PDA

View Full Version : Τουρκολίμανο- Αράχνες 21-2-2023



billy84
28/02/2023, 15:56
Μεσοβδόμαδα κατάφερα και έκλεψα λίγο χρόνο για να πάω ξανά σε μέρη που έχουν συνδεθεί με την παιδική μου ηλικία αλλά και σε σημεία λίγο πέρα από αυτά που δεν πήγα ποτέ μικρός. Πρόκειται για ένα πολύ μικρό βραχώδες ακρωτήρι το οποίο στον χάρτη εμφανίζεται ως Τουρκολίμανο. Σύντομα έφτασα στο Μαρκόπουλο και από εκεί στη Χαμολιά. Κάποτε λειτουργούσε κατασκήνωση, δεν έχω ιδέα τι γίνεται τα τελευταία χρόνια.

Όταν πρωτοπήρα μηχανάκι στα 16 μου είχα ξαναπάει στη Χαμολιά. Τη θυμόμουν πολύ μακριά, ακόμα και από το Μαρκόπουλο και μετά θυμόμουν στροφές και κακό. Τελικά είναι λίγο κάτω από δέκα λεπτά. :D


Πολύ σχετική έννοια ο χρόνος...



https://www.youtube.com/watch?v=seqaNbJ_8oc






Προς το τέλος του δρόμου. Στα αριστερά βρίσκεται η κατασκήνωση. Στα νησάκια απέναντι πηγαίναμε κολυμπώντας, περπατούσαμε μέχρι την πίσω πλευρά και κάναμε βουτιές από έναν ψηλό βράχο. Πολλές φορές πηγαίναμε με τα στρώματα απέναντι για ψαροντούφεκο. Το μεγάλο νησί το θυμάμαι αρκετά πιο ψηλό σε ύψος. Όλα μου φαίνονται μικρά, χαμηλά και κοντινά πλέον. Θυμάμαι τα μαύρα φύκια κατά τη διάρκεια της διαδρομής που ήταν τρομακτικά αν δεν κοιτούσες με μάσκα μέσα. Πολλές εμπειρίες από τότε.



441708






Στο βάθος η χιονισμένη Όχη, το ψηλότερο βουνό της Νότιας Εύβοιας. Που να ήξερα τότε ότι κάποτε θα βρεθώ στην κορυφή της, θα εξερευνήσω τα δρακόσπιτα, θα περπατήσω το φαράγγι του Δημοσάρη, θα φτάσω μέχρι το Κάβο Ντόρο και πολλές ακόμα εμπειρίες που μου έχει χαρίσει το νότιο τμήμα του νησιού.




441709







Βρίσκομαι στην αρχή του μονοπατιού προς το Τουρκολίμανο. Μέχρι εδώ είχα φτάσει μικρός αλλά ποτέ δεν είχα συνεχίσει. Ο φόβος για το άγνωστο και το κράξιμο από τους γονείς αν συνέβαινε κάτι ήταν αποτρεπτικοί παράγοντες.




441710









Δείγμα ότι μπαίνουμε σιγά σιγά στην άνοιξη?




441711







Αρχικά μπερδεύτηκα και πήγα προς τη θάλασσα





441712








Το μονοπάτι όμως κινείται ξυστά με μια περίφραξη.




441713







Έκανα ένα μικρό λάθος. Είπα ότι δεν είχα έρθει μέχρι εδώ αλλά εννοούσα πεζός. Όταν κάναμε ψαροντούφεκο φτάναμε μέχρι το μυτάκι στο βάθος.





441714

billy84
28/02/2023, 15:59
Σε αυτό το σημείο υπάρχει ένας λόφος που πρέπει να υπερκεραστεί.




441715







Έχοντας κερδίσει ύψος, κοιτώντας προς τα πίσω.





441716








Πλέον διακρίνεται το Τουρκολίμανο. Δεξιά του σχηματίζεται μια παραλία η οποία ονομάζεται ''Αράχνες''.




441717






Κατεβαίνοντας το καλοδιατηρημένο μονοπάτι το οποίο δε διαθέτει σήμανση αλλά είναι εμφανές.




441718







Έφτασα στη μικρή παραλία μετά από περίπου 25-30 λεπτά πεζοπορίας.





441719





Άμμος στα πρώτα μέτρα. Λίγο πιο μέσα έχει και πέτρες αλλά και φύκια.





441720







Point and shoot!





441721










Στην αρχή είχα σκοπό απλά να φτάσω στην παραλία, να κάτσω λίγο και να γυρίσω, απλώς για να αφουγκραστώ τους ήχους της θάλασσας. Μόλις όμως το βραχώδες μυτάκι έφτασε πιο κοντά στην οπτική μου, μου τράβηξε το ενδιαφέρον.




441722

billy84
28/02/2023, 16:01
Αν δεν πλησιάσεις δε μπορείς να δεις τα διάφορα σχήματα που έχει να σου προσφέρει η φύση μετά από χιλιάδες χρόνια.



441723





441724






441725






Τα νερά σε γενικές γραμμές πεντακάθαρα αλλά υπήρχαν κάποια διάσπαρτα σκουπίδια από τα διάφορα καράβια που είχαν ξεβραστεί εδώ.





441726







Πηγαίνοντας προς την άκρη του μικρού ακρωτηρίου.




441727









Μια φωτογραφία με το κινητό σχεδόν να εφάπτεται στη θάλασσα.






441728








Εδώ στο τέλος της βραχώδους μύτης. Κοιτώντας προς τα πίσω.




441729

billy84
28/02/2023, 16:04
Long exposure πειραματισμοί μιας και το τοπίο το επέτρεπε.




441730


441731








Επιστρέφοντας έκανα μια σύντομη στάση στον ναό της Αρτέμιδας. Χτίστηκε τον 5ο αιώνα και είναι δωρικού ρυθμού. Ήταν και είναι από τους σημαντικότερους ιερούς και αρχαίους χώρους στην Αττική και ήταν χτισμένος σε υπόγειο ρεύμα του Ερασίνου ποταμού όπου βγαίνει νερό. Σήμερα σώζονται μόνο τα θεμέλια του ναού καθώς και κίωνες της δωρικής στοάς του ιερού. Κατά την αρχαιότητα τελούνταν εκεί τα "Βραυρώνια", τελετή ευρέως γνωστή σε όλη την Αττική προς τιμήν της θεάς Άρτεμις.




441732







https://www.youtube.com/watch?v=seIK9tmv-3s





Ήταν μια σύντομη εξόρμηση σε έναν αγνωστο προορισμό με στόχο την πεζοπορία και τη φωτογράφιση της άγριας ακτογραμμής της περιοχής. Η συγκεκριμένη παραλία ενδείκνυται για ανθρώπους που αναζητούν την ηρεμία και τους αρέσει το περπάτημα. Εξυπακούεται ότι δεν ενδείκνυται το περπάτημα με παντόφλες σε αυτό το τερέν και το νερό όπως και το καπέλο τους καλοκαιρινούς μήνες είναι απαραίτητα.

Φυσικά το ότι η διαδρομή ήταν σύντομη δε σημαίνει ότι εγώ δεν ταξίδεψα πολλά χρόνια πίσω. Ήταν μια ανέλπιστα ευχάριστη εξόρμηση.


Πάντα όρθιοι!:beer:

atom_smasher
28/02/2023, 22:22
30 Χρόνια πάω Πόρτο Ράφτη μιάς και εξοχικό αλλά δεν εχω επισκεφτεί ακόμα τον αρχαιολογικό χώρο. Ούτε βέβαια και τις Αράχνες. Να σαι καλά που μας ταξιδεύεις ...

gaslion
01/03/2023, 08:50
Μπράβο φίλος!

billy84
01/03/2023, 11:50
30 Χρόνια πάω Πόρτο Ράφτη μιάς και εξοχικό αλλά δεν εχω επισκεφτεί ακόμα τον αρχαιολογικό χώρο. Ούτε βέβαια και τις Αράχνες. Να σαι καλά που μας ταξιδεύεις ...


Σε ευχαριστώ φίλε! Δεν είσαι ο μόνος, πάντα προσπερνάμε τέτοιους προορισμούς γιατί η δύναμη της συνήθειας είναι ισχυρή και μας πάει στα καθιερωμένα. Αξίζουν πάντως μια επίσκεψη :beer:




Μπράβο φίλος!



Να είσαι καλά αδερφέ!:beer:

telegonos
01/03/2023, 16:23
Τρίτη φορά που έχουμε κοινή εμπειρία σε τόπο ;)

Εκεί που κοιτάει η μηχανή σου, στην πρώτη φωτό, στον βυθό σε βάθος περίπου 8 μέτρα, υπάρχει ένα CBR250F MC14 του 1986 ή CBR250R MC17 του 1987.
441741

Ή τουλάχιστον υπήρχε όταν έβγαλα την φωτό, προ δεκαετίας.

Ποιός ξέρει τι αμαρτία έζησε το καημένο, και πετάξαν το κουφάρι του στην θάλασσα. Είχα σκεφτεί να το ανασύρω, αλλά μετά πρόσεξα πόσα πλάσματα ζουν πάνω του, και το άφησε εκεί.

Μεγάλη εντύπωση μου είχε κάνει η επίδραση του θαλασσινού νερού στο αλουμίνιο. Οταν πήγα να το πιάσω, έλιωνε στα χέρια μου, σαν να ήταν βρεγμένο χαρτόνι.

billy84
01/03/2023, 16:47
Τρίτη φορά που έχουμε κοινή εμπειρία σε τόπο ;)

Εκεί που κοιτάει η μηχανή σου, στην πρώτη φωτό, στον βυθό σε βάθος περίπου 8 μέτρα, υπάρχει ένα CBR250F MC14 του 1986 ή CBR250R MC17 του 1987.
441741

Ή τουλάχιστον υπήρχε όταν έβγαλα την φωτό, προ δεκαετίας.

Ποιός ξέρει τι αμαρτία έζησε το καημένο, και πετάξαν το κουφάρι του στην θάλασσα. Είχα σκεφτεί να το ανασύρω, αλλά μετά πρόσεξα πόσα πλάσματα ζουν πάνω του, και το άφησε εκεί.

Μεγάλη εντύπωση μου είχε κάνει η επίδραση του θαλασσινού νερού στο αλουμίνιο. Οταν πήγα να το πιάσω, έλιωνε στα χέρια μου, σαν να ήταν βρεγμένο χαρτόνι.



Μακάβριο το θέαμα... Αλλά πολύ εντυπωσιακή η διάβρωση του αλουμινίου όπως είπες! Τα σιδερένια κομμάτια σκουριάζουν μέσα στο νερό αλλά παραμένουν σίδερα, τουλάχιστον από όσα ναυάγια έχω ακουμπήσει.

alex82
09/03/2023, 12:01
Thank you, my friend! You are not the only one, we always pass such destinations because the force of habit is strong and takes us to the established. However, they are worth a visit (https://crickist.com/)