PDA

View Full Version : Μια βδομάδα Trial (Beta Alp 200 )



Λευκάδιος
26/03/2023, 10:08
Δανείζομαι τον τίτλο από το άρθρο του Νίκου Θεοδωράκη στο MOTO πριν 22 χρόνια .
442199

Ανέκαθεν μου άρεσαν τα ψευδοtrial και συχνά πυκνά έψαχνα στις αγγελίες χωρίς όμως να προχωρούσα σε αγορά κάποιου λόγο οικονομικών.

Πριν έναν χρόνο και κάτι είδα ένα Beta Alp200 σε σχετικά χαμηλή τιμή κοντά στην Επίδαυρο και πήγα να το δω με έναν φίλο.
Το είχε αγοράσει (από Β.Ελλαδα) ένα παιδί για την κοπέλα του αλλά τους είχε ταλαιπωρήσει πολύ με διάφορα θέματα.Το αποκορύφωμα ήταν ένα βραχυκύκλωμα (συνοδευόμενο με καπνούς) κάτω από την σέλα χωρίς καν το κλειδί να βρίσκεται στον διακόπτη.
Το έκανα μια σύντομη βόλτα και παρόλο που ήθελε δουλίτσα αποφάσισα να το πάρω.
Την μέρα που ήρθε στο σπίτι με μεταφορική .
442200

Στην φωτογραφία δεν βλέπετε το πλάγιο σταντ γιατί είναι από την δεξιά πλευρά :lol: (εδράζεται στο ψαλίδι).
Το δεξιό σταντ είναι επιλογή σε αρκετά καθαρόαιμα trials,η Beta το έβαλε αριστερά μετά τα πρώτα 2-3 χρόνια στην παραγωγή.
Το συγκεκριμένο είναι μοντέλο 2002,έμεινε σε αυτή την μορφή περίπου μέχρι το 2006 όπου άλλαξε εντελώς μορφή και σκελετό πάντα με τον αερόψυκτο διβαλβιδο κινητήρα από Suzuki DR200.
Σε σχέση με τα περισσότερα DR200 έχει και μανιβέλα πέρα από μίζα . Καρμπυρατέρ/εξατμιση είναι επίσης ολόιδια με το Suzuki.

Εδώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά του
https://www.motorcyclespecs.co.za/model/Beta/beta_alp200_4t.htm

Οδηγικά το μικρό Alp είναι πολύ ενδιαφέρον.Εχει πολύ μικρό όγκο και βάρος σε σημείο να λες ότι καβαλάς BMX με μοτέρ .
Όσο πιο πυκνή είναι η κίνηση στην πόλη τόσο το καλύτερο για αυτό.Χωράει κυριολεκτικά παντού, το τιμόνι κόβει πάρα πολύ (σχεδόν όσο ενός καθαρόαιμου trial) ενώ στα φανάρια ξεκινάει σβέλτα μέχρι τα περίπου 50-60χλμ/ώρα .
Το μοτέρ του αν και αδύναμο έχει ελαστικότητα και μπορώ να κινούμαι ακόμα και με 5η σχέση και χαμηλές στροφές .
Από κατανάλωση και αυτονομία σε βενζίνη δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα (γιατί δεν δουλεύει το κοντέρ..) αλλά οι περισσότεροι κάτοχοι DR200 μιλούν για περίπου 3.5 λίτρα/100χλμ.
Το ελατήριο του αμορτισέρ (θα επανέλθω σε αυτό αργότερα) ειναι σκληρό και επιτρέπει να κάθεται συνεπιβάτης χωρίς να υποχωρεί το πίσω μέρος.Ενδεικτικά η Beta για αυτό το μηχανάκι 110 γεμάτων κιλών δίνει μέγιστο βάρος φορτίου 280 κιλά :lol:.
Στο χώμα το μικρό είναι αποκάλυψη,παρόλο που αρχικός σκοπός ήταν (πέρα από το commuting) να το χρησιμοποιώ στα μονοπάτια στέκεται αξιοπρεπέστατα και σε πιο ανοιχτά ονοφαδικα κομματια
Έχει γρήγορη γεωμετρία που αρχικά τρομάζει αλλά όταν το συνηθίσεις μπορείς να κινηθείς αρκετά γρήγορα για τον χαρακτήρα του .

Λευκάδιος
26/03/2023, 10:26
Άρχισα σιγά σιγά τα πρώτα μαζέματα ..το καρμπυρατέρ δεν λειτουργούσε σωστά οπότε ανοίχτηκε για έλεγχο και πιθανό καθάρισμα .
442202

Και βρέθηκε (ή μάλλον δεν βρέθηκε :lol: ) η έλλειψη oring στην εισαγωγή .
442203

Τοποθέτηση του oring και το πρόβλημα λύθηκε.
442205

Κάποιος κάπου έβαλε μια τεράστια μπαταρία με αποτέλεσμα να σπρώχνει το φιλτροκουτι προς τα έξω και μάλιστα να σπάσει ένα αυτάκι/βάση που πιάνει στο πλαίσιο.
442206

Τα πλαϊνά καπάκια δεν εφάρμοζαν σωστά λόγο της μεγάλης μπαταρίας,ανεκδιήγητοι λέμε :cry:
442207

Καινούργια μπαταρία στο σωστό μέγεθος και specs
442208

Λευκάδιος
26/03/2023, 10:53
Το ψαλίδι είχε μεγάλους τζόγους οπότε βγήκε για φρεσκάρισμα
442209

Αυτά βγήκαν από μέσα του :cry:
442210

442211

442212

Μερικά γνήσια ανταλλακτικά, ρουλεμάν βρήκα εμπορίου
442213

Λευκάδιος
26/03/2023, 11:05
Το ψαλίδι βάφτηκε με ηλεκτροστατική
442214

442215

Το αμορτισέρ της Olle πήγε και αυτό για επισκευή καθώς είχε διαρροή.
Κανονικά δεν είναι επισκευάσιμο αλλά μπήκε βαλβίδα πλήρωσης αζώτου όπως συνηθίζουν να κάνουν οι αναρτησάδες σε αντίστοιχα αμορτισέρ.
442216

Καινούργια ρουλεμάν για τα άκρα του αμορτισέρ
442217

Έτοιμο
442218

442219

Λευκάδιος
26/03/2023, 11:14
Η πίσω τρόμπα φρένου είχε και αυτή διαρροή,την άνοιξα ,την καθάρισα αλλά δεν έβρισκα Κιτ επισκευής σε χαμηλή τιμή.
Ενδεικτικά βρήκα κιτ επισκευής γύρω στα 35-40 ευρώ ενώ ολόκληρη η τρόμπα είχε 50-55 ευρώ..
442220

442221

Άνοιξα για καθάρισμα και την πίσω δαγκάνα
442222

Αντικατάσταση και του δοχείου υγρών
442223

Λευκάδιος
26/03/2023, 11:47
Ισιωμα του αριστερού μαρσπιέ
442224

Τα μαρσπιέ μαζί με τις μακριές βάσεις τους μπορούν να τραμπαριστούν αριστερά/δεξιά και να έρθουν πιο πίσω από τον άξονα ψαλιδιού.Αυτο βοηθάει στο να σηκώνεται πιο εύκολα ο μπροστινός σε συνθήκες trial.

442226

Η παρακάτω φωτογραφία είναι από το μανουαλ
442225

H Βeta έδινε τότε και έξτρα κοντύτερα λεβιέ ταχυτήτων και πίσω φρένου γιατί η αποσταση με την νέα θέση των μαρσπιέ είναι πολύ μεγάλη .

Το θέμα με τις μακριές βάσεις των μαρσπιέ είναι ότι στην κανονικη τους θέση φέρνουν τα πόδια πολύ μπροστά και όταν είσαι όρθιος πέφτει αρκετό βάρος μπροστά.
Δεν είναι κάτι τραγικό αλλά ο μπροστινός τροχός δεν σηκώνεται ούτε με σφαίρες .
Το ιδανικότερο σημείο μάλλον δεν είναι ούτε μπροστά ούτε πίσω αλλά στο κέντρο.
Στο Γερμανικό Beta φόρουμ φτιάχνουν βάσεις και λεβιέ για να είναι στην μέση.Ισως στο μέλλον να ασχοληθώ περισσότερο με αυτό.
442227

442228

442229

Για βελτίωση της εργονομίας έβαλα γωνιακούς αποστάτες τιμονιού ,για τα 185cm μου ήταν must μια τέτοια αλλαγή.
442230

442231

442232

Λευκάδιος
26/03/2023, 12:30
Αλλαγή λαδιού (ευγενική προσφορά του 'αδερφού' STF :beer: )και καλό καθάρισμα στο μπροστινό.Απλη κατασκευή,μικρή διάμετρος καλαμιών αλλά πολύ ικανοποιητική η λειτουργία του ακόμα και σε πολύ σκληρά εδάφη (βράχους,πέτρες κλπ).

442233


442234

Αλλαγή τσιμούχας μανιβέλας
442235

Καινούργιες βίδες μαρσπιέ,λάστιχο συγκράτησης μπαταρίας,λάστιχα μαρσπιέ ,ντιζα κοντέρ (την πήρα αλλά αλλού είναι το θέμα..)
442236

Εδώ να τονίσω την άψογη εξυπηρέτηση της Ελληνικής αντιπροσωπείας της Beta (Fuoristrada)..ότι ανταλλακτικά έχω παραγγείλει σε μια εβδομάδα τα έχω στα χέρια μου..
Αυτό το κουβαδάκι μπαίνει κάτω από την σέλα και χωράει μικροπράγματα .
442237

O'ring στην υποδοχή του φίλτρου λαδιού .Λάδια βάζω τα ίδια με του XR,Bel Ray Thumper 10/40 και 15/50 . Ποσότητα γύρω στα 850ml.
442238

442239

Tsber
26/03/2023, 13:03
Μπράβο σου φίλε μου, επιτέλους σε άξια χέρια το μοτοσικλετάκι αυτό :beer:

Λευκάδιος
26/03/2023, 13:32
Το Alp είναι εξοπλισμένο με πλαστική σχάρα η οποία έχει χειρολαβές στις άκρες τις.
442240

Οι χειρολαβές δεν ήταν ότι πιο ανθεκτικό στο να τραβάς το μηχανάκι αριστερά δεξιά (πχ σε ένα μονοπάτι).
Κάποια στιγμή έσπασαν (χωρίς να τις τραβήξω...), πιθανόν το πλαστικό να είχε αποπολυμεριστεί.
Αν και η γνήσια σχάρα είναι φτηνή πήγα σε γνωστό μου μάστορα και έφτιαξε μια μεταλλική χρησιμοποιώντας σαν βάση μια έτοιμη (νομίζω από παπί).
Έβαλα πάνω της ένα πιάτο βαλίτσας της Shad που είχα και μετά την εργαλειοθήκη για μπροστινά φτερά της Acerbis .
Η εργαλειοθήκη κουμπώνει άψογα και βγαίνει πολύ γρήγορα από πάνω της.
442241

Το ντεποζιτο χωράει 6.8 λίτρα καυσίμου,παρόλη την μικρή κατανάλωση ήθελα να έχω έξτρα καυσίμο για τις μεγαλύτερες εξορμήσεις (ναι πάω και μακριά με το μικρό :lol: )
Πήρα ένα tank bag της Ισπανικής Hebo.Ειναι σχεδιασμένο να μπαίνει σε καθαρόαιμα trials αλλά κουμπώνει καλά και στο Alp.
σσ :Αρκετοί στο εξωτερικό χρησιμοποιούν αγωνιστικά trials για μοτοΑλπινισμό ,υπάρχουν και έτοιμα κιτ με έξτρα ντεποζιτο και κανονική σέλα πού τα μετατρεπουν σε βολτάδικα.
442242

442243

Το δεξί τσαντάκι είναι φαλτσοκομμένο γιατί σε αυτό το σημείο τα αγωνιστικά έχουν τον λαιμό της εξάτμισης .
442244

Μπουκαλάκια καυσίμου 0.6 λίτρα έκαστο,θα πάρω άλλο ένα για την δεξιά πλευρά.
442245

Φωτό σε καθιστή θέση,το αριστερό γόνατο είναι σε πιο ανοιχτή θέση αλλά συνηθίζεται γρήγορα.Βασικά με το tank bag είναι σαν να κάθομαι σε μοτοσικλέτα και όχι BMX.
442246

Σε όρθια θέση είναι σαν να μην υπάρχουν,εδώ φαίνεται καλύτερα και το μικρό μέγεθος τους.
442247

Λευκάδιος
26/03/2023, 13:34
Μπράβο σου φίλε μου, επιτέλους σε άξια χέρια το μοτοσικλετάκι αυτό :beer:

Τ'αξίζει γιατί παρότι άγνωστο στο ευρύ κοινό είναι υπέροχο μοτοσυκλετάκι,σε ευχαριστώ :beer:

Λευκάδιος
26/03/2023, 14:11
Το αμορτισέρ δυστυχώς μετά από 5-6 μήνες χρήσης άρχισε να έχει ξανά διαρροή...442248

Και επειδή μέχρι να το λύσω και να το ξαναπάω στον μάστορα έκανα κάνα δυο τρεις βόλτες δούλευε μόνο με το ελατήριο του.
Κάποια στιγμή το αμορτισέρ τερμάτισε (κυνηγούσα κάτι ΚΤΜ :bawl: ) έσπασε η βάση της πινακίδας την οποία έχασα κάπου στο βουνό .
Πήρα ένα εντουρολασπωτήρα,τον συνδύασα με το κομμάτι που είχε απομείνει αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα δεν με ικανοποιεί για το συγκεκριμένο μηχανάκι.
442249

Οπότε κατέληξα στον στοκ
442250

To αμορτισέρ επισκευάστηκε ξανά (αυτή την φορά αλλάχτηκε η τσιμούχα που δεν είχε αλλαχτεί την προηγούμενη φορά..) και δεν τερματίζει πια
αλλά ακόμα και έτσι έχω ψιλο άγχος μην χαθεί πάλι η πινακίδα.
Οπότε ή πρέπει να τον αφαιρώ (αρκετά εύκολη διαδικασία) ή πρέπει να βρω εναλλακτική λύση με μικρότερου/κοντύτερου μεγέθους βάση αλλά πάντα με στρογγυλό φανάρι .

Λευκάδιος
26/03/2023, 14:33
Ελαστικά

Αρχικά έβαλα μπροστά ένα 90/90/21 Pirelli MT21 που είχα και πίσω 120/90/18 Dunlop D952.
Tο πίσω αποδείχτηκε πολύ φαρδύ και βαρύ για το μικρό Alp.
Έβρισκαν τα πλαϊνά τακούνια του αριστερά/δεξιά στο ψαλίδι και το μηχανάκι έχασε εμφανώς την οποία δύναμη είχε.
442251

Παρόλα αυτά δούλεψα αυτό το σετ σε αρκετές βόλτες,το πίσω ακόμα και στο χώμα δεν έχανε πρόσφυση με τίποτα κάτι μου μου επέτρεπε να μπαίνω και να βγαίνω στις στροφές με τέρμα γκάζι :lol: .


Κάποια στιγμή βρήκα ένα σετάκι ελαστικών ψευδοtrial στα 50 ευρώ .
Μπροστινό IRC GP-1 (για όποιον δεν γνωρίζει την εταιρεία είναι Ιαπωνική) σε διάσταση 2.75-21 και πίσω Κινεζική αντιγραφή (μάρκας Wanda...) του μπροστινού σε διάσταση 4.10-18.
442252

442253

Το 4.10-18 είναι χαμηλότερου προφίλ από το ιδανικό (4.00-18) αλλά για τα λεφτά του κάνει μια χαρά δουλειά και στην άσφαλτο και στο (κυρίως στεγνό) χώμα .
Οπότε συνεχίζω με αυτά και βλέπουμε για την καινούργια σεζόν (Φθινόπωρο και μετά).

σσ.Παρόλο που είχα κάνει μπόλικα χλμ και βόλτες με το πίσω τακουνάτο D952 η μικρή δύναμη του Alp αδυνατούσε έστω να φθείρει έναν δείκτη που έχει στα κεντρικά τακούνια του.Το φόρεσα στο XR και το θέμα τακτοποιήθηκε αμέσως :lol:

dumutrus
26/03/2023, 14:33
Μπράβο φίλε ωραία δουλεία να το χαίρεσαι όσο για τα μικροπροβλήματα που βγαίνουν μην τα φοβάσαι απλά οι γριές παρεξηγούνται αν δεν ασχολήσαι συνέχεια μαζί τους και κάνουν νάζια.

Λευκάδιος
26/03/2023, 14:53
Μπράβο φίλε ωραία δουλεία να το χαίρεσαι όσο για τα μικροπροβλήματα που βγαίνουν μην τα φοβάσαι απλά οι γριές παρεξηγούνται αν δεν ασχολήσαι συνέχεια μαζί τους και κάνουν νάζια.
Δεν με ενοχλούν καθόλου τα μικροπροβλήματα,ίσα ίσα κάνω κάνω και ψυχοθεραπεία λύνοντας τα.
Ευχαριστώ :beer:

azar41
26/03/2023, 19:02
Mε λίγα χρήματα και πολύ όρεξη για μαζέματα έχεις ένα λειτουργικότατο μικρό μηχανάκι πασπαρτού!
Όντως υπερβολή το πίσω 120άρι,στο CRM ,110 φοράω!
Καλή συνέχεια με πολλές βόλτες!

Viking
26/03/2023, 19:39
Εξαιρετικός και ωραίο μοτέρ !

Ερώτηξις : Την μπαταρία την γέμισες εσυ υποθέτω ; Εβλεπα τώρα χθες προχθες τις διαφορες της yuasa ytz10s με την ttz10s και η διαφορά είναι ότι η πρώτη μπαίνει ξάπλα γιατί είναι κλειστή από το εργοστάσιο. Θα σε ανησυχούσε κάτι τέτοιο ή διυλίζουμε το κνουπ;

Λευκάδιος
26/03/2023, 20:40
Mε λίγα χρήματα και πολύ όρεξη για μαζέματα έχεις ένα λειτουργικότατο μικρό μηχανάκι πασπαρτού!
Όντως υπερβολή το πίσω 120άρι,στο CRM ,110 φοράω!
Καλή συνέχεια με πολλές βόλτες!

To 200 έχει ομολογκαριστεί με δύο τύπους ελαστικών ,τύπου trial και τακουνάτα.Τα πρώτα με διάσταση 4.00-18 και τα δεύτερα 120/80/18.
Ανάλογα την εταιρεία υπάρχουν ψιλοδιαφορές σε ίδιων διαστάσεων ελαστικά.
Αν πάντως ξαναβάλω τακουνάτα μάλλον θα παω για φάρδος 110 ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν βρίσκει.
Θένκς :beer:

Λευκάδιος
26/03/2023, 20:45
Εξαιρετικός και ωραίο μοτέρ !

Ερώτηξις : Την μπαταρία την γέμισες εσυ υποθέτω ; Εβλεπα τώρα χθες προχθες τις διαφορες της yuasa ytz10s με την ttz10s και η διαφορά είναι ότι η πρώτη μπαίνει ξάπλα γιατί είναι κλειστή από το εργοστάσιο. Θα σε ανησυχούσε κάτι τέτοιο ή διυλίζουμε το κνουπ;
Σε ευχαριστώ.
Την μπαταρία την πήρε φίλος επαγγελματίας μηχανικός (με την σχετική έκπτωση) και αν θυμάμαι καλά είναι τύπου gel και πρέπει να ήταν προφορτισμένη.
Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω για το αν κάποια μπαίνει ξάπλα ή όχι γιατί στο θέμα ηλεκτρολογικών γενικά έχω μαύρα μεσάνυχτα .

doctoras
26/03/2023, 23:25
εξαιρετικός Λεωνίδα! το χρωστούσες αυτό το θεμα!

το 120/90 σε αυτό το μηχανάκι όντως λίγο υπερβολικό, όμως έρχεται πλήρως με 2-3 δόντια μεγαλύτερο πίσω γρανάζι

υπάρχει εντουράδικο FIM μεικτής χρήσης αν σε ενδιαφέρει σε 110/80 που είναι για τέτοια αποδοση μοτο, σε metzeler το mc6 six days

επίσης εναλλακτικά αν ήθελες trial ελαστικό που πάει και δρόμο ανετα το pirelli MT43(αλλά πρέπει να είναι ακριβό όπως και τα 50-50% MT21)


κάνε και μια πατέντα να γυρίσει το σταντ απο τα αριστερά, απο τα δεξιά είναι σα να του έριξες κλότσο και στράβωσε..

sapila racing
27/03/2023, 08:13
Τυχερό ηταν τελικά το μηχανάκι που έπεσε στα χέρια σου.
Θα περάσετε καλα μαζί μου φαίνεται. :beer:

leftos
27/03/2023, 10:05
Εχείς ρίξει και εσύ δουλειά!!
Το μηχανάκι είναι μια χαρά για τις βόλτες που κάνουμε!

SeniorCanardo
27/03/2023, 10:45
Ωραίος και από ότι βλέπω περνάτε μια χαρά με το μικρό.
:beer:

Η αλήθεια είναι πως και εγώ το χάζευα λίγο καιρό πριν, αν και δεν βλέπω να κυκλοφορούν και πολλά στα μεταχειρισμένα.

Λευκάδιος
27/03/2023, 13:53
εξαιρετικός Λεωνίδα! το χρωστούσες αυτό το θεμα!

το 120/90 σε αυτό το μηχανάκι όντως λίγο υπερβολικό, όμως έρχεται πλήρως με 2-3 δόντια μεγαλύτερο πίσω γρανάζι

υπάρχει εντουράδικο FIM μεικτής χρήσης αν σε ενδιαφέρει σε 110/80 που είναι για τέτοια αποδοση μοτο, σε metzeler το mc6 six days

επίσης εναλλακτικά αν ήθελες trial ελαστικό που πάει και δρόμο ανετα το pirelli MT43(αλλά πρέπει να είναι ακριβό όπως και τα 50-50% MT21)


κάνε και μια πατέντα να γυρίσει το σταντ απο τα αριστερά, απο τα δεξιά είναι σα να του έριξες κλότσο και στράβωσε..
Γιώργος όχι Λεωνίδας,εκτός αν ήθελες να γράψεις Λευκάδιε :) .
Τα MT43 στην Αγγλία είναι τα πιο διαδεδομένα λάστιχα για το Alp αλλά είναι πανάκριβα τα ρημάδια.Επισης έχω υπόψιν και τα Maxxis Trialmaxx M7320 που φοράνε τα KTM Freeride.
Aν και προς το παρόν κάνω μια χαρά δουλίτσα με αυτά που έχω τώρα.
Για το δεξί σταντ υπάρχει τρόπος να μπεί αριστερά αλλά να πω την αλήθεια το έχω ...συνηθίσει :lol:

Λευκάδιος
27/03/2023, 13:59
Τυχερό ηταν τελικά το μηχανάκι που έπεσε στα χέρια σου.
Θα περάσετε καλα μαζί μου φαίνεται. :beer:

Ευχαριστώ Άρη,ήδη περνάμε καλά! :beer:


442272

Λευκάδιος
27/03/2023, 14:14
Εχείς ρίξει και εσύ δουλειά!!
Το μηχανάκι είναι μια χαρά για τις βόλτες που κάνουμε!
Λευτέρη του έχω κάνει τα απολύτως απαραίτητα γιά να είναι λειτουργικό.
Όσο για τις βόλτες ...το μικρό με έχει κερδίσει και το XR το χρησιμοποιώ σπάνια σε μεγάλες βόλτες .Μάλιστα πρόσφατα ένας φίλος έλεγε χαρακτηριστικά ''Ένα xr κάθεται στη γωνία και κλαίει που δεν το παίζουνε πια"


Ωραίος και από ότι βλέπω περνάτε μια χαρά με το μικρό.
:beer:

Η αλήθεια είναι πως και εγώ το χάζευα λίγο καιρό πριν, αν και δεν βλέπω να κυκλοφορούν και πολλά στα μεταχειρισμένα.

Ευχαριστώ :beer:

Ναι είναι αρκετά δυσεύρετα στα μεταχειρισμένα ακόμα και τα νεότερα μοντέλα.Φιλος ψάχνει κάμποσο καιρό για νεότερο μοντέλο αλλά δεν βρίσκει σε προσιτές τιμές (νομίζω βρήκε ένα στα 4500).
Από την άλλη τα καινούργια έχουν 5800 .

giovani64
27/03/2023, 14:17
Μπράβο. Μεράκι, όρεξη και λιγες γνώσεις και ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Λευκάδιος
27/03/2023, 18:46
Μπράβο. Μεράκι, όρεξη και λιγες γνώσεις και ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.
Απλή κατασκευή,η χαρά του ερασιτέχνη που του αρέσει να μουτζουρώνεται.
Σε ευχαριστώ :beer:

karellen
28/03/2023, 08:27
Η προσωποποίηση του before και after,χαίρομαι να διαβάζω τέτοια πόστ.
Μπράβο Γιώργο καλές αναρριχήσεις με το κατσικάκι σου! :beer:

D3300
28/03/2023, 13:01
Περιγραφικότατος όπως πάντα Γιώργο. Τα έχουμε πει σε ανύποπτο χρόνο, καμιά ψιλή πότε θα πάμε? :lol::beer:

442279

est
28/03/2023, 13:21
Ωραίο θέμα Γιώργο!
Ούτε που την περίμενε τέτοια περιποίηση το δόλιο το μηχανάκι, καλοπερνάει στα χέρια σου! :beer:

billy84
28/03/2023, 13:57
Τεράστια υπόθεση σε τέτοιες περιπτώσεις ο κάτοχος να γνωρίζει άριστα τι κάνει και να το λύνει αυτός. Ούτε που θα ήθελα να σκεφτώ μπλέξιμο και κόστος με μαστόρια για όλα αυτά τα μαζέματα! Εξαιρετική δουλειά! Μπράβο!:beer:

PaNick67
28/03/2023, 14:33
Ευχαριστώ Άρη,ήδη περνάμε καλά! :beer:


442272

Να περνατε παντα καλα. Ωραιο προτζεκτ!

ΥΓ. Ποσο μικρος ειναι ο κοσμος.

Μολις τωρα εφυγε πελατης απο το μαγαζι με ενα ιδιο ALP σαν το δικο σου. Το εχει 20 χρονια μου ειπε και κινητηρα δεν ανοιξε, αν και πλεον πρεπει.

bulmont
28/03/2023, 18:22
Περιγραφικότατος όπως πάντα Γιώργο. Τα έχουμε πει σε ανύποπτο χρόνο, καμιά ψιλή πότε θα πάμε? :lol::beer:

442279


Γιά κανονίστε.............

442281

stavrouliasp
28/03/2023, 18:30
Μπράβο ρε φίλε. Όπως πάντα, χαίρομαι να σε διαβάζω.

Λευκάδιος
28/03/2023, 19:24
Περιγραφικότατος όπως πάντα Γιώργο. Τα έχουμε πει σε ανύποπτο χρόνο, καμιά ψιλή πότε θα πάμε? :lol::beer:

442279

Γειά σου Παναγιώτη!Σου στέλνω μήνυμα στο Messenger μήπως το ταιριάξουμε ένα πρωινό μέσα στο προσεχές ΣΚ.
Φτου φτου η κούκλα σου :beer:


Ωραίο θέμα Γιώργο!
Ούτε που την περίμενε τέτοια περιποίηση το δόλιο το μηχανάκι, καλοπερνάει στα χέρια σου! :beer:

Στα ώπα ώπα το έχω αλλά καμιά φορά το τραβάω απ'τα αυτιά :lol:

442283


Στεφ ...όπου μπύρα βάλε Ελληνικό καφέ... μονό...:p :lol:
:beer:



Τεράστια υπόθεση σε τέτοιες περιπτώσεις ο κάτοχος να γνωρίζει άριστα τι κάνει και να το λύνει αυτός. Ούτε που θα ήθελα να σκεφτώ μπλέξιμο και κόστος με μαστόρια για όλα αυτά τα μαζέματα! Εξαιρετική δουλειά! Μπράβο!:beer:
Όντως ,η κοπελιά που το είχε δεν σταμάταγε να το πηγαίνει σε μάστορα και όλο και κάτι γινόταν στην πορεία μέχρι που απηύδησε και το πούλησε.
Θένκς Billy :beer:


Να περνατε παντα καλα. Ωραιο προτζεκτ!

ΥΓ. Ποσο μικρος ειναι ο κοσμος.

Μολις τωρα εφυγε πελατης απο το μαγαζι με ενα ιδιο ALP σαν το δικο σου. Το εχει 20 χρονια μου ειπε και κινητηρα δεν ανοιξε, αν και πλεον πρεπει.
Ναι που και που πετυχαίνω και εγώ κάνα στο δρόμο.Φανταζομαι τα περισσότερα από αυτά εκτελούν χρέη commuter και όχι διασκέδασης.
Ε στα 20 χρόνια σίγουρα θα θέλει το κάτι τις του.Στο δικό μου είχε γίνει κάποια επισκευή αλλά δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει μια μικρή διαρροή λαδιού από την μεριά των δίσκων συμπλέκτη αλλά πρέπει να βρω την όρεξη/χρόνο να αλλάξω την φλάτζα που έχω πάρει εδώ και καιρό.
Cheers :beer:


Γιά κανονίστε.............

442281
Ωπ,το βαρύ πυροβολικό!Καμία Ορεινή Κορινθία να μοιράσουμε τα χιλιόμετρα;Τώρα που μεγαλώνει η μέρα νομίζω προλαβαίνουμε με τα κατσίκια στην άσφαλτο :lol:
:beer:


Μπράβο ρε φίλε. Όπως πάντα, χαίρομαι να σε διαβάζω.

Νά'σαι καλά Παντελή! :beer:

bulmont
28/03/2023, 21:05
Εννοείτε πώς βολεύει η Κορινθία....δίπλα είναι.

Εδώ πριν 3-4 χρόνια έφτασα μέχρι Παύλιανη........

442284

Λευκάδιος
29/03/2023, 18:48
Εννοείτε πώς βολεύει η Κορινθία....δίπλα είναι.

Εδώ πριν 3-4 χρόνια έφτασα μέχρι Παύλιανη........

442284
Ωραίος,έχεις ΠΜ

bulmont
30/03/2023, 18:02
Κι' εσύ επιτέλους απάντηση.....

:beer::beer:

Λευκάδιος
01/05/2023, 14:55
Update

Σε μια βόλτα στην Πάρνηθα πέρασα από το Βούτημα το οποίο είναι πασίγνωστο για την λάσπη/πηλό που σχηματίζεται μετα από δυνατές βροχές.
Ο πηλός αυτός είναι εχθρός των χαμηλών φτερών γιατί μπουκωνουν για πλάκα και δεν κυλάει ο τροχός.
Το Alp μου έχει έξτρα εργοστασιακά λαμάκια/αποστάτες φτερού που το σηκώνουν αρκετά ψηλά οπότε σκέφτηκα θα είμαι οκ ..
443009


Αμ δε :lol:
443010



Η κατάσταση που ακολούθησε ήταν σουρεάλ.
Είχε πιάσει για τα καλά απόγευμα και εγώ να παιδεύομαι να βγάλω το φτερό.Το μηχανάκι ξάπλα στο έδαφος γιατί δεν στεκόταν στο σταντ
Μπότες, εργαλεία,βίδες,ροδελες και χέρια τίγκα στις λάσπες.
Το γλυκό έδεσε όταν άκουσα ουρλιαχτά από λύκους :look:
Με αυτά και με εκείνα κάπου ξέπεσε ο ένας αποστάτης φτερού και τον έχασα.
Το ανταλλακτικό δεν είναι πια στην παραγωγή αλλά το βρήκα στην Ισπανία.
443011



Σε άλλη βόλτα έσπασα την βάση μανέτας του συμπλέκτη
Μέχρι να έρθει το γνήσιο έβαλα προσωρινά ένα φτηνό σετ (6 ευρώ )
443012


Το καινούργιο ανταλλακτικό έρχεται κομπλέ με μανέτα συν τον διακόπτη που κόβει το ρεύμα αν πατήσεις μίζα χωρίς να τραβήξεις την μανέτα του συμπλέκτη (συνήθεια της Suzuki απ'οπου και το μοτέρ).
443013


Βλέποντας την μακρύτερη μανέτα μου μπήκαν υποψίες μιας και η προηγούμενη ήταν πιο κοντή.
Η καινούργια βάση είναι πιο μακριά από την παλιά δε αυτό το σημείο
443014


Μίλησα με τον Θοδωρή (αντιπρόσωπο της Beta) και ψάχτηκε να δει τι γίνεται.
Τελικά οι κωδικοί των πρώτων Alp (όπως το δικό μου) έχουν καταργηθεί και αντικατασταθεί από αυτό που πήρα .Σε αντίθεση με το καινούργιο (που είναι μόνο σετ) υπήρχαν και ξεχωριστά .
Βάζω τους καταργημένους να υπάρχουν.Με ψάξιμο στο διαδίκτυο βρίσκονται κάποια στοκ αλλά δεν ασχολήθηκα,έβαλα πάνω το καινούργιο κωδικό και φαίνεται οκ.
Βάση : 2127051000
Λεβιέ : 21022423000


Πήρα φίλτρο αέρα για να τραμπάρω,καθαρίζω.Το
αλιό της Prox
443015

Και το καινούργιο της Twin Air,τον συγκεκριμένο κωδικό δεν τον είχε ξαναφέρει ο Τασούλης (παρά μόνο για τα νεότερα Alp200 και κάποια 350).
443016

Λευκάδιος
01/05/2023, 15:21
Άλλαξα τα φλας (από παπί Crypton, BMW Funduro) με στρογγυλά από παπί Modenas
443017

443018

Καλά τα πίσω από Crypton δεν θυμάμαι και εγώ πόσα είχα σπάσει :lol:
443019

443020

Για σκληρές μονοπατάδες (που συνοδεύονται από τούμπες) τελικά έφτιαξα φίσα και σύνδεσα τον λασπωτήρα της Acerbis .Αν και δεν πολυταιριάζει αισθητικά θα βολευτώ γιατί βγαίνει ο γνήσιος και μπαίνει αυτός το πολύ σε 5 λεπτά.
443021

Πιάνει απευθείας σε δύο μόνιμες βίδες της ουράς.Τα δεματικά τα έβαλα για να πιάσω την μακριά καλωδίωση του λασπωτήρα.
443022

Λευκάδιος
01/05/2023, 15:27
Έβαλα σωστά τον οδηγό για το σωληνάκι του φρένου το οποίο έτρωγε την τιμονόπλακα ..
443023

443024

Λευκάδιος
01/05/2023, 15:38
Τα μαρσπιέ μαζί με τις μακριές βάσεις τους μπορούν να τραμπαριστούν αριστερά/δεξιά και να έρθουν πιο πίσω από τον άξονα ψαλιδιού.Αυτο βοηθάει στο να σηκώνεται πιο εύκολα ο μπροστινός σε συνθήκες trial.


H Βeta έδινε τότε και έξτρα κοντύτερα λεβιέ ταχυτήτων και πίσω φρένου γιατί η αποσταση με την νέα θέση των μαρσπιέ είναι πολύ μεγάλη .

Το θέμα με τις μακριές βάσεις των μαρσπιέ είναι ότι στην κανονικη τους θέση φέρνουν τα πόδια πολύ μπροστά και όταν είσαι όρθιος πέφτει αρκετό βάρος μπροστά.

Το ιδανικότερο σημείο μάλλον δεν είναι ούτε μπροστά ούτε πίσω αλλά στο κέντρο.
Στο Γερμανικό Beta φόρουμ φτιάχνουν βάσεις και λεβιέ για να είναι στην μέση.Ισως στο μέλλον να ασχοληθώ περισσότερο με αυτό.



Για βελτίωση της εργονομίας έβαλα γωνιακούς αποστάτες τιμονιού ,για τα 185cm μου ήταν must μια τέτοια αλλαγή.
442230

442231

442232

Έβαλα δοκιμαστικά στο κεντρο (που αναφέρω απο πάνω) κάτι φτηνά μαρσπιέ που είχα στην ντουλάπα.
Τα γνήσια είναι σε αυτό το σημείο, δηλαδή πιο μπροστά από τον άξονα του ψαλιδιού
443025

Και μπήκαν εδώ,πιο πίσω από τον άξονα.
443026

443027

Σε όρθια θέση οδήγησης δεν είναι άσχημα ,βοηθάνε αρκετά να σηκώνεται κάπως πιο εύκολα ο μπροστινός τροχός .
Αλλά λόγο του ύψους μου (1.85) η καθιστή θέση οδήγησης δεν είναι καλή.Τα γόνατα διπλώνουν πολύ και τα πέλματα πατάνε πολύ πίσω.Μόνο με ψηλή σέλα θα συνδυαζόταν καλά αυτό το set up οπότε το αφήνω προς το παρόν.

Λευκάδιος
01/05/2023, 15:52
Πάμε τώρα στα σκληρά :lol: .
Ο πίσω τροχός είχε λυγίσει πολυ στο χείλος και δεν ασχολήθηκα .
Ε μετά από καιρό (και πολύ ξύλο) έγινε αυτό :cry:
443028

Πιστεύω για το κρακ ευθύνεται και το χαμηλότερο (από το κανονικό) προφίλ ελαστικό που δεν προστάτευε το στεφάνι.
Το στεφάνι δεν έχει καθόλου στοιχεία πάνω του.Στο parts scheme βλέπω ότι κανονικά φοράει Sanremo 2.50-18 36 τρύπες.
Τις επόμενες μέρες θα το πάω στον Μάκη (Ψυρρή νομίζω είναι) να μάθω επιλογές.

Μέχρι τότε έβαλα πρόχειρα πάνω τον δεύτερο τροχό του XR650 για να μπορώ να μετακινώ το μηχανάκι (λόγο έλλειψης χώρου ).
443029

Παραδόξως ο τροχός του XR ταιριάζει πολυ καλά εκτός της μεγαλύτερης δισκοπλακας.Πραμα που με έβαλε σε σκέψεις αναζήτησης μικρότερης δισκοπλακας (200mm αντί 240mm) με καρέ αντίστοιχο για το XR.

Ιδωμεν

Λευκάδιος
08/06/2023, 22:44
Πήρα τον τροχό μετά από κάνα μήνα,πολύ καλός μάστορας ο Μάκης αλλα με τους ρυθμούς του.
Βέβαια το κέντρο του Alp είναι αρκετά ιδιαίτερο και έκανε αρκετές δοκιμές ώστε να ταιριάξει στεφάνι και ακτίνες.
Κατέληξε σε μεταχειρισμένο στεφάνι DID (δεν έχω ιδέα από τι μοντέλο) το οποίο είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ανοξείδωτες ακτίνες από UK.
Σύμφωνα με τα λεγόμενα του το στοκ στεφάνι της SanRemo ήταν basic ενώ της DID είναι ενισχυμένο με κωδικό J .
Δύο πράγματα κατάλαβα με το νέο στεφάνι,είναι πιο βαρύ και η αίσθηση του πίσω μέρους άλλαξε δραματικά προς το καλύτερο.Το προηγούμενο είχε αρκετές κολλημένες ακτίνες και δεν παρείχε καμία ελαστικότητα ενώ με το καινούργιο είναι λες και έβαλα καλύτερο αμορτισέρ!
Πολύ καλύτερη ποιότητα κύλισης,πιο άνετο και με καλύτερη πρόσφυση του πίσω Κινέζικου ελαστικού (το οποίο κατηγορούσα ότι είναι τραγικό ενώ ίσως να μην είναι τόσο χάλια).
443978

443979


Έβαλα και κάτι χούφτες που είχα στην ντουλάπα μπας και γλιτώσω καμία βάση μανέτας.
443980

Και μια φωτογραφία από την μικρή βόλτα/δοκιμή στο Ποικίλο.
443981

SeniorCanardo
09/06/2023, 09:32
Από ΚΤΜ EXC (04-05), είναι μάλλον το στεφάνι σου.

Στις βάσεις της μανέτας βάλε μονωτική ή ένα κομμάτι ναύλον, σφίξε τόσο όσο, ώστε στην πτώση να στραφεί όλο μαζί και να μην δεχτεί την κρούση.
(φαντάζομαι το ξέρεις ήδη, αλλά είπα ας το γράψω, just in case).

Λευκάδιος
09/06/2023, 10:02
Από ΚΤΜ EXC (04-05), είναι μάλλον το στεφάνι σου.

Στις βάσεις της μανέτας βάλε μονωτική ή ένα κομμάτι ναύλον, σφίξε τόσο όσο, ώστε στην πτώση να στραφεί όλο μαζί και να μην δεχτεί την κρούση.
(φαντάζομαι το ξέρεις ήδη, αλλά είπα ας το γράψω, just in case).
Φαντάζομαι το στεφάνι ίδιο με του δικού σου EXC?

Μετά την σπάσιμο της βάσης έβαλα ταινία τεφλόν (και στου φρένου) και έσφιξα τις βίδες τους ένα κλικ λιγότερο ώστε να στρίψουν οι μανέτες.
Το έχω κάνει στο παρελθόν και δουλεύει αλλά το αμέλησα αυτή την φορά .

SeniorCanardo
09/06/2023, 10:20
Φαντάζομαι το στεφάνι ίδιο με του δικού σου EXC?
Έτσι μοιάζει όσο βλέπω τους κωδικούς.


Μετά την σπάσιμο της βάσης έβαλα ταινία τεφλόν (και στου φρένου) και έσφιξα τις βίδες τους ένα κλικ λιγότερο ώστε να στρίψουν οι μανέτες.
Το έχω κάνει στο παρελθόν και δουλεύει αλλά το αμέλησα αυτή την φορά .
Δουλεύει πάντα, στο λέω εγώ που σημαδεύω τα κοτρόνια όταν είναι να πέσω.:D

Εγώ και τις χούφτες δεν τις καργάρω, τις έχω ένα κλικ πιο χαλαρές, να πάρουν τα αρχικό χτύπημα και μετά να στρίψουν.
Δηλαδή να θέλει καλή "μπουνιά" για να στρίψει.
Εκεί θέλει προσοχή όμως στην δρομολόγηση ντιζών-σωληνακίων, για να μην στις αρπάξει.
Τα ξες, τι στα λέω;:bawl:

Λευκάδιος
25/02/2024, 19:18
Update

Από το τελευταίο ποστ κατά σειρά έχουν γίνει τα εξής :
Το Καλοκαίρι αλλάχτηκε η μίζα.Την έλυσα για έλεγχο και δεν άξιζε η επισκευή της (η πομπίνα ήταν off).Ετσι κι αλλιώς ήταν Κινεζικη και αντικαταστάθηκε με ίδια.Αν βγάλει πρόβλημα σε σχετικά σύντομο χρόνο μπορεί να ψαχτώ για γνήσια μεταχειρισμένη.Αλλά μέχρι τώρα (μετά από 7 μήνες) δουλεύει ρολόι.
451088

451089

Άλλαξα τα Κινέζικα λάστιχα με Maxxis Hybrid.Είναι μαλακά σαν τσίχλα,δεν είναι ότι καλύτερο για μεγάλες ταχύτητες (εδώ γελάμε) αλλά έχουν απίστευτη πρόσφυση .Συνήθως τα δουλεύω με πιέσεις 10-12psi και λίγο παραπάνω στην άσφαλτο.
451090

Με τα λάστιχα αυτά ο dualsport χαρακτήρας πάει λιγο περίπατο οπότε για το Χειμώνα είπα να εστιάσω λίγο ακόμα περισσότερο στις χωμάτινες δυνατότητες.
Έβαλα 12άρι (έχω και 13+15) μπροστινό γρανάζι που βοηθάει πολύ στα μονοπάτια και κινούμαι εύκολα με 2α και 3η.
451091

Πρόσφατα άλλαξα μπαταρία με λιθίου
451092

Σημαντική διαφορά στο βάρος
451093

451094

Σε μια αλλαγή λαδιών άνοιξα αυτό το καπάκι για να τσεκάρω/καθαρίσω μια μεταλλική σίτα (καθαρή ήταν ).
451095

451096

Λευκάδιος
25/02/2024, 19:53
Και τέλος πριν λίγες μέρες άλλαξα καρμπυρατέρ.Το γνήσιο είναι Mikuni υποπίεσης 31mm.
451097

Για όσους δεν γνωρίζουν τα καρμπυρατέρ υποπίεσης πέραν των θετικών τους (οικονομία καυσίμου,σταθερότητα σε υψόμετρα) έχουν μια λειτουργία του τύπου 'βάστα Τούρκο να γιομίσω'.Δηλαδή δεν έχουν καλή απόκριση στα δυνατά (εδώ πάλι γελάμε) ανοίγματα του γκαζιού .
Τα πολύ παλιά DR200 (γύρω στο 1988) είχαν ένα πολύ καλύτερο μηχανικό Mikuni TM (28mm αν θυμάμαι καλά) αλλά άντε βρες το.
Ψάχνοντας σε διάφορα ξένα φόρα και φουμπού γύρω από το DR200 κατέληξα σε αντίγραφο μηχανικό Keihin PE28.Εξω βάζουν της Nibbi ,εγώ επέλεξα από Ελλάδα παρόμοιο της Fuego.Βρήκα μόνο σε παρδαλό χρώμα αλλά τι να κάνουμε .
451098

451099

Πήρα και μερικά ζιγκλέρ για την ρύθμιση (μετά από αρκετό ψάξιμο είναι η αλήθεια ..)
451100

Εισαγωγή χρησιμοποίησα μια μακρύτερη από ένα ATV της Polaris ,ο κωδικός της
451101

451102

Ντίζα μπήκε φτιαχτή στην υπάρχουσα εργοστασιακή γκαζιέρα της Domino.
Πρώτη δοκιμή

https://youtu.be/FW9M9YpyhWQ?si=-tQDic16wzredXiM

Η διαφορά στην απόκριση είναι τεράστια όμως στο πολύ απότομο άνοιγμα γκαζιού έκανε ένα 'πνίξιμο' στις χαμηλές στροφές .Δοκίμασα διάφορα ζιγκλέρ ρελαντί,έπαιξα με την βίδα του αέρα αλλά χωρίς καλό αποτέλεσμα.Τελικά κατέβασα μια σκάλα την βελόνα του σλάϊντ και το μπούκωμα εξαφανίστηκε.
Τώρα μένει μια καλή δοκιμή (ίσως και ψιλορύθμιση στην βίδα αέρα) για να βγει ασφαλέστερο συμπέρασμα .

doctoras
25/02/2024, 22:44
ωραίες αναβαθμίσεις όλες, τα "παπούτσια" θα κάνουν την διάφορα με το καλημέρα και το γρανάζι θα το μεταμορφώσει σε alp350.

Για το καρμπυρατερ είναι δύσκολη η πίστα που διάλεξες :D(ειδικά αν δουλευε αποδεκτά το μαμα), μακάρι να είσαι τυχερός να σου κάτσει γρήγορα ενα αποδεκτό σετάρισμα

Λευκάδιος
26/02/2024, 11:26
ωραίες αναβαθμίσεις όλες, τα "παπούτσια" θα κάνουν την διάφορα με το καλημέρα και το γρανάζι θα το μεταμορφώσει σε alp350.

Για το καρμπυρατερ είναι δύσκολη η πίστα που διάλεξες :D(ειδικά αν δουλευε αποδεκτά το μαμα), μακάρι να είσαι τυχερός να σου κάτσει γρήγορα ενα αποδεκτό σετάρισμα
Γενικά το υπάρχον στήσιμο (λάστιχα,γρανάζωμα)έγινε για κοντινές βόλτες σε μονοπάτια κυρίως στα πέριξ των Αθηνών. Αυτό βέβαια δεν με εμποδίζει να το χρησιμοποιώ και για commuting.
Ένα παράδειγμα από τον κοντινότερο μου παιδότοπο (περίπου 5 λεπτά από το σπίτι μου).Όσο δυσκολεύει το τεραίν το μικιό νιώθει όλο και καλύτερα.

https://youtu.be/zl3Af1sc6bs?si=QKM79VrJ6bjUkuTf

Το στοκ καρμπυρατέρ αποδεκτά δουλεύει αλλά το μηχανικό είναι άλλο πράγμα.Στην πρώτη δοκιμαστική βόλτα έπαθα πλάκα με το πόσο διαφορετικά συμπεριφέρεται όλο το μηχανάκι.
Όσο και να ακούγεται περίεργο η καλή (ή κακή) διαχείριση καυσίμου παίζει ρόλο ακόμα και πως θα στρίψεις ή θα βγεις από μια στροφή.
Το συγκεκριμένο καρμπυρατέρ δεν είναι ιδιαίτερος πειραματισμός, πολλοί το χρησιμοποιούν σε διάφορα μηχανάκια (TW200,Serow 225 κλπ) με καλά αποτελέσματα.
Θα το δοκιμάσω και βγει δε βγει καλό θα το γράψω εδώ ;)

STF
26/02/2024, 13:14
Ωραίος ο Λευκάδιος! Σαν εχθές μου φαίνεται που πήγαμε και το μαζέψαμε από την Πελοπόννησο.

Λευκάδιος
26/02/2024, 13:59
Ωραίος ο Λευκάδιος! Σαν εχθές μου φαίνεται που πήγαμε και το σώσαμε από την Πελοπόννησο.
Fixed :p
Απρίλιος του '22 ήταν :beer:

Λευκάδιος
07/03/2024, 20:17
Η διαφορά στην απόκριση είναι τεράστια όμως στο πολύ απότομο άνοιγμα γκαζιού έκανε ένα 'πνίξιμο' στις χαμηλές στροφές .Δοκίμασα διάφορα ζιγκλέρ ρελαντί,έπαιξα με την βίδα του αέρα αλλά χωρίς καλό αποτέλεσμα.Τελικά κατέβασα μια σκάλα την βελόνα του σλάϊντ και το μπούκωμα εξαφανίστηκε.
Τώρα μένει μια καλή δοκιμή (ίσως και ψιλορύθμιση στην βίδα αέρα) .
Ναι καλά :lol:
Έφαγα πολύ χρόνο με το καρμπυρατέρ .. παρόλο που αρκετοί στο εξωτερικό έχουν βάλει αντίστοιχο σε DR200 δεν υπήρχαν αρκετά δεδομένα ρυθμίσεων συν ότι κάθε μηχανάκι είναι ξεχωριστό και δεν δουλεύουν όλες οι ρυθμίσεις για όλα ..
Το καρμπυρατέρ ανάλογα τις ρυθμίσεις ή θα δούλευε καλά στις χαμηλό μεσαίες ή στις ψηλές στροφές.
Ένα δείγμα απότομου ανοίγματος γκαζιού από ρελαντί
https://youtube.com/shorts/vXmYb4Y3hkk?si=hZKHb9GQfBY0pDSV

Μετά από αρκετές δοκιμές (ζιγκλέρ,θέσεις βελόνας ακόμα και στάθμης φλοτέρ)
https://youtu.be/mFjuQ6MCZ8g?si=5Yv0XZ9L53xwpWbB

Προς το τέλος; της Οδύσσειας :lol: δούλευε παρά πολύ καλά στο ρελαντί και μεσαίες αλλά στις ψηλές φαινόταν να στεγνώνει.Πηρα και έβαλα ένα νούμερο μεγαλύτερο main και σχεδόν σίγουρος ότι θα δουλέψει σωστά τελικά έγινε χειρότερο :lol: .
Βγάλσιμο (για χιλιοστή φορά) βελόνας και είμαι στην φάση 'μια πάνω ή μια κάτω; ' :lol: Τελικά με μια θέση κατω το αποτέλεσμα είναι αυτό.

https://youtu.be/AYZ393ovQ5k?si=R1q5NhZlJlUYnPMB

Αν δεν κάνω λάθος τα καρμπυρατέρ πρέπει να δοκιμάζονται εν κινήσει και όχι στο ρελαντί όπως στα παραπάνω βίντεο λόγο βεντούρι κλπ επιστημονικά (όσοι βαρεμένοι σαν και μένα να διαβάσουν το φοβερό άρθρο του Αντώνη/oldman,κατά καιρούς το επισκέπτομαι για πληροφορίες).
Το σίγουρο είναι ότι τώρα στο δρόμο φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά σε όλες τις στροφές και γενικά είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με το στοκ.
Έχω περιέργεια πόσο θα επηρεαστεί η κατανάλωση,στο στοκ ήταν 3.5/100.
Οι τελικές?? ρυθμίσεις (μέχρι να βάλω τελικό εξάτμισης,αλλάξει η θερμοκρασία ή ανέβω σε μεγάλο υψόμετρο και ξαναμπλέξω :lol: ) είναι
Pilot jet: 40
Main jet: 118
Θέση βελόνας στην μεσαία (από τις 5) θέση.

Αυτά τα ολίγα,να πάμε και καμιά βόλτα :beer:

alexis72
07/03/2024, 21:18
μπράβο φίλε για το restoring που κάνεις στο beta alp 200 κουκλί το εχεις κάνει ,
επειδή εχεις βλέπω τις γνώσεις ,ερώτηση - σε ρουλεμάν τιμονιού (σαν το δικό σου μοτο) τι γράσο βάζουμε ?
(λιθίου - γραφίτη η κάποιο αλλο ? )
με το καρμπυρατέρ που εβαλες εκανες λάθος στην επιλογή και αυτο φταίει που σε ταλαιπωρεί ,σε dr200 και σε xt225 ,βάζουν αυτο με πολυ καλά εως αριστα αποτελέσματα https://katsantonisteam.gr/eidi-moter/karmpyrater-zigkler-papas-lemos/karmpyrater/karmpyrater-32mm/%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BC%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%81-oko-32mm-%CF%84%CF%830195.html

Λευκάδιος
07/03/2024, 22:27
μπράβο φίλε για το restoring που κάνεις στο beta alp 200 κουκλί το εχεις κάνει ,
επειδή εχεις βλέπω τις γνώσεις ,ερώτηση - σε ρουλεμάν τιμονιού (σαν το δικό σου μοτο) τι γράσο βάζουμε ?
(λιθίου - γραφίτη η κάποιο αλλο ? )
με το καρμπυρατέρ που εβαλες εκανες λάθος στην επιλογή και αυτο φταίει που σε ταλαιπωρεί ,σε dr200 και σε xt225 ,βάζουν αυτο με πολυ καλά εως αριστα αποτελέσματα https://katsantonisteam.gr/eidi-moter/karmpyrater-zigkler-papas-lemos/karmpyrater/karmpyrater-32mm/%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BC%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%81-oko-32mm-%CF%84%CF%830195.html

Νά'σαι καλά.
Στο Alp δεν έχω κάνει κάτι στα ρουλεμάν τιμονιού.Σε άλλες μηχανές έχω χρησιμοποιήσει ένα της liqui moly (marine) με καλό αποτέλεσμα.
Το καρμπυρατέρ αυτή την στιγμή δουλεύει πολύ καλά.Δεν νομίζω να υπάρχει καρμπυρατέρ που να το κουμπώνεις πάνω και να δουλεύει αμέσως άψογα,όλο και κάτι θα θέλει .Όσο το έψαξα είδα ότι στο εξωτερικό εκτός των DR200 το βάζουν επίσης σε Yamaha TW200,Serow 225 και άλλα παρόμοιου κυβισμού.
Όμως έχω δει να βάζουν και PWK (αυτό που έβαλες στο λινκ είναι πολύ μεγάλο) συνήθως 28mm αλλά και 26mm.
Όμως οι περισσότεροι με DR200 (ασχολήθηκα κυρίως με αυτούς) που έβαλαν PWK λένε ότι δεν μπορούν να το ρυθμίσουν να δουλεύει σωστά στις μεσαίες στροφές οπότε επέλεξα αυτό.

alexis72
07/03/2024, 22:34
Νά'σαι καλά.
Στο Alp δεν έχω κάνει κάτι στα ρουλεμάν τιμονιού.Σε άλλες μηχανές έχω χρησιμοποιήσει ένα της liqui moly (marine) με καλό αποτέλεσμα.
Το καρμπυρατέρ αυτή την στιγμή δουλεύει πολύ καλά.Δεν νομίζω να υπάρχει καρμπυρατέρ που να το κουμπώνεις πάνω και να δουλεύει αμέσως άψογα,όλο και κάτι θα θέλει .Όσο το έψαξα είδα ότι στο εξωτερικό εκτός των DR200 το βάζουν επίσης σε Yamaha TW200,Serow 225 και άλλα παρόμοιου κυβισμού.
Όμως έχω δει να βάζουν και PWK (αυτό που έβαλες στο λινκ είναι πολύ μεγάλο) συνήθως 28mm αλλά και 26mm.
Όμως οι περισσότεροι με DR200 (ασχολήθηκα κυρίως με αυτούς) που έβαλαν PWK λένε ότι δεν μπορούν να το ρυθμίσουν να δουλεύει σωστά στις μεσαίες στροφές οπότε επέλεξα αυτό.

το DR200 ,λογικά κ το δικό σου φορά απο την μάνα του το mikuni bst31 ,το ειχαμε βάλει σε dr200 κ σε xt225 κ ταίριαξε αμέσως χωρίς σχεδόν την παραμικρή ρύθμιση σε ζιγκλέρ κλπ ,μόνο την ντίζα γκαζιού ειχαμε αλλάξει για να ταιριάζει

Λευκάδιος
07/03/2024, 23:11
το DR200 ,λογικά κ το δικό σου φορά απο την μάνα του το mikuni bst31 ,το ειχαμε βάλει σε dr200 κ σε xt225 κ ταίριαξε αμέσως χωρίς σχεδόν την παραμικρή ρύθμιση σε ζιγκλέρ κλπ ,μόνο την ντίζα γκαζιού ειχαμε αλλάξει για να ταιριάζει
Λογικό να δουλέψει σωστά ειδικά στο dr200 αφού αυτό φοράει.Γενικά τα υποπίεσης λόγο του σχεδιασμού τους είναι πιο εύκολο να δουλέψουν σωστά και είναι πιο 'προσαρμόσιμα' στις διαφορές υψομέτρου και θερμοκρασιών.
Τα μηχανικά είναι πιο ευαίσθητα στις παραπάνω αλλαγές αλλά προσωπικά τα προτιμώ κι ας είναι πιο μπελαλίδικα.
Το fuego που έβαλα μπορεί να με παίδεψε αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι ουσιαστικά το μόνο που χρειάστηκε ήταν τα σωστά νούμερα ζιγκλέρ που δεν τα είχα από την αρχή.

alexis72
08/03/2024, 00:11
Λογικό να δουλέψει σωστά ειδικά στο dr200 αφού αυτό φοράει.Γενικά τα υποπίεσης λόγο του σχεδιασμού τους είναι πιο εύκολο να δουλέψουν σωστά και είναι πιο 'προσαρμόσιμα' στις διαφορές υψομέτρου και θερμοκρασιών.
Τα μηχανικά είναι πιο ευαίσθητα στις παραπάνω αλλαγές αλλά προσωπικά τα προτιμώ κι ας είναι πιο μπελαλίδικα.
Το fuego που έβαλα μπορεί να με παίδεψε αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι ουσιαστικά το μόνο που χρειάστηκε ήταν τα σωστά νούμερα ζιγκλέρ που δεν τα είχα από την αρχή.
μάλλον λάθος το εγραψα κ λάθος το κατάλαβες ,αυτο που βάλαμε στο dr200 κ σε xt225 μετά απο προτροπή φίλου μηχανικού ειναι αυτο https://katsantonisteam.gr/eidi-moter/karmpyrater-zigkler-papas-lemos/karmpyrater/karmpyrater-32mm/%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BC%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%81-oko-32mm-%CF%84%CF%830195.html και στα 2 moto ηθελε ,αλλαγή ντίζας γκαζιού κ ρύθμιση αέρα κ μίγματος κ στην εισαγωγή μετατροπή για να ταιριάξει -καλα για καινούργιο mikuni bst31 στο dr200 κ mikuni bst34 στο xt225 ουτε για αστείο η αγορά τους,απλησίαστη η τιμή τους κ δεν νομίζω να υπάρχουν κιόλας ...

Λευκάδιος
08/03/2024, 00:59
μάλλον λάθος το εγραψα κ λάθος το κατάλαβες ,αυτο που βάλαμε στο dr200 κ σε xt225 μετά απο προτροπή φίλου μηχανικού ειναι αυτο https://katsantonisteam.gr/eidi-moter/karmpyrater-zigkler-papas-lemos/karmpyrater/karmpyrater-32mm/%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BC%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%81-oko-32mm-%CF%84%CF%830195.html και στα 2 moto ηθελε ,αλλαγή ντίζας γκαζιού κ ρύθμιση αέρα κ μίγματος κ στην εισαγωγή μετατροπή για να ταιριάξει -καλα για καινούργιο mikuni bst31 στο dr200 κ mikuni bst34 στο xt225 ουτε για αστείο η αγορά τους,απλησίαστη η τιμή τους κ δεν νομίζω να υπάρχουν κιόλας ...

Α οκ,και δουλεύει πολύ καλά και στα δυό μοτόρια ε;Μια χαρά.
Υπάρχουν αντίγραφα bst31 διαφόρων ποιοτήτων,κάποιοι λένε ότι αυτά που κυμαίνονται στα 50-60 ευρώ δουλεύουν καλά.