PDA

View Full Version : hack σε makita



Acacius
13/02/2023, 00:07
Ρωτάω εδώ γιατί νομίζω ότι είναι σχετικό (τώρα που τις γενικές ερωτήσεις τις έφαγε η μαρμάγκα): επειδή έχω συμβατές μπαταρίες από κινεζοεργαλεία, είπα να πάρω κι ένα γνήσιο(?) δράπανο Makita (https://www.skroutz.gr/s/5447258/Makita-DHP453Z-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%94%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%BF-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-18V-Solo.html) . Παραβλέποντας ότι η συσκευασία ήταν λίγο "'ύποπτη", το πρόβλημα που έχω είναι ότι το ΑΡγαλείο αρνείται να συνεργαστεί με οποιαδήποτε από τις κινεζομπαταρίες μου, αν και θηλυκώνουν κανονικά και έχουν επαφές εκεί που πρέπει. Η ερώτηση: ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο κύκλωμα στο δράπανο ώστε να μη συνεργάζεται με ιμιτασιόν μπαταρίες, ή απλά μου ήρθε πεθαμένο; Δεν έχω πρόσβαση σε γνήσια μπαταρία και δε βρίσκω κάτι σχετικό γκουγκλάροντας. Απ'όσο έχω δει στο youtube, άλλα γνήσια εργαλεία δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.

( δεν έπαιρνα κινέζο ο μλκς, μια χαρά θα ήταν για τη χρήση μου αλλά ήθελα λούσα... :cry: )

daz
13/02/2023, 10:34
Ρωτάω εδώ γιατί νομίζω ότι είναι σχετικό (τώρα που τις γενικές ερωτήσεις τις έφαγε η μαρμάγκα): επειδή έχω συμβατές μπαταρίες από κινεζοεργαλεία, είπα να πάρω κι ένα γνήσιο(?) δράπανο Makita (https://www.skroutz.gr/s/5447258/Makita-DHP453Z-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%94%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%BF-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-18V-Solo.html) . Παραβλέποντας ότι η συσκευασία ήταν λίγο "'ύποπτη", το πρόβλημα που έχω είναι ότι το ΑΡγαλείο αρνείται να συνεργαστεί με οποιαδήποτε από τις κινεζομπαταρίες μου, αν και θηλυκώνουν κανονικά και έχουν επαφές εκεί που πρέπει. Η ερώτηση: ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο κύκλωμα στο δράπανο ώστε να μη συνεργάζεται με ιμιτασιόν μπαταρίες, ή απλά μου ήρθε πεθαμένο; Δεν έχω πρόσβαση σε γνήσια μπαταρία και δε βρίσκω κάτι σχετικό γκουγκλάροντας. Απ'όσο έχω δει στο youtube, άλλα γνήσια εργαλεία δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.

( δεν έπαιρνα κινέζο ο μλκς, μια χαρά θα ήταν για τη χρήση μου αλλά ήθελα λούσα... :cry: )

Δλδ έχεις μια τέτοια και δεν λειτουργεί?

https://www.e-box.shop/mpataria-gia-makita-18v-15ah-imitasion-bbt125-17561

Acacius
13/02/2023, 11:48
Δλδ έχεις μια τέτοια και δεν λειτουργεί?

https://www.e-box.shop/mpataria-gia-makita-18v-15ah-imitasion-bbt125-17561

Έχω ΠΕΝΤΕ τέτοιες και δεν κάνει κιχ με καμία το Μακιτάκι, ενώ η μία ξέρω ότι σηκώνει γωνιοτροχό με μέτριο φορτίο. Δεν έχω πρόσβαση τώρα αλλά νομίζω ότι είναι από 1.5Ah μέχρι 5Ah (τόσα ισχυρίζεται ο Κινέζος δηλαδή).

Υ.Γ.: Ευχαριστώ για τη "μετακόμιση"

JNP
13/02/2023, 11:55
Αν οι επαφές ακουμπάνε σωστά δεν δικαιολογείται να μην γυρίζει έστω και αργά.

dumutrus
13/02/2023, 12:12
Μήπως έχουν ανάποδη πολικότητα οι κινέζικες μπαταρίες;

Acacius
13/02/2023, 14:06
Μήπως έχουν ανάποδη πολικότητα οι κινέζικες μπαταρίες;

Δε μου πέρασε από το μυαλό αλλά μάλλον το αποκλείω διότι τα κινέζικα εργαλεία πωλούνται ως "for Makita battery" και μεταξύ τους λειτουργούν όλες οι μπαταρίες. Θα το κοιτάξω πάντως αν βρω την πολικότητα των γνήσιων online (διότι δεν έχω καμία :D).

R43
13/02/2023, 15:15
Ρίξε μια ματιά. Ίσως σε βοηθήσει

https://avclub.gr/index.php?threads/mpataries-ergaleion-metatropes-antaptores-episkeyes.179294/

Acacius
13/02/2023, 15:33
Ρίξε μια ματιά. Ίσως σε βοηθήσει

https://avclub.gr/index.php?threads/mpataries-ergaleion-metatropes-antaptores-episkeyes.179294/

Σε ευχαριστώ πολύ, όπως και τον έτερο φανταστικό συμφορουμίτη που μου το έστειλε σε ΠΜ (you know who you are). Θα το δοκιμάσω μόλις μπορέσω, αν και με πάει λίγο να (μην το κάψω, καινούργιο δράπανο).

moto.gr: το φόρουμ που και να μην έχει λύση θα σου βρει άλλο φόρουμ που να έχει.... forumception.

o_gavros
13/02/2023, 17:30
Ρε παίχτη με το μπαρδον κιόλας καθώς δε μου πεφτει λογος, αλλά αφού καλώς ή κακώς, έχεις στα χέρια σου ένα αξιόλογο εργαλείο (LXT να ξέρεις, ονομάζει η ΜΑΚΙΤΑ την τοπ σειρά προιοντων της), γιατί να το μαιμουδεψεις;

Acacius
13/02/2023, 22:58
Ρε παίχτη με το μπαρδον κιόλας καθώς δε μου πεφτει λογος, αλλά αφού καλώς ή κακώς, έχεις στα χέρια σου ένα αξιόλογο εργαλείο (LXT να ξέρεις, ονομάζει η ΜΑΚΙΤΑ την τοπ σειρά προιοντων της), γιατί να το μαιμουδεψεις;

Περίληψη: δράπανο+μπαταρία+φορτιστής θα κόστιζαν περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα εργαλεία μπαταρίας που έχω (βαθιάς Κίνας), μαζί με τις πέντε μπαταρίες τους και τους φορτιστές τους.

Το LXT δεν το χρειάζομαι, αλλά ήταν σε τέτοια τιμή που είπα μια φορά να πάρω κάτι καλό (αντί π.χ. για αυτό το κινέζικο (https://www.banggood.com/Drillpro-10mm-Chuck-Impact-Drill-350N_m-Cordless-Electric-Drill-For-Makita18V-Battery-4000RPM-LED-Light-Power-Drills-p-1642853.html?cur_warehouse=PL&rmmds=search) ). Αν πρέπει να δώσω άλλα 75€+ για γνήσια μπαταρία και φορτιστή, πλέον περνάμε από το "έδωσα ένα δεκάευρο παραπάνω" στο "έδωσα ένα σκασμό παραπάνω" για κάτι που δε χρειάζομαι. Δε λέω ότι δεν τα αξίζουν, εγώ δεν έχω τέτοιες ανάγκες. Όπως και τα κινεζοεργαλεία, οι κινεζομπαταρίες με καλύπτουν σχεδόν πλήρως, καθ'ότι μαστορεύω πολύ λιγότερο απ'όσο θα ήθελα να παραδεχθώ.

JNP
14/02/2023, 08:28
Με αυτή την ευκαιρία διαπίστωσα πως μπορώ μελλοντικά να προσαρμοσω 20V μπαταρία παρκσαιντ σε δραπανο παλιό 18V παρκσαιντ. Οι δύο 18βολτες που έχω ακόμα δουλεύουν.
Αλήθεια πως καταλαβαίνει κανείς αν ένα makita είναι original ή :priest:;

daz
14/02/2023, 13:18
Το συγκεκριμένο μακιτα είναι σε προσφορά (ξεφόρτωμα) γιατί έχει βγει καινούριο μοντέλο απ' όσο μπορώ να καταλάβω απ' τους κωδικούς.
Με λίγο ψάξιμο βλέπεις οτι το δίνει και δώρο με αγορά άλλων εργαλείων κόστους χ,ψ ευρώ.

Όλα αυτά δικαιολογούν την χαμηλή τιμή του εργαλείου χωρίς μπαταρία πράγμα που το συναντάμε σε αρκετά μαγαζιά.

Σε περίπτωση που δεν παίζει προσφορά και όλα τα μαγαζιά το έχουν διπλάσια τιμή από αυτή που το βρήκαμε εμείς, τότε παίζει σοβαρά 1. να μην παραλάβουμε ποτέ το προιόν, 2. το προιόν να είναι από βαθιά κίνα.

OldMan
14/02/2023, 14:42
Αλήθεια πως καταλαβαίνει κανείς αν ένα makita είναι original ή :priest:;

Ενα βασικο ειναι το ταμπελακι..

Αν ειναι κουμπωτο, με το ιδιο υλικο οπως και το σώμα, μπορει και να ειναι original..
(για οτιδηποτε αλλο, κρύψε τις μπανανες..)

OldMan
14/02/2023, 14:47
Έχω ΠΕΝΤΕ τέτοιες και δεν κάνει κιχ με καμία το Μακιτάκι,

Μήπως, λεω μηπως, οι μπαταριες ειναι 12V (ασε τι γραφουν απεξω) ενω το δραπανο 18V..??

Στο λεω γιατι έχω MαKITA (μαϊμουνι) και καλα 24βολτο με μπαταρια και φορτιστή 12V..

daz
14/02/2023, 15:35
Βάλε ένα πολύμετρο ρε ακάκιε να δούμε τι λένε οι μπαταρίες που ε´χεις.

Acacius
14/02/2023, 17:41
Βάλε ένα πολύμετρο ρε ακάκιε να δούμε τι λένε οι μπαταρίες που ε´χεις.

Να γυρίσω από τη δουλειά πρώτα ντέι...
(όλες οι μπαταρίες μου να είναι 12άρες πάντως είναι στατιστικά απίθανο, διότι ήρθαν με διαφορετικά εργαλεία)

Acacius
15/02/2023, 00:16
Λοιπόν 4 μπαταρίες που έλεγξα πριν βαρεθώ (από τις 6 συνολικά, είχα ξεχάσει μία) είναι όλες 18άρες. Και φυσικά στον τρίτο ακροδέκτη δίνουν όλες περίπου 9V, οπότε ούτε το Μακίτα λειτουργεί έτσι, ούτε χέρι μπορώ να τους βάλω...

Bowleno
15/02/2023, 06:14
Λοιπόν 4 μπαταρίες που έλεγξα πριν βαρεθώ (από τις 6 συνολικά, είχα ξεχάσει μία) είναι όλες 18άρες. Και φυσικά στον τρίτο ακροδέκτη δίνουν όλες περίπου 9V, οπότε ούτε το Μακίτα λειτουργεί έτσι, ούτε χέρι μπορώ να τους βάλω...

Οπότε η το πουλάς ελαφρώς κοψοχρονιά σε κάποιον που έχει μπαταρίες κ.λ.π. η βάζεις πάλι το χέρι στην τσέπη, πιο βαθιά....

dumutrus
15/02/2023, 06:34
Κρίμα πάντος στο ebay.de αν θες βρίσκεις φτηνές αντιγραφές για μπαταρίες και για φορτιστή μακίτα χωρίς το φόβο των τελωνείων.makita akku 18v online kaufen | eBay
https://www.ebay.de/sch/i.html?_nkw=makita+akku+18v&_trksid=p2380057.m4084.l1311&_sacat=0

Acacius
15/02/2023, 11:01
Οπότε η το πουλάς ελαφρώς κοψοχρονιά σε κάποιον που έχει μπαταρίες κ.λ.π. η βάζεις πάλι το χέρι στην τσέπη, πιο βαθιά....

Να τραβιέμαι να πουλήσω το Makita χωρίς να είμαι καν σίγουρος ότι λειτουργεί, ή να το κρατήσω και να έχω μια εξαιρετική δικαιολογία για να αγοράσω στο μέλλον και άλλα εργαλεία πάνω από τον προϋπολογισμό και τις ουσιαστικές ανάγκες μου; Χμ..... :hmm:


Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν, αν βγάλω άκρη θα ενημερώσω.

o_gavros
15/02/2023, 12:32
Tο καλό το εργαλείο, χαραμι δεν παει. Αν σε παιρνει, πάρε γνησια. Ψάξε και σε καμία αγγελία γενικώς. Ποτέ δεν ξέρεις.
Εγώ πχ είχα βάλει εδώ μια μπαταρία που μου περισσευε για μεταμπο. Μπορεί να σταθείς εκεί τυχερός.

silkman
19/02/2023, 11:58
Δεν ξερω πως δεν στο έγραψε κανένας άλλος πιο πριν αλλά εγώ θα ξεκινούσα βρίσκοντας κάποιον με γνήσιο μακίτα να τσεκάρεις ότι δουλευει αυτό που έχεις στα χέρια σου... Μήπως η μία με την άλλη μαϊμού τσακώνονται.

Acacius
22/02/2023, 00:53
Δεν ξερω πως δεν στο έγραψε κανένας άλλος πιο πριν αλλά εγώ θα ξεκινούσα βρίσκοντας κάποιον με γνήσιο μακίτα να τσεκάρεις ότι δουλευει αυτό που έχεις στα χέρια σου... Μήπως η μία με την άλλη μαϊμού τσακώνονται.

Το σκέφτηκα από την πρώτη μέρα αλλά δεν έχω φίλο που να έχει Makita. Όχι ότι έχω ρωτήσει πολλούς δηλαδή, πάντως το έχω υπ'όψιν :beer:

OldMan
22/02/2023, 14:10
Το σκέφτηκα από την πρώτη μέρα αλλά δεν έχω φίλο που να έχει Makita.

Να εχει Makita ή να εχει κατι που να γραφει Makita..??

Acacius
22/02/2023, 17:03
Να εχει Makita ή να εχει κατι που να γραφει Makita..??

Βασικά δεν έχω φίλους, γι'αυτό και δεν έχουν Makita :foreveralone: :D

(Αν είχα πάντως, θα αγόραζαν γνήσια)