PDA

View Full Version : Αγορά μεγάλης μηχανής.



TylerDurden
02/03/2023, 15:30
Καλησπέρα, τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ για καθημερινή μετακίνηση ένα ktm 390 adventure που αγόρασα καινούργιο. Το οδηγώ χειμωνα καλοκαίρι στην Αθήνα (προάστια και κέντρο). Το αυτοκίνητο θα το πάρω μόνο σε πολύ δυνατή βροχή. Αυτό που ψάχνω είναι μια μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού από 90-100 άλογα και πάνω. Για να μπορώ να ταξιδεψω και δικαβαλος πιο ανετα αλλά να διατηρήσω και τις καθημερινές μου μετακινήσεις στην Αθηνα. Σαν κατηγορία θα μείνω στην ίδια on/off η sport touring λόγω και του ύψους μου 1,90. Budget για αγορά μτχ διαθέτω ~8000€ ανάλογα και την περιπτωση. Έχω τσεκάρει από μτχ 990 adventure/smt, tiger 1050, tracer 900. Για καινούργιο θέλω να δω τα νέα transalp, 790adv, vstrom 800 και αν κάποιο με κερδίσει ίσως βάλω σε δόσεις το υπόλοιπο ποσό. Οποίος έχει άποψη στο πόσο ‘καθημερινά’ μπορεί να είναι τα παραπάνω η έχει να προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο ευπρόσδεκτα!!

CorpseAlive
02/03/2023, 17:55
Καλησπέρα, τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ για καθημερινή μετακίνηση ένα ktm 390 adventure που αγόρασα καινούργιο. Το οδηγώ χειμωνα καλοκαίρι στην Αθήνα (προάστια και κέντρο). Το αυτοκίνητο θα το πάρω μόνο σε πολύ δυνατή βροχή. Αυτό που ψάχνω είναι μια μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού από 90-100 άλογα και πάνω. Για να μπορώ να ταξιδεψω και δικαβαλος πιο ανετα αλλά να διατηρήσω και τις καθημερινές μου μετακινήσεις στην Αθηνα. Σαν κατηγορία θα μείνω στην ίδια on/off η sport touring λόγω και του ύψους μου 1,90. Budget για αγορά μτχ διαθέτω ~8000€ ανάλογα και την περιπτωση. Έχω τσεκάρει από μτχ 990 adventure/smt, tiger 1050, tracer 900. Για καινούργιο θέλω να δω τα νέα transalp, 790adv, vstrom 800 και αν κάποιο με κερδίσει ίσως βάλω σε δόσεις το υπόλοιπο ποσό. Οποίος έχει άποψη στο πόσο ‘καθημερινά’ μπορεί να είναι τα παραπάνω η έχει να προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο ευπρόσδεκτα!!

Υπάρχει ένα ποστ στο Γενικά θέματα μοτοσυκλέτας, που λέγεται ''Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.''
Έχει 63 σελίδες και 900 μηνύματα και απαντήσεις.
Σου προτείνω να το τσεκάρεις, προτείνονται διάφορες μηχανές και τα υπερ κατά τους.

telegonos
02/03/2023, 22:41
Καλησπέρα, τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ για καθημερινή μετακίνηση ένα ktm 390 adventure που αγόρασα καινούργιο. Το οδηγώ χειμωνα καλοκαίρι στην Αθήνα (προάστια και κέντρο). Το αυτοκίνητο θα το πάρω μόνο σε πολύ δυνατή βροχή. Αυτό που ψάχνω είναι μια μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού από 90-100 άλογα και πάνω. Για να μπορώ να ταξιδεψω και δικαβαλος πιο ανετα αλλά να διατηρήσω και τις καθημερινές μου μετακινήσεις στην Αθηνα. Σαν κατηγορία θα μείνω στην ίδια on/off η sport touring λόγω και του ύψους μου 1,90. Budget για αγορά μτχ διαθέτω ~8000€ ανάλογα και την περιπτωση. Έχω τσεκάρει από μτχ 990 adventure/smt, tiger 1050, tracer 900. Για καινούργιο θέλω να δω τα νέα transalp, 790adv, vstrom 800 και αν κάποιο με κερδίσει ίσως βάλω σε δόσεις το υπόλοιπο ποσό. Οποίος έχει άποψη στο πόσο ‘καθημερινά’ μπορεί να είναι τα παραπάνω η έχει να προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο ευπρόσδεκτα!!

Εχουν μπερδευτεί λίγο τα ονόματα και οι κατηγορίες στις μέρες μας.

Με τον κλασσικό ορισμό, ΚΑΜΙΑ από τις μοτοσυκλέτες που έχει γράψει δεν είναι στην κατηγορία sport touring. Sport touring είναι οι ενδιάμεσες μοτοσυκλέτες των sport και των touring, που προσπαθούν και σπορ να είναι και κάπως πιο άνετες από τις εντελώς σπορ. Κλασσικά παραδείγματα της κατηγορίας, VFR800F, CBR1100XX, Sprint1050 κ.ο.κ.

Στις μέρες μας όμως, έχουν γίνει ένα ίσιωμα όλα, και κάποιοι βάζουν στις sport touring , ψηλές street και μεγάλα on/off, παλιές sport κ.ο.κ.

Για ότι άλλο ρωτάς, δεν έχω γνώμη, καθότι δεν είναι fan ούτε της κατηγορίας On/Off, ούτε της κατηγορίας ψηλά street, ούτε τα έχω οδηγήσει και πολύ.

Ενα καλό νέο για εσένα, είναι ότι έρχεται έκθεση μοτό προσεχώς, οπότε όλα τα καινούρια μπορείς να τα δεις από κοντά, να κάτσεις πάνω τους και ενδεχομένως να κάνεις και test drive.

Σε ότι κι αν επιλέξεις, καλούς δρόμους.

Bowleno
03/03/2023, 07:35
Υπάρχει ένα ποστ στο Γενικά θέματα μοτοσυκλέτας, που λέγεται ''Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.''
Έχει 63 σελίδες και 900 μηνύματα και απαντήσεις.
Σου προτείνω να το τσεκάρεις, προτείνονται διάφορες μηχανές και τα υπερ κατά τους.

...Του οποίου ο δημιουργός, μετά από 63 συναπτές σελίδες δεν έχει αποφασίσει ακόμα τι να πάρει....:p

doctoras
03/03/2023, 07:48
Καλησπέρα, τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ για καθημερινή μετακίνηση ένα ktm 390 adventure που αγόρασα καινούργιο. Το οδηγώ χειμωνα καλοκαίρι στην Αθήνα (προάστια και κέντρο). Το αυτοκίνητο θα το πάρω μόνο σε πολύ δυνατή βροχή. Αυτό που ψάχνω είναι μια μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού από 90-100 άλογα και πάνω. Για να μπορώ να ταξιδεψω και δικαβαλος πιο ανετα αλλά να διατηρήσω και τις καθημερινές μου μετακινήσεις στην Αθηνα. Σαν κατηγορία θα μείνω στην ίδια on/off η sport touring λόγω και του ύψους μου 1,90. Budget για αγορά μτχ διαθέτω ~8000€ ανάλογα και την περιπτωση. Έχω τσεκάρει από μτχ 990 adventure/smt, tiger 1050, tracer 900. Για καινούργιο θέλω να δω τα νέα transalp, 790adv, vstrom 800 και αν κάποιο με κερδίσει ίσως βάλω σε δόσεις το υπόλοιπο ποσό. Οποίος έχει άποψη στο πόσο ‘καθημερινά’ μπορεί να είναι τα παραπάνω η έχει να προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο ευπρόσδεκτα!!

καλωσήρθες!
καταρχάς έχεις ένα ωραίο και ενδιαφέρον alrounder μηχανάκι. Εγώ το λιγουρεύομαι χρόνια.
Ομως καταλαβαίνω αν έχεις μπει στις μοτοσυκλέτες σχετικά προσφάτως, είναι δεδομένο πως αν σου αρέσει το εγχείρημα θα ψαχτείς να πας στο επόμενο.
Οι mature μηχανάκιδες που θα περάσουν απο διάφορα, την Α2 την βλέπουν ως ιδανική. Συνεπώς άλλοι πάνε, άλλοι έρχονται...

Στο προκείμενο, αν λέμε στα καινούργια να πάρεις αυτό που σου αρέσει, στα μεταχειρισμένα λέμε να πάρεις ότι είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.
Όμως το ερώτημα είναι πως θα πας απο καινούργιο με εγγύηση και απροβλημάτιστο, σε μηχανάκι 10-15ετίας?
Αν βρεις κάτι απο αυτά που βλέπεις πρώτο χέρι συγκεκριμένα για να μπορούν να αποδειχθούν τα πραγματικά χιλιόμετρα και είναι σε προσεγμένη κατάσταση τηρουμένων της ηλικίας του, να το πάρεις.
Αν δε βρίσκεις ή είναι αμφιβόλου κατάστασης ή δε μπορείς να πιστοποιήσεις τα χμλ. καλύτερα μαζεψε ένα κομπόδεμα και όταν μπορέσεις κάνε την αλλαγή με καινούργιο.

Αν δε γνωρίζεις πολλά πράγματα απο την αγορά μεταχειρισμένου, να βγάλεις έξω τους εμπόρους ή αν δείς κάποιο απο εκεί πάντα με προυποθέσεις, η συμβουλή μου είναι να φιλτράρεις στο car απο ιδιώτες και πάντα ένας ιδιοκτήτης (ή αν είναι παραπάνω απο ένας να μπορούν να διαπιστωθούν τα χλμ).

TylerDurden
03/03/2023, 09:15
Η αγορά θα γίνει αρχές καλοκαιριού και σίγουρα θα έχουν δοκιμαστεί τα νέα μοντέλα. Ανακοίνωσε η ktm και καινούργιο smt… αλλά σίγουρα θα είναι πολύ εκτός budget. Για τα μτχ που είπα τα έχω οδηγήσει και τα τρία εχω μια εικόνα αλλά δεν ξέρω πως θα με βολέψουν στην καθημερινότητα (πχ χρήση για μικρές διαδρομές ~2km) και πως θα μου φανεί η μετάβαση απο το καινούργιο στο 15ετιας όπως λεει και ο γιατροσ. Όσον αφορά το 390 πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά μέσα στην πόλη σε συνθηκες κινησης κλπ είναι το κάτι άλλο πολύ ελαφρύ, τιμόνι που κόβει και γκαζάκι αρκετο για να φύγεις μπροστά. Σε εθνική όμως τουλάχιστον εμένα μπορεί και λόγω σωματότυπου δεν με κάλυπτε καθόλου. Καλά για τη γυναίκα δεν το συζητώ ενώ ειναι εξοικειωμένη με τη μηχανή σε μονοήμερη Αθήνα Χαλκίδα και πίσω μου έλεγε δεν ξανανεβαινω

lospsi
03/03/2023, 10:02
Κατά την γνώμη μου, μιας και το θες για όλες τις χρήσεις, απέκλεισε τα ΚΤΜ990. Tiger 1050 τα θεωρώ υπερτιμημένα πλέον, καλύτερα Tracer περίπου στα ίδια λεφτά αν και τα δυο θέλουν καλό ψάξιμο μιας και αρκετά είναι από κάγκουρες. Από εκεί και πέρα, εγώ θα κοίταγα σοβαρά το CF MOTO 800 και λίγο πιο επιφυλακτικά τα νέα κινέζικα 800-900αρια. Με 9-10000 παίρνεις σύγχρονη μοτοσυκλέτα και κούτα.

DoctoR_k6
03/03/2023, 10:21
Κατι σε ον-οφ δρομισιο ψαχνεις αν καταλαβα καλα κ λογω χρησης να εχει κ καποια αξιοπιστια.
Εγω τα ευρωπαικα θα τα αφηνα εκτος.
Το tracer δειχνει καλη επιλογη.
Μετα πας κινεζο καινουριο με οτι συνεπαγεται αυτο.

Αν σε νοιαζει να ερχεται μαζι σου η γυναικα πρεπει να διαλεξεις κατι ανετο.

πυξιδας990
03/03/2023, 11:17
Κατά την γνώμη μου, μιας και το θες για όλες τις χρήσεις, απέκλεισε τα ΚΤΜ990. Tiger 1050 τα θεωρώ υπερτιμημένα πλέον, καλύτερα Tracer περίπου στα ίδια λεφτά αν και τα δυο θέλουν καλό ψάξιμο μιας και αρκετά είναι από κάγκουρες. Από εκεί και πέρα, εγώ θα κοίταγα σοβαρά το CF MOTO 800 και λίγο πιο επιφυλακτικά τα νέα κινέζικα 800-900αρια. Με 9-10000 παίρνεις σύγχρονη μοτοσυκλέτα και κούτα.
cf moto 800 με τις χυτες...8990ε κουτα
μενει και στην πορτοκαλι οικογενεια απ το μπαρκο του πατερα:D

Lioulios
03/03/2023, 11:42
Στη θεση σου θα περιμενα να δω το νεο τρανσαλπ και 790αdv για να αποφασισω μετα εκ των δυο ή cfmoto με χυτες ζαντες και tracer.
Ολα τα αλλα που γραφεις ,οπως σου ειπαν δεν κανουν .
Ειναι μοτο του Σαββατοκυριακου.
Καλες αγορες ευχομαι

lospsi
03/03/2023, 13:15
μενει και στην πορτοκαλι οικογενεια απ το μπαρκο του πατερα:D

:lol::lol::lol::lol::lol:

TylerDurden
03/03/2023, 21:20
Η αλήθεια είναι ότι το cf moto ποσό μάλλον με τις χυτές δεν μαρεσει καθόλου. Μου κάθεται στο μάτι πολύ στραβά.‘προσωπικό τελείως αυτο’.
Όσο θα μαρεσε η ιδέα να μείνω στα πορτοκαλί άλλο τόσο θα μαρεσε να δοκιμάσω κάποιο άλλο brand. Κλείνω μεταξύ 790adv και tracer900. Tracer πιο δυνατό πιο αξιόπιστο απ τη μια, 790 καθαρά all terrain αλλά και ρίσκο ισως σαν 1η κυκλοφορία μοντέλου. Όταν έχω τεστ και απ τα 2 επεται η συνέχεια. Νομίζω και πως τα 12.5κ για καινούργιο tracer ακούγονται πολύ καλύτερα από τα ~10κ για μοντελα 17-18 και με 30.000+ χλμ.

πυξιδας990
04/03/2023, 07:28
Η αλήθεια είναι ότι το cf moto ποσό μάλλον με τις χυτές δεν μαρεσει καθόλου. Μου κάθεται στο μάτι πολύ στραβά.‘προσωπικό τελείως αυτο’.
Όσο θα μαρεσε η ιδέα να μείνω στα πορτοκαλί άλλο τόσο θα μαρεσε να δοκιμάσω κάποιο άλλο brand. Κλείνω μεταξύ 790adv και tracer900. Tracer πιο δυνατό πιο αξιόπιστο απ τη μια, 790 καθαρά all terrain αλλά και ρίσκο ισως σαν 1η κυκλοφορία μοντέλου. Όταν έχω τεστ και απ τα 2 επεται η συνέχεια. Νομίζω και πως τα 12.5κ για καινούργιο tracer ακούγονται πολύ καλύτερα από τα ~10κ για μοντελα 17-18 και με 30.000+ χλμ.
Το 790 δεν είναι πρώτη κυκλοφορία... κυκλοφόρησε το 2019 ,έγινε 890 μετά και επιστρέφει σαν 790 ως πιο οικονομική πρόταση
https://www.motomag.gr/news/nea-montela/ktm-790-adventure-2023-i-nea-eisagogiki-protasi-tis-oikogeneias-me-look-la-990

doctoras
05/03/2023, 09:33
εναλλακτική να δώσεις δεύτερη ευκαιρία στο μηχανάκι σου φέρνοντας το στα μέτρα σου παίζει?
παράδειγμα όπως ο παρακάτω(εφόσον το πρόβλημα είναι μόνο το αεροδυναμικό)
441823
https://www.youtube.com/watch?v=3Nv4LKO6RaI&ab_channel=NealMcMillan


επίσης αν το κάνεις για την γυναίκα(επειδή πολλοί περάσαμε από εκεί και οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν οτι δεν αξίζει-μεγάλη κουβέντα) πάρτε ενα απο τα τελευταία κομμάτια vstrom650 το ορθόδοξο που θα καλύψει με άνεση ταξίδι των δύο + αποσκευών
https://www.chelseamotorcycles.co.uk/wp-content/uploads/2018/10/2018-Suzuki-V-Strom-650X-GTA-bike-with-passenger-riding-to-London.jpg
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/327801902-suzuki-dl-650-v-strom

panavour
05/03/2023, 14:22
ολα ταχω δει(νομιζω) αλλα στραβο φρυδι ποτε.:lol::lol::bawl:

Aris7
14/03/2023, 09:39
εγώ θα σου πρότεινα το tracer που πάει παντου, άσε τις κινεζιές γιατί απλά θα σε βάλουν σε πιο πολλά έξοδα στην πορεία

Bowleno
14/03/2023, 11:56
εγώ θα σου πρότεινα το tracer που πάει παντου, άσε τις κινεζιές γιατί απλά θα σε βάλουν σε πιο πολλά έξοδα στην πορεία

Είχες η έχεις κινέζικο και το λες αυτό; :confused:

OldMan
14/03/2023, 12:33
Είχες η έχεις κινέζικο και το λες αυτό; :confused:

Παρεξηγηθηκες μαρη..??

THRESH
14/03/2023, 12:42
ρε Aris, προσέχουν πως τα λένε αυτά :lol: :p

Bowleno
14/03/2023, 12:51
Παρεξηγηθηκες μαρη..??

Ενοχλούμαι όταν λέγονται πράγματα τα οποία δεν έχουν (μέχρι στιγμής, τουλάχιστον :D ) βάση.
Μην αρχίσω με τα προβλήματα που είχα με τα Ιαπωνικά (μην χέσω....) που είχα κατά καιρούς :cry:
:lol:

CorpseAlive
14/03/2023, 13:08
εγώ θα σου πρότεινα το tracer που πάει παντου, άσε τις κινεζιές γιατί απλά θα σε βάλουν σε πιο πολλά έξοδα στην πορεία

Not the Hero we want, but the hero we need.

skritikos
14/03/2023, 16:47
Η αγορά θα γίνει αρχές καλοκαιριού και σίγουρα θα έχουν δοκιμαστεί τα νέα μοντέλα. Ανακοίνωσε η ktm και καινούργιο smt… αλλά σίγουρα θα είναι πολύ εκτός budget. Για τα μτχ που είπα τα έχω οδηγήσει και τα τρία εχω μια εικόνα αλλά δεν ξέρω πως θα με βολέψουν στην καθημερινότητα (πχ χρήση για μικρές διαδρομές ~2km) και πως θα μου φανεί η μετάβαση απο το καινούργιο στο 15ετιας όπως λεει και ο γιατροσ. Όσον αφορά το 390 πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά μέσα στην πόλη σε συνθηκες κινησης κλπ είναι το κάτι άλλο πολύ ελαφρύ, τιμόνι που κόβει και γκαζάκι αρκετο για να φύγεις μπροστά. Σε εθνική όμως τουλάχιστον εμένα μπορεί και λόγω σωματότυπου δεν με κάλυπτε καθόλου. Καλά για τη γυναίκα δεν το συζητώ ενώ ειναι εξοικειωμένη με τη μηχανή σε μονοήμερη Αθήνα Χαλκίδα και πίσω μου έλεγε δεν ξανανεβαινω

Αν για 30 λεπτά δρόμο λέει δεν ξανανεβαίνω στο 390 τι σε κάνει να πιστεύεις πως θα είναι ΟΚ σε κάτι μεγαλύτερο;
Μιλάμε για 50-60χλμ απόσταση (εξαρτάται από που ξεκινήσατε).

Έχοντας δοκιμάσει το 390 εκτενώς και όντας 2 μέτρα, δεν ένοιωσα πουθενά πως δεν είχα γκάζι ή μια σχετική κάλυψη από αέρα (με μαμά ζελατίνα).
Φυσικά με ωτοασπίδες και καλό κράνος. Και οι ημερήσιες βόλτες μου είναι κάτι σαν 200-300 χλμ την φορά, όχι 50-100.

TylerDurden
19/03/2023, 01:53
Κάτι παραπάνω από 200χλμ ήταν συνολικά από βαρκιζα που ξεκινήσαμε. Τα κινεζικά και εγώ δεν τα υπολογίζω, άλλες 2 προτάσεις που μου έγιναν είναι το tiger 800 και το tracer 7. Το 1ο μηχανάκι δεν το ξέρω δεν το έχω δει να πολύ κυκλοφορεί τι γνώμη έχετε; Όσο για το 7αρι σκέφτομαι αν τα 75 του άλογα θα με καλύπτουν η θα ψάχνω στο 6μηνο αντικαταστάτη +τα μπροστινά του που δεν έχω ακούσει τα καλύτερα.

Nostradamus
19/03/2023, 06:26
Τι έχεις ακούσει να λένε για τα μπροστινά του δηλαδή ?
Ο μέσος αναβάτης (λογιζω και τον εαυτό μου μέσα), δεν πλησιάζει ούτε κατά διάνοια, τις δυνατότητες των περισσότερων σύγχρονων μοτοσυκλετών του σήμερα, οπότε μην βασίζεται πολύ σε ότι ακούς. Όπως είπε ο corpse, κυκλοφορεί πολύ ωραίο αντίστοιχο θέμα, όρεξη να έχεις να διαβάζεις.. Στην συνέχεια, απλά δοκίμασε όσο περισσότερα μπορείς, για να δεις ποιο δείχνει να καλύπτει τις ανάγκες σου.
Το 390 που οδηγείς πάντως, προσωπικά το βρίσκω καταπληκτικό για Αθήνα και κοντινες επαρχιακές εξορμήσεις.Υπαρχει σοβαρό ενδεχόμενο οτι κερδίσεις σε άνεση στο "ταξίδι", να το χάσεις στο καθημερινό. Επίσης έχασα λίγο το αν προτιμάς περισσότερο το ON η το OFF, γιατί έχουν μπει στο τραπέζι τα πάντα.
Γενικά μιλώντας, το 7αρι, είναι πολύ καλή επιλογή. Δεν βλέπω λόγο να πας σε πάνω από 19".

katsar
19/03/2023, 10:31
Μια χαρά είναι τα άλογα του Τ7 ! Οι αναρτήσεις του επισης δεν είναι τόσο καλές για αυτούς που ψάχνουν τα όρια του οχήματος και αδρεναλίνη ,δεν το έχω οδηγήσει το 700 αλλά είναι λίγο μύθος
το ''δεν στρίβει'', ''δεν έχει καλές αναρτήσεις'' και τα λοιπά για διάφορα οχήματα.
Σε σχέση με το 390 είναι πύραυλος :wave2: