PDA

View Full Version : SH MODE 125 vs SYMPHONY ST 125 LC ABS



agriniopk
30/01/2023, 13:05
Θέλω ένα μικρό για την πόλη αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο μοντέλα
SH MODE 125 vs SYMPHONY ST 125 LC ABS

1) https://www.honda-motorcycles.gr/range/SHMODE125/
(Τιμή 2.930€)

vs

2) https://sym.gr/model/symphony-st1-25-lc/
(Τιμή 2.775€)

και τα δυο θα μου έκαναν για μετακίνηση από και προς την δουλεία και γενική χρήση πόλης.
μπορείτε να με βοηθήσετε λέγοντας την άποψή σας ποιο να προτιμήσω και γιατί ?

Nostradamus
30/01/2023, 13:46
Το SH mode για τα κυβικα του απλα "πεταει". Δεν εχω αποψη για το αλλο.

Σε αυτη την διαφορα τιμης θα πηγαινα στο honda.

Ειχα ενα vision σχεδον 2 χρονια. Αρχικα εκτος Ελλαδας για 1.5 χρονο. Σε δυο μηνες εντος Ελλαδας και με ελαχιστα διανυθεντα χιλιομετρα, τα πλαστικα του ξεκινησαν να τριζουν παρα πολυ. To κυμκο που εχω τωρα, με 10κ χιλιομετρα σε 10μηνες εχει καλυτερη συναρμογη και μηδεν τριγμους (ακομη). just saying.

Nikos77
30/01/2023, 15:44
Honda γιατί πιο οικονομικό σε καύσιμο, καλύτερη μεταπώληση, καλύτερα πλαστικά, φτηνό σε συντήρηση μιας που έχει ιμάντα κάθε 24.000 χλμ και άρα σου βγαίνουν πιο φτηνά τα σερβις ενώ και λάδια έχει κάθε 6.000 χλμ.
Το συμ έχει ιμάντα κάθε 12.000 χλμ και λάδια κάθε 3.000 χλμ.
Εν ολίγοις κάθε μήνα χρησης θα πληρώνεις το συμ παραπανω

Nomand
30/01/2023, 18:37
Εδώ και περίπου δύο μήνες έχω πάρει το sym to lc σε σχέση με το 200αρι είναι υδροψυκτο και εχει 4 βαλβίδες αντί για δύο. Πριν το πάρω είχα πάει και είχα δοκιμάσει το sh.
Τα καλά στο sym είναι τα μπρος πίσω δισκόφρενα και το Abs, το honda έχει πίσω ταμπουρο και CBS, βέβαια μια χαρά ήταν τα φρένα του.
Στο άρπαγμα μου φάνηκε λίγο πιο δυνατό το sym και στην τελική του σε ευθεία με εμένα πάνω στα 75 κιλά βλέπω με υπομονή περίπου 110 χλμ τελική στο ψηφιακό κοντερ.
Η σέλα στο sym ειναι μεγαλύτερη αλλά το υλικό της μου φαίνεται λίγο φτηνιάρικο, τα πλαστικά του είναι εντελώς ψεύτικα και όπως το είδα θελουν λίγο προσοχή, ο διακόπτης για τα φλας είναι ότι χειρότερο έχω δει ενώ και το καπάκι για τον ανεφοδιασμό δεν το κόβω να κρατήσει για πολλά χρόνια. Το καλό είναι ότι τα πλαστικά του είναι πολύ φθηνά σε περίπτωση αντικατάστασης. Σε άνεμο ήταν πολύ στιβαρό σε σχέση με το honda ίσως επειδή είναι και πιο βαρύ και εχει και το τεποζιτο στο πάτωμα, επίσης έχει πολύ μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο λόγω του τεποζιτου που έχει φύγει κάτω από την σέλα
Κατανάλωση εγώ έχω σταθερά 2,6-2,8 λίτρα, με ένα γέμισμα κάνει περίπου 260 χλμ.
Για να πάρεις και μια καλύτερη εικόνα στο you tube δες μια περιγραφή για το 200 όμως το sym που δεν διαφέρει και πολύ από τον Mr motovlog που το εχει αγοράσει και κάνει το περιγράφει αρκετά καλά.
Επισης πολύ καλή επιλογή για 16αρη scooter είναι το kymco το people s αλλα λιγο πιο ακριβό

agriniopk
31/01/2023, 07:59
Στα υπερ για κάθε μηχανάκι βλέπω τα εξής:
Αξιοπιστία / HONDA
Τιμή / SYM
Φρένα / SYM (λόγο ABS)
Ανάρτηση / SYM (λόγο διπλής ανάρτησης πίσω)
Κατανάλωση / HONDA
Ποιότητα πλαστικών / HONDA
Ποιότητα κατασκευής / HONDA
Όργανα και ενδείξεις / SYM (νομίζω)
Χώρος αποθήκευσης / SYM
Μέγιστη ισχύς KW (PS) / SYM
Φώτα για την νύχτα / δεν ξέρω ποιο έχει καλύτερα
Ανταλλακτικά / δεν ξέρω
Service / HONDA (από ότι λένε, λέτε)
Αξία μεταπώλησης / HONDA

Nomand
31/01/2023, 08:47
Στα υπερ για κάθε μηχανάκι βλέπω τα εξής:
Αξιοπιστία / HONDA
Τιμή / SYM
Φρένα / SYM (λόγο ABS)
Ανάρτηση / SYM (λόγο διπλής ανάρτησης πίσω)
Κατανάλωση / HONDA
Ποιότητα πλαστικών / HONDA
Ποιότητα κατασκευής / HONDA
Όργανα και ενδείξεις / SYM (νομίζω)
Χώρος αποθήκευσης / SYM
Μέγιστη ισχύς KW (PS) / SYM
Φώτα για την νύχτα / δεν ξέρω ποιο έχει καλύτερα
Ανταλλακτικά / δεν ξέρω
Service / HONDA (από ότι λένε, λέτε)
Αξία μεταπώλησης / HONDA
Τα φώτα στο sym ειναι πολύ δυνατά, τα service του σε κόστος είναι πολύ οικονομικά, στο 1ο έδωσα 13 ευρώ για λαδια και τους οποίους ελέγχους οφείλουν να κάνουν

Nikos77
01/02/2023, 09:04
Τα φώτα στο sym ειναι πολύ δυνατά, τα service του σε κόστος είναι πολύ οικονομικά, στο 1ο έδωσα 13 ευρώ για λαδια και τους οποίους ελέγχους οφείλουν να κάνουνγια μόνο λάδι το ίδιο είναι και στο honda.
Λάδια Χόντα αλλάζεις κάθε 6.000 ενώ στο συμ έχεις κάθε 3.000 οπότε σου έρχεται διπλή αλλαγή στο συμ.
Εκεί που μεγαλώνει η ψαλίδα είναι στη μακροχρόνια χρήση όπου το honda έχει ιμάντα κάθε 24.000 ενώ στο συμ θα έχεις αλλάξει δύο φορές ιμάντα και στη κατανάλωση που είναι 0,4-0,6 λιγότερη στα 100 χλμ

agriniopk
01/02/2023, 09:13
για μόνο λάδι το ίδιο είναι και στο honda.
Λάδια Χόντα αλλάζεις κάθε 6.000 ενώ στο συμ έχεις κάθε 3.000 οπότε σου έρχεται διπλή αλλαγή στο συμ.
Εκεί που μεγαλώνει η ψαλίδα είναι στη μακροχρόνια χρήση όπου το honda έχει ιμάντα κάθε 24.000 ενώ στο συμ θα έχεις αλλάξει δύο φορές ιμάντα και στη κατανάλωση που είναι 0,4-0,6 λιγότερη στα 100 χλμ

Βλέπω πως σε βάθος χρόνου συμφέρει το HONDA αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα
Υπολογίζω περίπου 3000 με 4000 χιλιόμετρα το χρόνο.

Σε 10 χρόνια θα έχω κάνει 40.000 χιλιόμετρα περίπου το πολύ.

Ο ιμάντας τι κόστος έχει ?

Nikos77
01/02/2023, 09:28
Βλέπω πως σε βάθος χρόνου συμφέρει το HONDA αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα
Υπολογίζω περίπου 3000 με 4000 χιλιόμετρα το χρόνο.

Σε 10 χρόνια θα έχω κάνει 40.000 χιλιόμετρα περίπου το πολύ.

Ο ιμάντας τι κόστος έχει ?

30 ευρώ έχει ο ιμάντας στο sh https://www.hondabikes.gr/gnhsia-antallaktika-honda/imantas-gnhsios-honda-sh125-mode-fsh125-23100-k1n-d01?mfp=9f-mont-lo%5B105%5D%2C10f-chronolog-a%5B220%5D&sort=p.price&order=ASC
Βάλε τις αλλαγές λαδιών που είναι διπλές στο συμ.
Βάλε και τη μεταπώληση όπου σε 10 χρόνια το Χόντα θα πουλιέται την επόμενη μέρα ενώ το άλλο θα το χαρίσεις.
Τώρα μπορεί να κάνεις λίγα χλμ αλλά αύριο ποτέ δε ξέρεις

agriniopk
01/02/2023, 09:40
Λόγο της χρήσης που θα του κάνω βλέπω ότι δεν θα με επηρεάσει και πολύ το υπόλοιπο κόστος όσο το να το απολαμβάνω.
Θα ρωτήσω ένα τελευταίο και όποιος έχει εμπειρία και απο τα 2 (ή τις 2 μάρκες) ας μου γράψει.
HONDA με smartkey χωρίς ABS με μια ανάρτηση πίσω ή sym με περισσότερους χώρους, 2πλή ανάρτηση πίσω και ABS χωρίς smartkey ?
Ποιο απολάμβανε ποιο πολύ στην οδήγηση αλλά και στις καθημερινές του δουλειές?

panavour
01/02/2023, 10:13
Λόγο της χρήσης που θα του κάνω βλέπω ότι δεν θα με επηρεάσει και πολύ το υπόλοιπο κόστος όσο το να το απολαμβάνω.
Θα ρωτήσω ένα τελευταίο και όποιος έχει εμπειρία και απο τα 2 (ή τις 2 μάρκες) ας μου γράψει.
HONDA με smartkey χωρίς ABS με μια ανάρτηση πίσω ή sym με περισσότερους χώρους, 2πλή ανάρτηση πίσω και ABS χωρίς smartkey ?
Ποιο απολάμβανε ποιο πολύ στην οδήγηση αλλά και στις καθημερινές του δουλειές?

για μενα χοντα.
επειδη εχω οδηγησει και τα δυο,η πισω μονη αναρτηση του χοντα,ειναι καλυτερη απ την διπλη του συμ.Κοπαναει λιγωτερο την μεση.
Η χοντα ΕΙΝΑΙ χοντα.Αυτο τα λεει ολα.

AristidisZ
01/02/2023, 10:22
για μενα χοντα.
επειδη εχω οδηγησει και τα δυο,η πισω μονη αναρτηση του χοντα,ειναι καλυτερη απ την διπλη του συμ.Κοπαναει λιγωτερο την μεση.
Η χοντα ΕΙΝΑΙ χοντα.Αυτο τα λεει ολα.

Panavour ανησυχώ, νιώθεις καλά τελευταία ; :bawl:

:beer::beer::beer::beer:

panavour
01/02/2023, 10:28
Panavour ανησυχώ, νιώθεις καλά τελευταία ; :bawl:

:beer::beer::beer::beer:

μια χαρα,παλιμπαιδίζω και μου αρεσει.

Nomand
01/02/2023, 10:44
Χώρις να έχω κάτι υπέρ κανενός αλλά εγώ 6000 χλμ 1 λίτρο λάδι δεν θα το κράταγα σε 125αρι αερόψυκτο scotter και ας λέει ότι θέλει η honda.

panavour
01/02/2023, 10:50
Χώρις να έχω κάτι υπέρ κανενός αλλά εγώ 6000 χλμ 1 λίτρο λάδι δεν θα το κράταγα σε 125αρι αερόψυκτο scotter και ας λέει ότι θέλει η honda.

μια χαρα κραταει,αμα ομως βαλεις το ιξωδες και την προδιαγραφη που σου λεει.τα συγχρονα λαδια ειναι αριστα,και η χοντα ξερει.

Nomand
01/02/2023, 10:51
μια χαρα κραταει,αμα ομως βαλεις το ιξωδες και την προδιαγραφη που σου λεει.τα συγχρονα λαδια ειναι αριστα,και η χοντα ξερει.
Δεν αντιλέγω αλλά πιο πολύ είναι ψυχολογικοί οι λόγοι στο μυαλό μου

AristidisZ
01/02/2023, 11:02
Χώρις να έχω κάτι υπέρ κανενός αλλά εγώ 6000 χλμ 1 λίτρο λάδι δεν θα το κράταγα σε 125αρι αερόψυκτο scotter και ας λέει ότι θέλει η honda.

Υδρόψυκτο δεν είναι ;

Nomand
01/02/2023, 11:05
Και τα δύο υγρόψυκτα είναι σωστά λες

Nikos77
01/02/2023, 11:53
Χώρις να έχω κάτι υπέρ κανενός αλλά εγώ 6000 χλμ 1 λίτρο λάδι δεν θα το κράταγα σε 125αρι αερόψυκτο scotter και ας λέει ότι θέλει η honda.

Σε αερόψυκτο δε θα τα άφηνες αλλά το sh που είναι υδρόψυκτο μια χαρά τα αφήνεις.
Όπως και να χει στο sh είναι κάθε 6.000 ενώ στο άλλο κάθε 3.000 λες και είμαστε δεκαετία 80

nickald
01/02/2023, 12:08
Τι σκατα το κανει το λαδι και θελει αλλαγη καθε 3κ?

Τηγανιζει μπακαλιαρους?

agriniopk
01/02/2023, 12:10
Με όλα τα παραπάνω βλέπω να παίρνω το SH MODE
ή και το SH 125i/150i αλλά μεταχειρισμένο (θα είναι καλή επιλογή) γιατί δεν βγαίνω πάνω από 3000€

panavour
01/02/2023, 12:29
Με όλα τα παραπάνω βλέπω να παίρνω το SH MODE
ή και το SH 125i/150i αλλά μεταχειρισμένο (θα είναι καλή επιλογή) γιατί δεν βγαίνω πάνω από 3000€

παρε το sh mode καινουργιο ,για να εχεις και την εγγυηση,και ασε τα μτχ,που δεν ξερεις τον ιδιοκτητη (ειδικα απο εμπορους).μια χαρα μηχανακι για να κανεις την δουλεια σου,και να το ευχαριστηθεις.

Kepler Fun
01/02/2023, 15:41
Σε αερόψυκτο δε θα τα άφηνες αλλά το sh που είναι υδρόψυκτο μια χαρά τα αφήνεις.
Όπως και να χει στο sh είναι κάθε 6.000 ενώ στο άλλο κάθε 3.000 λες και είμαστε δεκαετία 80

Η ποσότητα και η ποιότητα του λαδιού είναι το παν για την ζωή ενός μικρού μονοκύλινδρου κινήτηρα ακόμη και υγρόψυκτου.

Πίεσέ το λίγο παραπάνω σε καθημερινή βάση (πχ. καλοκαίρι Αττική οδός) και θα δεις ότι θα θέλει συμπλήρωμα.

Με δεδομένο ότι η ποσότητα που παίρνει είναι λίγη (άρα κρίσιμη) και το κόστος ασήμαντο δεν θα έκανα αλλαγή σε τόσο μεγάλα διαστήματα.

Οι λόγοι που οι εταιρείες το εφαρμόζουν είναι περιβαλλοντικοί και για αυτό πολλά καινούργια αυτοκίνητα που κάνουν πρώτη αλλαγή στις 15Κ κουδουνάνε μοτέρ στα 2-3 χρόνια.

panavour
01/02/2023, 16:03
Η ποσότητα και η ποιότητα του λαδιού είναι το παν για την ζωή ενός μικρού μονοκύλινδρου κινήτηρα ακόμη και υγρόψυκτου.

Πίεσέ το λίγο παραπάνω σε καθημερινή βάση (πχ. καλοκαίρι Αττική οδός) και θα δεις ότι θα θέλει συμπλήρωμα.

Με δεδομένο ότι η ποσότητα που παίρνει είναι λίγη (άρα κρίσιμη) και το κόστος ασήμαντο δεν θα έκανα αλλαγή σε τόσο μεγάλα διαστήματα.

Οι λόγοι που οι εταιρείες το εφαρμόζουν είναι περιβαλλοντικοί και για αυτό πολλά καινούργια αυτοκίνητα που κάνουν πρώτη αλλαγή στις 15Κ κουδουνάνε μοτέρ στα 2-3 χρόνια.

Η ποσότητα που παιρνει είναι αρκετή για το μέγεθος και την ισχύ του συγκεκριμένου κινητήρα.Η συμπλήρωση αρκεί εάν χάνει λάδια.Τα σύγχρονα λάδια είναι άριστα και η συχνότερη αλλαγή είναι περιττή, αλλά αν κάποιος θέλει να τα αλλάζει πιο γρήγορα δεν θα κάνει κακό,παρά μόνο στην τσέπη του και το περιβάλλον.Στον κινητήρα σίγουρα δεν θα κάνει κακό.

alexis72
01/02/2023, 19:14
προσωπικά σε τόσα λιγα κυβικά εως 300cc τουλάχιστον ,ΔΕΝ θα επαιρνα μοτο υγρόψυκτη με τίποτα ,
γιατί να μπλέξω με αντλία νερού-με ψυγείο -με θερμοστάτη -με αλλαγή υγρών καθε 2-3 χρόνια + επιπλέον βάρος κλπ ,
(οσα μοτο ειχα μέχρι σήμερα εως 700 cc σχεδόν ΟΛΑ ηταν αερόψυκτα κ μια χαρά μου βγήκαν απο θέμα απόδοσης κινητήρα ,ουτε με θερμοκρασίες ειχα θέμα κ σε ταξιδάκια μια χαρά ηταν ) να ειναι δίχρονο δεκτόν ,ειχα το kmx200 κ εβγαζε απο 192 cc γύρω στα 30 +αλογα εκεί σίγουρα χρειαζόταν κ γι αυτο ειχε κ οργανο θερμοκρασίας ανάμεσα στο ταχύμετρο κ στο στροφόμετρο ,oπως κ στο tdr250 που ειχα ηταν υγρόψυκτο αλλα εβγαζε απο 250cc 45 αλογα ...

skritikos
01/02/2023, 19:33
30 ευρώ έχει ο ιμάντας στο sh https://www.hondabikes.gr/gnhsia-antallaktika-honda/imantas-gnhsios-honda-sh125-mode-fsh125-23100-k1n-d01?mfp=9f-mont-lo%5B105%5D%2C10f-chronolog-a%5B220%5D&sort=p.price&order=ASC
Βάλε τις αλλαγές λαδιών που είναι διπλές στο συμ.
Βάλε και τη μεταπώληση όπου σε 10 χρόνια το Χόντα θα πουλιέται την επόμενη μέρα ενώ το άλλο θα το χαρίσεις.
Τώρα μπορεί να κάνεις λίγα χλμ αλλά αύριο ποτέ δε ξέρεις

Κι όμως ούτε τα προσεγμένα SYM τα χαρίζεις. Πούλησα Citycom του 2011 το 2017 με 90000km και ήταν σαν καινούργιο μέσα κι έξω.
Το πήρε ο ίδιος ο μηχανικός που το συντηρούσε όλα τα χρόνια και πήρα περίπου το 60% των χρημάτων της αρχικής αγοράς (εν έτη 2023 έχει φτάσει τα 150000km και συνεχίζει ακόμη).