PDA

View Full Version : META AΠO 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 23.000ΧΛΜ ΧΩΡΙΣΑΜΕ, ΔΙΟΤΙ....



MartinEden
16/03/2023, 10:39
Καλημέρα σύντροχοι

Στην βουνοκορφή, με θέα την θάλασσα θυμήθηκα την ημέρα που παρέλαβα από την αντιπροσωπία την ολοκαίνουργια VSTROM 1050 XT !

Μετά από έναν χρόνο αφού περάσαμε μαζί όμορφες στιγμές, στην άσφαλτο, στο χώμα, στην θάλασσα, στο βουνό, για διάφορους λόγους ο γάμος αυτός δεν έμελλε να έχει μέλλον. Χωρίσαμε κοινή συναίνεση, κατανοώντας και οι δύο πως αναζητάμε διαφορετικά πράγματα από αυτά που ο καθένας μπορούσε να προσφέρει στον άλλον. Αυτή ζούσε για την άσφαλτο, τα στροφιλίκια, τα ταξίδια με βαλίτσες και δεχόταν με ευχαρίστηση παρέα στο κάθισμα του συνοδηγού. Ήταν αξιόπιστη, σταθερή, νοικοκυρά σε όλα, σχετικά όμορφη (υποκειμενικό), αλλά δεν ήθελε να έρχεται παντού μαζί μου. Δεν λέω ερχόταν, αλλά να...όταν η άσφαλτος γινόταν χώμα μου φώναζε «σιγά θα πέσουμε και θα σκοτωθούμε, δεν είμαι εγώ για τέτοια!» όταν την πίεζα λίγο παραπάνω κολοκαθόταν με βία τερματίζοντας τις αντοχές της λέγοντας «είσαι ανώμαλος, δεν βλέπεις ότι έχω μόνο 160mm διαδρομή αναρτήσεων, γκαβέ εεεε γκαβέ». Εγώ από την άλλη ήθελα βουνό, χώματα, πέτρες, λάσπες, κατασκήνωση, μονοήμερη ή πολυήμερη εκδρομή, εκει που δεν πανε οι πολλοί, σε απομακρυσμένες παραλίες και σε βουνοκορφές. Γενικά ήθελα ταλαιπωρία και περιπέτεια με ύπνο κάτω από τα αστέρια ενώ εκείνη ήθελε πεντάστερο με πισινά και room service!

Με αυτά και άλλα αρχίσαμε να απομακρυνόμαστε, να γινόμαστε δυο ξένοι. Αρχισα να ξενοκοιτάω. Στο δρόμο, στην τηλεόραση, στο κινητό, στο διαδίκτυο, παντού ! Κατάλαβα ότι η αρχή του τέλους πλησιάζει. Βέβαια έγιναν προσπάθειες να τα βρούμε, της πήρα καινούργια παπούτσια, την στόλισα με διάφορα κοσμήματα γιατί η αλήθεια είναι πως εκτιμούσα όλα τα προτερήματα της, αλλά μάταια, είχαμε διαφορετική φιλοσοφία ζωής και η απόσταση μεγάλη για να συνεχίσουμε την συμβίωση. Απειρες στιγμές ζήσαμε που δεν είναι της παρούσης να εξιστορήσω, ίσως κάποια στιγμή μελλοντικά. Έτσι πήρα την μεγάλη απόφαση μετά από πολύ ψάξιμο, εγκεφαλικό κάψιμο, βράσιμο και ανισόρροπο αυτοκράξιμο να χωρίσουμε και να τραβήξει ο καθένας τον δρόμο του.

Ποιο ώριμος πλέον, με μεγαλύτερη εμπειρία, αυτογνωσία και την πίστη πώς πλέον γνωρίζω τη θέλω από την ζωή (γελάω μόνος μου, μπορείτε να γελάσετε και σεις !). Την θέση της προηγούμενης σχέσης την πήρε, αμέσως μετά τον χωρισμό, μια νέα αγάπη. Άλλωστε ο ευκολότερος τρόπος να ξεπεράσεις έναν χωρισμό είναι να τον αντικαταστήσεις με μια καινούργια σχέση. Ο έρωτας με έρωτα περνάει. Είμαστε μαζί λίγο καιρό, είμαι ακόμα ενθουσιασμένος, στα μέλια που λένε, οπότε ότι και να πω αυτή την στιγμή θα έχει τόνο υπερβολής. Αυτό που μπορώ να εκτιμήσω ως πρώτη εντύπωση είναι ότι φαίνεται ποιο πρόθυμη για τρελές και περιπέτειες, εκτός δρόμου. Εντός ασφάλτου δεν φαίνεται να υστερεί σε σχέση με την προηγούμενη μου αγάπη. Βέβαια βοηθάει και η καταγωγή της, είναι από την αφρική ξέρετε και στις φλέβες της κυλάει αίμα Dakar. Τα υπόλοιπα όταν την γνωρίσω καλύτερα...

Όπως ο περήφανος γκόμενος, πετεινός και κλαρινόγαμπρος, που θέλει να εντυπωσιάσει τους φίλους του με την νέα του κατάκτηση, δεν θα μπορούσα να μην σας δείξω και μία φώτο, για να πάρουν υπόσταση η λέξεις και να μεταμορφωθεί το κείμενο σε εικόνα.

442014

thunder ace
16/03/2023, 10:49
Δεν πιστεύω να βρεθειτε στο δρόμο και να σου κάνει σκηνή;

panavour
16/03/2023, 10:50
Βίον ανθοσπαρτον.

sapila racing
16/03/2023, 11:19
Ωραία τα γράφεις!
Καλα να περασετε με την Africa. :beer:

bulmont
16/03/2023, 12:07
Ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υπέροχη, να την χαίρεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

azar41
16/03/2023, 12:25
Με γειά την αφρικάνα,καλά χιλιόμετρα!

KotsosDR
16/03/2023, 12:28
Καλοτάξιδη ! :beer:

billy84
16/03/2023, 12:50
Καλορίζικο! Πολύ ωραίο το Αφρικα με τα συγκεκριμένα γραφικά. Νομίζω το πιο όμορφο από τότε που παρουσιάστηκε!

katsar
16/03/2023, 13:24
Πολύ καλό, καλές βόλτες !!!

gior-gos
16/03/2023, 13:47
Πολύ ωραίο το κείμενό σου, πανέμορφη η μοτοσικλέτα! Καλορίζικη! :beer:

Bowleno
16/03/2023, 13:57
Μεγειές! Έτσι είναι, άλλη δίνει κώλ@ και πίπ@ και άλλη κάνει ΤΑ γιουβαρλάκια...:lol:
Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα:beer:

Lioulios
16/03/2023, 14:51
Wow.

:beer:

doctoras
16/03/2023, 16:02
Ωραίο το εργαλείο καλορίζικο να το χαίρεσαι! :beer:

arisrodolivos
16/03/2023, 16:05
Ωραιος ο φιλος ;) Καλοριζικη

Nostradamus
16/03/2023, 16:35
Καλο-λασπωτη να ειναι η νεα αγαπημενη !

Tsber
16/03/2023, 20:31
Καλορίζικη και καλά χιλιόμετρα παντός εδάφους :beer:

STF
16/03/2023, 21:08
Καλορίζικη και καλολάσπωτη Αφρικάνα!

KotsosDR
17/03/2023, 09:42
Καλημέρα , αν θέλεις κάνε και ένα κόπο να μας πείς τι σε οδήγησε στη συγκεκριμένη επιλογή σε σχέση με το TENERE (WR) για παράδειγμα, που θυμάμαι πως ήταν στο στόχαστρό σου (ή πιθανό άλλο ανταγωνισμό) .

Υ.Γ. Τα χρώματα της αφρικάνας είναι απλά πανέμορφα!

MartinEden
17/03/2023, 17:37
Καλημέρα , αν θέλεις κάνε και ένα κόπο να μας πείς τι σε οδήγησε στη συγκεκριμένη επιλογή σε σχέση με το TENERE (WR) για παράδειγμα, που θυμάμαι πως ήταν στο στόχαστρό σου (ή πιθανό άλλο ανταγωνισμό) .

Υ.Γ. Τα χρώματα της αφρικάνας είναι απλά πανέμορφα!

Καλησπέρα !

Καταρχήν να πω ότι, η τελική επιλογή μιας μοτοσυκλέτας είναι ή θα έπρεπε να είναι, καθαρά και ξεκάθαρα προσωπική υπόθεση. Απαραίτητο είναι να διενεργήσεις την έρευνα σου, να κάνεις όσα περισσότερα test drive είναι δυνατόν, να αποφασίσεις για την χρήση που θα κάνεις, και μετα να δώσεις χρόνο να ωριμάσουν όλες αυτές οι πληροφορίες, να μεγαλώσει ο σπόρος και στο τέλος να επιλέξεις κατά σειρά, με την καρδιά, τον νου και την τσέπη.

Οι λόγοι που η τελική μου επιλογή ήταν το Africa ενώ στο τραπέζι των επιλογών βρισκόταν το KTM 890 Adventure R, το Tenere World Raid και το Tenere 700 ήταν, κατά σειρά, οι παρακάτω. Να τονίσω εδώ ότι, όπως προανέφερα, η επιλογή είναι καθαρά προσωπική. Που σημαίνει ότι για κάποιον άλλο η προταιρεότητα επιλογών μπορεί να είναι διαφορετική και η τελική επιλογή άλλη. Στην τελική το αλατοπίπερο της ζωής είναι η διαφορετικότητα. Αν ειμασταν όλοι το ίδιο, σκεφτόμασταν, επιθυμούσαμε και επιλέγαμε τα ίδια, η ζωή θα ήταν ανούσια και βαρετή !!!

Πάμε λοιπόν...

1 Αξιοπιστία Honda
2 Κυβικά, ροπή και ιπποδύναμη
3 Χωμάτινες δυνατότητες
4 Άνετο ταξίδι με βαλίτσες
5 Εμφάνιση
6 Ηλεκτρονικά Honda
7 Βάρος (για μηχανή 1100 Κυβικά)
8 Συμπίεση Κινητήρα (απλή αμόλυβδη)
9 Μεταπωλητική αξία
10 Εμφάνιση (το ξέρω πως το έχω ξαναπεί αλλά είναι τόσο κ...λα που πρέπει να το πω δύο φορές)

lleonidas
17/03/2023, 17:41
Καλές βόλτες με την κυρία!

Lioulios
17/03/2023, 20:26
Η αφρικα ειναι η μοναδικη μοτοσυκλετα που κοιταζω και μου αρεσει .Μου αρεσει παντου , δεν με χαλαει τιποτα πανω της .
Να την χαιρεσαι . Ζηλευω με την καλη ενοια .

Lioulios
18/03/2023, 10:47
Εχεις πμ

zannisvel
18/03/2023, 10:54
Κούκλα φίλε!!! Να τη χαρείς!!
:rakaki:

karellen
18/03/2023, 12:05
Μας στεναχώρησες λίγο στην εισαγωγή του κειμένου σου αλλά κατόπιν μας χαροποίησες.
Καλορίζικη η Αφρικάνα σου,αγρατζούνιστη και καλές χωματάδες! :beer:

MartinEden
18/03/2023, 12:13
Εχεις πμ

Σου έστειλα μήνυμα

PaNick67
18/03/2023, 12:25
1 Αξιοπιστία Honda
2 Κυβικά, ροπή και ιπποδύναμη
3 Χωμάτινες δυνατότητες
4 Άνετο ταξίδι με βαλίτσες
5 Εμφάνιση
6 Ηλεκτρονικά Honda
7 Βάρος (για μηχανή 1100 Κυβικά)
8 Συμπίεση Κινητήρα (απλή αμόλυβδη)
9 Μεταπωλητική αξία
10 Εμφάνιση (το ξέρω πως το έχω ξαναπεί αλλά είναι τόσο κ...λα που πρέπει να το πω δύο φορές)

Καλοριζικη, καλοταξιδη, και καλολασπωτη!!

Ειναι οντως κουκλα. Να την χαρεις οπως της πρεπει!

Christos ktm R
18/03/2023, 12:50
Καλορίζικο κ Καλοταξιδο!

mizz
24/03/2023, 15:46
καλοτάξιδο το μωρό!