PDA

View Full Version : Street Triple 675 jerking κινητήρα στις 2Κ RPM. Reed Valves?



lostregr
06/03/2023, 15:23
Έχω ένα θέμα με το μηχανάκι μου Street Triple 675. Φοράει 3-1 Arrow + Πρόγραμμα.

Το λοιπόν όταν ειμαι να παρω μια στροφή και ειμαι με δευτέρα και έστω πέσει η βελόνα κάτω απο τις 2Κ RPM κάνει ενα κροτάλισμα ο κινητήρα λες και δεν εχει αρκετό power να δωσει και πάει να σβήσει.

Το θέμα ειναι ότι το Idle δεν ειναι στις 2Κ RPM. Ειναι στις 1200..

Δηλαδή ρε παιδιά να θέλω πχ να ανεβω κλειστές στροφές με 20-25 ταχύτητα τη πρέπει να κάνω;
Οδηγάω λάθος το μηχανάκι;

Μέσα στη πόλη δλδ για να μπω σε καποια στροφή με 20 πρέπει να συμπλεκτάρω για ν αμην κάνει αυτο το περίεργο jerk ο κινητήρας....

Μου έχουνε αλλάξει είδη μπουζόπιπες αλλά δεν ειδα καμια διαφορά.

Οτιδήποτε πάνω από το Idle της μηχανής δεν έπρεπε να ειναι smooth?


ένας σε ενα φορουμ της triumph μου ειπε να τσεκάρω τα Reed Valves αλλα δεν ξέρω πως λεγονται στα ελληνικά.

Μιλάω για το 1 & 3

441832

441833

katsar
06/03/2023, 15:29
Καλησπέρα.
Δεν μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες, με λιγότερες από 2Κ rpm μάλλον θέλεις 1η μέσα και όχι δευτέρα.

lostregr
06/03/2023, 15:32
Καλησπέρα.
Δεν μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες, με λιγότερες από 2Κ rpm μάλλον θέλεις 1η μέσα και όχι δευτέρα.

ναι δεν διαφωνώ μπορει να θέλει έτσι, με ένα HONDA CB δεν είχα τέτοιο θέμα πάντως ηταν πολυ ΟΚ δευτέρα στροφή στη πολη.
ίσως ειμαι και παρανοικος ξερω γω.;


να πω την αληθεια νομίζω το κάνει στιγμιαία κάτω απο τις 2Κ δλδ λες και υπαρχει ενα γκαπ εκει και μετα στρωνει...

katsar
06/03/2023, 15:45
Κοίτα δεν είμαι τόσο ειδικός αλλά με το γκαπ που λες δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει ακριβώς τι και πως.
Η δικιά μου μοτοσυκλέτα πχ που είναι περισσότερα κυβικά και αρκετά πιο χαμηλόροπη ε και πάλι έρχονται στιγμές που
με βρίσκω σε εκείνο το σημείο που θα πρέπει ή να κατεβάσω σε 1η ή να το πάω λίγο πιο συμπλεκταριστά αλλιώς σκορτσάρει το μοτέρ που λέμε.
Ποιο honda cb λες; Δεν δουλεύουν όλα τα μοτέρ με τον ίδιο τρόπο,έχει 4κ χίλια+ κε που ανοίγεις το γκάζι με λίγες στροφές και 5η και τραβάνε κανονικά,λίγο μπακαλίστικα το λέω .
Δεν αποκλείω ζημιά αλλά με τόσες λίγες στροφές σκορτσάρουν τα μοτέρ .
Κάποιος άλλος το έχει οδηγήσει να σου πει την άποψη του;
Μπουζόπιπες γιατί σου άλλαξε;Διαπίστωσε πως κάτι δεν πάει καλά;
Δεν ξέρω από Injection αλλά ακούγονται διάφορα για νευρικούς ψεκασμούς σε διάφορα μοντέλα, αφού στο ρύθμισαν αυτά λογικά στρώνουν.

billy84
06/03/2023, 16:02
Όταν μια στροφή χρειάζεται 20km προφανώς θέλει 1η ταχύτητα. Η 1η του 675 πιάνει περίπου 120 όπως των υπολοίπων μεσαίων γυμνών. Η δευτέρα λογικά θα παίζει 160-170 οπότε προφανώς τα 20km δεν είναι απλώς λίγα, είναι έτοιμο να σβήσει.

telegonos
06/03/2023, 16:09
Είχα 675, ξεκίναγε με 6η πιο εύκολα από ότι το VFR400 μου με 1η. Δισταγμούς και τέτοια, δεν είχε.

Εχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή σου, δεν έπρεπε να κάνει τίποτα άλλο, παρά μια συνεχή παροχή δύναμης.

Πήγαινέ το σε κάποιον αξιοπρεπή μηχανικό να το δει.

Αυτά που δείχνεις είναι το σύστημα εμπλουτισμού των καυσαερίων με αέρα. Η πιθανότητα να σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα είναι σχεδόν μηδέν. Κάτι άλλο είναι, διάκενα βαλβίδων, συχρονισμός πεταλούδων, κύκλωμα ρελαντί, βρωμιά στις πεταλούδες, πρόβλημα στο ηλεκτρικό σύστημα φόρτισης, κάτι τέλος πάντων σου κάνει στην κακή λειτουργία. Για να βεβαιωθείς δλδ για να σου φύγει η ιδέα ότι το πρόβλημα είναι από αυτό, μπορείς να το καταργήσεις το σύστημα, ταπώνοντας τους σωλήνες του συστήματος που πάνε στο φιλτροκούτι. Ξέρεις να το κάνεις αυτό;

Θέλει ψάξιμο να βρεθεί τι είναι αυτό, και από φόρουμ και γνώμες ανθρώπων, δεν θα φτιάξει.

DoctoR_k6
06/03/2023, 16:25
Ρε να μην βρεθει ενας ακομα με 675 να μας πει με 20χλμ/ω κ 2α αν βηχει η αν ανεβαζει κανονικα...
Εμενανε μου φαινονται λιγα τα χλμ για 2α.
Εδω το δικο μου καινουριο (σημειωση Gsxr 1000 οχι triple) με κλαπετο (sic) στην εξατμιση κ ροπη να ξεκινησω μονο με αφημα συμπλεκτη θα του κακοφαινοταν.

Για να μην τονισω οτι φορας εξατμιση/προγραμμα.
Εχεις δυναμομετρηση? Δειξε μας λιγο το διαγραμμα...κανει τπτ περιεργα πουθενα?

kostaskk
06/03/2023, 16:38
441834
441835
Εδώ πόσο βγάζει το μηχανάκι σου σε κάθε ταχύτητα κόφτη και τι ροπή και που έχει.. για περισσότερη ακρίβεια gearing comander.

kostaskk
06/03/2023, 16:39
https://motostatz.com/triumph-street-triple-675-top-speed-acceleration/#:~:text=Triumph%20Street%20Triple%20675%200%2D60%20mph%20in%203.20%20seconds

kostaskk
06/03/2023, 16:40
Reset adaptions κάνανε όταν άλλαξε το πρόγραμμα?
Δλδ ίσως αρυθμιστο tps

kostaskk
06/03/2023, 17:07
Δοκίμασε με 6η και ίδιες στροφές αν το κάνει ποιο έντονα,, daytona 675 που δεν είναι τόσο ρυθμισμένο για τις χαμηλές με 6η φεύγει οκ από τις 2,500-3000 rmp δλδ 50-60km/h. Μπορεί να είναι πολλά, μπουζι,
Tps, φίλτρα λάθος ρύθμιση από το προγραμμα. Επίσης θυμάμαι ότι το ρελαντι είναι λίγο ποιο πάνω από τα νούμερα που αναφέρεις,

lostregr
06/03/2023, 17:23
του το χω επισημανει 40 φορές το θέμα... και δεν ξερω γιατι δεν μου το λυνει...

αυτά τα γαμηδια τα πολλαπλασιαστες εντομεταξυ δεν καταλαβα γιατι μου τα αλλαξε. (ειναι και πανάκριβα)
ιδιο το ειδα εγώ το μηχανακι.

παιδια δεν γνεται οταν πεφτει κατω απο τις 2Κ ρπμ να τριζει και στις 1900 να ειναι οκ μετά...
καταλανβαινουμε τι λέμε;

εντομεταξυ οταν μου ειπε προβλημα για τις πολλαπαλασιαστες οτι θελουν αλλαγες ολες,
και πηγα το μηχανακι ξαφνικά μου έβαλε μονο 2. Και τον ρωτησα γιατι. Και μου ειπε πως υπέθεσε η ηθελε να δοκιμασει μονο με 2 απο τις 3 για αλλαγή.

Εντομεταξυ αυτά τα τσεκάρεις όπως ειχα πληροφορηθεί με κάποιο τρόπο πριν τα αλλαξεις....
και οχι στη τυχη,....

επίσης να επισημάνω και κάτι αλλα πάλι μπορει να ειναι ιδέα μου.
αν πεσω σε καμια μάπα βενζίνη το προβλημα εντοπίζεται ποιο ευκολο σε εκεινο το γκαπ των 2Κ ρπμ

katsar
06/03/2023, 19:20
Με πρώτη στο κάνει;
Όταν ξεκινάς κανονικά 1-2-3 κοκ στο κάνει κάπου αυτο το γκαπ,γκουχ,jerking,κόμπιασμα;
Στο κάνει μόνο μέσα σε κίνηση με ελάχιστες στροφές και 2α;
Πόσο έμπειρος οδηγός είσαι;Ξαναλέω δώστο σε κάποιον έμπειρο να το οδηγήσει σε άλλο συνεργείο αν δεν γνωρίζεις κάποιον.
Υπάρχει πάντα η πιθανότητα στην ερώτηση σου '' Οδηγάω λάθος το μηχανάκι;'' η απάντηση να είναι ναι-χωρίς παρεξήγηση σε παρακαλώ.
Αυτό με τον μηχανικό να σου αλλάζει διάφορα έτσι χωρίς αποτέλεσμα και κουτουρού είναι κάπως.
Επίσης ρωτάς '' Οτιδήποτε πάνω από το Idle της μηχανής δεν έπρεπε να ειναι smooth?''
Όπως και να έχει ,όπως σου είπαν και πάνω γιατί δεν το πας να το πάρεις και άλλη γνώμη κάπου αλλού;

doctor_john
06/03/2023, 19:58
Το πρόγραμμα που λες φαντάζομαι είναι η χαρτογράφηση που δίνει η arrow για το μοντέλο σου. Αντίστοιχα και τα διαγράμματα που δείχνεις.
Έχεις κάνει δυναμομετρήσεις για να διορθωθεί με βάση την δική σου μοτό;
Πέρα από τους χάρτες υπάρχουν και διάφορες άλλες εργασίες του εγκέφαλου
που πρέπει να σταματήσουν ή να διορθωθούν.

Φαντάσου ότι ακόμα και η αστεία λειτουργία των πεταλούδων αέρα έχει ρυθμίσεις που πρέπει να αλλάξουν.
Κάποιες λειτουργίες που έχει με τα στοιχεία του λάμδα πρέπει να ακυρωθούν κ.λπ.

Είναι λογικό να σε εκνευρίζει αλλά κοίταξε και εσύ το σύνολο των εργασιών. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε ένα από πέντε που λειτουργούν μαζί..

Μην παρεξηγηθώ, αν σου κάνει μόνο αυτό είναι πετυχημένες οι αλλαγές μέχρι στιγμής.

Θα βρεις εύκολα βίντεο με απλές οδηγίες για να ελέγχεις τους πολλαπλασιαστές.

Οι στροφές που το κάνει είναι λίγες οκ, το κάνει και αν ανεβάζεις πολύ αργά στροφές ή μόνο οταν τις μειώνεις;

Bowleno
06/03/2023, 22:24
Ρε να μην βρεθει ενας ακομα με 675 να μας πει με 20χλμ/ω κ 2α αν βηχει η αν ανεβαζει κανονικα...
Εμενανε μου φαινονται λιγα τα χλμ για 2α.
Εδω το δικο μου καινουριο (σημειωση Gsxr 1000 οχι triple) με κλαπετο (sic) στην εξατμιση κ ροπη να ξεκινησω μονο με αφημα συμπλεκτη θα του κακοφαινοταν.

Για να μην τονισω οτι φορας εξατμιση/προγραμμα.
Εχεις δυναμομετρηση? Δειξε μας λιγο το διαγραμμα...κανει τπτ περιεργα πουθενα?

Βαριέται να γράψει ο Χάρης, αφού :D

kouk
06/03/2023, 23:38
Πιστεύω απλά σκορτσαρει.
Πέφτουν οι στροφές 1500 και αναρωτιέσαι γιατί "τρίζει"?
Ναι θα ανεβάσει στροφές αλλά μέχρι να ανεβάσει θα σκορτσαρει.
Καμια σχέση δεν έχει η 6η και 2500 στροφές με Δευτέρα και 1500.
Δεν έχει τίποτα το μηχανάκι, κατά την άποψη μου. Βέβαια δεν έχω καταλάβει πλήρως.
Εγώ θα άλλαζα τρόπο οδηγησης και μηχανικό.

panos_zip
07/03/2023, 03:49
Βαριέται να γράψει ο Χάρης, αφού :D

Δεν είναι οτι βαριέται. Είναι οτι το δικό του 675 δεν πάει ποτέ με τόσα.
:D :D

panos_zip
07/03/2023, 03:50
Ηλεκτρικό ειναι το θέμα. Δες το καφέ καλώδιο που πάει στην κλειδαριά.

DoctoR_k6
07/03/2023, 08:59
Αν δεν μαθουμε ποτε αν εχει κανει δυναμομετρηση θα σκεφτομαστε πολλους λογους γιατι πνιγεται/βηχει/φτυνει οπως λεει...
Eγω παντως θυμαμαι οταν εβγαλα την μαμα εξατμιση (2007) κ εβαλα ολοσωμη με φιλτρο, μεχρι να το παω για δυναμομετρηση/φλασαρισμα (λογω καινουριων ελαστικων τα αφησα κανα 2 μερες να τα πατησω μην τα βαλω στο δυναμομετρο απατητα) δεν δουλευε σωστα χαμηλα.
Μετα την ρυθμιση εγινε πολυ καλυτερο (ετσι το εχω ακομα μετα απο 90Κ) χωρις κομπιασματα αλλα η ηλεκτρικη λειτουργια με την μαμα εξατμιση (aka κλαπετο καυσαεριων) δεν θα ξαναερθει ποτε κ ειναι λογικο.

kostaskk
07/03/2023, 13:07
Πριν λίγο έκανα τεστ με daytona gen1, ίδιο σασμαν,παρόμοιο μοτέρ,ψεκασμός,ηλεκτρικα, ποιο μακρύ γραναζομενο από street απ' όσο θυμάμαι..

Με 2ρα ταχύτητα ρελαντι κάπου στις 1500rpm πάει με 14km/h.. ποιο κάτω μόνο αν πατήσεις φρένο..

Από τα 14km/h επιταχυνει οκ και καλά χωρίς κομπιασματα και κλοτσιες,, όσες φορές δοκίμασα έφευγε κανονικά,. Σπάνια 1στις 10 φορές είδα ένα jerk κλοτσημα με κλειστό γκάζι και καθος οι στροφές έπεφταν επιβράδυνοντας από τα 40 η 30 km-h και συνέβει κοντά στα 20 χιλιόμετρα,,,. Όχι όμως στο άνοιγμα του γκαζιού που ήταν κανονικο

lostregr
07/03/2023, 13:17
Πριν λίγο έκανα τεστ με daytona gen1, ίδιο σασμαν,παρόμοιο μοτέρ,ψεκασμός,ηλεκτρικα, ποιο μακρύ γραναζομενο από street απ' όσο θυμάμαι..

Με 2ρα ταχύτητα ρελαντι κάπου στις 1500rpm πάει με 14km/h.. ποιο κάτω μόνο αν πατήσεις φρένο..

Από τα 14km/h επιταχυνει οκ και καλά χωρίς κομπιασματα και κλοτσιες,, όσες φορές δοκίμασα έφευγε κανονικά,. Σπάνια 1στις 10 φορές είδα ένα jerk κλοτσημα με κλειστό γκάζι και καθος οι στροφές έπεφταν επιβράδυνοντας από τα 40 η 30 km-h και συνέβει κοντά στα 20 χιλιόμετρα,,,. Όχι όμως στο άνοιγμα του γκαζιού που ήταν κανονικο

όταν έπεφτες κάτω απο τις 2Κ rpm jerkαρε;

kostaskk
07/03/2023, 13:25
Με ανοιγομενο η σταθερό γκάζι όχι,,,. Στα 14km/h και 1500 στροφές (ίσως ποιο λίγες) έδειχνε οτι μπορεί να πάει για πάντα,,. Κανένα κομπιασμα ,προχωρούσε σαν τανκ σταθερά.

Το ίδιο και κοντά στα 20 χιλιόμετρα που έκανα δοκιμες

Άνοιγα λιγο το γκάζι από τα 14 χιλιόμετρα χωρίς να πατισω συμπλέκτη και έφευγε εμπρός σαν παπι

lostregr
07/03/2023, 13:26
Με ανοιγομενο η σταθερό γκάζι όχι,,,. Στα 14km/h και 1500 στροφές (ίσως ποιο λίγες) έδειχνε οτι μπορεί να πάει για πάντα,,. Κανένα κομπιασμα ,προχωρούσε σαν τανκ σταθερά.

Το ίδιο και κοντά στα 20 χιλιόμετρα που έκανα δοκιμες

αρα καλα λέω εγώ εχω θέμα μόλις πεφτει κατω απο τις 2Κ κανει κροταλισμα ο κινητηρας στιγμιαια.... χωρις λόγοο....
δεν ειναι δικια μου τρέλα η λαθος οδηγηση...

dimitris23
07/03/2023, 16:16
Ίσως να είναι και άσχετο. Η αλυσίδα σε τι κατάσταση είναι;

doctor_john
07/03/2023, 17:50
Mπορεί κάποια ρουτίνα να το κόβει, διαβάζεις αυτά που γράφουμε;

lostregr
07/03/2023, 22:47
Mπορεί κάποια ρουτίνα να το κόβει, διαβάζεις αυτά που γράφουμε;

τα διαβάζω τζόνι. τι να πω; φαντασου ακομα δεν εχει βγαλει πορισμα για τη κλειδαριά και τη καλωδίοση ....
πήρα σημερα και η απαντήση ηταν

"ακόμα το ψάχνει το δουλευει/θα σε παρουμε σε λιγο"
μια μιση μερα η μηχανη μεσα και δεν εχουν βρει οτι ειναι η καλωδιοση...

ποιος δουλευει ποιον....
που να ξεκινοσουμε για το κροταλισμα το κοινητηρα τι φτιαει....
ο στραβός πάντα σταβά θα τα βλέπει...


θα βγαλει σε τοσο ευαισθητο θέμα.