PDA

View Full Version : honda glx



ManosChatz
04/03/2023, 19:48
καλησπερα στην ομαδα...αντιμετωπιζω προβλημα το οποιο με εχει κανει να χανω τον υπνο μου με το παπι:rolleyes:...το εχω απο 16 χρονων και εχω αλλαξει στην κυριολεξια τα παντα..αναρτησεις ψαλιδια κλπ κλπ...το μηχανακι φοραγε παντα πριν το παρω μπουκαλες απο αστρα και δεν εχει τρακαρει ποτε ουτε εχει πεσει...2 χρονια μετα που εγινα πιο ψηρας με το μηχανακι και εμαθα πραγματα παρατηρησα οτι οταν αφηνεις τα χερια δεν παει ευθεια αλλα τραβαει λιγο δεξια...να σημειωσω εδω οτι το μηχανακι δεν τρεμει ουτε κανει τιμονιες...απλα παει δεξθα...κατα 80% ωφειλετυαι στο πισω τροχο καθως πιστευω οτι παρολο που τα ρεγουλα ειναι το ιδιο και στις 2 πλευρες..η ροδα δεν ειναι το ιδιο στο σασι...και οχι δεν εννοω το φτερο που ειναι στραβο επειδη ειναι ημιτανσιον αλλα το σασι...δοκιμαζοντας να το φερω ευθεια στο σασι η ροδα απ την μια θα βρισκει στους θολους...τελος παντων...πολλοι μου λενε στραβος σκελετος και 20 χρονων μουλαρι κοντεψα να κλαψω..αλλα ας παμε στα απλα πρωτα..τι μπορει να γινεται..το ψαλιδι ειναι απο αστρεα μαρκας σαρκ 1 χρονο φορεμενο...μηπως θελει ροδελες στις βασεις για να κατσει?οι μουκαλες 2 χρονια φορεμενες ατρακαριστες 100 ευρω περιπου τοτε...γιατι αν σηκωσεις το παπι σε ραμπα και δεις την ευθυγραμμιση τβν τροχων εχει αποκληση ο μπρος με τον πισω...ευχαριστω παρα πολυ οποιον μου απαντησει και με βοηθησει εστω και λιγο...και οποιος ειναι καλλιθεα απο εδω και εχει γνωσεις μπορουμε να βρεθουμε να το δει και ο ιδιος ...οποιος μου βρει τι ειναι κερναω καφεδακι:winka:

kostaskk
04/03/2023, 23:04
Θα σου έλεγα να βάλεις την εμπρός ρόδα κόντρα σε κάτι όπως κολώνα ΔΕΙ,γωνία ντουβαριου, στύλο πινακιδας και να βάλεις αντίθετη μεγάλη δύναμη στο τιμόνι, θα δεις ότι το τιμόνι θα μετακινηθεί ελάχιστα 2-5 εκατοστά και θα αλλάξει θεση σε σχέση με την ρόδα,. Το ίδιο και κάνοντας το από την άλλη μεριά,, δλδ το τιμόνι μπορεί να μετακινηθεί και να αλλάξει θέση για περίπου 5 εκατοστά και μετά σαν να βρίσκει στοπ και δεν μπορεί να μετακινηθεί άλλο.. αν είσαι στις 2 ακραίες θέσεις το εμπρός φτερό θα δείχνει ότι πάει αριστερά η δεξιά σε σχέση με το κέντρο κοιτώντας το από την θέση οδήγησης, αυτό συμβαίνει από όσο έχω καταλάβει σε όλα τα παπιά και καινούρια,,.

Χρησιμοποιοντας το εμπόδιο κόντρα φέρνεις την ρόδα και το τιμόνι στη μέση αυτής της διαδρομής, κοιτώντας και από την θέση οδήγησης θα το βρεις,,.

Μετά θα είσαι ευθεία από μπροστά εκτός αν τρακάρεις η αν βρει κάπου δυνατά η ρόδα.

Αλλά αφού λες ότι βρίσκει στους θόλους η ρόδα μάλλον είναι πίσω,,.

Άξονας εμπρός, ψαλιδιού είναι ίσιος και με οκ ρουλεμάν,σινεμπλόκ? Πίσω άξονας ίσιος? Ψαλίδι ίσως στραβό η οι ρυθμιστές έχουν πρόβλημα,στραβοί, μεγάλη διάσταση ελαστικού, η ότι άλλο, βάλε καμιά φοτογραφια

ManosChatz
07/03/2023, 20:38
Καλησπέρα φίλε μου κ σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...μπροστά δεν έχει θέμα αν εξαιρέσουμε ότι σήμερα προσπάθησα να ξαναρυθμισω την ρόδα με το ψαλίδι και το τιμόνι όταν οδηγαω είναι από μόνο του πιο αριστερά...αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σίγουρα θέμα όχι με το ίδιο το τιμόνι που ειναι ίσιο με την ρόδα από ότι βλέπω αλλά με το πίσω μέρος.. στις φώτο. Που θα σου στείλω θα δεις ότι ενώ οι ρεγουματοροι,η αλυσίδα και το ψαλιδι που είναι όλα καινούργια πάνω ναι είναι ευθεία.. η ρόδα δεν είναι ίσα με το σασί και απ τις 2 πλευρές..

ManosChatz
07/03/2023, 20:43
Καλησπέρα φίλε μου κ σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...μπροστά δεν έχει θέμα αν εξαιρέσουμε ότι σήμερα προσπάθησα να ξαναρυθμισω την ρόδα με το ψαλίδι και το τιμόνι όταν οδηγαω είναι από μόνο του πιο αριστερά...αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σίγουρα θέμα όχι με το ίδιο το τιμόνι που ειναι ίσιο με την ρόδα από ότι βλέπω αλλά με το πίσω μέρος.. στις φώτο. Που θα σου στείλω θα δεις ότι ενώ οι ρεγουματοροι,η αλυσίδα και το ψαλιδι που είναι όλα καινούργια πάνω ναι είναι ευθεία.. η ρόδα δεν είναι ίσα με το σασί και απ τις 2 πλευρές..

441852

441853

ManosChatz
07/03/2023, 20:45
εαν προσεξεις καλα...τα κενα που κανει η ροδα στο σασι ειναι ανωμοια

kostaskk
07/03/2023, 22:05
Εάν ο αριστερός αποστάτης (κυλινδρικά μεταλα που μέσα τους περνάει ο άξονας και πατάνε κοντά στα ρουλεμάν ρόδας) ήταν πιο χοντρό, και ο δεξιός ποιο λεπτός ίσως ερχόταν ποιο κέντρο η ρόδα,,

Οι ρυθμιστές σε τι θέσεις είναι?

ManosChatz
09/03/2023, 13:53
αυτο ειναι πολυ πιθανων...οι ρθεμιστες ειναι μετρημενοι με παχυμετρο στο ιδιο σημειο..στο ψαλιδι αυτο δεν υπαρχουν θεσεις