PDA

View Full Version : Ανάβαση στο χιονισμένο Ρούσκιο (1.457m) 12-2-2023



billy84
17/02/2023, 11:20
Με διαβάζετε τόσα χρόνια και θα αναρωτιέστε. Τι είμαι τελικά? Ορειβάτης? Πεζοπόρος? Μοτοσυκλετιστής? Φυσιολάτρης? Λάτρης της ιστορίας? Μοναχικός λύκος ή λειτουργώ το ίδιο καλά και σε αγέλη όταν χρειαστεί? Η επόμενη ερώτηση είναι, χρειάζεται να είμαι κάτι? Να βάλω ντε και καλά μια ταμπέλα πάνω μου? Να νιώσω ότι ανήκω σε ένα σύνολο? Γνωρίζω ότι είναι μια έμφυτη ανάγκη του ανθρώπου να ανήκει κάπου. Ισχύει αλλά δεν ακολουθούν όλοι αυτή τη λογική και νομίζω ότι μετά απο δεκάδες χιλιάδες χρόνια εξέλιξης του είδους μας, θα έπρεπε να έχουμε αποβάλλει τέτοιες λογικές ''κονσέρβας''. Πόσο πιο απλό είναι να κρατάς ότι σου αρέσει από κάθε ''ταμπέλα'' και να μην εντάσσεσαι ντε και καλά σε συγκεκριμένη κατηγορία?

Πολλά είδη ορειβασίας, μοτοσυκλετισμού, πεζοπορίας και ιστορίας δε μου αρέσουν και δεν τα ακολουθώ καν. Κρατάω αυτά που μου αρέσουν και προχωράω τραβόντας τη δική μου γραμμή εδώ και πολλά χρόνια. Σίγουρα φαίνεται παράξενη πολλές φορές και είναι λογικό καθώς αυτή η γραμμή δεν πατάει πάνω στις συνηθισμένες. Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι η δική μου γραμμή αξίζει ή όχι. Η πρόθεσή μου δεν ήταν ποτέ να δείξω ότι αυτό που κάνω εγώ είναι το καλύτερο. Μου αρκούσε πάντα που γέμιζε εμένα, για αυτό άλλωστε ποτέ δεν ''έψαξα'' για παρέα ή αποδοχή σε αυτή τη γραμμή, άσχετα αν αποδεδειγμένα όποτε ήρθε παρέα ήταν πάντα καλοδεχούμενη.

Την Κυριακή λοιπόν ήμουν ξανά μόνος, έχοντας βάλει έναν φαινομενικά εφικτό και εύκολο στόχο. Μετά από καιρό θα περπατούσα μέχρι την κορυφή ενός βουνού. Ήταν το Ρούσκιο του νομού Αχαϊας με υψόμετρο 1.457m. Δεν είχα παρακολουθήσει αρκετά την πορεία της κακοκαιρίας που έπληξε τη χώρα λίγες μέρες νωρίτερα αλλά η μελέτη που είχα κάνει εμπεριείχε και το χειρότερο σενάριο το οποίο όντως επιβεβαιώθηκε όταν έφτασα εκεί.

Μέσω παλιάς εθνικής οδού και με αρκετά καθυστερημένη αναχώρηση ώστε να προλάβουν να λιώσουν τυχόν παγετοί στα ψηλότερα περάσματα, έφτασα στα Μπουφούσκια. Τα λεγόμενα και '' Μετέωρα της Πελοποννήσου''.



441449





Στο βάθος το αιχμηρό Ρούσκιο, φυσικά απροσπέλαστο από την πλευρά που το κοιτάμε. Απο την πίσω πλευρά είναι αρκετά βατό και εκεί θα καταλήξω.




441450





Μετά από κανά 25λεπτο πολύ προσεκτικής οδήγησης έφτασα στη Βιλιβίνα η οποία βρίσκεται από τη νότια πλευρά του βουνού. Εκεί τα πάντα ήταν κάτασπρα. Ευτυχώς οι δρόμοι είχαν ανοιχτεί όμως ήθελε προσοχή σε ορισμένα σημεία καθώς οι μεγάλες αυξομειώσεις της θερμοκρασίας έλιωναν το χιόνι τη μέρα και μετά πάγωνε ξανά, δημιουργώντας κρούστα.





https://www.youtube.com/watch?v=EpeRIdRP8nY&t=1s






Η Μπάρμπαρα άφησε το στίγμα της για τα καλά εδώ. Στο βάθος διακρίνονται οι βόρειες απολήξεις του Χελμού. Εκεί που βλέπετε ανεμογεννήτριες είναι ο ορεινός όγκος του Προφήτη Ηλία ο οποίος ανήκει στο Σκεπαστό το οποίο εκτείνεται προς τα δεξιά της φωτογραφίας.



441451




Ο υπόλοιπος όγκος του Σκεπαστού.




441452





Αυτό που με προβλημάτισε ήταν η ποσότητα του χιονιού που έβλεπα. Υπήρχε ένας χωματόδρομος από τη Βιλιβίνα ο οποίος προσέγγιζε τα ψηλά του βουνού αλλά δε ρίσκαρα να πάω από αυτόν γιατί θεώρησα πως θα με ταλαιπωρήσει, ίσως σε βαθμό που να μη γίνεται να προχωρήσω καθόλου. Έτσι λοιπόν συνέχισα τον δρόμο προς Μαμουσιά για να συναντήσω έναν άλλον χωματόδρομο που έχει ανοιχτεί για να εξυπηρετήσει το αιολικό πάρκο που έχει και το Ρούσκιο.



441453






Έτσι λοιπόν ξεντύθηκα και ξεκίνησα να ανεβαίνω τον χωματόδρομο. Απείχα σχεδόν 400 υψομετρικά μέτρα από την κορυφή αλλά σε μεγάλη απόσταση, σχεδόν 4 με 5 χιλιόμετρα. Ένα όχημα μάλλον δοκίμασε να ανέβει τον χιονισμένο δρόμο αλλά δεν κράτησε πολύ η αισιοδοξία του.



441454





Όσο πατούσα στις ροδιές τα πράγματα ήταν καλά. Κάποια στιγμή όμως οι ροδιές τελείωσαν και πατούσα σε φρέσκο χιόνι το οποίο είχε σεβαστό βάθος. Προχωρούσα αλλά όχι εύκολα. Το ερώτημα ήταν πόσο χιόνι θα συναντούσα αργότερα αν τόσο νωρίς είχε τόσο. Συνέχισα παρολαυτά απολαμβάνοντας μοναδικές εικόνες που μόνο ένα χιονισμένο βουνό μπορεί να προσφέρει. Στο βάθος λίγο αριστερά απο το κέντρο της φωτό είναι ο Χελμός και αριστερά του το όρος Μαρμάτι.



441455






Σε μια φουρκέτα διακρίνω τον Κορινθιακό κόλπο αλλά και τον χιονισμένο Παρνασσό να ξεπροβάλλει.




441456






Μετά από κάποια ώρα βλέπω από μακριά το αιολικό πάρκο και τον κύριο όγκο της κορυφής στο βάθος. Αριστερά ξεπροβάλλει μια χιονισμένη κορυφή η οποία μοιάζει να βρίσκεται στο ίδιο βουνό όμως είναι ο Κλωκός ο οποίος είναι περίπου 400m ψηλότερος και είναι ένα ξεχωριστό βουνό πίσω απο το Ρούσκιο.




441457

billy84
17/02/2023, 11:24
Το Σκεπαστό ξανά, στα δεξιά της φωτό διακρίνεται ο Μπάρμπας. Ακόμα θυμάμαι τον πηλό που συνάντησα ανεβαίνοντας για την κορυφή του. Χωρίς καινούργιο τακούνι πίσω ακόμα εκεί θα ήταν το NC!



441459





Χελμός δεξιά και Μαρμάτι αριστερά.




441460






Όποιος έχει περπατήσει σε φρέσκο χιόνι για 10 μέτρα αντιλαμβάνεται τη δυσκολία του να περπατάς για χιλιόμετρα σε τέτοιο τερέν. Οι χιονορακέτες θα βοηθούσαν εδώ αλλά πιάνουν χώρο.



441461






Χαμηλά το όρος Άγιοι Ασώματοι στο οποίο είχα πάει πρόσφατα. Εκεί που ήταν χτισμένη η αρχαία Κερύνεια. Απέναντι δεξιά ο Παρνασσός, στα αριστερά του η Γκιώνα και ακόμα πιο αριστερά τα Βαρδούσια. Η μέρα ήταν εκπληκτική και χωρίς καθόλου αέρα.




441462







Διακρίνεται δεξιά χαμηλά το φαράγγι του Βουραϊκού.




441463









Μακάρι να είχε κλειδιά πάνω να καθάριζα λίγο το χιόνι από τον δρόμο :D




441464





Πλησιάζοντας τον ορεινό όγκο της κορυφής άνοιξε η οπτική μου και διέκρινα στο βάθος τις αιχμηρές κορυφές του Καλλιφωνίου και του Ερυμάνθου. Βρίσκονται στο κέντρο περίπου της φωτό πίσω από το Σκεπαστό που φαίνεται κοντά.




441465






Σαν να μην έφτανε το Κινέζικο βασανιστήριο της βάδισης στο μαλακό χιόνι, σε ένα σημείο είχε κατέβασμα. Όσα μέτρα κατέβηκα έπρεπε να τα ανέβω ξανά.




441466





Η κούραση φυσικά ήταν το τελευταίο που με απασχολούσε.




441467

billy84
17/02/2023, 11:27
Ο δρόμος έφευγε από τις ανεμογεννήτριες και συνέχιζε σχεδόν μέχρι ένα εκκλησάκι κοντά στην κορυφή. Αποφάσισα όμως για μαζοχιστικούς λόγους να κλέψω δρόμο δια της ορειβατικής οδού.




441468






Η κλίση μεγάλη και το χιόνι σε ορισμένα σημεία να φτάνει πάνω από τη μέση μου. Το ξύλο της αρκούδας έφαγα. Και ήδη περπατάω σκάρτες 2 ώρες non stop.




441469








Έφτασα στον δρόμο ξανά. Ίσα που διακρίνεται.




441470






Ανεβαίνοντας από τον υποτιθέμενο δρόμο πια. Έχει κλίση και το χιόνι παραμένει αρκετό.




441471







Κάθε χρόνο επιζητώ τουλάχιστον μια τέτοιου είδους ανάβαση. Είναι δύσκολη και δοκιμάσει τις σωματικές αλλά και τις πνευματικές αντοχές σου. Αλλά αξίζει.




441472








Η κορυφή βρίσκεται μπροστά μου αλλά δε ρισκάρω να πάω ντουγρού γιατί δεν αντέχεται άλλο βούλιαγμα μέχρι τη μέση. Ο δρόμος τραβερσάρει προς τα δεξιά.




441473








Και όμως δεν είμαι μόνος σε αυτό το βουνό!




441474







Σε κάποια σημεία έχει ρίξει τόσο πολύ χιόνι που σχεδόν έχει καλύψει δέντρα. Στο βάθος διακρίνεται το Μαύρο Όρος που πλέον είναι άσπρο φυσικά.




441475







Εδώ υποτίθεται καταλήγει ο δρόμος. Και αυτό το υποτιθέμενο εκκλησάκι είναι ο Άγιος Γεώργιος




441476

billy84
17/02/2023, 11:33
Τελευταία μέτρα ανάβασης. Η κορυφή είναι κοντά αλλά ταυτόχρονα και μακριά. Τα βήματα είναι αργά, οι αποστάσεις σε αυτήν την ανάβαση αποκτούν άλλη έννοια. Χωρίς χιόνι από το σημείο που ξεκίνησα θα βρισκόμουν στην κορυφή σε λιγότερο από μισή ώρα. Τώρα χρειάστηκε 5πλάσιος χρόνος.




441477





Πάντα μου αρέσει να βλέπω τα ίχνη μου στα χιονισμένα τερέν.




441478






Αναμφίβολα αυτές οι εικόνες με τραβάνε στα βουνά εδώ και χρόνια.




441479







Δημιουργίες της φύσης.




441480





441481








Θέα και προς τα βορειοδυτικά πλέον.




441482







Πλησιάζω προς την άγρια κόψη του Ρούσκιου. Χαμηλά το θαύμα της φύσης που πέρασα το πρωί. Τα Μπουφούσκια.




441483








Μπροστά ο Κλωκός και πίσω του το Παναχαϊκό. Τέτοια εποχή 3 χρόνια πριν είχα ανέβει στον Κλωκό, με πολύ λιγότερο χιόνι βέβαια.




441484








Πλησιάζοντας ακόμα μια κορυφή.




441485





Ο παγωμένος βοριάς έχει χτίσει το κολωνάκι.




441486

billy84
17/02/2023, 11:34
Τα λόγια είναι φτωχά για να περιγράψουν τη θέα. Η κορυφή έχει πάρει το όνομα του Αγίου Γεωργίου.




441487






https://www.youtube.com/watch?v=frbW3-3SxkI










Για να φτάσω στην κορυφή χρειάστηκα 2 ώρες και 45 λεπτά. Το χιόνι ανέβασε κατακόρυφα το βαθμό δυσκολίας (και ταλαιπωρίας). Άλλες 2 ώρες και 15 λεπτά χρειάστηκα για να κατέβω. 5 ώρες δυνατής προπόνησης αλλά και μαγείας ταυτόχρονα.




441488

billy84
17/02/2023, 11:35
Είχα στο μυαλό μου να κάνω και άλλα πράγματα στην περιοχή αλλά το κάτασπρο τοπίο παντού με απέτρεψε. Εκτός αυτού δεν είχε περισσέψει σοβαρός χρόνος για κάτι άλλο οπότε ξεκίνησα να κατεβαίνω προς Μαμουσιά. Εκεί ο δρόμος είχε πάγο σε πολλά σημεία και ήθελε προσοχή.




https://www.youtube.com/watch?v=fklVO6wnOxs

billy84
17/02/2023, 11:38
Μετά συνέχισα μέχρι που βγήκα στο Διακοπτό και επέστρεψα πίσω μέσω παλιάς εθνικής οδού ξανά.





https://www.youtube.com/watch?v=A-5fhdqDVZs







Μια σύντομη στάση στο ναυάγιο του Λουτρόπυργου.




441489




















Για προφανείς λόγους ήταν μια από τις καλύτερες αναβάσεις μου. Ο καιρός ήταν φανταστικός με καθαρή ατμόσφαιρα και άπνοια. Δε θυμάμαι να έχω δει την περιοχή αυτή με τόσο χιόνι. Ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία. Στην αρχή του χωματόδρομου βούλιαζα τόσο που οι αρχικές μου σκέψεις ήταν να γυρίσω και να πάω στο εφικτό plan B που είχα το οποίο ήταν σε χαμηλά υψόμετρα. Φυσικά η ίδια σκέψη δε θα είχε γίνει ποτέ πριν τις 5-12-2022. Σημεία των καιρών.


Πάντα όρθιοι!:beer:

karellen
17/02/2023, 12:26
Βασίλη για άλλη μια φορά σέβας! :beer:

azar41
17/02/2023, 20:24
Πανέμορφες χειμωνιάτικες εικόνες,απίστευτη η ποσότητα του χιονιού στα ανατολικά και ακόμα πιο απίστετος εσύ που περπατούσες πέντε ώρες σε τέτοιο πεδίο!Ελπίζω τουλάχιστον στα ψηλά να μην βούλιαζε τόσο!
Καλή συνέχεια!

gaslion
18/02/2023, 08:38
Φοβερός!

bulmont
18/02/2023, 09:23
:a23::a23::a23::a23:

billy84
18/02/2023, 09:44
Βασίλη για άλλη μια φορά σέβας! :beer:

Σε ευχαριστώ Νίκο να είσαι καλά!:beer:


Πανέμορφες χειμωνιάτικες εικόνες,απίστευτη η ποσότητα του χιονιού στα ανατολικά και ακόμα πιο απίστετος εσύ που περπατούσες πέντε ώρες σε τέτοιο πεδίο!Ελπίζω τουλάχιστον στα ψηλά να μην βούλιαζε τόσο!
Καλή συνέχεια!

Δυστυχώς μόνο κάπου ενδιάμεσα ήταν ικανοποιητικά. Ψηλά ήταν χειρότερα από ότι στην αρχή. Είχε κρατήσει πολύ χιόνι. Σε κάθε περίπτωση όμως ήταν μια απίστευτη εμπειρία και θα το ξανάκανα άλλες 100 φορές όσο κουραστικό και να ήταν. Σε ευχαριστώ Πάρη!:beer:


Φοβερός!


Πάντα όρθιος φίλε!:beer:



:a23::a23::a23::a23:


:beer::beer::beer::beer:

doctoras
18/02/2023, 13:58
Φανταστικές φωτογραφίες!!
εντάξει μας έχεις συνηθίσει πια δεν περιμένουμε κάτι λιγότερο, τον βαθμό δυσκολίας τον έχει πάει σε άλλο επίπεδο

billy84
18/02/2023, 16:19
Φανταστικές φωτογραφίες!!
εντάξει μας έχεις συνηθίσει πια δεν περιμένουμε κάτι λιγότερο, τον βαθμό δυσκολίας τον έχει πάει σε άλλο επίπεδο


Σε ευχαριστώ φίλε! Οι συνθήκες ανεβάζουν τον βαθμό δυσκολίας. Το ίδιο βουνό το καλοκαίρι το ανεβαίνει κανείς με ελάχιστα λεπτά περπάτημα, μαζί με άλλα τρία βουνά παρόμοιας ευκολίας. Το χειμώνα η φύση μας δείχνει πόσο ανήμποροι είμαστε.:beer:

dumutrus
18/02/2023, 19:21
Σε γουστάρω όχι μόνο γιατί μας ταξιδεύεις με φωτογραφίες και περιγραφή αλλά και που δεν κολώνεις πουθενά.

DimisK
20/02/2023, 11:14
Υπερ-αναλυτικός και απολαυστικός όπως πάντα!


*Η αληθινή πληροφορία βέβαια είναι ότι ο billy84 οδηγάει ΚΑΙ εκχιονιστικό! :whistle::D

DoctoR_k6
20/02/2023, 11:40
Μπραβο ρε Βασιλη!!! :beer:

SeniorCanardo
20/02/2023, 13:40
Υποκλίνομαι!:a23:

Εκεί που οι άλλοι, αναρωτιούνται, πόσα ισοθερμικά και φουτεράκια να φορέσουν για να κινηθούν πέριξ της πόλης ή αν το "τουκανοούρμπανο" θα κάνει "δουλίτσα", άλλος πάει στα όρη και τα βουνά με την μοτόρα του και ρίχνει και μια πεντάωρη βόλτα στα χιονισμένα, γιατί έτσι.:uplate:

Μπράβο ρε Μπίλυ, άσπρισε το μάτι μας.:D

billy84
20/02/2023, 16:12
Σε γουστάρω όχι μόνο γιατί μας ταξιδεύεις με φωτογραφίες και περιγραφή αλλά και που δεν κολώνεις πουθενά.


Σε ευχαριστώ φίλε! Η ζωή είναι πολύ σύντομη για να κολώνουμε!:beer:



Υπερ-αναλυτικός και απολαυστικός όπως πάντα!


*Η αληθινή πληροφορία βέβαια είναι ότι ο billy84 οδηγάει ΚΑΙ εκχιονιστικό! :whistle::D

Σε ευχαριστώ φίλε! Η πραγματική αλήθεια είναι ότι αν έμπαινα μέσα στην καμπίνα πιθανότατα θα μου φαινόταν σαν διαστημόπλοιο (δεν έχω μπει ποτέ).:lol:


Μπραβο ρε Βασιλη!!! :beer:

Πάντα όρθιος φίλε!:beer:


Υποκλίνομαι!:a23:

Εκεί που οι άλλοι, αναρωτιούνται, πόσα ισοθερμικά και φουτεράκια να φορέσουν για να κινηθούν πέριξ της πόλης ή αν το "τουκανοούρμπανο" θα κάνει "δουλίτσα", άλλος πάει στα όρη και τα βουνά με την μοτόρα του και ρίχνει και μια πεντάωρη βόλτα στα χιονισμένα, γιατί έτσι.:uplate:

Μπράβο ρε Μπίλυ, άσπρισε το μάτι μας.:D

Σε ευχαριστώ φίλε! Η αλήθεια είναι ότι δε χρειάζονται τρελά πράγματα και ο σούπερ ντούπερ εξοπλισμός για το κρύο. Μόνο σωστές επιλογές και αντοχή. :beer: