PDA

View Full Version : Απαράδεκτη έως ύποπτη η συμπεροφορά του site



nonlinear
16/02/2023, 10:11
Οι διαχειριστές του προηγούμενου θέματος που άνοιξα το έκλεισαν (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161947). Αυτό είναι από περίεργο έως ύποπτο. Αυτό που έχω να πω σαν συνέχεια για να αποστομωσω τους ύποπτους διαχειριστές που κάνουν αδικαιολόγητες πλάτες στους κακούς επαγγελματίες είναι ότι πήγα τη μηχανή σε άλλο συνεργείο και μου είπαν ότι δεν άλλαξε τίποτα!!! Φυσικά και θα πάω να δώσω το όνομα του συνεργείου στον Σαρακάκη αλλά και την μηχανή για να κάνει και ο ίδιος νέο έλεγχο και έπονται μηνύσεις κύριοι. Εντάξει τώρα κύριοι διαχειριστές; Μήπως έχετε να πείτε κάτι; Που γράψατε ότι έβγαλα φάτσα κάρτα το συνεργείο ενώ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ;

rainmike
16/02/2023, 10:25
Οι διαχειριστές του προηγούμενου θέματος που άνοιξα το έκλεισαν (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161947). Αυτό είναι από περίεργο έως ύποπτο. Αυτό που έχω να πω σαν συνέχεια για να αποστομωσω τους ύποπτους διαχειριστές που κάνουν αδικαιολόγητες πλάτες στους κακούς επαγγελματίες είναι ότι πήγα τη μηχανή σε άλλο συνεργείο και μου είπαν ότι δεν άλλαξε τίποτα!!! Φυσικά και θα πάω να δώσω το όνομα του συνεργείου στον Σαρακάκη αλλά και την μηχανή για να κάνει και ο ίδιος νέο έλεγχο και έπονται μηνύσεις κύριοι. Εντάξει τώρα κύριοι διαχειριστές τσιράκια των συνεργείων; Μήπως έχετε να πείτε κάτι; Που γράψατε ότι έβγαλα φάτσα κάρτα το συνεργείο ενώ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ;

Φιλαράκι χαλάρωσε κατα πάσα πιθανότητα ξεσπας σε λάθος ατομα ,καταννοητη η αγανακτηση σου γιατι νομίζεις οτι σου φαγανε λεφτά αλλα
εξαρχης θα έπρεπε να ζητησεις το παλιο ανταλλάκτικο για να βεβαιωθεις οτι σου λένε μουφες.
Ψαξε επισης καλά αν αξιζει να κανεις μηνυσεις και να πληρωνεις δικηγορους για 180 ευρώ.
Ειναι δυσκολο να βρεις μαστορα που να τον εμπιστευεσαι αλλα υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες που δε θα πανε να σε δαγκώσουν.

karellen
16/02/2023, 10:38
Αναλογίσου λίγο τι γράφεις και αν στέκουν λογικά.
Εξαπολύεις πυρά "Οι ύποπτοι διαχειριστές κάνουν αδικαιολόγητες πλάτες σε κακούς επαγγελματίες..." χωρίς να έχεις αποδείξει τίποτα από την "απάτη" που υπέστης παρά μόνο ενδείξεις.Το ότι πήγες και σε άλλο συνεργείο δεν το έγραψες στο πρώτο ποστ αλλά τώρα και εννοείται ότι αυτό δεν αποδεικνύει κάτι.

Για κρίνει κάποιος μια κατάσταση πρέπει να ακούσει και τις δύο πλευρές,δε νομίζεις? Αν σου έδινε δίκιο το φόρουμ με την πρώτη θα μπορούσε να βρεθεί κάποιος και να πει "οι ύποπτοι διαχειριστές κάνουν πλάτες στους κλέφτες επαγγελματίες που απατούν κλπ κλπ".

Κατανοώ την αγανάκτησή σου με την περιπέτεια της μοτοσυκλέτας σου αλλά μην τα τσουβαλιάζουμε όλα,άκου ύποπτοι διαχειριστές!

Το θέμα λήγει εδώ.

Manalishi
16/02/2023, 10:41
Πέστα ρε φίλε!!
Με τις καλές αγγελίες να δείς!!!

Μ...νοπ@να admins.... ( κάπως έτσι το είχε πει, καλά δεν το γραψα??)

:p

nonlinear
16/02/2023, 10:46
Φιλαράκι χαλάρωσε κατα πάσα πιθανότητα ξεσπας σε λάθος ατομα ,καταννοητη η αγανακτηση σου γιατι νομίζεις οτι σου φαγανε λεφτά αλλα
εξαρχης θα έπρεπε να ζητησεις το παλιο ανταλλάκτικο για να βεβαιωθεις οτι σου λένε μουφες.
Ψαξε επισης καλά αν αξιζει να κανεις μηνυσεις και να πληρωνεις δικηγορους για 180 ευρώ.
Ειναι δυσκολο να βρεις μαστορα που να τον εμπιστευεσαι αλλα υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες που δε θα πανε να σε δαγκώσουν.

Εξισώνεις το θύμα με το θύτη. Είναι υποχρεωμένος να μου δώσει το παλιό. Δεν το δίνουν για να φέρουν σε δύσκολη θέση τον πελάτη να το ζητήσει ο ίδιος. Αλλά κι εγώ άμαθος είμαι. Μου το είπανε μετά ότι έτσι θα έπρεπε να γίνει. Το γεγονός ότι έκλεισαν το θέμα πριν πάρω επιβεβαιώσεις για τις τιμές το κάνει τουλάχιστον ανόητο αν όχι ύποπτο.

stefanos
16/02/2023, 10:51
Οι διαχειριστές του προηγούμενου θέματος που άνοιξα το έκλεισαν (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161947). Αυτό είναι από περίεργο έως ύποπτο. Αυτό που έχω να πω σαν συνέχεια για να αποστομωσω τους ύποπτους διαχειριστές που κάνουν αδικαιολόγητες πλάτες στους κακούς επαγγελματίες είναι ότι πήγα τη μηχανή σε άλλο συνεργείο και μου είπαν ότι δεν άλλαξε τίποτα!!! Φυσικά και θα πάω να δώσω το όνομα του συνεργείου στον Σαρακάκη αλλά και την μηχανή για να κάνει και ο ίδιος νέο έλεγχο και έπονται μηνύσεις κύριοι. Εντάξει τώρα κύριοι διαχειριστές τσιράκια των συνεργείων; Μήπως έχετε να πείτε κάτι; Που γράψατε ότι έβγαλα φάτσα κάρτα το συνεργείο ενώ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ;

Ένα site δεν μπορεί και δεν είναι σωστό να λειτουργεί ως μέσο συκοφαντίας επαγγελματιών.
Δεν είναι καθόλου ύποπτο.
Είναι το σωστό.
Δεν έχουν καμιά υποχρέωση να τρέχουν σε δικαστήρια να αποδείξουν αυτά που ισχυρίζονται κατά καιρούς τα μέλη του forum.

nonlinear
16/02/2023, 10:53
Αναλογίσου λίγο τι γράφεις και αν στέκουν λογικά.
Εξαπολύεις πυρά "Οι ύποπτοι διαχειριστές κάνουν αδικαιολόγητες πλάτες σε κακούς επαγγελματίες..." χωρίς να έχεις αποδείξει τίποτα από την "απάτη" που υπέστης παρά μόνο ενδείξεις.Το ότι πήγες και σε άλλο συνεργείο δεν το έγραψες στο πρώτο ποστ αλλά τώρα και εννοείται ότι αυτό δεν αποδεικνύει κάτι.

Για κρίνει κάποιος μια κατάσταση πρέπει να ακούσει και τις δύο πλευρές,δε νομίζεις? Αν σου έδινε δίκιο το φόρουμ με την πρώτη θα μπορούσε να βρεθεί κάποιος και να πει "οι ύποπτοι διαχειριστές κάνουν πλάτες στους κλέφτες επαγγελματίες που απατούν κλπ κλπ".

Κατανοώ την αγανάκτησή σου με την περιπέτεια της μοτοσυκλέτας σου αλλά μην τα τσουβαλιάζουμε όλα,άκου ύποπτοι διαχειριστές!

Το θέμα λήγει εδώ.

Ή δεν έχεις καταλάβει το θέμα φίλε μου ή το διάβασες επιπόλαια.
Δεν είναι ενδείξεις. Σήμερα το πρωί το πήγα σε άλλο συνεργείο. Οπότε πως περιμένεις εχθές να το έγραφα; Σχετικά με τους διαχειριστές γράψανε ότι έβγαλα φόρα παρτίδα το συνεργείο αλλά όνομα συνεργείου όμως δεν έγραψα. Επίσης έκλεισαν το θέμα πριν προλάβω να επιβεβαιώσω τις τιμές που αναφέρθηκαν. Οπότε δεν έχουν βάσει αυτά που έγραψες. Διάβαζε καλύτερα τα θέματα πριν βιαστείς να απαντήσεις.

stefanos
16/02/2023, 10:58
Ή δεν έχεις καταλάβει το θέμα φίλε μου ή το διάβασες επιπόλαια.
Δεν είναι ενδείξεις. Σήμερα το πρωί το πήγα σε άλλο συνεργείο. Οπότε πως περιμένεις εχθές να το έγραφα; Σχετικά με τους διαχειριστές γράψανε ότι έβγαλα φόρα παρτίδα το συνεργείο αλλά όνομα συνεργείου όμως δεν έγραψα. Επίσης έκλεισαν το θέμα πριν προλάβω να επιβεβαιώσω τις τιμές που αναφέρθηκαν. Οπότε δεν έχουν βάσει αυτά που έγραψες. Διάβαζε καλύτερα τα θέματα πριν βιαστείς να απαντήσεις.

Και πιστεύεις ότι το "άλλο" συνεργείο θα έρθει να καταθέσει στο δικαστήριο αυτά που σου είπε, στην περίπτωση που σου κάνουν μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση?
Το ότι υπάρχουν συνεργεία που δουλεύουν ύποπτα είναι γνωστό σε όλους αλλά αυτά λύνονται σε άλλους χώρους.

nonlinear
16/02/2023, 11:04
Ένα site δεν μπορεί και δεν είναι σωστό να λειτουργεί ως μέσο συκοφαντίας επαγγελματιών.
Δεν είναι καθόλου ύποπτο.
Είναι το σωστό.
Δεν έχουν καμιά υποχρέωση να τρέχουν σε δικαστήρια να αποδείξουν αυτά που ισχυρίζονται κατά καιρούς τα μέλη του forum.

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Το ξαναλέω για ακόμα μια φορά γιατί φαίνεται ότι κάποιοι διαβάζουν επιπόλαια. Δεν έδωσα κανένα όνομα συνεργείου οπότε είναι άκυρο αυτό που γράφεις. Και όταν πάς σε ένα forum πας γιατί έχεις προβληματισμούς και θέλεις να δείς αν επιβεβαιώνονται ή όχι και όχι για να πλέξεις λουλούδια και να πιείς τσάι.

CorpseAlive
16/02/2023, 11:06
Ή δεν έχεις καταλάβει το θέμα φίλε μου ή το διάβασες επιπόλαια.
Δεν είναι ενδείξεις. Σήμερα το πρωί το πήγα σε άλλο συνεργείο. Οπότε πως περιμένεις εχθές να το έγραφα; Σχετικά με τους διαχειριστές γράψανε ότι έβγαλα φόρα παρτίδα το συνεργείο αλλά όνομα συνεργείου όμως δεν έγραψα. Επίσης έκλεισαν το θέμα πριν προλάβω να επιβεβαιώσω τις τιμές που αναφέρθηκαν. Οπότε δεν έχουν βάσει αυτά που έγραψες. Διάβαζε καλύτερα τα θέματα πριν βιαστείς να απαντήσεις.

Ξέρεις κάτι?
Σου είπαν ότι σου άλλαξαν μια τρόμπα και εσύ έδωσες έναν σκασμό λεφτά .
Δεν έψαξες, δεν ρώτησες δεν ασχολήθηκες και τελικά από όσο λες σε εξαπάτησαν.
Εδώ δεν καταλαβαίνω τι ζητάς και τι ψάχνεις?

Τιμές για την τρόμπα?
Μπες στο Car.gr και ψάξε , πάρε τηλ τον σαρακάκη και ρώτα .

Γράφεις ένα ποστ που κυριολεκτικά δεν προσφέρει τίποτα.
Μιλάς για μηνύσεις για απάτη και δεν ξέρω εγώ τι άλλο λες και είμαστε στην ευελπίδων και θα κρίνουμε εμείς αν θα ασκηθεί η ποινική του δίωξη.

Θες να σου πω τι είναι όντως μηνύσημο από όσα έγραψες?

''Τους ύποπτους διαχειριστές που κάνουν αδικαιολόγητες πλάτες στους κακούς επαγγελματίες''

Συκοφαντική δυσφήμιση λέγεται αυτό. google it.

Στα του θέματος τώρα , αν θες την συμβουλή μου , πήγαινε και ζήτα την παλιά αντλία από τον μάστορα που νιώθεις ότι σε εξαπάτησε.
Αν σου πει δεν την έχω την πέταξα κλπ , ζήτα του τα ρέστα και βγάλε τον στην σέντρα να κόψεις αντιδράσεις. Αλλά ως εκεί.
Δεν έχεις κυριολεκτικά τίποτα άλλο να κάνεις.

karellen
16/02/2023, 11:09
Ή δεν έχεις καταλάβει το θέμα φίλε μου ή το διάβασες επιπόλαια.
Δεν είναι ενδείξεις. Σήμερα το πρωί το πήγα σε άλλο συνεργείο. Οπότε πως περιμένεις εχθές να το έγραφα; Σχετικά με τους διαχειριστές γράψανε ότι έβγαλα φόρα παρτίδα το συνεργείο αλλά όνομα συνεργείου όμως δεν έγραψα. Επίσης έκλεισαν το θέμα πριν προλάβω να επιβεβαιώσω τις τιμές που αναφέρθηκαν. Οπότε δεν έχουν βάσει αυτά που έγραψες. Διάβαζε καλύτερα τα θέματα πριν βιαστείς να απαντήσεις.
Διάβασα πολύ καλά και τα δύο θέματά σου.Δεν με αφορά η έκβαση της υποθέσεώς σου ούτε αν θα κινηθείς εναντίον του συνεργείου.Δεν έχεις κανένα δικαίωμα όμως-στο επαναλαμβάνω-να χαρακτηρίζεις ύποπτους τους διαχειριστές επειδή έκαναν την δουλειά τους και κλείδωσαν ένα θέμα με δεδομένη την απουσία της αντίπερα άποψης.

nonlinear
16/02/2023, 11:09
Και πιστεύεις ότι το "άλλο" συνεργείο θα έρθει να καταθέσει στο δικαστήριο αυτά που σου είπε, στην περίπτωση που σου κάνουν μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση?
Το ότι υπάρχουν συνεργεία που δουλεύουν ύποπτα είναι γνωστό σε όλους αλλά αυτά λύνονται σε άλλους χώρους.

Για να μην τα λύσω λοιπόν σε άλλους χώρους και με άλλους τρόπους... Επίσης μια καταγγελία στον Σαρακάκη πιστευεις ότι θα τον αφήσει αλώβητο;

Nostradamus
16/02/2023, 11:12
Δεν ξερω γιατι ξεσπαθωνεις αλλα αν μαζευτουν πολλοι που σου λενε το ιδιο να το κοιταξεις λιγο.

Το πρωτο σου ποστ παραθετει μια ιστορια ενος no name (λογω διαδικτυου) μελους με ενα συνεργειο. Μεχρι εκει.. Δεν εχει ερωτηση, δεν ζητα πληροφοριες ειναι μια παραθεση. Τι θα ηθελες/περιμενες? Να σε χτυπησουν φιλικα στην πλατη, να σου πουν αυτα συμβαινουν, να σε προτρέψουν να τον σκισεις τον π@στη? Αυτο το φορουμ -και καθε σοβαρο φόρουμ- θα σε βοηθησει, κατευθύνει, συμβουλεύσει αν ζητησεις κατι (το οποιο και κανανε καποιοι χωρις να το ζητας).

Αν ομως περιμενεις πασα, για να πεταξεις κανενα ονομα στην φορα δεν θα στο επιτρεψουν. Ορθα κατα την γνωμη μου γιατι κανεις δεν θα ρισκαρει να τρεχει με τιποτε καταγγελιες για δυσφημιση επειδη εσυ -ανωνυμα- μπορει να το επιλεξεις.

Τωρα γιατι βλεπεις ιστοριες με δρακους πισω απο την επιλογη να κλειδωθει το θεμα, ε νομιζω καπου το χανεις και να οτ κοιταξεις το θεμα..

karateo
16/02/2023, 11:17
Στα του θέματος τώρα , αν θες την συμβουλή μου , πήγαινε και ζήτα την παλιά αντλία από τον μάστορα που νιώθεις ότι σε εξαπάτησε.
Αν σου πει δεν την έχω την πέταξα κλπ , ζήτα του τα ρέστα και βγάλε τον στην σέντρα να κόψεις αντιδράσεις. Αλλά ως εκεί.
Δεν έχεις κυριολεκτικά τίποτα άλλο να κάνεις.

Κλασσικά δεν θα την έχει εφόσον δεν την άλλαξε. Ένα σωρό δικαιολογίες.

Έπειτα υποπτεύομαι ότι δεν υπάρχουν φορολογικά παραστατικά (δεν πιστεύω να είναι τόσο #@%#% το συνεργείο!) οπότε άντε πάλι να βγάλεις άκρη.
Το συνεργείο θα βγάλει τρελό τον πελάτη και ο πελάτης κλέφτη το συνεργείο.
Αν δεν υπάρχουν αποδείξεις ο πελάτης θα έχει χάσει τα λεφτά του και το συνεργείο θα πάρει μία αρνητική κριτική στη χειρότερη και αυτή με όμορφα λόγια για να μήν πέσει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση!!!

Μακάρι να κάνω λάθος και να λάμψει η αλήθεια :D

nonlinear
16/02/2023, 11:22
Δεν ξερω γιατι ξεσπαθωνεις αλλα αν μαζευτουν πολλοι που σου λενε το ιδιο να το κοιταξεις λιγο.

Το πρωτο σου ποστ παραθετει μια ιστορια ενος no name (λογω διαδικτυου) μελους με ενα συνεργειο. Μεχρι εκει.. Δεν εχει ερωτηση, δεν ζητα πληροφοριες ειναι μια παραθεση. Τι θα ηθελες/περιμενες? Να σε χτυπησουν φιλικα στην πλατη, να σου πουν αυτα συμβαινουν, να σε προτρέψουν να τον σκισεις τον π@στη? Αυτο το φορουμ -και καθε σοβαρο φόρουμ-  θα σε βοηθησει, κατευθύνει, συμβουλεύσει αν ζητησεις κατι (το οποιο και κανανε καποιοι χωρις να το ζητας).

Αν ομως περιμενεις πασα, για να πεταξεις κανενα ονομα στην φορα δεν θα στο επιτρεψουν. Ορθα κατα την γνωμη μου γιατι κανεις δεν θα ρισκαρει να τρεχει με τιποτε καταγγελιες για δυσφημιση επειδη εσυ -ανωνυμα- μπορει να το επιλεξεις.

Τωρα γιατι βλεπεις ιστοριες με δρακους πισω απο την επιλογη να κλειδωθει το θεμα, ε νομιζω καπου το χανεις και να το κοιταξεις το θεμα..

Στην πρώτη ανάρτηση έδωσα τιμές. Και περίμενα μια επιβεβαίωση ή όχι και οι διαχειριστές το έκλεισαν χωρίς καμια δικαιολογία. Με μια πρώτη προσέγγιση ψάχνοντας στο Internet τουλάχιστον για τις μεταχειρισμένες αντλίες νερού δεν βρήκα πάνω από 60 με 70 ευρώ. Αυτός μου είπε ότι την βρήκε 230 και τον έπεισε να του την αφήσει 180!!! Εντάξει καλά ότι θέλει μπορεί να ισχυριστεί κάποιος αν δεν είσαι μπροστά. Τελικά δεν άλλαξε. Και θα το πάω και Σαρακάκη για επιβεβαίωση γιατί και το 2ο συνεργείο μπορεί να μου λέει ψέματα για να με κάνει πελάτη του... ναι οκ το καταλαβαίνω αυτό για αυτό και θα πάω και στον Σαρακάκη.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα αυτά είναι δικά σου. Δεν υπονόησα πουθενα ότι περίμενα κάποιος να με παροτρύνει να πω όνομα. Αυτά είναι δικές σου ερμηνείες. Όνομα δημόσια δε θα έδινα ποτέ.

nonlinear
16/02/2023, 12:01
Κλασσικά δεν θα την έχει εφόσον δεν την άλλαξε. Ένα σωρό δικαιολογίες.

Έπειτα υποπτεύομαι ότι δεν υπάρχουν φορολογικά παραστατικά (δεν πιστεύω να είναι τόσο #@%#% το συνεργείο!) οπότε άντε πάλι να βγάλεις άκρη.
Το συνεργείο θα βγάλει τρελό τον πελάτη και ο πελάτης κλέφτη το συνεργείο.
Αν δεν υπάρχουν αποδείξεις ο πελάτης θα έχει χάσει τα λεφτά του και το συνεργείο θα πάρει μία αρνητική κριτική στη χειρότερη και αυτή με όμορφα λόγια για να μήν πέσει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση!!!

Μακάρι να κάνω λάθος και να λάμψει η αλήθεια :D

Έτσι ακριβώς φίλε μου. Δε φτάνει που έχουν αυτή τη συμπεριφορά τα ζητάνε και μαυρα. Αλλά δε θέλω όμως να είμαι άδικος. Σου λένε τόσα με φπα τόσα χωρίς φπα. Όμως είμαι σίγουρος ότι η τιμή που δίνουν χωρίς φπα είναι με φπα και το βάζουν στη τσέπη τους. Ναι συμβαίνει. Αν περάσει πέρασε στους αδαείς διότι μου έχει τύχη περίπτωση να βάζουν φπα στα ανταλλακτικά που έχει ήδη πληρωθεί ο φπα τους. Μια φορά μου είχε τύχει συνεργείο αυτοκινήτου με έναν τύπο εντελώς κουτσαβάκι για ένα πρόβλημα με τον συμπλέκτη. Με βάζει μέσα στο αυτοκίνητο να το οδηγήσει αυτός και έβαζε ταχύτητα χωρίς να πατάει συμπλέκτη και έκανε θόρυβο που δεν τον έκανε ποτέ και του εξήγησα ότι πρώτη φορά το κάνει αυτό και ότι δεν το έφερα για αυτό. Μετά στο συνεργείο άνοιξε τα λάδια από τις ταχύτητες και μου έλεγε να κοίτα που τρέχουν γρέζια μαζί με το λάδι και μου ζήτησε και το βρακί μου ακόμα για το φτιάξει. Φυσικά το πήρα και το πήγα αλλού και όλα καλά!!! Τι να πω. Γιαυτό όπου τους βρίσκεις πρέπει να τους κυνηγάς. Αν ο καθένας πει δε βαριέσαι εκεί βασίζονται.

Bowleno
16/02/2023, 12:25
Στην πρώτη ανάρτηση έδωσα τιμές. Και περίμενα μια επιβεβαίωση ή όχι και οι διαχειριστές το έκλεισαν χωρίς καμια δικαιολογία. Με μια πρώτη προσέγγιση ψάχνοντας στο Internet τουλάχιστον για τις μεταχειρισμένες αντλίες νερού δεν βρήκα πάνω από 60 με 70 ευρώ. Αυτός μου είπε ότι την βρήκε 230 και τον έπεισε να του την αφήσει 180!!! Εντάξει καλά ότι θέλει μπορεί να ισχυριστεί κάποιος αν δεν είσαι μπροστά. Τελικά δεν άλλαξε. Και θα το πάω και Σαρακάκη για επιβεβαίωση γιατί και το 2ο συνεργείο μπορεί να μου λέει ψέματα για να με κάνει πελάτη του... ναι οκ το καταλαβαίνω αυτό για αυτό και θα πάω και στον Σαρακάκη.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα αυτά είναι δικά σου. Δεν υπονόησα πουθενα ότι περίμενα κάποιος να με παροτρύνει να πω όνομα. Αυτά είναι δικές σου ερμηνείες. Όνομα δημόσια δε θα έδινα ποτέ.

Και τι ακριβώς νομίζεις ότι είναι το φόρουμ; συνεργάτης του Σαρακάκη; κατάστημα που πουλάει ανταλλακτικά; μάντρα μεταχειρισμένων;
Μπήκες εκεί που έπρεπε, είδες τι τιμές παίζουν, παραπάνω τι ακριβώς ζητάς από εδώ;
Όπως σου είπαν, πάτημα να βάλεις το όνομα του συνεργείου η οποιουδήποτε άλλου, κιόλας, ΔΕΝ παίζει για τους λόγους που αναφέρθηκαν.
Συνεπώς, θα σου πω κι εγώ ότι σου είπαν, να το κοιτάξεις λίγο....
Αρκετοί από εμάς εδώ, (εμού περιλαμβανομένου και όχι μόνο μια φορά) στα πρώτα μας χρόνια στην ενασχόληση με τις μηχανές, έχουμε φάει τρελές "φόλες" Και πανάκριβες...
Αν δεν πάθεις, λέει μια παροιμία, δεν μαθαίνεις. Περαστικά :wave2:

ΟΚΤΑΝΙΟ
16/02/2023, 12:29
έβαζε ταχύτητα χωρίς να πατάει συμπλέκτη και έκανε θόρυβο


Αυτο πως το ξερεις?

PaNick67
16/02/2023, 12:29
Στην πρώτη ανάρτηση έδωσα τιμές. Και περίμενα μια επιβεβαίωση ή όχι και οι διαχειριστές το έκλεισαν χωρίς καμια δικαιολογία. Με μια πρώτη προσέγγιση ψάχνοντας στο Internet τουλάχιστον για τις μεταχειρισμένες αντλίες νερού δεν βρήκα πάνω από 60 με 70 ευρώ. Αυτός μου είπε ότι την βρήκε 230 και τον έπεισε να του την αφήσει 180!!! Εντάξει καλά ότι θέλει μπορεί να ισχυριστεί κάποιος αν δεν είσαι μπροστά. Τελικά δεν άλλαξε. Και θα το πάω και Σαρακάκη για επιβεβαίωση γιατί και το 2ο συνεργείο μπορεί να μου λέει ψέματα για να με κάνει πελάτη του... ναι οκ το καταλαβαίνω αυτό για αυτό και θα πάω και στον Σαρακάκη.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα αυτά είναι δικά σου. Δεν υπονόησα πουθενα ότι περίμενα κάποιος να με παροτρύνει να πω όνομα. Αυτά είναι δικές σου ερμηνείες. Όνομα δημόσια δε θα έδινα ποτέ.

Λυσε μου μια απορια. Εσυ γιατι ειπες να προχωρησει στην αλλαγη;

Γιατι δεν του ειπες να περιμενει να το ψαξεις το θεμα;

Στο θεμα που ανοιξες δεν ρωτησες τιποτα. Απλα μας ειπες τι σου συνεβη. Φιλε μου δεν εισαι ο πρωτος που δαγκωνουν συνεργεια και δεν θα εισαι ο τελευταιος. Πρωτα ρωταμε, μετα πραττουμε. Θα μου πεις τωρα εγινε το κακο, τι κανουμε.

Καταρχας αν εχεις αποδειξη για τις εργασιες πες του να σου δειξει το τιμολογιο αγορας της αντλιας και να σου δωσει πισω την παλια.

Αν δεν εχεις ομως γιατι η 'εκπτωση' που σου εκανε ηταν λογω μη αποδειξης, δεν μπορεις να του κανεις τιποτα απολυτως. Ισα ισα που μπορεις να μπλεξεις χειροτερα αν πας και του κανεις φασαρια.

Βλεπεις μπορει εσυ να λες αυτα που λες και να ισχυουν ομως δεν εχεις τιποτα στα χερια σου που να αποδεικνυει οτι εγιναν οπως τα λες.

Κανενας δεν μπορει να βεβαιωσει οτι αλλαχθηκε μια αντλια με αλλη μεταχειρισμενη, αν ηταν καινουργια ναι φαινεται.

Προς γνωση και συμμορφωση την επομενη φορα

Nostradamus
16/02/2023, 12:29
Δεν μου λες. Επειδη ειναι Τσικνοπεμπτη και ψηνουμε και εχουμε λιγο χρονο, (αν και βλεπω τον γαυρο να το στελνει κα ιαυτο στον καιαδα).. Μεχρι τα 94Κ χιλιομετρα που το πηγαινες το μηχανακι για τα σερβις του?

Εννοω αυτος ο μαστορας ειναι καινουργιος? δεν ειναι εκει που πας συνηθως?

Nostradamus
16/02/2023, 12:30
Επειδη ειναι αυτοματο το αυτοκινητο ρε συ Oktanio :cry::cry: (νταξει ξερω στα κρυα)....

DoctoR_k6
16/02/2023, 12:48
Αυτο πως το ξερεις?

Θα κοιτουσε το αριστερο ποδι.
Εκτος κ αν ηταν οντως κουτσος κ δεν μπορουσε να πατησει συμπλεκτη.

OldMan
16/02/2023, 12:58
Το οτι οι διαχειριστες ειναι νουμοπανα, ειναι δεδομενο..!!
(οποτε να μην επαναναλαμβανομαστε..);)

Τωρα το αν ζητησε ή οχι ο παθων την "χαλασμενη" αντλια, δεν νομιζω να αποτελουσε σοβαρο κριτηριο..
(όλοι οι σοβαροι απατεωνες εχουν back-up χαλασμενα εξαρτήματα προς επιδειξην..)

Δεν καταλαβαινω ομως τι ακριβως ψαχνουμε..??

nonlinear
16/02/2023, 13:05
Δεν μου λες. Επειδη ειναι Τσικνοπεμπτη και ψηνουμε και εχουμε λιγο χρονο, (αν και βλεπω τον γαυρο να το στελνει κα ιαυτο στον καιαδα).. Μεχρι τα 94Κ χιλιομετρα που το πηγαινες το μηχανακι για τα σερβις του?

Εννοω αυτος ο μαστορας ειναι καινουργιος? δεν ειναι εκει που πας συνηθως?

Ναι καινούργιος είναι. Είναι η 2η φορά που το πάω. Τη 1η φορά ήταν κυριλέ σε όλα. Μετά έπρεπε να τον κυνηγάω. Μάλιστα τη 2η φορά και αφού πλήρωσα και πιάσαμε και κουβεντα μου έλεγε και κάτι περίεργα που δυσκολεύομαι να τα πω εδώ με λεπτομέρειες (του στυλ ότι "κόβω" από ποιους θα τα αρπάξω) γιατί βλέπω πολύ χλέμπα από μερικούς που προβάλουν αδικαιολόγητη αντίσταση και ψάχνουν να βρούν το παραμικρό για να στην πούνε.

nonlinear
16/02/2023, 13:18
Αυτο πως το ξερεις?
Όταν το πάς στο συνεργείο και του λες ότι δεν μπαίνουν καλά οι ταχύτητες (χωρίς θόρυβο) και όταν το πάιρνει αυτός την ώρα που πάει να βάλει ταχύτητα κάνει θόρυβο όπως ακριβώς όταν δεν πατάς καλά τον συμπλέκτη (όλοι ξέρουμε πως είναι αυτός ο θόρυβος) ενω ποτέ δεν έχει κάνει το αυτοκίνητο κάτι τέτοιο σε αλλαγή ταχύτητας και μάλιστα αυτό δεν το έκανε όταν ξεκίναγε στην πρώτη αλλά όταν είχε ήδη αναπτύξει ταχύτητα γιατί αλλιώς ακίνητο δε θα συνέβαινε κάτι τέτοιο.... Γιατί όταν το πήρα εγώ μετά δεν έκανε τίποτα; Αυτός ήθελε να μου αλλάξει ντε και καλά το κιβώτιο ταχυτήτων. Αφού έγαψα ότι το πήγα μετά σε άλλον και το έφτιαξε χωρίς να αλλάξει κιβώτιο και το αυτοκίνητο είναι χρόνια έτσι και όλα καλά. Αν το κιβλωτιο είχε πρόβλημα που θα έπρεπε να αλλαχθεί δε θα έκανε μετά 100.000 χλμ (και συνεχίζει) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Άσε σου λέω μιλάμε για κουτσαβάκι...
Και μια που το έφερε η κουβέντα κάποιαμ στιγμή είχα πρόβληαμ εμ την τουρμπίνα. Το πήγα σε συνεργείο και αμέσως μολυ είπαν αλλαγή 1300 ευρώ. Το πήγα αλλού και μου είπαν δεν ήταν κάτι τόσο σοβαρο. Αλλαγή μόνο σε μια μούφα ηλεκτρική αν θυμάμαι της τουρμπίνας. 250 ευρώ!!! Άσε πολλές τέτοιες ιστορίες...

Nostradamus
16/02/2023, 13:22
Εχεις καει απο πολλα συνεργεια ε?

ΟΚΤΑΝΙΟ
16/02/2023, 13:25
Και τοτε γιατι δε του τα ειπες ολα αυτα και οτι δε πατουσε συμπλεκτη κατα την αλλαγη, αλλα εσυ μονο....
[QUOTE=nonlinear;3157349]του εξήγησα ότι πρώτη φορά το κάνει αυτό και ότι δεν το έφερα για αυτό./QUOTE]

:confused:

nonlinear
16/02/2023, 13:32
Και τοτε γιατι δε του τα ειπες ολα αυτα και οτι δε πατουσε συμπλεκτη κατα την αλλαγη, αλλα εσυ μονο....
[QUOTE=nonlinear;3157349]του εξήγησα ότι πρώτη φορά το κάνει αυτό και ότι δεν το έφερα για αυτό./QUOTE]

:confused:

Αυτός επέμενε ότι αυτό είναι το πρόβλημα και μάλιστα ήταν και ξεκάθαρο. Επειδή δεν είμαι ειδικός ήθελα να πάρω την επιβεβαίωση από 2ο χέρι. Και την πήρα. Αν ερχόμασταν σε αντιπαράθεση γιατι αυτός ήταν έτοιμος να τσακωθεί χωρίς να γνωρίζει ποιος είναι απέναντί του (αν και είναι ψιλοφανερό και αποφευγω να το δείχνω για καλό και των 2) ενώ είχα ενναλακτική όπως και έκανα θα γινόταν σαματάς χωρίς λόγο. Έτσι καθάρισα χωρίς λεκέδες.

nonlinear
16/02/2023, 13:41
Εχεις καει απο πολλα συνεργεια ε?

Ναι... και οι περισσότεροι καμένοι είναι απλά δεν το ξέρουν γιατι δεν μπαινουν στη διαδικασία να το ψάξουν.
Όπως ανέφερα και πιο πριν άλλη μια ιστορία διδακτική κάποια στιγμή είχα πρόβλημα με την τουρμπίνα. Το πήγα σε συνεργείο και αμέσως μου είπαν αλλαγή 1300 ευρώ. Το πήγα αλλού και μου είπαν δεν ήταν κάτι τόσο σοβαρο. Αλλαγή μόνο σε μια μούφα ηλεκτρική αν θυμάμαι της τουρμπίνας. 250 ευρώ!!! Άσε από ποπυ να το πιάσεις και που να το αφήσεις. Δεν είναι όλοι έτσι βέβαια. Αλλά με τι κριτήρια μπορείς να τους διακρίνεις;

Nostradamus
16/02/2023, 13:46
Τον προηγουμενο μαστορα γιατι τον αλλαξες? Μυριζομαι μπινια!

THRESH
16/02/2023, 13:51
Απαράδεκτη ως ύποπτη η συμπεριφορά του site σχετικά με τις φωτογραφίες. Τι θα γίνει κυρίες και κύριοι, 2023 έχουμε, ακόμη 100kb περιορισμό έχουν οι φωτό κ ας τις κάνει host άλλο site ?

Απαράδεκτη ως ύποπτη η συμπεριφορά του site με τα φετινά test rides στη Β.Ελλάδα. Νταξ , χειμώνας κλπα αλλά θέλουμε να δοκιμάσουμε τπτα καινούργιο. Οκ δεν ευθύνεται το moto.gr άλλα κάποιος πρέπει να τα ακούσει

Απαράδεκτη ως ύποπτη η συμπεριφορά του site [......δικό σας]

panavour
16/02/2023, 13:54
Απαράδεκτο το σάιτ,διότι μέρα που είναι δεν έχουν βάλει οι διαχειριστές, κάτι σε προβατίνα η άλλο χοντρό κρέας, να μαθαίνουν και οι νεώτεροι.Ας τα διαλα,πουλεγε κι ο Ζήκος.

nonlinear
16/02/2023, 14:01
Τον προηγουμενο μαστορα γιατι τον αλλαξες? Μυριζομαι μπινια!

Όχι εντάξει... Μετακόμισα και πλέον είναι πολύ μακρυά. Βέβαια έδωσε ένα σμπρωξιματάκι κι αυτός... αρρώστησε (ίωση) με την μηχανή μέσα και δεν πήρε μια εβδομάδα τηλέφωνο να ενημερώσει (εγώ πήρα και μου είπαν στην αρχή ότι δεν είναι τίποτα και σε 2 μέρες θα τηνν έχω!!!) και έχασα τις διακοπές μου. ΟΚ άνθρωποι είμαστε δεν λέω. Αλλά υπήρχαν και άλλοι άνθρωποι στο περιβάλλον του συνεργείου που θα έπρεπε να τους πει να ενημερώσουν αυτούς τους 2-3 πελάτες!!! Πραγματικά δεν ξέρεις από που να καλυφθείς... Μόνοι τους βγάζουν τα μάτια τους οι συνεργειάδες. Και είναι κρίμα γιατί όλοι αυτοί κάνουν μια δουλειά τους αρέσει δεν την κάνουν από αγγαρεία. Ξέρω τι λέω.

makman94
16/02/2023, 14:15
Για μένα φίλε nonlinear έχεις απόλυτο δίκιο που περιγράφεις την ιστορία σου εδώ και πολύ καλά κάνεις.
όλοι αυτοί που σε "συμβουλεύουν" - αντιδρούν απέναντί σου στο στυλ "γιατί τα λες εδώ" προφανως δεν εχουν (και ουτε προκειται) να αντιληφθούν ποτέ πως είναι (ή πως πρέπει να είναι) ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ.
Ιστορίες σαν την δική σου θα ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΝ, αν τυχει και διαβαστούν προ εορτής, μελλοντικα θύματα που θα πέσουν σε αετονύχηδες παπατζηδες "μάστορες" και από την στιγμη που δεν ανάφερες δημόσια όνομα για μένα είσαι απόλυτα σωστός στην συμπεριφορά σου. Η ουσία είναι πως με την περιγραφή του παθήματός σου μπορείς να αφυπνήσεις κάποιον ανυποψίοστο που θα τυχει να εχει διαβασει το άρθρο σου και να του λενε γιαλαντζί μάστορες στο μέλλον για 400αρες αντλίες νερού και άλλα παρόμοια στο μοντέλο σου. Ακόμη χειρότερα οταν δεν χρειάζεται καν αλλαγή.
Τώρα γιατί το φόρουμ σου εκλεισε την πρωτη συζητηση δεν το γνωρίζω αλλά κάποιον λόγο θα ειχαν που πιθανολογω θα σου εξηγήσουν (μαλλον σε πμ). Μην προδικάζεις τους moderators γτ πολλές φορές δεν μπορεις να φανταστεις τον λόγο οπότε καλυτερα να περιμενεις τι εχουν να σου πουν.
Επειδή ειπωθηκε παραπανω από καποιον ότι θα είχε νομικα προβληματα το φορουμ αν ελεγες δημόσια ονομα αυτό δεν ισχυει, για ό,τι γραφεται στα ποστ η ευθυνη ειναι αποκλειστικά στο μέλος που το εγραψε και όχι στο φόρουμ.
Ο oldman εχει δίκιο σε αυτό που σου είπε...το παλιο ανταλλακτικό δεν αποδεικνυει τιποτε απολύτως (οι απατεωνες παντα εχουν καβατνζα χαλασμενα ανταλλακτικα να σερβίρουν).

nonlinear
16/02/2023, 14:17
Απαράδεκτη ως ύποπτη η συμπεριφορά του site σχετικά με τις φωτογραφίες. Τι θα γίνει κυρίες και κύριοι, 2023 έχουμε, ακόμη 100kb περιορισμό έχουν οι φωτό κ ας τις κάνει host άλλο site ?

Απαράδεκτη ως ύποπτη η συμπεριφορά του site με τα φετινά test rides στη Β.Ελλάδα. Νταξ , χειμώνας κλπα αλλά θέλουμε να δοκιμάσουμε τπτα καινούργιο. Οκ δεν ευθύνεται το moto.gr άλλα κάποιος πρέπει να τα ακούσει

Απαράδεκτη ως ύποπτη η συμπεριφορά του site [......δικό σας]

Ok νομίζω ότι κατάλαβαν ότι έδρασαν υπερβολικά.

DoctoR_k6
16/02/2023, 14:20
Απ οτι φαινεται δεν τα πηγαινεις καλα με κανενα συνεργειο... :look:

Nostradamus
16/02/2023, 14:23
Απ οτι φαινεται δεν τα πηγαινεις καλα με κανενα συνεργειο... :look:

ψηνετε και εσεις ε? :lol:

nonlinear
16/02/2023, 14:23
Για μένα φίλε nonlinear έχεις απόλυτο δίκιο που περιγράφεις την ιστορία σου εδώ και πολύ καλά κάνεις.
όλοι αυτοί που σε "συμβουλεύουν" - αντιδρούν απέναντί σου στο στυλ "γιατί τα λες εδώ" προφανως δεν εχουν (και ουτε προκειται) να αντιληφθούν ποτέ πως είναι (ή πως πρέπει να είναι) ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ.
Ιστορίες σαν την δική σου θα ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΝ, αν τυχει και διαβαστούν προ εορτής, μελλοντικα θύματα που θα πέσουν σε αετονύχηδες παπατζηδες "μάστορες" και από την στιγμη που δεν ανάφερες δημόσια όνομα για μένα είσαι απόλυτα σωστός στην συμπεριφορά σου. Η ουσία είναι πως με την περιγραφή του παθήματός σου μπορείς να αφυπνήσεις κάποιον ανυποψίοστο που θα τυχει να εχει διαβασει το άρθρο σου και να του λενε γιαλαντζί μάστορες στο μέλλον για 400αρες αντλίες νερού και άλλα παρόμοια στο μοντέλο σου. Ακόμη χειρότερα οταν δεν χρειάζεται καν αλλαγή.
Τώρα γιατί το φόρουμ σου εκλεισε την πρωτη συζητηση δεν το γνωρίζω αλλά κάποιον λόγο θα ειχαν που πιθανολογω θα σου εξηγήσουν (μαλλον σε πμ). Μην προδικάζεις τους moderators γτ πολλές φορές δεν μπορεις να φανταστεις τον λόγο οπότε καλυτερα να περιμενεις τι εχουν να σου πουν.
Επειδή ειπωθηκε παραπανω από καποιον ότι θα είχε νομικα προβληματα το φορουμ αν ελεγες δημόσια ονομα αυτό δεν ισχυει, για ό,τι γραφεται στα ποστ η ευθυνη ειναι αποκλειστικά στο μέλος που το εγραψε και όχι στο φόρουμ.
Ο oldman εχει δίκιο σε αυτό που σου είπε...το παλιο ανταλλακτικό δεν αποδεικνυει τιποτε απολύτως (οι απατεωνες παντα εχουν καβατνζα χαλασμενα ανταλλακτικα να σερβίρουν).

Νομίζω ότι έβαλες τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση. Όμως όσον αφορά το παλιό εξάρτημα έχεις δίκιο αν στο δώσει. Αν όμως δεν στο δώσει...
Σχετικά με τους διαχειριστές νομίζω ότι κατάλαβαν ότι έδρασαν βιαστικά και υπερβολικά.

nonlinear
16/02/2023, 14:34
Απ οτι φαινεται δεν τα πηγαινεις καλα με κανενα συνεργειο... :look:

Δεν τα πηγαίνω καλά με όποιον πάει να με κοροϊδέψει ή δεν είναι επαγγελματίας και τυπικός στη δουλειά του. Δυστυχώς έτσι είναι τα περισσότερα συνεργεία που εγώ επισκέφθηκα. Έτσι είναι και οι γιατροί και οι δικηγόροι και όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν κάτι εξειδικευμένο ποντάροντας στην άγνοια του άλλου. Για αυτό πιστεύω ότι όταν κάποιοι από αυτούς πιάνονται με τη γίδα στην πλάτη θα πρέπει να τιμωρούνται με παραδειγματικό τρόπο και σε δημόσια έκθεση και προβολή.

CorpseAlive
16/02/2023, 14:46
Δεν τα πηγαίνω καλά με όποιον πάει να με κοροϊδέψει ή δεν είναι επαγγελματίας και τυπικός στη δουλειά του. Δυστυχώς έτσι είναι τα περισσότερα συνεργεία που εγώ επισκέφθηκα. Έτσι είναι και οι γιατροί και οι δικηγόροι και όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν κάτι εξειδικευμένο ποντάροντας στην άγνοια του άλλου. Για αυτό πιστεύω ότι όταν κάποιοι από αυτούς πιάνονται με τη γίδα στην πλάτη θα πρέπει να τιμωρούνται με παραδειγματικό τρόπο και σε δημόσια έκθεση και προβολή. Αν αυτό δεν σου αρέσει τότε ίσως είσαι ένας από αυτούς.

Μόλις περιέγραψες τον καπιταλισμό.
Αυτό που με μπερδεύει βέβαια σε αυτά που λες είναι ότι πιάνονται με την γίδα στην πλάτη.
Ότι έχεις περιγράψει μέχρι τώρα είναι η άποψη ενός μάστορα για την δουλειά άλλου μάστορα ήτοι δεν γνωρίζεις πραγματικά τι έχει γίνει αλλά βασίζεσαι στην άποψη 2ου μάστορα που και αυτός πιθανολογεί ότι δεν έχει αλλάξει η αντλία σου.
Που ξέρεις ότι ο 2ος μάστορας δεν σου κράζει τον προηγούμενο για να σε πιάσει πελάτη?
Σε όσους μάστορες έχω πάει οι περισσότεροι είναι στην φάση'' πως στα έχει δέσει έτσι? , δεν σου έχει βάλει όλες τις βίδες, τι λάδια σου έβαλε ?'' Είναι πάγια τακτική τους για να τους εμπιστευτείς και αντικειμενικά αν και αντισυναδελφικό δεν είναι και τόσο μεμπτό.

Τώρα θα μιλήσω για τους δικηγόρους. Μιας και ανήκω στον κλάδο.
Εγώ δεν πουλάω κάτι εξειδικευμένο, ασκώ λειτούργημα και χειρίζομαι έννοιες που δεν είναι απλό να στις κάνω κατανοητές. Όχι επειδή είμαι σνομπ αλλά επειδή έχεις άγνοια.
Ξέρεις πόσοι απαιτούν να γίνει μια ενέργεια που είναι καταφανώς λάθος και τελικά βγαίνω και απατεώνας ή ότι δεν ξέρω την δουλειά μου αν δεν τους την κάνω?
Πάνε στον επόμενο που τον ενδιαφέρει περισσότερο να πάρει 5 δεκάρες παραπάνω και του κάνει το χατίρι ,τέλος τα κάνουν σκατά και μετά μένουν με την ίδια εικόνα., οι δικηγόροι είναι απατεώνες.
Από τα γραφόμενα σου , φαίνεσαι τέτοιος τύπος.
Ξέρεις να κρίνεις , αλλά όταν έπρεπε να κρίνεις π.χ. αν ο απέναντι σου πάει να σε δουλέψει, δεν το έκανες και το δικαιολογείς σαν άγνοια.
Γιατί δεν ζήτησες παραστατικά?
Γιατί δεν πλήρωσες τον Φ.Π.Α. για να είσαι τυπικός και ωραίος και τώρα θα του έπαιρνες τα σώβρακα?
Γιατί βολεύτηκες και τώρα που δεν σου βγήκε το ρίσκο σου φταίει ο ντουνιάς.

toyar
16/02/2023, 14:50
Τελικά αδελφέ το σβήσιμο του μηνύματος σε πείραξε πιο πολύ από τη δαγκωνια του μάστορα!!!

rainmike
16/02/2023, 14:54
Δεν τα πηγαίνω καλά με όποιον πάει να με κοροϊδέψει ή δεν είναι επαγγελματίας και τυπικός στη δουλειά του. Δυστυχώς έτσι είναι τα περισσότερα συνεργεία που εγώ επισκέφθηκα. Έτσι είναι και οι γιατροί και οι δικηγόροι και όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν κάτι εξειδικευμένο ποντάροντας στην άγνοια του άλλου. Για αυτό πιστεύω ότι όταν κάποιοι από αυτούς πιάνονται με τη γίδα στην πλάτη θα πρέπει να τιμωρούνται με παραδειγματικό τρόπο και σε δημόσια έκθεση και προβολή.

Ρε φιλαρακι δεν ειναι ετσι οπως τα λες.
Και θα σου δώσω 1 απλά παραδειγμα.
Σε daytona 675 με χαλασμενο ματι στα πηνια η triumph μου ζητούσε 500 ευρω γιατι το ματι δεν πουλιοταν ξεχωριστα οποτε
επρεπε να αλλαξω και τα πηνια μαζι.
Στο συνεργειο που πηγαινω τα παιδια καθησαν και δοκιμαζαν ματια μεχρι να βρουν ενα που να κανει,τελικα βρηκαν ενα ματι απο ktm
και το μηχανάκι δουλευει μια χαρα με κοστος το 1/4 της αξιας που θα επρεπε να δωσω για το γνήσιο ανταλλακτικό.
Δεν ειναι ολοι οι μαστορες λαμογια ουτε ολοι προσπαθουν να πατησουν στην αγνοια σου για να σε κλέψουν.
Και στο φινάλε πριν σου κανουν την επισκευη σε ρωτάνε,φιλαρακι ειναι τοσα, θες?
Εσυ τα δινεις αρα εισαι υπευθυνος να ψαξεις να ρωτησεις και να μάθεις αν πανω κατω αυτο που σου λενε ειναι οκ.

stefanos
16/02/2023, 14:58
Νομίζω ότι έβαλες τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση. Όμως όσον αφορά το παλιό εξάρτημα έχεις δίκιο αν στο δώσει. Αν όμως δεν στο δώσει...
Σχετικά με τους διαχειριστές νομίζω ότι κατάλαβαν ότι έδρασαν βιαστικά και υπερβολικά.

Σε προφύλαξαν από πιθανή χαζομάρα και καλά έκαναν.
όσο για τα συνεργεία, προσωπικά δεν πηγαίνω μηχανάκι ούτε για το σέρβις των 1000 χιλ.

SeniorCanardo
16/02/2023, 15:14
Σε daytona 675 με χαλασμενο ματι στα πηνια η triumph μου ζητούσε 500 ευρω γιατι το ματι δεν πουλιοταν ξεχωριστα οποτε
επρεπε να αλλαξω και τα πηνια μαζι.
Στο συνεργειο που πηγαινω τα παιδια καθησαν και δοκιμαζαν ματια μεχρι να βρουν ενα που να κανει,τελικα βρηκαν ενα ματι απο ktm
και το μηχανάκι δουλευει μια χαρα με κοστος το 1/4 της αξιας που θα επρεπε να δωσω για το γνήσιο ανταλλακτικό.
.

Τριμπούρδελα τα KTM, σκορπάνε με το που τα κοιτάς, αλλά τουλάχιστον έχουν ωραία μάτια. :bawl:

Nostradamus
16/02/2023, 15:26
Δεν τα πηγαίνω καλά με όποιον πάει να με κοροϊδέψει ή δεν είναι επαγγελματίας και τυπικός στη δουλειά του. Δυστυχώς έτσι είναι τα περισσότερα συνεργεία που εγώ επισκέφθηκα. Έτσι είναι και οι γιατροί και οι δικηγόροι και όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν κάτι εξειδικευμένο ποντάροντας στην άγνοια του άλλου. Για αυτό πιστεύω ότι όταν κάποιοι από αυτούς πιάνονται με τη γίδα στην πλάτη θα πρέπει να τιμωρούνται με παραδειγματικό τρόπο και σε δημόσια έκθεση και προβολή.

Κουμπαρακι, σε ποια δημοσια υπηρεσια δουλευεις ? :)


P.S. εγω θα πονταρα οτι εισαι σε σωματα σφαλειας... :p

nonlinear
16/02/2023, 16:24
Μόλις περιέγραψες τον καπιταλισμό.
Αυτό που με μπερδεύει βέβαια σε αυτά που λες είναι ότι πιάνονται με την γίδα στην πλάτη.
Ότι έχεις περιγράψει μέχρι τώρα είναι η άποψη ενός μάστορα για την δουλειά άλλου μάστορα ήτοι δεν γνωρίζεις πραγματικά τι έχει γίνει αλλά βασίζεσαι στην άποψη 2ου μάστορα που και αυτός πιθανολογεί ότι δεν έχει αλλάξει η αντλία σου.
Που ξέρεις ότι ο 2ος μάστορας δεν σου κράζει τον προηγούμενο για να σε πιάσει πελάτη?
Σε όσους μάστορες έχω πάει οι περισσότεροι είναι στην φάση'' πως στα έχει δέσει έτσι? , δεν σου έχει βάλει όλες τις βίδες, τι λάδια σου έβαλε ?'' Είναι πάγια τακτική τους για να τους εμπιστευτείς και αντικειμενικά αν και αντισυναδελφικό δεν είναι και τόσο μεμπτό.

Τώρα θα μιλήσω για τους δικηγόρους. Μιας και ανήκω στον κλάδο.
Εγώ δεν πουλάω κάτι εξειδικευμένο, ασκώ λειτούργημα και χειρίζομαι έννοιες που δεν είναι απλό να στις κάνω κατανοητές. Όχι επειδή είμαι σνομπ αλλά επειδή έχεις άγνοια.
Ξέρεις πόσοι απαιτούν να γίνει μια ενέργεια που είναι καταφανώς λάθος και τελικά βγαίνω και απατεώνας ή ότι δεν ξέρω την δουλειά μου αν δεν τους την κάνω?
Πάνε στον επόμενο που τον ενδιαφέρει περισσότερο να πάρει 5 δεκάρες παραπάνω και του κάνει το χατίρι ,τέλος τα κάνουν σκατά και μετά μένουν με την ίδια εικόνα., οι δικηγόροι είναι απατεώνες.
Από τα γραφόμενα σου , φαίνεσαι τέτοιος τύπος.
Ξέρεις να κρίνεις , αλλά όταν έπρεπε να κρίνεις π.χ. αν ο απέναντι σου πάει να σε δουλέψει, δεν το έκανες και το δικαιολογείς σαν άγνοια.
Γιατί δεν ζήτησες παραστατικά?
Γιατί δεν πλήρωσες τον Φ.Π.Α. για να είσαι τυπικός και ωραίος και τώρα θα του έπαιρνες τα σώβρακα?
Γιατί βολεύτηκες και τώρα που δεν σου βγήκε το ρίσκο σου φταίει ο ντουνιάς.

Κάτσε ρε δικηγόρε... εκεί που μας χρωστούσαν μας πήραν και το βόδι δηλαδή;
Σύμπτωση στη σύμπτωση; Σύμπτωση ότι δεν μου έδωσε το αναταλλακτικό σύμπτωση και ότι ο 2ος μάστορας έχει την ίδια άποψη; Σύμπτωση ότι δεν βρήκα μεταχειριμένο πάνω από 70 ευρώ; Πολλές συμπτώσεις δεν νομίζεις; Και αν δεν είναι με τη γίδα στην πλάτη 400 ευρώ η καινούρια αντλία και μεταχειρισμένη 230 και την αφήνει 180 ενώ επικοινώνησα με Σαρακάκη και μου είπε 274 ολοκαίνουργια γνήσια ετοιμοπαράδοτη τότε τι είναι;

Και για το συνάφι σου... γράφεις ότι δεν κάνεις κάτι εξειδικευμενο... αλήθεια χρειάζεται να το σχολιάσει κανείς αυτό; Και αυτά περι λειτουργήματος τα ακούω βερεσε. Πολλοί κρύβονται πίσω από τέτοιες κλισέ ταμπέλες. Δεν λέω... δεν είναι όλοι ίδιοι σαφώς. Αλλά αρκούν αυτοί οι κακοί για να βγεί το κακό όνομα και θα πρέπει κάθε κλάδος να προστατεύει το εαυτό του από δαυτους. Γράφεις "Από τα γραφόμενα σου , φαίνεσαι τέτοιος τύπος." Λοιπόν όταν πέθανε ο πατέρας μου απευθυνθήκαμε σε δικηγόρο για τα περαιτέρω σχετικά με την περιουσία. Μάθε λοιπόν ότι και από εκεί έφαγα φόλα. Του έλεγα ότι καθυστερούμε και θα πρέπει να με φωνάξει πριν αλλάξει το έτος και μου έλεγε συνέχεια ναι και ναι και ποτέ δεν επικοινωνούσε. Τελικά καθυστέρησε πέραν των ημερομηνιών (είχε παρα πολύ χρόνο και ό ίδιος με πίεζε και μου έλεγε πές τε μου εσείς οκ και θα σας ενημερώσω και έγινε άφαντος) και η συμβολαιογράφος τελικά ήταν εκείνη που μου το εντόπισε και έφαγα πρόστιμο από την εφορία. Οπότε μην βιάζεσαι να κρίνεις τι έχει υποστεί ο καθένας και καταλήγουμε σε τέτοιες απόψεις. Μιλάμε για αντιεπαγγελματική συμπεριφορά πέραν του ότι είναι και προσβλητική.
Γράφεις γιατί δεν ζήτησες παραστατικά. Εσύ μπορεί να είσαι παραλής εγώ δεν είμαι (για να μην αναφέρω τι μου είπε ότι κάνει στους δικηγόρους που βλέπει ότι τα έχουν!!!).
και αν πιστεύεις ότι όταν κάποιος σου λέει καινούργιο 400 ενώ κάνει 274 και μεταχειρισμένο 230 και 180 ενώ είναι max 70 αλλά μου φταίει ο ντουνιάς τότε φίλε μου έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης πολλές φορές και δεν έχεις πάρει χαμπάρι...

nonlinear
16/02/2023, 16:29
Σε προφύλαξαν από πιθανή χαζομάρα και καλά έκαναν.
όσο για τα συνεργεία, προσωπικά δεν πηγαίνω μηχανάκι ούτε για το σέρβις των 1000 χιλ.

Δεν έχω ανάγκη από προστάτες. Αν ήταν έτσι θα είχαν ήδη διακόψει και το νέο thread.
Και καλά κάνεις και δεν το πας αφού μπορείς. Εγώ δεν είμαι γνώστης

nonlinear
16/02/2023, 16:43
Ρε φιλαρακι δεν ειναι ετσι οπως τα λες.
Και θα σου δώσω 1 απλά παραδειγμα.
Σε daytona 675 με χαλασμενο ματι στα πηνια η triumph μου ζητούσε 500 ευρω γιατι το ματι δεν πουλιοταν ξεχωριστα οποτε
επρεπε να αλλαξω και τα πηνια μαζι.
Στο συνεργειο που πηγαινω τα παιδια καθησαν και δοκιμαζαν ματια μεχρι να βρουν ενα που να κανει,τελικα βρηκαν ενα ματι απο ktm
και το μηχανάκι δουλευει μια χαρα με κοστος το 1/4 της αξιας που θα επρεπε να δωσω για το γνήσιο ανταλλακτικό.
Δεν ειναι ολοι οι μαστορες λαμογια ουτε ολοι προσπαθουν να πατησουν στην αγνοια σου για να σε κλέψουν.
Και στο φινάλε πριν σου κανουν την επισκευη σε ρωτάνε,φιλαρακι ειναι τοσα, θες?
Εσυ τα δινεις αρα εισαι υπευθυνος να ψαξεις να ρωτησεις και να μάθεις αν πανω κατω αυτο που σου λενε ειναι οκ.

400 ευρώ μου ζήτησε ο μαστορας για καινούριο 274 από επικοινωνία με Σφακιανάκη. 230 μου λέει ο μάστορας ότι του ζήτησε ο συνεργάτης του για μεταχειρισμένο και το έκανε αυτός 180 max 70 το βρίσκω στο ιντερνετ...
Στην αρχή μου λέει ο συνεταίρος-βοηθός του ότι το άνοιξε και είναι το o-ring μετά από 3 μέρες με παίρνει αυτός και μου λέει ότι θέλει αλλαγή και η ίδια η τρόμπα γιατί ΘΑ δημιουργήσει πρόβλημα και δεν έχω εναλλακτική
κατα τα άλλα δεν είναι έτσι... οκ... Thanks anyway
Υποτίθεται ότι φτιάχνεις μια σχέση εμπιστοσύνης. Αν είναι κάθε φορά που πας τη μηχανή σου να γίνεται project...
Συμφωνώ μόνο στο ότι δεν είναι όλοι έτσι. Αλλά αυτό θέλει χρόνο και χτίσιμο...

rainmike
16/02/2023, 16:48
400 ευρώ μου ζήτησε ο μαστορας για καινούριο 274 από επικοινωνία με Σφακιανάκη. 230 μου λέει ο μάστορας ότι του ζήτησε ο συνεργάτης του για μεταχειρισμένο και το έκανε αυτός 180 max 70 το βρίσκω στο ιντερνετ...
Στην αρχή μου λέει ο συνεταίρος-βοηθός του ότι το άνοιξε και είναι το o-ring μετά από 3 μέρες με παίρνει αυτός και μου λέει ότι θέλει αλλαγή και η ίδια η τρόμπα γιατί ΘΑ δημιουργήσει πρόβλημα και δεν έχω εναλλακτική
κατα τα άλλα δεν είναι έτσι... οκ... Thanks anyway

Σου ειπα οτι ολοι οι μαστορες δεν ειναι λαμογια το τι κανει ο δικος σου πως να το ξερω?

panavour
16/02/2023, 16:54
Ηθικον δίδαγμα, πάμε σε σοβαρά εξουσιοδοτημένα,για να έχουμε και την κάλυψη της αντιπροσωπείας.Οσοι και αν μπορούμε.Κοιταμε αξιολογήσεις, ρωτάμε, κλπ.Τα έχουμε κοιτάξει από πριν,σε περίπτωση αιφνίδιας βλάβης στη μέση του δρόμου και χρήσης οδικής βοήθειας.

PaNick67
16/02/2023, 16:59
Κάτσε ρε δικηγόρε... εκεί που μας χρωστούσαν μας πήραν και το βόδι δηλαδή;
Σύμπτωση στη σύμπτωση; Σύμπτωση ότι δεν μου έδωσε το αναταλλακτικό σύμπτωση και ότι ο 2ος μάστορας έχει την ίδια άποψη; Σύμπτωση ότι δεν βρήκα μεταχειριμένο πάνω από 70 ευρώ; Πολλές συμπτώσεις δεν νομίζεις; Και αν δεν είναι με τη γίδα στην πλάτη 400 ευρώ η καινούρια αντλία και μεταχειρισμένη 230 και την αφήνει 180 ενώ επικοινώνησα με Σαρακάκη και μου είπε 274 ολοκαίνουργια γνήσια ετοιμοπαράδοτη τότε τι είναι;

.

Oλα αυτα που γραφεις τωρα αν δεν ειχες πει το αρχικο "ναι" στο να προχωρησει στην αλλαγη με την μεταχειρισμενη θα τα ειχες αποφυγει. Δεν το εκανες γιατι πιθανοτατα ηθελες την μηχανη αυθημερον, γιατι θεωρησες δυσκολο το ψαξιμο, γιατι ειχες δουλεια, κλπ και την πατησες. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να φροντισεις να μην την ξαναπαθεις.

Ολοι μας λιγο η πολυ εχουμε πεσει θυματα τετοιου δαγκωματος και μαθαμε με τον δυσκολο τροπο, οπως θα μαθεις κι εσυ. ΑΛλωστε γι αυτο θα δεις πολλους να επισκευαζουν μονοι τους τις δικες τους. Γιατι επαθαν κι εμαθαν. Ξερεις τι ειναι να πληρωνεις σε εξουσιοδοτημενο 3 φορες παραπανω ενα ανταλλακτικο απο οσο κανει κανονικα; Το πηρα ειδηση χρονια μετα οταν ξανασπασε και πηγα σε αλλο συνεργειο για καμια πατεντα και μου ειπε ποσο κοστιζει.

Γι αυτο καθε μα καθε φορα που μας τηλεφωνουν απο το συνεργειο λεγοντας μας οτιδηποτε, του απανταμε οτι θα τον παρουμε σε μιση ωρα πισω και ψαχνουμε τιμες γι' αυτο που μας ειπε. Μονο τοτε δινουμε το ΟΚ.

Που και παλι μπορει να μας λεει φουμαρα αλλα τουλαχιστον δεν θα το πληρωσουμε βαπορισιο

nonlinear
16/02/2023, 17:13
Αυτός είναι πιο πολύ χαμένος από εμένα. Έχασε έναν πελάτη και δυνητικά και άλλους που θα τον σύστηνα και θα πάρει μια κακή κριτική και μια καταγγελία στον Σαρακάκη.

nonlinear
16/02/2023, 17:20
Oλα αυτα που γραφεις τωρα αν δεν ειχες πει το αρχικο "ναι" στο να προχωρησει στην αλλαγη με την μεταχειρισμενη θα τα ειχες αποφυγει. Δεν το εκανες γιατι πιθανοτατα ηθελες την μηχανη αυθημερον, γιατι θεωρησες δυσκολο το ψαξιμο, γιατι ειχες δουλεια, κλπ και την πατησες. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να φροντισεις να μην την ξαναπαθεις.

Ολοι μας λιγο η πολυ εχουμε πεσει θυματα τετοιου δαγκωματος και μαθαμε με τον δυσκολο τροπο, οπως θα μαθεις κι εσυ. ΑΛλωστε γι αυτο θα δεις πολλους να επισκευαζουν μονοι τους τις δικες τους. Γιατι επαθαν κι εμαθαν. Ξερεις τι ειναι να πληρωνεις σε εξουσιοδοτημενο 3 φορες παραπανω ενα ανταλλακτικο απο οσο κανει κανονικα; Το πηρα ειδηση χρονια μετα οταν ξανασπασε και πηγα σε αλλο συνεργειο για καμια πατεντα και μου ειπε ποσο κοστιζει.

Γι αυτο καθε μα καθε φορα που μας τηλεφωνουν απο το συνεργειο λεγοντας μας οτιδηποτε, του απανταμε οτι θα τον παρουμε σε μιση ωρα πισω και ψαχνουμε τιμες γι' αυτο που μας ειπε. Μονο τοτε δινουμε το ΟΚ.

Που και παλι μπορει να μας λεει φουμαρα αλλα τουλαχιστον δεν θα το πληρωσουμε βαπορισιο

Ο Ωνάσης είχε πεί ότι αν δεν εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους δε θα κάνεις ποτέ περιουσία και και η θέση σου είναι στα βουνά να βοσκάς πρόβατα. Όχι ότι δεν έχεις δίκιο αλλά έχει και αυτό τη σημασία του. Αν είναι κάθε φορά που πάς τη μηχανή στο συνεργείο να δημιουργείται ολόκληρο project και να κάνεις τον ντετέκτιβ...

panavour
16/02/2023, 17:25
Σαρακάκης ώρε,όχι Σφακιανάκης.

nonlinear
16/02/2023, 17:29
Σαρακάκης ώρε,όχι Σφακιανάκης.

Έχεις δίκιο ωρέ σύντεκνε.

PaNick67
16/02/2023, 17:53
Ο Ωνάσης είχε πεί ότι αν δεν εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους δε θα κάνεις ποτέ περιουσία και και η θέση σου είναι στα βουνά να βοσκάς πρόβατα. Όχι ότι δεν έχεις δίκιο αλλά έχει και αυτό τη σημασία του. Αν είναι κάθε φορά που πάς τη μηχανή στο συνεργείο να δημιουργείται ολόκληρο project και να κάνεις τον ντετέκτιβ...

Με μια και δυο φορες που πας καπου δεν χτιζεις σχεση.

Οποτε θα κανεις οτιδηποτε μπορεις να διασφαλισεις τα λεφτα που δινεις. Για να μην τα κλαις μετα

o_gavros
16/02/2023, 18:27
Ρε παλικαρι είσαι απίστευτος!!!
4 σελίδες οργής;;;
Εγω ειμαι ο υπαιτιος, το πρωί που σου απάντησα στο αρχικό σου θρεντ. Το έκανα μέσω κινητου και ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ κλειδωθηκε. Μου έχει συμβεί ξανά αρκετές φορές, δεν έχω καταλάβει τι λάθος κάνω και συμβαίνει. Συνήθως όμως είτε το παιρνω πρεφα εγκαιρα είτε κάποιος μου το επισημαίνει και διορθώνω.
Τώρα εσυ έπεσες στην περίπτωση όπου δεν ξαναμπήκα όλη τη μέρα και αντί να στείλεις ένα μήνυμα, ρε παιδια γιατί κλείδωσε κλπ, εφτιαξες σήριαλ.
Διάβασα μόλις λίγα ποστ σε τουτο της πρώτης σελίδας και χαίρομαι που βλέπω ότι οι συμφορουμιτες σε έβαλαν στη θέση σου. Αυτό είναι κέρδος για ένα μέσο. Να υπάρχει η στοιχειώδης συμπνοια και κατανόηση.
Σου ζητώ συγνώμη πάντως που ένα λάθος μου, σου προκάλεσε τόση τρικυμία.
Πάω να συνεχίσω την ανάγνωση.

peterTHErider
16/02/2023, 18:40
Κάτσε ρε δικηγόρε... εκεί που μας χρωστούσαν μας πήραν και το βόδι δηλαδή;
Σύμπτωση στη σύμπτωση; Σύμπτωση ότι δεν μου έδωσε το αναταλλακτικό σύμπτωση και ότι ο 2ος μάστορας έχει την ίδια άποψη; Σύμπτωση ότι δεν βρήκα μεταχειριμένο πάνω από 70 ευρώ; Πολλές συμπτώσεις δεν νομίζεις; Και αν δεν είναι με τη γίδα στην πλάτη 400 ευρώ η καινούρια αντλία και μεταχειρισμένη 230 και την αφήνει 180 ενώ επικοινώνησα με Σαρακάκη και μου είπε 274 ολοκαίνουργια γνήσια ετοιμοπαράδοτη τότε τι είναι;

Και για το συνάφι σου... γράφεις ότι δεν κάνεις κάτι εξειδικευμενο... αλήθεια χρειάζεται να το σχολιάσει κανείς αυτό; Και αυτά περι λειτουργήματος τα ακούω βερεσε. Πολλοί κρύβονται πίσω από τέτοιες κλισέ ταμπέλες. Δεν λέω... δεν είναι όλοι ίδιοι σαφώς. Αλλά αρκούν αυτοί οι κακοί για να βγεί το κακό όνομα και θα πρέπει κάθε κλάδος να προστατεύει το εαυτό του από δαυτους. Γράφεις "Από τα γραφόμενα σου , φαίνεσαι τέτοιος τύπος." Λοιπόν όταν πέθανε ο πατέρας μου απευθυνθήκαμε σε δικηγόρο για τα περαιτέρω σχετικά με την περιουσία. Μάθε λοιπόν ότι και από εκεί έφαγα φόλα. Του έλεγα ότι καθυστερούμε και θα πρέπει να με φωνάξει πριν αλλάξει το έτος και μου έλεγε συνέχεια ναι και ναι και ποτέ δεν επικοινωνούσε. Τελικά καθυστέρησε πέραν των ημερομηνιών (είχε παρα πολύ χρόνο και ό ίδιος με πίεζε και μου έλεγε πές τε μου εσείς οκ και θα σας ενημερώσω και έγινε άφαντος) και η συμβολαιογράφος τελικά ήταν εκείνη που μου το εντόπισε και έφαγα πρόστιμο από την εφορία. Οπότε μην βιάζεσαι να κρίνεις τι έχει υποστεί ο καθένας και καταλήγουμε σε τέτοιες απόψεις. Μιλάμε για αντιεπαγγελματική συμπεριφορά πέραν του ότι είναι και προσβλητική.
Γράφεις γιατί δεν ζήτησες παραστατικά. Εσύ μπορεί να είσαι παραλής εγώ δεν είμαι (για να μην αναφέρω τι μου είπε ότι κάνει στους δικηγόρους που βλέπει ότι τα έχουν!!!).
και αν πιστεύεις ότι όταν κάποιος σου λέει καινούργιο 400 ενώ κάνει 274 και μεταχειρισμένο 230 και 180 ενώ είναι max 70 αλλά μου φταίει ο ντουνιάς τότε φίλε μου έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης πολλές φορές και δεν έχεις πάρει χαμπάρι...

και εσύ μια χαρά θύμα έπεσες!το παίζεις έξυπνος αλλά την έρευνα την έκανες αφού σε δάγκωσαν!οπότε τώρα και άκρη δεν θα βγάλεις και θύμα θα μείνεις!καλόπιωτη η τάπα λοιπόν,γιατί τα βάζεις με ανθρώπους που δεν ξέρεις δίχως λόγο και ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ τι έπαθες!να μίλουσες όμορφα να σκύβαμε όλοι πάνω από το πρόβλημα σου(και ο δικηγόρος που κράζεις) για να σε βοηθήσουμε αλλά κυρίως να σε παρηγορήσουμε γιατί την έπαθες σαν παιδάκι!
την επόμενη πρώτα η έρευνα και μετά οι εξυπνάδες!:bawl:

o_gavros
16/02/2023, 18:44
Απαράδεκτο το σάιτ,διότι μέρα που είναι δεν έχουν βάλει οι διαχειριστές, κάτι σε προβατίνα η άλλο χοντρό κρέας, να μαθαίνουν και οι νεώτεροι.Ας τα διαλα,πουλεγε κι ο Ζήκος.
Σε ποδαρακια, σε παιδακια, σε μπιφτέκια, σχεδόν σε όλες τις μορφές την απολαύσαμε.
Να μας συμπαθάτε αν αφήσαμε το μαγαζί κλειδωμένο.



και εσύ μια χαρά θύμα έπεσες!το παίζεις έξυπνος αλλά την έρευνα την έκανες αφού σε δάγκωσαν!οπότε τώρα και άκρη δεν θα βγάλεις και θύμα θα μείνεις!καλόπιωτη η τάπα λοιπόν,γιατί τα βάζεις με ανθρώπους που δεν ξέρεις δίχως λόγο και ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ τι έπαθες!να μίλουσες όμορφα να σκύβαμε όλοι πάνω από το πρόβλημα σου(και ο δικηγόρος που κράζεις) για να σε βοηθήσουμε αλλά κυρίως να σε παρηγορήσουμε γιατί την έπαθες σαν παιδάκι!
την επόμενη πρώτα η έρευνα και μετά οι εξυπνάδες!:bawl:
Όχι έτσι. Μην παμε εκεί. Πολυ αχρείαστο το ποστ σου.

peterTHErider
16/02/2023, 18:45
Ο Ωνάσης είχε πεί ότι αν δεν εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους δε θα κάνεις ποτέ περιουσία και και η θέση σου είναι στα βουνά να βοσκάς πρόβατα. Όχι ότι δεν έχεις δίκιο αλλά έχει και αυτό τη σημασία του. Αν είναι κάθε φορά που πάς τη μηχανή στο συνεργείο να δημιουργείται ολόκληρο project και να κάνεις τον ντετέκτιβ...

εσύ αφού κάνεις ότι λέει το υπερλαμόγιο ωνάσης έκανες περιουσία??:confused::bawl::bawl:

o_gavros
16/02/2023, 18:50
Πέτερ, σταματάει εδώ αυτό το γαϊτανακι.

o teos
16/02/2023, 20:20
Απαράδεκτη ως ύποπτη η συμπεριφορά του site που εχει να κανει μια βολτα τσι προκοπης 6742554 χρονια..
Απαράδεκτη ως ύποπτη η συμπεριφορά του site που μια ριμαδοπιτα δεν κοβει πχια...

Απαράδεκτη ως ύποπτη η συμπεριφορά του site γιατι με εκανε το θεμα αυτο να γραψω μ@λ@κιες μετα απο καιρο.:bawl:


ΩΩΩΩ Γιααααννννηηηη...:a15::a30:

o_gavros
16/02/2023, 21:19
Ρε φυγε απο δω παλιοτεντιμποη που ήρθες να κάνεις το κομμάτι σου...oh wait...

telegonos
16/02/2023, 22:07
Ο Ωνάσης είχε πεί ότι αν δεν εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους δε θα κάνεις ποτέ περιουσία και και η θέση σου είναι στα βουνά να βοσκάς πρόβατα. Όχι ότι δεν έχεις δίκιο αλλά έχει και αυτό τη σημασία του. Αν είναι κάθε φορά που πάς τη μηχανή στο συνεργείο να δημιουργείται ολόκληρο project και να κάνεις τον ντετέκτιβ...

Ακρη εδώ δεν θα βγάλεις, ούτε για την απάτη του συνεργείου, ούτε για τις απαντήσεις στο ποστ.

Οτι έγινε, έγινε, κοίτα να διαβάζεις καλύτερα την φάση στο μέλλον. Το να την πατήσεις μια φορά, δεν είναι σοβαρό πρόβλημα, το να την πατάς συνέχεια είναι κακό.


Εμένα πιο ενδιαφέρον μου κάνει το username σου. Aν θες, γράψε το story του ή όπως είπε η Sarah Connor στο T2, ''so, what's your story''

nonlinear
17/02/2023, 10:40
εσύ αφού κάνεις ότι λέει το υπερλαμόγιο ωνάσης έκανες περιουσία??:confused::bawl::bawl:

Η εμπιστοσύνη είναι αναγκαία συνθήκη αλλά όχι ικανή από μόνη της :confused:

nonlinear
17/02/2023, 10:43
Λοιπόν κύριοι έληξε το θέμα. Καταρχάς αποδεκτό το σχόλιο του admin και κατανοητό απλά εκείνη τη στιγμή παίρνεις στραβά το οτιδήποτε πόσο μάλλον κάτι τέτοιο...καταλαβαίνετε...οπότε το θέμα του site έληξε.
Σχετικά με αυτούς που έκαναν off balance κριτική και η κριτική τους ήταν περισσότερο αιχμηρή για το θύμα παρά για τον θύτη οκ πάντα σε όλα τα πράγματα υπάρχουν και οι αντιδραστικοί και κρατάω την κριτική τους μέχρι εκεί που δεν με εξισώνουν με τον θύτη. Το πιο σημαντικό είναι τα σχόλια που έγραψαν αυτοί που είπαν ότι τέτοιες αναρτήσεις γίνονται μάθημα και για τους επόμενους.
Τέλος για τον μάστορα μ@λ@κίες με δόλο σε μένα δεν παίζουν. Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα.

Ευχαριστώ
Ο Τιμωρός

Nitse3
17/02/2023, 10:48
Δεν πιστεύω να φοράς τίποτα μάσκες /μπέρτες και να κυκλοφοράς τα βράδια;; :lol:

Πάντως τώρα με τις Απόκριες είναι καλή ευκαιρία, αν σε πιάσουν πετάς ένα συγγνώμη παιδιά εγώ σε ένα πάρτυ πήγαινα και μπερδεύτηκα!

nonlinear
17/02/2023, 11:50
Δεν πιστεύω να φοράς τίποτα μάσκες /μπέρτες και να κυκλοφοράς τα βράδια;; :lol:

Πάντως τώρα με τις Απόκριες είναι καλή ευκαιρία, αν σε πιάσουν πετάς ένα συγγνώμη παιδιά εγώ σε ένα πάρτυ πήγαινα και μπερδεύτηκα!

καλό... με έβαλες σε σκέψεις... θα είσαι ο ηθικός αυτουργός :lol:

CorpseAlive
17/02/2023, 12:15
Κάτσε ρε δικηγόρε... εκεί που μας χρωστούσαν μας πήραν και το βόδι δηλαδή;
Σύμπτωση στη σύμπτωση; Σύμπτωση ότι δεν μου έδωσε το αναταλλακτικό σύμπτωση και ότι ο 2ος μάστορας έχει την ίδια άποψη; Σύμπτωση ότι δεν βρήκα μεταχειριμένο πάνω από 70 ευρώ; Πολλές συμπτώσεις δεν νομίζεις; Και αν δεν είναι με τη γίδα στην πλάτη 400 ευρώ η καινούρια αντλία και μεταχειρισμένη 230 και την αφήνει 180 ενώ επικοινώνησα με Σαρακάκη και μου είπε 274 ολοκαίνουργια γνήσια ετοιμοπαράδοτη τότε τι είναι;

Και για το συνάφι σου... γράφεις ότι δεν κάνεις κάτι εξειδικευμενο... αλήθεια χρειάζεται να το σχολιάσει κανείς αυτό; Και αυτά περι λειτουργήματος τα ακούω βερεσε. Πολλοί κρύβονται πίσω από τέτοιες κλισέ ταμπέλες. Δεν λέω... δεν είναι όλοι ίδιοι σαφώς. Αλλά αρκούν αυτοί οι κακοί για να βγεί το κακό όνομα και θα πρέπει κάθε κλάδος να προστατεύει το εαυτό του από δαυτους. Γράφεις "Από τα γραφόμενα σου , φαίνεσαι τέτοιος τύπος." Λοιπόν όταν πέθανε ο πατέρας μου απευθυνθήκαμε σε δικηγόρο για τα περαιτέρω σχετικά με την περιουσία. Μάθε λοιπόν ότι και από εκεί έφαγα φόλα. Του έλεγα ότι καθυστερούμε και θα πρέπει να με φωνάξει πριν αλλάξει το έτος και μου έλεγε συνέχεια ναι και ναι και ποτέ δεν επικοινωνούσε. Τελικά καθυστέρησε πέραν των ημερομηνιών (είχε παρα πολύ χρόνο και ό ίδιος με πίεζε και μου έλεγε πές τε μου εσείς οκ και θα σας ενημερώσω και έγινε άφαντος) και η συμβολαιογράφος τελικά ήταν εκείνη που μου το εντόπισε και έφαγα πρόστιμο από την εφορία. Οπότε μην βιάζεσαι να κρίνεις τι έχει υποστεί ο καθένας και καταλήγουμε σε τέτοιες απόψεις. Μιλάμε για αντιεπαγγελματική συμπεριφορά πέραν του ότι είναι και προσβλητική.
Γράφεις γιατί δεν ζήτησες παραστατικά. Εσύ μπορεί να είσαι παραλής εγώ δεν είμαι (για να μην αναφέρω τι μου είπε ότι κάνει στους δικηγόρους που βλέπει ότι τα έχουν!!!).
και αν πιστεύεις ότι όταν κάποιος σου λέει καινούργιο 400 ενώ κάνει 274 και μεταχειρισμένο 230 και 180 ενώ είναι max 70 αλλά μου φταίει ο ντουνιάς τότε φίλε μου έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης πολλές φορές και δεν έχεις πάρει χαμπάρι...

1) Γράφω ότι δεν πουλάω κάτι εξειδικευμένο και ότι ασκώ λειτούργημα.
Προκύπτει αυτούσιο και από τον Κώδικα περί Δικηγόρων και από το Σύνταγμα.
2) Μου αναφέρεις μια πάλι προσωπική σου εμπειρία για να κρίνεις έναν κλάδο . Με κατηγορείς μάλιστα που βγάζω συμπέρασμα χωρίς να σε ξέρω.
Πάντως δεν είναι περιέργο που ενώ είσαι τόσο ξυράφι σε έπιασαν κότσο και γιατροί και δικηγόροι και μηχανικοί?
3) Η κανονική τιμή είναι αυτή που περιλαμβάνει το ΦΠΑ . Τώρα εσύ ρίσκαρες για κάτι χαμηλότερο και δεν σου βγήκε.
Deal with it.
4) Μάντεψε? Δεν πιστεύω κανέναν, ότι δεν ξέρω το ψάχνω όσο μπορώ και αν δεν μπορώ δεν γκρινιάζω μετά στα φορι γράφοντας παπάντζες για 6 σελίδες.

Υ.γ. και δεν απαντώ ξανά στο θέμα αυτό ,
Ένας μεγάλος σε ηλικία απατεώνας(είχε καταδικαστεί πρωτοδίκως) μου είχε πει ότι η πιο έξυπνη απάτη είναι να θεωρήσει το θύμα ότι σε εξαπατά.


@Gavros Είμαι κοντά στην 2η κίτρινη.
Get your fingers ready.

karellen
17/02/2023, 12:23
Κύριοι μην το τραβάμε άλλο,ας λήξει εδώ το θέμα.

doctor_john
17/02/2023, 12:31
Ηθικός αυτουργός είναι αυτός
που σου προκάλεσε αυτά τα συναισθήματα αδικίας.
Το τι θα κάνεις εσύ δεν επιβαρύνει κανέναν άλλο από τους δυο σας ..

nonlinear
17/02/2023, 12:58
1) Γράφω ότι δεν πουλάω κάτι εξειδικευμένο και ότι ασκώ λειτούργημα.
Προκύπτει αυτούσιο και από τον Κώδικα περί Δικηγόρων και από το Σύνταγμα.
2) Μου αναφέρεις μια πάλι προσωπική σου εμπειρία για να κρίνεις έναν κλάδο . Με κατηγορείς μάλιστα που βγάζω συμπέρασμα χωρίς να σε ξέρω.

3) Η κανονική τιμή είναι αυτή που περιλαμβάνει το ΦΠΑ . Τώρα εσύ ρίσκαρες για κάτι χαμηλότερο και δεν σου βγήκε.
Deal with it.
4) Μάντεψε? Δεν πιστεύω κανέναν, ότι δεν ξέρω το ψάχνω όσο μπορώ και αν δεν μπορώ δεν γκρινιάζω μετά στα φορι γράφοντας παπάντζες για 6 σελίδες.

Υ.γ. και δεν απαντώ ξανά στο θέμα αυτό ,
Ένας μεγάλος σε ηλικία απατεώνας(είχε καταδικαστεί πρωτοδίκως) μου είχε πει ότι η πιο έξυπνη απάτη είναι να θεωρήσει το θύμα ότι σε εξαπατά.


@Gavros Είμαι κοντά στην 2η κίτρινη.
Get your fingers ready.





Έχω εμπιστοσύνη σε αυτούς που ξέρουν ότι μπορώ να τους ξαναβρω γιαυτό και είμαι συνοπτικός στην αρχή. Και στο τέλος δεν βγήκα ποτέ χαμένος. If you know what I mean. Αφού θέλεις να το συνεχίσουμε...

CorpseAlive
17/02/2023, 13:00
Έχω εμπιστοσύνη σε αυτούς που ξέρουν ότι μπορώ να τους ξαναβρω γιαυτό και είμαι συνοπτικός στην αρχή. Και στο τέλος δεν βγήκα ποτέ χαμένος. If you know what I mean. Αφού θέλεις να το συνεχίσουμε...

Οχι δεν ξέρω τι εννοείς , θες να μου το εξηγήσεις?

nonlinear
17/02/2023, 13:09
Οχι δεν ξέρω τι εννοείς , θες να μου το εξηγήσεις?

Επειδή δεν μπορώ να σε ξαναβρώ δεν σου έχω εμπιστοσύνη για να σου αναλύσω κάτι τέτοιο!

CorpseAlive
17/02/2023, 13:13
Επειδή δεν μπορώ να σε ξαναβρώ δεν σου έχω εμπιστοσύνη για να σου αναλύσω κάτι τέτοιο!

Τότε τι το αναφέρεις καθόλου?

nonlinear
17/02/2023, 13:28
Τότε τι το αναφέρεις καθόλου?

Άρα κατάλαβες τι εννοούσα. Οπότε εσύ γιατί ζήτησες περισσότερες εξηγήσεις;

CorpseAlive
17/02/2023, 13:29
Άρα κατάλαβες τι εννούσα. Οπότε εσύ γιατί ζήτησες περισσότερες εξηγήσεις;

Όχι δεν καταλαβαίνω ακόμα τι εννοείς και δεν το εξηγείς άρα τι το αναφέρεις καν?
Θες να μας το εξηγήσεις και εμάς να είμαστε όλοι στο ίδιο μήκος κύματος?

sapila racing
17/02/2023, 14:52
Νομιζω φτάνει μέχρι εδω.

:yellowcard:

o_gavros
17/02/2023, 15:27
ρε μάγκες δεν μας φτάνουν τα όσα τραβάμε έξω δηλαδή; να μανουριάζουμε και απο τα πληκτρα;
το θέμα πλέον δεν έχει κάτι άλλο να προσφέρει.θα πέσει λουκέτο εκούσιο εδώ.