PDA

View Full Version : Όρη Ναυπάκτου (1.469m)- Αρχαίο Μολύκρειο- Κλόκοβα (1.038m) 23-4-2023



billy84
27/04/2023, 16:33
Λόγω της γιορτής του Αγίου Γεωργίου την Κυριακή που μας πέρασε, περιορίστηκα σε μια ''κοντινή'' εξόρμηση περίπου 600-650km. Έπρεπε να είμαι νωρίς το απόγευμα στο σπίτι καθώς περίμενα κόσμο. Με αυτά τα δεδομένα εκμεταλλεύτηκα το υπόλοιπο της ημέρας ανεβαίνοντας σε δύο βουνά, έχοντας σύμμαχο μια πεντακάθαρη μέρα λόγω των βροχοπτώσεων του Σαββάτου. Ο τίτλος μπορεί να μπερδεύει και να νομίζει κανείς ότι επρόκειτο για μια από τις χαρακτηριστικές εξορμήσεις μου που περιελάμβανε ορειβασία, όμως και τα δύο αυτά βουνά είναι προσβάσιμα από χωματόδρομους μέχρι τις κορυφές τους. Σφήνα μεταξύ αυτών των δύο βουνών, μπήκε και ένας πολύ σημαντικός αρχαιολογικός χώρος ο οποίος προσεγγίζεται χωμάτινα και η είσοδος σε αυτόν είναι κάπως περιπετειώδης...

Μέσω παλιάς εθνικής οδού έφτασα στην αγαπημένη Ναύπακτο και βρέθηκα άθελά μου στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή η οποία αποτυπώθηκε όπως έπρεπε και θα τη θυμάμαι για πάντα.



442941





Απο εκεί τράβηξα τον δρόμο που ανεβαίνει στα Όρη Ναυπάκτου ή εναλλακτικά Όρος Ριγάνι. Το GPS με οδήγησε από την ανατολική πλευρά του βουνού και κάποια στιγμή μέσω ενός παρατημένου χωματόδρομου με έβγαλε στον κλασσικό βατό που εξυπηρετεί το αιολικό πάρκο που βρίσκεται στα ψηλότερα διαμερίσματα. Εύκολα μπορεί να την πατήσει κάποιος που βλέπει τις ανεμογεννήτριες από χαμηλά και θεωρεί ότι η ανάβαση στην κορυφή θα είναι παιχνιδάκι με οποιοδήποτε όχημα...




https://www.youtube.com/watch?v=KaHenLHnqnA

billy84
27/04/2023, 16:35
Κάποια στιγμή μου έσπασε για ακόμη μια φορά η χειροποίητη βάση της πινακίδας. Ευτυχώς που δεν έγινε πουθενά στην άσφαλτο γιατί θα την είχα χάσει.:D




https://www.youtube.com/watch?v=HYs_pBj9FfI






Η θέα εκπληκτική. Διακρίνεται η λίμνη Τριχωνίδα και στα δεξιά το Παναιτωλικό όρος.




442942







Γέφυρα Ριου Αντιρρίου, στα αριστερά κοντά μας το Παναχαϊκό, πίσω στο βάθος ο Ερύμανθος και δεξιότερα στο κέντρο της φωτογραφίας η αιχμηρή Σκόλλις. Στα δεξιά κοντά η Κλόκοβα που θα μας απασχολήσει αργότερα.





442943











Το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία στα 1.469m. Όμορφο και περιποιημένο.




442944








Ο Κορινθιακός σε όλο του το μεγαλείο, Ίσως η καλύτερη οπτική του γωνία από αυτήν την κορυφή. Σε συνδυασμό με τα ψηλά βουνά και από τις δύο πλευρές φαίνεται σαν ένα τεράστιο φιορδ.





442945

billy84
27/04/2023, 16:36
Από την κορυφή συνέχισα χωμάτινα από τις ανεμογεννήτριες με νοτιοδυτική κατεύθυνση μέχρι που έφτασα στην Κάτω Μαμουλάδα, ολοκληρώνοντας έτσι ένα χωμάτινο ορεινό πάσο μήκους 25+ χιλιομέτρων.





https://www.youtube.com/watch?v=jYPngbMBMvo







Από εκεί συνέχισα προς Θέρμο αλλά έστριψα αριστερά προς Βελβίνα. Λίγο πριν την είσοδο του χωριού είδα στα αριστερά μου ένα αρχαίο νεκροταφείο και δεν έχασα την ευκαιρία να το δω λίγο καλύτερα.




442946








Δε βρήκα πληροφορίες για αυτό αλλά η αρχιτεκτονική του για τα μέσα της εποχής ήταν εντυπωσιακή, όπως και το μέγεθος των τάφων.




442947

billy84
27/04/2023, 16:38
Από τη Βελβίνα συνέχισα χωμάτινα μέχρι που έφτασα στη θέση ''Ελληνικά''.





https://www.youtube.com/watch?v=Nvu67GfY9EE





Το Αρχαίο Μολύκρειο βρισκόταν σε εκείνη τη θέση, κοντά στα όρια της Αιτωλίας, στην επικυριαρχία της οποίας περιήλθε αργότερα. Ήταν κοντά στο ακρωτήριο Αντίρριο, το οποίο εντασσόταν στην περιφέρειά της και ονομαζόταν Μολυκρικόν Ρίον, Προς έκπληξή μου υπήρχε μια κλειδωμένη σιδερένια πόρτα και περίφραξη με συρματόπλεγμα και η είσοδος στο χώρο αρχικά έδειχνε αδύνατη. Όμως ψάχνοντας δεξιά και αριστερά διέκρινα ένα στενό δυσδιάκριτο μονοπάτι.




442948







Το ακολούθησα και έφτασα σε ένα σημείο της περίφραξης το οποίο έδειχνε να έχει παραβιαστεί.





442949

billy84
27/04/2023, 16:41
Μπήκα στον χώρο και το 1ο πράγμα που μου τράβηξε την προσοχή ήταν ο τεράστιος Δωρικός ναός που ήταν αφιερωμένος στον Ποσειδώνα. Σήμερα σώζονται μόνο τα θεμέλια αλλά δεν παύει ακόμα και έτσι να είναι εντυπωσιακός. Από όσο διάβασα υπάρχει μια πιθανότητα να μην πρόλαβε ποτέ να ολοκληρωθεί.




442950







Ο Στράβωνας και ο Θουκυδίδης αναφέρουν ως Μολυκρεία αυτήν την πόλη η οποία ανήκε στην Αιτωλική Συμπολιτεία από το 348πΧ.





442951






Ο Παυσανίας αναφέρει την ύπαρξη Δωρικού ναού στην περιοχή.





442952





442953







Τι να είναι αυτό? Ίσως κάποιος βοσκός είχε λίγα ζωντανά πριν ανακυρηχθεί ο χώρος σε αρχαιολογικό?





442954




442955





https://www.youtube.com/watch?v=A4IXZPK8i8U

billy84
27/04/2023, 16:46
Από το Αρχαίο Μολύκρειο συνέχισα χωμάτινα μέχρι τη Βλαχομάνδρα, λίγο πριν τη Γέφυρα Μπανιά.




442956









Στη Γέφυρα Μπανιά έστριψα προς Σφηκαίικα, μπήκα ξανά σε χωματόδρομο και συνέχισα παράλληλα με τον Εύηνο. Πέτυχα έναν θεούλη βοσκό με Honda XL 125, νομίζω πρέπει να έχει την ίδια ηλικία με εμένα. Για το Χόντα μιλάω! :lol:




442957









Συνέχισα για κάποια km παράλληλα με τον Εύηνο με ανηφορική πορεία και κάποια στιγμή σε έναν ερειπωμένο ναό συνάντησα μια διασταύρωση και έστριψα αριστερά. Βρισκόμουν στις βόρειες απολήξεις της Κλόκοβας.



442958









Εκεί έφτασα στο εκκλησάκι του Αγίου Γεωργίου Κονταρά. Ήταν η μέρα και όφειλα να ανάψω ένα κεράκι.




442959






Από εκείνο το σημείο είχα τρομερή θέα ξανά στην Τριχωνίδα και στο επιβλητικό Παναιτωλικό που ορθώνεται από πάνω της.




442960













Συνέχισα χωμάτινα στην Κλόκοβα. Ο δρόμος ήταν βατός και απολαυστικός με ωραία θέα.





442961












Και έφτασα στην Καλαβρούζα και την κεντρική πλατεία της όπου βρίσκεται ο Ναός του Αγίου Αθανασίου ο οποίος είναι χτισμένος το 1868. Το χωριό ιδρύθηκε μετά την επανάσταση του 1821 και βρίσκεται σε υψόμετρο 600m. Κατά την απογραφή του 2011 έδειχνε ότι έχει 9 μόνιμους κατοίκους. Πολύ πιθανό να μην υπάρχει ούτε ένας τώρα.




442962

billy84
27/04/2023, 16:49
Από εκεί η κορυφή της Κλόκοβας απείχε μόλις 10 λεπτά οπότε δεν έχασα την ευκαιρία να πάω. Ο δρόμος ήταν σε κακή κατάσταση δεδομένου του ότι ανοίχτηκε για τις ανεμογεννήτριες που βρίσκονται στην κορυφή. Ίσως έχουν περάσει πολλά χρονια από τότε που ανοίχτηκε και δεν έχει συντηρηθεί.



442963










Εκπληκτική θέα και στην Κλόκοβα όπως αναμενόταν. Στα δεξιά η Βαράσοβα και στο βάθος η Κεφαλονιά με τον χαρακτηριστικό Αίνο. Απέραντο γαλάζιο, φανταστική μέρα!




442964










Γέφυρα Ρίου Αντιρρίου, Παναχαϊκό, πίσω ο Ερύμανθος.




442965











Κοιτώντας νοτιοδυτικά το όρος Σκόλλις πραγματικά ξεχωρίζει παρά το χαμηλό του ύψος. Σε 1ο πλάνο η Πάτρα.




442966









Χαμηλό υψόμετρο αλλά με απότομη ανύψωση και πολύ κοντά στη θάλασσα. Σου δίνει την αίσθηση ότι βρίσκεσαι αρκετά ψηλότερα.





442967
















Κατάβαση από την Κλόκοβα προς Ρίζα.





442968





442969













Παρά τα στενά χρονικά πλαίσια της εξόρμησης κατάφερα και γέμισα εικόνες και γνώσεις. Η μοτοσυκλέτα, το ταξίδι, τα βουνά και η φύση γενικότερα έχουν καταλήξει εδώ και χρόνια να είναι το πάθος μου, το οποίο φυσικά κυριαρχεί επάνω μου, Η μηχανή είναι ''ελευθερία'' μου έλεγαν όταν ήμουν μικρός. Σύμφωνα με τον Πυθαγόρα είμαι ένας δούλος των παθών μου εφόσον κυριαρχούν επάνω μου, Μπορεί να είχε και δίκαιο, μπορεί όμως να άλλαζε γνώμη, αν με κάποιον τρόπο τηλεμεταφερόταν μια μοτοσυκλέτα στα χέρια του και έκανε ακριβώς την ίδια εξόρμηση.



Πάντα όρθιοι!:beer:

bulmont
27/04/2023, 18:41
Λόγω της γιορτής του Αγίου Γεωργίου την Κυριακή που μας πέρασε, περιορίστηκα σε μια ''κοντινή'' εξόρμηση περίπου 600-650km. Έπρεπε να είμαι νωρίς το απόγευμα στο σπίτι καθώς περίμενα κόσμο......

Eλα ρε Μπίλυ..........Γιώργο σε λένε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


:bawl::bawl::bawl::bawl:



Κατά τ' άλλα άψογος ακόμα μία φορά............:a23::a23::a23:

gaslion
28/04/2023, 07:55
Μπράβο φίλε! Φοβερές εικόνες!

billy84
28/04/2023, 15:42
Eλα ρε Μπίλυ..........Γιώργο σε λένε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


:bawl::bawl::bawl::bawl:



Κατά τ' άλλα άψογος ακόμα μία φορά............:a23::a23::a23:



Αποκαλύφθηκα!:lol:


Να είσαι καλά φίλε!:beer:



Μπράβο φίλε! Φοβερές εικόνες!


Σε ευχαριστώ αδερφέ! Βοήθησε ο καιρός!:beer:

Pan
30/04/2023, 19:41
Ωραίο ταξίδι. Πάντα ορθιος

giorgosb
30/04/2023, 19:52
Όμορφα! :beer:

billy84
01/05/2023, 09:24
Ωραίο ταξίδι. Πάντα ορθιος


Όμορφα! :beer:


Σας ευχαριστώ παιδιά! Πάντα όρθιοι!:beer:

DoctoR_k6
02/05/2023, 14:26
Ωραιος ο Μπιλ...
Κ παντα αναρωτιομουν περνωντας απο τα τουνελ εκει στην Κλοκοβα πως να ηταν εκει πανω...:lol:

Τι ωραιο το εκκλησακι του Προφητη Ηλια εκει πανω στα 1400+ μετρα!!!

billy84
02/05/2023, 19:11
Ωραιος ο Μπιλ...
Κ παντα αναρωτιομουν περνωντας απο τα τουνελ εκει στην Κλοκοβα πως να ηταν εκει πανω...:lol:

Τι ωραιο το εκκλησακι του Προφητη Ηλια εκει πανω στα 1400+ μετρα!!!



Ορίστε, δε χρειάζεται καν να κάνεις τον κόπο να πας και να βάζεις και το τζίξερ στα χώματα! Σας εξοικονομώ χρήματα!:lol:


Να είσαι καλά φίλε!:beer: