Σύνδεση

View Full Version : Εχω κατι? Να το κοιταξω?



Old_BMWR25
04/05/2023, 17:12
Αγαπω τη μηχανη απο εφηβος, παντα θαυμαζα την ταχυτητα, την ευελιξια, το αισθημα που σου προσφερει και την ελευθερια μια μηχανη. Απολαμβανα τα ταξιδια και ημουν παντα προθυμος να ξυπνησω το πρωι και να πω, παω για καφε Βολο, Λαρισσα, Θεσσαλονικη, Πατρα (τυχαιες περιοχες, πηγαινα και αλλου :lol: ) και ειτε επιστρεφω ειτε καθομαι για βραδυ οπου βρω και γυρναω την επομενη (ολα αυτα πριν απο χροοοονια, που η βενζινη ηταν σε φυσιολογικες τιμες). Περναγαν τα χρονια, ουτε που το καταλαβα, και μετα τα 40 φαινετε πως περνανε γηργοροτερα...αλλαξα αρκετες μηχανες απο δρομου, εντουρο, καθαροαιμα, παπι, σκουτερ..καμια 15αρια μηχανακια. Τα τελευταια χρονια ομως επαθα κατι, ερωτευομαι οτι ειναι απο 30,40,50 ετων και πανω, με τα λαδακια του, με το χαρακτηρα του, με τα τριξιματα του, με τα κουσουρια του που μονο ο οδηγος της τα ξερει..Εχω κατι? Συμβαινει και σε αλλους? Μηπως ειναι κατι που κολαει? Να το κοιταξω? :cry:

Μη σας τα πολυλογω, τωρα ζω ευτιχισμενα με μια βεσπα πενηνταρα και μια R25 και την καταβρισκω! :smokin:

Tsber
04/05/2023, 18:41
Όλα καλά αδερφέ, άλλοι το έχουν από την αρχή αυτό που περιγράφεις (νεκροφιλία το λέγαμε παλιά στους κύκλους μας) και πολλοί δεν μπορούν ή δεν θέλουν να εκδηλωθούν :D

doctor_john
04/05/2023, 19:18
Πολύ φυσιολογικό και υγειές! Ήσουν λίγο αφηρημένος στην πρώτη εφηβεία και σου ξέφυγε. Και τώρα μια χαρά
είσαι και δεν θα κάνεις και ζημιές λόγο εμπειρίας.

Κολλάει, μεταλλάσσεται και κάνει και μεταστάσεις!
Ξέρεις πόσοι φοράμε τιράντες στα κρυφά;
Ξυπνάς ένα πρωϊ και θες άρβυλα Εγγλέζων ανιχνευτών.. (ιταλικά ήταν, αν θες σου στέλνω pm )


Aν μπορείς να την έχεις σαν δεύτερη είναι πιο εύκολο.

Bowleno
04/05/2023, 22:13
Αγαπω τη μηχανη απο εφηβος, παντα θαυμαζα την ταχυτητα, την ευελιξια, το αισθημα που σου προσφερει και την ελευθερια μια μηχανη. Απολαμβανα τα ταξιδια και ημουν παντα προθυμος να ξυπνησω το πρωι και να πω, παω για καφε Βολο, Λαρισσα, Θεσσαλονικη, Πατρα (τυχαιες περιοχες, πηγαινα και αλλου :lol: ) και ειτε επιστρεφω ειτε καθομαι για βραδυ οπου βρω και γυρναω την επομενη (ολα αυτα πριν απο χροοοονια, που η βενζινη ηταν σε φυσιολογικες τιμες). Περναγαν τα χρονια, ουτε που το καταλαβα, και μετα τα 40 φαινετε πως περνανε γηργοροτερα...αλλαξα αρκετες μηχανες απο δρομου, εντουρο, καθαροαιμα, παπι, σκουτερ..καμια 15αρια μηχανακια. Τα τελευταια χρονια ομως επαθα κατι, ερωτευομαι οτι ειναι απο 30,40,50 ετων και πανω, με τα λαδακια του, με το χαρακτηρα του, με τα τριξιματα του, με τα κουσουρια του που μονο ο οδηγος της τα ξερει..Εχω κατι? Συμβαινει και σε αλλους? Μηπως ειναι κατι που κολαει? Να το κοιταξω? :cry:

Μη σας τα πολυλογω, τωρα ζω ευτιχισμενα με μια βεσπα πενηνταρα και μια R25 και την καταβρισκω! :smokin:

Ναι, συμβαίνει στον γαμπρό μου αλλά από τα νιάτα του ακόμα.... το 1984 πούλησε το RD 200 που είχε και πήρε μια R51 του 1953 την οποία ανακατασκεύασε 2 φορές στα 40 παρά ένα χρόνια που την έχει.....και ελπίζει ότι θα την έχει άλλα τόσα! (εκτός αν του την φάει το εγγόνι του ):lol:

sapila racing
05/05/2023, 07:49
Ελα μια βολτα στην Λέσχη Κλασσικής Μοτοσυκλετας, ειμαστε αρκετοί !

Old_BMWR25
05/05/2023, 17:58
Μου εφυγε ενα βαρος που δεν ειμαι μονος! :lol:

Ειναι μεσα στα πλανα μου να περασω ναι! :beer:

telegonos
06/05/2023, 07:10
Μη σας τα πολυλογω, τωρα ζω ευτυχισμενα με μια R25 και την καταβρισκω! :smokin:

25 αρχίζει το σπάσιμο. R20 να προτιμάς, κάτι ξέρει κι ο Di Caprio παραπάνω, σαν την νιότη δεν έχει.


(καλούς δρόμους ;) )

Old_BMWR25
08/05/2023, 15:14
Ευχαριστω παιδια για τη συμπαρασταση! :D
Μπαινω σιγα σιγα στη φαση καποιων βασικων μαζεματων της γριας, θα τα λεμε!

Kepler Fun
08/05/2023, 15:37
Μιά χαρά είσαι.
Απλώς υποσυνείδητα πιστεύεις οτι το παλιό αντικείμενο θα σε μεταφέρει στην εποχή του και θα ξανανιώσεις.

Παρόλο που και εγώ κουβαλάω το σύνδρομο αυτό,
προς το παρόν με ενθουσιάζει περισσότερο η μυρωδιά του καινούργιου
και τα γκατζετάκια/βελτιώσεις που επιμελώς προσθέτουν οι
εταιρείες για να τραβήξουν το ενδιαφέρον.

Πρόσφατα ξανα-οδήγησα ενα TDR250 και παρόλο
που κάποτε το είχα έμεινα άφωνος από το πόσο
έχουν βελτιωθεί οι μηχανές σήμερα (ακόμη και τα σκούτερ).

Old_BMWR25
08/05/2023, 20:53
Μιά χαρά είσαι.
Απλώς υποσυνείδητα πιστεύεις οτι το παλιό αντικείμενο θα σε μεταφέρει στην εποχή του και θα ξανανιώσεις.
...

Πολυ ωραιο, και ναι, νομζω πως κατα μεγαλο ποσοστο ειναι και αυτο!