PDA

View Full Version : Ξεροβούνι Ευβοίας (1.453m)- Εκβολές Μανικιάτη 9-2-2023



billy84
20/04/2023, 11:04
Περίπου ένα χρόνο πριν είχα δει έναν εφιάλτη. Ανέβαινα με καλό καιρό το Ξεροβούνι Ευβοίας μέχρι που ξαφνικά ο καιρός άρχισε να χαλάει απότομα. Τα πάντα σκοτείνιασαν σε βαθμό νύχτας και ξεκίνησε μια ισχυρή καταιγίδα. Φυσικά ξύπνησα έντρομος μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι τελικά ήταν ένα όνειρο. Αυτό που μου είχε κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν ότι στο Ξεροβούνι δεν είχα ανέβει ποτέ, όμως το σκηνικό του ονείρου ταίριαζε απόλυτα με το πραγματικό τοπίο του βουνού που είδα όταν τελικά το ανέβηκα. Επίσης κάτι ακόμα που μου έκανε εντύπωση και σκεφτόμουν έναν ολόκληρο χρόνο ήταν το γιατί είδα συγκεκριμένα το Ξεροβούνι. Έχω ανέβει σε απείρως δυσκολότερα βουνά και έχω κινδυνέψει πολλές φορές σε μερικά από αυτά, παρολαυτά ο εγκέφαλος επέλεξε ένα βουνό στο οποίο δεν είχα πάει ποτέ. Ήταν ένα σημάδι? Ή μήπως ένα συνηθισμένο ακατανόητο τουρλου τουρλού που γίνεται στα όνειρα?

Ο καιρός ήταν άστατος σε ολόκληρη τη χώρα και η αγαπημένη μου Εύβοια ανοιχτή τουλάχιστον μέχρι το απόγευμα. Ήταν ευκαιρία λοιπόν να διαπιστώσω αν σήμαινε τελικά κάτι ο εφιάλτης που είχα δει. Μέσω Αμάρυνθου έφτασα στο Γυμνό και από εκεί στη Σέτα.




https://www.youtube.com/watch?v=mgISEwl_RrM

billy84
20/04/2023, 11:08
Από τη Σέτα συνέχισα τον ασφάλτινο δρόμο μέχρι την Αμπουδιώτισσα και το Ξεροβούνι.





https://www.youtube.com/watch?v=QkFYL6hSvnc







Η διαδρομή από ένα σημείο και μετά θυμίζει Πίνδο. Μπήκα σε έναν χωματόδρομο που βρήκα ενδιαφέρον.




442804





442805








Το τερέν από εκείνη την πλευρά δε μου άρεσε οπότε συνέχισα στο αρχικό πλάνο που βρισκόταν λίγο πιο πάνω στον ασφαλτόδρομο. Το Ξεροβούνι είναι από τα ελάχιστα εύκολα προσβάσιμα βουνά του είδους του. Γιατί κατά τα άλλα πρόκειται για ένα πολύ άγριο βουνό.

Απέναντι η Δίρφυς μέσα στα σύννεφα



442806








Και το αιχμηρό Ξεροβούνι μπροστά επίσης μέσα στα σύννεφα. Αρχικά σκέφτηκα να μην ανέβω γιατί θα έχανα τη θέα από ψηλότερα.




442807









Τελικά όμως πήρα την απόφαση να ανέβω γιατί έβλεπα ότι τα σύννεφα ήταν παροδικά.




442808








Έχοντας ξεκινήσει την ανάβασή μου. Είπαμε, εικόνα Πίνδου.




442809







Σηματοδοτημένο μονοπάτι δεν υπήρχε αλλά η πλαγιά αν και βραχώδης δεν είχε απαγορευτική κλίση




442811








Απέναντι ξεπρόβαλλε το όρος Σκοτεινή! Πολύ δυνατή εικόνα.




442812









Συνεχίζοντας ο καιρός δείχνει να μου κάνει το χατήρι.





442813









Η Δίρφυς παραμένει σκεπασμένη από σύννεφα.




442814

billy84
20/04/2023, 11:11
Στο βάθος Αιγαίο




442815








Μερικά όρνεα με παρακολουθούν από ψηλά και αναμένουν το λάθος μου.:D





442816









Ανεβαίνοντας τη μεγάλη πλαγιά έφτασα σε μια μεγάλη δολίνη που είχε κρατήσει χιονούρα




442817











Ένα ρέμα το οποίο δείχνει ότι θα με ανεβάσει άκοπα ψηλότερα.





442818








Όμως η χιονούρα στο βάθος δείχνει βαθιά και δε θα ρισκάρω να πάω από εκεί.





442819












Αναγκάζομαι και τραβερσάρω από αριστερά. Το τερέν είναι άγριο και θυμίζει τα βουνά της Κρήτης.





442820









Κοιτώντας δυτικά.




442821











Και ανατολικά από την άλλη πλευρά





442822

billy84
20/04/2023, 11:13
Έφτασα σε αυτόν τον εντυπωσιακό βραχώδη σχηματισμό. Πίσω του βρίσκεται το ρέμα Πορτάρης το οποίο ουσιαστικά πήρε το όνομά του από αυτήν την ''Πόρτα''. Και από εκεί μπορεί να ανέβει κάποιος απλώς χρειάζεται εξοπλισμός γιατί κρατάει παγωμένη χιονούρα μέχρι αργά την άνοιξη.





442823





Από αυτήν την πλευρά διακρίνεται η κορυφή του βουνού. Δείχνει εύκολη η προσέγγισή της από τη φωτογραφία αλλά οι βράχοι είναι μεγάλοι και έχει κάποια μικρά χασιματάκια. Πέρασα μερικά εκτεθειμένα σημεία.




442824










Κορυφή Ξεροβουνίου με όνομα Ψηλή Κορυφή και υψόμετρο 1.453m. Ένα νούμερο που δεν ξεχνάς ποτέ καθώς ταυτίζεται με την άλωση της Πόλης από τους Οθωμανούς.




442826











Μια κεραία τόλμησε να σταθεί για κάμποσο εδώ. Όμως το βουνό αποφάσισε για αυτήν. Τι και αν ήταν δεμένη σε 6 σημεία?





442827











https://www.youtube.com/watch?v=iqzdLZ6u4bw










Επιστροφή στο σημείο που ξεκίνησα. Ο καιρός δείχνει να αλλάζει και πρέπει να απομακρυνθώ σιγά σιγά.




442830

billy84
20/04/2023, 11:17
Από το Ξεροβούνι και μετά ο ασφάλτινος δρόμος γίνεται χωματόδρομος και συνεχίζει προς διάφορους προορισμούς. Εγώ επέλεξα αυτόν που θα με έβγαζε στο Μετόχι και σε συνδυασμό με την ομίχλη που επικρατούσε εντυπωσιάστηκα αλλά ταυτόχρονα αγριεύτηκα από το τοπίο.



442831




442832









Κάποια στιγμή πέτυχα και ένα σημείο όπου ο δρόμος έχει πέσει.




442833











Γύρισα πίσω μερικά km και συνέχισα μια άλλη διαδρομή που ήλπιζα ότι θα βγαίνει στο Μετόχι. Στην τοποθεσία Μαύρα Έλατα έκανα μια στάση. Εδώ η διαδρομή που ακολούθησα η οποία είναι απολαυστική.





https://www.youtube.com/watch?v=K6W9ZvztKEI











Ένας ωραίος μικρός καταρράκτης μου τράβηξε την προσοχή




442834




442835












Η συνέχεια του δρόμου. Άγριο αλλά πανέμορφο τοπίο.




442836

billy84
20/04/2023, 11:19
Η ομίχλη συνεχίστηκε για αρκετή ώρα




442837








Κατάφερα όμως τελικά να φτάσω στο Μετόχι. Απέναντι το όρος Βλαχοβούνι το οποίο βρίσκεται βόρεια από τα Κοτύλαια Όρη




442838











Η διαδρομή εδώ





https://www.youtube.com/watch?v=IZy2D_OV2Xg&t=132s







Στάση σε ακόμα μια φανταστική τοποθεσία





442839








Πίσω το Βλαχοβούνι ξανά




442840








Συνέχεια προς Κύμη. Το κλασσικό σημείο με τη θέα στις παραλίες Μετοχίου, Χιλιαδού, Κοκκινιά, Δαμιανού.




442841










This is Εύβοια!




442842

billy84
20/04/2023, 11:21
Μετά τα Βίταλα και την Καζάρμα, είδα έναν ανηφορικό χωματόδρομο στα αριστερά μου ο οποίος μου φάνηκε αξιόλογος. Αμέσως τσέκαρα στο χάρτη που θα μπορούσε να με βγάλει και είδα ότι με λίγο κόπο θα έβγαινα στον παραθαλάσσιο οικισμό της Χηλής. Δεν το σκέφτηκα και πολύ




https://www.youtube.com/watch?v=pUkwzGJ5auk








Ποτέ δεν είχα έρθει ξανά στη Χηλή και χτύπαγα το κεφάλι μου στα βράχια μόλις είδα τι έχανα τόσα χρόνια.




442843




442844

billy84
20/04/2023, 11:24
Επόμενος στόχος η εύρεση ενός καλά κρυμμένου καταρράκτη κοντά στο χωριό Πετισούνας. Ένας πολύ σύντομος χωματόδρομος με οδήγησε ακριβώς από πάνω του.



442845









Δεν είναι ορατός από τον χωματόδρομο και θέλει λίγο ψάξιμο για να βρεθεί




442846










Από τον καταρράκτη συνέχισα χωμάτινα




442847









Μέχρι το ακρωτήριο Κύμης στο οποίο δεν είχε τύχει να πάω ποτέ




442848










https://www.youtube.com/watch?v=zABg6bNvfnc

billy84
20/04/2023, 11:26
Πάντα η αστάθεια του καιρού χαρίζει μοναδικές εικόνες!




442849









Στο ακρωτήρι υπάρχει ένα παλιό λατομείο




442850











Ανέβηκα λίγο ψηλότερα για να το δω




442851











Άνοιξε τόσο ο καιρός όσο και το μάτι μου!




442852











Βιολέτα!




442853










Τα νερά του Αιγαίου




442854

billy84
20/04/2023, 11:29
Ναι μεν εκεί που βρισκόμουν ο καιρός είχε ανοίξει, οι προβλέψεις όμως έλεγαν όχι για πολύ. Οπότε από την Κύμη συνέχισα προς τα νότια στις εκβολές του ποταμού Μανικιάτη που ξεκινά από τα Μανίκια και χύνεται στο Αιγαίο.




442855









Είναι αναμφίβολα εντυπωσιακό να βλέπεις ένα ποτάμι στο οποίο έχεις περπατήσει πολλά χιλιόμετρα μέσα στα βουνά, να εκβάλλει στη θάλασσα.





442856






Ο Μανικιάτης είναι ένα από τα μεγαλύτερα ποτάμια της Εύβοιας την οποία διασχίζει κάθετα, εκκινώντας από το όρος Ξεροβούνι και με ανατολική κατεύθυνση εκβάλλει στο Αιγαίο Πέλαγος. Κατά τη διάρκεια νεροποντών μετατρέπεται σε ένα πολύ επικίνδυνο ποτάμι.



442857










https://www.youtube.com/watch?v=zKcKPbmI9j4

billy84
20/04/2023, 11:32
Όπως είπα νωρίτερα, ο καιρός από το απόγευμα και μετά θα χάλαγε από την κεντρική Εύβοια και πάνω οπότε αποφάσισα να φτάσω στα Νέα Στύρα και να πάρω το καραβάκι για Αγία Μαρίνα. Εκεί ο καιρός ήταν καθαρός και δεν έφαγα πουθενά σταγόνα βροχής.



442858




442859










Μια από τις βραχονησίδες που συναντάμε προς Αγία Μαρίνα, νομίζω η Πλαταδούρα




442860














Ο εφιάλτης που είχα δει δεν επιβεβαιώθηκε αλλά ακόμα μου φαίνεται απίστευτο πως η εικόνα που δημιούργησε ο εγκέφαλος ήταν τόσο κοντά σε αυτά που είδα.

Ακόμη και σε μια καμμένη μέρα λόγω βροχής σχεδόν παντού, η Εύβοια βρίσκεται πάντα εκεί να χαρίσει μοναδικές εικόνες και να σταθεί επάξια απέναντι στα ομορφότερα μέρη της Ελλάδας.

Πάντα όρθιοι!:beer:

gaslion
20/04/2023, 13:35
Μπράβο φίλε!

billy84
20/04/2023, 15:40
Μπράβο φίλε!


Να είσαι καλά αδερφέ!:beer:

azar41
20/04/2023, 15:48
Υπέροχη η βόλτα σου,το μυαλό πάντα προσπαθεί να μας βάζει εμπόδια αλλά εμείς ακολουθούμε οτι μας λέει η καρδιά!
Καλή συνέχεια!

billy84
20/04/2023, 19:10
Υπέροχη η βόλτα σου,το μυαλό πάντα προσπαθεί να μας βάζει εμπόδια αλλά εμείς ακολουθούμε οτι μας λέει η καρδιά!
Καλή συνέχεια!


Να είσαι καλά Πάρη! Το μυαλό πάντα προσπαθεί να μας κρατήσει στο comfort zone θα προσέθετα. Εκτός αυτού ξεκινάνε τα όμορφα!:beer:

George_M.
20/04/2023, 19:18
Ε (εψιλον) -- οπως Ευβοια,οπως ερωτας
Ε (εψιλον)-- ενα εχει η Ελλαδα κ αυτο ειναι εκεινο της Ευβοιας!

τοπος μαγικος,λες κ καποιος πηρε ενα κοματι απο καθε γεωγραφικο διαμερισμα της χωρας μας κ τα ενωσε μεταξυ τους για να φτιαξει την Ευβοια,αυτον το μαγικο τοπο,να εχει απ'ολα.Βουνα,ποταμια,νησια,δαση...
φιλε Βιλλ ζωγραφισες παλι με απιστευτες εικονες,εδω διπλα μας..την ξερεις την αδυναμια μου/μας αλλωστε..!
μπραβο ρε φιλε!!

billy84
21/04/2023, 17:05
Ε (εψιλον) -- οπως Ευβοια,οπως ερωτας
Ε (εψιλον)-- ενα εχει η Ελλαδα κ αυτο ειναι εκεινο της Ευβοιας!

τοπος μαγικος,λες κ καποιος πηρε ενα κοματι απο καθε γεωγραφικο διαμερισμα της χωρας μας κ τα ενωσε μεταξυ τους για να φτιαξει την Ευβοια,αυτον το μαγικο τοπο,να εχει απ'ολα.Βουνα,ποταμια,νησια,δαση...
φιλε Βιλλ ζωγραφισες παλι με απιστευτες εικονες,εδω διπλα μας..την ξερεις την αδυναμια μου/μας αλλωστε..!
μπραβο ρε φιλε!!



Ακόμα νοσταλγώ τις δύο βόλτες μας πέριξ των περιοχών αυτών! Πρέπει να κανονιστεί ξανά, το πότε δεν ξέρω. Το ταβερνάκι στη Σέτα είναι ακόμα ανοιχτό!:beer: