PDA

View Full Version : IX .Υποκυβισμός "μαϊμού" και τσουχτερα προστημα



Σελίδες : [1] 2

Lioulios
17/04/2023, 09:11
Κατι bmw 1600αρια στα χαρτιά που λενε ....
2πλασια τελη απο την ημ/νια της "αλλαγης" μεχρι σημερα .


https://www.newsauto.gr/news/i-apati-me-tin-allagi-kinitira/

Bowleno
17/04/2023, 10:17
Εις τα μεζέα μας.... Εδώ μηχανάκια πουλάμε :D
Καλά να πάθουν, πάντως....

telegonos
17/04/2023, 10:41
Θα περάσουν κάποιο μηχανολογικό έλεγχο δλδ τα αυτοκίνητα αυτά;

Κι αν την ημέρα του ελέγχου διαπιστωθεί όντως ότι έχει μπει μικρός κινητήρας; Εγώ αν είχα κάνει κάτι τέτοιο, θα έσπευδα να φορέσω ένα μικρό μοτέρ για τον έλεγχο.

Ακόμα κι αν δεν έχει αλλαχθεί ο κινητήρας, πως ακριβώς θα εξακριβώσουν αν είναι ο μικρός ή ο μεγάλος;

Θα βγάλουν μπουζί να μετρήσουν πόσα ml λάδι χωράει διαφορά από το ΚΝΣ στο ΑΝΣ ο κύλινδρος; Ή μήπως θα λύσουν μοτέρ, να μετρήσουν διάμετρο και διαδρομή;

Ή μήπως θα δούνε τα νούμερα; Καλό αστείο, γελάσαμε.

Σαχλαμάρα μου φαίνεται το άρθρο, γιατί δείχνει πρακτικά τελείως ανεφάρμοστο.

AUFGEBRACHT
17/04/2023, 10:52
Καλό αστείο, γελάσαμε.

Σαχλαμάρα μου φαίνεται το άρθρο, γιατί δείχνει πρακτικά τελείως ανεφάρμοστο.


Εννοείται πως είναι σαχλαμάρα άρθρο και για γέλια (ή μάλλον για κλάματα...). Βέβαια δεν φτάνει σε επίπεδο βλακείας και ηλιθιότητας ένα ανάλογο άρθρο που διάβασα πριν λίγο καιρό, ότι οι...Ράμπο των Δ.Ο.Υ. (θα ήθελα πολύ να γνωρίσω ένα τέτοιο Ράμπο από κοντά, τόσα χρόνια τους ακούμε, αλλά δεν τους βλέπουμε) θα κάνουν φύλλο και φτερό το facebook και το Instagram για να βρίσκουν όσους επιδεικνύουν πλούσιο βίο με πισίνες και ακριβά αυτοκίνητα, για να κάνουν μετά διασταύρωση με τις φορολογικές τους δηλώσεις και να επιβάλλουν πρόστιμα... :cry:

Υποθέτω ξεμπερδέψαμε με τα ανασφάλιστα οχήματα, κι έπιασαν τώρα τα υποκυβισμένα, στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας...

doctor_john
17/04/2023, 10:57
O αριθμός του κινητήρα δεν υπάρχει σε κάποια λίστα με τα στοιχεία του; απο το εργοστάσιο εννοω.

Bowleno
17/04/2023, 15:19
Θα περάσουν κάποιο μηχανολογικό έλεγχο δλδ τα αυτοκίνητα αυτά;

Κι αν την ημέρα του ελέγχου διαπιστωθεί όντως ότι έχει μπει μικρός κινητήρας; Εγώ αν είχα κάνει κάτι τέτοιο, θα έσπευδα να φορέσω ένα μικρό μοτέρ για τον έλεγχο.

Ακόμα κι αν δεν έχει αλλαχθεί ο κινητήρας, πως ακριβώς θα εξακριβώσουν αν είναι ο μικρός ή ο μεγάλος;

Θα βγάλουν μπουζί να μετρήσουν πόσα ml λάδι χωράει διαφορά από το ΚΝΣ στο ΑΝΣ ο κύλινδρος; Ή μήπως θα λύσουν μοτέρ, να μετρήσουν διάμετρο και διαδρομή;

Ή μήπως θα δούνε τα νούμερα; Καλό αστείο, γελάσαμε.

Σαχλαμάρα μου φαίνεται το άρθρο, γιατί δείχνει πρακτικά τελείως ανεφάρμοστο.

Υπάρχει ο λεγόμενος "τύπος κινητήρα" και αναφέρεται σε όλα τα οχήματα, Κόναν.... Ένας απλός έλεγχος στον τύπο (είναι χτυπημένος πάνω στο μοτέρ) αρκεί....

kostaskk
17/04/2023, 16:30
Το μοτέρ bmw 2000 cc θα γράφει αριθμό κινητήρα που αρχίζει από jk πχ,, το 1600 θα αρχίσει με mk οπότε ένα απλο κοίταγμα του αριθμού κινητήρα αρκεί.

telegonos
17/04/2023, 17:08
Εγραψες:


Υπάρχει ο λεγόμενος "τύπος κινητήρα" και αναφέρεται σε όλα τα οχήματα, Κόναν.... Ένας απλός έλεγχος στον τύπο (είναι χτυπημένος πάνω στο μοτέρ) αρκεί....

Ειχα γραψει πιο πριν:


Ή μήπως θα δούνε τα νούμερα; Καλό αστείο, γελάσαμε.

Μην λέμε τα ίδια πράγματα δεύτερη φορά.

STF
17/04/2023, 17:21
Πάντως ως πρώην κάτοχος δίλιτρου αυτοκινήτου αγορασμένου λίγο πριν τη μεγάλη οικονομική κρίση το 2008 πρέπει να πω πως η φράση "καλά να πάθουν" του κατά τα άλλα συμπαθέστατου Bowleno (το ξέρει άλλωστε ότι τον εκτιμώ) έχει προηγηθεί ένα κράτος απατεώνας με ληστρικές διαθέσεις. Τα αυτοκίνητα εκείνης της περιόδου αγοράστηκαν με τελείως διαφορετικούς όρους και νόμους και ακολούθησε λαίλαπα υπουργικών αποφάσεων οι οποίες καταδυνάστευσαν αναδρομικά αυτοκίνητα που αγοράστηκαν με άλλους όρους.
Έτσι υπεβλήθησαν σε φόρο πολυτελείας που δεν υπήρχε κατά την αγορά τους και σε διπλασιασμό τελών κυκλοφορίας που δεν έγινε σε άλλους κυβισμούς.

Το αποτέλεσμα ήταν να σκέφτομαι σοβαρά τον υποκυβισμό από τα 2.0 λίτρα στα 1.6 αλλά για ένα αυτοκίνητο που αγόρασα καινούριο φοβήθηκα να μπω στη διαδικασία για την πιθανότητα αστοχιών (από δυσάρεστη εμπειρία κοντινού μου φίλου). Το αυτοκίνητο αυτό κατέληξε να γίνει ένα αυτοκίνητο εποχιακό και να το κυκλοφορώ μόνο 3-4 μήνες το χρόνο γιατί τα πάγια έξοδα του είχαν γίνει δυσβάσταχτα και η επαγγελματική ζωή κουρέλι όταν ήρθαν τα πάνω κάτω σε αυτή τη χώρα.

Σκέφτομαι λοιπόν πως αν και είναι εύκολο να κατηγορήσεις όσους το έκαναν ίσως τους δίνω ένα δίκιο καθώς θυμάμαι πόσο μ@λάκας αισθάνθηκα εγώ εκείνη τη περίοδο εξαιτίας ενός τέτοιου κράτους. Πονηρό το κράτος, πονηροί και οι πολίτες τους, είναι ένας φαύλος κύκλος.

panavour
17/04/2023, 20:01
Ο πρώτος απατεώνας πάντα ήταν το κράτος στην Ελλάδα.

doctor_john
17/04/2023, 20:38
Εγραψες:



Ειχα γραψει πιο πριν:



Μην λέμε τα ίδια πράγματα δεύτερη φορά.

Δεν τα λες ούτε πρώτη, δεν καταλαβαίνω, δεν θα τα κοιτάξουν; δεν θα μπορούν; δεν θα υπάρχουν; κτυπάνε νέα και ωραία; τι εννοείς;

telegonos
17/04/2023, 21:29
Δεν τα λες ούτε πρώτη, δεν καταλαβαίνω, δεν θα τα κοιτάξουν; δεν θα μπορούν; δεν θα υπάρχουν; κτυπάνε νέα και ωραία; τι εννοείς;

Πως το είχε πει ο Πούλικας σε μια εκπομπή για κάτι πολιτικούς που τάχα μου δεν είχαν ιδέα; ''Στην εποχή μας, τόση αφέλεια;''

Η πρώτη δουλειά που θα κάνει κάποιος, που θα μπει σε τέτοιο κόπο να κάνει το ένα μοτέρ να προσποιηθεί το άλλο μοτέρ, θα είναι να χτυπήσει στο ένα, τα νούμερα του άλλου.

doctor_john
17/04/2023, 21:57
Που να ξέρω κάτι τέτοιο, είχα υπόψιν ότι δεν παραποιούνται..

basilis_k6
17/04/2023, 22:12
Που να ξέρω κάτι τέτοιο, είχα υπόψιν ότι δεν παραποιούνται..

Ολα γινονται. Εχει πουληθει νόμιμα αυτοκινητο κλεμμενο και δηλωμενο. Αλλαχτηκαν αριθμοι παντου με καποιου αλλου με την συνδρομή υπαλληλων του υπουργείου και ο αγοραστης εχασε το αμαξι γιατι του το πήρε η ασφαλεια και δεν του εδωσε και φραγκο. Παραλιγο να τον πάνε και μεσα.

Bowleno
18/04/2023, 09:55
Πάντως ως πρώην κάτοχος δίλιτρου αυτοκινήτου αγορασμένου λίγο πριν τη μεγάλη οικονομική κρίση το 2008 πρέπει να πω πως η φράση "καλά να πάθουν" του κατά τα άλλα συμπαθέστατου Bowleno (το ξέρει άλλωστε ότι τον εκτιμώ) έχει προηγηθεί ένα κράτος απατεώνας με ληστρικές διαθέσεις. Τα αυτοκίνητα εκείνης της περιόδου αγοράστηκαν με τελείως διαφορετικούς όρους και νόμους και ακολούθησε λαίλαπα υπουργικών αποφάσεων οι οποίες καταδυνάστευσαν αναδρομικά αυτοκίνητα που αγοράστηκαν με άλλους όρους.
Έτσι υπεβλήθησαν σε φόρο πολυτελείας που δεν υπήρχε κατά την αγορά τους και σε διπλασιασμό τελών κυκλοφορίας που δεν έγινε σε άλλους κυβισμούς.

Το αποτέλεσμα ήταν να σκέφτομαι σοβαρά τον υποκυβισμό από τα 2.0 λίτρα στα 1.6 αλλά για ένα αυτοκίνητο που αγόρασα καινούριο φοβήθηκα να μπω στη διαδικασία για την πιθανότητα αστοχιών (από δυσάρεστη εμπειρία κοντινού μου φίλου). Το αυτοκίνητο αυτό κατέληξε να γίνει ένα αυτοκίνητο εποχιακό και να το κυκλοφορώ μόνο 3-4 μήνες το χρόνο γιατί τα πάγια έξοδα του είχαν γίνει δυσβάσταχτα και η επαγγελματική ζωή κουρέλι όταν ήρθαν τα πάνω κάτω σε αυτή τη χώρα.

Σκέφτομαι λοιπόν πως αν και είναι εύκολο να κατηγορήσεις όσους το έκαναν ίσως τους δίνω ένα δίκιο καθώς θυμάμαι πόσο μ@λάκας αισθάνθηκα εγώ εκείνη τη περίοδο εξαιτίας ενός τέτοιου κράτους. Πονηρό το κράτος, πονηροί και οι πολίτες τους, είναι ένας φαύλος κύκλος.

Επ΄αυτού, άδικο δεν έχεις....
Η εξαπάτηση όμως (ασχέτως μορφής και αιτίας) συνιστά αδίκημα και αναλόγως τιμωρείται. Όσοι δεν μπόρεσαν να τα συντηρήσουν, είτε να έκαναν πραγματικό υποκυβισμό είτε να τα πουλούσαν. Θα μου πεις, μια περιουσία μου κόστισε, να το δώσω για ένα κομμάτι ψωμί;
Όντως είμαστε ότι νάναι, κυρίως το κράτος....

toyar
18/04/2023, 20:29
ολη η μανουρα γινεται για να κρυφτουν τα 2+ λιτρα
υπαρχουν πολλα τετοια που να ειναι τετρακυλινδρα;
ενας απλος οπτικος ελεγχος συνηθως αρκει να δειξει τη μαιμουδια
ουτε νουμερα ουτε χαρτια ουτε τπτ

ΟΚΤΑΝΙΟ
18/04/2023, 21:57
Τα αυτοκίνητα εκείνης της περιόδου αγοράστηκαν με τελείως διαφορετικούς όρους και νόμους και ακολούθησε λαίλαπα υπουργικών αποφάσεων οι οποίες καταδυνάστευσαν αναδρομικά αυτοκίνητα που αγοράστηκαν με άλλους όρους.
Έτσι υπεβλήθησαν σε φόρο πολυτελείας που δεν υπήρχε κατά την αγορά τους και σε διπλασιασμό τελών κυκλοφορίας που δεν έγινε σε άλλους κυβισμούς.




Για αυτούς τους λόγους, όποιος ιπποκυβισει ένα αυτοκίνητο κ δε τον πιάνουν, καλά κάνει για μένα

g_m900
19/04/2023, 05:03
Το εχει κανει φιλος μου σε SUBARU IMPREZA απο το 2013.
Η αποτροπη ελεγχου γινοταν μεσω της δυσκολης ...πολυ δυσκολης αναγνωσης του αριθμου του κινητηρα και δηλωθηκε σε 1500 απο 2000 κυβικα.
Του τα ελεγα απο τοτε οτι θα την φαει καποια στιγμη αναδρομικα κιολας και βγαινω αληθινος.
Δεν χρειαζεται καποια πολυπλοκη διαδικασια. Απλη διασταυρωση αδειας με τον αριθμο του κινητηρα που υπαρχει ηδη.
Επειδη ηταν και λιγο τσογλανος...καλα θα του κανουν!!!

RaGe_Raptor
19/04/2023, 05:48
Επέλεξα να το βλέπω να κάθεται και να σαπίζει. Ούτε ήθελα να το πουλήσω για ένα κομμάτι ψωμί. Όμως ,σε καμία περίπτωση δεν θα πω καλά να πάθουν όσοι το κάνανε . Έχουμε να κάνουμε με κράτος μαφιόζο κ νταβά στη συγκεκριμένη περίπτωση.

telegonos
19/04/2023, 08:00
Το εχει κανει φιλος μου σε SUBARU IMPREZA απο το 2013.
Η αποτροπη ελεγχου γινοταν μεσω της δυσκολης ...πολυ δυσκολης αναγνωσης του αριθμου του κινητηρα και δηλωθηκε σε 1500 απο 2000 κυβικα.
Του τα ελεγα απο τοτε οτι θα την φαει καποια στιγμη αναδρομικα κιολας και βγαινω αληθινος.
Δεν χρειαζεται καποια πολυπλοκη διαδικασια. Απλη διασταυρωση αδειας με τον αριθμο του κινητηρα που υπαρχει ηδη.
Επειδη ηταν και λιγο τσογλανος...καλα θα του κανουν!!!

1500 από 2000 ειναι παραπάνω από το 25% που επιτρέπεται για αλλαγή κυβισμού, είναι 33.3% κατέβασμα. Κάτι άλλο έκανε ο φίλος σου.

ioannispar
19/04/2023, 08:09
1500 από 2000 ειναι παραπάνω από το 25% που επιτρέπεται για αλλαγή κυβισμού, είναι 33.3% κατέβασμα. Κάτι άλλο έκανε ο φίλος σου.


Εμενα κατι δεν μου βγαινει στα νουμερα που λες. Το 25% του 2000 ειναι το 500 :wave2:

Οποτε αν το κατεβασε στα 1500 ειναι 25% κατω απο τα 2000.

toyar
19/04/2023, 08:09
Ξέρουμε όλοι σε τι κράτος ζούμε και η φορολογία των αυτοκινήτων δεν είναι το σημαντικότερο πρόβλημα
Όταν κάποιος επέλεγε να σκάσει τουλάχιστον 3 δεκαρικά για δίλιτρο+ κανονικά δεν θα έπρεπε να πνίγεται για 500 το χρόνο επιπλέον
Το κράτος είναι μαφιόζος γιατί ξέρει τι πολίτες έχει και το αντίστροφο

telegonos
19/04/2023, 08:20
ολη η μανουρα γινεται για να κρυφτουν τα 2+ λιτρα
υπαρχουν πολλα τετοια που να ειναι τετρακυλινδρα;
ενας απλος οπτικος ελεγχος συνηθως αρκει να δειξει τη μαιμουδια
ουτε νουμερα ουτε χαρτια ουτε τπτ

Δίλιτρα και λίγο μεγαλύτερα, αν εξαιρέσουμε κάτι πεντακύλινδρα audi όλα τα αλλα, ναι τετρακύλινδρα είναι. Τώρα κάτι τρίλιτρα V6 κ.ο.κ. ε ναι αυτά δεν γίνεται να μοιάζουν με μικρότερα που θα έχουν τετρακύλινδρη διάταξη.

Οπτική αναγνώριση, τύπου ''α το μοτέρ σου είναι το δίλιτρο που κάνει έτσι το καπάκι εδώ ένα σχέδιο ενώ το 1600 έχει το τάδε σχέδιο'' δεν γίνεται και τόσο εύκολα, για κάθε συνδυασμό μάρκας και κυβισμού. Αιντε να ξέρει κάποιος επειδή ξέρω γω ήταν μηχανικός της αντιπροσωπείας ή ψαγμένος ιδιοκτήτης, αλλά και πάλι, θα ξέρει τα δικά του μόνο οπτικά, όχι όλη την αγορά.

Ή μήπως θα κάνουν database με φωτογραφίες αναγνώρισης ολων των κινητήρων;


Γενικότερα, πολλές δυσκολίες είναι το όλο το θέμα της είδησης.

Θα στείλουν ειδοποιήσεις στους ύποπτους ιδιοκτήτες να έρθουν με το αμάξι τους για έλεγχο; Σε ποιά υπηρεσία; Σε ΚΤΕΟ μήπως; Σε υπηρεσία του συγκοινωνιών;

Κι αν αρχίσουν να σκάνε τύποι που οντως έχουν βάλει το μικρό μοτέρ;

Αν στείλει το κράτος ποινές χωρίς να ελέγξει, μόνο με την υποψία όσων ''μαρτύρησαν'' οι υπάλλλοι που πιάστηκαν, αν αρχίσουν τις αγωγές μετά οι πολίτες και σκάσουν με μικρό μοτέρ;

doctor_john
19/04/2023, 08:34
Αν πουν ότι είναι παράνομος ο υποκυβισμός; Είτε το έχεις κάνει πράξη είτε το έχεις δηλώσει μόνο.
Η παρανομία δηλαδή υπόκειται στο ότι πληρώνεις λιγότερα από όσα θεωρούν ότι πρέπει για την αγορά που έχεις κάνει.

telegonos
19/04/2023, 08:45
Εμενα κατι δεν μου βγαινει στα νουμερα που λες. Το 25% του 2000 ειναι το 500 :wave2:

Οποτε αν το κατεβασε στα 1500 ειναι 25% κατω απο τα 2000.

Για υποκυβισμό 25% : 2000 / 125*100 = 1600
Για υπερκυβισμό 25%: 2000 * 125/100 = 2500

STF
19/04/2023, 08:54
Ξέρουμε όλοι σε τι κράτος ζούμε και η φορολογία των αυτοκινήτων δεν είναι το σημαντικότερο πρόβλημα
Όταν κάποιος επέλεγε να σκάσει τουλάχιστον 3 δεκαρικά για δίλιτρο+ κανονικά δεν θα έπρεπε να πνίγεται για 500 το χρόνο επιπλέον
Το κράτος είναι μαφιόζος γιατί ξέρει τι πολίτες έχει και το αντίστροφο

Το κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ πρωτίστως να είναι δίκαιο και ακολούθως να συμμορφώνει τους πολίτες του. Όχι το ανάποδο.

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι το σενάριο που δίνεις είναι πολύ εύκολο, πολύ απλοποιημένο. Αγόρασα το αυτοκίνητο όντως ακριβώς 30.000 και δεν ήταν ένα αυτοκίνητο φιγούρας, ήταν ένα οικογενειακό FORD S-MAX. Δεν πνίγηκα για 500€ επιπλέον αλλά "πνίγηκα" για 900€ επιπλέον.
Όπως έγραψα πλήρωνα απλώς 372€ τέλη κυκλοφορίας το 2008 που το αγόρασα και τέλος.
Το 2012 πλήρωνα 640€ τέλη κυκλοφορίας (το 2013 έφτασε 690€) και 590€ φόρο πολυτελείας. Το 372€ με το 1230€ (και το 1280€) έχει μια απόσταση, δε νομίζεις;. Κάνε τις υπόλοιπες πράξεις μόνος σου.

Ο μισθός μου το 2008 που αγόρασα το αυτοκίνητο ήταν 2.000€.Ο μισθός μου σε νέα εργασία το 2012 και μετά από 15 μήνες ανεργίας ήταν 850€ (τυχερός ήμουν που βρήκα και δουλειά στα 42 μου τότε).

Το παραπάνω σενάριο είναι αυτό που βίωσε ο περισσότερος κοσμάκης και όχι το δικό σου. Δεν ήταν δηλαδή απλά μια αύξηση φόρων, ήταν και μια ισωππέδωση των εισοδημάτων. Φορο-λαίλαπα, ανεργία, καταβαράθρωση μισθών, και αντισυνταγματικοί νόμοι που ήταν παράνομοι λόγω της αναδρομικής τους χρήσης.

Μπορώ να σου γράψω πολλά και για τις μαφιόζικες πολιτικές και επιλογές που αυτό που έκαναν ήταν να φέρνουν υψηλές φορολογίες στα αυτοκίνητα με αποτέλεσμα να χάνουν έσοδα αντί να αυξάνουν, γιατί απλώς ο σκοπός τους δεν ήταν αυτός (ή άντληση φόρων). Έφτασα να στέλνω επιστολές στον δντη του υπουργείου συγκοινωνιών και στον/στην υπουργό γνωρίζοντας καλά το σύστημα Τελών Κυκλοφορίας της Γερμανίας. Και όχι απλές επιστολές αλλά συνοδευμένες με αρχεία και παραπομπές. Φυσικά με έγραψαν στα μέζεα τους.

Ακόμη και σήμερα αδυνατούν να εφαρμόσουν σωστά το σύστημα της εποχικότητας στα Τέλη Κυκλοφορίας, γίνεται με ανορθόδοξο και επικίνδυνο τρόπο. Γιατί; Γιατί δεν τους ενδιαφέρει να εισπράττουν, τους ενδιαφέρει να εξυπηρετούν αυτούς που θέλουν να εξυπηρετούν.

STF
19/04/2023, 09:12
Για υποκυβισμό 25% : 2000 / 125*100 = 1600
Για υπερκυβισμό 25%: 2000 * 125/100 = 2500

Έχω την αίσθηση ότι ο υπολογισμός και στις δυο περιπτώσεις πρέπει να γίνεται με πολλαπλασιασμό. Είναι 25% επί των 2000cc. Οπότε στο συγκεκριμένο παράδειγμα και η αύξηση και η μείωση του κυβισμού είναι κατά 500cc.

Δε θα τα χαλάσουμε όμως σε αυτά ρε παιδιά. Η ουσία της συζήτησης πραγματικά βρίσκεται αλλού. Για μένα η "πονηριά" των πολιτών -τουλάχιστον στη μεγάλη μερίδα αυτών- γίνεται γιατί το κράτος σε οδηγεί σε τέτοιες σκέψεις. Ακόμη και το ότι το προβάλλουμε εδώ ως συζήτηση δείχνει από μόνο του το πρόβλημα. Σε άλλη χώρα που θα λειτουργούσε αντικειμενικά με όρους δικαίου θα ντρεπόμασταν και να αναφερθούμε... Απλά πράγματα.

STF
19/04/2023, 09:19
Επέλεξα να το βλέπω να κάθεται και να σαπίζει. Ούτε ήθελα να το πουλήσω για ένα κομμάτι ψωμί. Όμως ,σε καμία περίπτωση δεν θα πω καλά να πάθουν όσοι το κάνανε . Έχουμε να κάνουμε με κράτος μαφιόζο κ νταβά στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Το ίδιο έκανα κι εγώ, ακριβώς όμως. Επί πολλά χρόνια δεν το πουλούσα και το κυκλοφορούσα 3 ή 4 μήνες, συνήθως χρόνο παρά χρόνο. Είχε καταλήξει να είναι το θερινό αυτοκίνητο και κυκλοφορούσαμε οικογενειακά με το μικρό Suzuki της γυναίκας μου.

Το αγόρασα 30.000€ το 2008 και το πούλησα πέρυσι 8.000€ με 55.000 χλμ., πέρυσι (2022). Και δε θα το πουλούσα (γιατί δε μπορώ να ξανά αγοράσω τέτοιο αυτοκίνητο) αν δεν άλλαζαν κάποια πράγματα στη ζωή μας.

toyar
19/04/2023, 09:26
το δικο μου σεναριο λεει οτι το 2011 εχασα το 40% του ετησιου εισοδηματος μου το οποιο ποτε δεν ειχε ξεπερασει τα 1400 ευρω το μηνα
το 2000 αγορασα καινουριο ενα yaris 1300 το οποιο κρατησα τις εποχες που ολοι σερναν τα σκυλια με τα λουκανικα γιατι μου εκανε τη δουλεια μου
το 2007 αγορασα καινουριο ενα cbf250 οταν ολοι ειχαν 650 για να πηγαινουν για ψωμι στο φουρνο
και τα δυο οχηματα τα εχω ακομα τωρα που συζηταμε
προσπαθω να πω οτι σε μια χωρα που δεν παραγει τπτ και σε ενα κρατος ανεκδοτο δεν τσιμπαω σε διλιτρα suv σε 1000αρια adve και σε iphone με 48 δοσεις
προσωπικη αποψη που μεχρι στιγμης δε με εχει εγκλωβισει
ιστοριες για BMW Μ3 που εβαζαν 5 ευρω βενζινη εχεις ακουσει;:bawl:

STF
19/04/2023, 09:37
το δικο μου σεναριο λεει οτι το 2011 εχασα το 40% του ετησιου εισοδηματος μου το οποιο ποτε δεν ειχε ξεπερασει τα 1400 ευρω το μηνα
το 2000 αγορασα καινουριο ενα yaris 1300 το οποιο κρατησα τις εποχες που ολοι σερναν τα σκυλια με τα λουκανικα γιατι μου εκανε τη δουλεια μου
το 2007 αγορασα καινουριο ενα cbf250 οταν ολοι ειχαν 650 για να πηγαινουν για ψωμι στο φουρνο
και τα δυο οχηματα τα εχω ακομα τωρα που συζηταμε
προσπαθω να πω οτι σε μια χωρα που δεν παραγει τπτ και σε ενα κρατος ανεκδοτο δεν τσιμπαω σε διλιτρα suv σε 1000αρια adve και σε iphone με 48 δοσεις
προσωπικη αποψη που μεχρι στιγμης δε με εχει εγκλωβισει
ιστοριες για BMW Μ3 που εβαζαν 5 ευρω βενζινη εχεις ακουσε ι;:bawl:

Έχω δει Cayenne να τα μετατρέπουν σε φυσικό αέριο...

Να είσαι σίγουρος ότι αν έπαιρνα 1400€ δε θα αγόραζα ούτε εγώ δίλιτρο αυτοκίνητο. Επομένως, δεν "τσίμπησα" ούτε εγώ. Μπορούσα και το πήρα και καλά έκανα γιατί μπορούσα και γιατί ήταν σύμφωνο με τους όρους και τα δεδομένα της εποχής για εμένα.

Όπως σήμερα που παίρνω αυτά τα 1400€ ακριβώς, δεν παίρνω καθόλου αυτοκίνητο γιατί δεν το χρειάζομαι. Στη γη πατάμε.

Το θέμα όμως δεν είναι οι προσωπικές επιλογές. Στο γενικό πλαίσιο δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου. Αυτό που βιώσαμε και αυτό που συνεχίζουμε να βιώνουμε δεν έχει να κάνει με λανθασμένες επιλογές των πολιτών. Μιλάμε πάντα με όρους μεσαίας τάξης.

PaNick67
19/04/2023, 09:52
Μα τι λεμε τωρα.., Υπηρχε περιοδος που οσο εκανε ενα μεσαια εκδοση Focus 1,6 εκανε και το διλιτρο Maverick και με 3Κ παραπανω επαιρνες Kuga 2,5 λιτρα

Ουτε πολυτελειες, ουτε λουσα. Πηγα να το κανω κι εγω το τολμημα αλλα με κρατησε ο πατερας μου με μια κουβεντα. "Μην εμπιστευεσαι το κρατος, θα κανει τα παντα για να στην φερει"

toyar
19/04/2023, 11:13
μεγαλωσα σε μια γενια που το οικογενειακο 1300 ηταν απιαστο ονειρο
δεν μπορουσα να χωνεψω οτι εγω ξαφνικα χρειαζομουν και μπορουσα να εχω διλιτρο+

RaGe_Raptor
19/04/2023, 11:25
μεγαλωσα σε μια γενια που το οικογενειακο 1300 ηταν απιαστο ονειρο
δεν μπορουσα να χωνεψω οτι εγω ξαφνικα χρειαζομουν και μπορουσα να εχω διλιτρο+

Οπότε?

toyar
19/04/2023, 11:46
οποτε πηρα αυτο που χρειαζομουν κι οχι αυτο που μου πουλαγανε
επισης αν καποιος μαιμουδεψει για να γλυτωσει λεφτα ειναι απατεωνας στη δικη μου πλατη ειτε τον εκανε το κρατος ειτε οχι

motojojo
19/04/2023, 11:57
Προφανώς μιλάτε για αυτοκίνητα 10ετιας και πάνω.

Γιατι στα καινουργια ο υποκυβισμός πιθανότατα θα είναι μεγάλη μανουρα, ακόμα μεγαλύτερη από τη γραφειοκρατεία του νταβατζή που έχουμε.

Με τόσα ηλεκτρονικά και τέτοια πολυπλοκότητα που έχουν πλέον τα αυτοκίνητα οποιαδήποτε αλλαγή κινητήρα με άλλον διαφορετικό μπορεί πολύ ευκολα να εξελιχθει σε γολγοθα και με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Επιπλέον με τις κλίμακες που έχουν διαμορφώσει τώρα, πολλά καινουργια διλιτρα έχουν τα ίδια τέλη με παλιά 1600αρια και μόνο τα τεκμήρια είναι που αυξάνουν το κόστος κατοχής τους. Τα οποία ΛΕΝΕ σιγά σιγά θα καταργηθούν (αμήν!)
Οπότε οποιοδήποτε σενάριο υποκυβιμού κρίνεται εκ των προτέρων τουλάχιστον ασύμφορο.

Προσωπικά κι εγώ δίλιτρο πήρα πρόσφατα και με ζόρικα τέλη, το έκανα όμως εντελώς συνειδητά γιατί δεν πληρώνω ενοικιο. Αποφάσισα ότι μπορώ έτσι να σκάω 2 θεωρητικά ενοίκια κάθε χρόνο στο νταβατζή μας και να το χαρω όσο μπορώ να του βάζω βενζίνη.

RaGe_Raptor
19/04/2023, 12:19
οποτε πηρα αυτο που χρειαζομουν κι οχι αυτο που μου πουλαγανε
επισης αν καποιος μαιμουδεψει για να γλυτωσει λεφτα ειναι απατεωνας στη δικη μου πλατη ειτε τον εκανε το κρατος ειτε οχι

Καλά έκανες,όμως το λάθος σου είναι το ότι θεωρείς πως οποίος πήρε 2λιτρο+ το έκανε επειδή "του το πούλησαν".


Άσε που είναι εντελώς στρεβλό να μιλάμε για πολυτέλεια αυτοκινήτων με βάση τον κυβισμό τους.

Τεσπά, έγραψα κι άλλα αλλά τα έσβησα. :D

teogtp
19/04/2023, 12:35
Ακριβώς.
Δηλαδή αυτός που πήρε ένα σπορτατζ 2λιτρο με 27000€ ήταν φορτογκας;

panavour
19/04/2023, 13:00
Υπάρχει και χειρότερο,να δανειστείς και να το πάρεις, όπως κάνανε πολλοί τις χρυσές εποχές πριν τα μνημόνια,,που πήραν αυτοκίνητα (κυρίως suv) με περισσότερα κυβικά,απ' αυτά που δικαιολογούσε ο μισθός τους,και που μετά πληρώνανε εκτός απ' τα τέλη κυκλοφορίας καί το δάνειο στην τράπεζα.Κλασσικη περίπτωση νοοτροπίας στην χώρα που ζούμε.Πως να δείξουμε στον γείτονα, πόσο μάγκες είμαστε.Δεν ισχύει για όλους, άλλα για συντριπτικό ποσοστό.Ας πρόσεχαν.

RaGe_Raptor
19/04/2023, 15:23
Υπάρχει και χειρότερο,να δανειστείς και να το πάρεις, όπως κάνανε πολλοί τις χρυσές εποχές πριν τα μνημόνια,,που πήραν αυτοκίνητα (κυρίως suv) με περισσότερα κυβικά,απ' αυτά που δικαιολογούσε ο μισθός τους,και που μετά πληρώνανε εκτός απ' τα τέλη κυκλοφορίας καί το δάνειο στην τράπεζα.Κλασσικη περίπτωση νοοτροπίας στην χώρα που ζούμε.Πως να δείξουμε στον γείτονα, πόσο μάγκες είμαστε.Δεν ισχύει για όλους, άλλα για συντριπτικό ποσοστό.Ας πρόσεχαν.

Η διαχρονική ελληνική μ****** της κοινωνικής καταξίωσης μέσω του οχήματος. Και ο νομοθέτης όρισε ως πολυτελές ένα δίλιτρο volkswagen polo που σε οποιαδήποτε νορμάλ χώρα είναι ένα νεανικό πρώτο αυτοκίνητο. Μία χαρά. :cry:
Εδώ ακούμε 2.000 κυβικά και μας πιάνει δέος:bawl:
Που ένας σύγχρονος δίλιτρος πετρελαιοκινητήρας είναι ότι καλύτερο από πλευράς απόδοσης (άρα και ενεργητικής ασφάλειας) και οικονομίας.

Οπότε και εγώ κρατάω το μη πολυτελές 1.9 diesel και δεν πάω στο επόμενο μοντέλο των 1970 κυβικών με την απαράμιλλη πολυτέλεια. Για να μην κακομάθω βρε :bawl:

katsar
19/04/2023, 15:44
Έτσι,λατέρνα φτώχια και μιζέρια θέλει η ζωή,άκου εκεί θέλουν ΙΧ 2.000κε και μοτο χιλιάρες.
τεκμήρια διαβίωσης και φόρος ''πολυτελείας'' είναι καθαρή ληστεία πάμε γερά τώρα αφού μείναμε στο ευρό θα έρθει και η ανάπτυξη ,δούλευε κορόιδο Έλληνα με μισό μισθό από τους άλλους.
Α και μην κλέβεις το κράτος ε :lol:

panavour
19/04/2023, 16:05
Σωστά όσα λέτε οι από πάνω, άλλα σ αυτό το κράτος ζούμε.Αρα προσαρμοζόμαστε στα δεδομένα, αλλιώς η μεταναστευουμε η προσαρμοζόμαστε,(εννοείται ότι υπάρχουν καί αυτοί που δεν τους αγγίζει η σκληρή πραγματικότητα ).Για τους υπόλοιπους ξεφορτογκες αναφέρομαι.

RaGe_Raptor
19/04/2023, 16:10
Σωστά όσα λέτε οι από πάνω, άλλα σ αυτό το κράτος ζούμε.Αρα προσαρμοζόμαστε στα δεδομένα, αλλιώς η μεταναστευουμε η προσαρμοζόμαστε,(εννοείται ότι υπάρχουν καί αυτοί που δεν τους αγγίζει η σκληρή πραγματικότητα ).Για τους υπόλοιπους ξεφορτογκες αναφέρομαι.

Αυτό ακριβώς έκαναν όσοι προέβησαν σε μαϊμού υποκυβίσεις: προσαρμόστηκαν :bawl:

panavour
19/04/2023, 16:22
Τώρα όμως θα προσαρμοσθούν στις αληθινές κυβισθησεις στα τέσσερα,δια τα περαιτέρω.

Bowleno
19/04/2023, 16:23
οποτε πηρα αυτο που χρειαζομουν κι οχι αυτο που μου πουλαγανε
επισης αν καποιος μαιμουδεψει για να γλυτωσει λεφτα ειναι απατεωνας στη δικη μου πλατη ειτε τον εκανε το κρατος ειτε οχι

"Αυτό που χρειάζομουν"
Εξ ου, έχω 500αράκι κι όχι 700+ κυβικά. Διότι αυτά χρειάζομαι μόνο. Και φαντάζομαι και πολύς κόσμος ακόμα, το ίδιο. Αλλά....


Υπάρχει και χειρότερο,να δανειστείς και να το πάρεις, όπως κάνανε πολλοί τις χρυσές εποχές πριν τα μνημόνια,,που πήραν αυτοκίνητα (κυρίως suv) με περισσότερα κυβικά,απ' αυτά που δικαιολογούσε ο μισθός τους,και που μετά πληρώνανε εκτός απ' τα τέλη κυκλοφορίας καί το δάνειο στην τράπεζα.Κλασσικη περίπτωση νοοτροπίας στην χώρα που ζούμε.Πως να δείξουμε στον γείτονα, πόσο μάγκες είμαστε.Δεν ισχύει για όλους, άλλα για συντριπτικό ποσοστό.Ας πρόσεχαν.

Αυτό. Μόνο....

RaGe_Raptor
19/04/2023, 16:30
Τώρα όμως θα προσαρμοσθούν στις αληθινές κυβισθησεις στα τέσσερα,δια τα περαιτέρω.

Θα ορκιζόμουν ότι το έγραψες με μειδίαμα. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια:D

BLiTzER
19/04/2023, 16:42
Μιλάμε για την ίδια χώρα που πλήρωνα ~250€ τέλη για αυτοκίνητο 100 αλόγων, αλλά σχεδόν τα μισά για ένα μεγαλύτερου κυβισμού και διπλάσιας ιπποδύναμης. :lol:

Rac3rX
19/04/2023, 16:51
Μιλάμε για την ίδια χώρα που για δίλιτρο του '99 τωρινής αξίας 5000€ ο κάτοχος φέτος πλήρωσε 615€ σε τέλη, την ίδια στιγμή που ο κάτοχος ολοκαίνουργιας υβριδικής S580e αξίας 180.000€ δε θα πληρώσει τίποτα. Η γελοιότητα σε αυτή την χώρα είναι κάτι σαν εθνικό σπόρ.

RaGe_Raptor
19/04/2023, 16:57
Μιλάμε για την ίδια χώρα που για δίλιτρο του '99 τωρινής αξίας 5000€ ο κάτοχος φέτος πλήρωσε 615€ σε τέλη, την ίδια στιγμή που ο κάτοχος ολοκαίνουργιας υβριδικής S580e αξίας 180.000€ δε θα πληρώσει τίποτα. Η γελοιότητα σε αυτή την χώρα είναι κάτι σαν εθνικό σπόρ.

Σιγά μην πιάσει 5.000 ευρώ ένα δίλιτρο του 99 :cry:

RaGe_Raptor
19/04/2023, 17:00
Και για να δείξω ειδικά σε εσάς τους παλιότερους που έχετε ακόμα αυτή τη νοοτροπία πόσο γελοίο είναι αυτό το πράγμα με τα κυβικά:
Υπερτροφοδοτούμενος 1.400 με απόδοση και κατανάλωση παραπάνω από ατμοσφαιρικό 2.000 κυβικών, θεωρείται από εσάς λογική αγορά.

panavour
19/04/2023, 17:06
Θα ορκιζόμουν ότι το έγραψες με μειδίαμα. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια:D
Με πλατύτατο.

RaGe_Raptor
19/04/2023, 17:09
Με πλατύτατο.

"Δηλαδή εμείς που δεν πήραμε δίλιτρα ήμασταν μαλάκες? Πλήρωνε τώρα."

Αρχίζουμε και βγάζουμε άκρη σιγά-σιγά...:lol:

billy84
19/04/2023, 17:26
Πάντως είτε είναι πάρα πολύ ξύπνιοι αυτοί που κυβερνάνε, είτε ο λαός είναι πολύ ηλίθιος που μετά από 2.000+ χρόνια που εφαρμόζεται το ''διαίρει και βασίλευε'' ακόμα το χάφτει σαν χάνος.

Πρέπει κάπου, κάπως, κάποτε να καταλάβουμε ότι το κράτος και οι παρατρεχάμενοί του ΠΑΝΤΑ θα είναι εξασφαλισμένοι. Δε μπορείς να τους κλέψεις πραγματικά με οποιοδήποτε τέχνασμα. Αν με κάποιο μαγικό τρόπο όλοι από αύριο ήταν νόμιμοι παντού και υπήρχε το υποτιθέμενο πλενόνασμα που τώρα δήθεν δεν υπάρχει (γελάω :lol:), μαντέψτε σε ποιές τσέπες θα έμπαινε.Θα φτιάχνονταν δρόμοι και νοσοκομεία???:D

panavour
19/04/2023, 18:15
"Δηλαδή εμείς που δεν πήραμε δίλιτρα ήμασταν μαλάκες? Πλήρωνε τώρα."

Αρχίζουμε και βγάζουμε άκρη σιγά-σιγά...:lol:

Προφανώς και δεν ήμασταν διότι ξέρουμε χρόνια το ελληνικό κράτος και ΔΕΝ τσιμπησαμε.
Κι έτσι δεν αγοράσαμε,και δεν πληρώσαμε κερατιατικα.
Ας πρόσεχαν οι άλλοι
Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα.

motojojo
19/04/2023, 18:21
Προφανώς και δεν ήμασταν διότι ξέρουμε χρόνια το ελληνικό κράτος και ΔΕΝ τσιμπησαμε.
Κι έτσι δεν αγοράσαμε,και δεν πληρώσαμε κερατιατικα.
Ας πρόσεχαν οι άλλοι
Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα.

Αυτό βγάζει μια δόση κακίας.
Ειδικά το "ας πρόσεχαν οι άλλοι" ξεπλένει ουσιαστικά το κράτος.
Πρόσεχε κι εσύ γιατί μπορεί να έχει πολλές προεκτάσεις.

toyar
19/04/2023, 18:22
αν καταλαβαιναμε καποτε οτι το κρατος που βριζουμε ειναι αυτο που οι ιδιοι επιτηδες δημιουργουμε και οτι κλεβοντας το κλεβουμε ο ενας τον αλλον πολλα πραγματα θα πηγαιναν καλυτερα σε αυτον τον τοπο

katsar
19/04/2023, 18:37
Δηλαδή πως σε κλέβω αν θεωρήσω πως είναι άδικος ο συγκεκριμένος φόρος και πληρώνω τα μισά με πο@στιά;
Καταναλώνω κάτι και δεν το πληρώνω στο κράτος;
Ξοδεύω κάτι δημόσιο που ανήκει σε όλους και σε σένα και σου το στερώ;
Σαν το ενφια, μου βγάζουν πρόστιμο γιατί απλά κατέχω κάτι;Δεν πληρώνω φπα στην βενζίνη πιο πολύ από σένα με το χιλιαράκι;
Όπως γράφει πιο πάνω ο κ.panavour ας μην τα χτίζατε,εμείς μ@λ@κες είμαστε που νοικιάζουμε ;;;;

billy84
19/04/2023, 18:41
αν καταλαβαιναμε καποτε οτι το κρατος που βριζουμε ειναι αυτο που οι ιδιοι επιτηδες δημιουργουμε και οτι κλεβοντας το κλεβουμε ο ενας τον αλλον πολλα πραγματα θα πηγαιναν καλυτερα σε αυτον τον τοπο


Μα δεν κλέβουμε ο ένας τον άλλον. Υπάρχει μια κεντρική εξουσία που διαχειρίζεται λεφτά τα οποία δεν είμαστε ποτέ σε θέση να γνωρίζουμε. Μπαίνουν φόροι-χαράτσια που δεν ελέγχονται από κανέναν και στο τέλος ποτέ δε γνωρίζουμε που πηγαίνουν όλα αυτά τα λεφτά. Το ταμείο ποτέ δε γνωρίζουμε αν είναι μείον ή συν γιατί δεν είμαστε μπροστά.
Όσοι εμπλέκονται άμεσα ή έμμεσα με το πολιτικό σύστημα δεν λες ότι ζορίζονται οικονομικά και μέσα στα χρόνια βλέπεις πλουτισμό που δε συνάδει με τη γενικότερη κατάσταση που ακούμε και βλέπουμε καθημερινά.

Άρα όπως έλεγε και ο τίτλος μιας ωραίας Ισπανικής ταινίας ''Ποιός κλέβει ποιόν?''

AUFGEBRACHT
19/04/2023, 18:58
Divide et impera.

doctor_john
19/04/2023, 19:20
Πάντως είτε είναι πάρα πολύ ξύπνιοι αυτοί που κυβερνάνε, είτε ο λαός είναι πολύ ηλίθιος που μετά από 2.000+ χρόνια που εφαρμόζεται το ''διαίρει και βασίλευε'' ακόμα το χάφτει σαν χάνος.

Πρέπει κάπου, κάπως, κάποτε να καταλάβουμε ότι το κράτος και οι παρατρεχάμενοί του ΠΑΝΤΑ θα είναι εξασφαλισμένοι. Δε μπορείς να τους κλέψεις πραγματικά με οποιοδήποτε τέχνασμα. Αν με κάποιο μαγικό τρόπο όλοι από αύριο ήταν νόμιμοι παντού και υπήρχε το υποτιθέμενο πλενόνασμα που τώρα δήθεν δεν υπάρχει (γελάω :lol:), μαντέψτε σε ποιές τσέπες θα έμπαινε.Θα φτιάχνονταν δρόμοι και νοσοκομεία???:D

H δεύτερη παράγραφος απαντά στην πρώτη έτσι; δεν ρωτάς;

:beer:

Tallyban
19/04/2023, 19:46
Καλά εγώ δε πληρώνω για το Κινέζο, τέλη, ασφάλεια,κτεατζηδες,και τον κυκλοφοραω κάθε μέρα,και σεις για κάτι που κάθεται πληρώνετε εξακοσαρες και εφτακοσαρες;

bulmont
19/04/2023, 19:56
Όσοι εμπλέκονται άμεσα ή έμμεσα με το πολιτικό σύστημα δεν λες ότι ζορίζονται οικονομικά και μέσα στα χρόνια βλέπεις πλουτισμό που δε συνάδει με τη γενικότερη κατάσταση ....

Εκτός από εκείνον τον κακόμοιρο τον ''ανηψιό'' που το κυκλοφόραγε το
φολκςβάγκεν άνευ πινακίδων.............................

billy84
19/04/2023, 20:11
Καλά έκανες,όμως το λάθος σου είναι το ότι θεωρείς πως οποίος πήρε 2λιτρο+ το έκανε επειδή "του το πούλησαν".


Άσε που είναι εντελώς στρεβλό να μιλάμε για πολυτέλεια αυτοκινήτων με βάση τον κυβισμό τους.

Τεσπά, έγραψα κι άλλα αλλά τα έσβησα. :D



Και όμως το λάθος του Toyar δεν είναι αυτό κατά τη γνώμη μου. Ενώ συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό ζωής τύπου ''δεν το χρειάζομαι άρα το γράφω στα @@ μου και παίρνω αυτό που χρειάζομαι'', η παγίδα είναι ότι αν υποθέσουμε ότι με κάποιο μαγικό τρόπο αύριο πείθαμε όλους να πάρουν μέχρι 1000cc αυτοκίνητα και μέχρι 250cc μηχανές, τι θα γινόταν μετά? Το κράτος θα καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια να παρακολουθεί όλους τους πολίτες να πληρώνουν 22 ευρώ τέλη? Μήπως θα πήγαιναν τα τέλη 150 ευρώ και θα γίνονταν τα 250cc η ''μεγάλη κατηγορία''? Ίσως και κάποιος φόρος πολυτελούς διαβίωσης μελλοντικά? Πιστεύω θα είχε απόδοση 1.05 στο στοίχημα.:D

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ναι μεν γλιτώνεις τέτοιες καταστάσεις όταν δεν ακολουθείς τη μάζα και είσαι μετρημένος, όμως σε μια μεγαλύτερη οικονομική κρίση η μάζα θα ακολουθήσει εσένα. Το κράτος δεν είμαστε εμείς όπως εσφαλμένα προπαγανδίζουν τα τσιράκια του συστήματος. Ωραία θα ήταν αλλά δεν έχει δράκο το παραμύθι.

mikes
19/04/2023, 20:19
Αμα το κρατος ητα δικαιο, τα τελη θα οριζονταν συμφωνα με τη κατηγορια του οχηματος (πολης, μικρο, μικρομεσαιο κτλ), και ο φορος πολυτελους διαβιωσης θα πηγαινε σε αυτους με τις Ε200 των 1,6-1,8 λιτρων και 70000€ και οχι σε αυτους με τα πολυμορφικα οικογενειακα 2λιτρα των 27-30000€...

g_m900
19/04/2023, 21:21
1500 από 2000 ειναι παραπάνω από το 25% που επιτρέπεται για αλλαγή κυβισμού, είναι 33.3% κατέβασμα. Κάτι άλλο έκανε ο φίλος σου.

Νομιζω δηλωσε αλλαγη κινητηρα και οχι υποκυβισμο...
Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο αλλα ξερω στανταρ οτι η άδεια ειναι νομιμα 1500 κυβικα

RaGe_Raptor
19/04/2023, 21:23
Και όμως το λάθος του Toyar δεν είναι αυτό κατά τη γνώμη μου. Ενώ συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό ζωής τύπου ''δεν το χρειάζομαι άρα το γράφω στα @@ μου και παίρνω αυτό που χρειάζομαι'', η παγίδα είναι ότι αν υποθέσουμε ότι με κάποιο μαγικό τρόπο αύριο πείθαμε όλους να πάρουν μέχρι 1000cc αυτοκίνητα και μέχρι 250cc μηχανές, τι θα γινόταν μετά? Το κράτος θα καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια να παρακολουθεί όλους τους πολίτες να πληρώνουν 22 ευρώ τέλη? Μήπως θα πήγαιναν τα τέλη 150 ευρώ και θα γίνονταν τα 250cc η ''μεγάλη κατηγορία''? Ίσως και κάποιος φόρος πολυτελούς διαβίωσης μελλοντικά? Πιστεύω θα είχε απόδοση 1.05 στο στοίχημα.:D

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ναι μεν γλιτώνεις τέτοιες καταστάσεις όταν δεν ακολουθείς τη μάζα και είσαι μετρημένος, όμως σε μια μεγαλύτερη οικονομική κρίση η μάζα θα ακολουθήσει εσένα. Το κράτος δεν είμαστε εμείς όπως εσφαλμένα προπαγανδίζουν τα τσιράκια του συστήματος. Ωραία θα ήταν αλλά δεν έχει δράκο το παραμύθι.

Το στρεβλό της υπόθεσης είναι η "πολυτελής διαβίωση" και τα ληστρικά τέλη βάσει κυβικών.
Αυτό και τίποτε άλλο. Εκεί σφαλλει, κατά την άποψη μου.
Αλλά το πρόβλημα δεν είναι ότι αυτό είναι πεποίθηση του (κάθε) toyar αλλά του αγαπημένου μας κράτους.:bawl:

PaNick67
19/04/2023, 21:35
Το ποσό των τελών κυκλοφορίας είναι συγκεκριμένο και αναγράφεται κάθε χρόνο στον προϋπολογισμό του κράτους.
Με οποιοδήποτε άλλο υπολογισμό πάλι το ίδιο ποσό θα πρέπει να μαζευτεί.
Αν αύριο γίνουν πολλά τα ηλεκτρικά μαντεψτε, θα αρχίσουν να πληρώσουν και αυτά.

Η ιστορία με τα διλιτρα και τον φόρο πολυτελείας είναι μία φάση ότι χτυπάνε τους έχοντες και καλά κοινωνική δικαιοσύνη.

Οι έχοντες είτε αγοράζουν ο,τι θέλουν στο όνομα της εταιρείας είτε παίρνουν πολυτελή αυτοκίνητα κυβισμού κάτω των 2 λίτρων που κοστίζουν δεκάδες χιλιάδες ευρώ και δεν πληρώνουν τίποτα

toyar
19/04/2023, 21:53
το θεμα δεν ειναι να παρουν ολοι 1000 κυβικα αλλα να παρει ο καθενας αυτο που αντεχει με εναν συντελεστη ασφαλειας
επισης απορω γιατι συνεχιζετε να τα βαζετε με κατι τεχνητο αφηρημενο και απροσωπο οπως ειναι το κρατος αντι να τα βαλετε με τους ανθρωπους που το λειτουργουν και τους ψηφοφορους που τους το ανεθεσαν
η πλακα ειναι οτι κλαψομουνιαζουμε για τα τελη των διλιτρων και καταπινουμε αμασητο τον ενφια στην πρωτη κατοικια απο το πρωτο τετραγωνικο και ανεξαρτητως παλαιοτητας

RaGe_Raptor
19/04/2023, 22:04
το θεμα δεν ειναι να παρουν ολοι 1000 κυβικα αλλα να παρει ο καθενας αυτο που αντεχει με εναν συντελεστη ασφαλειας
επισης απορω γιατι συνεχιζετε να τα βαζετε με κατι τεχνητο αφηρημενο και απροσωπο οπως ειναι το κρατος αντι να τα βαλετε με τους ανθρωπους που το λειτουργουν και τους ψηφοφορους που τους το ανεθεσαν
η πλακα ειναι οτι κλαψομουνιαζουμε για τα τελη των διλιτρων και καταπινουμε αμασητο τον ενφια στην πρωτη κατοικια απο το πρωτο τετραγωνικο και ανεξαρτητως παλαιοτητας

Πάμε στο θρεντ για τα ακίνητα.
Oh, wait...

panavour
19/04/2023, 22:11
Αυτό βγάζει μια δόση κακίας.
Ειδικά το "ας πρόσεχαν οι άλλοι" ξεπλένει ουσιαστικά το κράτος.
Πρόσεχε κι εσύ γιατί μπορεί να έχει πολλές προεκτάσεις.

Δεν ξεπλενω κανέναν, απλώς σαν γέρος είμαι πιο υποψιασμένος από τα νεουλια που βράζει το αίμα τους,άλλωστε το ανέφερα ότι το κράτος είναι ο πρώτος απατεώνας.Ομως στην Ελλάδα ζούμε και πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι.Δεν είμαστε στο λύκειο Ελληνίδων.Στον δρόμο μεγαλώσαμε.

kostaskk
19/04/2023, 22:46
Πολλοί πήγαιναν Βουλγαρία, έκαναν εικονική εταιρια,, εβαζαν το δίλιτρο σαν περιουσία τις εταιρίας κ κυκλοφορούσαν με βουλγαρικές πινακίδες,, πιθανότατα γλητωνοντας πολλά από τα αέρα έξοδα

doctor_john
19/04/2023, 23:07
Δεν ήταν όλοι νεούλια, εγώ μόνο μεγάλους θυμάμαι με πολλά κυβικά.
Να είμαστε υποψιασμένοι ότι το κράτος θα στήσει παγίδα στους πολίτες ενάντια στα συμφέροντα όλων;

το έκανε και δεν άνοιξε μύτη; όλοι αδρανείς.

Μήπως αυτό θα περιέγραφε πολύ άσχημα το ποιοι είμαστε εμείς; οχι η κοινωνία, ο λαός και τέτοια, εσύ και εγώ.
Πολίτες που δεν είχαν ενδιαφέρον στα πολλά κυβικά και δεν επωφελήθηκαν των αλλαγών.

τσουπωτός μου 'χει μείνει όχι γέρος..

panavour
19/04/2023, 23:16
Δεν ήταν όλοι νεούλια, εγώ μόνο μεγάλους θυμάμαι με πολλά κυβικά.
Να είμαστε υποψιασμένοι ότι το κράτος θα στήσει παγίδα στους πολίτες ενάντια στα συμφέροντα όλων;

το έκανε και δεν άνοιξε μύτη; όλοι αδρανείς.

Μήπως αυτό θα περιέγραφε πολύ άσχημα το ποιοι είμαστε εμείς; οχι η κοινωνία, ο λαός και τέτοια, εσύ και εγώ.
Πολίτες που δεν είχαν ενδιαφέρον στα πολλά κυβικά και δεν επωφελήθηκαν των αλλαγών.

τσουπωτός μου 'χει μείνει όχι γέρος..

Στο πώς ενεργεί το κράτος oλοι ευθυνομαστε.Αλλωστε το κράτος είναι σαρξ εκ τής σαρκός μας.Καθε λαός αξίζει το κράτος του.Ο μέσος Έλληνας ενεργεί όπως και το κράτος του.Αλλο ο Έλληνας, άλλο ο Γερμανός, άλλο ο Γιαπωνέζος, άλλος ο Ουκρανός.Καθενας είναι καθρέφτης του κράτους του,και το κράτος είναι καθρέφτης του πολίτη του.Μην τα ξαναλέμε.Ταχουμε ξαναπεί.Γερο-τσουπωτος.

PortisHead
20/04/2023, 07:43
αν καταλαβαιναμε καποτε οτι το κρατος που βριζουμε ειναι αυτο που οι ιδιοι επιτηδες δημιουργουμε και οτι κλεβοντας το κλεβουμε ο ενας τον αλλον πολλα πραγματα θα πηγαιναν καλυτερα σε αυτον τον τοπο

Εισαι απο τις περιπτωσεις ανθρωπων που λεω....ενταξει...δεν εχουν χαθει τα πάντα, υπάρχει ακομα ελπίδα για αυτον τον τόπο.
(Σε όλες σου τις τοποθετήσεις ομως, και σε παρακολουθω χρονια)

:beer::beer::beer:

PortisHead
20/04/2023, 07:47
Το κράτος και το κρατος και το κρατος.....
Λες και μας κυβερνανε εσκιμωοι.
Οσο δεν έχουμε δικτατορια, το κρατος ειμαστε "εμεις".
Καθρεφτακι λοιπον, και πουστιά στην πουστια.
Βαλκάνια ειμαστε, οχι παιξε γέλασε :lol:

Επίσης....

442792

ioannispar
20/04/2023, 08:16
Για υποκυβισμό 25% : 2000 / 125*100 = 1600
Για υπερκυβισμό 25%: 2000 * 125/100 = 2500

25% ειναι σαν να λεμε 1/4. Τα συμπερασματα δικα σου :wave2:

PortisHead
20/04/2023, 08:16
το θεμα δεν ειναι να παρουν ολοι 1000 κυβικα αλλα να παρει ο καθενας αυτο που αντεχει με εναν συντελεστη ασφαλειας
επισης απορω γιατι συνεχιζετε να τα βαζετε με κατι τεχνητο αφηρημενο και απροσωπο οπως ειναι το κρατος αντι να τα βαλετε με τους ανθρωπους που το λειτουργουν και τους ψηφοφορους που τους το ανεθεσαν
η πλακα ειναι οτι κλαψομουνιαζουμε για τα τελη των διλιτρων και καταπινουμε αμασητο τον ενφια στην πρωτη κατοικια απο το πρωτο τετραγωνικο και ανεξαρτητως παλαιοτητας

Και η ιστορια επαναλαμβανεται...
Θελουν τωρα να χωσουν τη νεολαια να χρεωθουν με "χαμηλότοκα" και "ευέλικτα" δανεια κατοικιας...
Δεν ξερω αν θα υπάρχει moto.gr σε 20 χρονια, αλλα θα υπάρχουν σιγουρα 40ρηδες που θα ποσταρουν απο το παγκάκι της πλατειας, και θα φταιει το κρατος (των εσκιμωων βεβαιως-βεβαιως)

billy84
20/04/2023, 09:14
το θεμα δεν ειναι να παρουν ολοι 1000 κυβικα αλλα να παρει ο καθενας αυτο που αντεχει με εναν συντελεστη ασφαλειας
επισης απορω γιατι συνεχιζετε να τα βαζετε με κατι τεχνητο αφηρημενο και απροσωπο οπως ειναι το κρατος αντι να τα βαλετε με τους ανθρωπους που το λειτουργουν και τους ψηφοφορους που τους το ανεθεσαν
η πλακα ειναι οτι κλαψομουνιαζουμε για τα τελη των διλιτρων και καταπινουμε αμασητο τον ενφια στην πρωτη κατοικια απο το πρωτο τετραγωνικο και ανεξαρτητως παλαιοτητας


Δε θεωρώ πως το κράτος είναι κάτι αφηρημένο και απρόσωπο. Οι ίδιοι και οι ίδιοι παίζουν μπάλα και πλουτίζουν διαχρονικά και αυτό δε μπορεί να αλλάξει γιατί αποφασίζουν και οι Αμερικάνοι αλλά και οι Ευρωπαίοι. Δεν είναι τόσο απλό να δημιουργηθεί ένα κόμμα ''εξυγιαντών'' κόντρα στα διάφορα συμφέροντα.

Το θέμα είναι ότι τον Ένφια δε μπορείς να τον αποφύγεις ενώ στο συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε υπήρξε ένας τρόπος να αποφύγεις τον παραλογισμό. Η συζήτηση γίνεται γιατί πάντα ακόμη και σε ένα ηλίθιο χαράτσι θα υπάρξουν άνθρωποι που θα υποστηρίξουν το κράτος και θα βρουν να πουν για τους 10 χαζούς που κάποτε πήραν δάνειο για να πουλήσουν μούρη. Δε θα σκεφτούν όμως τους περισσότερους που έδωσαν 8.000 μετρητά και βρήκαν ένα δίλιτρο μεταχείρο. Βάζω στοίχημα ότι και για τον Ένφια αν ανοίξεις θέμα θα υπάρξουν άτομα που θα πουν ''καλά κάνει το κράτος και βάζει Ένφια γιατί στην Ευρώπη όλοι μένουν στο ενοίκιο, τι είμαστε εμείς να μένουμε σε δικά μας μάγκες?'' :lol: Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τον φαύλο κύκλο.

RaGe_Raptor
20/04/2023, 09:23
Το κράτος και το κρατος και το κρατος.....
Λες και μας κυβερνανε εσκιμωοι.
Οσο δεν έχουμε δικτατορια, το κρατος ειμαστε "εμεις".
Καθρεφτακι λοιπον, και πουστιά στην πουστια.
Βαλκάνια ειμαστε, οχι παιξε γέλασε :lol:

Επίσης....

442792

Τώρα που θα ξαναβγούν οι ηθικοί πλεονέκτες, θα χαρατσώσουν όσους έχουν αυτοκίνητο. Σκέτο. Όχι 2λιτρο :bawl:
Όπως λέει κι ο σύντροφος "Αλλά αυτοί είστε" :lol:
Το κράτος είμαστε εμείς και μαζί τα φάγαμε , λοιπόν.

STF
20/04/2023, 10:47
Εγώ θα σταθώ -για άλλη μια φορά- στο αυθαίρετο συμπέρασμα ότι όποιος αγόρασε δίλιτρο το έκανε χωρίς να το έχει πραγματικά ανάγκη και... έπρεπε να σκεφτεί ότι ζει σε αυτό το κράτος και άρα δε θα έπρεπε να το πάρει. Γιατί; Γιατί έτσι έπραξε εκείνος για τον εαυτό του... Καλά έκανε για τον εαυτό του αυτός (αφού έτσι έκρινε) αλλά καλά έκανε και ο άλλος. Τα υπόλοιπα που περιγράφετε είναι τυπικές κακιούλες με εύκολα παραγόμενα συμπεράσματα.

Όμως θα επιμείνω πως τα πράγματα για τη μεγάλη πλειοψηφία δεν είναι έτσι. Η πλειοψηφία το πήρε γιατί πρωτίστως κάλυπτε κάποιες ανάγκες του και δευτερευόντως γιατί μπορούσε. Εσείς θέλετε να επιβάλλετε την άποψη ότι η πλειοψηφία ήθελε να πουλάει μούρη και ήταν απερίσκεπτη. Φυσικά όλα υπάρχουν, αλλά όχι με όρους πλειοψηφίας.

Αγαπητοί.... δε ζούμε με τη λογική να κάνουμε "αυτό" ή να μην κάνουμε το "άλλο" επειδή κάποιο κράτος πιθανά στο μέλλον θα μας τη φέρει. Ζούμε και θέλουμε να ζούμε ευπρεπώς και απολαμβάνοντας όσα μπορούμε για τον εαυτό μας και τις οικογένειες μας με όρους αξιοπρέπειας και όσο φτάνει το χέρι μας σήμερα και σε μια θεωρητική βάση αύριο (όχι μεθαύριο). Εκτός αν κάποιος από εσάς όταν του κάνουν αύξηση στο μισθό την αρνείται γιατί στο μέλλον είναι πιθανό το κράτος να σας την φέρει παίρνοντας σας μεγάλο τμήμα της αύξησης μέσω φόρων. Ποια η συμβουλή σας; Μείνετε όλη σας τη ζωή στάσιμοι, χωρίς αισιοδοξία, χωρίς όνειρα, μη κάνετε τίποτα γιατί το κράτος θα σας τη φέρει; Ε, χίλιες φορές να μου τη φέρει τότε παρά να βάλλω τη ζωή μου στον ψυκτικό θάλαμο.

Αυτό σε μια συζήτηση μεταξύ σοβαρών συνομιλητών πρέπει να το ακούτε έστω και αν έχετε άλλη άποψη. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να το υιοθετήσετε εφ' εξής σαν άποψη δική σας. Είναι απαραίτητο όμως, να δείχνετε έναν σεβασμό στον συνομιλητή σας που μοιράζετε μαζί σας αυτό που τον προβλημάτισε αντί να διατυπώνετε αόριστες ισοπεδωτικές απόψεις ως θέσφατα. Αφήστε και κανά παράθυρο ανοιχτό.

Τη υπερκορεσμένη φράση "τέτοιοι πολίτες, τέτοιο και το κράτος" τη βαρέθηκα. Κούρασε. Θα μπορούσα να απαντήσω πολλά αλλά είναι σίγουρο ότι η όποια απάντηση δεν θα έχει αντίκρισμα. Αυτό πρέπει να το απαντάει μέσα του αυτός που το γράφει και όχι ο συνομιλητής του. Αν έτσι πιστεύει κάποιος είναι γιατί έτσι σκέφτεται, λειτουργεί και πράττει.

THEOD
20/04/2023, 11:09
Δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω ότι ο φίλος stf έχει απόλυτο δίκιο…
Πολλοί έπεσαν σε αυτήν την παγίδα που το κράτος-απατεώνας αριστοτεχνικά έστησε και οδηγήθηκαν σε αδιέξοδο αναγκαζόμενοι είτε να καταθέτουν πινακίδες είτε να χαρίσουν για ένα κομμάτι ψωμί αυτό που με κόπο και βάσανα απέκτησαν… Φυσικά εκτός από αυτούς υπάρχουν και χιλιάδες άλλοι που κινήθηκαν εξ’αρχής παράνομα προσπαθώντας να επωφεληθούν χωρίς να πληρώσουν… Η περίπτωση είναι ο ορισμός του "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά".
Το γελοίο είναι ότι η αδικία θα μπορούσε να είχε λυθεί με το να μην έχει αναδρομική εφαρμογή αλλά τα νέα τέλη να ίσχυαν μόνο για αυτούς που θα αγόραζαν μετά την ψήφιση, αλλά ποιος έχασε τον κοινό νου για να το βρει το κράτος…

BLiTzER
20/04/2023, 11:29
Η μεγαλύτερη απάτη του ελληνικού κράτους είναι που έχει πείσει τους πολίτες ότι εκείνοι έχουν την ευθύνη και ότι "μαζί τα φάγαμε".

Θυμάστε το κράτος να ενθαρρύνει τους πολίτες να αγοράσουν ομόλογα, να παίξουν χρηματιστήριο, να πάρουν στεγαστικά δάνεια στο 100% της αξίας της κατοικίας, να αγοράσουν δίλιτρα ή πετρελαιοκίνητα; Πώς πήγε αυτό;

Σαφώς οι νεοέλληνες είναι της επίδειξης και της φιγούρας και του καφέ και του τσιγάρου και, γενικά, όχι ο εξυπνότερος λαός του πλανήτη, αλλά κανένα κράτος δε θα έπρεπε να το εκμεταλλεύεται αυτό. Το κράτος είναι εκεί για να προστατεύει και να καθοδηγεί. Αν το κράτος ήμασταν εγώ κι εσύ, δε θα χρειαζόμασταν κράτος. ;)

katsar
20/04/2023, 11:48
Τι σύγκριση να υπάρχει σε ένα όχημα αξίας 4-5 χιλ ευρώ με ένα σπίτι που μπορεί να πιάσει και τα 100Κ.
Ο άλλος δίνει 25 χιλιάρικα για 2τροχο Ducati (και καλά κάνει ,ας ήμουν μάγκας να τα έδινα και εγώ ) και ο άλλος 5 χιλιάρικα για μτχ vitara 2000κε αλλά ο πλούσιος είναι ο κουτάκιας;
ότι ναναι , ο φόρος στην ιδιοκτησία είναι ότι πιο άδικο υπάρχει, πλήρωσα φόρο στην αγορά ,πληρώνω κτεο,βενζίνες περισσότερες από τα οικολογικά ,τέλος κυκλοφορίας αλλά δεν φτάνει .
εντιτ να μην πω για τον πατέρα μου που άνεργος τα τελευταία 3 χρόνια πριν την σύνταξη πλήρωνε φόρο λόγο του σπιτιού του και ενός ΙΧ 1.6κε του 90. ( τεκμήρια, ενφια,τέλη κτλ κτλ κτλ).

toyar
20/04/2023, 13:48
οποτε καταληγουμε οτι εφοσον το κρατος ειναι κακο να κανουμε επανασταση κλεβοντας το οσο μπορουμε;

telegonos
20/04/2023, 13:58
Εγώ θα σταθώ -για άλλη μια φορά- στο αυθαίρετο συμπέρασμα ότι όποιος αγόρασε δίλιτρο το έκανε χωρίς να το έχει πραγματικά ανάγκη

Να συμπληρώσω σε αυτό

Το κράτος έχει την νοοτροπία, ότι κινητήρας με τρύπες 2000 κυβικών, είναι χλίδα και διαστημόπλοιο, και φορολογία κάργα στον αλήτη που τολμάει να το έχει. Ενώ αν το ΤΟ ΙΔΙΟ αμάξι, έχει πιο μικρές τρύπες, δεν είναι χλίδα, δεν είναι διαστημόπλοιο, και δεν πρέπει να το φορολογούμε και πολύ.

Αυτό το ξέρουμε χρόνια, γνωστός ο παραλογισμός.

Το ότι όμως και εμείς οι ίδιοι σαν πολίτες, θεωρούμε βαθειά στην νοοτροπία μας, ότι τα 2 λίτρα κινητήρας είναι ξέρω γω, σαν να λες έχω δικό μου ένα Bell 222, ενώ δεν είναι καθόλου έτσι, είναι απλά ένα αυτοκίνητο, αυτό πάντα με εκπλήσει όταν το βλέπω.

Πολύ το πότισμα στο μυαλό και στην ψυχολογία του πολίτη, δεκαετίες τώρα, ότι το δίλιτρο αμάξι είναι κάτι που πρέπει να ντρέπεται λιγάκι κατά βάθος που το έχει.

Ενώ είναι απλά πιο μεγάλες τρύπες λέμε τώρα.

PortisHead
20/04/2023, 14:14
Το εβαλα και πριν ως αστειο σε σχολιο μου
Το τραγικότερο απ' ολα και το πόσο "μικροι" ειμαστε, ξεκιναει απο το γεγονός οτι θεωρουμε τα 2000cc "μεγαλου κυβισμου" :lol:

Acacius
20/04/2023, 16:23
Το εβαλα και πριν ως αστειο σε σχολιο μου
Το τραγικότερο απ' ολα και το πόσο "μικροι" ειμαστε, ξεκιναει απο το γεγονός οτι θεωρουμε τα 2000cc "μεγαλου κυβισμου" :lol:

Αυτό ισχύει τουλάχιστον από τη δεκαετία του 80, όπου οτιδήποτε άνω των 1400(?)cc έτρωγε άγριο χαράτσι. Ήταν και ο λόγος που στην Ελληνική αγορά υπήρχαν μοντέλα με αμάξωμα λιμουζίνας και κινητήρα σουπερμίνι - και όσοι ήθελαν Τζιπάρα τη δήλωναν ως αγροτικό. Για πιο πριν δεν ξέρω.


Χαράτσια βάζει το κράτος όταν έχει ανάγκη από χρήμα, εκεί που δε μπορείς να τα αποφύγεις εύκολα (σπίτι, αυτοκίνητο, ρεύμα). Θεωρητικά οι πιο οικονομικά φιλελεύθερες κυβερνήσεις ευνοούν την ιδιοκτησία (βάλε οκτώ κυλίνδρους κυρ' Στέφανε), ενώ οι πιο σοσιαλιστικές θέτουν περισσότερους περιορισμούς και χαμηλότερα όρια πλούτου (Yaris και πολύ σου είναι). Πλέον τέτοια ιδεολογικά όρια δεν είναι πάντα διακριτά και εδώ ούτως ή άλλως αυτά λίγο ισχύουν, αφού δεν υπάρχει κυβέρνηση που να μη θεωρεί δικαίωμά της την αφαίμαξη των φορολογουμένων και την εξασφάλιση "ημετέρων". Οπότε παίζουμε σχεδόν πάντα με κανόνες κράτους-πατερούλη, το οποίο βρίζουμε και προσπαθούμε να αποφύγουμε/εξαπατήσουμε αλλά θέλουμε να μας διορίσει.

stefanos
20/04/2023, 17:32
Δεν καταλαβαίνω τι λέτε.
Τα τέλη είναι τα ελαχιστότατα έξοδα στην χρήση ενός αυτοκινήτου.
Δηλαδή βρίσκουμε το χρήμα για να αγοράσουμε να ταΐσουμε και να συντηρήσουμε το θηρίο και κολλήσαμε στα τέλη?
Αστείο.
Τα τελευταία 10 χρόνια εδώ μέσα μιλάμε για το πόσο καλύτερο είναι το χ 250αρι που καίει 3,2 lt ενώ το ψ καίει 3,5lt.
Ας πάμε να πάρουμε από ένα rx8 που είναι 1300 και δεν έχει πολλά τέλη.
Το κράτος και πράσινα άλογα.

RaGe_Raptor
20/04/2023, 17:38
Δεν καταλαβαίνω τι λέτε.
Τα τέλη είναι τα ελαχιστότατα έξοδα στην χρήση ενός αυτοκινήτου.
Δηλαδή βρίσκουμε το χρήμα για να αγοράσουμε να ταΐσουμε και να συντηρήσουμε το θηρίο και κολλήσαμε στα τέλη?
Αστείο.
Τα τελευταία 10 χρόνια εδώ μέσα μιλάμε για το πόσο καλύτερο είναι το χ 250αρι που καίει 3,2 lt ενώ το ψ καίει 3,5lt.
Ας πάμε να πάρουμε από ένα rx8 που είναι 1300 και δεν έχει πολλά τέλη.
Το κράτος και πράσινα άλογα.

Αν το γυρνούσαν και πάλι στα 372€ εγώ θα το ξανά κυκλοφορούσα.
Τώρα δεν θα πάρουν φράγκο για αυτό το αυτοκίνητο ,ούτε από καύσιμα, ούτε απο τέλη.:D

Rac3rX
20/04/2023, 18:38
Δεν καταλαβαίνω τι λέτε.
Τα τέλη είναι τα ελαχιστότατα έξοδα στην χρήση ενός αυτοκινήτου.
Δηλαδή βρίσκουμε το χρήμα για να αγοράσουμε να ταΐσουμε και να συντηρήσουμε το θηρίο και κολλήσαμε στα τέλη?
Αστείο.
Τα τελευταία 10 χρόνια εδώ μέσα μιλάμε για το πόσο καλύτερο είναι το χ 250αρι που καίει 3,2 lt ενώ το ψ καίει 3,5lt.
Ας πάμε να πάρουμε από ένα rx8 που είναι 1300 και δεν έχει πολλά τέλη.
Το κράτος και πράσινα άλογα.

Aρχικά η λογική του "άνω των 1929cc=θηρίο" δεν υφίσταται εδώ και 40 χρόνια, θα μας ακούσει κανενας δυτικοευρωπαίος και θα βάλει τα γέλια. Στην εποχή του downsizing ισχύει κάτι τέτοιο, μόνο που τα αυτοκίνητα της εποχής του downsizing δεν φορολογούνται με βάση τον κυβισμό. Στο δια ταύτα, έχει κάποια διαφορά στη συντήρηση ένα 316 με ένα 320; Η διαφορά στην κατανάλωση είναι 1.5l/100km, δηλαδή για 12.000 χλμ το χρόνο 180 λίτρα άρα ας πούμε 340 ευρώ. Η διαφορά στα τέλη κυκλοφορίας είναι 365 ευρώ το χρόνο. Η δε εμπορική τους αξία είναι πλέον ακριβώς ίδια, για να μην πώ ότι το 316 είναι ακριβότερο. Άρα τι συζητάμε ακριβώς εδώ;

ΓιώργοςΤΤ
20/04/2023, 19:03
Δεν καταλαβαίνω τι λέτε.
Τα τέλη είναι τα ελαχιστότατα έξοδα στην χρήση ενός αυτοκινήτου.
Δηλαδή βρίσκουμε το χρήμα για να αγοράσουμε να ταΐσουμε και να συντηρήσουμε το θηρίο και κολλήσαμε στα τέλη?
Αστείο.
Τα τελευταία 10 χρόνια εδώ μέσα μιλάμε για το πόσο καλύτερο είναι το χ 250αρι που καίει 3,2 lt ενώ το ψ καίει 3,5lt.
Ας πάμε να πάρουμε από ένα rx8 που είναι 1300 και δεν έχει πολλά τέλη.
Το κράτος και πράσινα άλογα.


Φυσικά και είναι το μεγαλύτερο, το οποίο δεν παίρνει αναβολή και μέχρι πριν δύο χρόνια υπήρχε η υποχρέωση να καταβάλεται εφάπαξ.

telegonos
20/04/2023, 21:10
Και το τέλος είναι πολύ σημαντικό, και το ετήσιο τεκμήριο διαβίωσης, που επίσης είναι ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ παραλογισμός και συχνά δημιουργεί παράλογη φορολογία εισοδήματος.

tzimidis
22/04/2023, 23:15
Προφανώς και δεν ήμασταν διότι ξέρουμε χρόνια το ελληνικό κράτος και ΔΕΝ τσιμπησαμε.
Κι έτσι δεν αγοράσαμε,και δεν πληρώσαμε κερατιατικα.
Ας πρόσεχαν οι άλλοι
Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα.

Ισχύει το ίδιο και γι'αυτους που χάνουν τα σπίτια τους από τους πάτσηδες , επειδή βρέθηκαν ξαφνικά σε αδυναμία, διότι η τράπεζα αύξησε τα επιτόκια ενώ το εισόδημά τους μειωθηκε ?
Ας πρόσεχαν κι αυτοί?

Πως τη λένε την κατσίκα του γείτονα?


Π@@τάνα αλληλεγγύη, γ@@ήθηκες νωρίς.

stefanos
22/04/2023, 23:36
Ισχύει το ίδιο και γι'αυτους που χάνουν τα σπίτια τους από τους πάτσηδες , επειδή βρέθηκαν ξαφνικά σε αδυναμία, διότι η τράπεζα αύξησε τα επιτόκια ενώ το εισόδημά τους μειωθηκε ?
Ας πρόσεχαν κι αυτοί?

Πως τη λένε την κατσίκα του γείτονα?


Π@@τάνα αλληλεγγύη, γ@@ήθηκες νωρίς.

Δεν έχει να κάνει με την κατσίκα του γείτονα.
Είμαστε λαός που πιστεύουμε ότι είμαστε γαμάτοι μάγκες και πάντα αποδεικνύεται ότι είμαστε γατάκια.
Παράνομα σπίτια, ομόλογα ,χρηματιστήριο, τραπεζικά δάνεια, τέλη, υποκυβισμοί ο κατάλογος είναι ατέλειωτος και σίγουρα δεν θα τελειώσει ποτέ.

tzimidis
22/04/2023, 23:48
Δεν έχει να κάνει με την κατσίκα του γείτονα.
Είμαστε λαός που πιστεύουμε ότι είμαστε γαμάτοι μάγκες και πάντα αποδεικνύεται ότι είμαστε γατάκια.
Παράνομα σπίτια, ομόλογα ,χρηματιστήριο, τραπεζικά δάνεια, τέλη, υποκυβισμοί ο κατάλογος είναι ατέλειωτος και σίγουρα δεν θα τελειώσει ποτέ.

Σωστό, άλλωστε το "Δοξάστε με" γράφτηκε κάπου αρχές '80. Διαχρονική η σκατοβλαχοκαγκουροκουτοπονηρομαλακία που δέρνει των περιούσιο λαό των βαλκανίων.

Ωστόσο το ποστ μου πήγαινε στην κοσμοθεωρία του
"Ας πρόσεχαν".

Σε αυτούς που όταν ο κράτος σπάει πόρτες και μπουκαρει νύχτα στα σπίτια σέρνοντας οικογένειες στο δρόμο, αυτοί βγαίνουν στο μπαλκόνι και κάνουν χάζι.
Στους "ε, τι ήθελε κοπέλα μόνη της έξω τέτοια ώρα".
Στους "ε, τι γύρευε 16χρονών παιδι στα Εξάρχεια".
Σε αυτούς πήγαινε .

stefanos
23/04/2023, 00:12
Σωστό, άλλωστε το "Δοξάστε με" γράφτηκε κάπου αρχές '80. Διαχρονική η σκατοβλαχοκαγκουροκουτοπονηρομαλακία που δέρνει των περιούσιο λαό των βαλκανίων.

Ωστόσο το ποστ μου πήγαινε στην κοσμοθεωρία του
"Ας πρόσεχαν".

Σε αυτούς που όταν ο κράτος σπάει πόρτες και μπουκαρει νύχτα στα σπίτια σέρνοντας οικογένειες στο δρόμο, αυτοί βγαίνουν στο μπαλκόνι και κάνουν χάζι.
Στους "ε, τι ήθελε κοπέλα μόνη της έξω τέτοια ώρα".
Στους "ε, τι γύρευε 16χρονών παιδι στα Εξάρχεια".
Σε αυτούς πήγαινε .

Αυτό λέω και εγώ στο γιό μου που την περασμένη βδομάδα του την πέσαν στο θησείο και του πήραν τηλέφωνο και λεφτά.
Παρόλα αυτά και καινούργιο τηλέφωνο του πήρα και πάλι έξω είναι.
Η ζωή δεν σταματάει αρκεί μόνο το πάθημα να γίνεται μάθημα.
Και να έχουμε την υγεία μας πάνω απ' όλα.
Τα υπόλοιπα ούτε μεγάλη σημασία έχουν, και αν κρίνουμε ότι αξίζει τον κόπο, ξαναγίνονται.

panavour
23/04/2023, 07:15
Ισχύει το ίδιο και γι'αυτους που χάνουν τα σπίτια τους από τους πάτσηδες , επειδή βρέθηκαν ξαφνικά σε αδυναμία, διότι η τράπεζα αύξησε τα επιτόκια ενώ το εισόδημά τους μειωθηκε ?
Ας πρόσεχαν κι αυτοί?

Πως τη λένε την κατσίκα του γείτονα?


Π@@τάνα αλληλεγγύη, γ@@ήθηκες νωρίς.

Το να είσαι υποψιασμένος γενικά στην ζωή σου,να αξιολογεί τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ σου ανάγκες,και να ξέρεις που φτάνει το στρώμα που κοιμάσαι, ισχύει για τους περισσότερους αν και όχι για όλους.Οσον αφορά για το τελευταίο που ρωτάς ισχύει και το "διαβάζω τούς όρους τού ΔΑΝΕΊΟΥ πριν υπογράψω."
Δυστυχώς η ζωή είναι σκληρή καί σπάνια χαρίζει κάστανα ανέκαθεν.

Bowleno
23/04/2023, 11:48
Το να είσαι υποψιασμένος γενικά στην ζωή σου,να αξιολογεί τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ σου ανάγκες,και να ξέρεις που φτάνει το στρώμα που κοιμάσαι, ισχύει για τους περισσότερους αν και όχι για όλους.Οσον αφορά για το τελευταίο που ρωτάς ισχύει και το "διαβάζω τούς όρους τού ΔΑΝΕΊΟΥ πριν υπογράψω."
Δυστυχώς η ζωή είναι σκληρή καί σπάνια χαρίζει κάστανα ανέκαθεν.

Ετσι ακριβώς....Έχω ανηψιό που μάζεψε 17 χιλιάρικα δουλεύοντας σε 2 δουλειές, πήγε και αγόρασε δίνοντας ΟΛΑ τα λεφτά αυτά ως προκαταβολή, μια μερσεντές αξίας 35.000 έβαλε δόσεις για 5 χρόνια 400 ευρώ τον μήνα.
Του έρχονται δηλαδή εντελώς οριακά, χωρίς καμία δικλείδα ασφαλείας.
Τον Ρώτησα ποιος ο λόγος να πάρει τόσο ακριβό αμάξι και να χρεωθεί μέχρι τον λαιμό; αν αύριο τον απολύσουν; η δεύτερη δουλειά του είναι (κλασσικά) delivery. Πες ότι απλά πέφτει και χτυπάει πόδι, άουτ από την δουλειά για κανέναν μήνα. Οι δόσεις, εν τω μεταξύ, θα τρέχουν, με τις όποιες προσαυξήσεις τους, βεβαίως βεβαίως. Η να βάλουμε κανένα μικροτρακάρισμα.... και το αμάξι θα χάσει και τα λεφτά που με τόσο κόπο μάζεψε.
Ωραία τα μεταξωτά βρακιά αλλά θέλουν και τους κατάλληλους κώλους.
Εχω μάθει (με τον σκληρό τρόπο....:( ) "να απλώνω τα ποδάρια μου μέχρι εκεί που φτάνουν" ......

Ένας καλός (πιστεύω) κανόνας τον οποίο πλέον ακολουθώ, είναι "ΔΕΝ αγοράζουμε με όσα αντέχει η τσέπη μας, αγοράζουμε με τα ΜΙΣΑ (η βια-βια τα 2/3) από όσα αντέχει η τσέπη μας"
Δεν θα πάρω το κινητό των 800 ευρώ και ας έχω τα λεφτά, θα πάρω των 300 διότι ΜΠΟΡΕΙ τα 500 να λείψουν από κάπου αλλού σε μια ανύποπτη στιγμη.

stefanos
23/04/2023, 12:26
Ωραία όλα αυτά αλλά δεν γεννηθήκατε γνωρίζοντάς τα.
Είναι αποτέλεσμα εμπειρίας που έρχεται με τα χρόνια την παρατήρηση και αυτά που μας πασάρουν ώς ειδήσεις.
Και όπως και να το κάνουμε από μια ηλικία και μετά στη ζωή σου περισσότερο αναπολείς παρά ονειρεύεσαι.
Οι νέοι δεν είναι το ίδιο.
Και να λάβουμε υπόψιν μας ότι αυτά είναι γενικοί κανόνες που ΔΕΝ ισχύουν πάντα.
Υπάρχουν και εξαιρέσεις που το ορμητικό πνεύμα και το ρίσκο αποδίδουν.
Τουλάχιστον σε επίπεδο επενδύσεων.
Στην κατανάλωση που επιβάλει ο σύγχρονος τρόπος ζωής οκ τζάμπα κόπος στις περισσότερες περιπτώσεις.

toyar
23/04/2023, 12:52
ενας ανθρωπος που ξεπουλαει τον κοπο το χρονο και την υγεια του για αντικειμενα εχει εσωτερικα ζητηματα
δεν ειναι απλα θεμα χρηματων

PortisHead
24/04/2023, 07:10
Ο κανονας ειναι ενας.
Οταν βγαζεις 100 και πας και χρεωνεσαι 80 και ΔΕΝ εισαι δημοσιος υπάλληλος στην Ελλαδα,τρίβεσαι στην γκλιτσα του τσοπάνη.
Με ποια λογικη προυποθετεις πόσα θα βγαζεις για τα επόμενα 20-30 χρόνια σε μηνιαια βάση και παιρνεις τοσο τεραστιο ρισκο ?
Και ζεις και στην Ελλαδα...