PDA

View Full Version : Βοήθεια με Φώτα σε μηχανάκι



Angellos
25/04/2023, 22:00
Καλησπέρα σε ένα μηχανάκι 50cc όπου δεν έχει καθόλου φώτα (λόγου έλλειψης καλώδιον κλπ) μπορώ να κάνω μια εξωτερική πατέντα να βάλω εξωτερικά φώτα και μπαταρίες? Για παράδειγμα να βάλω αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/26212982/Projectors-Motorcycle-LED.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz share και να το συνδέσω με μπαταρίες 9v; υπάρχει κάποια άλλη λύση όπου θα έχει εξωτερικές μπαταρίες 1.5 ή 9v ευχαριστώ..

Shinigami Ryuk
25/04/2023, 22:04
Να πας να κανεις μια σωστη εγκατασταση?Οχι?

Για να μην παρεξηγηθω,δεν ξερω κατα ποσον θα ειναι νομιμη μια τετοια πατεντα αλλα ετσι και αλλιως για να εισαι νομιμος θα θες και πισω φωτα και φλας.Οποτε γιατι δεν πας να κανεις μια κανονικη εγκατασταση?

Angellos
25/04/2023, 22:31
Δίκιο έχεις αλλά υπάρχουν 2 προβληματάκια το πρώτο είναι ότι είναι 6v (συγνώμη που ξέχασα να το αναφέρω) και θυμάμαι ότι και παλαιότερα που είχα φώτα δεν ήταν ΚΑΘΟΛΟΥ ικανοποιητικά και δεύτερον το οδηγούσα μόνο τα πρωινά απλά τώρα χρειάστηκε 2 φορές να βγω και βράδυ

karellen
25/04/2023, 23:25
Είναι πολύ απλό σαν διάταξη.Συνδέεις τα προβολάκια με τη μπαταρία (που θα έχεις στερεώσει κάπου) και φυσικά παρεμβάλλεις έναν διακόπτη που θα τον τοποθετήσεις στο τιμόνι.
Εύκολη δουλειά και αν δεν μπορείς εσύ θα στην κάνει ένας ηλεκτρολόγος φθηνά.

Bowleno
26/04/2023, 08:04
Πολύ θέλω να δω πως θα μοιάζει το towmate με αυτήν την πατέντα πάνω του.....:cry:

Angellos
26/04/2023, 08:12
Ευχαριστώ για την απάντηση απλά θα αντέξουν οι 9v μπαταρίες στα Προβολακια? ή θα εξασθενούν στο πεντάλεπτο;

doctor_john
26/04/2023, 08:30
Είναι λύση ανάγκης. Στο πρώτο ποστ που κάνεις δεν φαίνεται να έχεις ανάγκη μεταφορικού μέσου.
Τι θέλω να πώ: το townmate μπορεί να κοστίζει κοντά στα 250ε να σου εγκαταστήσουν ηλεκτρικά.
Αν δεν υπάρχει επείγουσα ανάγκη, σε συμφέρει να το ανακατασκευάσεις γιατί θα είναι πλήρες, οικονομικό και αποδοτικό
'οπως το ξέρεις.

Ανάλογα πάντα την κατάσταση του και πόσο σε βολεύει..

Bowleno
26/04/2023, 09:01
Ευχαριστώ για την απάντηση απλά θα αντέξουν οι 9v μπαταρίες στα Προβολακια? ή θα εξασθενούν στο πεντάλεπτο;

Θα ψοφάνε πολύ γρήγορα και σκέψου και το πώς θα τις φορτίζεις.... Η πιο σωστή λύση είναι να το ανακατασκευάσεις.

SeniorCanardo
26/04/2023, 09:40
Υπάρχει και η δυνατότητα μετατροπής σε 12v.
Δες εδώ:
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131449
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151258

Προσωπική άποψη , ας το ήσυχο το καημένο.
Τα φώτα είναι το τελευταίο πρόβλημα που έχει, αναρτήσεις, φρένα κλπ είναι απαρχαιωμένα.
Αν θες σύγχρονο παπί καλύτερα δωσ' το και πάρε κάτι νεότερο.
Ακόμα και ο "κινέζος" θα είναι καλύτερος.

Angellos
26/04/2023, 10:46
Καλησπέρα τελικά σε αυτήν την λύση θα προβώ όπως φάνηκε (ανακατασκευή) απλά θεωρώ ότι κ μετά την ανακατασκευή τα 6v θα είναι μηδαμινα θα μπορούσα άραγε να φτιάξω τα ηλεκτρολογοκα αλλά και να προσθέσω μερικά προβολικά;

Bowleno
26/04/2023, 11:13
Καλησπέρα τελικά σε αυτήν την λύση θα προβώ όπως φάνηκε (ανακατασκευή) απλά θεωρώ ότι κ μετά την ανακατασκευή τα 6v θα είναι μηδαμινα θα μπορούσα άραγε να φτιάξω τα ηλεκτρολογοκα αλλά και να προσθέσω μερικά προβολικά;

Να προσθέσεις ΔΕΝ παίζει, η γεννήτρια απλά δεν θα μπορεί να τα σηκώσει και θα γίνει φλαμπέ.... κάνε την ανακατασκευή και την μετατροπή σε 12v και τέλος.
Μην νομίζεις όμως ότι με τα 12v ξαφνικά θα αποκτήσεις φωτάρες.... οκ λίγο καλύτερα θα είναι από τα 6v αλλά μέχρι εκεί.

doctor_john
26/04/2023, 12:20
Είστε λίγο αυστηροί με το συγκεκριμένο νομίζω.
Για τις επιδόσεις του κ.λπ. είναι μια χαρά
μηχανημα, οικονομικό, δεν δίνει στόχο κ.λπ.

Δεν ξέρω, για δική μου χρήση θα δικαιολογούσα
πόσο ανακατασκευής μέχρι 500€.
Ξέρω όμως ότι με καλύπτει και την ψιλοβρισκω
με τον άξονα..

OldMan
26/04/2023, 14:44
Επειδη, οπως προειπαν και οι σεβαστοι συνφορουμιτες, φωτα για να βλεπεις εσυ δεν θα εχεις, βαλε οτι σε βολευει για να σε βλεπουν τουλαχιστον οι αλλοι..

lykourgi
26/04/2023, 16:42
Ψάξε στα ποδηλατικά. Υπάρχουν φώτα ισχυρά, ελαφρά και με καλή αυτονομία.

Χίλιες φορές καλύτερα από τος πατέντες που σκέφτεσαι.

SeniorCanardo
26/04/2023, 17:05
Είστε λίγο αυστηροί με το συγκεκριμένο νομίζω.
Για τις επιδόσεις του κ.λπ. είναι μια χαρά
μηχανημα, οικονομικό, δεν δίνει στόχο κ.λπ.

Δεν ξέρω, για δική μου χρήση θα δικαιολογούσα
πόσο ανακατασκευής μέχρι 500€.
Ξέρω όμως ότι με καλύπτει και την ψιλοβρισκω
με τον άξονα..

Ακριβώς αυτό λέμε.
To "ταούνι" είναι αυτό που είναι και είναι ΟΚ για αυτό που είναι.
Εγώ με ένα τέτοιο κυκλοφορώ τον περισσότερο καιρό, αλλά δεν με πείραξαν ποτέ τα φώτα του.
Βέβαια εγώ κινούμαι σε αστικό και ημιαστικό περιβάλλον, αν ήμουν στα χωράφια μπορεί να ήταν αλλιώς.

Τα φρένα του όμως θα τα ήθελα λίγο καλύτερα.

Απλά όταν αρχίζουν και δεν σου αρέσουν πολλά σε αυτό που έχεις, άστο και πάνε σε κάτι άλλο, λέω εγώ.

Angellos
26/04/2023, 17:20
Καλησπέρα και πάλι μιας και εγώ πάρει απόφαση την μετατροπή έχω μερικές απορίες ξανά. Αρχικά σε yamaha Townmate η τάση στο πίσω φανάρι είναι συνεχές η σωστά; επίσης στα φλας μπρος πίσω και εκεί συνεχής ; θυμάμαι ότι όταν κινούνταν χωρίς μπαταρία είχε φώτα και φλας αδύναμα όμως (λογικά από δυναμό) (είμαι και λίγο άσχετος από αυτά) δηλαδή παράγει συνεχής τάση και όχι εναλλασσόμενη από μόνο του; η μπαταρία που χρειάζεται αν παράγει μόνο του την τάση;

Angellos
26/04/2023, 17:26
Η ιδέα μου είναι να βάλω μπαταρία 6v και να κάνω πειράματα με LED λαμπάκια στα φλας κλπ

doctor_john
26/04/2023, 18:44
Bρήκα το διάγραμμά των ηλεκτρικών αν σε βοηθά.

442934

Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζω led λάμπα για 6V.
Η γείωση παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση, να είναι καθαρή και στην θέση της.

Angellos
26/04/2023, 18:53
Καλησπέρα δυστυχώς έχω λίγες γνώσεις πάνω στο θέμα(ηλεκτρολογίκα) η ιδέα που έχω είναι να φτιάξω 6v leds (αγορα) πάνω σε μια πλακέτα τύπου pcb board led 6v και να τις περάσω στα φανάρια φλας και πίσω

doctoras
26/04/2023, 19:14
Μια βάση φακού πάνω στο τιμόνι και έναν επαναφορτιζόμενο φακό με 3000lumen κόστους 50€ θα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από οποιαδήποτε πατέντα η μετατροπή
Πρόσθεσε και ένα αντίστοιχο κόκκινο επαναφορτιζόμενο φωτιστικό για πίσω και θα είσαι κομπλέ

Angellos
26/04/2023, 19:22
Ευχαριστώ για την απάντηση απλά θέλω να φτιάξω και τα φλας δεξιά αριστερά μπροστά πίσω και σε αυτό το κομμάτι αναρωτιέμαι αν είναι 6 v συνεχές

doctor_john
26/04/2023, 21:16
Ριξε μια ματιά, ο φιλος έχει κανει παρουσίαση

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131449

Αν είναι να ασχοληθείς μόνος νομίζω είναι πιο ολοκληρωμένη λύση.

SeniorCanardo
27/04/2023, 11:20
Όλα συνεχές είναι εκτός από το μπροστίνο,που παίρνει ρεύμα από ξεχωριστό πηνίο.

Angellos
27/04/2023, 13:02
Απλά μου κάνει εντύπωση ότι χωρίς μπαταρια εξακολουθούν να δουλεύουν τα πάντα. Τότε που χρειάζεται η μπαταρία;

sapila racing
27/04/2023, 13:53
Απλά μου κάνει εντύπωση ότι χωρίς μπαταρια εξακολουθούν να δουλεύουν τα πάντα. Τότε που χρειάζεται η μπαταρία;

Χωρις μπαταρία μπορει να δουλεύει αλλα ισως αρχίσει να σου καιει διάφορα αρχίζοντας απο λάμπες και συνεχίζοντας σε ανορθωτη κλπ.
Επίσης χωρις την μπαταρία ειναι φυσικο να ειναι αδύναμα τα φωτα σου καθώς το πισω φως, stop, φλας παίρνουν σιγουρα απο εκει ρευμα . Βαλε πρωτα μπαταρια λοιπον και τα ξαναλέμε.
Ο ρολος της σε ολα τα 6V απο Ιαπωνια ειναι και να σταθεροποιεί το ρεύμα στα προαναφερθέντα.

OldMan
27/04/2023, 14:08
Για να απλοποιήσουμε τα υπο του Σαπίλα λεχθεντα, η μπαταρια παιζει τον ρολο της αποθήκης ισχύος (οπως ο πυκνωτης αποθηκεύει φορτιο)..
Μαζεύει "πραμα" οταν περισσεύει και το δινει οταν λειπει..
(και επειδη είναι και λιγο "κουφάλα", πουλάει τσαμπουκα στις υπερτάσεις και αυτές κανουν τουμπεκί..)

Angellos
27/04/2023, 16:53
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχα καθόλου αυτές τις γνώσεις. Θέλω να κάνω και μια ερώτηση για την μπαταρία όπως βλέπω κοστίζουν περίπου στα 15€ η μπαταρία με τον καιρό θέλει γέμισμα με υγρά; ώστε να μην χρειάζεται να αγοράζω καινούργια με τον καιρό; διότι όταν μένει καιρό σε ακινησία γνωρίζω ότι εξασθενει από διάφορες απώλειες κλπ

OldMan
28/04/2023, 12:19
Το πρόβλημα στην "εξασθενιση" δεν ειναι η αυτο-εκφορτιση (χανει σιγα σιγα ηλεκτρικο φορτιο αρα πεφτει η ταση της) αλλα η χημικες διεργασιες που συνεπαγεται η εκφορτιση (θεϊκωση, επασβεστωση, κ.λ.π.).
Στις πλακες της μπαταριας σχηματιζονται διαφορα στρωματα επικαθίσεων που ειναι μονωτες (μη αγωγιμα), μειώνοντας ετσι την ενεργη επιφανεια των πλακων με αποτελεσμα την σταδιακή μειωση της χωρητικοτητας της μπαταριας (μια μπαταρία 7Ah "πεφτει" στα 6Αh -> 5Αh -> 4Αh μέχρι να μη μπορεί να αναψει ουτε λαμπακι φακου..;)

Το "καλο" (μεσα στα ολα κακα τους) με τις μπαταριες ανοιχτου τύπου (αυτες με τα καπακια που προσθετεις ηλεκτρολυτη(*)) ειναι οτι μπορεις να τις αδειασεις αν προκειται να μεινουν για καιρο αχρησιμοποιητες..
(φυσικα θα χρειαστουν φορτιση οταν τις ξαναγεμισεις..)

(*) Ηλεκτρολύτη βαζουμε στην μπαταρία ΜΟΝΟ κατα την αρχική της ενεργοποιηση..!!
Οποιοδήποτε συμπληρωμα σταθμης υγρων γινεται με απεσταγμενο (ει δυνατον και απιονισμένο) νερό γιατι αυτο "χανεται" .. (και οχι θειϊκό οξυ)..