PDA

View Full Version : Xmax 250 προβλημα με το διαγνωστικο + check Engine



dimitriseas
09/03/2023, 14:50
καλησπερα στην παρεα. εχω ενα θεμα με το xmax 250 ’09 και δε μπορω να βρω λυση (και εχω ξεμεινει και απο ιδεες) και τα συνεργεια που πηγα σηκωνουν τα χερια ψηλα, δεν ξερει κανεις τιποτα ..
Το θεμα εχει ως εξης:
Το αγορασα πριν 6 μηνες φτηνα αλλα με αναμμενο το check . μου ειπε αυτος που το αγορασα οτι χρειαζεται αισθητηρα Λ .
Το check αναβοσβηνει 6 φορες και παραμενει μονιμα αναμμενο. πρωτη κινηση ηταν να παρω εναν αισθητηρα Λ και να τον περασω μονος μου. Κανενα αποτελεσμα.
Το πηγαινω σε συνεργειο μου λεει ο μαστορας δεν μπορω να διαβασω με διαγνωστικο για να σου πω τι εχει . Δεν επικοινωνει ο εγκεφαλος. το παιρνω και παω στη Yamaha. μου λεει τα ιδια δε μπορω να μπω να διαβασω δεν μπορω να κανω τιποτα. Τι να κανω και γω παω και παιρνω εναν μεταχειρισμενο εγκεφαλο. τον φοραω και παλι τα ιδια , κανενα αποτελεσμα το check engine ξανα 6 φορες και παραμενει αναμενο . το παω ξανα συνεργειο και μου λενε ουτε αυτον τον εγκεφαλο μπορουμε να μπουμε, Δεν ξερω τι να κανω αν εχει καποιος καποια ιδεα η εχει συναντησει κατι παρομοιο θα παρακαλουσα να μου γραψει, ...

Bowleno
09/03/2023, 15:18
Ολο αυτό μου κάνει καλωδίωση κουκουρούκου, φίσσες με θέματα....

dimitriseas
09/03/2023, 16:06
Δεν έχει μείνει κάτι άλλο . Το επόμενο βήμα είναι να αλλάξω πλεξούδα. Πριν το κάνω και αυτό ίσως κάτι/κάπου να τσεκαρω

telegonos
09/03/2023, 16:58
Κοίτα εδώ τι λέει , πως να κάνει διαγνωστικά τεστ, και τι σημαίνουν οι κωδικοί λάθους που βγάζει >>> http://www.xmaxclub.com/forum/viewtopic.php?t=11819

dimitriseas
09/03/2023, 17:06
Είναι για πιο καινούργια μοντέλα. Εμένα είναι του 2009. Σε ευχαριστώ πολύ

DoctoR_k6
09/03/2023, 17:25
Καλα κ εσυ δεν μπορουσες να το πας σε ενα συνεργειο ΠΡΙΝ το παρεις?
Επειδη σου ειπε ο αλλος κατι το θεωρησες κ ευαγγελιο?
Τωρα τρεχεις κ πληρωνεις χωρις αυριο...κριμα.
Απορω η Yamaha ιατι δεν μπορει να δωσει απαντηση.
Δεν θελει? Βαριεται να το ψαξει?

dimitriseas
10/03/2023, 13:08
Το πήρα πολύ φτηνά και δε μπήκα σε αυτή τη διαδικασία να πάω στην αντιπροσωπεία. Θεώρησα ότι θα το κάνω μόνος μου. Εξάλλου το μηχανάκι πάει κανονικά στο δρόμο απλά έχει αναμμένη λάμπα. Σχετικά με τα συνεργεία το κατάλαβες και μόνο σου . Κάνεις δεν κάθεται να σπάσει το μυαλό του με ηλεκτρονικά. Το θεωρούν χάσιμο χρόνου. Εάν δεν μπορούν να μπουν με το διαγνωστικό σου λένε δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Με απλά λόγια σε διώχνουν.

geioann
10/03/2023, 13:31
Καταρχάς γιατί δεν μπορούν να διαβάσουν τον εγκέφαλο? Τι μπορεί να προκαλεί αυτό το πρόβλημα?

toyar
10/03/2023, 15:10
Πρέπει να φισωσεις τον εγκέφαλο σου σε άλλο ίδιο
Αν διαβάζεται εκεί φταίει η πλεξούδα σου

Bowleno
10/03/2023, 17:07
Καταρχάς γιατί δεν μπορούν να διαβάσουν τον εγκέφαλο? Τι μπορεί να προκαλεί αυτό το πρόβλημα?

Αν ήξεραν, δεν θα μας έγραφε εδώ το παλικάρι....:cry:

100% πλεξούδα εφόσον δοκιμάστηκε άλλος εγκέφαλος και κάνει τα ίδια.....

dimitriseas
10/03/2023, 19:01
Όπως δείχνουν τα πράγματα πάω για πλεξούδα έχει πολύ δουλειά για αλλαγή αλλά δεν πειράζει δε θέλω να κρύψω ότι μου αρέσουν τα μαστορεματα . Για άλλη μια φορά θα τσεκαρω όλες τις επαφές και μετά θα προχωρήσω σε πλεξούδα. Μεταχειρισμένη φυσικά.

toyar
10/03/2023, 19:26
Η μεταχειρισμένη μπορεί να είναι χειροτερη
Καλύτερα έλεγχος κι επισκευή τη δική σου
Πιθανόν κάπου έχει φθαρεί μόνωση και γειώνει και χάνεται το σημα

dimitriseas
10/03/2023, 20:01
Καλή η ιδέα σου . Να πάρω τα καλώδια με τη σειρά μήπως βρώ κάτι περίεργο. Εννοείς να έχει φθαρεί καλώδιο? Τι εννοείς μόνωση. Έχεις κάτι στο μυαλό σου απο που να αρχίσω?

Nikos77
10/03/2023, 20:58
Να κάνεις έλεγχο σε κάθε ένα καλώδιο μην είναι κομμένο....ιδέες ρίχνω δεν είναι και πολύ γνώστης

toyar
10/03/2023, 21:53
Καλή η ιδέα σου . Να πάρω τα καλώδια με τη σειρά μήπως βρώ κάτι περίεργο. Εννοείς να έχει φθαρεί καλώδιο? Τι εννοείς μόνωση. Έχεις κάτι στο μυαλό σου απο που να αρχίσω?

να εχει φθαρει η μονωση του καλωδιου...
ξεκινα απο τη φισα του εγκεφαλουτσεκαρε τα χρωματα των καλωδιων και ακολουθα τη διαδρομη τους
εστιασε σε σημεια που στριβουν τριβονται κλπ
και καθαριζε φισες

dimitriseas
11/03/2023, 14:03
Ακόμα δε βρήκα τίποτα. Το ότι το check engine αναβοσβηνει 6 φορές δε λέει κάτι? Η πρώτη κανονική και μετά 5 γρήγορα

toyar
11/03/2023, 14:30
1+5 σημαινει error 15 και μαλλον TPS

dimitriseas
11/03/2023, 15:12
Αλήθεια έτσι μετράμε? Να μια καλή αρχή. Κάποιο διαγνωστικό του εμπορίου για κάποια στιγμή που επικοινώνησε με την ecu αυτό έδειξε tps. Μετά μας πέταξε έξω δε μας άφησε ούτε να σβήσουμε το σφάλμα. Επίσης όταν έβαλα τη νέα ecu πάλι το ίδιο σφάλμα έδειξε. (15) άρα δε φταίει ecu. Και tps έχω αλλάξει αλλά το πρόβλημα παραμένει. Γρίφος για δυνατούς λύτες.

toyar
11/03/2023, 15:21
Το σφαλμα θα σβήσει έστω και προσωρινά βγάζοντας τον πολο της μπαταρίας για λίγο
Η πλεξούδα σου θέλει προσεκτικό ελεγχο

dimitriseas
11/03/2023, 15:26
Το έχω κάνει. Δε σβήνει ούτε προσωρινά.

dimitriseas
14/03/2023, 16:22
Τέλος καλό όλα καλά. Η φίσα του tps είχε κομμένο καλώδιο. Δε φαινόταν γιατί ήταν πάνω στη φίσα αλλά από μέσα κομμένο. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια

Bowleno
14/03/2023, 17:44
Τέλος καλό όλα καλά. Η φίσα του tps είχε κομμένο καλώδιο. Δε φαινόταν γιατί ήταν πάνω στη φίσα αλλά από μέσα κομμένο. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια

Άρα έπεσα μέσα στην διάγνωση ...:lol:
Καλόβολτο τώρα και να το χαρείς

dimitriseas
14/03/2023, 17:59
Ναι . Τελικά η πρώτη σκέψη είναι και η πιο σωστή όπως λένε. Να είναι καλά και ο toyar που μας είπε και πώς μετράμε το σφάλμα οπότε επικεντρώθηκα στη γραμμή του tps και έβγαλα άκρη