PDA

View Full Version : Πρωινή βόλτα



Bowleno
07/02/2023, 09:28
Μια απολαυστική πρωινή ελαφρώς παγωμένη βόλτα....:D
441332
441333 μέχρι και... Δείκτη χιονιού έχει:lol:

karellen
07/02/2023, 09:31
Πσσσσσ!
:beer:

ΥΓ θέλει λίγο αέρα το πίσω νεαρέ?

billy84
07/02/2023, 09:47
Χοντρό κρύο αλλά είσαι σκυλί του πολέμου!:D

Panos76
07/02/2023, 09:48
Ωραίος! Έπρεπε να αφήσεις το σύσκατο του Κηφισού και να τραβήξεις για Κιούρκα..

katsar
07/02/2023, 12:31
Γεια σου ρε Bowleno κομάντο !:wave2:

OldMan
07/02/2023, 14:13
Φωτο απο τα @@ σου δεν εβαλες ομως, Μητσε..

panavour
07/02/2023, 14:28
Πσσσσσ!
:beer:

ΥΓ θέλει λίγο αέρα το πίσω νεαρέ?

και μπροστα

Bowleno
07/02/2023, 14:50
Πσσσσσ!
:beer:

ΥΓ θέλει λίγο αέρα το πίσω νεαρέ?


και μπροστα

Γάτες είστε:lol:
Όντως θέλουν, θα ασχοληθώ αύριο με αυτό:D

Bowleno
07/02/2023, 14:51
Φωτο απο τα @@ σου δεν εβαλες ομως, Μητσε..

Για να βάλω πρέπει να τα βρω πρώτα...:D

skritikos
07/02/2023, 15:20
Γάτες είστε:lol:
Όντως θέλουν, θα ασχοληθώ αύριο με αυτό:D

Με τέτοιες συνθήκες εγώ θα έμενα εκεί ή και ακόμη πιο κάτω. Τα maximum των ελαστικών δεν είναι αυτό που πρέπει να έχουμε.

Δεν ξέρω αν ρίχνουν αλάτια και σε Κηφισό κτλ, αλλά ρίξε λίγο/αρκετό νεράκι από κάτω το βράδυ...

Bowleno
07/02/2023, 15:26
Με τέτοιες συνθήκες εγώ θα έμενα εκεί ή και ακόμη πιο κάτω. Τα maximum των ελαστικών δεν είναι αυτό που πρέπει να έχουμε.

Δεν ξέρω αν ρίχνουν αλάτια και σε Κηφισό κτλ, αλλά ρίξε λίγο/αρκετό νεράκι από κάτω το βράδυ...

Το fuckedmanual λέει 33 psi (2,3 bar) εμπρός και 36 psi (2,5 bar) πίσω με κρύα τα λάστιχα. Η φωτό είναι όταν είχαν ζεσταθεί μετά από καμιά 25αρια χλμ. Στον Κηφισό, οπότε λίγο ακόμα το θέλουν. Θα το δω αύριο.

DoctoR_k6
07/02/2023, 17:09
Το fuckedmanual λέει 33 psi (2,3 bar) εμπρός και 36 psi (2,5 bar) πίσω με κρύα τα λάστιχα. Η φωτό είναι όταν είχαν ζεσταθεί μετά από καμιά 25αρια χλμ. Στον Κηφισό, οπότε λίγο ακόμα το θέλουν. Θα το δω αύριο.

Ακομα χειροτερα δηλαδη στο θεμα πιεσης.
Δες τα αμεσα γιατι κ με τα νερα δεν ειναι οτι καλυτερο να εχεις χαμηλη πιεση.

karellen
07/02/2023, 17:33
Το fuckedmanual λέει 33 psi (2,3 bar) εμπρός και 36 psi (2,5 bar) πίσω με κρύα τα λάστιχα. Η φωτό είναι όταν είχαν ζεσταθεί μετά από καμιά 25αρια χλμ. Στον Κηφισό, οπότε λίγο ακόμα το θέλουν. Θα το δω αύριο.

Δεν παίζει ρόλο πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει ή τι θερμοκρασία έχουν τα ελαστικά σου,το όργανο της μοτοσυκλέτας σου λέει πάντα στη σωστή πίεση γιατί κάνει αντιστάθμιση της θερμοκρασίας από μόνο του.Γι αυτό και αν τα μετρήσεις με εξωτερικό όργανο πχ βενζινάδικο τότε θα δεις αποκλίσεις.

viper1
07/02/2023, 20:02
Πρέπει να την άκουσες από το κρύο:lol:

Bowleno
07/02/2023, 20:32
Πρέπει να την άκουσες από το κρύο:lol:

Μπα, όχι ιδιαίτερα, όταν ξέρεις πως να ντυθείς δεν σε πιάνει τίποτα.
να φανταστείς, είχα 2 χρόνια να βάλω την τρίτη επένδυση στο Revit μου και πραγματικά δεν κατάλαβα κρύο εκτός από λίγο στα δάκτυλα των χεριών...

Lakisss
07/02/2023, 20:37
Μαντεύω ότι στην πρώτη φωτό είσαι στην κάθοδο του Κηφισού; Εγώ δεν θα ένιωθα άνετα να σταματήσω σε τέτοιο σημείο.

Bowleno
07/02/2023, 20:46
Μαντεύω ότι στην πρώτη φωτό είσαι στην κάθοδο του Κηφισού; Εγώ δεν θα ένιωθα άνετα να σταματήσω σε τέτοιο σημείο.

Σωστά μαντεύεις, σταμάτησα μπροστά από έναν τράκτορα που ήταν παρκαρισμένος στην άκρη (μάλλον βλάβη) για να βάλω το πάνω αδιάβροχο μιας και είχε αρχίσει να βρέχει καλά και επ ευκαιρίας, έβγαλα την φωτό.
Στο ίδιο (περίπου) σημείο είχα ξαναβγάλει φωτό εν μέσω καταιγίδας, στις 2 μετά τα μεσάνυχτα, με τον Πήγασο!
Ιδού:
441344

billy84
07/02/2023, 20:50
Δεν παίζει ρόλο πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει ή τι θερμοκρασία έχουν τα ελαστικά σου,το όργανο της μοτοσυκλέτας σου λέει πάντα στη σωστή πίεση γιατί κάνει αντιστάθμιση της θερμοκρασίας από μόνο του.Γι αυτό και αν τα μετρήσεις με εξωτερικό όργανο πχ βενζινάδικο τότε θα δεις αποκλίσεις.


Αυτό όντως ισχύει? Έχουν βάλει αλγόριθμο να αφαιρεί PSI βάσει της θερμοκρασίας ώστε να σου δείχνει την πίεση που έπρεπε να έχει κρύο? Εντυπωσιακό γιατί θα γλιτώσει κάποιον που πάει με ζεστά λάστιχα στο βενζινάδικο να βάλει τις εργοστασιακές πιέσεις!:uplate:

karellen
07/02/2023, 21:01
Στο bmw το αναφέρει στο μάνιουαλ Βασίλη,πιθανότατα και στο τάμπλετ του Bowleno το ίδιο θα ισχύει.

Bowleno
07/02/2023, 21:03
Αυτό όντως ισχύει? Έχουν βάλει αλγόριθμο να αφαιρεί PSI βάσει της θερμοκρασίας ώστε να σου δείχνει την πίεση που έπρεπε να έχει κρύο? Εντυπωσιακό γιατί θα γλιτώσει κάποιον που πάει με ζεστά λάστιχα στο βενζινάδικο να βάλει τις εργοστασιακές πιέσεις!:uplate:

Δεν ξέρω αν στέκει αυτό που λεει ο Νίκος, (χλωμό το βλέπω να μπήκαν σε τέτοιο κόπο οι κινέζοι) αυτό που ξέρω είναι ότι όταν κατεβαίνω να φύγω, αυτές τις μέρες με το ξεκίνημα δείχνουν 2.2 και 2.3 εμπρός και πίσω. Μετά από αρκετά χλμ . δείχνουν 2.3 και 2.4 με 2.5 μέχρι τόσο έχω δει.
και ναι, βαριόμουν να πάω να συμπληρώσω αέρα με τέτοιον καιρό :D

panavour
08/02/2023, 12:36
Αλγόριθμο τσιν - Τσουν- πούτσουν έχουν οι Κινέζοι.Οταν βάζεις κρύο δείχνει ,2,3 και όταν ζεσταθεί το καλοκαίρι δείχνει 2,6 και τον χειμώνα 2,5.Ουτε αλγόριθμος ούτε αλγοπαπας.

motojojo
08/02/2023, 17:50
Βόλτα με τις συνθήκες αυτές είναι λίγο risky. Το κρύο είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε απασχολεί, με βρεγμένους δρόμους και τέτοιες θερμοκρασιες δημιουργούνται ιδανικές συνθήκες για παγετό.
Και αν συμβεί το κακό μετά κλαις και τη μηχανή και τα κοκαλάκια σου.

Για αυτόν τον λογο δεν πήρα μηχανη αυτές τις μέρες το πρωί. Σημερα το πρωι είχε ΜΗΔΕΝ βαθμούς με μουσκεμα δρόμους από το χθεσινό χιονοβροχο.

Αν ήταν στεγνοί οι δρόμοι τοτε οκ.


Οπότε προσοχη.

Bowleno
08/02/2023, 18:46
Βόλτα με τις συνθήκες αυτές είναι λίγο risky. Το κρύο είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε απασχολεί, με βρεγμένους δρόμους και τέτοιες θερμοκρασιες δημιουργούνται ιδανικές συνθήκες για παγετό.
Και αν συμβεί το κακό μετά κλαις και τη μηχανή και τα κοκαλάκια σου.

Για αυτόν τον λογο δεν πήρα μηχανη αυτές τις μέρες το πρωί. Σημερα το πρωι είχε ΜΗΔΕΝ βαθμούς με μουσκεμα δρόμους από το χθεσινό χιονοβροχο.

Αν ήταν στεγνοί οι δρόμοι τοτε οκ.


Οπότε προσοχη.


Μετά από 30+ χρόνια, έχουν γνώση οι φύλακες δεν νομίζεις; :winka:

motojojo
08/02/2023, 19:04
Χμμμ όχι; :)

Μπορεί όντως να αντιλαμβάνεσαι την κατάσταση αλλά και η δικαιολογία "εγώ ξέρω" ακούγεται πολλές φορές υπεροπτικό με αντίθετα αποτελέσματα.
Αλλιώς τα παππούδια δεν θα εμπλέκονταν ποτέ σε ατύχημα :lol:

(όχι δεν σε λέω παππού, αλλο ειναι το point!)

Bowleno
08/02/2023, 19:31
Χμμμ όχι; :)

Μπορεί όντως να αντιλαμβάνεσαι την κατάσταση αλλά και η δικαιολογία "εγώ ξέρω" ακούγεται πολλές φορές υπεροπτικό με αντίθετα αποτελέσματα.
Αλλιώς τα παππούδια δεν θα εμπλέκονταν ποτέ σε ατύχημα :lol:

(όχι δεν σε λέω παππού, αλλο ειναι το point!)


Αυτό έλειπε, να με πεις και παππού :moutza::lol:
Ναι ρε συ, σε πιάνω, και ξαναλέω, ξέρω ΠΟΛΥ καλά τι εστί παγετός και πόσο ύπουλος είναι....
Οι φωτό είναι στις 10 το πρωί, με ήλιο (οκ, με κοφτερά δόντια :D) και στεγνό οδόστρωμα.

panavour
09/02/2023, 06:17
Πρόσεχε παππού γιατί ο γέρος η από πέσιμο η από χεσ............ Και όπως σε βλέπω εμπειρο,δεν νομίζω να πέσεις.

D3300
09/02/2023, 11:15
Πάντως εγώ με κινέζο και 3 βαθμούς στον Κηφισό δεν πάταγα :lol:
Φυσικά και αστειεύομαι.
Respect :beer::beer: