PDA

View Full Version : καταναλωση



thenikos
02/02/2023, 09:05
Γεια σας !
θα ηθελα καποιος να μου να μου απαντησει τεχνικα/μηχανικα αν ξερει: μου κανει εντυπωση οτι οι μηχανες, πχ varadero 1000, r1200gs εχουν μεγαλη καταναλωση συγκριτικα με τα αυτοκινητα.
εχω ενα αυτοκινητο, 2000cc, 1300kg βαρος, 135hp/5500rpm, 191nm/3750rpm με μεση καταναλωση 7 (110-120χλμ)
ενα αλλο, 1500cc, 1600kg, 150hp/5000, 250nm/1500, καταναλωση 6. 4 cylinders και τα δυο. αν τωρα παω στο χωριο, με 70-80χλμ εχω καναλωσεις ακομα και 5-6
οποτε με απλα μαθηματικα σκευτομαι, πχ η 1200gs με 1200cc, 200kgr, 98hp/7000, 115nm/5000 δεν θα επρεπε να εχει πολυ χαμηλοτερη καταναλωση απο ενα αυτοκινητο? απο οτι διαβαζω εχουν αρκετα μεγαλες. οι δε τετρακυλινδρες μηχανες, ακομα μεγαλυτερες. τι εξηγηση υπαρχει?
ευχαριστω

AristidisZ
02/02/2023, 09:52
Για αρχή ξεκινάμε με φυσική:


το έργο που παράγεται από μια δύναμη ή την ποσότητα μιας μορφής ενέργειας που μετατρέπεται σε άλλη μορφή, συνδέεται με το χρόνο που απαιτείται για την παραγωγή του έργου ή τη μετατροπή μιας μορφής ενέργειας σε άλλη. Το φυσικό μέγεθος που συνδέει το παραγόμενο έργο ή την ποσότητα της παραγόμενης ενέργειας με τον αντίστοιχο χρόνο ονομάζεται ισχύς.

με απλά λόγια σκέψου λοιπόν ότι για να κινηθεί ένα όχημα με μια Α ταχύτητα πρέπει να ασκείται σε αυτό μία δύναμη, έστω Β

βγάλε εντελώς έξω από το μυαλό σου την έννοια του μοτέρ, και σκέψου δυο αμάξια (ή ένα αμάξι και μια μηχανή) με τον κινητήρα σβηστό

κάνουμε ένα πείραμα, και τα τραβάμε (τους ασκούμε δηλαδή μια δύναμη) μέχρι να πιάσουν μια ταχύτητα, έστω ας πούμε 60 km/hr (V)

κάθε όχημα, αναλόγως βάρους, σχήματος, αεροδυναμικής κτλ., χρειάζεται διαφορετική δύναμη (F) για να "πιάσει" αυτή την ταχύτητα

το όχημα 1, θέλει ας πούμε 1 kN δύναμης για να πάει με 60, άρα απαιτείται ισχύς P = F * V = 1000 * 60 * (1000/3600) = 16666 watt ή 16.66 kW ή αλλιώς 22.35 hp

το όχημα 2, θέλει 0.8 kN, άρα απαιτείται χαμηλότερη ισχύς, 17.88 hp

άρα έαν βάλουμε στα 2 παραπάνω οχήματα ακριβώς τους ίδιους κινητήρες σημαίνει προφανώς ότι το όχημα 2 θα καταναλώνει λιγότερο καύσιμο από ότι το όχημα 1

Πόσο όμως ;

Εδώ αρχίζουν τα ωραία

Είπαμε ότι το όχημα 2 χρειάζεται 20% λιγότερη ισχύ

Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται 20% λιγότερο καύσιμο ;

όχι

και αυτό γιατί η κατανάλωση κάθε κινητήρα δεν είναι σταθερή σε όλο το εύρος λειτουργίας του (σε όλες τις στροφές)

για να μη μακρυγορήσω, θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα, από πραγματικό case study

έχω πάει χαλαρή βόλτα με το CB (50 hp σκάρτοι) με τον κουμπάρο μου που έχει Tracer GT (115 hp)

ο ένας έκαψε 3.5 λίτρα ο άλλος 5 λίτρα

ας κάνουμε την χονδροειδή παραδοχή ότι ως παρόμοια μηχανάκια (που λέει ο λόγος), θέλουν ας πούμε 20 hp για να κινηθούν με μία ταχύτητα έστω 80 km/hr

γιατί λοιπόν ό ένας έκαψε 50% παραπάνω ;

η απάντηση είναι απλή, και λέγεται ειδική κατανάλωση καυσίμου (σε gr/kwh)

Κάθε κινητήρας σχεδιάζεται σε ένα βέλτιστο σημείο λειτουργίας, εκεί που έχει την χαμηλότερη ειδική κατανάλωση καυσίμου, και αυτό το σημείο είναι (εδώ μπορώ να χρειαστώ διόρθωση, καθώς για μικρούς 4χρονους κινητήρες δεν έχω ασχοληθεί) περίπου στο 60% της μέγιστης ισχύος

όσο λοιπόν αποκλίνουμε από αυτό το σημείο, η ειδική κατανάλωση αυξάνει, στα χαμηλά δε φορτία είναι αρκετά πιο υψηλή

στο παράδειγμά μας λοιπόν, αν πούμε ότι και τα 2 μηχανάκια έχουν optimum design στο 60%, το CB όταν χρειάζεται 20 hp είναι πολύ πιο κοντά στο βέλτιστο σημείο σχεδιασμού του κινητήρα (30 hp) από ότι το Tracer (70hp), με αποτέλεσμα να καταναλώνει πολύ πιο χαμηλά

για να μη μακρηγορώ, η απάντηση στο ερώτημά σου δεν είναι καθόλου μα καθόλου απλή, και συν τοις άλλοις δε νομίζω ότι οι μηχανές που ανέφερες καίνε παραπάνω από το αμάξι σου στα 70-80....

pektis
02/02/2023, 13:56
Βρε Αριστειδη, αναθεμα και αν καταλαβα τπτ!!!

thenikos
02/02/2023, 14:38
τα βασικα του αριστειδη ειναι κατανοητα πιστευω :) η πραξη δεν μου αρεσε στο τελος :) δηλαδη οτι πχ και το varadero και το 1200gs δεν καινε παραπανω. αλλα καπου εκει απο οτι διαβαζω στα φορα η βλεπω στο youtube. ενω εγω θα περιμενα μια καταναλωση γυρω στο 3-4, αφου τα πολυ βαρυτερα και με περισσοτερα κυβικα αυτοκινητα καινε 5-6. ευχαριστω

Nostradamus
02/02/2023, 14:39
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που ανοιξες αυτο το θεμα σαν πρωτο σου θεμα? Εννοω σκεφτεσαι να παρεις μηχανη και θες να καταλαβεις αν θα ειναι πιο οικονομικη απο το διλιτρο αυτοκινητο σου?

AristidisZ
02/02/2023, 14:46
τα βασικα του αριστειδη ειναι κατανοητα πιστευω :) η πραξη δεν μου αρεσε στο τελος :) δηλαδη οτι πχ και το varadero και το 1200gs δεν καινε παραπανω. αλλα καπου εκει απο οτι διαβαζω στα φορα η βλεπω στο youtube. ενω εγω θα περιμενα μια καταναλωση γυρω στο 3-4, αφου τα πολυ βαρυτερα και με περισσοτερα κυβικα αυτοκινητα καινε 5-6. ευχαριστω

το μοτέρ του Varadero και του GS δεν γίνεται να κάψει 3.5 λίτρα, (σχεδόν) σε καμία συνθήκη, αυτό σου έγραψα παραπάνω

επίσης την ειτάχυνση και τις ρεπρίζ που έχει ένα μηχανάκι 100 ίππων εσύ δε μπορείς να τις δεις ποτέ με το αμάξι σου, αλλά it comes with a price, που λένε και στο χωριό μου...

thenikos
02/02/2023, 14:49
ναι ακριβως. βλεπω τους περισσοτερους να λενε οτι στην εθνικη πανε με 150 για παραδειγμα και σε αλλες μηχανες εχουν μεγαλη καταναλωση , σε αλλες μικροτερη κτλ. εγω που δεν εχω σκοπο να πηγαινω με τετοιες ταχυτητες, λεω γιατι να μην εχω μια παρα πολυ μικρη καταναλωση? ωστε αν κανω πχ 100χλμ την μερα με 50-60χλμ, να μην τον σκεφτομαι κοθολου? (οικονομικα αλλα και για να παρκαρω). μενω 15 χλμ απο την πολη, δουλευω πρωι απογευμα, οποτε 4 χ 15 + οτι κανω τριγυρω βγαινουν 100 καμια φορα

AristidisZ
02/02/2023, 14:52
ναι ακριβως. βλεπω τους περισσοτερους να λενε οτι στην εθνικη πανε με 150 για παραδειγμα και σε αλλες μηχανες εχουν μεγαλη καταναλωση , σε αλλες μικροτερη κτλ. εγω που δεν εχω σκοπο να πηγαινω με τετοιες ταχυτητες, λεω γιατι να μην εχω μια παρα πολυ μικρη καταναλωση? ωστε αν κανω πχ 100χλμ την μερα με 50-60χλμ, να μην τον σκεφτομαι κοθολου? (οικονομικα αλλα και για να παρκαρω). μενω 15 χλμ απο την πολη, δουλευω πρωι απογευμα, οποτε 4 χ 15 + οτι κανω τριγυρω βγαινουν 100 καμια φορα

εάν έχεις σκοπό να πηγαίνεις με 50-60 χλμ, τι σε νοιάζει πόσο καίει το Varadero και το GS ;

μίλα με το μέλος panavour, ξέρει μηχανάκι που σε αυτή τη ταχύτητα δε καίει πάνω από 1 lt/100

thenikos
02/02/2023, 14:52
φυσικα αριστειδη αλλα σκεφτομουν οτι αν ημουν πολυ σεμνος στο γκαζι ισως να μην ξεφευγε η καταναλωση. αλλα απο οτι καταλαβαινω υπαρχει καποια ταριφα στην καταναλωση, ασχετα με την οδηγηση.
ναι αλλα δεν θελω οποιοδηποτε μηχανακι, αλλα ενα να μου ... ταιριαζει :) ειμαι και 197 υψος, θελω ανεση :) παω και στην ... 6 δεκαετια σιγα σιγα :) απλα δεν θελω να πληρωνω αερα :)

OldMan
02/02/2023, 15:01
παω και στην ... 6 δεκαετια σιγα σιγα :) απλα δεν θελω να πληρωνω αερα :)

Δυστυχως, εκει ειναι που οτι πληρωνεις ειναι αερας,..;)

Υ.Γ.
Το θεμα δεν ειναι τι μπορει να καψειτο αμαξι ή το μηχανακι, αλλα τι καις εσυ..

panavour
02/02/2023, 15:02
μίλα με το μέλος panavour, ξέρει μηχανάκι που σε αυτή τη ταχύτητα δε καίει πάνω από 1 lt/100

Με τρας που σε τραω,ώρε ζγαρ;;;;

Μετάφραση: με βλέπεις που σε βλέπω ώρε ζαγαρι;;;;;;

geioann
02/02/2023, 15:10
Πολύ λίγο καίνε τα αμάξια σου για τα κυβικά και τα κιλά τους. Βενζίνη είναι ή diesel? Τι ηλικίας είναι??

thenikos
02/02/2023, 15:30
το διλιτρο ειναι megane 2 του 2005. το 1500αρι ειναι kodiaq 2022. βενζινη χειροκινητα και τα δυο. με το megane πηγα τωρα τα χριστουγεννα ρουμανια, απο πειραια, 1300 χλμ, τελικη καταναλωση 6.5 με 110 μαξ ταχυτητα. με το kodiaq πηγα ηρακλειο και γυρισα (ειμαι απο χανια) 140χλμ, μαξ 80, με 5.2. (μαζι με το γυρισμο, 300χλμ δηλαδη περιπου, εγραψε 5.4 αφου μεσα στην πολη του ηρακλειου ανεβηκε η καναλωση). γιαυτο ηλπιζα οτι οι μεγαλες κυβισμου μηχανες, που συγκρινομενες με τα αυτοκινητα ειναι 5 φορες πιο ελαφριες και με λιγοτερα κυβικα ιππους, θα καταναλωναν λιγοτερο με πολυ ηρεμη οδηγηση.

Volpad
02/02/2023, 15:35
Οι μετρήσεις αυτές είναι απο το κοντέρ ή με μέτρηση απο γέμισμα σε γέμισμα?

pektis
02/02/2023, 15:40
Μια απορια...Μα πως μπορεις να ταξιδευεις με 80-100/ωρα; Δεν βαριεσαι στην εθνική;
Με την μηχανη, ειδικα στην εθνικη δεν εχω ταξιδεψει ποτέ κατω απο 130...απλά δεν την παλευω...:)

telegonos
02/02/2023, 15:55
Α ο γνωστός ΜΥΘΟΣ, τα αμάξια καίνε περίπου όσο οι μηχανές.

Πάρε ένα αμάξι που ''δεν καίει'' και τσιτωσέ το στην ίδια διαδρομή, ΜΑΖΙ με μια μηχανή, ΟΠΩΣ πάει η μηχανή. Και κλάψε μετά τι έκαψε.

Bowleno
02/02/2023, 16:00
το διλιτρο ειναι megane 2 του 2005. το 1500αρι ειναι kodiaq 2022. βενζινη χειροκινητα και τα δυο. με το megane πηγα τωρα τα χριστουγεννα ρουμανια, απο πειραια, 1300 χλμ, τελικη καταναλωση 6.5 με 110 μαξ ταχυτητα. με το kodiaq πηγα ηρακλειο και γυρισα (ειμαι απο χανια) 140χλμ, μαξ 80, με 5.2. (μαζι με το γυρισμο, 300χλμ δηλαδη περιπου, εγραψε 5.4 αφου μεσα στην πολη του ηρακλειου ανεβηκε η καναλωση). γιαυτο ηλπιζα οτι οι μεγαλες κυβισμου μηχανες, που συγκρινομενες με τα αυτοκινητα ειναι 5 φορες πιο ελαφριες και με λιγοτερα κυβικα ιππους, θα καταναλωναν λιγοτερο με πολυ ηρεμη οδηγηση.

Στην εξίσωση πρέπει να βάλεις και το ότι οι μηχανές που αναφέρεις (αλλά και όλες της αγοράς πλην του honda NC) sστα ίδια χλμ. που πας με το αμάξι και (ας πούμε) 3.000 στροφές, οι μηχανές πάνε με 6-7.000 στροφές....αυτό πρέπει να σου αρκει.
Από την άλλη, το NC έχει "αυτοκινητάδικο" μοτέρ (υποτετράγωνο δηλαδή) 750 κ.ε. και στην ίδια ταχύτητα πάει με λιγότερες στροφές και αρκετά κάτω σε κατανάλωση....

thenikos
02/02/2023, 16:12
ηθελα να παω οσο πιο φτηνα γινεται παικτη μου :)
volpad, οι μετρησεις ειναι απο τα computers των αυτοκινητων. αλλα πανω κατω ειναι σωστα. γιατι στα γεμισματα παντα βαζει οσο περιπου εχει καψει για να φουλαρει.
ναι bowleno, αυτο το εχω παρατηρησει. αλλα το ερωτημα μου ειναι, δεν μπορει και η μηχανει να οδηγηθει σε πολυ χαμηλες στροφες? η σβηνει? honda nc dct εχω οδηγησει αρκετα, μεσα σε πολη μονο, πριν ομως απο την οικονομικη κριση (2015) και δεν προσεχα καταναλωση.
αλλα δυστυχως το ενιωθα ενα κλικ μικρο. τοτε ημουν και 130 κιλα. τωρα εχω κανει διαιτα εχω παει 100 κιλα και ισως να μου ειναι καλο :) βλεπω varadero μεταχειρισμενα γυρω στα 4000 (abs injection), 1200gs γυρω στα 5000 (χωρις σερβο) και σκεφτομαι για λογους ευκολιας να παρω κατι. κυριως λογο παρκινγ. εχω οδηγηση πιο μικρος και αλλες μηχανες της εποχης, μικρες ομως cb 600 και αναλογες αλλα λογω μεγεθους οπως ανεβαινα ετσι κατεβαινα. δεν με βολευαν καθολου. για μενα το πιο σημαντικο ειναι η αναρτηση παντως, να μην κτυπαει στις λακουβες. η ανεση δηλαδη.

Nostradamus
02/02/2023, 16:15
Δεν ξερω γιατι συνεχιζουμε να αναλυουμε τις καταναλωσεις του αυτοκινητου. Αν καταλαβα καλα θελεις να παρεις δικυκλο για οικονομια σε σχεση με ενα αυτοκινητο αρα και οικονομια γενικοτερα, σωστα?

Πες μας τι διαδρομες θες να κανεις.

Το οικονομικοτερο ολων. Παπι. Aπo 300cc και πανω αρχιζεις και πλησιαζεις κοστη αυτοκινητου.Βαλε και κοστος εξοπλισμου αν δεν εχεις τιποτα για αρχη και τον πρωτο χρονο θα εισαι μεσα με τα τσαρουχια. Αν δεν το χρησιμοποιεις και τις μερες που εχει κρυο, η βρεχει, η θα πρεπει να κουβαλησεις τιποτε μεγαλο κτλ κτλ καλα κρασια..εχεις αυξησει τα εξοδα μετακινησης σου. Αυτο που κερδιζεις πρακτικα ειναι σε χρονο μετακινησης και λεφτα σε γιατρους και χαπια αν το εχεις σαν ψυχοθεραπεια...

thenikos
02/02/2023, 16:20
νοστραδαμε , το ειχα αναφερει πιο πανω στην αρχη. κυριως σε επαρχιακους δρομους και πολη :) 100χλμ την μερα, 40? 50? 60? εκει γυρω ταχητητα. αλλα θελω κατι ανετο, οχι παπι η μικρη μηχανη. αν αυριο θελω δηλαδη να παω και ενα εξωτερικο, να μπορω. αλλα καταλαβαινω οτι το χαμηλο κοστος χρησης, να το ξεχασω :( :( :(

Nostradamus
02/02/2023, 16:25
Κοιτα ειναι ενας αλλος κρητικος εδω που οπως δηλωνει, πετυχαινει εξαιρετικα χαμηλες καταναλωσεις, και εχει την ιδια φιλοσοφια. Αυτος θα σε αναλαβει μολις δει το θεμα. :lol:

Εγω ετσι που περιγραφετε δεν μπορω να παω με δικυκλο με οτι αυτο συνεπαγεται.

Προφανως γι αυτο που θες χρειαζεσαι μια μοτσυκλετα οχι σκουτερ η παπι. Οποτε στην θεση σου, θα κοιτουσα σε NC. Δεν μπορω να σκεφτω αλλο για οικονομια στην καταναλωση που θα σου επιτρεψει και εξωτερικο στο μελλον.

AristidisZ
02/02/2023, 16:26
Voge / Benelli - CB500X - NC750X, ανάλογα τα λεφτά που διαθέτεις, με τους ρυθμούς που λες ότι κινείσαι δε νομίζω να πας πάνω από 3.5 lt/100

αμάξι (βενζίνη) με πόλη μέσα, κάτω από 6 το βλέπω από δύσκολο έως και ακατόρθωτο...

Bowleno
02/02/2023, 16:27
ηθελα να παω οσο πιο φτηνα γινεται παικτη μου :)
volpad, οι μετρησεις ειναι απο τα computers των αυτοκινητων. αλλα πανω κατω ειναι σωστα. γιατι στα γεμισματα παντα βαζει οσο περιπου εχει καψει για να φουλαρει.
ναι bowleno, αυτο το εχω παρατηρησει. αλλα το ερωτημα μου ειναι, δεν μπορει και η μηχανει να οδηγηθει σε πολυ χαμηλες στροφες? η σβηνει? honda nc dct εχω οδηγησει αρκετα, μεσα σε πολη μονο, πριν ομως απο την οικονομικη κριση (2015) και δεν προσεχα καταναλωση.
αλλα δυστυχως το ενιωθα ενα κλικ μικρο. τοτε ημουν και 130 κιλα. τωρα εχω κανει διαιτα εχω παει 100 κιλα και ισως να μου ειναι καλο :) βλεπω varadero μεταχειρισμενα γυρω στα 4000 (abs injection), 1200gs γυρω στα 5000 (χωρις σερβο) και σκεφτομαι για λογους ευκολιας να παρω κατι. κυριως λογο παρκινγ. εχω οδηγηση πιο μικρος και αλλες μηχανες της εποχης, μικρες ομως cb 600 και αναλογες αλλα λογω μεγεθους οπως ανεβαινα ετσι κατεβαινα. δεν με βολευαν καθολου. για μενα το πιο σημαντικο ειναι η αναρτηση παντως, να μην κτυπαει στις λακουβες. η ανεση δηλαδη.

600 και 750 δεν τα λες και μικρά... σε χαμηλές στροφές, ξέχνα το δεν πάνε βήμα, εδώ έχουν ρελαντί γύρω στις 1400 σ.α.λ. και για να ξεκινήσουν μόνο, θέλουν 2.000....
Πάντως, μιλώντας για αυτά που αναφέρεις, δεν είναι ακριβώς πρακτικά.
Αυτά θέλουν ανοικτό δρόμο και μόνο. Στην πόλη είναι τρομερά δυσκίνητα, βαριά (δοκίμασε σε ελαφρά ανηφόρα να κάνεις πίσω και θα καταλάβεις :lol:) και πίνουν τον άμπακο.

thenikos
02/02/2023, 16:47
μικρα στο μεγεθος εννουσα :) η μεγαλυτερη μου δυσκολια ηταν να αλλαζω ταχυτητες. αφου ημουν συμπιεσμενος. στο nc ημουν πολυ καλυτερα (αλλα αυτο ηταν dct). γιαυτο πιστευω κατι πολυ μεγαλυτερο θα μου ταιριαζε.
τι διαφορα εχουν πρακτικα οι κινητηρες των μηχανων και δουλευουν σε τοσο υψηλες στροφες? πχ στο kodiaq με 1000 στροφες και 6η παω 80χλμ ανετα. γιατι η πολυ ελαφροτερη μηχανη να θελει 2000 στροφες για να ξεκινησει και μονο?
αριστειδη, στην πολη μεσα, κανει 7,5. με σταρτ στοπ και 30-40 που πηγαινω συνηθως. αυτα τα καινουρια μετρανε απο αναμα σε σβησιμο, ετσι μπορω να υπολογισω σε γενικες γραμμες τι καιει. πχ απο το χωριο στην πολη 15 χλμ σε επαρχιακο, 6-7 αναλογα την κινηση. μεσα στην πολη αν κανω καποιες δουλειες, 7-8. κτλ κτλ
και ναι το nc λογω dct ειναι ο μεγαλος μου ερωτας, απλα πρεπει να βρω να το δοκιμασω ξανα. και τα πουλανε και ακριβα τωρα :) πριν μερικα χρονια εβρισκα και με 3000-4000 στο car.gr και δεν πηρα :) καλα να παθω

katsar
02/02/2023, 17:02
Η μοτοσυκλέτα είναι τρύπιος κουβάς στο θέμα έξοδα Vs Ι.Χ
Το Βαραντέρο έχει άλλα έξοδα που δεν έχει ένα ι.χ όπως συχνότερο σερβις ( λάδια πχ κάθε 5-6Κ χλμ; ) ,θα χρειάζεσαι λάστιχα σε ρυθμούς που με το ΙΧ θα έλεγες οκ ακόμα είναι καινούργια.
Αλυσίδες γρανάζια.
Η μηχανή δεν είναι ευκολία αγαπητέ,πέρα από το βρίσκω πάρκινγκ που έγραψες και το περνάω τα σταματημένα ΙΧ θα ιδρώσεις ,θα βραχείς θα κρυώσεις.

dorso
02/02/2023, 18:09
Με 100χλμ την μέρα μιλάμε για 36000χλμ το χρόνο.. Δηλαδή για τουλάχιστον δύο ζευγάρια λάστιχα από 300€ ,για ένα σετ αλυσίδα γρανάζια 200€ , τουλάχιστον μία αλλαγή τακάκια μπροστά κ δύο πίσω,συν τα σερβίς του λάδια φίλτρα κ ένα μεγάλο σερβίς,ως τώρα κοντευουμε το 1500€ το χρόνο κ συν ότι άλλο θα προκύπτει κάνα σερβίς ανάρτησης,κάνα ρουλεμάν,καμία δισκοπλακα..Κάνε τα μαθηματικά σου κ υπολόγισε..

thenikos
02/02/2023, 18:24
ακριβο χομπυ λοιπον, δορσο :)

AristidisZ
02/02/2023, 18:50
πχ στο kodiaq με 1000 στροφες και 6η παω 80χλμ ανετα.

Δηλαδή το Kodiaq με 4000 στην 6η πόσα πιάνει ;

motojojo
02/02/2023, 19:11
80χαω στις 1000σαλ δεν παιζει με την καμια. Στις 2000 ισως.

karellen
02/02/2023, 19:37
Γεια σας !
θα ηθελα καποιος να μου να μου απαντησει τεχνικα/μηχανικα αν ξερει: μου κανει εντυπωση οτι οι μηχανες, πχ varadero 1000, r1200gs εχουν μεγαλη καταναλωση συγκριτικα με τα αυτοκινητα.
εχω ενα αυτοκινητο, 2000cc, 1300kg βαρος, 135hp/5500rpm, 191nm/3750rpm με μεση καταναλωση 7 (110-120χλμ)
ενα αλλο, 1500cc, 1600kg, 150hp/5000, 250nm/1500, καταναλωση 6. 4 cylinders και τα δυο. αν τωρα παω στο χωριο, με 70-80χλμ εχω καναλωσεις ακομα και 5-6
οποτε με απλα μαθηματικα σκευτομαι, πχ η 1200gs με 1200cc, 200kgr, 98hp/7000, 115nm/5000 δεν θα επρεπε να εχει πολυ χαμηλοτερη καταναλωση απο ενα αυτοκινητο? απο οτι διαβαζω εχουν αρκετα μεγαλες. οι δε τετρακυλινδρες μηχανες, ακομα μεγαλυτερες. τι εξηγηση υπαρχει?
ευχαριστω

Με 110-120 χαω το gs καίει 5 και με 70-80 δε ακόμα λιγότερο.
Επειδή οι απορίες σου έχουν κάποια βάση σού επισημαίνω μία βασική παράμετρο που σου διέφυγε: ο αεροδυναμικός συντελεστής.
Η μοτοσυκλέτα είναι το όχημα με τον χειρότερο CX,το GS πχ στα 200 καίει 12λ/100.

Επίσης αυτό που ρώτησε ο volpad,οι μετρήσεις σου στα αυτοκίνητα είναι ότι λέει το trip ή μετρημένα σε βενζινάδικο?

Bowleno
02/02/2023, 19:42
μικρα στο μεγεθος εννουσα :) η μεγαλυτερη μου δυσκολια ηταν να αλλαζω ταχυτητες. αφου ημουν συμπιεσμενος. στο nc ημουν πολυ καλυτερα (αλλα αυτο ηταν dct). γιαυτο πιστευω κατι πολυ μεγαλυτερο θα μου ταιριαζε.
τι διαφορα εχουν πρακτικα οι κινητηρες των μηχανων και δουλευουν σε τοσο υψηλες στροφες? πχ στο kodiaq με 1000 στροφες και 6η παω 80χλμ ανετα. γιατι η πολυ ελαφροτερη μηχανη να θελει 2000 στροφες για να ξεκινησει και μονο?
αριστειδη, στην πολη μεσα, κανει 7,5. με σταρτ στοπ και 30-40 που πηγαινω συνηθως. αυτα τα καινουρια μετρανε απο αναμα σε σβησιμο, ετσι μπορω να υπολογισω σε γενικες γραμμες τι καιει. πχ απο το χωριο στην πολη 15 χλμ σε επαρχιακο, 6-7 αναλογα την κινηση. μεσα στην πολη αν κανω καποιες δουλειες, 7-8. κτλ κτλ
και ναι το nc λογω dct ειναι ο μεγαλος μου ερωτας, απλα πρεπει να βρω να το δοκιμασω ξανα. και τα πουλανε και ακριβα τωρα :) πριν μερικα χρονια εβρισκα και με 3000-4000 στο car.gr και δεν πηρα :) καλα να παθω

Καταρχάς, 80 χ.α.ω με 1000 σ.α.λ. ΔΕΝ παίζει με την καμία.
Μετά, δεν διαβάζεις και θα σε μαλώσω :lol: το μοτέρ του αμαξιού είναι υποτετράγωνο όπερ σημαίνει μεγαλύτερη διαδρομή εμβόλου από την διάμετρό του, άρα περισσότερη ροπή από λιγότερες στροφές.
Τα μοτέρ των μοτοσυκλετών είναι ΥΠΕΡτετράγωνα όπερ σημαίνει μεγαλύτερη διάμετρο από την διαδρομή του, άρα για ίδια ροπή θέλει περισσότερες (ορισμένες, δε, ΠΟΛΥ περισσότερες :lol:) σ.α.λ. Εξαιρείται, βεβαίως, το NC και όσα φοράνε αυτό το μοτέρ.
Επίσης ισχύει αυτό που είπε ο Τηλέγονος, δοκίμασε να πας το αμάξι όπως πάει η μηχανή, θα κλάψεις πολύ στο βενζινάδικο. Άσε που δεν πρόκειται κιόλας να την πιάσεις.
Τα κόστη συντήρησης, όμως, είναι αυτά που ήδη αναφέρθηκαν....
Ζυγίζεις και αποφασίζεις, δικό σου το μαχαίρι (τσέπη) δικό σου και το καρπούζι (όχημα)

billyka
02/02/2023, 20:17
Να συμπληρώσω οτι το αυτοκίνητο λόγω βάρους χρειάζεται ενα τέτοιο χαμηλόροπο και αργόστροφο μοτερ για να ξεκινήσει ενώ η μοτοσυκλέτα όχι.

toyar
02/02/2023, 21:48
στις συνθηκες που περιγραφεις οποιαδηποτε μοτο θα εκαιγε ακομα λιγοτερο
ενα σημερινο δικυλινδρο 500αρι σε τετοιους ρυθμους θα εκαιγε τα μισα

kostaskk
03/02/2023, 00:29
Καταρχήν πρέπει να βρεις την αναλογία κιλών ανά hp και να την συγκρίνεις με μοτό που έχει όμοια αναλογία,


τα αυτοκίνητα που γράφεις έχουν αναλογία 9,6 και 10,6. Δλδ συγκρίνονται με μια μοτοσυκλέτα βάρους 200 κιλών/ 250cc μονοκύλινδρη και με 20 άλογα..
Δλδ μια πολύ αργή,πολύ βαριά μικρή μοτό.

αν κάνεις την πράξη 200/20 βγαίνει 10.. αυτό σημαίνει ότι τα αυτοκίνητα 'πηγαινουν'εχουν γκάζι είναι ισάξια με μια μοτο 250cc 20 αλόγων και 200 κιλά,, τουλάχιστον σε επιτάχυνση,

αν ανοίξετε από στάση με ένα kle250 η ένα ninja250 θα πηγαίνετε τα ίδια όσο αφορά την επιτάχυνση
μέχρι τα 150-160 που μπορεί το αυτοκίνητο να βγαίνει μπροστά λόγο αεροδυναμικής η περισσοτέρων κυλίνδρων, (αν και υπάρχουν 4κυλινδρα 250αρια παλιά με πολύ καλητερες τελικές)

Τώρα αν συγκρίνεις την κατανάλωση των αυτοκινήτων με αυτές τις μοτό θα δεις ότι οι μοτό καίνε 2,5 -3 -3,5 άντε 4 λίτρα στα 100 με τις ίδιες ταχυτητες

kostaskk
03/02/2023, 00:35
Η gs που λες αν και αμφιβάλω αν έχει 200 κιλά βάρος(μάλλον παραπάνω) και 98 άλογα ( μάλλον παράκατω) αν κάνεις την πράξη βγάζει αναλογία 2.

Για να φτάσεις τα ίδια γκάζια,επιτάχυνση το megane θα έπρεπε από 135 να πάει στα 650 άλογα.
Για να έχει ίδια επιτάχυνση με το gs,,. Βρες ένα αμάξι 650 άλογα και πες μας τι κατανάλωση έχει.

nickald
03/02/2023, 07:36
Οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πριν, αν ο μονος λογος που σκεφτεσαι να παρεις μηχανη (οποιαδηποτε) ειναι η απολυτη οικονομια τοτε δεν αξιζει να το κανεις.

Παρε ενα πιο μικρο αυτοκινητο και βαλε αεριο ή οτιδηποτε ξερωγω.

Η μηχανη δεν ειναι για οικονομια ακομα και αν στα θεωρητικα νουμερα εμφανιζεται να εχει μικροτερη καταναλωση καυσιμου. Θα στα φαει σιγουρα απο αλλου

Αυτο το αλλου ειναι τα παρακατω:

1. Εξοπλισμος (δεν ειναι καθολου φθηνος και ειναι μια ανοιχτη διαδικασια)
2. Συντηρηση (αν δεν πιανουν και τα χερια σου θα ματωσεις)
3. Φθορα ελαστικων (τα 40-50-80 χιλ. χιλιομετρα ειναι ονειρο απατηλο για τις μηχανες)
4. Χαζοπτωσεις/Σοβαροπτωσεις (μακρια απο εμας)

Στα παραπανω θα πρεπει να προσθεσεις τις μερες που θα παγωσουν τα γκογκοβια σου και τις μερες που θα λιωσει το κορμι σου απο τους 40+ βαθμους.

Καταλαβαινεις οτι η φαση μηχανη ειναι περισσοτερο σαδομαζοχιστικη ανωμαλια παρα μεσω μετακινησης.

Bowleno
03/02/2023, 08:22
Μηχανή και οικονομία ίσον μόνο παπί η μοτοσυκλετάκι 125 κυβικά. από εκεί και πάνω, αρχίζει το μάτωμα.....

panos1050
21/02/2023, 18:33
Το βασικοτερο ειναι οτι δεν υπαρχουν 1000αρια αυτοκινητα ,ατμόσφαιρα με 100 και 150 άλογα ,ουτε βγαζουν 0-100 σε 4 sec πχ ...
Οι κινητήρες των μηχανών ειναι περισσοτερο ζορισμένοι για να βγαλουν δυναμη και επιδόσεις και πιο πολύστροφοι.
Γιαυτο άλλωστε και η διαρκεια ζωης τους ειναι και μικροτερη σε σχεση με ενα αυτοκινητο που αντεχει ευκολα 300.000 χλμ ++++