PDA

View Full Version : Αξίζει αγορά Versys με 100.000+ χλμ



fanispapa
04/05/2023, 17:24
Αξίζει η άγορα μια versys 10 Gen 2 με πολλά χιλιόμετρα (150χιλ) σε μια τιμή 2.700;

karellen
04/05/2023, 18:06
Γνωρίζεις περίπου τη συντήρησή του,υπάρχει service book?
Τα χιλιόμετρα αυτά είναι κυρίως ταξιωτικά ή/και πόλη?

Δεν είναι πλήρη τα στοιχεία,το πιθανότερο είναι να σου ζητήσει η μηχανή μετά την αγορά.

fanispapa
04/05/2023, 18:21
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/332185298-kawasaki-versys-650 αυτό είναι

doctor_john
04/05/2023, 18:59
Πες αν θες που υπολογίζεις να την χρησιμοποιήσεις για να μπορούμε να σου πούμε αν αξίζει.

Ο κινητήρας είναι ακόμα σε παραγωγή, τα τελευταία χρόνια εκδίδεται και απο άλλες εταιρείες, είναι βολική είναι οικονομική..
Από εκεί και πέρα έχει να κάνει με το τι πληροφορίες έχει για τα service κ.λπ.
Αν το ποσό είναι το μόνο διαθέσιμο και δεν υπολογίζεις τουλάχιστον το κόστος ενός μεγάλου serrvice ακόμα
αρχίζει να δημιουργείται ρίσκο.

Εμένα για παράδειγμα μου αρέσει, βλέπω όμως ενδείξεις μικρού ρίσκου όπως βλέπω και δισκόπλακες που θα χρειαστούν αλλαγή σε λίγο.
Είναι ζημιά; όχι, είναι όμως ακριβά και δεν γλιτώνεις το κόστος. Η "οικονομία" που μπορεί να γίνει είναι συμβιβασμοί στην αντοχή και το σχέδιο
ή αν πετύχεις τους εργοστασιακούς για 180e το ζευγάρι που είναι ευκαιρία.
Αλλιώς 350 - 400 ευρώ. Ο πίσω δίσκος είναι πιο κοινός, παλεύεται στα 70ε.

Το σημαντικό είναι ότι θα πρέπει να την δει μηχανικός εμπιστοσύνης σου.
Στα λεγόμενα του οποίου θα πρέπει να ξεχωρίσεις τις κρίσεις του με άλλα μοντέλα, το μπέρδεμα των αναλώσιμων με τις μη προβλεπόμενες
ανάγκες - βλάβες και την άποψή του όσον αφορά εσένα με την μοτό αυτή.

Πρόσεξε γιατί την πατάνε πολλοί, ο μηχανικός δυστυχώς δεν είναι φίλος σου όταν μιλάτε για την μοτοσυκλέτα σου.
Δεν λες ΠΟΤΕ στον μηχανικό τι θέλεις να κάνεις με τη μοτό.
Λες ΜΟΝΟ τι θέλεις να κάνει εκείνος σε αυτή και έχεις ανοικτά τα αφτιά αν σου προτείνει κάτι παραπάνω που μπορεί
να αξίζει τον κόπο.

Εδώ σε εμάς λες τα πάντα ;)

fanispapa
04/05/2023, 20:41
Ουσιαστικά την θέλω σαν μια μηχανή για καθημερινή χρήση Αθήνα και σκ κάνα ταξίδι . Καταλαβαίνω ότι σίγουρα θα θέλει φροντίδα όπως όλα , απλά δεν έχω ακούσει κάποιον να πάρει μηχανή με τόσο χλμ.

Απ' την άλλη μου αρέσει πολύ ο σχεδιασμός του

Nikos77
04/05/2023, 22:49
Αξίζει η άγορα μια versys 10 Gen 2 με πολλά χιλιόμετρα (150χιλ) σε μια τιμή 2.700;

Είναι μεγάλο το ρίσκο. Ουσιαστικά τη παντρεύεσαι και ότι ζημιά βγάλει σε βάζει μέσα. Όσο και να σου αρέσει θα τη πατήσεις στο τέλος. Δες νεότερες μηχανές ή με λιγότερα χλμ. Μπορεί να δώσεις 200 ευρώ παραπάνω και να βρεις με τα μισά χλμ για παραδειγμα

fanispapa
05/05/2023, 08:57
Με λίγα χλμ και σε αυτή τη τιμή πάνω κάτω έχω βρει ενα pegasus trail, αλλά δεν ακούω και τα καλύτερα για aprillia

strokt up
05/05/2023, 09:05
Ανακατασκευασμενο λέει. Μάθε περισσότερα για το τι ακριβως ανακατασκευή έχει κάνει. Κανονικά αυτά τα μοτέρ αν δεν πέσεις στην περίπτωση να σου κόψει βαλβιδα δνε παθαίνουν τιποτε άλλο. Υπάρχουν μηχανάκια της αστυνομίας με τα διπλάσια χιλιόμετρα. Πάντως σε κάθε περίπτωση αν το αγοράσεις με τοσα χιλιόμετρα θα του περάσεις μια βέρα στην μανετα, κοινώς το παντρεύεσαι. Εδω το δικό μου (er6) με 100.000χμ και δεν πουλιέται με τίποτα.

strokt up
05/05/2023, 09:06
Με λίγα χλμ και σε αυτή τη τιμή πάνω κάτω έχω βρει ενα pegasus trail, αλλά δεν ακούω και τα καλύτερα για aprillia

Αν δεν έχεις ακούσει τα καλύτερα για aprilia πρόσεχε τι ακούς. Το μόνο θεμα με το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ότι έχει κόψει μερικούς κωδικούς ανταλλακτικών.

Nostradamus
05/05/2023, 09:06
Η αγγελια λεει οτι ειναι ανακατασκευασμενο.. Αν εννοει το μοτερ (που αυτο κανονικα εννοει) τοτε -αναλογα με την δουλεια που εχει γινει- δεν εχει 150Κ χιλιομετρα.. Μπορει να ειναι καινουργιο (που λεει ο λογος) :)

Αυτο οσον αφορα το μοτερ.. τα υπολοιπα αναλωσιμα τα βλεπεις και υπολογιζεις... Δεν χανεις κατι να ρωτησεις, να την δεις απο κοντα, να την πας στο μηχανικο σου, και να δεις τι αρχει οεχει ειδικα για την ανακατασκευη.

Bowleno
05/05/2023, 10:34
Με λίγα χλμ και σε αυτή τη τιμή πάνω κάτω έχω βρει ενα pegasus trail, αλλά δεν ακούω και τα καλύτερα για aprillia
Είχα το strada 11 χρόνια και αν δεν είχα τα θέματα που είχα τότε ακόμα θα το είχα. Απίθανο μηχανάκι για την χρήση που θες, θεϊκό μπροστινό φρένο....


Αν δεν έχεις ακούσει τα καλύτερα για aprilia πρόσεχε τι ακούς. Το μόνο θεμα με το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ότι έχει κόψει μερικούς κωδικούς ανταλλακτικών.

Έτσι ακριβώς!

billy84
05/05/2023, 11:06
Είναι ρίσκο σίγουρα γιατί δεν ξέρεις αν έχει φτιαχτεί σωστά ή πρόχειρα για να πουληθεί. Ακόμα όμως και να μην ήταν επισκευασμένο, αυτά τα μοτέρ έχουν ταβάνι χονδρικά τις 200.000km με ήπια χρήση. Σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει το ''η φθήνια τρώει τον παρά''.

fanispapa
05/05/2023, 11:17
Το aprillia ειναι το συγκεκριμενο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/331061984-aprilia-pegaso-trail

doctor_john
05/05/2023, 12:45
Μην γινόμαστε υπερβολικοί όμως, πλήρη ανακατασκευή έκανα στις 38000* δηλαδή λύθηκε καθολικά ο κινητήρας και το κιβώτιο κλπ αλλαχθηκαν όλα τα αναλώσιμα, μετρήθηκαν ότι μετρούνται και κόστισε σχεδόν 1000€.
Τι θέλω να πω: αν σε ευχαριστεί η κατάσταση της δείχνει καλά και δεν θα πρέπει να ανησυχείς για υπερβολικές ανάγκες αν επαληθευτεί από μηχανικό. Και να χρειαστούν αργότερα δεν θα δυσκολευτείς λόγο χαμηλής αρχικής τιμής και διάθεσης ανταλλακτικών.

bulmont
05/05/2023, 17:47
Aνακατασκευή όμως μπορεί να γίνει και μετά από ατύχημα (πέσιμο, τρακάρισμα .......)

(και μιάς και φαίνεται φρεσκοβαμμένη πρός τα 'κει το βλέπω.....)

panavour
05/05/2023, 20:33
Άμα είσαι Αθήνα πήγαινε την στον Γιώργο Κονίδη να την δεί πριν την πάρεις και θα σου πει.

toyar
06/05/2023, 08:13
αν θες μηχανη για καθημερινη χρηση δεν παιρνεις τπτ με 150000χλμ εκτος αν στο χαρισουν
αν θες ντε και καλα ενα ιδιο βρες ενα ρημαδι φτηνα και κανε ανακατασκευη μονος σου να ξερεις τι εχει μεσα

strokt up
06/05/2023, 23:00
Αν το κάνει ανακατασκευή μόνος του σε συνεργείο θα κοστίσει κανα 2 μπαλο το μοτέρ χοντρικά εαν έχει και χιλιομετρακια ειδικά (μιλάμε για φουλ ανακατασκευή να αλλαχθούν απο μεταλλα μέχρι δισκάκια και ελατήρια) συν εαν θέλει περιφερειακά λάστιχα, αναρτήσεις συν το ότι πιο φθηνό versys παίζει να κάνει γύρω στο διχιλιαρο.