PDA

View Full Version : Διαδρομή Κέντρο - Μαρούσι από νέο οδηγό με συνεπιβάτη



YannisN
13/02/2023, 21:33
Καλησπέρα.
Είμαι νέος οδηγός μοτοσυκλέτας 125cc (την έχω καμιά βδομάδα - 100+ χλμ σύνολο). Προηγουμένως οδηγούσα χρόνια αμάξι (εκτός Αθήνας). Πήρα τον κατάλληλο εξοπλισμό, διαβάζω κάποια εγχειρίδια και βιβλία για μοτοσυκλέτες (γιατί με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της ασφάλειας).
Μένω κέντρο, κοντά στον Ευαγγελισμό, και θα ήθελα να πηγαίνω την κοπέλα μου που δουλεύει Μαρούσι στη δουλειά της. Έχω κάνει τη διαδρομή κάμποσες φορές (μέσω Λεωφ. Κηφισίας), δεν είχα θέμα μεν, αλλά με απασχολεί η απειρία μου σε συνδυασμό με ταχύτητες 65+ και την συνεπιβάτη.

Μήπως κάποιος άλλος δρόμος είναι πιο ασφαλής, με λιγότερο όγκο οχημάτων ή πιο σταθερές ταχύτητες? πχ Λεωφ. Μεσογείων ή Περιφερειακή Υμηττού?
Είμαι υπερβολικός που φοβάμαι μην γίνει κάτι σε αυτή την ευθεία ουσιαστικά?

Ευχαριστώ πολύ.

PaNick67
13/02/2023, 21:38
Αν σε φοβίζει η Κηφισίας, η Μεσογείων και η περιφερειακή Υμηττού θα σε φοβίσουν περισσότερο.

Εξοπλισμός και στους δύο και δεν εννοώ κράνος μόνο, προσεκτικά στην διήθηση, χαμηλές ταχύτητες και θα πάτε μια χαρά.

motojojo
13/02/2023, 22:09
Η χαμηλή ταχυτητα είναι κάτι σχετικό.

Εγώ θα έλεγα δεξιά λωρίδα κυρίως (με αυξημένη προσοχή σε όσους εισέρχονται από τις πλευρικές οδούς) και ταχύτητα όσο και η ροή. Ουτε πιο αργά ουτε πιο γρήγορα.

Τα 65+ δεν ειναι απαγορευτικά αν ολοι πάνε τόσο.

o_gavros
14/02/2023, 07:23
Εγώ θα σου πρότεινα να δουλέψεις το θέμα της απειριας και της έλλειψης αυτοπεποίθησης, που είναι και η ρίζα του "προβλήματος".
Εξοικειώνεσαι περισσότερο με το μηχανάκι σου και κατ' επέκταση και με τις συνθήκες του δρόμου. Δεν υπάρχει συντομος δρόμος σε αυτή τη διαδικασία.
Γιατί αν φοβάσαι στην όποια Κηφισίας, θα σε φοβησει αντίστοιχα και άλλος δρόμος και ο φόβος δεν είναι καλός συμβουλος.
Δεν λεω οτι είσαι λάθος που φοβάσαι. Λεω δουλεψε αυτό που σε φοβίζει.

Panos76
14/02/2023, 08:38
Σωστά τα λέει ο Γαύρος (αν και 5 βαθμούς πίσω :p ), ωστόσο μία εναλλακτική - αν θέλεις να δοκιμάσεις - θα ήταν να ανέβεις από Ευαγγελισμό μέσω Καισαριανής στον περιφερειακό και από εκεί μπαίνεις ΑΟ και φτάνεις σε 10 λεπτά Μαρούσι.

Δε θα έχεις το στριμωξίδι της Κηφισιάς - ειδικά εκεί στον Φάρο και γενικά νομίζω θα νοιώθεις ανετότερα παρόλο που ο μέσος όρος ταχύτητας θα είναι μεγαλύτερος.

toyar
14/02/2023, 08:41
Νομιζω το 550 ειναι η απαντηση στην ερωτηση σου
Χωρις ιχνος ειρωνειας...

AristidisZ
14/02/2023, 08:46
Σωστά τα λέει ο Γαύρος (αν και 5 βαθμούς πίσω :p ), ωστόσο μία εναλλακτική - αν θέλεις να δοκιμάσεις - θα ήταν να ανέβεις από Ευαγγελισμό μέσω Καισαριανής στον περιφερειακό και από εκεί μπαίνεις ΑΟ και φτάνεις σε 10 λεπτά Μαρούσι.

Δε θα έχεις το στριμωξίδι της Κηφισιάς - ειδικά εκεί στον Φάρο και γενικά νομίζω θα νοιώθεις ανετότερα παρόλο που ο μέσος όρος ταχύτητας θα είναι μεγαλύτερος.

Mε 125άρι μηχανάκι, οδηγό που διστάζει γενικώς και συνοδηγό, δε νομίζω ότι η Αττική είναι η καλύτερη λύση, εγώ θεωρώ ότι η Κηφισίας είναι αρκετά καλό σχολείο για την συγκεκριμένη άσκηση

PaNick67
14/02/2023, 08:53
Να πουμε και το αλλο..

Ενας απειρος οδηγος / αναβατης πρωτα μαθαινει να αισθανεται αρκετα ασφαλης μονος του στο οχημα του και μετα παιρνει την ευθυνη να ανεβασει επιβατη/ες. Ειδικα σε μικρη μοτοσυκλετα που το βαρος του συνεπιβαη αλλαζει αρκετα την συμπεριφορα της.

Ο τροπος για να γινει αυτος ειναι ενας. Πολλα χιλιομετρα σε συνθηκες πολης με κινηση.

Γενικοτερα θα βοηθουσε κι ενα σχολειο τυπου riding school αλλα η αισθηση της κυκλοφοριας, η ανεση στην διηθηση, οι αλλαγες λωριδων, εκει δεν μαθαινονται.

Οποτε καλυτερα μεχρι να αποκτησεις την εμπειρια ακολουσε τηνσυμβουλη του toyar.

YannisN
14/02/2023, 09:05
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Τη διαδρομή αυτή την κάνω κάθε μέρα για να την μάθω, και δεν με δυσκολεύει γενικά, κάθε επόμενη φορά νιώθω και πιο άνετος, πιο σταθερός.

Απλά αυτό που με φοβίζει κυρίως είναι αφενός το βάρος του συνεπιβάτη που μπορεί να αλλάξει το χειρισμό της μηχανής (αλλά εντάξει, 50 κιλά άνθρωπος δεν νομίζω να μου δημιουργήσει ιδιαίτερο θέμα) και αφετέρου η ιδέα του να έχεις την ευθύνη κάποιου άλλου στα χέρια σου, που με ένα δικό σου λάθος ή απροσεξία ή μη προσοχή σε λάθος άλλου δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει.

Σήμερα που την ξαναέκανα μάλλον ήμουν υπερβολικός στο σχόλιό μου ως προς την ταχύτητα, με τόση κίνηση δεν μπορείς να ανεβάσεις ταχύτητες παρά μόνο σε ένα σημείο που ανοίγει λίγο ο δρόμος αλλά έχεις την επιλογή νομίζω να μην το κάνεις αν δεν θέλεις.

Οπότε μάλλον θα πάω προς τα εκεί, λίγο practice ακόμα τη διαδρομή, full gear και στους δύο, προσεκτικά διηθήσεις, αλλαγές λωριδών και πιστεύω θα είμαστε οκ.

Nostradamus
14/02/2023, 09:16
Θεωρω την Κηφισιας πιο ευκολη απο την Μεσογειων για καποιον που μολις "ξεκιναει"... Γενικα οτι ειπαν και παραπανω. Ξεκινα να γραφεις χιλιομετρα. Οσο περισσοτερα μπορεις μονος σου για να σου φυγουν τα αγχη.. Η να αυξηθουν (αν δεις οτι "δεν το χεις" η δεν σε ευχαριστει τελικα και επιστρεψεις σε τετρατροχα)... Και στην μια και στην αλλη περιπτωση το αποτελεσμα θα ειναι μεγαλυτερη ασφαλεια για εσενα και την κοπελα σου...

have fun, πολλα και ασφαλη χιλιομετρα ευχομαι, και μακαρι να σου μπει το μικροβιο.

karateo
14/02/2023, 09:26
Σήμερα που την ξαναέκανα μάλλον ήμουν υπερβολικός στο σχόλιό μου ως προς την ταχύτητα, με τόση κίνηση δεν μπορείς να ανεβάσεις ταχύτητες παρά μόνο σε ένα σημείο που ανοίγει λίγο ο δρόμος αλλά έχεις την επιλογή νομίζω να μην το κάνεις αν δεν θέλεις.


Σωστά το σκέφτεσαι.
Απλά προσωπικά δεν κάθομαι τέρμα δεξιά στη λωρίδα μου γιατί παίρνουν αέρα οι υπόλοιποι και με προσπερνάνε χωρίς να αλλάξουν λωρίδα σε επικίνδυνα μικρή απόσταση.
Πρέπει να μάθεις να διεκδικείς τον χώρο σου. Έτσι δεσμεύεις χώρο και για ελιγμό αν χρειαστείς (πχ. λακούβα).

Επίσης, πρόσεξε γιατί σε λίγο καιρό θα σου φύγει ο φόβος και θα νομίζεις ότι ξέρεις. Εκεί συνήθως γίνονται τα πρώτα ατυχήματα.

Kickstart
14/02/2023, 09:46
Επίσης, πρόσεξε γιατί σε λίγο καιρό θα σου φύγει ο φόβος και θα νομίζεις ότι ξέρεις. Εκεί συνήθως γίνονται τα πρώτα ατυχήματα.

ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟ!

Bowleno
14/02/2023, 14:40
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Τη διαδρομή αυτή την κάνω κάθε μέρα για να την μάθω, και δεν με δυσκολεύει γενικά, κάθε επόμενη φορά νιώθω και πιο άνετος, πιο σταθερός.

Απλά αυτό που με φοβίζει κυρίως είναι αφενός το βάρος του συνεπιβάτη που μπορεί να αλλάξει το χειρισμό της μηχανής (αλλά εντάξει, 50 κιλά άνθρωπος δεν νομίζω να μου δημιουργήσει ιδιαίτερο θέμα) και αφετέρου η ιδέα του να έχεις την ευθύνη κάποιου άλλου στα χέρια σου, που με ένα δικό σου λάθος ή απροσεξία ή μη προσοχή σε λάθος άλλου δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει.

Σήμερα που την ξαναέκανα μάλλον ήμουν υπερβολικός στο σχόλιό μου ως προς την ταχύτητα, με τόση κίνηση δεν μπορείς να ανεβάσεις ταχύτητες παρά μόνο σε ένα σημείο που ανοίγει λίγο ο δρόμος αλλά έχεις την επιλογή νομίζω να μην το κάνεις αν δεν θέλεις.

Οπότε μάλλον θα πάω προς τα εκεί, λίγο practice ακόμα τη διαδρομή, full gear και στους δύο, προσεκτικά διηθήσεις, αλλαγές λωριδών και πιστεύω θα είμαστε οκ.

Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ένα 50κιλο σακί πατάτες να δεις τα τι και πώς πριν βάλεις το κορίτσι.:D

Προφανώς αστειεύομαι, στα είπαν οι από πάνω, μακάρι να σου αρέσει και να μείνεις στο φόρουμ. :beer:

Panos76
14/02/2023, 14:46
Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ένα 50κιλο σακί πατάτες να δεις τα τι και πώς πριν βάλεις το κορίτσι.:D



έτοιμος! :bawl:

441434

rainmike
14/02/2023, 14:46
Νομιζω το 550 ειναι η απαντηση στην ερωτηση σου
Χωρις ιχνος ειρωνειας...

Τι ειναι το 550?

OldMan
14/02/2023, 14:49
Τι ειναι το 550?

600 μειον 50..

rainmike
14/02/2023, 14:56
600 μειον 50..

Ρε αγόρι ,θα μπορούσες να πεις ενας τριψηφιος ακεραιος και θετικός αριθμος.
Το 600-50 ειναι πολύ ραντομ.:)

skritikos
14/02/2023, 14:59
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Τη διαδρομή αυτή την κάνω κάθε μέρα για να την μάθω, και δεν με δυσκολεύει γενικά, κάθε επόμενη φορά νιώθω και πιο άνετος, πιο σταθερός.

Απλά αυτό που με φοβίζει κυρίως είναι αφενός το βάρος του συνεπιβάτη που μπορεί να αλλάξει το χειρισμό της μηχανής (αλλά εντάξει, 50 κιλά άνθρωπος δεν νομίζω να μου δημιουργήσει ιδιαίτερο θέμα) και αφετέρου η ιδέα του να έχεις την ευθύνη κάποιου άλλου στα χέρια σου, που με ένα δικό σου λάθος ή απροσεξία ή μη προσοχή σε λάθος άλλου δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει.

Σήμερα που την ξαναέκανα μάλλον ήμουν υπερβολικός στο σχόλιό μου ως προς την ταχύτητα, με τόση κίνηση δεν μπορείς να ανεβάσεις ταχύτητες παρά μόνο σε ένα σημείο που ανοίγει λίγο ο δρόμος αλλά έχεις την επιλογή νομίζω να μην το κάνεις αν δεν θέλεις.

Οπότε μάλλον θα πάω προς τα εκεί, λίγο practice ακόμα τη διαδρομή, full gear και στους δύο, προσεκτικά διηθήσεις, αλλαγές λωριδών και πιστεύω θα είμαστε οκ.


Practice makes perfect. Ντυθείτε σωστά, βάλε βενζίνη και ξεκινήστε τις βόλτες αρχικά τα ΣΚ που είναι συνήθως πιο χαλαρά και μετά και καθημερινές.
Η μοτοσυκλέτα, αλλά και γενικά το οποιοδήποτε τιμόνι, θέλουν πρακτική πρακτική και λίγη ακόμη πρακτική.

Το ότι τα σκέφτεσαι ήδη και έχεις τις ανησυχίες σου είναι καλό δείγμα πάντως.

Ποιο 125 έχεις;

DoctoR_k6
14/02/2023, 15:40
Μαθε να καβαλας πρωτα μονος σου κ οταν το ''εχεις'' ανεβαζεις κ αλλο ατομο πισω.
Δυστυχως μια κακια στιγμη δεν μπορει να γυρισει πισω.
Ειδικα οταν εισαι απειρος δεν μπορεις να προβλεψεις πολλα τετοια σκηνικα.
Κηφισιας /Μεσογειων ειναι σχολειο απο τα λιγα.

Εδω κολλαγε το βιντεακι του μακαριτη πως παμε στη Μεσογειων...αλλα προβλεπω πολεμο κ δεν το βαζω. :bawl:
Εχουμε κ 2023 πλεον.

phovos
14/02/2023, 16:41
Ότι είπαν οι προηγούμενοι. Εγώ ξεκίνησα να κάνω βόλτες τα απογεύματα στη γειτονιά μου μέχρι να συνηθίσω τη μηχανή γιατί είχα εμπειρία μόνο στην πίστα που έκανα μαθήματα. Μετά από 1-2 εβδομάδες βγήκα στην Καβάλας για κέντρο. Αρχικά χωρίς διηθήσεις, μετά διήθηση στα σταματημένα πίσω από κάποιον άλλο σύντροχο, οταν δεν ερχόταν από πίσω κάποιος πολύ βιαστικος και αφού ένιωσα άνετα και έστρωσε η μηχανουλα ανέβασα και τη σύζυγο. Και πάλι σε στάδια, πρώτα σε ώρα χωρίς κίνηση για να συνηθίσω το έξτρα βάρος, χωρίς πολλές διηθήσεις γιατί φοβόταν κι εκείνη και φυσικά πάντα με φουλ εξοπλισμό και οι δυο.

Υπομονή και εξάσκηση φίλε μου. Καλές και ασφαλείς βόλτες εύχομαι.

geioann
14/02/2023, 17:15
Τι ειναι το 550?

Λεωφορείο? Τρόλεϊ??

Bowleno
14/02/2023, 18:05
έτοιμος! :bawl:

441434

Αυτό δεν είναι 50 κιλά ρε:moutza:

:bawl:

YannisN
14/02/2023, 21:21
Γεια σας.

Το μηχανάκι είναι cbf 125 του 22.
Σήμερα κάναμε την 1η μας βόλτα και κατάλαβα τον λόγο που ο κόσμος παίρνει μηχανές με περισσότερα κυβικά.
Το μηχανάκι με εμένα πετάει αλλά με 2ο άτομο δεν τραβάει τόσο δυστυχώς.
Πολύ διαφορετική συμπεριφορά σε σχέση με όταν είμαι μόνος, κυρίως στη δύναμή του.

Έλεγα να κάνουμε αύριο τον πρόβα γκενεράλε για την Κηφισίας αλλά θα το τρενάρω λίγο ακόμα για να δω πως θα γίνει να δουλέψει το πράγμα, χαμηλή ιπποδύναμη, 2 άτομα, μεγάλη απόσταση με πολλά σταμάτα ξεκίνα. Και φυσικά να κάνουμε και άλλο πράκτις με την παρτενέρ. Θα το βρούμε.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι :)

telegonos
14/02/2023, 22:18
Καλησπέρα.
Είμαι νέος οδηγός μοτοσυκλέτας 125cc (την έχω καμιά βδομάδα - 100+ χλμ σύνολο). Προηγουμένως οδηγούσα χρόνια αμάξι (εκτός Αθήνας). Πήρα τον κατάλληλο εξοπλισμό, διαβάζω κάποια εγχειρίδια και βιβλία για μοτοσυκλέτες (γιατί με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της ασφάλειας).
Μένω κέντρο, κοντά στον Ευαγγελισμό, και θα ήθελα να πηγαίνω την κοπέλα μου που δουλεύει Μαρούσι στη δουλειά της. Έχω κάνει τη διαδρομή κάμποσες φορές (μέσω Λεωφ. Κηφισίας), δεν είχα θέμα μεν, αλλά με απασχολεί η απειρία μου σε συνδυασμό με ταχύτητες 65+ και την συνεπιβάτη.

Μήπως κάποιος άλλος δρόμος είναι πιο ασφαλής, με λιγότερο όγκο οχημάτων ή πιο σταθερές ταχύτητες? πχ Λεωφ. Μεσογείων ή Περιφερειακή Υμηττού?
Είμαι υπερβολικός που φοβάμαι μην γίνει κάτι σε αυτή την ευθεία ουσιαστικά?

Ευχαριστώ πολύ.

Η μεταφορά ενός δεύτερου ανθρώπου, είναι μεγάλη ευθύνη. Επιπλέον, οι αστικοί λεωφόροι τύπου Κηφισίας, είναι Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ του μοτοσυκλετιστή: Πολύ κίνηση, πολλές μικρές αποστάσεις από άλλα οχήματα, πόρτες που ανοίγουν, αυτοκίνητα που αλλάζουν λωρίδα, οδηγοί σε κακή ψυχολογία που πάνε στην δουλειά τους. Κι εσύ άπειρος οδηγός.

Ολα αυτά, συνθέτουν ένα πεδίο πολύ επικίνδυνο να γίνει κάτι, και να μπλέξεις.

Αν πηγαίνεις κι εσύ για δουλειά σου Μαρούσι, θα σου έλεγα, αιντε να το υποστείς το ρίσκο να μεταφέρεις και την φίλη σου.

Αν πηγαίνεις ΜΟΝΟ την φίλη σου, κι εσύ ο ίδιος δεν έχεις δουλειά εκεί και αφού την πας γυρνάς πίσω, θα σου έλεγα να παραιτηθείς ΧΘΕΣ από το εγχείρημα αυτό. Θα κουραστείς οδηγικά πολύ γρήγορα, είναι απίστευτα ψυχοφθόρα η κίνηση μοτό σε τέτοιους δρόμους, σε καθημερινή χρήση, ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ. Μπορεί η φίλη σου, να πάρει ένα ΜΜΜ, όπως ο συνδυασμός Μετρό-Ηλεκτρικός ή το 550 που ήδη αναφέρθηκε, και να πάει στο Μαρούσι, ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ, με περισσότερη ΑΣΦΑΛΕΙΑ, και το κυριότερο, χωρίς να σιχαθείς την οδήγηση εσύ.

Προσωπικά, δεν το έκανα αυτό, για ΚΑΝΕΝΑΝ. Προτιμώ να πεταχτώ στην....Λαμία, παρά να οδηγήσω στην Κηφισίας σε ώρα που όλοι πάνε ή ερχονται στην δουλειά τους. Να την πετάξω μια στο τόσο, σε μια έκτακτη ανάγκη π.χ. απεργούν τα ΜΜΜ, ναι, αλλά σε καθημερινή βάση, να ανεβοκατεβαίνω ΔΥΟ φορές την διαδρομή, forget about it.

Δες τα δικά σου settings πως είναι(γιατί κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός), κρίνε, και κάνε ανάλογα.

rex4539
14/02/2023, 22:32
Μην σε απασχολεί (τόσο πολύ) το θέμα των κυβικών και της ιπποδύναμης.

Εγώ για 10 χρόνια (2007-2017) είχα 50άρα Vespa και πήγαινα δικάβαλο σε όλες τις λεωφόρους της Αθήνας. Οδηγώ μηχανάκια απ'το 1991 περίπου...

Ποτέ δεν ένιωσα ανασφάλεια σε σχέση με την κίνηση ή την ταχύτητα. Μείνε στη δεξιά λωρίδα και ακολούθησε τον ΚΟΚ (όσο περισσότερο μπορείς, δεν είναι εύκολο). Στην πράξη, εσύ θα είσαι ο νόμιμος και όλοι οι άλλοι οι παράνομοι :)

Όπως είπαν και οι περισσότεροι, είναι θέμα εξάσκησης και συνήθειας. Καλά κάνεις και έχεις το νου σου αλλά μην σε πάρει από κάτω.

YannisN
14/02/2023, 22:39
Η μεταφορά ενός δεύτερου ανθρώπου, είναι μεγάλη ευθύνη. Επιπλέον, οι αστικοί λεωφόροι τύπου Κηφισίας, είναι Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ του μοτοσυκλετιστή: Πολύ κίνηση, πολλές μικρές αποστάσεις από άλλα οχήματα, πόρτες που ανοίγουν, αυτοκίνητα που αλλάζουν λωρίδα, οδηγοί σε κακή ψυχολογία που πάνε στην δουλειά τους. Κι εσύ άπειρος οδηγός.

Ολα αυτά, συνθέτουν ένα πεδίο πολύ επικίνδυνο να γίνει κάτι, και να μπλέξεις.

Αν πηγαίνεις κι εσύ για δουλειά σου Μαρούσι, θα σου έλεγα, αιντε να το υποστείς το ρίσκο να μεταφέρεις και την φίλη σου.

Αν πηγαίνεις ΜΟΝΟ την φίλη σου, κι εσύ ο ίδιος δεν έχεις δουλειά εκεί και αφού την πας γυρνάς πίσω, θα σου έλεγα να παραιτηθείς ΧΘΕΣ από το εγχείρημα αυτό. Θα κουραστείς οδηγικά πολύ γρήγορα, είναι απίστευτα ψυχοφθόρα η κίνηση μοτό σε τέτοιους δρόμους, σε καθημερινή χρήση, ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ. Μπορεί η φίλη σου, να πάρει ένα ΜΜΜ, όπως ο συνδυασμός Μετρό-Ηλεκτρικός ή το 550 που ήδη αναφέρθηκε, και να πάει στο Μαρούσι, ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ, με περισσότερη ΑΣΦΑΛΕΙΑ, και το κυριότερο, χωρίς να σιχαθείς την οδήγηση εσύ.

Προσωπικά, δεν το έκανα αυτό, για ΚΑΝΕΝΑΝ. Προτιμώ να πεταχτώ στην....Λαμία, παρά να οδηγήσω στην Κηφισίας σε ώρα που όλοι πάνε ή ερχονται στην δουλειά τους. Να την πετάξω μια στο τόσο, σε μια έκτακτη ανάγκη π.χ. απεργούν τα ΜΜΜ, ναι, αλλά σε καθημερινή βάση, να ανεβοκατεβαίνω ΔΥΟ φορές την διαδρομή, forget about it.

Δες τα δικά σου settings πως είναι(γιατί κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός), κρίνε, και κάνε ανάλογα.

Καταλαβαίνω αυτά που λες και έχεις δίκιο. Το παραπάνω που λέω δεν θα το έκανα επ άπειρων αλλά για κάνα δίμηνο μέχρι να ξεκινήσει η δική μου δουλειά και εκτός πχ Παρασκευές που απ ότι έχω καταλάβει είναι πιο χαλαρή η κίνηση. Οπότε η σκέψη είναι να τη βοηθήσω λίγο μέχρι να ξεκινήσει το δικό μου πρόγραμμα.
Επίσης στα μισά πήγαινε έλα που θα γυρνάω μόνος νομίζω θα περνάω ωραία, μου αρέσει η οδήγηση της μηχανής, είναι και σχολείο αυτός ο δρόμος όπως είπαν παραπάνω. Οπότε είναι ίσως και μια ευκαιρία να το ασκήσω. Θα μου πεις κάντο μόνος σου αν είναι. Ε αν έχεις και έναν λόγο παραπάνω και τα συνδυάζεις μου φαίνεται καλύτερο.
Να είμαι ειλικρινής θεωρώ το δρόμο αυτό πιο safe από μέσα στην πόλη γιατί ουσιαστικά είναι μια ευθεία, και πολλά που γίνονται στην πόλη εκεί δεν γίνονται πχ delivery λεωφορεία ταξί, δεν ξεκινάνε σταματημένοι, δεν βγαίνουν απο δεξιά αριστερά.

Έχεις μεν δίκιο σε όλα όσα λες. Από την άλλη και να το δοκιμάσω αυτό μια δυο φορές ή λίγες μέρες προσεκτικά με εξοπλισμό που πήραμε κλπ νομίζω αξίζει έναν κόπο.
Σε ευχαριστώ πάντως για τον τρόπο που μου μίλησες και για αυτά που είπες.

YannisN
15/02/2023, 08:21
Κάναμε τελικά πρώτη φορά τη διαδρομή σήμερα. Πήγαν όλα αρκετά καλά, δόξα τω Θεώ.

Είναι εξαιρετικά βολικές οι μηχανές τελικά, φανταστείτε (επειδή λέμε για τα λεωφορεία) ότι φτάσαμε ας πούμε σε 20 λεπτά πάνω κάτω. Και μπορει αυτή να θέλει στην εναλλακτική περίπτωση μόνο 20 λεπτά να περιμένει το λεωφορείο να έρθει. Οπότε όπως καταλαβαίνετε ψήθηκε και η κοπέλα :P

Επίσης συνήθισα αρκετά το βάρος οπότε άρχισα να την μαθαίνω τη μηχανή καλύτερα με τα νέα δεδομένα και πήγαινε ωραία σχετικά.

Τώρα για το μέλλον ίδωμεν!

Ό,τι άλλες συμβουλές, tips, απόψεις κλπ ευπρόσδεκτα!

AristidisZ
15/02/2023, 08:38
Ό,τι άλλες συμβουλές, tips, απόψεις κλπ ευπρόσδεκτα!

Όχι σούζες με δικάβαλο :tooth:

Σοβαρά μιλώντας, πρόσεξε να μην παρασύρεσαι από τον ρυθμό άλλων (π.χ. θα δεις μηχανάκια να πηγαίνουν με 40-50 ανάμεσα στα σταματημένα αμάξια, προφανώς αυτό είναι επικίνδυνο ακόμα και για πιο έμπειρους οδηγούς, πόσο μάλλον για εσένα) και δεύτερο, προσπάθησε να εκπαιδεύσεις το μυαλό σου στο να διαβάζει τους οδηγούς αυτοκινήτων

Π.χ. αυτός που θα αλλάζει λωρίδες απότομα και χωρίς φλας συνήθως φαίνεται, σκοπός σου λοιπόν θα είναι αν εντοπίσεις (ή θεωρήσεις ότι εντόπισες) έναν τέτοιο οδηγό, να κινείσαι σε μια απόσταση από αυτόν, μην πας να περάσεις κοντά του

PaNick67
15/02/2023, 08:56
Σοβαρά μιλώντας, πρόσεξε να μην παρασύρεσαι από τον ρυθμό άλλων (π.χ. θα δεις μηχανάκια να πηγαίνουν με 40-50 ανάμεσα στα σταματημένα αμάξια, προφανώς αυτό είναι επικίνδυνο ακόμα και για πιο έμπειρους οδηγούς, πόσο μάλλον για εσένα) και δεύτερο, προσπάθησε να εκπαιδεύσεις το μυαλό σου στο να διαβάζει τους οδηγούς αυτοκινήτων

Π.χ. αυτός που θα αλλάζει λωρίδες απότομα και χωρίς φλας συνήθως φαίνεται, σκοπός σου λοιπόν θα είναι αν εντοπίσεις (ή θεωρήσεις ότι εντόπισες) έναν τέτοιο οδηγό, να κινείσαι σε μια απόσταση από αυτόν, μην πας να περάσεις κοντά του

Επισης. Τυποι που φορανε κουκουλα μεσα στο αυτοκινητο ή καπελο...ΔΕΝ σε βλεπουν οι πρωτοι, παππουδες οι 2οι. ΜΑΚΡΙΑ κι αγαπημενοι. Γυναινες που βαφονται, τυποι που κοιτανε κατω, χαζευουν στο κινητο. ΔΕΝ θα σε δουν

Γενικα οταν κανεις διηθηση βλεπεις τι εχεις μπροστα σου, ειδικα τον δεξια τον βλεπεις πιο ευκολα και ουταν περνας το κανεις με τροπο σβελτο αλλα και με περιθωριο αντιδρασης.

Μπορεις επισης να ακολουθεις καποιον με μεγαλυτερη μηχανη αρκει να μην σε αναγκαζει να πας με περισσοτερα απο οσα αισθανεσαι ασφαλης.

Εννοειται φωτα αναμενα οπως και ενα μικρο κοφτο κορναρισμα καθε φορα που αισθανεσαι οτι στριμωχνεσαι

Lioulios
15/02/2023, 09:43
Πολυ σημαντικο ειναι ο συνοδηγος να ξερει πως να ανεβει ,κατσει και κατεβει για να βοηθησει και εσενα .
Δειτε τα και αυτα

skritikos
15/02/2023, 10:58
Γεια σας.

Το μηχανάκι είναι cbf 125 του 22.
Σήμερα κάναμε την 1η μας βόλτα και κατάλαβα τον λόγο που ο κόσμος παίρνει μηχανές με περισσότερα κυβικά.
Το μηχανάκι με εμένα πετάει αλλά με 2ο άτομο δεν τραβάει τόσο δυστυχώς.
Πολύ διαφορετική συμπεριφορά σε σχέση με όταν είμαι μόνος, κυρίως στη δύναμή του.

Έλεγα να κάνουμε αύριο τον πρόβα γκενεράλε για την Κηφισίας αλλά θα το τρενάρω λίγο ακόμα για να δω πως θα γίνει να δουλέψει το πράγμα, χαμηλή ιπποδύναμη, 2 άτομα, μεγάλη απόσταση με πολλά σταμάτα ξεκίνα. Και φυσικά να κάνουμε και άλλο πράκτις με την παρτενέρ. Θα το βρούμε.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι :)

Μια χαρά είναι το CB125F σε τέτοιες συνθήκες. Και με δυο άτομα, θα το συνηθίσεις.

Εγώ είμαι με τον Telegonos βέβαια. Ο χειρότερος μου εφιάλτης είναι να μου πεις να πάω στην πόλη, σε κίνηση και φανάρια. Και τον κάθε ηλίθιο που παίζει με το κινητό του ή ότι άλλο.

cityfly
15/02/2023, 14:56
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Τη διαδρομή αυτή την κάνω κάθε μέρα για να την μάθω, και δεν με δυσκολεύει γενικά, κάθε επόμενη φορά νιώθω και πιο άνετος, πιο σταθερός.

Απλά αυτό που με φοβίζει κυρίως είναι αφενός το βάρος του συνεπιβάτη που μπορεί να αλλάξει το χειρισμό της μηχανής (αλλά εντάξει, 50 κιλά άνθρωπος δεν νομίζω να μου δημιουργήσει ιδιαίτερο θέμα) και αφετέρου η ιδέα του να έχεις την ευθύνη κάποιου άλλου στα χέρια σου, που με ένα δικό σου λάθος ή απροσεξία ή μη προσοχή σε λάθος άλλου δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει.

Σήμερα που την ξαναέκανα μάλλον ήμουν υπερβολικός στο σχόλιό μου ως προς την ταχύτητα, με τόση κίνηση δεν μπορείς να ανεβάσεις ταχύτητες παρά μόνο σε ένα σημείο που ανοίγει λίγο ο δρόμος αλλά έχεις την επιλογή νομίζω να μην το κάνεις αν δεν θέλεις.

Οπότε μάλλον θα πάω προς τα εκεί, λίγο practice ακόμα τη διαδρομή, full gear και στους δύο, προσεκτικά διηθήσεις, αλλαγές λωριδών και πιστεύω θα είμαστε οκ.

Με το 125 κάποτε είχα κάνει διαδρομή χοντρικά Ομόνοια - Ιπποκράτειο με συνάδελφο σκάρτα 50 κιλά και Σούδα Φαλάσσαρνα με φίλο ένα κεφάλι πιο ψηλό από μένα και σχεδόν 100 κιλά. Μάντεψε με ποιον συνεπιβάτη το μηχανάκι στις ανηφόρες σερνόταν αλλά κατά τα άλλα πήγαινε τρένο και με ποιον νόμιζα ότι έχουν στραβώσει τα πάντα από το κούνημα.

Δεν είνσι τόσο θέμα βάρους όσο θέμα πώς κάθεται και κυρίως πώς κουνιέται ο πίσω. Κάντε δοκιμές σε εύκολες διαδρομές σε ώρες χωρίς κίνηση να μάθει να κάθεται σωστά και να συνηθίσεις γενικά τη μηχανή και μετά πήγαινε και κηφισίας μην πας κατευθείαν από το μηδέν.

YannisN
26/02/2023, 06:41
Καλημέρα.

Ευχαριστώ και για τα παραπάνω σχόλια!

Τελικά τη διαδρομή μέσω Κηφισίας την κάνουμε εδώ και μίαμιση βδομάδα περίπου χωρίς πρόβλημα, οπότε όλα καλά.

Έκανα και ένα κύκλο εχθές με το μηχανάκι προς λαύριο - σούνιο (μέσω λεωφ. λαυρίου) και γύρω από βουλιαγμένη πάλι αθήνα.

Και επειδή μου άρεσε πάρα πολύ η διαδρομή (όπως ξεκίνησα από μαρούσι όπου μπήκα αττική οδό) λέω δεν κάνω και τη διαδρομή Ευαγγελισμός - Μαρούσι μέσω Περιφερ. Υμηττού αν είναι και αυτός ο δρόμος τόσο ωραίος?
Ε λοιπόν δεν ήταν! Καταρχάς η απόσταση ήταν τουλ. 50% παραπάνω 15 χλμ σε σχέση με 10 που έκανα πριν. Και το κομμάτι αυτό της Αττικής Οδού είχε μικρότερους δρόμους (σε σχέση με Μαρούσι - Μαρκόπουλο που έκανα προηγουμένως), πολλές στροφές και σήραγγες (εκεί κάθε φορά ανάβετε και σβήνετε τα φώτα?), μεγάλες ταχύτητες και λιγότερη υπομονή από τους οδηγούς, μετά ήταν ιστορία και να βγω εκεί που ήθελα. Με λίγα λόγια που μου άρεσε καθόλου η διαδρομή και φαντάζομαι με συνεπιβάτη θα είναι ακόμη χειρότερο. Οπότε Κηφισίας for the win (μεσογείων δεν έτυχε να δοκιμάσω ακόμη βέβαια).

Αυτό ήταν το update.

Bowleno
26/02/2023, 09:00
Καλημέρα.

Ευχαριστώ και για τα παραπάνω σχόλια!

Τελικά τη διαδρομή μέσω Κηφισίας την κάνουμε εδώ και μίαμιση βδομάδα περίπου χωρίς πρόβλημα, οπότε όλα καλά.

Έκανα και ένα κύκλο εχθές με το μηχανάκι προς λαύριο - σούνιο (μέσω λεωφ. λαυρίου) και γύρω από βουλιαγμένη πάλι αθήνα.

Και επειδή μου άρεσε πάρα πολύ η διαδρομή (όπως ξεκίνησα από μαρούσι όπου μπήκα αττική οδό) λέω δεν κάνω και τη διαδρομή Ευαγγελισμός - Μαρούσι μέσω Περιφερ. Υμηττού αν είναι και αυτός ο δρόμος τόσο ωραίος?
Ε λοιπόν δεν ήταν! Καταρχάς η απόσταση ήταν τουλ. 50% παραπάνω 15 χλμ σε σχέση με 10 που έκανα πριν. Και το κομμάτι αυτό της Αττικής Οδού είχε μικρότερους δρόμους (σε σχέση με Μαρούσι - Μαρκόπουλο που έκανα προηγουμένως), πολλές στροφές και σήραγγες (εκεί κάθε φορά ανάβετε και σβήνετε τα φώτα?), μεγάλες ταχύτητες και λιγότερη υπομονή από τους οδηγούς, μετά ήταν ιστορία και να βγω εκεί που ήθελα. Με λίγα λόγια που μου άρεσε καθόλου η διαδρομή και φαντάζομαι με συνεπιβάτη θα είναι ακόμη χειρότερο. Οπότε Κηφισίας for the win (μεσογείων δεν έτυχε να δοκιμάσω ακόμη βέβαια).

Αυτό ήταν το update.

Στις σήραγγες σχεδόν κανείς δεν ανάβει φώτα και όπου βλέπεις αναμμένα, αυτά είναι από καινούργια οχήματα (μηχανές και αμάξια) που είναι μόνιμα αναμμένα (τι Ελληνάρες είμαστε, αλλιώς; :D )
Επειδή έχεις μικρή μηχανή, να αποφεύγεις περιφερειακό, Αττική οδό και τις "νέες" εθνικές οδούς, ΔΕΝ κερδίζεις ούτε χρόνο ούτε απόσταση και πληρώνεις κιόλας, και κερατάς και δαρμένος δηλαδη, ένα πράγμα :lol: κινδυνεύεις κιόλας να σε πατήσουν, είδικα στον περιφερειακό.
Όσο είχα το παπί, στην διαδρομή Νέα Φλαδέλφεια-Πάχη που πήγαινα για ψάρεμα, πάντα από την παλιά εθνική, μέσα από Νεράκι, (έπαιρνα και κυδώνια στην επιστροφή :D) Λουτρόπυργο κ.λ.π. απολαυστική, χαλαρή διαδρομή και στον ίδιο χρόνο που θα έκανα πηγαίνοντας από την νέα εθνική, δεδομένου ότι πάνω από 80 δεν πήγαινε το.... "εργαλείο" (Sym vf125, το λυπόμουν κιόλας) Εννοείται ότι εξακολουθώ να το κάνω και με αυτό που έχω τώρα. Οι δρόμοι αυτοί είναι καλοί ΜΟΝΟ όταν θες να πας απλώς από το σημείο Α στο Β όσο γίνεται ταχύτερα (έχοντας και ανάλογο όχημα, βεβαίως) Και προφανώς το έχεις ήδη καταλάβει.
Χαλαρά, λοιπόν και όλα καλά θα πάνε.
Η μηχανή δεν είναι μόνο τρόπος εύκολης και γρήγορης μετακίνησης, (για τους περισσότερους) για κάποιους από εμάς, είναι και τρόπος ζωής και απόλαυσης.
Με τα λεφτά που έδωσα για την μηχανή που έχω τώρα, μπορούσα να πάρω ένα καλομεταχειρισμένο αμαξάκι (πράγμα που με πίεζαν οι γύρω μου) αλλά.....αδυναμίες, βλέπεις.

Dimmanoukas
26/02/2023, 09:18
@Bowleno
Για τις μηχανές δεν ξέρω αλλά πολλά σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν αυτόματα φώτα οπότε όταν ο αισθητήρας αντιληφθεί σκιά ανάβουν μόνα τους.

Βέβαια οι νέες μηχανές και τα αυτοκίνητα έχουν και φώτα ημέρας μόνιμα αναμμένα.

Τέλος για να είμαι και εντός θέματος με το m310 που έχω δεν έχω αντιληφθεί ποτέ κίνδυνο στην Αττική οδό και περιφερειακή Υμηττού αλλά πρέπει ναι να κινείται κάποιος με άνεση στα 80 χλμ.

Απλά ο αναβάτης είναι πιο εκτεθειμένος σε αέρα και κρύο σε σχέση με το κέντρο.

Εγώ από την άλλη μια φορά δοκίμασα αντί της Αττικής ή Κηφισίας να πάω από μεταμόρφωση σε Ζωγράφου από κέντρο Αχαρνών και μετά Αλεξάνδρας κλπ σε ώρα αιχμής και μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή.

Πολύ καυσαέριο, πολλοί απρόσεκτοι οδηγοί με αλλαγές λωρίδας χωρίς φλας, πολλοί δρόμοι όπου το μηχανάκι δεν μπορούσε να βρεθεί μπροστά σε φανάρι κλπ.

Πάντως πιστεύω μεγάλο ρόλο στο να νιώθει κάποιος άνετα παίζει στο να γνωρίζει ο οδηγός πολύ καλά τη διαδρομή και τις οποίες δυσκολίες παγίδες.

Πχ η περιφερειακή Υμηττού με τις τόσες εξόδους εάν δεν είσαι γνώστης της διαδρομής αγχώνει και έναν οδηγό αυτοκινήτου.

Bowleno
26/02/2023, 09:55
@Bowleno
Για τις μηχανές δεν ξέρω αλλά πολλά σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν αυτόματα φώτα οπότε όταν ο αισθητήρας αντιληφθεί σκιά ανάβουν μόνα τους.

Βέβαια οι νέες μηχανές και τα αυτοκίνητα έχουν και φώτα ημέρας μόνιμα αναμμένα.

Οι μηχανές δεν έχουν "φώτα ημέρας", τα πορείας έχουν μόνιμα αναμμένα, με ότι συνεπάγεται για την ζωή της μπαταρίας....

Τέλος για να είμαι και εντός θέματος με το m310 που έχω δεν έχω αντιληφθεί ποτέ κίνδυνο στην Αττική οδό και περιφερειακή Υμηττού αλλά πρέπει ναι να κινείται κάποιος με άνεση στα 80 χλμ.

Το παλικάρι έχει ένα 125 το οποίο είναι σαφώς πιο αδύναμο και στην πρώτη υποψία ανηφόρας (και πολλές η περιφερειακή) ψοφάει...(παθών)
Απλά ο αναβάτης είναι πιο εκτεθειμένος σε αέρα και κρύο σε σχέση με το κέντρο.

Εγώ από την άλλη μια φορά δοκίμασα αντί της Αττικής ή Κηφισίας να πάω από μεταμόρφωση σε Ζωγράφου από κέντρο Αχαρνών και μετά Αλεξάνδρας κλπ σε ώρα αιχμής και μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή.

αυτό είναι στα όρια του μαζοχισμού ρε συ:lol:

Πολύ καυσαέριο, πολλοί απρόσεκτοι οδηγοί με αλλαγές λωρίδας χωρίς φλας, πολλοί δρόμοι όπου το μηχανάκι δεν μπορούσε να βρεθεί μπροστά σε φανάρι κλπ.

Πάντως πιστεύω μεγάλο ρόλο στο να νιώθει κάποιος άνετα παίζει στο να γνωρίζει ο οδηγός πολύ καλά τη διαδρομή και τις οποίες δυσκολίες παγίδες.

Σαφώς!

Πχ η περιφερειακή Υμηττού με τις τόσες εξόδους εάν δεν είσαι γνώστης της διαδρομής αγχώνει και έναν οδηγό αυτοκινήτου.
Όντως, τις πρώτες φορές που έμπαινα εκεί με το φορτηγό λόγω δουλειάς, την είχα πατήσει αρκετές φορές



Αυτά τα ολίγα:lol:

YannisN
26/02/2023, 17:58
Πολύ σωστά τα παραπάνω σχόλια!

Γενικά πέρα από αυτά που έγραψα στο προηγούμενο post για τον Περιφ. Υμηττού, ένιωθα και μια γενικότερη δυσφορία που είχε να κάνει και με αυτά που αναφέρατε, δηλαδή ο αέρας που βάραγε πολύ το μηχανάκι -και σήμερα το πρωί που έκανα μια εξόρμηση Πάρνηθα είχα το ίδιο πρόβλημα σε αρκετά σημεία, είναι το μηχανάκι 110 κιλά, 70 εγώ, θα μας πάρει ο αέρας. Πλάκα πλάκα σε κάποια σημεία με έβγαζε μέχρι και εκτός πορείας, δηλ. είτε ελάττωνα αρκετά είτε έσκυβα κάπως (αυθόρμητα) για να ρίξω το κέντρο και να είμαι πιο αεροδυναμικός. Υπάρχει κάνα tip τι κάνεις σε πολύ αέρα με ελαφριά μηχανή; )
Επίσης σημαντικό που δεν ήξερα ακριβώς που θα στρίψω (δεν είχα βάλει κ την βάση για κινητό τότε) και επίσης σπαστικό τα διόδια φυσικά που πρέπει να σταματήσεις και να ψάχνεις πορτοφόλια και ψιλά με τα χειμερινά γάντια (σήμερα προς Πάρνηθα έβγαλα το ένα για να κάνω τη δουλειά μου, υποθέτω έτσι συνηθίζεται? απλά καθυστερείς λίγο).

Με λίγα λόγια όπως προείπα, Κηφισίας for the win.

toyar
26/02/2023, 20:03
Για τον αέρα θέλεις γκάζι δλδ μια δύο ταχύτητες κάτω
Με το 125 είναι δυσκολα

Dimos35
27/02/2023, 09:59
Υπάρχει κάνα tip τι κάνεις σε πολύ αέρα με ελαφριά μηχανή; )

Επειδή δεν έχεις εμπειρία και ίσως να μην το ξέρεις.
Εκτός από αυτό που γράφει ο Toyar, το Νο 1 tip είναι να ΜΗΝ ΣΦΙΓΓΟΥΜΕ τα χέρια μας στα γκριπς.
Κρατάμε το τιμόνι χαλαρά. Θα εκπλαγείς με το αποτέλεσμα.

YannisN
28/02/2023, 06:43
Επειδή δεν έχεις εμπειρία και ίσως να μην το ξέρεις.
Εκτός από αυτό που γράφει ο Toyar, το Νο 1 tip είναι να ΜΗΝ ΣΦΙΓΓΟΥΜΕ τα χέρια μας στα γκριπς.
Κρατάμε το τιμόνι χαλαρά. Θα εκπλαγείς με το αποτέλεσμα.

Το γνωρίζω γιατί το έχω διαβάσει και προσπαθώ να το εφαρμόζω,
απλώς όταν ο πολύ δυνατός αέρας σου αλλάζει την πορεία της μηχανής λες, άμα χαλαρώσω και τα χέρια μου και μου φύγει το τιμόνι (που για να αλλάζει ο αέρας την πορεία σημαίνει ότι κουνάει το τιμόνι πολύ) θα πάμε και γω κ η μηχανή για βρούβες μετά..

Bowleno
28/02/2023, 07:02
Το γνωρίζω γιατί το έχω διαβάσει και προσπαθώ να το εφαρμόζω,
απλώς όταν ο πολύ δυνατός αέρας σου αλλάζει την πορεία της μηχανής λες, άμα χαλαρώσω και τα χέρια μου και μου φύγει το τιμόνι (που για να αλλάζει ο αέρας την πορεία σημαίνει ότι κουνάει το τιμόνι πολύ) θα πάμε και γω κ η μηχανή για βρούβες μετά..

Ακριβώς εκεί την πατάνε οι περισσότεροι και το αποτέλεσμα είναι να φεύγει ακόμα περισσότερο η χειρότερα, να μεταφέρονται όλες οι ταλαντώσεις του σώματος στο τιμόνι και σε συνδυασμό με τις όποιες ταλαντώσεις έχει ήδη το μηχανάκι εξαιτίας του αέρα (μιλάμε πάντα για αέρα από τα πλάγια και όχι μετωπικό) εκεί δεν πας απλώς για βρούβες...:lol:
Χέρια όσο γίνεται χαλαρά, μια ταχύτητα κάτω για να μην κρεμάει το μοτέρ. Επίσης ένα ελαφρό σκύψιμο για να μειώνεται η επιφάνεια που χτυπά ο αέρας βοηθάει κάπως. Και μπόλικη υπομονή.....

giannis_angel
01/03/2023, 14:36
η Υμηττού από τις χειρότερες για πρωτάρη

SoR
06/03/2023, 13:55
αν και μέρα με τη μερα βελτιώνεται η αυτοπεποίθηση σου, ας πω και γω την αποψη μου.

Τα τελευταία 10 χρόνια κάνω το Παγκράτι-Μαρούσι-Παγκράτι τουλαχιστον 1 φορά την μερά τις καθημερινές, παλαιότερα το έκανα και 2.
Τα τελευταία 5 χρόνια κανω το Μαρούσι-Παγκράτι-Μαρούσι μιας και έγινα ερωτικός μετανάστης και πλέον κατεβαινω-ανεβαίνω για να δώ φίλους κλπ.

Απο όλους τους εναλλακτικούς δρομους, είναι η καλύτερη επιλογή η κηφισίας, συνήθως μπορει να εχει κ τροχονόμους τα πρωινά οποτε έχει περισσότερη προταιρεότητα (ΑΟ,κατεχάκη κλπ είναι χάσιμο χρόνο κ κίνδυνος μιας και το 125 δικάβαλο δεν θα πηγαίνει πολυ γρήγορα).

Στην κηφισίας κινούμε ανάλογα την κίνηση με το παπί των 125 κυβικών, δλδ ένας φίλος μου απο το χωριό δεν τον ξερεις, κινείται πάνω στην λωρίδα ανά μεσα απο τα αμάξια:
α) χαλαρή κινηση και ροη δρόμου, συνήθως πάω δεξια λωρίδα ή αναμεσα στην μεσαία και δεξιά για να αποφύγω τα αμάξια που μπαίνουν απο τα στενά δεξία.
β) ΠΟΛΎ κινηση, ανάμεσα στην αριστερή και μεσαία λωρίδα

Γενικά προσεκτικός να είσαι και να μην κάνεις ταρζανιές.
Επίσης, όταν νιώσεις οτι πήρες λίγο τον αέρα και είσαι πιο άνετος, να θυμάσαι ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ. Τότε είναι που συνήθως μπορεί να τύχει τίποτα...

Xlitos
06/03/2023, 19:19
Αφου δεν εχει ξεκινησει ακομα η δουλεια σου και εχεις πολυ χρονο λιωσε στα χιλιομετρα...Και μεσα στην Αθηνα και λιγο πιο εξω...Παρνηθα....Πεντελη..Σουνιο...Σχοινιας...Πορτο Γερμενο...

motojojo
07/03/2023, 17:57
Τον τελευταίο καιρό έτυχε να ανεβοκατέβω κι εγώ κάποιες φορές την κηφισίας. Κατέληξα στο εξής συμπέρασμα που γενικά ισχύει για όλη την Αθήνα.
Ένα μηχανάκι/σκούτερ/μηχανή -οτιδήποτε με 2 ρόδες- κινδυνεύει περισσότερο από άλλο μηχανάκι/σκούτερ/μηχανή παρά από αυτοκίνητο. Στους λίγους μήνες που είμαι αθήνα πιο πολλές φορές κοντεψα να τρακάρω με άλλο διτροχο παρά τετράτροχο. Και όσες φορές γλύτωσα στο τσακ την επαφή με αυτοκίνητο αυτή θα γινόταν με δική μου υπαιτιότητα.

Είμαστε αλήτες οι δικυκλοι. Με την κακιά έννοια.
Οπότε προσοχή στους μηχανακιδες, σε κάθε λεωφόρο.

Dimmanoukas
07/03/2023, 19:11
Προσυπογράφω το ανωτέρω.
Δύο μήνες κυκλοφορίας στο ενεργητικό μου μια φορά με εκνεύρισε οδηγός αυτοκινήτου επειδή δεν κρατούσε σταθερή πορεία και πατούσε διπλή διαχωριστική.

Ενώ σχεδόν σε όλες τις διαδρομές θα υπάρχει δικυκλιστης όπου θα δυσανασχετήσει και θα κολλήσει ασφυκτικά στο μπροστινό δίκυκλο εάν στη διήθηση κινείται πιο αργά (και ενδεχομένως με περισσότερη ασφάλεια).

Μάλιστα έχω αντιληφθεί και αρκετούς κατόχους αυτοκινήτων που διευκολύνουν την ομαλή διέλευση και διπλοτσεκαρουν καθρέφτες.

Βέβαια σε κάθε περίπτωση κάθε στιγμή έχω στο μυαλό μου το χειρότερο σενάριο για να προσπαθώ να είμαι σε εγρήγορση.

o_gavros
07/03/2023, 19:29
με δυο μήνες μόλις, ο καθείς, εμπειρίας στην Αθηναϊκή πραγματικότητα και βγάζετε τόσο δυνατά συμπεράσματα ρε παίδες;;;
μπι κουλ γιατι μόλις το κοντέρ σας γράψει λίγο παραπάνω εδω στη ζούγκλα, θα διαπιστώσετε το πόσο κινδυνεύουμε απο τους κουτάκιδες.
Δεν βγάζω λάδι κανέναν. Να βάλω μια άλλη προοπτική, σε κάτι που μου χτύπησε ως πομπώδες, προσπαθώ.

Dimmanoukas
07/03/2023, 19:54
Δεν το αναφέρω για να κρίνω τους μεν ή τους δεν.

Το αναφέρω ως πρώτη διαπίστωση σε ένα θέμα που ανοίχτηκε με αυτόν τον προβληματισμό.

Επίσης το αναφέρω με την απροσδόκητη θετική διαπίστωση ότι υπάρχει φως στο τούνελ και από τους κουτακιδες όπως αναφέρετε αν και από αυτούς η αλήθεια κινδυνεύουμε.
Ή πιο σωστά από τον κακό μας εαυτό.

Το γεγονός ότι οδηγώ το τελευταίο δίμηνο δίτροχο δεν σημαίνει ότι είμαι νέος οδηγός. Και η οδήγηση και με δίτροχο με έχει κάνει και καλύτερο οδηγό αυτοκινήτου καθώς έχω διαπιστώσει και από την άλλη πλευρά τους κινδύνους.

Τα αποτελέσματα προφανώς και είναι πρώιμα αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και τελικά η με διάθεση ισοπέδωσης όλων.
Και τέλος προσωπικές καθαρά απόψεις βάση δικών μου εμπειριών.

o_gavros
07/03/2023, 20:00
Μα κι εγω, προφανώς, δεν είχα σκοπό να την πω σε καποιον εκ των δυο σας ούτε ότι είστε νουμπάδες ή ασχετοι κλπ.
Απλά νομίζω ότι η οδήγηση εδώ, έχει διαφορές με άλλα μέρη της χώρας.
ο κακός μηχανάκιας, ναι θα σου σπάσει τα νεύρα (sic) αλλά ο κακός κουτάκιας,θα σε τρακάρει. Οι συνέπειες του τράκου, ποικίλουν φυσικα.
Μόλις προχτες, ακριβως έξω απο τμήμα, ειμαι με το αμάξι της δουλειάς και περιμένω στην κίνηση λόγω κόκκινου φαναριού.Είμαι 7ο-8ο αμάξι υποψιν.
Μονή σειρά σε ψιλομικρό στενό.
Και ξαφνικά η κοπελίτσα μπροστα κουμπώνει όπισθεν και μου τη δίνει!τι κόρνες τι φωνές, απτόητη, μπαμ!
Σταματημένοι στο φανάρι,ετσι;;;
Αν ημουν με το μηχανάκι, δεν θα ξέμπλεκα με λίγα μόνο καντήλια.

Dimmanoukas
07/03/2023, 20:11
Μάλλον ήθελε να ξεκαινουργωσει τον προφυλακτήρα της ή να σου έκανε "αθώο" φλερτ... χαχαχα
Πέραν της πλάκας όντως θέλει προσοχή.

o_gavros
07/03/2023, 20:18
Εγώ παντως την "φλερταρα" υπέρ του δέοντος με λόγια τρυφερά...

motojojo
07/03/2023, 22:12
Φιλτατε γαυρε, μας ειπες νουμπάδες. Ναι εχω 3 μήνες στην πρωτεύουσα, και; Μια άλφα αντίληψη την έχω και τη μοτοσυκλέτα δεν τη φοβάμαι. Το συμπέρασμα είναι αυτό είτε σ'αρέσει είτε όχι, αν διαφωνεις εδώ ειμαστε να το συζητήσουμε.
Οδηγώ τη μηχανή καθημερινά όπως οι περισσότεροι εδώ και έχω πολλά περιστατικά να διηγηθώ για μόλις 3 μήνες.

Δεν μίλησα για τις συνέπειες ατυχήματος, το συμπέρασμα αφορά καθαρά τη συμπεριφορά των μεν και των δε. Και για τους μηχανάκιδες η εικόνα που έχω σχηματίσει είναι η χείριστη.
Prove me wrong.

kostaskk
08/03/2023, 03:35
3 μήνες δεν είναι τίποτα, όταν φτάσεις τα 100.000 -200.000 χιλιόμετρα κάτι γίνεται από εμπειρία..

Αν και μαθηματικά,στατιστικά απίθανο έστω ότι σου πάνε όλα καλά και εσύ δεν κάνεις κανένα λάθος. τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν θα το κάνουν άλλοι?

Εδώ με μέσον είχαν διορίσει άσχετο να ελέγχει τρένα σε κεντρικό σταθμό, τον χωσανε το τριήμερο για να πάνε διακοπές, την κοπανισαν ποιο νωρίς αφήνοντας τον μόνο αδιαφορώντας και 100αδες ζωές και όταν έγινε το κακό παίρνουν πλαστές αναρωτικες για να αποφύγουν τις συνέπειες,, μόνο με ναπάλμ σώζεται η κατάσταση..

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μια μέρα μια γριά θειτσα που δεν έχει καμία επαφή με το περιβάλλον και τον κόσμο γενικά, διορισμένη διευθύντρια με μισθό 3.000 και απολυτήριο δημοτικού επί πασοκ αλλά πιστεύει ότι έχει iq 300, με πληρωμένο δίπλωμα γιατί είχε γνωστό η έκανε χαρές την εποχή του πασοκ δεν θα πεταχτεί από ένα στοπ με 60km/h και να σε κάνει λιώμα,κρατώντας στο ένα χέρι το κινητό και κοιτάζοντας τι τσάντα θα αγοράσει,,, στη συνέχεια θα βγει έξω φωνάζοντας υστερικά και λέγοντας ξέρεις ποια είναι εγώ,, θα κοιτάξει τις γρατσουνιές και θα φύγει με 10.000 rpm λιώνοντας τον συμπλέκτη και πηγαίνοντας ζιγκ Ζαγκ στην αριστερή λωρίδα,,,. Με το ίδιο κινητό στο χέρι θα πάρει τηλέφωνο τον άντρα αστυνομικό να του πει ότι ένας αλήτης μηχανοβιος την τράκαρε και πήγε να της επιτεθεί, και να ψάξει να σε συλλάβει, και μέσω γνωστόν θα κανονίσουν με ασφαλιστικές, μάρτυρες ότι έφταιγες εσυ,,. Μετά θα πάει για μανικιούρ και θα συνεχίσει να οδηγάει μέχρι τα 90.. ακόμα και εκεί αν δεν βλέπει αγελάδα στο 1 μέτρο, μπορεί να βγάλει πλαστό χαρτί από γνωστο γιατρό ότι βλέπει και να συνεχίσει να οδηγάει.. η να ξαναπληρώσει για το δίπλωμα η να μην την ελενχουν,η να τις σβήνουν κλήσεις.

Και τετειες περιπτώσεις δεν είναι 1,, είναι χιλιάδες,, ίσως και εκατοντάδες χιλιάδες και κυκλοφορούνε στην Αθήνα,, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα συμβεί κάτι..

μέχρι και το ποιο απίθανο πχ να προσγειωθεί στο κεφαλι σου αμάξι, η φορτηγό να κάνει όπισθεν πάνω σου μπορεί να συμβεί,, όχι απλά όπως παραβιάσεις στοπ η κόκκινα φανάρια,, απότομα φρεναρίσματα χωρίς λόγο ( πχ ζωοφιλη που θεωρεί την αξία ζωής μιας γάτας μεγαλύτερης αξίας από τη δική σου ζωή) σλάλομ, τιμονιες χωρίς φλας και χωρίς να κοιτάξουν καθρέπτες,,, τα πάντα,,. Αφού ένας ακατάλληλος σωματικά,νοητικά και ψυχικά μπορεί να πάρει δίπλωμα και η Αθήνα έχει πολύ κόσμο η πιθανότητα είναι στο τερμα

o_gavros
08/03/2023, 06:56
Φιλτατε γαυρε, μας ειπες νουμπάδες. Ναι εχω 3 μήνες στην πρωτεύουσα, και; Μια άλφα αντίληψη την έχω και τη μοτοσυκλέτα δεν τη φοβάμαι. Το συμπέρασμα είναι αυτό είτε σ'αρέσει είτε όχι, αν διαφωνεις εδώ ειμαστε να το συζητήσουμε.
Οδηγώ τη μηχανή καθημερινά όπως οι περισσότεροι εδώ και έχω πολλά περιστατικά να διηγηθώ για μόλις 3 μήνες.

Δεν μίλησα για τις συνέπειες ατυχήματος, το συμπέρασμα αφορά καθαρά τη συμπεριφορά των μεν και των δε. Και για τους μηχανάκιδες η εικόνα που έχω σχηματίσει είναι η χείριστη.
Prove me wrong.

Έχεις μια έφεση προς τα πομπωδη από ότι φαίνεται.
Νομίζω ότι το νόημα που ήθελα να περάσω, ήταν σαφές. Είναι λίγο το διάστημα που οδηγεις στην Αθήνα για τόση απολυτοτητα.
Ο έτερος φίλος μάλλον το κατάλαβε. Δεν ψάχνω να μπω σε κόντρα απλά για να κερδίσω το αργκιουμεντ όπως το λέμε. Αν θες να καταλάβεις καλώς. Αν όχι, παλι καλώς.
Εγώ δεν χρειάζεται να σε πεισω για τίποτα.
Στο είπα και πριν, δεν προσπαθω να βγάλω λάδι κανέναν.

doctoras
08/03/2023, 07:53
Έχει δίκιο παιδιά, όσο αυξάνεται η εμπειρία διαμορφώνονται και αναθεωρούνται συμπεράσματα.

Δε αποκλείεται τίποτα, αλλά τα κουτιά είναι συντριπτικά περισσότερα οχήματα και οι πιθανότητες είναι πολλαπλά περισσότερες να σου σκάσει εμπλοκή με κουτί παρά με άλλο όχημα.

Και ναι θα συμφωνήσουμε όλοι, ο μαλεας οδηγός είτε οδηγάει αυτοκίνητο,Μότο, πούλμαν, οδοστρωτήρα μαλεας θα είναι και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να είσαι μακριά του

Η Αττική από πλευρά μετακινησησ είναι το πιο δύσκολο τερέν της ελλαδασ. Δωστε χρόνο να αφομοιώσετε πολλές περίεργες παραβατικές / εγκληματικές οδηγικές συμπεριφορές οδηγών οχημάτων για να καταγράφει στο εγκέφαλο από τι πρέπει να προφυλασσεστε

PaNick67
08/03/2023, 08:32
Έχεις μια έφεση προς τα πομπωδη από ότι φαίνεται.
Νομίζω ότι το νόημα που ήθελα να περάσω, ήταν σαφές. Είναι λίγο το διάστημα που οδηγεις στην Αθήνα για τόση απολυτοτητα.
Ο έτερος φίλος μάλλον το κατάλαβε. Δεν ψάχνω να μπω σε κόντρα απλά για να κερδίσω το αργκιουμεντ όπως το λέμε. Αν θες να καταλάβεις καλώς. Αν όχι, παλι καλώς.
Εγώ δεν χρειάζεται να σε πεισω για τίποτα.
Στο είπα και πριν, δεν προσπαθω να βγάλω λάδι κανέναν.

Σορι μαν αλλα δεν ειδα απολυτοτητα πουθενα. Την γνωμη του καταθετει συμφωνα με την εμπειρια του στους Αθηναικους δρομους.

Εχει δικιο σε ενα πραγμα. Αν η πιθανοτητα να κανει κατι αψυχολογητο ενας ΙΧης ειναι Χ, η πιθανοτητα να το κανει δικυκλιστης ειναι 10Χ

Προφανως αν σε χτυπησει ΙΧ την εκατσες, προφανως ειναι πιο δυσκολο να αποφυγεις τον αψυχολογητο ΙΧ, αλλα το ξαφνιασμα, η τρομαρα που παιρνεις απο κατι που κανει καποιος στον δρομο πιο πολλες φορες το ενιωθα απο συντροχους.


Α, κι εγω δεν ειμαι νουμπας :cool:


:lol:

o_gavros
08/03/2023, 08:40
Τον τελευταίο καιρό έτυχε να ανεβοκατέβω κι εγώ κάποιες φορές την κηφισίας. Κατέληξα στο εξής συμπέρασμα που γενικά ισχύει για όλη την Αθήνα.
Ένα μηχανάκι/σκούτερ/μηχανή -οτιδήποτε με 2 ρόδες- κινδυνεύει περισσότερο από άλλο μηχανάκι/σκούτερ/μηχανή παρά από αυτοκίνητο. Στους λίγους μήνες που είμαι αθήνα πιο πολλές φορές κοντεψα να τρακάρω με άλλο διτροχο παρά τετράτροχο. Και όσες φορές γλύτωσα στο τσακ την επαφή με αυτοκίνητο αυτή θα γινόταν με δική μου υπαιτιότητα.

Είμαστε αλήτες οι δικυκλοι. Με την κακιά έννοια.
Οπότε προσοχή στους μηχανακιδες, σε κάθε λεωφόρο.

Νικοπαπα (μια λέξη :D ), αμα εγώ σου γράψω σε κάποια κουβέντα "το συμπέρασμα είναι αυτό σ'αρεσει δε σ'αρεσει ", είμαι ή δεν είμαι απόλυτος;
Δηλαδή για να ξέρουμε και τι λέμε.

Τις πιθανότητες που δίνεις αυθαίρετα εσυ, ο δίπλα μπορεί να τις πει λίγες, ο παραδιπλα πολλες. Είναι δηλαδή τελείως υποκειμενικές.
Και δεν του απαγόρεψε κανείς να πει τη γνώμη του.
Απλά ότι έχει μικρό δείγμα γραφής είπα, για να βγάζει τόσο απόλυτα συμπεράσματα.
Ρε παιδες γιατί όλα πρεπει να τα γυρνάμε σε κόντρα;

PaNick67
08/03/2023, 09:09
Νικοπαπα (μια λέξη :D ), αμα εγώ σου γράψω σε κάποια κουβέντα "το συμπέρασμα είναι αυτό σ'αρεσει δε σ'αρεσει ", είμαι ή δεν είμαι απόλυτος;
Δηλαδή για να ξέρουμε και τι λέμε.

Τις πιθανότητες που δίνεις αυθαίρετα εσυ, ο δίπλα μπορεί να τις πει λίγες, ο παραδιπλα πολλες. Είναι δηλαδή τελείως υποκειμενικές.
Και δεν του απαγόρεψε κανείς να πει τη γνώμη του.
Απλά ότι έχει μικρό δείγμα γραφής είπα, για να βγάζει τόσο απόλυτα συμπεράσματα.
Ρε παιδες γιατί όλα πρεπει να τα γυρνάμε σε κόντρα;

Γιατι μπρε κοντρα; Που την ειδες; Κουβεντουλα γινεται, δεν προσβαλει κανεις κανεναν.

Φυσικα και ειναι υποκειμενικες. Αναλογα την εμπειρια, τις διαδρομες, τις συνθηκες καθε ενος απο εμας υπαρχει και μια αληθεια. Οι συνθηκες αλλαζουν.

Παραδειγμα. Εδω κι ενα χρονο κυκλοφορω συνεχως με αμαξι κυριως στο κεντρο. Ε μου κανει εντυπωση ενα πραγμα! Πολλοι, παρα πολλοι μηχανακηδες πονταρουν την ασφαλεια τους στο οτι κανεις δεν θελει να εμπλακει σε ατυχημα και "εκβιαζουν"¨θεση στον δρομο, προτεραιοτητα, κλπ.

Τοσα χρονια με 2 ροδες δεν το ειχα δει να συμβαινει τοσο πολυ ισως γιατι πηγαινα πιο γρηγορα απο την κυκλοφορια και με περνουσαν λιγες μηχανες, ενω τωρα καθισμενος στην κινηση συμβαινει το αναποδο.

karateo
08/03/2023, 10:19
Φιλτατε γαυρε, μας ειπες νουμπάδες. Ναι εχω 3 μήνες στην πρωτεύουσα, και;

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα στατιστικά το συμπέρασμα σου να είναι λάθος.
Αυτό σου είπε :)

DoctoR_k6
08/03/2023, 10:43
Δηλαδη καποιοι που κυκλοφορουμε εντος Αττικης σε ολες τις λεωφορους 20+ χρονια ποσο βαρυνουσα σημασια εχει η γνωμη μας?
Μακαρι να κυκλοφορουσαμε αναμεσα σε μοτο παρα αμαξια.
Απλα τα τελευταια χρονια λογω οικονομικων δυσκολιων (μην το αναπτυξουμε) πολλοι ΙΧηδες ασχετοι με το επαγγελμα καβαλησανε 2 ροδες κ απλα εκνευριζουν αλλους που καλως η κακως καβαλουσανε 2 ροδες προ κρισης κ δεν ηταν κουλαδια.
Σωστα τα ειπε ο γαυρος...

SeniorCanardo
08/03/2023, 11:37
Δηλαδη καποιοι που κυκλοφορουμε εντος Αττικης σε ολες τις λεωφορους 20+ χρονια ποσο βαρυνουσα σημασια εχει η γνωμη μας?
Μακαρι να κυκλοφορουσαμε αναμεσα σε μοτο παρα αμαξια.
Απλα τα τελευταια χρονια λογω οικονομικων δυσκολιων (μην το αναπτυξουμε) πολλοι ΙΧηδες ασχετοι με το επαγγελμα καβαλησανε 2 ροδες κ απλα εκνευριζουν αλλους που καλως η κακως καβαλουσανε 2 ροδες προ κρισης κ δεν ηταν κουλαδια.
Σωστα τα ειπε ο γαυρος...

Πες τα ρε άνθρωπε...:beer:

Ο κουτάκιας, νυν σκουτεράκιας αενάως άμπαλος και κατα φαντασίαν γρήγορος είναι το νέο "εξωτικό φρούτο", αλλά κατά πολύ λιγότερο τρομακτικός σε σχέση με την "νεομάμα" (40 πάρα κάτι) με SUV.:bawl:

rainmike
08/03/2023, 11:49
Μα κι εγω, προφανώς, δεν είχα σκοπό να την πω σε καποιον εκ των δυο σας ούτε ότι είστε νουμπάδες ή ασχετοι κλπ.
Απλά νομίζω ότι η οδήγηση εδώ, έχει διαφορές με άλλα μέρη της χώρας.
ο κακός μηχανάκιας, ναι θα σου σπάσει τα νεύρα (sic) αλλά ο κακός κουτάκιας,θα σε τρακάρει. Οι συνέπειες του τράκου, ποικίλουν φυσικα.
Μόλις προχτες, ακριβως έξω απο τμήμα, ειμαι με το αμάξι της δουλειάς και περιμένω στην κίνηση λόγω κόκκινου φαναριού.Είμαι 7ο-8ο αμάξι υποψιν.
Μονή σειρά σε ψιλομικρό στενό.
Και ξαφνικά η κοπελίτσα μπροστα κουμπώνει όπισθεν και μου τη δίνει!τι κόρνες τι φωνές, απτόητη, μπαμ!
Σταματημένοι στο φανάρι,ετσι;;;
Αν ημουν με το μηχανάκι, δεν θα ξέμπλεκα με λίγα μόνο καντήλια.

Φιλαράκι ακριβώς το ιδιο συνεβη σε μενα με τη μηχανή πριν κανα 2 βδομάδες
Σταματημενοι στο φαναρι και οι 2 κανει οπισθεν και με χτυπαει.
Του λεω πας καλα γιατι εκανες οπισθεν και δεν ακους κιολας ,πατουσα λιγο τη διαβαση και ειπα να το διορθωσω α και
ειπες να πατησεις εμενα του λεω.
Με τα πολλα γρατζουνιστηκε λιγο το αντιβαρο του τιμονιου.
Ευτυχως δεν υπηρχε αλλη ζημια αλλα θα μπορουσαν να ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα.
Θελει πολυ προσοχη

Bowleno
08/03/2023, 12:31
Δηλαδη καποιοι που κυκλοφορουμε εντος Αττικης σε ολες τις λεωφορους 20+ χρονια ποσο βαρυνουσα σημασια εχει η γνωμη μας?
Μακαρι να κυκλοφορουσαμε αναμεσα σε μοτο παρα αμαξια.
Απλα τα τελευταια χρονια λογω οικονομικων δυσκολιων (μην το αναπτυξουμε) πολλοι ΙΧηδες ασχετοι με το επαγγελμα καβαλησανε 2 ροδες κ απλα εκνευριζουν αλλους που καλως η κακως καβαλουσανε 2 ροδες προ κρισης κ δεν ηταν κουλαδια.
Σωστα τα ειπε ο γαυρος...

... Και υπάρχουμε κι εμείς που κυκλοφορούμε στον ίδιο κύκλο 40+ χρόνια είτε με μηχανή, είτε αμάξι, είτε και φορτηγό... Τα όσα έχουν δει τα ματάκια μου δεν λέγονται....
Σωστός ο Μαρινάτος:D

Dimmanoukas
08/03/2023, 12:32
@SeniorCanardo και στους υπόλοιπους

Ως φανατικός κουτάκιας και νυν σκουτεράκιας και ίσως άμπαλος, έχω να πω ότι και αρκετοί "έμπειροι" δικυκλιστές πάνε και στέκονται σαν μ@λ@κες σε τυφλές γωνίες.

Γιατί? Ίσως δεν έχουν οδηγήσει ποτέ αυτοκίνητο για να ξέρουν ποιες είναι αυτές.

Άρα μπορεί να είμαι άπειρος από την οδήγηση σε δύο τροχούς, έχω όμως ειλικρινή διάθεση να μάθω και με πολύ προσοχή και διάβασμα θέλω να πιστεύω ότι θα μάθω (αποφεύγοντας τα χειρότερα), χωρίς να βάζω ταμπέλες και να γενικεύω για τα πάντα.

Βέβαια ευελπιστώ από την πολύ μελέτη να μην γίνω "χεράς" (ή να το πω αλλιώς "κάγκουρας").

o_gavros
08/03/2023, 12:58
Ρε φίλε, δεν έβαλε κανείς εναντίον ουτε εσένα ουτε του τζοτζο.
Μια προχειρη αναζήτηση σε παρόμοιες συζητήσεις, θα σε πείσει για το γενικό κανόνα ότι "ο μαλακας ότι και να οδηγεί, ακόμα και να μην οδηγεί, παραμενειμαλακας".
Το πολυ απλό: μην βγάζετε ΤΟΣΟ απόλυτα συμπεράσματα σας είπα όντας τοσο φρέσκοι στην οδήγηση στην Αθήνα. Αυτό. Μόνο αυτό.
Εσυ έδειξες να εννοείς, δεν χρειάζεται ξανά νέος κύκλος αντεγκλησεων.
Ο τζοτζο θέλησε να τσιγκλησει λίγο, αλλά ελπίζω κι αυτός να καταλάβει.
Δεν προσπαθει κανείς να σας θίξει ή να σας μειώσει.

Αν είναι κάτι να εύχεσαι για την δικυκλη πορεια σου, ας είναι παντα ανώδυνη!

Bowleno
08/03/2023, 13:03
Βέβαια ευελπιστώ από την πολύ μελέτη να μην γίνω "χεράς" (ή να το πω αλλιώς "κάγκουρας").


Καμία σχέση το ένα με το άλλο.....

Dimmanoukas
08/03/2023, 13:34
Δεν νιώθω ότι με έβαλε κάποιος κάπου ή και να το έκανε δεν θα με επηρέαζε καθόλου.

Απλά αυτό που παρατήρησα από κάποιους είναι μια τάση γενίκευσης για τα πάντα.

Η συμμετοχή μου στο παρόν θέμα έχει να κάνει με το γεγονός της κατάθεσης και της δικής μου εμπειρίας ως νέου αναβάτη και πιο αναλυτικά στις ίδιες διαδρομές με τον νηματοθέτη.

Επίσης με λύπη διαπίστωσα ότι αυτοί που με φόβησαν περισσότερο ήταν οι άλλοι δικυκλιστές και όχι οι οδηγοί αυτοκινήτων...ίσως επειδή από τους δεύτερους να ήμουν περισσότερο προετοιμασμένος και επιφυλακτικός απέναντι τους...δεν ξέρω τι να πω...να πω ότι δεν το ένιωσα?

Επίσης με πολύ ενδιαφέρον και προσοχή διαβάζω και τις απόψεις πιο έμπειρων μελών και προσπαθώ αφού "φιλτράρω" την πληροφορία να κρατήσω αυτό που με αφορά.

@Bowleno οι χαρακτηρισμοί είναι εντός των εισαγωγικών για να δείξω την πιθανή γενίκευση και από την μεριά των "κουτακιδων" που δεν σημαίνει ότι την ασπάζοναι ή ότι είναι και ορθή.

Nostradamus
08/03/2023, 15:35
Υπαρχει ενας γενικος παλιος κανονας που λεει, οτι κατσε εσυ εκει που εισαι με τον ρυθμο σου, και α) ο σβελτος θα δει απο που θα σε περασει και β) θα το κανει πριν εσυ ασχοληθεις η παρεις χαμπαρι. Αυτος δυστυχως ο κανονας δεν παιζει πλεον γιατι γιναμε πολλοι στους δρομους ειδικα τις ωρες αιχμης.

Στην μικρη μεχρι τωρα εμπειρια μου στην Αθηνα με δικυκλο (12 months and counting), και στα 28+ χρονια απο τοτε που καβαλησα για πρωτη φορα (Θεσσαλονικη και επαρχια), ο εκνευρισμος μου προερχεται συνηθως απο τους περιστασιακους αναβατες. Τα κουτια ηταν και ειναι στην συντριπτικη πλειοψηφια τους επικινδυνα,ειδικα γιατι σχεδον ολοι πλεον ασχολουνται με το κινητο και γενικα η προσοχη του κοσμου ειναι αλλου. Οταν λοιπον παλευεις καθημερινα σε περιεργο περιβαλλον, ε το να εχεις και διτροχο να μην ξερει ουτε που να σταθει, ουτε πως να παει και να μην κανει και τιποτ α γι αυτο, τοτε εγω προσωπικα ενοχλουμαι πολυ περισσοτερο.

SeniorCanardo
08/03/2023, 16:41
@Dimmanoukas

Ρε συ ψηλέ ένα αστείο κάναμε (που όπως κάθε αστείο που σέβεται τον εαυτό του, έχει αναφορές στην πραγματικότητα) και έγραψες, συμπέρανες, γενίκευσες, αποκρυπτογράφησες και μπλα και μπλα και μπλα.
Καλά που είσαι πρώην κουτάκιας και νυν σκουτεράκιας και όχι "νεομάμα με SUV" γιατί δεν ξέρω τι ακόμα θα έγραφες...

Την εμπειρία σου παρέθεσες και εγώ τη δική μου, what's all the fuzz about?

Και επειδή έχω περισσότερες πιθανότητες να είμαι κάγκουρας παρά χεράς, στα @ρχίδια τι πιστεύει ο τέως, ο νυν κουτάκιας και ο κάθε λακαμάς, εγώ προσπαθώ να φτάσω σπίτι σε ένα κομμάτι...

Dimmanoukas
08/03/2023, 17:23
Ναι αλλά όπως λες στην υπογραφή σου δεν πεθαίνεις ποτέ!
Οπότε γιατί ανησυχείς?
Και εγώ χιούμορ κάνω με αναφορές στη δική σου πραγματικότητα (υπογραφή).

motojojo
08/03/2023, 19:01
Να εξηγηθώ λοιπόν.

Στην ατιική μπορεί να είμαι νεος (σαν κατοικος, σαν τουρίστας έχω ξαναοδηγήσει αλλά δεν το λαμβάνω υπόψη) έχω κι εγώ όμως κάμποσα χρόνια στους δρόμους, εντός και εκτός ελλάδος, οπότε όπως είπα και προηγουμένως, θεωρώ ότι έχω μια αντίληψη του τι συμβαίνει γύρω μου. Πολλές φορές όπου κι αν βρίσκομαι παρατηρω πως κινουνται οι υπόλοιποι οδηγοί ακόμα και σαν συνεπιβάτης.

Μιας και έχω ακούσει τόοοοσα για τους δρόμους της Αθήνας είμαι γενικά πιο προσεκτικός αλλά και πιο παρατηρητικός με τους γύρω μου. Προφανώς όσο περνάει ο καιρός προσαρμόζομαι όλο και περισσότερο αυτό δεν σημαίνει ότι το όποιο συμπέρασμα δεν το στηρίζω κάπου. Δεν περιμενα να θεωρω τα μηχανακια πιο επικίνδυνα από τα αυτοκίνητα αλλά μετά από πολλά χλμ διηθήσεων αυτά ήταν που με τρόμαξαν πιο πολυ, με ακρως επικίνδυνες σφήνες και προσπεράσεις ανάμεσα στα αυτοκίνητα.

Και κάτι ακόμα, πολλές φορές συνέπεια της εμπειρίας και κατ'επεκταση της "ενσωμάτωσης" είναι να γινόμαστε σαν τους "άλλους" χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Από εσάς τους έμπειρους, με το χέρι στην καρδιά, είστε ή όχι σαν τους άλλους; Γιατί με το χέρι στην καρδιά, έχω πιάσει τον εαυτό μου να γινεται σαν τους άλλους που περιγράφω και μετά να λέω "ώπα χαλάρωσε μλκ γιατί ξεφεύγεις!".
Αν κοιμηθείς με στραβο το πρωί θα αληθωρίζεις λέει μια παροιμία (ή κάπως έτσι).

Και ξαναλέω, δεν συγκρίνω τις συνέπειες ατυχήματος με αυτοκίνητο. Συγκρίνω συμπεριφορές που μπορουν να οδηγήσουν/καταλήξουν σε ατύχημα. Το ότι αν τρακάρω με άλλο μηχανακι ο τραυματισμός μου πιθανότατα θα ειναι ελαφρύς δεν σημαίνει ότι δεν με ενδιαφέρει αν θα τρακάρω, προσωπικά δεν θέλω ΚΑΘΟΛΟΥ να τρακάρω με κανένα όχημα 2 ή 4 τροχών.

Η πιο επικίνδυνη συμπεριφορα ΙΧηδων που βλέπω καθημερινά και κατ'επανάληψη είναι όταν τρέχουν να προλάβουν το κίτρινο και τελικά περνάνε με κόκκινο. Σημερα κιόλας παραλίγο να γίνει τέτοιο ατυχημα μπροστα στα μάτια μου.
Έχω μαθει πλέον, προσοχή στις διασταυρώσεις με φανάρι όταν ανάβει το πράσινο!!!


Κι ενα τελευταίο, σαν αντεπιχείρημα στην εμπειρία των ντόπιων, η Αθηνα δεν ειναι η πιο επικίνδυνη πόλη που έχω καβαλήσει μηχανάκι. Είχα την τυχη να νοικιάσω μηχανακι και να κάνω αρκετά χλμ σε μερικές ασιατικές πόλεις όπου ο ΚΟΚ υπήρχε μόνο στα χαρτιά.

YannisN
13/03/2023, 11:25
Γεια σας παιδιά, τώρα είδα όλα τα τελευταία μηνύματα.

Πολύ ωραίες συζητήσεις βλέπω γίνονται, και για να πω και γω μια γνώμη που θα είναι κάπου στη μέση:
Είναι επικίνδυνα ΚΑΙ τα άλλα μηχανάκια ΚΑΙ τα άλλα αυτοκίνητα στο δρόμο. Οπότε θέλει πολύ προσοχή!

Ας πούμε οτι ανάλογα την κατάσταση πρέπει να προσέχεις βέβαια το ένα ή το άλλο λίγο περισσότερο.
πχ σε ώρα μεγάλης αιχμής που τα αμάξια είναι κολλημένα και δεν κινούνται, και κάνεις διήθηση, έχεις περισσότερο κίνδυνο από άλλους διηθιστές. Αν κινήστε όλα τα οχήματα μαζί, γρήγορα, και τους δρόμους να έχουν αρκετά κενά, πρέπει να χεις το νου σου περισσότερο σε άλλα αμάξια μην τυχόν και αλλάξουν λωρίδα - μπουν στο κενό πολύ απότομα - χωρίς να κοιτάξουν κλπ.

Έχω καταλήξει γενικά ότι πρέπει να πηγαίνουμε σταθερά και σχετικά αργά (ανάλογα τη φάση) ώστε να έχουμε το χρόνο να διαχειριστούμε οτιδήποτε προκύψει.

Και μια μικρή ερώτηση: Όταν οδηγείται γνωρίζετε τι ταχύτητα έχετε; (προφανώς χωρίς να κοιτάτε το ταμπλό) (Δηλ. ξέρω ότι τώρα πάω με 3η και θέλω να μειώσω οπότε βάζω 2α.) (ή "νιώθω το μηχανάκι να μουγκρίζει οπότε ας ανεβάσω"?)

Nostradamus
13/03/2023, 12:24
Στο θεμα των ταχυτητων ναι. Με τον καιρο θα δεις οτι γινεται αυτοματα. Δεν σε ενδιαφερει τοσο η ταχυτητα, οσο τι θες να κανεις και πως οδηγεις. Το "ποια σχεση στο κιβωτιο" ειναι απολυτα σχετικο με το τι θες να κανεις την καθε στιγμη.

Γενικα πηγαινε οπως αισθανεσαι εσυ ανετα. Ωστοσο να εχεις παντα στο νου σου, να μην δημιουργεις καθυστερησεις και εκνευρισμο, σε αυτους που ακολουθουν και θελουν να πάνε διαφορετικα απο τον ρυθμο σου. Ριχνε μια ματια και στους καθρεφτες γυρω σου που και που, και αφηνε χωρο να περασουν αλλα δικυκλα αν πηγαινουν πιο σβελτα.

doctoras
15/03/2023, 08:37
Και μια μικρή ερώτηση: Όταν οδηγείται γνωρίζετε τι ταχύτητα έχετε; (προφανώς χωρίς να κοιτάτε το ταμπλό) (Δηλ. ξέρω ότι τώρα πάω με 3η και θέλω να μειώσω οπότε βάζω 2α.) (ή "νιώθω το μηχανάκι να μουγκρίζει οπότε ας ανεβάσω"?)

είναι μια μηχανική διαδικασία του εγκεφάλου, ισχύει οτι κάνεις και στο αυτοκίνητο αρχικά.
Πάνω σε αυτό και με την εμπειρία θα χτίσεις διάφορα "προγράμματα" στον εγκέφαλο σου, τι ταχύτητες (χαω), με τι επιλογή ταχύτητας στο κιβώτιο, σε τι τερέν(ανωφέρεια κατωφέρεια, χώμα, κέτνρο πόλης, περιαστικά,επαρχιακό, εθνική οδο, συνδυασμός περισσοτέρων) και με τι περιβαντολλογικές συνθήκες(πάγος, χίονι, κάυσωνας, βροχή, ολισθηρότητα, συνδυασμός περισσοτέρων).


καλά είναι να κάνεις σχολείο ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας (οι περισσότεροι έχουμε κάνει).

billy84
15/03/2023, 11:30
Κύριοι, μαλάκες υπάρχουν πάνω σε κάθε όχημα. Η στατιστική όμως μπορεί να δώσει απάντηση στους προβληματισμούς που τέθηκαν. Πόσα τροχαία γίνονται μεταξύ 2 μηχανών και πόσα τροχαία μεταξύ αυτοκινήτου-μοτό? Χωρίς καν να δω, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο μοτοσυκλετιστής κινδυνεύει περισσότερο από το αυτοκίνητο βάσει στατιστικής. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι δεν κινδυνέυεις και από τον χαζό με μηχανή που νομίζει ότι ξέρει αλλά τελικά πέφτει πάνω σου ή κάνει βλάκεία που σε αναγκάζει να πέσεις. Απλά η στατιστική λέει ότι πρέπει να προσέχεις τα αυτοκίνητα περισσότερο (είναι και άπειρα).

rex4539
15/03/2023, 11:59
Μετά από 28 χρόνια οδηγώντας μηχανάκια κυρίως στην Αθήνα (και 2 χρόνια στο Los Angeles), στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, οι πιο επικύνδυνοι και απρόβλεπτοι είναι οι οδηγοί ταξί. Πραγματικά, δεν σέβονται καθόλου τον ΚΟΚ και συμπεριφέρονται σαν να τους ανήκει ο δρόμος. Δεύτεροι πιο επικύνδυνοι (κυρίως για τον εαυτό τους παρά για τους άλλους) είναι οι μοτοσυκλετιστές. Οι περισσότεροι συμπεριφέρονται σαν να βρίσκονται σε αγώνα. Έχω πιάσει άπειρες φορές τον εαυτό μου να σκέφτεται "μα καλά, είναι τελείως τρελοί;" βλέποντας να κάνουν επικίνδυνους ελιγμούς, χωρίς κράνος, καμία προστασία, χωρίς καθρέφτες. Προσωπικά δεν έχω νιώσει ότι κινδυνεύω ιδιαίτερα από αυτούς αλλά δεν θα απέκλεια και το ενδεχόμενο σύγκρουσης υπο κάποιες συνθήκες. Ο γενικότερος κανόνας που πάντα ακολουθούσα και εξακολουθώ να το κάνω, είναι να μην εμπιστεύομαι κανέναν και να είμαι πάντα έτοιμος για την περίπτωση που ο άλλος θα κάνει την πιο απροσδόκητη κίνηση. Δεν μπορώ να μετρήσω πόσες φορές έχω αποφύγει ατύχημα επειδή είπα "άσε, να μην τον περάσω τώρα" και ξαφνικά εκείνη τη στιγμή ο οδηγός του αυτοκινήτου να κάνει full απότομη στροφή αριστερά χωρίς φλας. Επίσης εξαιρετικά επικίνδυνοι είναι οι πεζοί, καθώς περνάνε στη μέση του δρόμου (όχι διάβαση) χωρίς να κοιτάζουν ή να υπολογίζουν τίποτα. Και σου τη λένε κιόλας "πεζός είμαι, έχω παντού προτεραιότητα". Γενικά η φάση είναι ζούγκλα και θέλει προσοχή αλλά όχι σε βαθμό που να χρειάζεται να φοβάται κανένας. Απλά να αναγνωρίζει τους κινδύνους και να κινείται με σύνεση.

YannisN
21/03/2023, 05:58
Έκανα τα πρώτα 1000 χλμ!!

Μου έβγαλε και μια ένδειξη για σέρβις υποθέτω, το πρώτο του στρωσίματος.

Αυτό εμπίπτει σε κάποια εγγύηση, και δεν πληρώνω κάτι?

Επίσης, που το πηγαίνω, όπου θέλω σε Σημεία Εξυπηρέτησης Honda από το site τους?

Και κάτι τελευταίο, γενικά, πέρα από βενζίνι και λάστιχα αέρα, πρέπει να έχω στο νου μου να ελέγχω και κάτι άλλο γενικότερα ανάμεσα σε σέρβις? πχ λάδια?

Ευχαριστώ!

Panos76
21/03/2023, 08:51
Έκανα τα πρώτα 1000 χλμ!!

Μου έβγαλε και μια ένδειξη για σέρβις υποθέτω, το πρώτο του στρωσίματος.

Αυτό εμπίπτει σε κάποια εγγύηση, και δεν πληρώνω κάτι?

Άντε με το καλό να τα κάνεις 6ψήφιο! Θα πας μόνο για μία αλλαγή λαδιών και ένα φίλτρο, τα οποία πληρώνεις.


Επίσης, που το πηγαίνω, όπου θέλω σε Σημεία Εξυπηρέτησης Honda από το site τους?

Μπορείς να το πας εκεί που το πήρες. Γενικά για όσο είσαι στην εγγύηση μπορείς να βρεις ένα εξουσιοδοτημένο που να σε βολεύει και να το πηγαίνεις εκεί. Μετά βλέπεις, καλό θα ήταν να βρεις ένα συνεργείο της εμπιστοσύνης σου και να το παρακολουθούν εκεί.



Και κάτι τελευταίο, γενικά, πέρα από βενζίνη και λάστιχα αέρα, πρέπει να έχω στο νου μου να ελέγχω και κάτι άλλο γενικότερα ανάμεσα σε σέρβις? πχ λάδια?

Ευχαριστώ!

Σπρέι στην αλυσίδα κάθε 500-600km και κάθε 1000-1500 καθαρισμός και λίπανση με σπρέι.

telegonos
21/03/2023, 11:17
Στα καθήκοντα του οδηγού-διοκτήτη είναι ο τακτικός έλεγχος της στάθμης των λαδιών. Μιά φορά την εβδομάδα, μιά φορά κάθε δύο γεμίσματα ντεπόζιτου, μια φορά κάθε χίλια χλμ, μια φορά το μήνα, εσύ κρίνε.

Μην αμελήσεις ΠΟΤΕ να ελέγχεις στάθμη λαδιών. Δεν βάζουμε λάδια στο σέρβις και μέχρι το επόμενο σέρβις το αφήνουμε στην τύχη του. Η ''εκπληξη'' σε περίπτωση που δεν ελέγχουμε τα λάδια, ΑΝ τύχει, είναι πολύ δυσάρεστη.

Panos76
21/03/2023, 11:44
Μην αμελήσεις ΠΟΤΕ να ελέγχεις στάθμη λαδιών. Δεν βάζουμε λάδια στο σέρβις και μέχρι το επόμενο σέρβις το αφήνουμε στην τύχη του. Η ''εκπληξη'' σε περίπτωση που δεν ελέγχουμε τα λάδια, ΑΝ τύχει, είναι πολύ δυσάρεστη.

Χόνδα έχει, τα λάδια είναι κλειστό κύκλωμα :tooth:

Υγ. επειδή το cbf είναι αερόψυκτο, ένας λόγος παραπάνω για τσεκάρισμα στα λάδια.

YannisN
22/03/2023, 18:44
Λοιπόν, μέτρησα λάθος το λάδι (το μηχανάκι ήταν πλαγιασμένο) και χ***α πάνω μου, λέω απορώ πόσα χλμ κάνω έτσι, το διάλυσα!
Τελικά το είδε κάποιος που ήξερε (στην ευθεία) και ήταν φουλ το λάδι. Ουφ!

Ωστόσο ήταν ΥΠΕΡγεμάτο, δλδ και λίγο πάνω απ' το κανονικό. Είναι φυσιολογικό αυτό; Το λάδι πως ξοδεύεται, τι δουλειά κάνει στο μηχανάκι?

Panos76
23/03/2023, 09:32
Λοιπόν, μέτρησα λάθος το λάδι (το μηχανάκι ήταν πλαγιασμένο) και χ***α πάνω μου, λέω απορώ πόσα χλμ κάνω έτσι, το διάλυσα!
Τελικά το είδε κάποιος που ήξερε (στην ευθεία) και ήταν φουλ το λάδι. Ουφ!

Ωστόσο ήταν ΥΠΕΡγεμάτο, δλδ και λίγο πάνω απ' το κανονικό. Είναι φυσιολογικό αυτό; Το λάδι πως ξοδεύεται, τι δουλειά κάνει στο μηχανάκι?

Ήταν πάνω από το upper level;


442135

Αν το μηχανάκι ήταν πολύ ζεστό και δεν περίμενες λίγο να κάτσουν τα λάδια είναι φυσιολογικό να δείχνει κάτι παραπάνω.

Στο cb δεν θέλει βίδωμα μέχρι κάτω, απλά το ακουμπάς μέχρι να κάτσει στο χείλος.

Το λάδι, ειδικά στα μηχανάκια που δουλεύουν σε μεγάλο φάσμα στροφών, εμποδίζει την τριβή στα μεταλλικά μέρη στο εσωτερικό του κινητήρα σου αλλά λιπαίνει και το κιβώτιο ταχυτήτων (στα μηχανάκια). Ψύχει επίσης και τον κινητήρα.

Όταν έχουν φθαρεί τα δακτυλίδια//ελατήρια των εμβόλων ή οι τσιμούχες των βαλβίδων τότε τα λάδια περνούν στο θάλαμο καύσης και καίγονται μαζί με το καύσιμο και από πίσω βλέπουμε τον χαρακτηριστικό μπλε καπνό.

Στους αερόψυκτους κινητήρες οι απαιτήσεις ψύξης είναι μεγαλύτερες οπότε και η κατανάλωση λίγο παραπάνω λαδιού είναι φυσιολογική.

Οι μάστορες του φόρουμ θα σου τα πουν καλύτερα, αλλά από εμένα διάβασε το manual να μάθεις το μηχανάκι σου!

skritikos
23/03/2023, 11:17
Λοιπόν, μέτρησα λάθος το λάδι (το μηχανάκι ήταν πλαγιασμένο) και χ***α πάνω μου, λέω απορώ πόσα χλμ κάνω έτσι, το διάλυσα!
Τελικά το είδε κάποιος που ήξερε (στην ευθεία) και ήταν φουλ το λάδι. Ουφ!

Ωστόσο ήταν ΥΠΕΡγεμάτο, δλδ και λίγο πάνω απ' το κανονικό. Είναι φυσιολογικό αυτό; Το λάδι πως ξοδεύεται, τι δουλειά κάνει στο μηχανάκι?


Με κάθε καλή πρόθεση, θα σου πρότεινα να μάθεις τα βασικά τεχνικά πράγματα τώρα που μπήκες στον χώρο.
Έχεις και μια υπέροχη περίπτωση απλότητας με το CB125F σου. Κάποιες εργασίες περιοδικής συντήρησης (πρακτικά όλες) γίνονται με ελάχιστα καλά εργαλεία και λίγο διάβασμα.

YannisN
23/03/2023, 11:58
Ναι παιδιά, έχετε δίκιο και σας ευχαριστώ πολύ.
Έχω διαβάσει αρκετά για την ασφάλεια και την οδήγηση αλλά ελάχιστα για τεχνικά θέματα και συντήρηση κλπ και πρέπει να ασχοληθώ με αυτό.

Σήμερα πχ έκανα το σέρβις και έβαλαν 1 λίτρο λάδι, οπότε αυτό που φανταζόμουν ότι δεν είχε καταναλωθεί καθόλου δεν ισχύει. Αυτό που λέμε, η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια..

Σας ευχαριστώ και πάλι! :)

Bowleno
23/03/2023, 12:09
Ναι παιδιά, έχετε δίκιο και σας ευχαριστώ πολύ.
Έχω διαβάσει αρκετά για την ασφάλεια και την οδήγηση αλλά ελάχιστα για τεχνικά θέματα και συντήρηση κλπ και πρέπει να ασχοληθώ με αυτό.

Σήμερα πχ έκανα το σέρβις και έβαλαν 1 λίτρο λάδι, οπότε αυτό που φανταζόμουν ότι δεν είχε καταναλωθεί καθόλου δεν ισχύει. Αυτό που λέμε, η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια..

Σας ευχαριστώ και πάλι! :)

Αν αποφασίσεις να ασχοληθείς και θελήσεις να πάρεις εργαλεία, ψάξε εδώ μέσα έχει μπόλικα θέματα και προς θεού, ΜΗΝ ρωτήσεις τι να πάρεις κ.λ.π.
διότι εκεί τριγυρνάει μια σουπιά που είναι ικανή να σε κάνει να ξεπαραδιαστείς χωρίς να το καταλάβεις καν! :cry:

:p

skritikos
23/03/2023, 13:39
Ναι παιδιά, έχετε δίκιο και σας ευχαριστώ πολύ.
Έχω διαβάσει αρκετά για την ασφάλεια και την οδήγηση αλλά ελάχιστα για τεχνικά θέματα και συντήρηση κλπ και πρέπει να ασχοληθώ με αυτό.

Σήμερα πχ έκανα το σέρβις και έβαλαν 1 λίτρο λάδι, οπότε αυτό που φανταζόμουν ότι δεν είχε καταναλωθεί καθόλου δεν ισχύει. Αυτό που λέμε, η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια..

Σας ευχαριστώ και πάλι! :)

Νομίζω 1lt παίρνει το τελευταίο CB125F. Και στην αλλαγή λογικό να βάλανε τόσο αφού αδειάζουν όλο το παλιό.
Που έκανες service; Να τους ρωτάς και κάποια να μαθαίνεις, δεν έχουν πρόβλημα οι περισσότεροι.

YannisN
23/03/2023, 18:09
Στο Γκινοσάτη πήγα. Ναι, δίκιο έχεις, όποιον έχω ρωτήσει γενικά το οτιδήποτε είναι πολύ βοηθητικοί και επεξηγηματικοί.

skritikos
23/03/2023, 18:36
Στο Γκινοσάτη πήγα. Ναι, δίκιο έχεις, όποιον έχω ρωτήσει γενικά το οτιδήποτε είναι πολύ βοηθητικοί και επεξηγηματικοί.

Αν το προσέξεις το CB125F μπορείς να το κρατήσεις για 15-20 χρόνια με ελάχιστη συντήρηση και ακόμη θα πηγαίνει.
Ιδανικό τόσο για κύρια όσο και για δεύτερη μηχανή.

YannisN
24/03/2023, 05:52
Αν το προσέξεις το CB125F μπορείς να το κρατήσεις για 15-20 χρόνια με ελάχιστη συντήρηση και ακόμη θα πηγαίνει.
Ιδανικό τόσο για κύρια όσο και για δεύτερη μηχανή.

Το μηχανάκι το πήρα ουσιαστικά σε μια γρήγορη απόφαση για να λύσω το πρόβλημα έλλειψης οχήματος και να μπορώ να κινούμαι για φέτος, άντε και για του χρόνου.
Αλλά μου άνοιξε έναν άλλο κόσμο, το κόσμο των μηχανών, που δεν ήξερα ότι είναι τόσο ενδιαφέρον!

Επίσης είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το CB. Το πήρα φτηνά, είναι πανάλαφρο, είναι πολύ όμορφο (για τα γούστα μου), δεν καίει και γενικά (σχετίζεται με την συντήρηση που λες) έχει ακριβώς όλα όσα θέλω να έχει, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Πολύ καλό και για το βάρος - ύψος μου.

Οπότε ναι, θέλω να το προσέξω και να μου μείνει, και να εκμεταλλευτώ στο έπακρο τις δυνατότητες που μου δίνει, γρήγορες άνετες δουλειές στην πόλη και παραέξω, μικρά ταξιδάκια στο νομό κλπ.

YannisN
27/03/2023, 11:29
Καλησπέρα.
Μια ερώτηση.
Έκανα μια βόλτα νωρίτερα προς Μαρκόπουλο, είδα μια ωραία ευθεία λίγο κατηφορική και είπα να δω το top speed στο μηχανάκι. (στην ευθεία πάει με max γκάζι 112-113).

Οπότε στην ευθεία την κατηφορική ανοίγω τέρμα το γκάζι, πάει 115 και μετά ακούω έναν ήχο από τη μηχανή (ένα "κλακ"; δεν ξέρω πως να το περιγράψω) και μου ρίχνει τα χλμ σε 113-114.

Προφανώς έφτασα στο max speed της μηχανής? Της έκανα ζημιά?
Προφανώς μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να παίζω έτσι στα κόκκινα απλά η απορία είναι αν μπορεί να προκληθέι πρόβλημα έτσι (συνολικά έχω 1300 χλμ στο μηχανάκι τώρα).

skritikos
27/03/2023, 11:57
Μάλλον έφτασες στον κόφτη. Ζημιά δεν γίνεται όχι, για αυτό ακριβώς υπάρχει σαν περιοριστής.

Δεν τα περίμενα τα 112 στο κοντέρ σε ευθεία! Σε δική μου δοκιμή με το ζόρι περνούσα τα 105. Τι ύψος/κιλά έχεις περίπου;

YannisN
27/03/2023, 12:37
Είμαι 70 κιλά 175+

Ωραία, σε ευχαριστώ!!