PDA

View Full Version : Μπαταρία για street triple 675?



lostregr
04/02/2023, 11:52
Ψάχνω μπαταρία γιατί έχει αρχίσει και κανει διάφορα κουλα.
Τι χαρακτηριστηκα παίρνω;

κάποιο παράδειγμα;9

karellen
04/02/2023, 11:55
Τι χαρακτηριστηκα παίρνω;


Τον τύπο που αναγράφει η υπάρχουσα μπαταρία σου,φυσικά,με τα ίδια αμπερώρια.

kostaskk
04/02/2023, 17:21
Τι φοράει τώρα;

telegonos
04/02/2023, 18:52
Yuasa YT 7B-BS 12V 6.5Ah λέει το Haynes service manual , για το Daytona 675 '06-'10

Yuasa YTΧ9B-BS 12V 8Ah λέει το Haynes service manual , για το Street Triple 675 '06-'10

Bowleno
04/02/2023, 19:21
Yuasa YT 7B-BS 12V 6.5Ah λέει το Haynes service manual , για το Daytona 675 '06-'10

Yuasa YTΧ9B-BS 12V 8Ah λέει το Haynes service manual , για το Street Triple 675 '06-'10

Το τι λέει το haynes με το τι φοράει τώρα η μηχανή του παιδιού, είναι 2 άσχετα πράγματα....:winka:

kostaskk
04/02/2023, 19:51
Σε daytona 675 του 2009 που από πριν φορούσαν 11αρα μπαταρία (του κατασκευαστή θα ήταν 7αρα η 9αρα, δεν ξέρω πως χώρεσε) έβαλα με 70€ λιθίου skyrich lfp2 plus και έμεινα 100% ευχαριστημένος μέχρι τώρα,. Βέβαια λενε-εχω διαβάσει ότι δυσκολεύονται στα κρύα. Και ότι δεν παίρνει με πολύ κρύο καιρό. Ίσως θέλουν ειδικό φορτιστή κτλ.

Είδα πολύ παραπάνω βολτ από πριν (13,5 vs 12,8) φορτίζει γρήγορα και κύριος έχασα πολύ βάρος,
Η λιθίου ζυγίζει 700 γραμμάρια ενώ η 11αρα απλή που έβγαλα 4 κιλά.

Από ότι είδα το speed έχει διαφορετικό πλαστικο-βαση-θεση μπαταρίας και ίσως περιορισμένο μήκος αυτής,

dorso
05/02/2023, 01:36
Είναι σίγουρα μπαταρία?Κάνε κ ένα έλεγχο σε ανόρθωτη, πηνία πριν την αλλαγή γιατί τα έχουν τα θεματακια τους τά συγκεκριμένα μοντέλα..

doctor_john
05/02/2023, 10:06
Το τι λέει το haynes με το τι φοράει τώρα η μηχανή του παιδιού, είναι 2 άσχετα πράγματα....:winka:

YTX9-BS is a 12V 8AH 135 Cold Cranking Amps

https://shop.triumphmotorcycles.com/batteries/id-t2500183/battery

Aυτήν πρέπει να φοράει αλλά τι θες να πείς;

Bowleno
05/02/2023, 10:36
YTX9-BS is a 12V 8AH 135 Cold Cranking Amps

https://shop.triumphmotorcycles.com/batteries/id-t2500183/battery

Aυτήν πρέπει να φοράει αλλά τι θες να πείς;

Δεν με πιάνεις.... Ξαναλέω, άλλο το τι λέει το fuckedmanual και άλλο τι έχει πάνω στην μηχανή την συγκεκριμένη ο συγκεκριμένος. Άνοιξε το θέμα και μην τον είδατε....

lostregr
13/02/2023, 19:26
τι σημασια εχει τι φοράει τωρα; και αν ο προηγουμενος εχει βαλει οτινανε;

σημασια δεν εχει το μανιουαλ τι λεει;

θα παω το πρωι να το τσεκάρω φανταζομουν φοραει και καποια συγκεκριμένη....
με ξανα αφησε σημερα, με εβαλε μπρος η οδική, το φανάρη πορείας ηταν σβηστο για εναν περίεργο λόγο.

εφτασα γκαραζ, πάρκαρα. σβήνω. αναβω διακοπτη για να δω το φως πορειας αλλα ανοιγε κανονικα.
πηγα να την κάνω μπρ αλλα δεν ξαναπήρε.

αρα τέλος αυτη η μπαπταρια

telegonos
13/02/2023, 21:17
Πορείας είναι η μεγάλη σκάλα, που είναι και δύο φανάρια στο τριπλ. Γιατί να έχεις την μεγάλη σκάλα αναμμένη συνέχεια;

Επίσης το ότι μια μπαταρία αδειάζει, δεν σημαίνει πάντα ότι φταίει η μπαταρία. Η μπαταρία φορτίζεται όσο δουλεύει ο κινητήρας από το κύκλωμα πηνίων-ανόρθωσης. Αν αυτά χαλάσουν, και την τέλεια μπαταρία να έχεις, τέλεια φορτισμένη, μετά από λίγη ώρα με κινητήρα και φώτα να την αδειάζουν, θα αδειάσει. ΕΛΕΓΞΕ αν όντως φορτίζει το κύκλωμα όπως πρέπει.

lostregr
13/02/2023, 21:36
Πορείας είναι η μεγάλη σκάλα, που είναι και δύο φανάρια στο τριπλ. Γιατί να έχεις την μεγάλη σκάλα αναμμένη συνέχεια;

Επίσης το ότι μια μπαταρία αδειάζει, δεν σημαίνει πάντα ότι φταίει η μπαταρία. Η μπαταρία φορτίζεται όσο δουλεύει ο κινητήρας από το κύκλωμα πηνίων-ανόρθωσης. Αν αυτά χαλάσουν, και την τέλεια μπαταρία να έχεις, τέλεια φορτισμένη, μετά από λίγη ώρα με κινητήρα και φώτα να την αδειάζουν, θα αδειάσει. ΕΛΕΓΞΕ αν όντως φορτίζει το κύκλωμα όπως πρέπει.

λαθος δεν εννωουσα τα μπροστσα τα πορείας, το κοκκινο από πίσω ήταν σβηστο. αυτο δεν συνδιαζεται κάπως με τη μπαταρια; αλλα μολις σταματησα και γυρησα το διακόπτη ηταν κανονικά αναμένα.

φυσικα δεν ξαναναψε η μηχανη ουτε για αστειο..

η μπαταρια ιχε τα χαλια της απο καιρο ηταν πεσεμνενη την ειχαμε δει στο σερβις όταν καναμε ενα update στη χαρτογραφηση.

μπαταρια τελικα παω με αυτη που λεει ο κατασκευαστης σωστα;

αυτες οι μπαταριες με υγρα που βλεπω στο ιντερνετ τι ειναι; κανεις κατι μονος σου;

Bowleno
13/02/2023, 22:23
τι σημασια εχει τι φοράει τωρα; και αν ο προηγουμενος εχει βαλει οτινανε;

σημασια δεν εχει το μανιουαλ τι λεει;

θα παω το πρωι να το τσεκάρω φανταζομουν φοραει και καποια συγκεκριμένη....
με ξανα αφησε σημερα, με εβαλε μπρος η οδική, το φανάρη πορείας ηταν σβηστο για εναν περίεργο λόγο.

εφτασα γκαραζ, πάρκαρα. σβήνω. αναβω διακοπτη για να δω το φως πορειας αλλα ανοιγε κανονικα.
πηγα να την κάνω μπρ αλλα δεν ξαναπήρε.

αρα τέλος αυτη η μπαπταρια

Ακόμα όμως δεν μας είπες ΤΙ μπαταρία έχει επάνω ΤΩΡΑ το μηχανάκι ρε παλικάρι....σου έγραψαν οι από πάνω τι θα έπρεπε βάσει manual να φοράει.
Φοράει όντως ότι λέει; αυτό ρωτάμε....

lostregr
13/02/2023, 22:24
Είναι σίγουρα μπαταρία?Κάνε κ ένα έλεγχο σε ανόρθωτη, πηνία πριν την αλλαγή γιατί τα έχουν τα θεματακια τους τά συγκεκριμένα μοντέλα..

εχουν αλλαχθει πριν 6Κ χιλιομετρα...
μπαταρια νομιζω ειναι ξεκάθαρη ειναι τελειως ξελιγωμένη... σε φαση ουτε στη μιζα δεν δινει να παρει μπρος πλεον

lostregr
13/02/2023, 22:25
Ακόμα όμως δεν μας είπες ΤΙ μπαταρία έχει επάνω ΤΩΡΑ το μηχανάκι ρε παλικάρι....σου έγραψαν οι από πάνω τι θα έπρεπε βάσει manual να φοράει.
Φοράει όντως ότι λέει; αυτό ρωτάμε....

οκ θα τσεκάρω τι φοράει τωρα αρχοντα και θα σου απαντησω!!

lostregr
14/02/2023, 16:46
θα με τρελάνει αυτη η μπαταρία σημερα έπαιρνε μπρος τσακμάκι....
Αλλα το φως πισω μια το αναβει μια δεν το αναβει οταν γυρναω το κλειδί...

φοράει αυτή τη μπαταρία που ειναι διαφορετική απο οτι συστεηνει ο κατασκευαστης

BS Battery
BTX9 8.4Ah 135A(EN)

skritikos
14/02/2023, 17:10
θα με τρελάνει αυτη η μπαταρία σημερα έπαιρνε μπρος τσακμάκι....
Αλλα το φως πισω μια το αναβει μια δεν το αναβει οταν γυρναω το κλειδί...

φοράει αυτή τη μπαταρία που ειναι διαφορετική απο οτι συστεηνει ο κατασκευαστης

BS Battery
BTX9 8.4Ah 135A(EN)

Σωστή είναι η μπαταρία του. Ισοδύναμη με την μαμά.
Αν μια παίρνει μια δεν κάνει κιχ μάλλον δεν είναι στην μπαταρία το πρόβλημα σου.

Πολύμετρο έχεις; Φορτιστή καλό;

Μήπως το έχεις πάρει used και ο προηγούμενος-οι έχουν κάνει μαγικά στα ηλεκτρολογικά του;
Φοράει ή φορούσε κάποιο tail-tidy;

lostregr
14/02/2023, 17:56
Σωστή είναι η μπαταρία του. Ισοδύναμη με την μαμά.
Αν μια παίρνει μια δεν κάνει κιχ μάλλον δεν είναι στην μπαταρία το πρόβλημα σου.

Πολύμετρο έχεις; Φορτιστή καλό;

Μήπως το έχεις πάρει used και ο προηγούμενος-οι έχουν κάνει μαγικά στα ηλεκτρολογικά του;
Φοράει ή φορούσε κάποιο tail-tidy;

taily tidy φανάρι εχω βάλει ειναι η αλήθεια. λες να μου κάνει αυτο τα κόλπα;
εγώ ειμαι 75% σιγουρος οτι ειναι η μπαταρία και ίσως μετά καποια καλωδίωση να κανει βραχυκυκλωμα.

kostaskk
14/02/2023, 23:51
Καλώδια κεντρικού διακόπτη μήπως δεν κάνουν καλή επαφή;

lostregr
21/02/2023, 16:03
τελικά παιζει κάτι με το κεντρικο διακόπτη.

Τον γυρνάω αλλα δεν ανάβει το ταχυμετρο, αλλα αν τον κάνω ενα τσικ αριστερα ειναι σαν να κανει επαφή και να αναβουνε όλα.
Η αληθεια ειναι μου το ειχε παρουσιασει απο Ιοουνιο αλλα μετα ξαφνικα εφτιαξε μόνο του.

Στο συνεργείο που μου ειπαν τότε ότι θέλει ανοιγμα ο διακοπτης κανα 100€ δουλεια.

Το θέμα ειναι τωρα και με το μικρο παρατσαφ η μηχανη σβηνει αρα ειμαστε για μάστορα.

σκευτομαι να δοκιμάσω και με το δευτερο κλειδί;

ίσως αν εριχνα και τιποτα πεπιπεσμένο αέρα μέσα;

OldMan
21/02/2023, 16:16
ίσως αν εριχνα και τιποτα πεπιπεσμένο αέρα μέσα;

Θα μεγαλωναν ακομη περισσοτερο τα "μποσικα" που ηδη υπαρχουν..

lostregr
21/02/2023, 16:18
και τι επισκεη γίνεται ακριβως εχει κανεις άποψη;
αυτος μου ειπε οτι έχει donors απο αλλα μηχανηματα και θα το φτιάξει...

δεν με πολυ αρεσε η απαντηση πολυ μαιμουδιστικη μου φάνηκε. λες και θελει να αρπαξει το 100άρακι...

πάντως τίποτα καλωδιωση η κανένα fuse δεν το βλέπω να ειναι

αν μπορεί ενας admin ας αλλαξει το τίτλο του thread σε Πρόβλημα Κεντρικου Διακοπτη/ barrel η πως λέγεται.

doctor_john
22/02/2023, 08:20
Πήγαινε σε κατάστημα που ασχολείται με κλειδαριές αυτοκινήτων, immobilizer κ.λπ.
Αν το βαρελάκι που μπαίνει το κλειδί στον κορμό του είναι αντικείμενο σύνθεσης και όχι πρεσαριστό, ίσως μπορεί να αλλαχθεί
σίγουρα θα έχει κάποια στοιχεία για να αναγνωριστεί κ.λπ.

Αν είναι πρεσαριστό, δυσκολεύει λίγο γιατί πρέπει να το ανοίξεις και μετά να στηριχθεί με βιδάκια... δεν αξίζει τον κόπο.
Τα χρήματα που σου λέει δεν είναι πολλά αν χρειάζεται επισκευή που θα κοστίσει ώρες.
Είναι πολλά αν χρειάζεται ένα τυπικό έλεγχο - καθάρισμα και αυτό προσπαθείς να αποφύγεις.

Βλέπω ότι επίσημα προσπαθούν να πουλήσουν όλο το σύστημα μαζί με κλειδιά, immobilizer κ.λπ. Σε μεταχειρισμένα όμως δίνουν
τον κορμό μόνο που θεωρητικά μπορεί να ρυθμιστεί για να ταιριάζει με τα δικά σου κλειδιά.

Σαν ανταλλακτικό έχει ~200ε μόνο η κλειδαριά που επίσης θα πρέπει να ρυθμιστεί στα κλειδιά σου.

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να έχουν συγκεκριμένη κλειδαριά για το μοντέλο σου μόνο.
Βρες κατάστημα για κλειδαριές, υπάρχουν αρκετά, να σε ενημερώσει.

Προσωπικά, αν η κλειδαριά λειτουργούσε άριστα, χωρίς τζόγους κ.λπ. που προκαλούνται από βαριά μπρελόκ και βίαιη χρήση, θα την έλυνα
και θα έκανα πολλαπλά πλυσίματα με σπρεϋ επαφών γυρίζοντας την ανάποδα για να στραγγίζει (λογικά θα έχει και έξοδο για τα νερά της βροχής).
Δεν στο προτείνω ή για να είμαι ειλικρινής, αν το προσπαθήσεις να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις αλλαγή της κλειδαριάς αν γίνει ζημιά.

Ο λόγος που στα γράφω στην ουσία είναι ότι θεωρώ λογικό να γνωρίσεις λεπτομέρειες της κατασκευής της κλειδαριάς σου
και όχι να γλυτώσεις το ποσό που αναφέρεις.
Δεν θεωρώ ότι φταίνε τα καταστήματα απαραίτητα όταν αυτοί που ψηφίζουμε δημιουργούν ένα κάρο "νόμους" να τα απομυζούν
για να μπορούν να κλέβουν ευκολότερα.

Σε όλη την αγγλία χρειάζεσαι 50 λίρες για να μπεις σε ποδηλατάδικο, για να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου και ας έχεις ένα απλό σκάσιμο.
Αλλιώς επιβαρύνεται το κατάστημα που σημαίνει ότι δεν μπορεί να σε έχει πελάτη αν δεν μπορείς να πληρώσεις.

telegonos
22/02/2023, 09:47
Από αυτά που γράφει ο φίλος, καταλαβαίνω ότι έχει πρόβλημα στις ηλεκτρικές επαφές το ηλεκτρικό μέρος της κλειδαριάς, ΟΧΙ το μηχανικό μέρος του αφαλού της κλειδαριάς.

Συνήθως αυτό ανοίγει σχετικά εύκολα, καθαρίζεται, αν έχει φαγωθεί κάποια πίστα-επαφή την γεμίζεις με καλάι, και γίνεται σαν καινούριο.

Ερώτηση, κάνει σωστά τα κλικ στις θέσεις το κλειδί, όταν για παράδειγμα πάει στην θέση ΟΝ, κάνει υγιές κλικ και μένει εκεί ή παίζει λίγο;

lostregr
22/02/2023, 12:50
Πήγαινε σε κατάστημα που ασχολείται με κλειδαριές αυτοκινήτων, immobilizer κ.λπ.
Αν το βαρελάκι που μπαίνει το κλειδί στον κορμό του είναι αντικείμενο σύνθεσης και όχι πρεσαριστό, ίσως μπορεί να αλλαχθεί
σίγουρα θα έχει κάποια στοιχεία για να αναγνωριστεί κ.λπ.

Αν είναι πρεσαριστό, δυσκολεύει λίγο γιατί πρέπει να το ανοίξεις και μετά να στηριχθεί με βιδάκια... δεν αξίζει τον κόπο.
Τα χρήματα που σου λέει δεν είναι πολλά αν χρειάζεται επισκευή που θα κοστίσει ώρες.
Είναι πολλά αν χρειάζεται ένα τυπικό έλεγχο - καθάρισμα και αυτό προσπαθείς να αποφύγεις.

Βλέπω ότι επίσημα προσπαθούν να πουλήσουν όλο το σύστημα μαζί με κλειδιά, immobilizer κ.λπ. Σε μεταχειρισμένα όμως δίνουν
τον κορμό μόνο που θεωρητικά μπορεί να ρυθμιστεί για να ταιριάζει με τα δικά σου κλειδιά.

Σαν ανταλλακτικό έχει ~200ε μόνο η κλειδαριά που επίσης θα πρέπει να ρυθμιστεί στα κλειδιά σου.

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να έχουν συγκεκριμένη κλειδαριά για το μοντέλο σου μόνο.
Βρες κατάστημα για κλειδαριές, υπάρχουν αρκετά, να σε ενημερώσει.

Προσωπικά, αν η κλειδαριά λειτουργούσε άριστα, χωρίς τζόγους κ.λπ. που προκαλούνται από βαριά μπρελόκ και βίαιη χρήση, θα την έλυνα
και θα έκανα πολλαπλά πλυσίματα με σπρεϋ επαφών γυρίζοντας την ανάποδα για να στραγγίζει (λογικά θα έχει και έξοδο για τα νερά της βροχής).
Δεν στο προτείνω ή για να είμαι ειλικρινής, αν το προσπαθήσεις να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις αλλαγή της κλειδαριάς αν γίνει ζημιά.

Ο λόγος που στα γράφω στην ουσία είναι ότι θεωρώ λογικό να γνωρίσεις λεπτομέρειες της κατασκευής της κλειδαριάς σου
και όχι να γλυτώσεις το ποσό που αναφέρεις.
Δεν θεωρώ ότι φταίνε τα καταστήματα απαραίτητα όταν αυτοί που ψηφίζουμε δημιουργούν ένα κάρο "νόμους" να τα απομυζούν
για να μπορούν να κλέβουν ευκολότερα.

Σε όλη την αγγλία χρειάζεσαι 50 λίρες για να μπεις σε ποδηλατάδικο, για να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου και ας έχεις ένα απλό σκάσιμο.
Αλλιώς επιβαρύνεται το κατάστημα που σημαίνει ότι δεν μπορεί να σε έχει πελάτη αν δεν μπορείς να πληρώσεις.

φιλε ευχαριστώ για το κόπο σου φυσικα γραφω εδώ για να ειμαι υποψιασμένος με το θέμα και μην παω σαν τουρίστας. Φυσικά αν υπαρχει να πληρωθεί ανάλογα

lostregr
22/02/2023, 12:52
Από αυτά που γράφει ο φίλος, καταλαβαίνω ότι έχει πρόβλημα στις ηλεκτρικές επαφές το ηλεκτρικό μέρος της κλειδαριάς, ΟΧΙ το μηχανικό μέρος του αφαλού της κλειδαριάς.

Συνήθως αυτό ανοίγει σχετικά εύκολα, καθαρίζεται, αν έχει φαγωθεί κάποια πίστα-επαφή την γεμίζεις με καλάι, και γίνεται σαν καινούριο.

Ερώτηση, κάνει σωστά τα κλικ στις θέσεις το κλειδί, όταν για παράδειγμα πάει στην θέση ΟΝ, κάνει υγιές κλικ και μένει εκεί ή παίζει λίγο;

θα παω να το τσεκάρω ίσως βγάλω και ένα βίντεο.

μαλλον η λογική λέει να παω σε καναν κλειδαρά αλλα ο κόντης μου φάνηκε οτι έχει έρθει ξανά αντιμέτοπως με το πρόβλημα αυτό. το θέμα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι κανενα μαστόρι και ολοι θελουν να φάνε απο καπου.

dankannn
22/02/2023, 13:46
θα παω να το τσεκάρω ίσως βγάλω και ένα βίντεο.

μαλλον η λογική λέει να παω σε καναν κλειδαρά αλλα ο κόντης μου φάνηκε οτι έχει έρθει ξανά αντιμέτοπως με το πρόβλημα αυτό. το θέμα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι κανενα μαστόρι και ολοι θελουν να φάνε απο καπου.

O Σακης φιλε μου ειναι ο μονος αξιοπιστος για service triumph , γνωριζει πολυ καλα τα παντα.
Γιατι ο κλειδαρας δεν θα φαει ? Το θεμα ειναι ποιος ξερει το προβλημα σου και να μην αρχισει τα πειραματα

lostregr
22/02/2023, 13:47
O Σακης φιλε μου ειναι ο μονος αξιοπιστος για service triumph , γνωριζει πολυ καλα τα παντα.
Γιατι ο κλειδαρας δεν θα φαει ? Το θεμα ειναι ποιος ξερει το προβλημα σου και να μην αρχισει τα πειραματα

προφανώς κανει πολυ καλη δουλεια και ειναι πολυ φιλικός! απλως ειμαι υποψιασμενος γιατι εχω πολυ κακές γενικα εμπειριες απο αλλου και μου εχει αφησει ψυχολογικο χουι

OldMan
22/02/2023, 14:04
αυτος μου ειπε οτι έχει donors απο αλλα μηχανηματα και θα το φτιάξει...

Για κοιτα ρε που το ψειρισμα εγινε donation..

O tempora, o mores..!!

kostaskk
22/02/2023, 16:23
Η κλειδαριά βγαίνει με 2 βίδες από κάτω τις κρυμμένες λογικά τύπου αστερι-torx. Και να βγει η φίσα τις και ότι εμποδίζει για να φτάσεις εκεί-πλαστικα, ίσως θα ήταν πολύ φθηνότερο αν την έβγαζες και την πήγαινες σε έναν κλειδαρά,. Η ηλεκτρολόγο.

Τώρα 100€ για κάτι που θα του πάρει 1 ώρα να το φτιάξει πολλά δεν είναι? Δεν νομίζω να παλεύει 6-12 ώρες για μια κλειδαριά. Ίσως να φτιάχνει με πολύ απλό τρόπο τύπου στραβωμα, σφίξιμο βιδων,καλαι, κόλλημα καλωδιων, ποιο καλή τοποθέτηση αυτών,αντικατάσταση επαφων

lostregr
22/02/2023, 16:26
αυτο λέω και εγώ ειναι μικρη ζημια και φτιχνεται ευκολα

dorso
23/02/2023, 02:27
Πήγαινε στο Κοντή να τελειώνεις που θα του έχει τύχει πάλι κ ας τα πειράματα με κλειδαράδες μην σου κάνουν καμία μαλακιά κ στο τέλος θα πας για καινούργια..Κ στο κάτω κάτω πόσα νομίζεις θα γλιτώσεις κ αν γλιτώσεις, τζάμπα δεν στο κάνει κανένας..

doctor_john
23/02/2023, 07:24
Πειράματα κάνουν οι κλειδαράδες;

και ξέρει καλύτερα ο μηχανικός; :lol:

telegonos
23/02/2023, 07:47
Η κλειδαριά βγαίνει με 2 βίδες από κάτω τις κρυμμένες λογικά τύπου αστερι-torx. Και να βγει η φίσα τις και ότι εμποδίζει για να φτάσεις εκεί-πλαστικα, ίσως θα ήταν πολύ φθηνότερο αν την έβγαζες και την πήγαινες σε έναν κλειδαρά,. Η ηλεκτρολόγο.

Τώρα 100€ για κάτι που θα του πάρει 1 ώρα να το φτιάξει πολλά δεν είναι? Δεν νομίζω να παλεύει 6-12 ώρες για μια κλειδαριά. Ίσως να φτιάχνει με πολύ απλό τρόπο τύπου στραβωμα, σφίξιμο βιδων,καλαι, κόλλημα καλωδιων, ποιο καλή τοποθέτηση αυτών,αντικατάσταση επαφων

H υποψία μου είναι ότι θα κάνει το εξής: Θα ξεβιδώσει τις μικρές βιδούλες που κρατάνε τον ηλεκτρικό μηχανισμό κάτω από την καθεαυτό κλειδαριά την οποία δεν θα βγάλει καν από την τιμονόπλακα, θα τον βγάλει, θα βάλει έναν άλλον ιδιο που του έχει μείνει από άλλη κλειδαριά, θα το βιδώσει, έτοιμο, 100 ευρώ. Ούτε μισή ώρα, ούτε κόστος ανταλλακτικού, κιούτε κάποιο fabrication εκ μέρους του. Ισως να βγάλει τιμονόπλακα για πιο άνεση, πράγμα εύκολο, και θα σηκώσει το ντεπόζιτο για το φις από κάτω.

lostregr
23/02/2023, 17:20
Λοιπόν πήγα και με το δευτερο κλειδί μπας και.

Κλικ στο on κάνει κανονικό...
Αλλά πάι δεν δινει ρευμα στο dashboard εκτός απο τα μπροστά φώτα.

Δοκίμασα να κουνήσω τα πίσω καλώδια που συνδέονται στο διακόπτη. Παρατήρηση ότι έχει duck tape.
Μόλις λιγο τα τζόγαρα αναψε κανονικά...

άρα είναι θέμα ηλεκτρικών;
η κλειδαριά φένεται να λειτουργει κανονικά..

kostaskk
23/02/2023, 17:30
Βγάλε την ταινία και δες από κάτω, πιθανότατα θα είναι κομμένα τα καλώδια και ενωμένα με το χέρι στρίβοντας τα,, με τον καιρό μπορεί να χάσουν επαφή,. Μπορεί στον προιγουμενο να είχαν προσπαθήσει να το κλέψουν η κάποιος για κάποιο λόγο έκοψε τα καλώδια,. Πχ διαφορετική κλειδαριά που δεν ταίριαζε η φίσα, η βαριωταν να βγάλει την κλειδαριά η δεν έιχε Άλλεν τορξ εργαλείο και προτίμησε να τα κόψει.

Αφού τα κουνάς και δουλεύει το πρόβλημα είναι εκεί, κάποιος τα έχει πειράξει αφού έχει και ταινια

lostregr
23/02/2023, 17:36
να ρωτήσω λίγο;

γιατι ενώ το παω on στο τέρμα ανοιγει ειναι νεκρό
ενώ αν το κάνω ένα τσακ αριστερα ανοιγει και το dashboard?

που εξηγητε αυτο; παλι στη καλωδιωση;

doctor_john
23/02/2023, 18:17
Πιθανά γιατί στο σημείο που κούμπωνε πάντα διαβρώθηκε από τα άλατα ενώ λίγο πριν έχει ακόμα υλικό.

lostregr
23/02/2023, 18:20
Πιθανά γιατί στο σημείο που κούμπωνε πάντα διαβρώθηκε από τα άλατα ενώ λίγο πριν έχει ακόμα υλικό.

αρα ειναι θέμα στα καλωδια να κανω τον μπομπ τον μαστορα; (ευκολο ακουγεται)

S705
23/02/2023, 18:32
αρα ειναι θέμα στα καλωδια να κανω τον μπομπ τον μαστορα; (ευκολο ακουγεται)

τον Τάκη Οδοστρωτάκη μόνο μην πάρεις μαζί σου :bawl:

κάθε πρόβλημα έχει μια σειρά.

κατανόηση προβλήματος , εύρεση δυσλειτουργίας , κατανόηση αυτής , λύσιμο και παρατήρηση στοιχείων , επισκευή.

lostregr
23/02/2023, 18:33
παντως αν ειναι θέμα καλωδιοσης και μου ζητησε 100€ (2 μερροκάματα 8ωαρα) ... τα νευρα μου (εεκτός απο την υπαρχουσα ξενέρω που βιωνω και οτι δεν μπορω να κανω τις δουλειες μου)

lostregr
23/02/2023, 18:52
τωρα ρε αλάνια που το θυμάμαι πριν 2 χρονια νομιζω στη καραντίνα η μηχανη ειχε ενα θεμα δεν επαιρνε μπρος και κατι εκανε με τα καλωδια μαλλον εκεί πίσω....

αλλα αυτο τωρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σιγουρο... πάντως μου το επισκευασε φτηνα....

doctor_john
23/02/2023, 18:53
Αν είναι το παραπάνω έχει να κάνει με επαφές.
Βρες ποια πιν χρειάζεται να γεφυρώσεις στην φύσα της κλειδαριάς ώστε να λειτουργεί, μην μείνεις χωρίς μοτό :lol: (το κλειδί χρειάζεται κοντά στο immobilizer)
Μετά λύσε την κλειδαριά αν το έχεις μήπως βρεις την ζημιά.

lostregr
23/02/2023, 18:54
Αν είναι το παραπάνω έχει να κάνει με επαφές.
Βρες ποια πιν χρειάζεται να γεφυρώσεις στην φύσα της κλειδαριάς ώστε να λειτουργεί, μην μείνεις χωρίς μοτό :lol: (το κλειδί χρειάζεται κοντά στο immobilizer)
Μετά λύσε την κλειδαριά αν το έχεις μήπως βρεις την ζημιά.

τζόνι ειδη ειμαι χωρις μηχανη και τα νευρα μου, + τη τσάμπα μπαταρια που πηρα...

εχει κανείς κανα μαστορι να πιανουν τα χέρια του αμπελόκηπους; να μου το δει... δεν νομιζω εδώ χρειαζομαστε εξειδίκευση triumph (ΑΣ ΓΕΛΑΣΩ)

OldMan
24/02/2023, 15:17
Μια Προϊσταμενη να διορθωσει αυτο το "Μπαταριά" στον τιτλο, δεν υπαρχει..?? :smokin:

(αϊντε με τους σισανέδες και τα εμπροσθογεμή..)

lostregr
09/03/2023, 15:48
το παλευαν απο δευτέρα...
δυστηχώς παω για καινουργια κλειδαριά...
220€

dankannn
10/03/2023, 09:29
το παλευαν απο δευτέρα...
δυστηχώς παω για καινουργια κλειδαριά...
220€

Τελικα ειχες πει οτι σου ζητησε ο Κοντης 100 € και σου φανηκαν πολλα , πως κατεληξες στα 220 και νεα κλειδαρια ?
Αρα χαμενος χρονος ολο αυτο το διαστημα?

DoctoR_k6
10/03/2023, 09:31
Τελικα ειχες πει οτι σου ζητησε ο Κοντης 100 € και σου φανηκαν πολλα , πως κατεληξες στα 220 και νεα κλειδαρια ?
Αρα χαμενος χρονος ολο αυτο το διαστημα?

Κ εν τελει πηγε στον Κοντη η αλλου? :confused:

lostregr
10/03/2023, 18:37
στο κόντη πήγα, μου ειχε παρουσιασει το καλοκαίρι το πρόβλημα με το κλειδί αλλα εφτιαξε μόνο του, τότε μου ζητησε 100€ ετσι όπως το είδε.

δυστηχώς το ξαναπιασε και δεν ξερω αν ειναι μονο η καλωδίωση η όλο το πρόβλημα.

προσπαθουσε να το ανατησει κανα 5ημερο.. αλλα δυστηχώς δεν είχαμε καποιο αποτέλεσμα.
έκανε μια μαγκανία τωρα για να εχω μηχανή πρωσορινά αλλα θέλω καινουργεια κλειδαριά γιατι αυτη δεν επισκευαζεταυ.

220€ μαζί με το κλειδί και θα αργησει και ολας κανα 3βδομαδο.
Ότι μου πε σας λέω.

kostaskk
10/03/2023, 18:56
Άμα προσπαθούσε να το φτιάξει 5 μέρες θα σου ζητούσε και 1000€ εργατικά.. άσε που θα το έφτιαχνε,,. Μάλλον εννοεί του έριχνε καμιά ματιά ανάμεσα στις αλλαγές λαδιών για 5-10 λεπτά, η στο τέλος τις 5ης ημέρας αφιέρωσε μια ώρα να το λύσει, κοιτάξει,ρυθμίσει,ξαναβάλει πάνω. Σε 5 μέρες,αν θες λύνεις,δένεις ,.ανακατασκευάζεις όλοκληρη την μηχανή, από βίδες όλο το μοτέρ και όλη η μηχανή βίδες στα πάντα να ξαναφτιάχτει..

Μεταχειρισμένη δεν υπάρχει φθηνότερα?

doctor_john
10/03/2023, 21:05
Ρώτησε πως συντηρείται σωστά η κλειδαριά και βάλτο στο πρόγραμμα ;)

lostregr
11/03/2023, 01:12
5K χιλιομετρα την εχω τη μηχανη.

ψαξαμε δστηχως δεν παιζει τπτ μεταχειρισμενο.