PDA

View Full Version : ΠΡΟΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ TENERE 700 ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΟΣΟ ΛΕΝΕ ???



MartinEden
24/02/2023, 17:32
Καλησπέρα σύντροχοι

Θα ήθελα την άποψη όσων έχουν Tenere αλλά και όσων έχουν τεστάρει για αρκετά χιλιόμετρα ώστε να μπορούν να εκφέρουν άποψη.

Είναι το Τ7 τόσο καλό όσο λένε ;;; Δλδ εκτός δρόμου πόσο βοηθάει η γεωμετρία, οι αναρτήσεις, το ύψος και τα χαρακτηριστικά του μοτέρ, τον μέτριο οδηγό να τον κάνει καλό, τον καλό να τον κάνει καλύτερο και τον καλύτερο να τον κάνει γιατρό; Πως είναι σε μακρινά ταξίδια;;;; Πόσο προστασία προσφέρει η ζελατίνα του ;;; Πως ειναι τα φρενα ;;;; Ο συμπλέκτης ειναι σκληρος για χρήση με το ενα ή τα δυο δακτυλα ;;;;Πόσο κοντά είναι στο μια μηχανή για όλα ;;;;

Lioulios
24/02/2023, 18:22
Εγω αυτο που εχω ακουσει χωρις να το χω οδηγησει , ειναι πως δεν κανει για νεο οδηγο στο χωμα . Πρεπει να ξερεις για να το πας χωμα

Bowleno
24/02/2023, 18:32
Καλησπέρα σύντροχοι

Θα ήθελα την άποψη όσων έχουν Tenere αλλά και όσων έχουν τεστάρει για αρκετά χιλιόμετρα ώστε να μπορούν να εκφέρουν άποψη.

Είναι το Τ7 τόσο καλό όσο λένε ;;; Δλδ εκτός δρόμου πόσο βοηθάει η γεωμετρία, οι αναρτήσεις, το ύψος και τα χαρακτηριστικά του μοτέρ, τον μέτριο οδηγό να τον κάνει καλό, τον καλό να τον κάνει καλύτερο και τον καλύτερο να τον κάνει γιατρό; Πως είναι σε μακρινά ταξίδια;;;; Πόσο προστασία προσφέρει η ζελατίνα του ;;; Πως ειναι τα φρενα ;;;; Ο συμπλέκτης ειναι σκληρος για χρήση με το ενα ή τα δυο δακτυλα ;;;;Πόσο κοντά είναι στο μια μηχανή για όλα ;;;;

Για το χώμα που περιέγραψες στο άλλο ποστ, ΔΕΝ κάνει, είναι θεόβαρο, περνάει μονοπάτια μεν αλλά πρέπει να ξέρεις και πως να το πας....τουτέστιν, θέλει ΠΟΛΥ εμπειρία που νομίζω ότι δεν διαθέτεις.
Εδώ, πρώην mod του φόρουμ το είχε γυρίσει σε χώμα για κανένα 3μηνο κατάφερε να ψιλοτσακίσει το πόδι του, του το ίσιωσε άλλος πρώην mod και ξαναγύρισε στην άσφαλτο....:lol:

doctoras
24/02/2023, 19:37
Για το χώμα που περιέγραψες στο άλλο ποστ, ΔΕΝ κάνει, είναι θεόβαρο, περνάει μονοπάτια μεν αλλά πρέπει να ξέρεις και πως να το πας....τουτέστιν, θέλει ΠΟΛΥ εμπειρία που νομίζω ότι δεν διαθέτεις.
Εδώ, πρώην mod του φόρουμ το είχε γυρίσει σε χώμα για κανένα 3μηνο κατάφερε να ψιλοτσακίσει το πόδι του, του το ίσιωσε άλλος πρώην mod και ξαναγύρισε στην άσφαλτο....:lol:

Για το Τ7 μιλάει, αντβε μηχανάκι, και είναι το πιο ελαφρύ τις κατηγορίας του.




Για τον martineden
Καλό μηχανάκι είναι εννοείται, αλλά για να διασχίζεις δασικό χωματόδρομο πατημένο χώρος πολλα πολλα.
Σε αυτό το πεδίο ο μέσος αρχάριος θα μπορέσει να διασχίσει πολλα τμήματα.


Τα υπόλοιπα που ενδέχεται να έχεις δει σε βίντεο και σχετίζονται με τις ικανότητες του μηχανακιού οι οποίες όμως σχετίζονται αποκλειστικά από την κατάρτιση του αναβάτη στο χώμα.

Τι σημαίνει αυτό..
Ο εντουρας (= αυτός που στο βιογραφικό του έχει πάρει μέρος σε καμία 10 φιλικά εντουρο) θα το πάει και μονοπάτια και γενικά δύσβατα περάσματα και θα κάνει τραβελ εντουρο σε όλη την ορεινή Ελλάδα


Στην άσφαλτο είναι μια ικανή μοτοσυκλέτα και η άνεμοκάλυψη θα κάλυψη τον μέσο τηρούμενων των αναλογιών (ότι δε πρόκειται για τουριστική φαρδιά μοτοσυκλέτα). Θα ταξιδέψει με άνεση 140χαω στο αυτοκινητόδρομο άνετα και οικονομικά. Φρένα καλά και συμπλέκτης αν δεν κάνω λάθος με slipper assist

MartinEden
24/02/2023, 21:03
Για το χώμα που περιέγραψες στο άλλο ποστ, ΔΕΝ κάνει, είναι θεόβαρο, περνάει μονοπάτια μεν αλλά πρέπει να ξέρεις και πως να το πας....τουτέστιν, θέλει ΠΟΛΥ εμπειρία που νομίζω ότι δεν διαθέτεις.
Εδώ, πρώην mod του φόρουμ το είχε γυρίσει σε χώμα για κανένα 3μηνο κατάφερε να ψιλοτσακίσει το πόδι του, του το ίσιωσε άλλος πρώην mod και ξαναγύρισε στην άσφαλτο....:lol:

Σε πολλές περιπτώσεις η ικανότητα, η φυσική κατάσταση και το ταλέντο μπορουν να ξεπεράσουν την εμπειρία, διαφορετικά θα ήταν καλύτεροι σε όλα τα αγωνίσματα αυτοί που ασχολούνται περισσότερα χρόνια. Δεν λέω ότι το Τ7 ενδείκνυται για εντούρο αλλά σίγουρα είναι ποιο ελαφρύ από το Vstrom.1050 Xt που το έχω πάει (κατ επανάληψη) σε δρόμους πατημένους και απατητους παρέα με KTM 690 και Crf300l, όπου εύκολα η δύσκολα πέρασα από παντού. Οπότε τα περί "νομίζω" δεν έχεις την εμπειρία,,, μπορεί να "συζητηθεί" μόνο στο γήπεδο και όχι στο καφενείο!

Η ερώτηση μου απευθυνόταν σε άτομα τα οποία επί το πλείστον έχουν στην κατοχή τους το Τ7, έχουν μέτρο σύγκρισης με άλλες μοτοσυκλέτες και μπορούν να απαντήσουν στις ερωτήσεις που θέτω.

Αυτά!

doctoras
24/02/2023, 21:16
Ε τότε βρε φίλε μου μπες σε κάποιο κλειστό κλαμπ τενερε Ελλάδα(αν υπάρχει) η Ευρώπη να μάθεις από τους κατόχους.
Στο Μότο.γρ παίζει να υπάρχει ένας κάτοχος ενεργός (μπορεί και κανένας) να σου δώσει αυτή την απάντηση που θα ήθελες

MartinEden
24/02/2023, 21:36
Ε τότε βρε φίλε μου μπες σε κάποιο κλειστό κλαμπ τενερε Ελλάδα(αν υπάρχει) η Ευρώπη να μάθεις από τους κατόχους.
Στο Μότο.γρ παίζει να υπάρχει ένας κάτοχος ενεργός (μπορεί και κανένας) να σου δώσει αυτή την απάντηση που θα ήθελες

Δηλαδή, βρε φιλε, λες οτι σε 34.000 χιλιάδες εγγεγραμμένους που υπάρχουν στο moto.gr υπάρχουν μονο 1,2, μπορεί και κανένας, που να έχει αγοράσει από τα 40.000 χιλιάδες Tenere που έχουν πουληθεί στην Ευρώπη, για να μοιραστεί την προσωπική του εμπειρία, αντι να αναπαράγει αυτά που έχει ακούσει ή διαβάσει ή συμπεραίνει υποθετικά από το συνονθύλευμα των πληροφοριών ;;; Όλες οι γνώμες αποδέκτες, στο κάτω κάτω συζητήσει να γίνεται, αλλά καλό είναι να ξέρουμε και τι λέμε!

panavour
24/02/2023, 22:26
Δηλαδή, βρε φιλε, λες οτι σε 34.000 χιλιάδες εγγεγραμμένους που υπάρχουν στο moto.gr υπάρχουν μονο 1,2, μπορεί και κανένας, που να έχει αγοράσει από τα 40.000 χιλιάδες Tenere που έχουν πουληθεί στην Ευρώπη, για να μοιραστεί την προσωπική του εμπειρία, αντι να αναπαράγει αυτά που έχει ακούσει ή διαβάσει ή συμπεραίνει υποθετικά από το συνονθύλευμα των πληροφοριών ;;; Όλες οι γνώμες αποδέκτες, στο κάτω κάτω συζητήσει να γίνεται, αλλά καλό είναι να ξέρουμε και τι λέμε!

Περίμενε λοιπόν τις απαντήσεις από εδώ μέσα, καί πράξε αναλόγως με τις απαντήσεις.Μακαρι να είναι πολλοί αυτοί πού θα σου απαντήσουν, να το έχουν κάνει εντουρο σε χώματα όπως το θέλεις κι εσύ,να έχουν το ταλέντο την φυσική κατάσταση και την ικανότητα, όπως την θεωρείς και (μάλλον) την έχεις κι εσύ,και αν υπάρχει και κάποιος και με εμπειρία μακάρι να σε βοηθήσει κι αυτός.Αναμενουμε κι εμείς όλοι με ανυπομονησία τις απαντήσεις.

MartinEden
25/02/2023, 06:21
Θυμίζω την αρχική ερώτηση και παραθέτω συνοπτικά κάποιες απαντήσεις (σε ελευθερη μετάφραση) και τον σχετικό τροπο σκέψης μου !!!

Ερώτηση: ΠΡΟΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ TENERE 700 ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΟΣΟ ΛΕΝΕ ???

Απαντήση Bowleno "Για το χώμα που περιέγραψες σε άλλο ποστ δεν κάνει. Ένας τσακισε το ποδι του και μάλλον το ίδιο θα πάθεις και εσύ αν το πας στο χώμα γιατί δεν είσαι αρκετά έμπειρος".

Τι σχέση έχει προηγούμενο ποστ, από που γνωριζόμαστε και αναφέρεις την εμπειρία μου, γιατί είναι χρήσιμο να αναφερθεί ότι κάποιος τσάκισε το ποδι του ;;; Λες και δεν ακούμε αρκετά ότι οι μηχανές είναι επικίνδυνες και θα σκοτωθούμε !!!

Απάντηση στην απάντηση μου στον Bowleno από Doctora, " ε τότε βρε φίλε βρες ένα κλειστό κλαμπ τενερε γιατί εδώ, το πιθανότερο, δεν θα απαντήσουν"

Μάλλον θίχτηκε από την απάντηση μου στον Bowleno χαχαχ.

και έρχεται στο τέλος (με ειρωνικό ύφος) ο Panavour να τοποθετηθεί λέγοντας "περίμενε τότε τις απαντήσεις από άτομα που έχουν Τ7 και ικανότητες (όπως μάλλον εσύ) για να σου απαντήσουν.

Χαχαχα Βρε ποιον κάλο σας πάτησα ;;; Μια απλή ερώτηση ήταν, δεν είπα ούτε πως θέλω να το οδηγήσω σε μονοπάτια, ούτε να κάνω εντούρο, ούτε να μου πείτε πόσο καλός οδηγός πρέπει να είσαι, ούτε ποιος τσάκισε το ποδι του απογοητεύτηκε και δεν ξαναπατήσε χώμα!!!

Δεν σας υποχρεώνει κάνεις να τοποθετήστε σε όλα τα ποστ εδώ μέσα!!!

Bowleno
25/02/2023, 07:50
Δηλαδή, βρε φιλε, λες οτι σε 34.000 χιλιάδες εγγεγραμμένους που υπάρχουν στο moto.gr υπάρχουν μονο 1,2, μπορεί και κανένας, που να έχει αγοράσει από τα 40.000 χιλιάδες Tenere που έχουν πουληθεί στην Ευρώπη, για να μοιραστεί την προσωπική του εμπειρία, αντι να αναπαράγει αυτά που έχει ακούσει ή διαβάσει ή συμπεραίνει υποθετικά από το συνονθύλευμα των πληροφοριών ;;; Όλες οι γνώμες αποδέκτες, στο κάτω κάτω συζητήσει να γίνεται, αλλά καλό είναι να ξέρουμε και τι λέμε!

34.000 χιλιάδες είναι.... 34 εκατομμύρια, δεν νομίζω να έχει τόσους το moto.gr :lol:
Αν παρατηρήσεις, είμαστε καμιά εκατοστή νοματαίοι όλοι και όλοι (και πολλούς είπα) που (ακόμα....) γράφουμε εδώ μέσα.
Το φόρουμ υπάρχει 21 χρόνια περίπου. Από τους....34 χιλιάδες που λες, οι....
32 χιλιάδες ήταν "αλεξιπτωτιστές" (μπήκαν, ρώτησαν κάτι και μην τους ξαναείδατε)
Οι 1700 έμπαιναν για κάποιο διάστημα μέχρι που ξερω γω βαρέθηκαν.
Οι 200 έφαγαν ban για κάποιον λόγο.
Από τους 100, λοιπόν, :lol: πόσοι λες να έδωσαν 12 χιλιάρικα για να τα σπάνε στο χώμα;

Πάμε τώρα στο "νομίζω" που ανέφερα πιο πάνω. Όταν ανοίγεις ποστ με θέμα "Θέλω το τάδε ΧΤ για hard enduro" είναι προφανές ότι είσαι ψιλοάσχετος (αυτό δεν είναι κακό, όλοι από κάπου μάθαμε) διότι κάποιος που "γνωρίζει" τα τι και πως του enduro δεν θα έβαζε στο κάδρο αυτό το μηχανάκι, ακόμα κι εγώ που βλέπω χώμα και με πιάνει αλλεργία, το γνωρίζω. Άρα;
Αν, εν τέλει, έκανα λάθος στην εκτίμηση μου, δέξου την συγνώμη μου και πάμε παρακάτω :wave2:

karellen
25/02/2023, 07:51
O Panavour (ούτε ο Bowleno) δεν θεωρώ ότι σου απάντησε με ειρωνικό ύφος,είπε απλά το αυτονόητο,να περιμένεις απάντηση από κατόχους και μη.
Δεδομένου ότι αυτοί μπορεί να είναι ελάχιστοι εδώ μέσα (μην βασίζεσαι στο 34.000 μέλη του φόρουμ,το καταλαβαίνεις ότι δεν ισχύει) ενδέχεται η απάντηση να αργήσει ή να μην έρθει καθόλου.

Ψυχραιμία παίδες ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται.

Lioulios
25/02/2023, 07:55
https://youtu.be/5rzunO9TROk

Αν και απο κατι τετοια δεν θελω να χανω λεπτο εσυ για το τενερε κοιτα απο το 8.19' .

Λευκάδιος
25/02/2023, 08:37
Καλησπέρα σύντροχοι

Θα ήθελα την άποψη όσων έχουν Tenere αλλά και όσων έχουν τεστάρει για αρκετά χιλιόμετρα ώστε να μπορούν να εκφέρουν άποψη.

Είναι το Τ7 τόσο καλό όσο λένε ;;; Δλδ εκτός δρόμου πόσο βοηθάει η γεωμετρία, οι αναρτήσεις, το ύψος και τα χαρακτηριστικά του μοτέρ, τον μέτριο οδηγό να τον κάνει καλό, τον καλό να τον κάνει καλύτερο και τον καλύτερο να τον κάνει γιατρό; Πως είναι σε μακρινά ταξίδια;;;; Πόσο προστασία προσφέρει η ζελατίνα του ;;; Πως ειναι τα φρενα ;;;; Ο συμπλέκτης ειναι σκληρος για χρήση με το ενα ή τα δυο δακτυλα ;;;;Πόσο κοντά είναι στο μια μηχανή για όλα ;;;;

Μοτοσυκλέτα για όλα μάλλον δεν υπάρχει,τουλάχιστον να τα κάνει όλα άνω του μετρίου.
Το Tenere είναι ικανότατο στο χώμα και σε 'καλά' χέρια πάει αέρα.
Σε σχέση με το Vstrom XT θα σε ανεβάσει οδηγικά στο χώμα αλλά θα κάνεις συμβιβασμούς σε ασφάλτινα ταξίδια.
Όχι ότι δεν ταξιδεύει (μην τρελαθουμε 2κυλινδρο 700αρι είναι) αλλά την άνεση του Vstrom δεν την έχει.
Από την άλλη είναι πιο μανιτζεβελο στην πόλη.
Αν έχεις όρεξη δες στο λινκ (ποστ 329) κάποιες προσωπικές οδηγικές εντυπώσεις (να μην τις ξαναγράφω).
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150986&page=22&p=3004758&viewfull=1#post3004758

PaNick67
25/02/2023, 08:59
Σε πολλές περιπτώσεις η ικανότητα, η φυσική κατάσταση και το ταλέντο μπορουν να ξεπεράσουν την εμπειρία, διαφορετικά θα ήταν καλύτεροι σε όλα τα αγωνίσματα αυτοί που ασχολούνται περισσότερα χρόνια. Δεν λέω ότι το Τ7 ενδείκνυται για εντούρο αλλά σίγουρα είναι ποιο ελαφρύ από το Vstrom.1050 Xt που το έχω πάει (κατ επανάληψη) σε δρόμους πατημένους και απατητους παρέα με KTM 690 και Crf300l, όπου εύκολα η δύσκολα πέρασα από παντού. Οπότε τα περί "νομίζω" δεν έχεις την εμπειρία,,, μπορεί να "συζητηθεί" μόνο στο γήπεδο και όχι στο καφενείο!

Η ερώτηση μου απευθυνόταν σε άτομα τα οποία επί το πλείστον έχουν στην κατοχή τους το Τ7, έχουν μέτρο σύγκρισης με άλλες μοτοσυκλέτες και μπορούν να απαντήσουν στις ερωτήσεις που θέτω.

Αυτά!

Δεν ξερω αν μπορει να σε βοηθησει αυτο που θα πω αλλα ο αδερφος μου ψαχνοταν να το παρει αρχικα, αργοτερα ειδε την εκδοση rally raid και το ειδε σοβαροτερα αλλα μετα απο το ψαξιμο που εκανε προτιμησε να αγορασει Husky 701 enduro. Γιατι το 2ο ειναι 147 κιλα μπροστα στα 220 του Τ7.

Ομως. Ειναι πολυ εμπειρος, πολυ γυμνασμενος, δεν κυκλοφορει με μηχανη στην πολη, δεν την θελει για βολτες και ταξιδια με αποσκευες / συνεπιβατη, μονο για εκδρομικο enduro. Τον κερδισε η θεση οδηγησης, η απουσια βαρους, οι αναρτησεις, η μοτερουκλα και καποια στιγμη θα της βαλει ενα κιτ με fairing για να ταξιδευει πιο ξεκουραστα, δεν επειγει οπως ειπε γιατι με τα τακουνατα τα 110 χαω ειναι το οριο για να εχεις τακουνι στο χωμα. Αυτα.

leftos
25/02/2023, 09:21
Σε χωματόδρομους που είχα συναντήσει έναν και πήγαινε πραγματικά πολύ γρήγορα τόσο που μου έκανε εντύπωση και τον ρώτησα.
Η απάντηση ήταν οτι τον βοηθάει πάρα πολύ το μηχανάκι σε σημείο που και ο ίδιος δεν το περίμενε.
Δεν το έχω οδηγήσει αλλά οι περισσότεροι λένε οτι είναι μηχάνημα που θα σε βοηθήσει παρα πολύ στο χώμα.
Φυσικά δεν μιλάμε για enduro μονοπάτια κ.α. εκεί θα θέλει ικανότητα και αντοχή για να ακολουθήσει φαντάζομαι.
Γενικά το χώμα και το enduro εχουν μεγάλο ευρος και τα τελευταία χρόνια όλοι χρησιμοποιούν αυτές τις λέξεις, ακόμα και αυτός που πάει βόλτα σε δασικούς μέχρι τον άλλον που κάνει hard enduro σε μονοπάτι με πρώτη..

MartinEden
25/02/2023, 10:17
Δεν ξερω αν μπορει να σε βοηθησει αυτο που θα πω αλλα ο αδερφος μου ψαχνοταν να το παρει αρχικα, αργοτερα ειδε την εκδοση rally raid και το ειδε σοβαροτερα αλλα μετα απο το ψαξιμο που εκανε προτιμησε να αγορασει Husky 701 enduro. Γιατι το 2ο ειναι 147 κιλα μπροστα στα 220 του Τ7.

Ομως. Ειναι πολυ εμπειρος, πολυ γυμνασμενος, δεν κυκλοφορει με μηχανη στην πολη, δεν την θελει για βολτες και ταξιδια με αποσκευες / συνεπιβατη, μονο για εκδρομικο enduro. Τον κερδισε η θεση οδηγησης, η απουσια βαρους, οι αναρτησεις, η μοτερουκλα και καποια στιγμη θα της βαλει ενα κιτ με fairing για να ταξιδευει πιο ξεκουραστα, δεν επειγει οπως ειπε γιατι με τα τακουνατα τα 110 χαω ειναι το οριο για να εχεις τακουνι στο χωμα. Αυτα.

Η ιδανική λύση για την συγκεκριμένη ανάγκη. Εγώ πάλι είμαι καθημερινός μοτοσυκλετιστής. Πούλησα και το αυτοκίνητο μου και πλέον έχω μόνο την μηχανή. Συνεπώς καθημερινή μετακίνηση, βόλτες ασφάλτινες και εκτός δρόμου, κάμπινγκ, διανυκτερεύσεις και ταξίδια όλα με δύο τροχούς. Θα το ήθελα πολύ αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει μια μοτοσυκλέτα να τα κάνει όλα καλά, άρα συμβιβάζεσαι και ψάχνεις λύσεις. Όταν μετακινησε καθημερινά θέλεις ευελιξία και οικονομία, στα ταξίδια άνεση και σταθερότητα, στο χώμα να είσαι ελαφρύς και με ανάλογες αναρτήσεις και στην άσφαλτο να στρίβεις με τα γόνατα κατω. Εεεεεε όλα αυτά σε μια μηχανή δεν υπάρχουν. Οπότε επιλέγεις ανάλογα με τα θέλω και τους συμβιβασμούς που προτίθεσαι να κανεις.

Το καινούριο ΚΤΜ890R μοιάζει πολύ κοντά σε αυτό που μπορεί μια μηχανή να προσφέρει, από την άλλη έχει δύο σημαντικά αγκάθια που λέγονται αξιοπιστία, κόστος αγοράς και συντήρησης. Το Τ7 δεν έχει τα ίδια αγκάθια αλλά υψηλό κέντρο βάρους και όχι τόσο καλές αναρτήσεις. Μετά πας στο World Raid όπου ναι εντάξει αλλά 230 κιλά;;;;

doctoras
25/02/2023, 12:57
Χωρίς καμία διάθεση περετέρρο αντιπαράθεσης, απλώς να τα βάλουμε σε μια σειρα.




Η ερώτηση μου απευθυνόταν σε άτομα τα οποία επί το πλείστον έχουν στην κατοχή τους το Τ7, έχουν μέτρο σύγκρισης με άλλες μοτοσυκλέτες και μπορούν να απαντήσουν στις ερωτήσεις που θέτω.

Αυτά!

Αυτό έγραψες


Δηλαδή, βρε φιλε, λες οτι σε 34.000 χιλιάδες εγγεγραμμένους που υπάρχουν στο moto.gr υπάρχουν μονο 1,2, μπορεί και κανένας, που να έχει αγοράσει από τα 40.000 χιλιάδες Tenere που έχουν πουληθεί στην Ευρώπη, για να μοιραστεί την προσωπική του εμπειρία, αντι να αναπαράγει αυτά που έχει ακούσει ή διαβάσει ή συμπεραίνει υποθετικά από το συνονθύλευμα των πληροφοριών ;;; Όλες οι γνώμες αποδέκτες, στο κάτω κάτω συζητήσει να γίνεται, αλλά καλό είναι να ξέρουμε και τι λέμε!

Για το παραπάνω πιστεύω μετά την τοποθέτηση του μπολένου, πιστεύω να έχεις καταλάβει το κομιουνιτι του μοτο.γρ. Και το αναφέρω για να μην έρθεις στον επόμενο θέμα με την ίδια λανθασμένη εντύπωση.





Το καινούριο ΚΤΜ890R μοιάζει πολύ κοντά σε αυτό που μπορεί μια μηχανή να προσφέρει, από την άλλη έχει δύο σημαντικά αγκάθια που λέγονται αξιοπιστία, κόστος αγοράς και συντήρησης. Το Τ7 δεν έχει τα ίδια αγκάθια αλλά υψηλό κέντρο βάρους και όχι τόσο καλές αναρτήσεις. Μετά πας στο World Raid όπου ναι εντάξει αλλά 230 κιλά;;;;

Ζούμε την εποχή που τα μηχανάκια και οι κατηγορίες εξειδικεύονται. Πόσοι απο τους ενδιαφερόμενους μπορούν να ακολουθήσουν βάση δυνατοτήτων τους αυτό που προστάζει το μάρκετινγκ ή οδηγός αγώνων που το δοκιμάζει στα πλαισια της προωθητικής ενεργειας....


Συνεπώς, όταν μπορέσουν οι υποψήφιοι αναβάτες να δουν σοβαρα οτι η εκμετάλλευση των όποιων δυνατοτήτων μιας premium αναρτησης/πλαισιου/μοτερ κλπ περνάει απο την δική τους εκπαίδευση ή οδηγική αναβάθμιση πάνω σε αυτά, θα μπορούσαμε να κάνουμε μια πιο στοχευμένη και εποικοδομητική συζήτηση


Οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι που θα μπουν σε ένα χτισμένο κομιουνιτι (που κάποιοι ακολουθούν καθημερινά μοιράζοντας κοινά ενδιαφέροντα) δεν ξέρουν και δεν ενδιαφέρονται καν να μάθουν τις κατηγορίες και υποκατηγορίες των μοτοσυκλετων... π.χ. τι εννοεί ο ειδικός τύπος με τις διαμορφωμένες έννοιες "εντούρο, ψευτοεντουρο, dual sport, onoff, adventure, travel εντουρο κλπ"

Οπότε συνήθως δεν ξέρουν τι αναζητούν, τι μπορούν να κάνουν με αυτά, και για ποιους λόγους θέλουν να τα αποκτήσουν..


Το πιο ειλικρινές και ορθό επιχείρημα είναι θέλω το επομενο γιατί μου αρέσει.
:wave2:

MartinEden
25/02/2023, 22:36
34.000 χιλιάδες είναι.... 34 εκατομμύρια, δεν νομίζω να έχει τόσους το moto.gr :lol:
Αν παρατηρήσεις, είμαστε καμιά εκατοστή νοματαίοι όλοι και όλοι (και πολλούς είπα) που (ακόμα....) γράφουμε εδώ μέσα.
Το φόρουμ υπάρχει 21 χρόνια περίπου. Από τους....34 χιλιάδες που λες, οι....
32 χιλιάδες ήταν "αλεξιπτωτιστές" (μπήκαν, ρώτησαν κάτι και μην τους ξαναείδατε)
Οι 1700 έμπαιναν για κάποιο διάστημα μέχρι που ξερω γω βαρέθηκαν.
Οι 200 έφαγαν ban για κάποιον λόγο.
Από τους 100, λοιπόν, :lol: πόσοι λες να έδωσαν 12 χιλιάρικα για να τα σπάνε στο χώμα;

Πάμε τώρα στο "νομίζω" που ανέφερα πιο πάνω. Όταν ανοίγεις ποστ με θέμα "Θέλω το τάδε ΧΤ για hard enduro" είναι προφανές ότι είσαι ψιλοάσχετος (αυτό δεν είναι κακό, όλοι από κάπου μάθαμε) διότι κάποιος που "γνωρίζει" τα τι και πως του enduro δεν θα έβαζε στο κάδρο αυτό το μηχανάκι, ακόμα κι εγώ που βλέπω χώμα και με πιάνει αλλεργία, το γνωρίζω. Άρα;
Αν, εν τέλει, έκανα λάθος στην εκτίμηση μου, δέξου την συγνώμη μου και πάμε παρακάτω :wave2:

Κοίταξε στο πόστ που άνοιξα για το XT πουθενά δεν αναφέρω τις λέξεις Hard Enduro. Ανέφερα για σοβαρό χώμα εννοώντας ότι δεν θέλω να περνάω μόνο από στρωμενους βατούς χωματοδρομους. https://youtu.be/xp4PfPSOGIs

Σε κάθε περίπτωση δεν υφίσταται λόγος συγνώμης. Ειλικρινά πάμε παρακάτω και ολα καλά!!!

o_gavros
26/02/2023, 08:08
Δεν σας υποχρεώνει κάνεις να τοποθετήστε σε όλα τα ποστ εδώ μέσα!!!

Μπορεί να μην υποχρεώνει κανείς κανέναν να απαντήσει αλλά την ίδια στιγμή δεν υποχρεώνει εσένα να είσαι τόσο εριστικός.
Επίσης, δεν επιλέγεις εσυ το τι απαντήσεις θα λάβεις σε δημόσιο βήμα. Σ'αρεσουν δεν σ'αρεσουν είναι αυτές που είναι, αρκεί να μην παρεκτρεπονται.

MartinEden
26/02/2023, 12:45
Μπορεί να μην υποχρεώνει κανείς κανέναν να απαντήσει αλλά την ίδια στιγμή δεν υποχρεώνει εσένα να είσαι τόσο εριστικός.
Επίσης, δεν επιλέγεις εσυ το τι απαντήσεις θα λάβεις σε δημόσιο βήμα. Σ'αρεσουν δεν σ'αρεσουν είναι αυτές που είναι, αρκεί να μην παρεκτρεπονται.

Κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν να τοποθετείται, όταν όμως τοποθετείται ανοίγει διάλογο. Στον διάλογο υφίστανται κοινές και διαφορετικές απόψεις, οπτικές, βιώματα και συναισθήματα. Εριστικός δεν γίνεσαι επειδή απαντάς σε μια τοποθέτηση. Εριστικός γίνεσαι όταν βγαζεις ετυμηγορία και κουνάς το δάκτυλο !

Εγώ δεν επιλέγω τι θα μου απαντήσουν και εσύ δεν επιλέγεις την ανταπάντηση μου !

Υ.Γ και ήταν καθαρό offside το γκολ του Βουρσαί !

telegonos
26/02/2023, 21:49
Εχει κι άλλο πρόβλημα η ερώτησή σου. ''Είναι τοσο καλό το tenere, όσο λένε;'', ρωτάς και ζητάς να σου απαντήσει κάποιος συγκρίνοντας ΔΥΟ πράγματα.

1-Την εμπειρία-εκτίμηση που έχει κάποιος από το tenere, που ήδη σου εξήγησαν γιατί ενδέχεται να είναι δύσκολο να βρεθεί κάποιος που να έχει την εμπειρία για την οποία ρωτάς

και...

2-''Οσο λενε''. Ποιοί λένε; Τι λένε; Κανα λινκ με κείμενο τι λένε, δίνεις; Ετσι γενικά κι αόριστα, κάποιοι, καπου, κάτι λένε; Εσυ κάποιο κείμενο έχεις υπόψιν σου, οι άλλοι που ρωτάς ξέρουν σε τι αναφέρεσαι;


Για να σου συγκρίνει κάποιος λοιπόν, πρέπει να τα ξέρει ΚΑΙ τα δύο αυτά για να σου κάνει σύγκριση. Δεν αρκεί να ξέρει πως πάει το μοτό στο χώμα, πρέπει να ξέρει και τι λένε, για να σου πει αν ισχύει οτι λένε.


Καλή επιλογή σου εύχομαι βέβαια, σε ότι κι αν πάρεις, και καλά χιλιόμετρα να γράφεις.

peterTHErider
26/02/2023, 22:49
Τον έκαψες τον άνθρωπο!:bawl::bawl:

Όχι πως έχεις άδικο...

MartinEden
27/02/2023, 07:32
Καλημέρα σε όλους

Ο τρόπος που απάντησα σε κάποιες τοποθετήσεις ηταν λάθος και δεν ήταν πρέπον. Δεν ήταν σκοπός μου να προσβάλω, ούτε και να δείξω ασέβεια προς κανενα. Ο καθένας τα προσωπικά του πρέπει να τα κρατάει για τον εαυτό του (για μένα μιλάω).

Ζητώ συγνώμη από όλους τους συνομιλητές !

karellen
27/02/2023, 08:37
Ολα καλά. :beer:

billy84
27/02/2023, 09:27
Καλημέρα, έχω φίλο με τον οποίο κάνουμε βόλτες κατά καιρούς ο οποίος είναι πολύ ευχαριστημένος και έχει σήμερα περίπου 70.000km. Ταχύτατος οδηγός, όλη του τη ζωή με εντούρο κλπ. Πριν 3 χρόνια είχε πάρει ένα για δοκιμή και το πήγαμε στον Ταϋγετο.

Το πήρα αρχικά στην κακιά σκάλα για να το δοκιμάσω σε άσφαλτο https://www.youtube.com/watch?v=Y49lRv0_ZmE&t=167s .Οκ μια χαρά μου φάνηκε, το μοτέρ του είναι απολαυστικό. Αν είσαι συνηθισμένος σε πιο στρητάδικα σου κακοφαίνεται η αργή γεωμετρία και η 21 ζάντα εμπρός. Αλλά κινείσαι αξιοπρεπέστατα και γρήγορα αν χρειαστεί.

Μετά το δοκίμασα σε μια ζόρικη χωμάτινη διαδρομή- απόλυτο σπαστήρι και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Χωρίς χωμάτινα λάστιχα (φόραγε STR) πήγαινε πολύ εύκολα. Δες τη διαδρομή εδώ https://www.youtube.com/watch?v=I89pxubDdrw&t=318s


Κάποιες παρατηρήσεις από μένα.

-Μην κοιτάς το βάρος που ανακοινώνεται, το μηχανάκι το νιώθεις βαρύ. Το έχω σηκώσει και πεσμένο...

-Και στο σπρώξιμο στατικά το ένιωσα βαρύ όπως περίπου το Τρανσαλπ 650 που είχε ο φίλος. Το κέντρο βάρους του είναι πολύ ψηλά.

-Δεν ξέρω το ύψος σου αλλά είναι ψηλό. Ο φίλος επειδή είναι ένα μέτρο και ένα μίλκο,= το έχει χαμηλώσει για να πατάει καλύτερα (δεν ενδείκνυται αλλά πέρασαν τα χρόνια και δεν είναι για να ρισκάρει τώρα)

-Αν δεν έχεις σχετική εμπειρία στο χώμα είναι προτιμότερο να πας σε κάποιο μικρό και ελαφρύ τύπου CRF300L. Αν δεν έχεις δεν τρέχει και τίποτα απλά μέσα από την προπόνηση και τα km θα αποκτήσεις. Απλώς το βαρύ όχημα είναι η δύσκολη οδός.

mr.mister
28/02/2023, 21:00
Χθες το καβαλησα. Σε ολα πολυ καλο αλλα εχει εναν συμπλεκτη τοσο σκληρο που πρεπει να εισαι Schwarzenegger.

KotsosDR
01/03/2023, 12:24
Αν σε ενδιαφέρει το Tenere για χρήση στο χώμα, ακούγονται εκδόσεις με έτοιμες φορεμένες τις αναρτήσεις του world raid και άλλα καλούδια.

"Τα επιπλέον αξεσουάρ της Extreme Edition περιλαμβάνουν πλήρως ρυθμιζόμενες KYB αναρτήσεις με 20 επιπλέον χιλιοστά διαδρομής τόσο μπροστά (230 mm) όσο και πίσω (220 mm), ενώ το πιρούνι έχει επίστρωση Kashima. Με τις ψηλότερες αναρτήσεις η ελάχιστη απόσταση από το έδαφος έχει ανέβει στα 260 mm, όπως έχει ανέβει και το ύψος σέλας στα 910 mm. Στον στάνταρ εξοπλισμό του, θα βρείτε μαρσπιέ τιτανίου, αλουμινένιο προστατευτικό ψυγείου, οδηγό αλυσίδας, ψηλό φτερό μπροστά και σέλα με πιο επίπεδο προφίλ."

πηγή: https://www.motomag.gr/news/nea-montela-epikairotita/yamaha-tenere-700-extreme-explore-editions-dyo-nees-ekdoseis-se

freco
01/03/2023, 13:04
Ως υποψήφιος αγοραστής Τ7 έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από ιδιοκτήτες, προσωπικά αλλά και στο FB.
Ανακοινώθηκαν νέες έκδόσεις όπως είπε και από πάνω ο KotsosDR που όμως δεν θα έρθουν Ελλάδα ακόμα.

Απ' ότι λες δεν θέλεις να μπαίνεις μόνο σε βατούς χωματόδρομους αλλά θα είναι και καθημερινά το μεταφορικό σου μέσο.
Πόσο διατεθειμένος είσαι να ρισκάρεις το μόνο μεταφορικό σου μέσο για την κ@υλάντα της Κυριακής;
Πόσο διατεθειμένος είσαι να κυκλοφορείς σε βρεγμένη άσφατο με χωμάτινα; Ωραία τα Karoo πανω στο "θηρίο" ΚΤΜ 990, αλλά σε κατηφόρα που με έπιασε βροχή σταμάτησαν οι μπροστά κι εγώ τους είδα από την άσφαλτο.
Μηχανάκι για όλες τις δουλειές δεν υπάρχει όπως κοινά αποδεχόμαστε όλοι. Το Τ7 είναι νομίζω το πιο κοντινό σε αυτό που ζητάς αυτή τη στιγμή (ομορφιά, τιμή, συντήρηση, δυνατότητες). Ζύγισε τις προτεραιότητές σου και καλορίζικο, όποιο διαλέξεις.

Εγώ ψηνόμουν για το Rally. Και καλύτερη ποδιά και Akrapovic θα έβαζα κάποια στιγμή. Οπότε το Rally με συνέφερε.
Το ξανασκέφτηκα όμως και επειδή στο χώμα θα μπω σπάνια πλέον, σε αυτά τα λεφτά παίρνεις πχ το Tracer 9 που είναι πολύ πιο προικισμένη μηχανή και κάνει το 95% των απαιτήσεων μου κοιτάω προς τα εκεί. Το 5% του χώματος θα το αφήσω στους νεότερους.
ΚΤΜ890R δεν θα έπαιρνα με τίποτα για μεταφορικό μέσο.

lospsi
01/03/2023, 13:33
Ως υποψήφιος αγοραστής Τ7 έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από ιδιοκτήτες, προσωπικά αλλά και στο FB.
Ανακοινώθηκαν νέες έκδόσεις όπως είπε και από πάνω ο KotsosDR που όμως δεν θα έρθουν Ελλάδα ακόμα.

Απ' ότι λες δεν θέλεις να μπαίνεις μόνο σε βατούς χωματόδρομους αλλά θα είναι και καθημερινά το μεταφορικό σου μέσο.
Πόσο διατεθειμένος είσαι να ρισκάρεις το μόνο μεταφορικό σου μέσο για την κ@υλάντα της Κυριακής;
Πόσο διατεθειμένος είσαι να κυκλοφορείς σε βρεγμένη άσφατο με χωμάτινα; Ωραία τα Karoo πανω στο "θηρίο" ΚΤΜ 990, αλλά σε κατηφόρα που με έπιασε βροχή σταμάτησαν οι μπροστά κι εγώ τους είδα από την άσφαλτο.
Μηχανάκι για όλες τις δουλειές δεν υπάρχει όπως κοινά αποδεχόμαστε όλοι. Το Τ7 είναι νομίζω το πιο κοντινό σε αυτό που ζητάς αυτή τη στιγμή (ομορφιά, τιμή, συντήρηση, δυνατότητες). Ζύγισε τις προτεραιότητές σου και καλορίζικο, όποιο διαλέξεις.

Εγώ ψηνόμουν για το Rally. Και καλύτερη ποδιά και Akrapovic θα έβαζα κάποια στιγμή. Οπότε το Rally με συνέφερε.
Το ξανασκέφτηκα όμως και επειδή στο χώμα θα μπω σπάνια πλέον, σε αυτά τα λεφτά παίρνεις πχ το Tracer 9 που είναι πολύ πιο προικισμένη μηχανή και κάνει το 95% των απαιτήσεων μου κοιτάω προς τα εκεί. Το 5% του χώματος θα το αφήσω στους νεότερους.
ΚΤΜ890R δεν θα έπαιρνα με τίποτα για μεταφορικό μέσο.

Ωραία τοποθέτηση με σημαντικές παραμέτρους που δεν διαβάζουμε συχνά!

Mark-Sorestad87
26/07/2023, 19:21
Καλησπέρα σύντροχοι

Θα ήθελα την άποψη όσων έχουν Tenere αλλά και όσων έχουν τεστάρει για αρκετά χιλιόμετρα ώστε να μπορούν να εκφέρουν άποψη.

Είναι το Τ7 τόσο καλό όσο λένε ;;; Δλδ εκτός δρόμου πόσο βοηθάει η γεωμετρία, οι αναρτήσεις, το ύψος και τα χαρακτηριστικά του μοτέρ, τον μέτριο οδηγό να τον κάνει καλό, τον καλό να τον κάνει καλύτερο και τον καλύτερο να τον κάνει γιατρό; Πως είναι σε μακρινά ταξίδια;;;; Πόσο προστασία προσφέρει η ζελατίνα του ;;; Πως ειναι τα φρενα ;;;; Ο συμπλέκτης ειναι σκληρος για χρήση με το ενα ή τα δυο δακτυλα ;;;;Πόσο κοντά είναι στο μια μηχανή για όλα ;;;;

Το Yamaha T7 οδηγεί σαν ποδήλατο τουρισμού, επομένως είναι άνετο να οδηγείς εκτός δρόμου μαζί του. Διαθέτει ισχυρή γραμμική ροπή και βελτιστοποιημένη μετάδοση που θα σας κρατήσει υπό έλεγχο.

billy84
26/07/2023, 20:29
Μας πήραν χαμπάρι τα AI?:ufo::bawl:

giorgosb
26/07/2023, 20:34
Μας πήραν χαμπάρι τα AI?:ufo::bawl:

Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ.... :lol:

karellen
26/07/2023, 20:56
Το πιάσατε το υπονοούμενο ε?

telegonos
26/07/2023, 22:03
Το Yamaha T7 οδηγεί σαν ποδήλατο τουρισμού, επομένως είναι άνετο να οδηγείς εκτός δρόμου μαζί του. Διαθέτει ισχυρή γραμμική ροπή και βελτιστοποιημένη μετάδοση που θα σας κρατήσει υπό έλεγχο.

Μείνε καλύτερα στην ποίηση και στα σχέδια τύπου ''κάνε μου τους ήρωες του star wars στην μεσσαιωνική εποχή'' που είναι αφηρημένα πράγματα χωρίς ιδιαίτερο νόημα και δεν φαίνεται πόσο ότι νάναι είναι αυτά που βγάζει το σύστημα.

doctoras
27/07/2023, 21:45
Μας πήραν χαμπάρι τα AI?:ufo::bawl:

Το φαντάζεσαι;;
Σε καμία 5ετια αντί την νέα γενιά που περιμένουμε στην ενασχόληση με τα του κοινά, να σκάσουν τα ΑΙ με δικαιώματα και πρωτοβουλίες να εγγράφονται σωρηδον στο φόρουμ;;

Και άντε να βγάλεις άκρη με τα λογισμικά
:lol:

billy84
27/07/2023, 22:31
Το φαντάζεσαι;;
Σε καμία 5ετια αντί την νέα γενιά που περιμένουμε στην ενασχόληση με τα του κοινά, να σκάσουν τα ΑΙ με δικαιώματα και πρωτοβουλίες να εγγράφονται σωρηδον στο φόρουμ;;

Και άντε να βγάλεις άκρη με τα λογισμικά
:lol:



Θα έχει τεράστια πλάκα να βγάζεις άκρη με τα ΑΙ περισσότερο από ότι με τους ανθρώπους πάντως!:lol:


Και που να μπει και κανένα τέτοιο ΑΙ, βροχή τα pm!:D


445096

PortisHead
28/07/2023, 08:11
Εσυ πόσους Έλληνες ξέρεις να εχουν σκασει 10-15 χιλιαρικα για οποιοδήποτε μηχανακι και να το θάβουν αν δεν τους βγήκε καλό ?
Τετοιες αναζητήσεις μόνο σε ξένα forum.

toyar
28/07/2023, 11:10
Θα μπει AI και θα ρωτάει αν μπορεί να βάλει μοτέρ από tdr σε v50....