PDA

View Full Version : Qj srt800. Qj srt700



kouremenos
11/02/2023, 07:41
Γνωρίζει κάποιος τις διαφορές μεταξύ των δύο νέων κινεζικών adv?
Srt 800 Srt 700 qj motor
Ως προς τον κινητήρα κυρίως....

karellen
11/02/2023, 08:30
Χλωμό το βλέπω εδώ μέσα,αρκετοί σύντροχοι έχουν Voge,CF moto,RE αλλά όχι QJ.
Στο νετ θα βρεις πιο πολλές πληροφορίες.

AUFGEBRACHT
11/02/2023, 09:12
Γνωρίζει κάποιος τις διαφορές μεταξύ των δύο νέων κινεζικών adv?
Srt 800 Srt 700 qj motor
Ως προς τον κινητήρα κυρίως....

Το πιθανότερο είναι να μην γνωρίζει ούτε η ίδια η QJ...:D

πυξιδας990
11/02/2023, 11:07
το 700 φοραει το μοτερ της cf moto 700 clx,το ιδιο μοτερ φοραει και το μπενελι 700

skritikos
11/02/2023, 11:16
Δεν φαίνεται να έχουν το SRT700 στα μοντέλα τοθυ 2023. Μήπως αντικαταστάθηκε από το 800?

kouremenos
12/02/2023, 19:31
Το 800 η μάλλον 750 όπως το λέει και η μπενελι υπάρχει ήδη ... Το 700 του clx θα μπει .... Αν έχουν σκοπό να αποσύρουν το 800-750 ... για το 700 ρωτάω ,μήπως και μείνει ορφανό από υποστήριξη ή μήπως έχει προβλήματα και το αποσύρουν....
Απλά σκεφτόμουν την αγορά της για αυτό ρωτάω ....

doctoras
12/02/2023, 22:02
το 700 φοραει το μοτερ της cf moto 700 clx,το ιδιο μοτερ φοραει και το μπενελι 700

Η cfmoto φοράει loncin

(Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος μέχρι τώρα τουλάχιστο), η benelli φτιάχνει δικά της μοτερ μέσω ιταλικού σχεδιασμού στο pesaro και γραμμή κατασκευής της κινεζικής QJ

πυξιδας990
13/02/2023, 08:17
Η cfmoto φοράει loncin

(Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος μέχρι τώρα τουλάχιστο), η benelli φτιάχνει δικά της μοτερ μέσω ιταλικού σχεδιασμού στο pesaro και γραμμή κατασκευής της κινεζικής QJ

δεν φοραει loncin,εχει αγορασει τα σχεδιαστικα του 650αριου της καβασακι και το 700 ειναι ανεβασμα κυβικων με σφυρηλατα και rbw...
στα μεγαλα ως γνωστον φοραει της κτμ(790)
το 700αρι μπενελι θα φοραει της cf το μοτερ...
τα αλλα μπενελι φορανε δικη της κατασκευης..

kouremenos
13/02/2023, 09:20
... το 700 μοτέρ ίδιο με της cf θα έρθει στο qj srt άμεσα ... Και λένε ότι θα υπάρχουν παράλληλα και τα δύο άγνωστο για πόσο ....
Σε περίπτωση που ενδιαφέρονται και άλλοι εκτός από εμένα ....
Το μοτέρ το 700 που σωστά είπε ο πυξίδας είναι υπερκυβισμενο Καβασάκι, κυκλοφορεί αρκετό καιρό ξέρουμε τι ρόλο παίζει.εχει βγει καλό; Επειδή το 800 μας είναι εντελώς άγνωστο....

πυξιδας990
13/02/2023, 10:18
... το 700 μοτέρ ίδιο με της cf θα έρθει στο qj srt άμεσα ... Και λένε ότι θα υπάρχουν παράλληλα και τα δύο άγνωστο για πόσο ....
Σε περίπτωση που ενδιαφέρονται και άλλοι εκτός από εμένα ....
Το μοτέρ το 700 που σωστά είπε ο πυξίδας είναι υπερκυβισμενο Καβασάκι, κυκλοφορεί αρκετό καιρό ξέρουμε τι ρόλο παίζει.εχει βγει καλό; Επειδή το 800 μας είναι εντελώς άγνωστο....

δεν εχω διαβασει κατι αρνητικο γι αυτο το μοτερ...

strokt up
13/02/2023, 12:30
δεν εχω διαβασει κατι αρνητικο γι αυτο το μοτερ...

Αρνητικά ακούγονται για αυτό το μοτέρ μόνο εαν το φοράει η kawasaki. Όταν το φοράει οποιοσδήποτε άλλος είναι θεϊκό :D

πυξιδας990
13/02/2023, 12:34
Αρνητικά ακούγονται για αυτό το μοτέρ μόνο εαν το φοράει η kawasaki. Όταν το φοράει οποιοσδήποτε άλλος είναι θεϊκό :D

οτι μετα τα 100000 χλμ εχει κρουσματα,εχει...απ την καβασακι εποχη...
πηνια κτλπ τωρα στο φασμα των 50000- 60000χλμ,αναλωσιμα τα λες

strokt up
13/02/2023, 14:07
οτι μετα τα 100000 χλμ εχει κρουσματα,εχει...απ την καβασακι εποχη...
πηνια κτλπ τωρα στο φασμα των 50000- 60000χλμ,αναλωσιμα τα λες

Κρούσματα έχει και με 20.000χμ και με 40.000 δεν έχει χιλιομετρικό φάσμα, αν εννοείς την βαλβιδόσουπα όπως κατάλαβα. Τώρα πηνία και ανορθωτές νομίζω όλα βγάζουν ανεξαιρέτως εταιρίας αφού απο το ίδιο μαγαζί ψωνίζουν.

panavour
13/02/2023, 14:09
Αρνητικά ακούγονται για αυτό το μοτέρ μόνο εαν το φοράει η kawasaki. Όταν το φοράει οποιοσδήποτε άλλος είναι θεϊκό :D

Το συγκεκριμμενο μοτερ της καβασακι στις πρωτες σειρες,παρουσιασε προβλημα σε καποιο ποσοστο απο 1 εως 3 περιπου τοις εκατο,σε συγκεκριμμενη βαλβιδα κεφαλης (δεν θυμαμαι σε ποια) με αποτελεσμα να τα κανει μανταρα ολα,γιατι εσπαγε,με συνακολουθο αποτελεσμα να ειναι ασυμφορη η επισκευη και συνηθως το μηχανακι πηγαινε για ανταλλακτικα.Σε αντιστοιχα προβληματα σε σοβαρες χωρες του εξωτερικου,οι τοπικες καβασακι αναγνωριζαν το προβλημα (που ηταν κατασκευαστικο)και αναλαμβαναν τα εξοδα επισκευης.
Στο ελλαδισταν ουδεποτε συνεβη αυτο,αλλα το εριχναν στον καιρο,στα αστρα,στον αναδρομο ερμη κλπ.
Αυτοι που χρησιμοποιουν τωρα τον ιδιο κινητηρα (κινεζοι) φαινεται οτι ελυσαν το συγκεκριμμενο προβλημα ή χρησιμοποιουν τον τελευταιας γενιας της καβασακι ,που το ελυσε κι αυτη,σιωπηρα,οπως γινεται σ αυτες τις περιπτωσεις.Κανεις ΔΕΝ θεοποιει κανεναν.Η αληθεια ειναι σκληρη και δυστυχως η ευτυχως ΜΙΑ.

διαβαστε την περιπετεια
κατοχου.

https://www.mybike.gr/topic/84213-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%B2%CE%AD%CF%81%CF%83%CE%B9%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85%CF%82-versys-broken-valve/

πυξιδας990
13/02/2023, 15:07
Κρούσματα έχει και με 20.000χμ και με 40.000 δεν έχει χιλιομετρικό φάσμα, αν εννοείς την βαλβιδόσουπα όπως κατάλαβα. Τώρα πηνία και ανορθωτές νομίζω όλα βγάζουν ανεξαιρέτως εταιρίας αφού απο το ίδιο μαγαζί ψωνίζουν.

Ναι τη βαλβίδα εννοούσα..
Versys πρώτης γενιάς είχε ο αδερφός μου,αλλά δεν του έτυχε.

doctoras
13/02/2023, 20:23
δεν φοραει loncin,εχει αγορασει τα σχεδιαστικα του 650αριου της καβασακι και το 700 ειναι ανεβασμα κυβικων με σφυρηλατα και rbw...
στα μεγαλα ως γνωστον φοραει της κτμ(790)
το 700αρι μπενελι θα φοραει της cf το μοτερ...
τα αλλα μπενελι φορανε δικη της κατασκευης..

Θέλει λίγο ψάξιμο αλλά δεν έχω χρόνο, έχω την εντύπωση πως για την cfmoto η kiska τους σχεδιάζει, κατασκευάζουν σε γραμμή δίκη τους, αλλά τα μοτερ έρχονται κατά παραγγελία από τις εταιρίες που κατασκευάζουν κινητήρες, η loncin είναι η μεγαλύτερη και πιο προχωρημένη, αλλα υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές-προμηθευτές κινητήρων

Νομίζω μπορούμε να βρούμε περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτά

doctor_john
13/02/2023, 22:28
Ναι τη βαλβίδα εννοούσα..
Versys πρώτης γενιάς είχε ο αδερφός μου,αλλά δεν του έτυχε.

Eγώ νομίζω ότι έχει να κάνει με την χρήση και πόσο τυχαίνει* να ζορίζεται απο θερμοκρασίες.
Φθορά έχουν όλα και ανάλογα τις συνθήκες εμφανίζεται.

* προφανώς και είναι αποτέλεσμα αρχικά του πολύ φτωχού μίγματος στον αριστερό κύλινδρο που επιδεινώνεται
με την αλλαγή εξάτμισης ή φίλτρου.

Χρειάζονται νέους χάρτες, αν έχουν γίνει και αλλαγές καλύτερα δικούς του.
Γρήγορη αλλά σχεδόν ίδιου κόστους λύση pc V.

Ζεστή χώρα είμαστε, το ψυγειάκι του είναι ασθενές, μπαίνει και από zx 6 - 10 χωρίς πολλά.

skritikos
14/02/2023, 10:14
Θέλει λίγο ψάξιμο αλλά δεν έχω χρόνο, έχω την εντύπωση πως για την cfmoto η kiska τους σχεδιάζει, κατασκευάζουν σε γραμμή δίκη τους, αλλά τα μοτερ έρχονται κατά παραγγελία από τις εταιρίες που κατασκευάζουν κινητήρες, η loncin είναι η μεγαλύτερη και πιο προχωρημένη, αλλα υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές-προμηθευτές κινητήρων

Νομίζω μπορούμε να βρούμε περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτά

Η CFMoto από κινητήρες ξεκίνησε και τους φτιάχνει μόνη της. Αυτό ήταν το βασικό της section πριν αρχίσει με τα ATV και αργότερα με τις μοτοσυκλέτες.

panavour
14/02/2023, 10:21
Eγώ νομίζω ότι έχει να κάνει με την χρήση και πόσο τυχαίνει* να ζορίζεται απο θερμοκρασίες.
Φθορά έχουν όλα και ανάλογα τις συνθήκες εμφανίζεται.

* προφανώς και είναι αποτέλεσμα αρχικά του πολύ φτωχού μίγματος στον αριστερό κύλινδρο που επιδεινώνεται
με την αλλαγή εξάτμισης ή φίλτρου.
ο αλλος κυλινδρος δεν δουλευει με φτωχο μιγμα??
Χρειάζονται νέους χάρτες, αν έχουν γίνει και αλλαγές καλύτερα δικούς του.
Γρήγορη αλλά σχεδόν ίδιου κόστους λύση pc V.

Ζεστή χώρα είμαστε, το ψυγειάκι του είναι ασθενές, μπαίνει και από zx 6 - 10 χωρίς πολλά.

αν διαβασες το επισυναπτομενο ο φιλος μας το επαθε στην φινλάνδια.ΚΡΡΡΡΡΡΥΑ ΧΩΡΑ.

doctor_john
16/02/2023, 18:44
Ο δεξιός έχει φτωχό μίγμα χαμηλά, επαρκές για τον λίγο αέρα που παίρνει στις μεσαίες και φτωχό στις υψηλές.
ο αριστερός έλεγα* ότι έχει 30% λιγότερο του δεξιού.
Πρόσφατα με μάλωσαν (και χειρονομίες) και πρέπει να λέω περισσότερο από 30%..

*μετέφερα τα λόγια του μηχανικού που κάνει τις χαρτογραφήσεις.

βαράν και στον καναδά, δεν το σκιάζει η κρυάδα..

θα πάθεις πλάκα αν οδηγήσεις το δικό σου με κανονικούς χάρτες.
Μπορείς να μου πεις αν έχει κάποια εισαγωγή αέρα να τροφοδοτεί το φιλτροκούτι απο σημείο με περισσότερο αέρα;

πυξιδας990
17/02/2023, 07:31
Ο δεξιός έχει φτωχό μίγμα χαμηλά, επαρκές για τον λίγο αέρα που παίρνει στις μεσαίες και φτωχό στις υψηλές.
ο αριστερός έλεγα* ότι έχει 30% λιγότερο του δεξιού.
Πρόσφατα με μάλωσαν (και χειρονομίες) και πρέπει να λέω περισσότερο από 30%..

*μετέφερα τα λόγια του μηχανικού που κάνει τις χαρτογραφήσεις.

βαράν και στον καναδά, δεν το σκιάζει η κρυάδα..

θα πάθεις πλάκα αν οδηγήσεις το δικό σου με κανονικούς χάρτες.
Μπορείς να μου πεις αν έχει κάποια εισαγωγή αέρα να τροφοδοτεί το φιλτροκούτι απο σημείο με περισσότερο αέρα;
Αν εννοείς εμένα,έχει πουλήσει το versys ο αδερφός μου..
Έχει αντικατασταθεί με Integra

doctor_john
17/02/2023, 08:25
Στον Πάνο λέω και το δικό του αντίστοιχο είναι, πιθανά με το σετ εκκεντροφόρων που έχει αρκετό overlap στις βαλβίδες
όπως των er6. To σετ που φοράει το versys έχει λιγότερο και δίνει περισσότερη ροπή χαμηλά.

panavour
17/02/2023, 12:40
Αν λες για το δικό μου,δεν νομίζω να έχει σχέση, διότι είναι αντίγραφο Ηοnda,και όχι Καβασάκι.Παντως ο εξουσιοδοτημένος Καβασάκι που πήγαινα το er-5 όταν το είχα μου είπε ότι το πρόβλημα δεν ήταν τα μίγματα και οι θερμοκρασίες αλλά ήταν κατασκευαστικό λάθος στις βαλβίδες.Αν θεωρητικα ,προληπτικά όταν το αγόραζες το πήγαινες για μηχανουργική κατεργασία στον Δράκο,δεν είχες πρόβλημα ποτέ.

doctor_john
17/02/2023, 12:54
Δεν έχει καμία σχέση αυτό που λέω εγώ.
Τα πάντα έχουν ελεγχθεί.
Η μοτοσυκλέτα σου είναι σχεδιασμένη από την kawasaki.

skritikos
17/02/2023, 14:06
Δεν έχει καμία σχέση αυτό που λέω εγώ.
Τα πάντα έχουν ελεγχθεί.
Η μοτοσυκλέτα σου είναι σχεδιασμένη από την kawasaki.

To group Loncin (Voge) δεν έχει καμία σχέση με την Kawasaki ή τους κινητήρες της πέρα από τον 300αρη της που βασίζεται στα σχέδια που αγόρασε από την Kawasaki.
Έχεις βρει κάτι επίσημο για τα 500αρια της;

To 650 της CF-Moto βασίζεται αντίστοιχα στα σχέδια που αγόρασε η CF-Moto από την Kawasaki.

doctor_john
17/02/2023, 17:58
Voge έχει; νόμιζα mt 650

AUFGEBRACHT
19/02/2023, 16:22
Tελικά, η CF-Moto είναι βελτιωτικός οίκος της Kawasaki, ή όχι;

panavour
20/02/2023, 09:32
Tελικά, η CF-Moto είναι βελτιωτικός οίκος της Kawasaki, ή όχι;

Έτσι όπως πάει το πραμμα με τούς Κινέζους,ναι, καί όχι μόνο για την Καβασάκι.

katsar
20/02/2023, 14:35
Κάτσε ,αργεί ακόμα η πρωταπριλιά !!

Lakisss
20/02/2023, 16:36
https://www.motomag.gr/news/nea-montela/qj-srt-700-anakoinothike-i-timi-toy

panavour
20/02/2023, 17:38
Κάτσε ,αργεί ακόμα η πρωταπριλιά !!

κυριακη κοντη γιορτη,θα το βλεπουμε και δεν θα το πιστευουμε,οπως τοπες,θα νομιζουμε οτι ειναι πρωταπριλιά.

doctoras
20/02/2023, 18:22
κυριακη κοντη γιορτη,θα το βλεπουμε και δεν θα το πιστευουμε,οπως τοπες,θα νομιζουμε οτι ειναι πρωταπριλιά.

Εντάξει λίγο γενικότητα αυτό που υπονοείς.

Στις εταιρείες η βιωσιμότητα τους σχετίζεται με κερδοφορία τους. Αυτοί που οδηγούν την αυτοκίνηση είναι οι παραδοσιακοί κατασκευαστές. Οι Κινέζοι είναι νέο εισερχόμενοι και απλώς κόβουν λίγο από τα μερίδια.. Τα μερίδια όμως είναι επίσης αναρτημένα (global market share). Οι Κινέζοι παγκοσμίως στην μοτοσυκλέτα είναι ελάχιστοι.

Η Kawasaki «πληρώνει» ακόμη το spin-off της στα επόμενα 3χρονια θα έχει ανασυγκροτηθεί πλήρως και θα επιστρέψει και στην Ελλάδα δυνατά

Η απάντηση των Ducati bmw και ενδεχομένως και άλλων παραδοσιακών είναι να πιάσουν τα μερίδια με τα values και όχι με τα units
Θα πιάνουν δηλαδή κερδοφορία πουλώντας ακριβότερα ξεχωρίζοντας ως premium εταιρείες μοτοσικλετών

Οι κινεζικές εταιρείες θα αρχίσουν να αλλάζουν στις συνειδήσεις των καταναλωτών όταν θα κατασκευάζουν μοτέρ δικά τους πρωτοπόρα, καινοτόμα, πριν από τους ανταγωνιστές τους.
Μέχρι να γίνει αυτο πράξη θα είναι μικρούλιδες σε μερίδια..γιατί σε αυτο που ζούμε σήμερα απλώς αγοράζουν πατέντες και αντιγράφουν από 2~3 μοτέρ διοχετεύοντας τα σε πλειάδα παραλλαγών μοντέλων

panavour
20/02/2023, 18:30
Εντάξει λίγο γενικότητα αυτό που υπονοείς.

Στις εταιρείες η βιωσιμότητα τους σχετίζεται με κερδοφορία τους. Αυτοί που οδηγούν την αυτοκίνηση είναι οι παραδοσιακοί κατασκευαστές. Οι Κινέζοι είναι νέο εισερχόμενοι και απλώς κόβουν λίγο από τα μερίδια.. Τα μερίδια όμως είναι επίσης αναρτημένα (global market share). Οι Κινέζοι παγκοσμίως στην μοτοσυκλέτα είναι ελάχιστοι.

Η Kawasaki «πληρώνει» ακόμη το spin-off της στα επόμενα 3χρονια θα έχει ανασυγκροτηθεί πλήρως και θα επιστρέψει και στην Ελλάδα δυνατά

Η απάντηση των Ducati bmw και ενδεχομένως και άλλων παραδοσιακών είναι να πιάσουν τα μερίδια με τα values και όχι με τα units
Θα πιάνουν δηλαδή κερδοφορία πουλώντας ακριβότερα ξεχωρίζοντας ως premium εταιρείες μοτοσικλετών

Οι κινεζικές εταιρείες θα αρχίσουν να αλλάζουν στις συνειδήσεις των καταναλωτών όταν θα κατασκευάζουν μοτέρ δικά τους πρωτοπόρα, καινοτόμα, πριν από τους ανταγωνιστές τους.
Μέχρι να γίνει αυτο πράξη θα είναι μικρούλιδες σε μερίδια..γιατί σε αυτο που ζούμε σήμερα απλώς αγοράζουν πατέντες και αντιγράφουν από 2~3 μοτέρ διοχετεύοντας τα σε πλειάδα παραλλαγών μοντέλων

Ιδωμεν.
Ουτως η αλλως, αν εξαιρεσω την bmw ,σε λιγο καιρο,οι υπολοιποι ευρωπαιοι κατασκευαστες σε κινεζικα χερια θα ειναι.Τωρα για του τεσσερις γιαπωνεζους ..............................................
:whistle:

jpk chios
19/07/2023, 21:47
Καλησπέρα! Έκανα test ride του 800Χ. Λοιπόν. Εντυπώσεις μάλλον θετικές. Στα θετικά τραβάει και με 6η από χαμηλά. Οθόνη υπέροχη και με ήλιο. Θέση οδήγησης ωραία (για τον οδηγό). Στις στροφές μπαίνει χαλαρά! Φρένα πολύ καλά με ωραία αίσθηση και καλό δάγκωμα. Η διαδρομή περιλάμβανε πόλη, ανηφορικό και κατηγοροκο στροφιλικι και μικρή ευθεία. Μου θύμισε transalp 650 του 2001 με καλύτερα φρένα κινητήρα τράβηγμα και ποιότητα κατασκευής.
Τι ΔΕΝ μου άρεσε... Το βάρος! Κάθησα πάνω και συνηθισμένος από το xt660z (είναι "παπί") παραλίγο να μου φύγει δεξιά από το βάρος! Δυστυχώς είναι αισθητό και μέσα στην πόλη. Βέβαια μπορεί να μην είμαι αντικειμενικός αλλά νομίζω ότι τα 260 κιλά δεν κρύβονται εύκολα. Επίσης η ζελατίνα είναι κοντή. Ο αέρας σου έρχεται και το καταλαβαίνεις. Χρειάζεται με την αγορά ψηλότερη. Επίσης νομίζω ότι λόγω βάρους χρειάζεται και τα κάγκελα... Αν κάποιος κάνει test ride ας γράψει σχόλια. Γενικά πάντως οι εντυπώσεις είναι μάλλον θετικές. Και δεν είναι μόνο δική μου άποψη. Αλλά θα ήθελα όποιος μπορεί να κάνει μια δοκιμή και να γράψει σχόλια. Η τιμή για αυτά που προσφέρει είναι ψίχουλα!

stefanos
19/07/2023, 23:31
Βέβαια μπορεί να μην είμαι αντικειμενικός αλλά νομίζω ότι τα 260 κιλά δεν κρύβονται εύκολα.!

Αντικειμενικά είναι βαρύτερο από τα μαστόδοντα

panavour
20/07/2023, 12:11
Αντικειμενικά είναι βαρύτερο από τα μαστόδοντα

τα μαστοδοντα σου ελαφρωνουν ομως την τσεπη,αυτο οχι.ΤΣΑΜΠΑ.

Tallyban
20/07/2023, 19:25
Αυτά ο Κορκόλης τα φέρνει;

panavour
20/07/2023, 19:30
Αυτά ο Κορκόλης τα φέρνει;

οχι ο Κορκολής.:bawl:

jpk chios
20/07/2023, 21:57
Αν τυχόν οδηγήσει κάποιος ας μεταφέρει τις εμπειρίες του από το μηχανάκι.