρασα,λόγω φθηνειας,και όπως έχω πλειστακις αναφέρει,με μια αμφιβολία για την αξιοπιστία της, όμως ΜΕΧΡΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ,δεν το έχω μετανιώσει, γιατί ΔΕΝ μου έχει βγάλει τίποτα ΑΠΟΛΎΤΩΣ, στα 12500χλμ.Θα μου πεις λίγα ρε φίλε.ΝΑΙ όντως πολύ λίγα ακόμα.ΙΔΩΜΕΝ.Οπως την βλέπω,με την 45χρονη εμπειρία μου,από καινούργια και μτχμενα,μου φαίνεται ότι ΔΕΝ θα αποδειχθεί "μάπα το καρπούζι."Και σίγουρα θα ενημερώνω χωρίς φόβο και πάθος για ότι θα παθαίνει.Ο κίτρινος δράκος κατά την ταπεινή μου γνώμη ήρθε για να μείνει,και θα μείνει.Οσον αφορά την μείωση των τιμών, αυτά είναι "πάγια" παλια τακτική όλων των εταιρειών,καθώς και η σύντομη αλλαγή μοντέλων.Η αγορά ρυθμίζεται από την προσφορά και την ζήτηση και όλα τα άλλα είναι μουχαμπετι καφενείου που έλεγε κάποτε και κάποιος αείμνηστος διαχειριστής.

SeniorCanardo
27/01/2023, 14:50
Επίσης, ο Κινέζος δεν κάνει απαραίτητα reverse engineering, πολλές φορές αγοράζει τις πατέντες κανονικά.

Έτσι όπως πάει το πράγμα, ο διαχωρισμός μεταξύ, Κινέζων, Ευρωπαίων, Ινδών, Ιαπώνων, Βραζιλιάνων, Ινδονήσιων, Ταϋλανδών τείνει να εξαφανιστεί και θα μείνουν μόνο τα brand names. (βλ. σχετικά (https://www.motomag.gr/news/nea-montela/qj-srk-1000-rr-proto-kineziko-superbike-einai-gegonos))

doctor_john
27/01/2023, 17:11
Nαι ρε παιδιά έχει γραφεί και επίσημα, πουλήθηκαν απο την kawasaki τα σχέδια.

doctoras
27/01/2023, 17:35
Εγώ πάντως το αγόρασα,λόγω φθηνειας,και όπως έχω πλειστακις αναφέρει,με μια αμφιβολία για την αξιοπιστία της, όμως ΜΕΧΡΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ,δεν το έχω μετανιώσει, γιατί ΔΕΝ μου έχει βγάλει τίποτα ΑΠΟΛΎΤΩΣ, στα 12500χλμ.Θα μου πεις λίγα ρε φίλε.ΝΑΙ όντως πολύ λίγα ακόμα.ΙΔΩΜΕΝ.Οπως την βλέπω,με την 45χρονη εμπειρία μου,από καινούργια και μτχμενα,μου φαίνεται ότι ΔΕΝ θα αποδειχθεί "μάπα το καρπούζι."Και σίγουρα θα ενημερώνω χωρίς φόβο και πάθος για ότι θα παθαίνει.Ο κίτρινος δράκος κατά την ταπεινή μου γνώμη ήρθε για να μείνει,και θα μείνει.Οσον αφορά την μείωση των τιμών, αυτά είναι "πάγια" παλια τακτική όλων των εταιρειών,καθώς και η σύντομη αλλαγή μοντέλων.Η αγορά ρυθμίζεται από την προσφορά και την ζήτηση και όλα τα άλλα είναι μουχαμπετι καφενείου που έλεγε κάποτε και κάποιος αείμνηστος διαχειριστής.




με αφορμή το παραπάνω ποστ, να πουμε και αυτό: αν ο μέσος αναβάτης κάνει με 1 μηχανάκι 50km - 70km μετά το αλλάζει επειδή το βαρέθηκε / ήθελε πιο μικρό / πιο μεγάλο / άλλαξε κατηγορία / χρεοκόπησε / έγινε οικογενειάρχης κλπ κλπ

Αν σε αυτά χλμ που το πήρε από καινούργιο δεν τον ταλαιπώρησε, στα @@του... δεν είναι R&D να εξετάσει διεξοδικά την αντοχή των μετάλλων στα χρόνια και καταπόνηση του συγκεκριμένου μοντέλου..


Το μηχανάκι και οι μάρκες είναι κάτι το προσωπικό. Σου κανει γούστο να πάρεις οτι σου καπνίσει όσο και αν κοστίζει και δε χρωστάς καμία αιτιολόγηση. Αυτό είναι το δηκαιωμα... ανεξάρτητα αν εμείς εδώ που είμαστε και λίγο χομπιστες μαστοράδες, λίγο χομπίστες developers, λίγο αισθητικής opinioners, λίγο οδηγοί, λίγο ταξιδιώτες και λίγο joe bar team το ξεσκονίζουμε λίγο παραπάνω σε όλες τις συζητήσεις worth it or not.

:beer:

doctor_john
27/01/2023, 18:26
λίγο joe bar; μου σπας το ηθικό..

doctoras
04/02/2023, 10:44
Βάση και του νέου τιμοκαταλόγου της piaggio τελικά άνθρακας ο χρυσός

https://scooternet.gr/news/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/piaggio-2023-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AE%CF%83/

Δεν υπάρχει παγκόσμια τάση για να φθηνινουν τα προϊόντα(που όπως μας ειπαν οφειλόταν στην ενέργεια) παραμονο όπως φαίνεται οι νεοεισερχόμενοι κατασκευαστές να παρουσιάζουν ευκαιρίες για να μεγαλώσει το μερίδιο τους

Και αυτό συμβαίνει σε benelli,cfmoto, royal Enfield, voge.
Ενω όλοι οι υπόλοιποι έκαναν ανατιμήσεις

telegonos
04/02/2023, 11:23
...το βερσους ...στο βερσους...


...Στο βερσους...

ΒερσΙς μαστορα λεγεται η μοτοσυκλετα.