PDA

View Full Version : Νέος οδηγός, αγορα μηχανής



Giorgoszoup
11/03/2023, 12:59
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο γνωστό ερωτημα: τη μηχανή να πάρω…

Ονομάζομαι Γιωργος και αποφασισα στα "γεραματα" (41) να αγορασω μηχανη. Πηρα το Α διπλωμα σχετικα γρηγορα και ευκολα και ειμαι σε αναζητηση. Να σημειωσω οτι δεν εχω απολυτως καμια εμπειρια με μηχανες/μηχανακια, οδηγαω μονο αμαξι απο τα 18. Η μηχανη ηταν παντα ενα απωθημένο που για διαφορους λογους δεν το προχωρουσα.Οποτε πανω κατω η αγορα της αφορα μονο την προσωπικη μου ψυχοθεραπεια. Ειμαι 1.80, 90 κιλα.
Το πλανο ειναι καθημερινη μετακινηση εντος αθηνας, και βολτες σκ οσο μπορω και αντεχω και ισως στο μελλον που θα εχω αποκτησει την εμπειρια και αυτοπεποίθηση μεγαλυτερα ταξιδια. Budget δεν εχω προβλημα ( υποθετω 6-7000).

Παμε στο τι μου αρεσει και θελω την γνωμη σας.

Mt-03 πανεμορφο μηχανακι, ελαφρυ για μενα και οσο γκαζι χρειαζεται. Με προβληματιζει οτι ο συνοδηγος υποφερει αλλα στο κοντινο μελλον δεν σκοπευω να φορτωνω συνεπιβατη μεχρι να μαθω.
Honda cbx500, ευκολοδηγητο, και θα μου κανει και τα ταξιδακι που θα θελησω οταν αποκτησω αυτοπεποιθηση.
Επισης ειδα σημερα στην yamaha το xsr700 το οποιο ειναι μια κουκλα ( πολλα κυβικα το ξερω).

Το mt πραγματικα ειναι πανεμορφο αλλα με φοβιζει μηπως το βαρεθω νωρις λογω μιροτερου κυβισμου και επισης δεν κανει για ταξιδια (υποθετω)

Το honda δεν με τρελενει και ειναι ακριβο αλλα τα κανει ολα.

Xsr πανεμορφο αλλα 700….

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια και τις γνωμες σας,

ptc
11/03/2023, 13:15
Αν σου άρεσε το xsr χτύπα το. Για κάποιον που έχει το μυαλό του στη θέση του (το υποθέτω λόγω ηλικίας), μια χαρά είναι για πρώτο. Κάνεις και ένα σχολείο οδήγησης όταν το πάρεις για να το χαρείς ακόμα περισσότερο. Καλώς ήρθες.

Nitse3
11/03/2023, 13:44
+1 για xsr αλλά φαντάζομαι ξέρεις ότι δεν φθάνουν τα 6/7 χιλιάρικα.

Bowleno
11/03/2023, 13:48
Καλώς ήρθες:beer:
Ρίξε μια ματιά και στα voge 500 ds η ac (έχω το ac)
Ακριβώς στα λεφτά που λες, 6-6,5 χιλιάρικα κούτα...
Ίπποι 47, ούτε θα το βαρεθείς γρήγορα....

Dimmanoukas
11/03/2023, 13:50
Καλησπέρα
Ανάλογους σε πιο χαμηλό budget (βία έως τα 6 χιλ) προβληματισμούς είχα και εγώ στα 42.

Η ανάγκη όμως η δική μου είχε καθημερινή μετακίνηση εντός της Αθήνας χωρίς την προοπτική ταξιδιών λόγω ελλείψεως χρόνου.

Κατέληξα με σκούτερ το οποία επιλογή την έχω καταευχαριστηθει.
Πριν πάρω το σκούτερ κοιτούσα και εγώ γυμνά ή τύπου scrambler λόγω της αισθητικής κυρίως.
Είχα δει και καβαλήσει στατικά αρκετά.

Αν δεν έπαιρνα το σκούτερ εναλλακτική ήταν το ac 500 της voge.
Αξίζει να το δεις και φαίνεται να είναι ιδανική από άποψη βάρους επιδόσεων και κιλών για έναν νέο οδηγό σαν και εμάς.

Βέβαια έκατσα πάνω και στο interceptor της royal enfield και εκεί έπαθα έρωτα από αισθητική αλλά τόσο το κόστος για εμένα αλλά και χωρίς ασφαλές πάρκινγκ για να φυλαχθεί με απέτρεψαν από την κτήση της.

Έπειτα από μόλις τρεις μήνες καθημερινής κυκλοφορίας πιάνω τον εαυτό μου να κρυφό κοιτάζει στα φανάρια περισσότερο μηχανές τύπου cbx και παρά τα γυμνά και ρετρό (τα οποία βέβαια ακόμη χαζεύω) αλλά επειδή με έχει κερδίσει περισσότερο η αίσθηση μετακίνησης με δίκυκλο και όχι καθαρά μόνο το στυλ.

Για να μην παρεξηγηθώ θα επέλεγα ίσως πιο συνειδητά μια μηχανή που θα μου πρόσφερε ευκολίες ως προς να την οδηγήσω ιδανικά όλο το χρόνο (από άνεση, προστασία από αέρα κλπ ευκολίες) έναντι απόλυτα της αισθητικής, αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να το νιώσεις εσύ... γιατί και σε εμένα τα έλεγαν συνάδελφοι από το γραφείο αλλά δεν τους πολύ άκουγα μέχρι όντως να οδηγήσω ο ίδιος κάτι και να έχω την πρώτη επαφή.

Πάντως και το xsr και πολλά άλλα είναι και φαίνονται τέλεια. Καλή επιλογή σε ότι διαλέξεις και με το καλό να μπεις στον όμορφο κόσμο της μηχανής.

Giorgoszoup
11/03/2023, 13:52
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,

Το προβλημα δεν ειναι τα χρηματα αλλα οτι δεν θα ηθελα να δωσω 9000 ως νεος οδηγος .αλλα το ατιμο ειναι πανεμορφο.

Για να επανελθω, για το mt η αποψη σας?

Nostradamus
11/03/2023, 13:55
Από αυτά που αναφέρεις θα έπαιρνα το cb500x. Είναι πιο all around από όλα.

Αν θες να ανοίξει η κουβέντα, εγώ δεν θα έπαιρνα σίγουρα καινούργιο για την ωρα. Θα πήγαινα καρφί σε Honda nc700. Και τα οποια ρέστα βενζίνες. Ελπίζω στα 6-7 να μην υπολογίζεις τον εξοπλισμό (που το θέλει το χιλιάρικο του και αυτός).

Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος εύχομαι.

Dimmanoukas
11/03/2023, 14:02
Το πιο safe είναι στο βαθμό που είναι εφικτό να τα οδηγήσεις έστω και για λίγο.
Αλλιώς το σκέφτεσαι θεωρητικά και αλλιώς στην πράξη και η αίσθηση που αποκομίζεις.
Να δεις το βάρος τους, τη συμπεριφορά τους, τη θέση οδήγησης και την άνεση, την αίσθηση του αέρα, εάν θες προστασία κλπ.
Είναι σημαντικό.

Giorgoszoup
11/03/2023, 14:02
Από αυτά που αναφέρεις θα έπαιρνα το cb500x. Είναι πιο all around από όλα.

Αν θες να ανοίξει η κουβέντα, εγώ δεν θα έπαιρνα σίγουρα καινούργιο για την ωρα. Θα πήγαινα καρφί σε Honda nc700. Και τα οποια ρέστα βενζίνες. Ελπίζω στα 6-7 να μην υπολογίζεις τον εξοπλισμό (που το θέλει το χιλιάρικο του και αυτός).

Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος εύχομαι.
Προφανως τα χρηματα ειναι μονο για μηχανη. Το nc ομορφο αλλα μου φαινεται λιγο βαρυ ακομα για την απειρια μου.Κατα βαση σκεφτομαι καινουργιο επειδη τα μεταχειρισμενα πανω κατω ειναι κοντα στις τιμες των καινουργιων ειναι(παντα για ιαπωνα).

Προφανως εχω κοιταξει και τα voge και benelli αλλα δεν με συγκινουν τοσο σχεδιαστικα(τι να πω ειμαι περιεργος).

Dr.Monty
11/03/2023, 14:38
Ημουν ακριβώς στην ίδια περίπτωση με εσενα. Τελικα το μονο που θα θέλεις, μολις αποκτήσεις λιγο εμπειρία, ειναι να κανεις ταξιδια. Εστω και μικρά. Αρα δες κατι σε ον οφφ. Υπαρχουν λύσεις. Καινούρια μεταχειρισμένα οτι θες. Και μη ξεχνας οτι αφου ξεκινάς τωρα έχεις να παρεις πολυ πραμα. Η μηχανη ειναι βαρέλι χωρις πατο. Εγω εδωσα 6200 για 500αρι ον οφφ και μου εχουν φυγει αλλα 4000 σε μπλιμπλικια και ψιψιψόνια. Καποια γιατι τα χρειαζεσαι καποια γιατι τα γουσταρεις.

Bowleno
11/03/2023, 14:39
Προφανως τα χρηματα ειναι μονο για μηχανη. Το nc ομορφο αλλα μου φαινεται λιγο βαρυ ακομα για την απειρια μου.Κατα βαση σκεφτομαι καινουργιο επειδη τα μεταχειρισμενα πανω κατω ειναι κοντα στις τιμες των καινουργιων ειναι(παντα για ιαπωνα).

Προφανως εχω κοιταξει και τα voge και benelli αλλα δεν με συγκινουν τοσο σχεδιαστικα(τι να πω ειμαι περιεργος).

Η τελευταία παράγραφος όλα τα λεφτά. Τι να το κάνεις αν πάρεις κάτι που δεν θες να το βλέπεις;
Εγώ τα πρότεινα με βάση τα ζητούμενα σου.
Είναι πολύ βασικό να το κοιτάς και να λαχταράς να το καβαλήσεις και να φύγεις... Όλα τα άλλα βρίσκονται!

Vassilis
11/03/2023, 16:14
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο γνωστό ερωτημα: τη μηχανή να πάρω…

Ονομάζομαι Γιωργος και αποφασισα στα "γεραματα" (41) να αγορασω μηχανη. Πηρα το Α διπλωμα σχετικα γρηγορα και ευκολα και ειμαι σε αναζητηση. Να σημειωσω οτι δεν εχω απολυτως καμια εμπειρια με μηχανες/μηχανακια, οδηγαω μονο αμαξι απο τα 18. Η μηχανη ηταν παντα ενα απωθημένο που για διαφορους λογους δεν το προχωρουσα.Οποτε πανω κατω η αγορα της αφορα μονο την προσωπικη μου ψυχοθεραπεια. Ειμαι 1.80, 90 κιλα.
Το πλανο ειναι καθημερινη μετακινηση εντος αθηνας, και βολτες σκ οσο μπορω και αντεχω και ισως στο μελλον που θα εχω αποκτησει την εμπειρια και αυτοπεποίθηση μεγαλυτερα ταξιδια. Budget δεν εχω προβλημα ( υποθετω 6-7000).

Παμε στο τι μου αρεσει και θελω την γνωμη σας.

Mt-03 πανεμορφο μηχανακι, ελαφρυ για μενα και οσο γκαζι χρειαζεται. Με προβληματιζει οτι ο συνοδηγος υποφερει αλλα στο κοντινο μελλον δεν σκοπευω να φορτωνω συνεπιβατη μεχρι να μαθω.
Honda cbx500, ευκολοδηγητο, και θα μου κανει και τα ταξιδακι που θα θελησω οταν αποκτησω αυτοπεποιθηση.
Επισης ειδα σημερα στην yamaha το xsr700 το οποιο ειναι μια κουκλα ( πολλα κυβικα το ξερω).

Το mt πραγματικα ειναι πανεμορφο αλλα με φοβιζει μηπως το βαρεθω νωρις λογω μιροτερου κυβισμου και επισης δεν κανει για ταξιδια (υποθετω)

Το honda δεν με τρελενει και ειναι ακριβο αλλα τα κανει ολα.

Xsr πανεμορφο αλλα 700….

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια και τις γνωμες σας,

Τα 700 δεν ειναι θεμα αν εχεις μυαλο. Και εγω σε σχεδον ιδια φαση μ εσενα πηγα αμεσως στα 700. Θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο και δεν θα το βαρεθεις γρηγορα. Επισης να δωσεις 9000 σαν νεος οδηγος δεν ειναι προβλημα γιατι θα δωσεις λιγα παραπανω να βαλεις καποια προστατευτικα ωστε αν εχεις καμια πτωση να παθουν ζημια εκεινα. Το θεμα με το XSR ειναι οτι ουτε εκεινο κανει ταξιδια γιατι θα σε κουρασει ο ανεμος. Οποτε ριξε μια ματια και στο Tracer αν σου αρεσει σχεδιαστικα.

telegonos
11/03/2023, 16:23
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο γνωστό ερωτημα: τη μηχανή να πάρω…

Ονομάζομαι Γιωργος και αποφασισα στα "γεραματα" (41) να αγορασω μηχανη. Πηρα το Α διπλωμα σχετικα γρηγορα και ευκολα και ειμαι σε αναζητηση. Να σημειωσω οτι δεν εχω απολυτως καμια εμπειρια με μηχανες/μηχανακια, οδηγαω μονο αμαξι απο τα 18. Η μηχανη ηταν παντα ενα απωθημένο που για διαφορους λογους δεν το προχωρουσα.Οποτε πανω κατω η αγορα της αφορα μονο την προσωπικη μου ψυχοθεραπεια. Ειμαι 1.80, 90 κιλα.
Το πλανο ειναι καθημερινη μετακινηση εντος αθηνας, και βολτες σκ οσο μπορω και αντεχω και ισως στο μελλον που θα εχω αποκτησει την εμπειρια και αυτοπεποίθηση μεγαλυτερα ταξιδια. Budget δεν εχω προβλημα ( υποθετω 6-7000).

Παμε στο τι μου αρεσει και θελω την γνωμη σας.

Mt-03 πανεμορφο μηχανακι, ελαφρυ για μενα και οσο γκαζι χρειαζεται. Με προβληματιζει οτι ο συνοδηγος υποφερει αλλα στο κοντινο μελλον δεν σκοπευω να φορτωνω συνεπιβατη μεχρι να μαθω.
Honda cbx500, ευκολοδηγητο, και θα μου κανει και τα ταξιδακι που θα θελησω οταν αποκτησω αυτοπεποιθηση.
Επισης ειδα σημερα στην yamaha το xsr700 το οποιο ειναι μια κουκλα ( πολλα κυβικα το ξερω).

Το mt πραγματικα ειναι πανεμορφο αλλα με φοβιζει μηπως το βαρεθω νωρις λογω μιροτερου κυβισμου και επισης δεν κανει για ταξιδια (υποθετω)

Το honda δεν με τρελενει και ειναι ακριβο αλλα τα κανει ολα.

Xsr πανεμορφο αλλα 700….

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια και τις γνωμες σας,

Είσαι τόσο αρχάριος που οτι και να πάρεις, θα μάθεις με αυτό και θα το θεωρείς την συνήθη νόρμα όσο αναφορά τις ιδιότητές του.

Εγώ θα σου έλεγα, πήγαινε σε εκθέσεις και πάρε αυτό που σου αρέσει πιο πολύ και νοιώθεις καλά πάνω του.

Ολα τα άλλα θα τα βρεις.

Το αν θα πάρεις καινούριο ή μεταχειρισμένο, εσύ το ξέρεις. Εγώ ας πούμε, για μηχανή αρχάριου, θα έπαιρνα κάτι φτηνό μεταχειρισμένο, με την λογική ότι ως αρχάριος, μάλλον θα το ρίξω και θα του κάνω ζημιές, οπότε να μην έχει μεγάλο κόστος.

Οπως γράφω ΠΑΝΤΑ σε νέους οδηγούς, ΠΡΟΣΕΧΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ όταν θα ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι έμαθες, ότι τόχεις. Τότε θα είναι ο ΜΕΓΑΛΟΣ κίνδυνος να κάνεις κάποιο λάθος.

doctoras
11/03/2023, 16:53
Παλιά δεν υπήρχαν κατηγορίες και μοντέλα. Τώρα που έφτιαξαν λίγο και τα διπλώματα και τις κατηγορίες και οι κατασκευαστές πρόσθεσαν πολλά μοντέλα. Δε βρίσκω κανένα λόγο να μη πας σε Α2 και αν ποτέ ξεπεράσεις τις δυνατότητες του μηχανακιού τότε να πας στο επόμενο

Το MT03 που ρώτησες είναι φανταστικό μηχανάκι και τοσο όσο χρειάζεται για νεοεισερχόμενο με σπορ ανησυχίες γιατί το μοτερ και ψυχή έχει και γκάζι

Αν ο συνεπιβάτης είναι μικρόσωμος σχετικά τύπου κοπέλα 50-60 κιλά δεν θα έχεις κανένα θέμα αν είναι κάνα γομάρι 90κιλα είναι οκ για αστικές περιαστικές μετακινήσεις, θα είναι δύσκολα όμως για ταξίδι.
Ενώ solo ταξίδι το μηχανάκι δεν έχει κανένα θέμα να γυρίσει όλη την Ελλάδα.

Το xsr700 που ανέφερες έχει τους ίδιους χώρους με το MT03
Αν σε ενδιαφέρει το στυλ στην Α2 εκπροσωπείται στην Honda το cb300r

Αν σε ενδιαφέρει ο συνεπιβάτης και μακρινά ταξίδια τα ΣΚ, καλύτερα να πας σε λουκ adve, όπως cb500x, 390adventure

Υπολόγισε στα κόστη (που δεν είναι τίποτα) να κάνεις κάποιο από τα σχολεία ασφαλούς οδήγησης να μάθεις βασικά πράγματα για τον χειρισμό της μοτοσικλέτας σου (που δεν διδάσκονται στις άδειες οδήγησης).

motojojo
11/03/2023, 17:16
Γενικα ότι ειπαν οι προλαλησαντες.

Το ΜΤ03 δε νομιζω να το βαρεθεις εντός πόλης, ειναι τόσο όσο χρειάζεται κανείς για αστικές μετακινήσεις. Στις υπεραστικές θα σου φανεί λίγο.

Μέχρι τότε όμως αν δε βαριέσαι τις ανταλλαγες και τις αγοραπωλησίες ξεκινάς με αυτό και σε καναδυο χρόνια το πολύ πας σε κάτι μεγαλύτερο. Αλλιως βουρ για το XSR (που όντως ειναι πανέμορφο!)

Ανάμεσα όμως σε xsr και cb500 με διαφορά το πρώτο, μιας και σου αρέσει. Αφού πρόκειται και για προσωπική ευχαρίστηση πάρε κάτι που να σε ενθουσιάζει.

panavour
11/03/2023, 21:17
Εχω voge 500 ds,θα στο προτεινα στο μπατζετ σου,αλλα αφου δεν σ αρεσει,τοτε cb500x απο μενα. Τα κανει σχεδον ολα και συμφερει.Επιδοσεις αρκετες για αρχαριο,δεν θα σε φοβισει και θα σ αρεσει.

Menes
27/06/2023, 11:54
Καλησπέρα και από εμένα.
Επειδή είμαι στην ίδια φάση (λίγο μικρότερος) αλλά με ίδιο μυαλό-νοοτροπία και budget 5.000-6.000€ .. τελικά τι πήρες?

Εμένα το μόνο που με προβληματίζει με το ΜΤ03 είναι αν μπορείς να κάνεις ταξίδι με 120-130km/h. Διάβασα ότι μέχρι τις 5000 στροφές (όπου κρατάει και την οικονομία του) είναι ομαλό και ξεκούραστο στα 110km/h. Μετά αρχίζει "τρίξιμο", να "κουνάει" και κουράζει για ταξίδι, δε θυμάμαι ακριβώς πως το έκφρασε ένας σε ένα review. Έρχομαι από δίχρονο Typhoon 125(150 πρέπει να είναι από τον προηγούμενο) το οποίο πάει άνετα μέχρι τα 110km με ότι κακό αυτό συνεπάγετε(έχει πιάσει μέχρι 140 Αττική Οδό).

Επίσης έχουμε εικόνα πόση κατανάλωση σταθερά σε τέτοια χιλιόμετρα?
Ξέρω ότι έχει 3.8 μέσα στην πόλη μέχρι 5000 στροφές και φτάνει 4.2 αν κάνεις και ανοίγματα. Αν γενικά τρέχεις όλοι λένε ότι ανεβαίνει η κατανάλωση χωρίς να λένε πόσο. Εγώ θα είμαι χρήστης που το πολύ πολύ να βρίσκω άδειο δρόμο και να κάνω κάνα άνοιγμα αλλά αν μπορούσα να κάνω και κάνα ταξιδάκι λογικά δεν θα το αλλάξω ποτέ.

Bowleno
27/06/2023, 12:33
Καλησπέρα και από εμένα.
Επειδή είμαι στην ίδια φάση (λίγο μικρότερος) αλλά με ίδιο μυαλό-νοοτροπία και budget 5.000-6.000€ .. τελικά τι πήρες?

Εμένα το μόνο που με προβληματίζει με το ΜΤ03 είναι αν μπορείς να κάνεις ταξίδι με 120-130km/h. Διάβασα ότι μέχρι τις 5000 στροφές (όπου κρατάει και την οικονομία του) είναι ομαλό και ξεκούραστο στα 110km/h. Μετά αρχίζει "τρίξιμο", να "κουνάει" και κουράζει για ταξίδι, δε θυμάμαι ακριβώς πως το έκφρασε ένας σε ένα review. Έρχομαι από δίχρονο Typhoon 125(150 πρέπει να είναι από τον προηγούμενο) το οποίο πάει άνετα μέχρι τα 110km με ότι κακό αυτό συνεπάγετε(έχει πιάσει μέχρι 140 Αττική Οδό).

Επίσης έχουμε εικόνα πόση κατανάλωση σταθερά σε τέτοια χιλιόμετρα?
Ξέρω ότι έχει 3.8 μέσα στην πόλη μέχρι 5000 στροφές και φτάνει 4.2 αν κάνεις και ανοίγματα. Αν γενικά τρέχεις όλοι λένε ότι ανεβαίνει η κατανάλωση χωρίς να λένε πόσο. Εγώ θα είμαι χρήστης που το πολύ πολύ να βρίσκω άδειο δρόμο και να κάνω κάνα άνοιγμα αλλά αν μπορούσα να κάνω και κάνα ταξιδάκι λογικά δεν θα το αλλάξω ποτέ.

Δεν νομίζω να έχει πάρει ακόμα, αν δεις την ημερομηνία που απάντησε, πιο πάνω.
Η κατανάλωση είναι ακριβώς αυτή που έγραψες, δεν πάει πιο πάνω και τελική να πιάσεις ( Ac 300 είχα, το ίδιο μοτέρ είναι) ταξίδι κρατάει άνετα 110-120 πάνω από εκεί κουράζει και λυπάσαι και το μοτέρ κιόλας (μονοκυλινδρο, γαρ) ήταν ο μόνος λόγος που πήγα στο ac 500 :D
Aν μπορείς να δώσεις 6.000 πήγαινε αβλεπί στο 525 που βγήκε τώρα, είτε dsx είτε acx η μόνη διαφορά που έχει με το προηγούμενο μοντέλο είναι το μοτέρ και τίποτα άλλο ουσιαστικά.
Με 5.500 (η και λιγότερο λόγω του νέου 525) πας σε ds 500 η ac 500 η πλέον συμφέρουσα αγορά.....

Aps07
27/06/2023, 12:47
Καλησπέρα και από εμένα.
Επειδή είμαι στην ίδια φάση (λίγο μικρότερος) αλλά με ίδιο μυαλό-νοοτροπία και budget 5.000-6.000€ .. τελικά τι πήρες?

Εμένα το μόνο που με προβληματίζει με το ΜΤ03 είναι αν μπορείς να κάνεις ταξίδι με 120-130km/h. Διάβασα ότι μέχρι τις 5000 στροφές (όπου κρατάει και την οικονομία του) είναι ομαλό και ξεκούραστο στα 110km/h. Μετά αρχίζει "τρίξιμο", να "κουνάει" και κουράζει για ταξίδι, δε θυμάμαι ακριβώς πως το έκφρασε ένας σε ένα review. Έρχομαι από δίχρονο Typhoon 125(150 πρέπει να είναι από τον προηγούμενο) το οποίο πάει άνετα μέχρι τα 110km με ότι κακό αυτό συνεπάγετε(έχει πιάσει μέχρι 140 Αττική Οδό).

Επίσης έχουμε εικόνα πόση κατανάλωση σταθερά σε τέτοια χιλιόμετρα?
Ξέρω ότι έχει 3.8 μέσα στην πόλη μέχρι 5000 στροφές και φτάνει 4.2 αν κάνεις και ανοίγματα. Αν γενικά τρέχεις όλοι λένε ότι ανεβαίνει η κατανάλωση χωρίς να λένε πόσο. Εγώ θα είμαι χρήστης που το πολύ πολύ να βρίσκω άδειο δρόμο και να κάνω κάνα άνοιγμα αλλά αν μπορούσα να κάνω και κάνα ταξιδάκι λογικά δεν θα το αλλάξω ποτέ.

κατοχος mt 03,μετά τα 110 ούτε κουνάει ούτε τρίζει,δικάβαλο πηγαίνεις σταθερά 130-140 απλά μετά τα 140 με δικάβαλο και φορτωμένος δεν εχεις γκάζι για προσπέραση.Τελική εχει 180 σκυμμένος,κρεμασμένος κλπ αλλα ξανα λεω με 140 πας απροβλημάτιστα.
Μια περίοδο που το πήγαινα στα κόκκινα συνέχεια,αλλάζα στις 9-10 χιλιάδες,εκανα συνεχεια ανοίγματα κλπ δεν είδα ποτέ πάνω απο 4.4