PDA

View Full Version : CBR1000RR '06-'07



Xlitos
04/05/2023, 17:57
Καλησπερες

Εχει οδηγησει κανεις το cbr1000rr εκεινης της γενιας?Το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι αξιοπιστο και καμια 15αρια αλογα πιο αργο απο τον ανταγωνισμο.

Ψαχνω χιλιαρι ss με μπατζετ αυστηρα μεχρι 5500 και ειμαι μεταξυ του cbr και του zx10r '09...(δε θελω suzuki/yamaha).

Ξερω οτι το kawasaki ειναι αρκετα καλυτερο/συγχρονο ss μηχανακι με πολυ καλο μπροστινο και πολυ ικανο στην πιστα αλλα δε με τρελαινει εμφανησιακα κι επισης ανεβαινει το κοστος αποκτησης(6κ-7κ)...επισης βρηκα ενα zx10r 09 αλλα εμαθα απο γνωστο οτι το συγκεκριμενο(της αγγελιας που βρηκα) καιει λαδι και δε ξερω αν ειναι γενικα θεμα με τα zx10r,φιλος που ειχε zx10r αλλα του 2005 εκαιγε λεει.Εγω συνηθισμενος μια ζωη με cbr600f kai gsxr1000k8 δεν ξερω τι παει να πει καταναλωση λαδιου και ουτε θελω να μαθω.

Η χρηση ειναι γρηγορες βολτες + commuting(περιφερειακη Αττικη)...για πιστα δε ξερω ακομα αλλα μαλλον οχι.

Επισης ξερει κανεις αν το cbr1000 εκεινης της γενιας εχει την ηλιθια αποκριση ψεκασμου που εχουν τα cbr600Fi και cbr954rr?

DoctoR_k6
04/05/2023, 19:50
Το έχω καβαλήσει.
Σαν μοτέρ δεν έχει κάποιο θέμα.
Κάπως πιο αδύναμο στα χαμηλομεσαια κ σίγουρα σε σχέση με το 10αρι του 09. Εγώ το συγκρίνω με το Κ6 που έχω κ αλλάζαμε με τον αδερφό του κουμπάρου μου σε βόλτες.
Τέρμα άβολη θέση για commuting κ τα κλιπον πολύ μέσα. Αλλά αυτό του επιτρέπει να πέφτει πολύ γρήγορα κ αλλαγές κατεύθυνσης.
Δεν κάθεσαι μέσα αλλά πάνω στη μοτο αν με πιάνεις.
Είχες Κ8 κ θα καταλάβεις διαφορά στην άνεση.
Θέλει πίσω ανάρτηση σίγουρα κ λογικά ένα σετ μονομπλοκ μπροστά.
Σαν ψεκασμός ήταν μια χαρά κ αυτό που οδηγούσα είχε φαντάσου ολόσωμη arrow με pc.
Προσωπικά η εξάτμιση ψηλά με ενοχλούσε αλλά είναι υποκειμενικό.
Ποιοτικό παντού κ πολύ ωραίο ψαλίδι.

Xlitos
04/05/2023, 22:22
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δυστυχώς στα λεφτά που ψάχνω δε βρίσκω καλό k8 κάθε φορά που βλέπω 6.5-7κ με μαμά φρένα θέλω αλλά 800€ τουλάχιστον και για φρένα.Επισης θέλω λεφτά και για αντικλεπτικα κτλ
Από αυτά που είπες το μόνο που με ενοχλεί είναι τα στενά κλιπον αλλά αυτό διορθώνεται με racing κλιπον πιο ανοιχτά..Το θέμα άβολο commuting δε με ενοχλεί είναι ανοιχτή διαδρομή το σπίτι δουλειά.Πιο πολύ ίσως με χαλάσει στο ταξίδι στην εθνική.
Δε ξέρω με 5-5κ δε μπορώ να βρω κάτι της προκοπής εκτός από αυτά τα cbrακια

DoctoR_k6
04/05/2023, 23:18
Όχι κ 800 ρε συ. Υπερβολή. Κ απ' έξω να φέρεις ένα σετ μονομπλοκ για Σουζούκι βαριά ένα 200αρι. Ένα καλό σωληνάκι υψηλής κ μια τρόμπα άντε να πας 400-450. Μετά δεν θες κάτι άλλο.
Πάντως αν ανοίξεις το εύρος μοτό κ σε σουζι αποκλείεται να μην βρεις κάτι καλό. Μέχρι το 10-11 πήγαινε καλά η αγορά.
Αυτό που μου την έσπαγε στο CBR ήταν η μπαταρία που έκανε λες κ δεν μπορούσε να το βάλει μπροστά. Καινούρια να ήταν είχε ένα σπαστικό θόρυβο λες κ ζοριζοταν. Κατά τ αλλά έχει καλό μοτεράκι.

basilis_k6
05/05/2023, 00:14
το μονο που θα αγοραζα απο εκεινη τη γενια ειναι το r1 08. γιατι με ενα ζευγαρι εξατμισεις ειναι ΚΟΛΑΣΗ. μαυρο καταμαυρο, ακομα και το φως μπροστα φιμε θα ηταν.

Xlitos
05/05/2023, 00:21
Θα πάω να δω ένα cbr από βδομάδα αν κάτι δε μου αρέσει θα το αναβάλλω να μαζέψω κάνα φράγκο να πάω για k8.,Απλά καίγομαι να πάρω ss και πάλι δεν αντέχω άλλο.Ειμαι 2 χρόνια με bmw scarver.(καλά και πάλι καλά να λέω)

Xlitos
05/05/2023, 00:43
το μονο που θα αγοραζα απο εκεινη τη γενια ειναι το r1 08. γιατι με ενα ζευγαρι εξατμισεις ειναι ΚΟΛΑΣΗ. μαυρο καταμαυρο, ακομα και το φως μπροστα φιμε θα ηταν.

Κάνα τέτοιο λες https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/329626464-yamaha-yzf-r1

basilis_k6
05/05/2023, 01:16
Κάνα τέτοιο λες https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/329626464-yamaha-yzf-r1

Ναι αλλα τι διαολο, ποτε πηγαν 6μιση αυτα? νταξει δεν αξιζει τοσα ουτε για αστειο. το 2016 το κ6 μου επιανε με το ζορι 5. οτι θελουν ζητανε.

lospsi
05/05/2023, 06:23
Νομίζω ότι αυτά τα R1 είναι αρκετά κούφια χαμήλα, καλή φάση θα ήταν τα big bang αλλά φαντάζομαι ότι θα ξεφεύγουν σε τιμή.

Κατά την γνώμη μου, πάρε το CBR που παίζουν κανα δυο σε καλές τιμές και φαίνονται και καθαρά. Σου βάζω και το λινκ μιας αγγελίας από ένα παλιότερο 2004, είναι γνωστού μου και το έχω δει το μηχανάκι. Είναι πολύ καθαρό και ο ιδιοκτήτης πολύ ψείρας, αξίζει να κάνεις μια κουβέντα μαζί του αν δεν σε χαλάει το 2004-2005 μοντέλο
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333177463-honda-cbr-1000rr

RaGe_Raptor
05/05/2023, 06:42
Νομίζω πως θα έπαιρνα τη μοτοσικλέτα που θα έβρισκα στην καλύτερη σχέση κατάστασης/τιμής, ασχέτως εταιρίας ανάμεσα στους big 4.

ποπαϋ
05/05/2023, 09:17
αφού είχες K8 τότε όχι cbr 06/07 αλλά >08 που όμως καίγανε λάδια (κάποια στιγμή τα φτιάξανε - δεν ξέρω ποιας χρονολογίας και μετά)

το zx είναι φοβερό και δυνατό εργαλείο 9δεν καίει λάδι απ' όσο ξέρω.

καλή επιλογή είναι και τα r107/08 με τις εξαπίστονες μπροστά αλλά να έχουν αλλάξει βολάν με του >09.

εγώ προτείνω ξανά gsxr.

επειδή κι εγώ κοιτάζω ξανά για ss, έχω απογοητευτεί απο τιμές και απο την κατάσταση τους, είναι δύσκολο να βρεις ένα καλό.

DoctoR_k6
05/05/2023, 09:51
Θελει ψαξιμο η φαση κ καλυτερα απο ιδιωτη.
Εγω R1 δεν θα κοιτουσα.
CBR ναι, σιγουρα Suzuki...ΖΧ-10 μπορει ετσι για την πουτ@νια. :D

Αλλα τα χρηματα που ζητανε μερικοι ειναι εκτος πραγματικοτητας.
Λες κ δεν προλαβαινει να αγοραζει ο κοσμος.

BLiTzER
05/05/2023, 11:12
5 χιλιάρικα είχα αγοράσει ένα 1000RR του '04 πριν 14 χρόνια. :lol:

RaGe_Raptor
05/05/2023, 11:14
5 χιλιάρικα είχα αγοράσει ένα 1000RR του '04 πριν 14 χρόνια. :lol:

Και πριν μερικά χρόνια έβρισκες με κάτω από 4. Τώρα όμως?

ποπαϋ
05/05/2023, 11:15
...Επισης ξερει κανεις αν το cbr1000 εκεινης της γενιας εχει την ηλιθια αποκριση ψεκασμου που εχουν τα cbr600Fi και cbr954rr?

σε δύο "καλές" βόλτες ηράκλειο - μπαλί που το καβάλησα δεν κατάλαβα κάτι περίεργο, βέβαια φορούσε ολόσωμη και ήταν ρυθμισμένο.

billy84
05/05/2023, 11:21
Ως πρώην κάτοχος R1 07-08, λέω μακριά από R1 και όχι μόνο λόγω βολάν.:D Ειδικά μετά από τόσα χρόνια που κυκλοφορούν. Safe επιλογή το CBR 06-07 που κοιτάς από άποψη αξιοπιστίας. Έλεγαν για πηνία παλιότερα αλλά είχαμε στην παρέα ένα που για χρόνια δεν έβγαλε απολύτως τίποτα και γράφαμε αρκετά χιλιόμετρα. Και δεν έκαιγε και σταγόνα λάδι όπως το επόμενο μοντέλο.

Τα κλιπ ον του ήταν πιο ανοιχτά από το R1 πάντως. Στο δικό μου δεν τα είχα αλλάξει αλλά τα είχα ανοίξει λίγο προς τα έξω. Τα στενά κλιπ ον θεωρητικά είναι πιο καλά για τα ανοιχτά κομμάτια. Στα κλειστά όμως δεν έχεις καλό μοχλό.

Προσωπικά αν κοιτούσα CBR 1000 μέχρι το 2010 ακριβώς αυτό θα έπαιρνα παρόλο που είναι χειρότερο συνολικά από το 2009. Δε θα την πάλευα με την κατανάλωση λαδιού του 09.

ποπαϋ
05/05/2023, 11:26
παρεξηγημένα είναι και τα καβασάκι, με τις πλαισιάρες, τις ψαλιδάρες, το δυνατό μοτέρ και αποτελεί καλή βάση για βελτίωση.

RaGe_Raptor
05/05/2023, 12:12
Ως πρώην κάτοχος R1 07-08, λέω μακριά από R1 και όχι μόνο λόγω βολάν.:D Ειδικά μετά από τόσα χρόνια που κυκλοφορούν. Safe επιλογή το CBR 06-07 που κοιτάς από άποψη αξιοπιστίας. Έλεγαν για πηνία παλιότερα αλλά είχαμε στην παρέα ένα που για χρόνια δεν έβγαλε απολύτως τίποτα και γράφαμε αρκετά χιλιόμετρα. Και δεν έκαιγε και σταγόνα λάδι όπως το επόμενο μοντέλο.

Τα κλιπ ον του ήταν πιο ανοιχτά από το R1 πάντως. Στο δικό μου δεν τα είχα αλλάξει αλλά τα είχα ανοίξει λίγο προς τα έξω. Τα στενά κλιπ ον θεωρητικά είναι πιο καλά για τα ανοιχτά κομμάτια. Στα κλειστά όμως δεν έχεις καλό μοχλό.

Προσωπικά αν κοιτούσα CBR 1000 μέχρι το 2010 ακριβώς αυτό θα έπαιρνα παρόλο που είναι χειρότερο συνολικά από το 2009. Δε θα την πάλευα με την κατανάλωση λαδιού του 09.

Κάνοντας μια μικρή παρένθεση, εκτός του καλύτερου μοχλού , τα ανοιχτά κλιπον βοηθάνε πάρα πολύ και στη σωστή στάση του πάνω μέρους του σώματος. Όσο πιο κλειστά,τόσο πιο εμφατικά πρέπει να χρησιμοποιείς
τη λαβή "παγωτό χωνάκι" (:bawl: )υπό κλίση

DoctoR_k6
05/05/2023, 12:30
Τα κλιπον ερχονται με 1-2 τροπους.
Αυτη η σελα κ το πως καθεσαι ηταν το πραγματικα ενοχλητικο.
Εχω κανει 12 ωρα με το Κ εντος κ εκτος Ελλαδας κ ημουν οκ.
Με το CBR μεχρι Επιδαυρο κ βλαστημουσα μετα!! :bawl:

ΟΚΤΑΝΙΟ
05/05/2023, 12:32
.Ειμαι 2 χρόνια με bmw scarver.(καλά και πάλι καλά να λέω)


unfriend πλοκ και delete ρε :lol:

Nitse3
05/05/2023, 12:34
Θεματάρα 1000αρι SS, all time classic κάποια στιγμή όλους σχεδόν μας απασχολεί. Ούτε ξέρω πόσες ώρες έχω περάσει στο car με αυτά τα κριτήρια αναζήτησης: 1000 ss από τους big 4 :lol: Εγώ είμαι KAWA fan all the way και αισθητικά και λόγω και του πιο ντραγκστεράδικου μοτέρ που λέγανε τότες και τα περιοδικά αλλά νομίζω γενικά πως σωστά κινείσαι. Αν το μπάτζετ είναι αυτό και το πιο φθηνό από τα 4 είναι το blade τότε blade αφού είναι και αξιόπιστο.

Nostradamus
05/05/2023, 13:07
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/329359280-honda-cbr-1000rr

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/322780765-suzuki-gsx-r-1000

Αυτα αξιζει να τα δει κανεις ?

DoctoR_k6
05/05/2023, 13:30
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/329359280-honda-cbr-1000rr

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/322780765-suzuki-gsx-r-1000

Αυτα αξιζει να τα δει κανεις ?

Champion φιλτρο λαδιου... :lol:
Ακυρο μονο κ μονο γι αυτο να πουμε.

Μακρια απο μαγαζια.

Xlitos
05/05/2023, 13:56
Τα cbr 08-10 όπως είπαν πιο πάνω καίνε λάδι οπότε....Και το μπάτζετ είναι μέχρι 5500...7κ με τίποτα

Οι τιμές όντως είναι στο θεό αλλά είναι γενικό το κακό, έδω κουβά παλιό γιαρις να πάρεις και θες 5k.Ακριβηναν τα πάντα οπότε και στα μεταχειρισμένα ss πάγωσαν οι τιμές στα 6-7 χιλιάρικα και δεν κατεβαίνουν κι ας περνάνε τα χρόνια.Θεωρω τα cbr 06 μια έξυπνη αγορά,επειδή είχαν το στίγμα του πιο αργού superbike δε τα ήθελε κανείς οπότε είναι αναγκαστικά σε καλύτερη τιμή.Επισης πιο εύκολο να πέσεις σε σωστό ιδιοκτήτη/οικογενειάρχη με cbr :lol: οι κοντρακηδες αγόραζαν τα άλλα



Τα κλιπον ερχονται με 1-2 τροπους.
Αυτη η σελα κ το πως καθεσαι ηταν το πραγματικα ενοχλητικο.
Εχω κανει 12 ωρα με το Κ εντος κ εκτος Ελλαδας κ ημουν οκ.
Με το CBR μεχρι Επιδαυρο κ βλαστημουσα μετα!! :bawl:

Μήπως με καλύτερη σέλα φτιάχνει το πράγμα?Γιατί το gsxr όντως εχει και καλή σελα να κάθεσαι ώρες.

DoctoR_k6
05/05/2023, 14:02
Μήπως με καλύτερη σέλα φτιάχνει το πράγμα?Γιατί το gsxr όντως εχει και καλή σελα να κάθεσαι ώρες.

Δεν ηταν θεμα υλικου αλλα οσο θεση (πολυ ψηλα).
Μια δοκιμη θα σε πεισει.

Να θες να παρεις 1000αρι 15 ετιας κ να μην βρισκεις λογω τιμων. Inception...

ποπαϋ
05/05/2023, 14:25
Τα cbr 08-10 όπως είπαν πιο πάνω καίνε λάδι οπότε....Και το μπάτζετ είναι μέχρι 5500...7κ με τίποτα

Οι τιμές όντως είναι στο θεό αλλά είναι γενικό το κακό, έδω κουβά παλιό γιαρις να πάρεις και θες 5k.Ακριβηναν τα πάντα οπότε και στα μεταχειρισμένα ss πάγωσαν οι τιμές στα 6-7 χιλιάρικα και δεν κατεβαίνουν κι ας περνάνε τα χρόνια.Θεωρω τα cbr 06 μια έξυπνη αγορά,επειδή είχαν το στίγμα του πιο αργού superbike δε τα ήθελε κανείς οπότε είναι αναγκαστικά σε καλύτερη τιμή.Επισης πιο εύκολο να πέσεις σε σωστό ιδιοκτήτη/οικογενειάρχη με cbr :lol: οι κοντρακηδες αγόραζαν τα άλλα




Μήπως με καλύτερη σέλα φτιάχνει το πράγμα?Γιατί το gsxr όντως εχει και καλή σελα να κάθεσαι ώρες.


δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες κρίνοντας απο τις τιμές τους.

σε κόβω ψιλοαποφασισμένο για το cbr, οπότε .....

Xlitos
05/05/2023, 14:34
δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες κρίνοντας απο τις τιμές τους.

σε κόβω ψιλοαποφασισμένο για το cbr, οπότε .....

Φεύγει και ο Μαρκεζ όπου να ναι ευκαιρία να γίνω Hondakias :lol:
Θα το δω από κοντά και αν κάτι δε Μ αρέσει θα επανέλθω για άλλο μοντελο

billyka
05/05/2023, 19:11
Οι τιμές όπως ολοι ξέρουμε είναι αλλού.. Γνώμη μου αφού μπαίνει και το commuting μεσα ξαναπάρε Suzuki.Δεν εχω οδηγήσει κάποιο άλλο ss απο τους Ιάπωνες,εχω κάτσει όμως στην σέλα και ειναι ποιο επιθετική η θεση τους,στα Κ καθεσαι ποιο μέσα.Με μπατζετ μέχρι 5.5 κοιτα τα πρώτα Κ.Έχει και κ7-8 με 6Κ βέβαια αλλά ελάχιστα.Εχω το Κ3 και προσφατα βολταρα ενα κ8 φπε με ολοσωμη αράτα.Δεν το έκανα σωστή βόλτα,λιγες γυρες μονο.Μου φανηκε ακομα ποιο μεσα η θεση οδήγησης του σε σχέση με το κ3 και ποιο στενό στο τεποζιτο πραγμα που δεν ξερω αν μου "έκατσε" καλά(ειμαι 1.87 ),στα χαμηλομεσαία το κ3 μου φάνηκε ποιο δυνατό και νευρικό αλλά ψηλά το κ8 πέρνει τα ηνία(κεφαλή και προφιλ εκκεντρων για ποιο πολύ top end).Μου άρεσε εννοείται,αλλά με την διαφορά στην τιμη σε σχέση με κ3-5 δεν ξερω αν θα τα έσκαγα,δεδομένης και της οικονομικής κατάστασης μου έτσι?Αν το φύσαγα θα έπερνα καποιο απο τα τελευταίας γενιάς ss,ασχετως μάρκας

billy84
05/05/2023, 22:25
Φεύγει και ο Μαρκεζ όπου να ναι ευκαιρία να γίνω Hondakias :lol:
Θα το δω από κοντά και αν κάτι δε Μ αρέσει θα επανέλθω για άλλο μοντελο


Εν τω μεταξύ αν δεν κάνω λάθος, αυτό το CBR είναι το τελευταίο που έχει πάρει πρωτάθλημα SBK!:lol:

Δεν είναι τόσο αργό όσο λένε πάντως. Και εφόσον μιλάμε για στριφτερές διαδρομές δε νομίζω να έλειψε σε κανέναν το γκάζι. Εσύ είσαι παλιός και θα θυμάσαι τον Pissaman που είχε και το 04 κιόλας.;)

telegonos
05/05/2023, 22:34
Εν τω μεταξύ αν δεν κάνω λάθος, αυτό το CBR είναι το τελευταίο που έχει πάρει πρωτάθλημα WSBK

James Toseland, το 2007, Ten Kate Honda. Με υποστήριξη από την Honda αλλά όχι εργοστασιακή ομάδα, όπως τα παλιά τα χρόνια με την Castrol Honda.

443147

Xlitos
06/05/2023, 00:10
Δεν είναι τόσο αργό όσο λένε πάντως. Και εφόσον μιλάμε για στριφτερές διαδρομές δε νομίζω να έλειψε σε κανέναν το γκάζι. Εσύ είσαι παλιός και θα θυμάσαι τον Pissaman που είχε και το 04 κιόλας.;)

ναι θυμαμαι πηγαινε συχνα Β.Ευβοια και πιστα...
Εννοειται 150 αλογακια τροχο ειναι μια χαρα.Tο κ8 το ειχα παρει γιατι ηθελα καινουργιο ss και υπηρχε χρημα τοτε και το ειχαν και προσφορα 11κ μονο.Δε με ενοιαξε ποτε ποιο ss εχει τα πιο πολλα αλογα,κοιταω εμφανιση αξιοπιστια και καλη τιμη,αφου ξερω οτι ολα τα ss ειναι ικανοτατα για δρομο και trackdays.

kostaskk
06/05/2023, 00:15
Εντομεταξυ είναι και εκτός μόδας πλέων..
Τα 600ss σχεδόν εξαφανίστηκαν σε καινούρια κ δεν έχουν γρήγορη εξέλιξη και ανταγωνισμό..
Μερικοί πλέων βγάζουν δικυλινδρα κτλ.

και τα 1000 μάλλον υπάρχουν σαν status- επίδειξη τις κάθε εταιρίας.. σίγουρα δεν είναι σαν εποχές 2008 που όλοι αγόραζαν gsxr με δάνεια μέχρι και στο τελευταίο χωριό.
Στο εξωτερικό μπορεί να αγοράζουν και να έχουν πωλήσεις τα καινούρια 1000 αλλά μάλλον όχι όσο παλιά και τα euro5-6 και τα ηλεκτρονικά τα κάνουν ποιο ακριβά για όλους(κατασκευαστή,καταναλωτή)

Ελλάδα ολοι παίρνουν on off,naked η σκούτερ, που είναι ποιο εύκολα, χρηστικά, βολικά και τις μόδας.
Όπως και τα motard που κάποτε ήταν τις μόδας τώρα δεν πολύ αγοράζονται.

Ενώ στη σημερινή κατάσταση Ελλάδας δύσκολα κάποιος συντηρεί το 1000(λάδια,φίλτρα,μπουζί,λάστιχα,αλυσίδογραναζα και ότι ζημιά σου βγάλει που άνετα φτάνει μια 500αρα €)

Δύσκολα πληρώνει τους φόρους του(τέλοι κυκλοφοριας,ασφάλεια,ΚΤΕΟ). Και με την βενζίνη κοντά στα 2€ και καταναλώσεις 7-12 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα δε μοιάζει και τόσο καλό για καθημερινή χρήση και πολλά χιλιόμετρα ..

Οπότε πως κρατάνε τετειες τιμες?

Ένα μηχανάκι που πριν από χρόνια το έβλεπες να πουλιέται 4000,το ίδιο το βλέπεις τώρα ποιο παλιό,ποιο φθαρμένο,ποιο σκισμένο,με μεγαλύτερη πιθανότητα να βγάλει σοβαρή βλαβη και φορτωμένο πολλά περισσότερα χιλιόμετρα στα 6000, αξίζει να τα δώσεις? Οκ αν έχει συντηρηθεί καλά και ρίχνει χρήμα ο κάτοχος και είναι πένα οκ, αλλά και πάλι είναι ποιο ακριβο από ότι παλιά... Συνιθος ότι παλιωνει πρέπει να γίνεται ποιο φτηνό,, (εκτός συλλεκτικά,σπάνια, πολύ καλά,που άφησαν ιστορία)

menelaos46
06/05/2023, 08:28
φίλε τα λεφτά είναι πολλά για τόσο παλιό μηχανάκι, άλλαξε κατηγορία και πάρε κάτι ποιο καινούργιο που να σε καλύπτει σε αυτό που θες...

leftos
06/05/2023, 08:47
Επειδή όπως γράφετε τα χρήματα είναι πολλά και τα μηχανάκια παλιά και δεν πουλιούνται.
Βρές απο αγγελία ποιό σου κάνει πήγαινε απο κοντά να το δείς, αν συνεχίζει να σου κάνει και μετά συζήτα την τιμή μέχρι τόσα μπορώ να δώσω για το συγκεκριμένο σκέψου το κράτα το τηλ μου και πάρε με με όμορφο τρόπο.
Οι τιμές είναι εκεί και γι αυτό πολλοί τα βάζουν σε αυτές τις τιμές με μια λογική κουβέντα και λογική τιμή είναι πολλοι αυτοί που θα το σκεφτούν.
Στα επόμενα να το πάρεις και να το ευχαριστηθείς όλοι για αυτό ζούμε.

ΟΚΤΑΝΙΟ
06/05/2023, 09:01
...άλλαξε κατηγορία και πάρε κάτι ποιο καινούργιο που να σε καλύπτει σε αυτό που θες...

Μα, SS 1000ρι τον καλυπτει. Πως να αλλαξει κατηγορια?

ΟΚΤΑΝΙΟ
06/05/2023, 09:11
Χρηστο, δεν ειχα πολυ χρονο να γραψω χθες, οποτε ξεκιναω τωρα.

Το 06-07 ειναι το πιο ομορφο CBR1000, μικρες διαφορες απο το προηγουμενο 04 και καμια σχεση με το εκτρωμα του 08... τη λεγομενη και ως φριτεζα, μιας και εκαιγε 1 λιτρο λαδι καθε 1000 χλμ (ναι ,καλα διαβασατε οσοι νομισατε οτι εκανα λαθος στα νουμερα)

Τα καλα τα χρονια, τα χρονια του πασοκ δλδ που ανεβαιναμε στα TD του βικενετ ο αδερφος μου εκανε με αυτο 1.27 (με κααααποιες μικρες επεμβασεις) οποτε για μπιζτα μια χαρα κανει.
(μη ξεχναμε και το μουσατο παληκαρι απο την Αρτα που με ενα R1 '05 με φορεμενο μπροστινο ohlins γυριζε 1.25)

Σα μηχανακι ειναι πιο ογκωδες, αλλα ανετο, εχει γκαζι, εχει γραμμικη αποδοση, δε κουραζει οσο αλλα 1000ρια, εχει ανετο σελακι συνεπιβατη

Το σταμπιλιζατερ δε ξερω κατα ποσο ειναι οκ

DoctoR_k6
06/05/2023, 09:46
Μια χαρά είναι το μότο γενικώς.
Αν βρεις κάτι που να αξίζει σε θέμα τιμής/κατάστασης το τσιμπάς.
Ένα αρνητικό είναι ότι δεν είχε slipper clutch.
Αν θυμάμαι καλά το έβαλε από το 08 κ μετά η Honda.
Κ ένδειξη κιβωτίου του έλειπε αλλά κλαιν αυτό.

Lioulios
06/05/2023, 10:22
https://www.car.gr/used-bikes/honda.html?make=32493&model=17571&pg=1&registration-from=2006&registration-to=2007&sort=pra

Ξαναδες τα αλλη μια .
Σου εβαλα 06-07.
Βεβαια υπαρχουν στη λιστα 4αρια-5αρια που αναφερονται σαν πιο καινουρια ,αλλα φαινονται.

...η λιστα εχει αξιολογα μηχανακια

Xlitos
06/05/2023, 15:56
Χρηστο, δεν ειχα πολυ χρονο να γραψω χθες, οποτε ξεκιναω τωρα.

Το 06-07 ειναι το πιο ομορφο CBR1000, μικρες διαφορες απο το προηγουμενο 04 και καμια σχεση με το εκτρωμα του 08... τη λεγομενη και ως φριτεζα, μιας και εκαιγε 1 λιτρο λαδι καθε 1000 χλμ (ναι ,καλα διαβασατε οσοι νομισατε οτι εκανα λαθος στα νουμερα)

Τα καλα τα χρονια, τα χρονια του πασοκ δλδ που ανεβαιναμε στα TD του βικενετ ο αδερφος μου εκανε με αυτο 1.27 (με κααααποιες μικρες επεμβασεις) οποτε για μπιζτα μια χαρα κανει.
(μη ξεχναμε και το μουσατο παληκαρι απο την Αρτα που με ενα R1 '05 με φορεμενο μπροστινο ohlins γυριζε 1.25)

Σα μηχανακι ειναι πιο ογκωδες, αλλα ανετο, εχει γκαζι, εχει γραμμικη αποδοση, δε κουραζει οσο αλλα 1000ρια, εχει ανετο σελακι συνεπιβατη

Το σταμπιλιζατερ δε ξερω κατα ποσο ειναι οκ


Γεια σου ρε Μητσαρα!Το σταμπιλιζατερ μονο κατι αγωνιζομενοι θυμαμαι το βγαζανε αλλα δε θυμαμαι γιατι,νομιζω γιατι τους καθυστερουσε στις εναλλαγες κλισεις ειδικα στο εσακι στις Σερρες...Δρομο απ οτι διαβασα ειναι οκ





Ένα αρνητικό είναι ότι δεν είχε slipper clutch.
Αν θυμάμαι καλά το έβαλε από το 08 κ μετά η Honda.
Κ ένδειξη κιβωτίου του έλειπε αλλά κλαιν αυτό.

Με σλιπερ κλατς θα την παλεψω...και στο Κ8 που ειχε μονο οταν κατεβαζα σε 1η με βοηθουσε,αλλα σπανια κατεβαζα 1η.Με τα 1000 μπορεις να παιζεις με τη ροπη της 2ας.Και trackday να παω δηλαδη θα μπαινω χαλαρα με μια πανω κλαιν.
Ενδειξη κιβωτιου ειναι το πρωτο που θα μπει αν το παρω,20 ευρω κανει.

Xlitos
06/05/2023, 16:01
https://www.car.gr/used-bikes/honda.html?make=32493&model=17571&pg=1®istration-from=2006®istration-to=2007&sort=pra

Ξαναδες τα αλλη μια .
Σου εβαλα 06-07.
Βεβαια υπαρχουν στη λιστα 4αρια-5αρια που αναφερονται σαν πιο καινουρια ,αλλα φαινονται.

...η λιστα εχει αξιολογα μηχανακια

Αυτα ειδα φιλε κι εγω...Γενικα γι αυτο καταληγω σε αυτο το μοντελο,τα περισσοτερα στο ματι φαινονται σε καλη κατασταση ενω τα Zx10R 09 που ειχα σα δευτερη επιλογη εχει λιγες αγγελιες κα ιτα καλα ειναι ακριβα

billy84
06/05/2023, 16:02
ναι θυμαμαι πηγαινε συχνα Β.Ευβοια και πιστα...
Εννοειται 150 αλογακια τροχο ειναι μια χαρα.Tο κ8 το ειχα παρει γιατι ηθελα καινουργιο ss και υπηρχε χρημα τοτε και το ειχαν και προσφορα 11κ μονο.Δε με ενοιαξε ποτε ποιο ss εχει τα πιο πολλα αλογα,κοιταω εμφανιση αξιοπιστια και καλη τιμη,αφου ξερω οτι ολα τα ss ειναι ικανοτατα για δρομο και trackdays.


Όσοι πήραν το 2007 και μέχρι το 2010 1000άρια έκαναν τις αγορές του αιώνα! Απίστευτες τιμές. Φίλος είχε πάρει στοκ το ΖΧ10 08 δύο χρόνια μετά σχεδόν στα 9 χιλιάρικα!!!:uplate:

Και εννοείται είναι αστείο και τραγικό ταυτόχρονα τα ίδια μηχανάκια να τα βρίσκεις 15 χρόνια μετά στα 6 χιλιάρικα! Δυστυχώς η αγορά καινούργιου πέθανε μέσα στην κρίση και δεν υπήρχαν επόμενα μοντέλα για να πέσουν ανάλογα και οι τιμές στα παλιότερα. Ας πούμε το ΖΧ10 του 2011 που ήταν μια γενιά μπροστά δεν πούλησε καθόλου, έβρισκες μια φορά στο 6μηνο αγγελία και ήταν και αγνώστου ταυτότητας (τα πιο πολλά εισαγωγής).

Φυσικά όμως, όταν ψάχνεις το απόλυτο για συγκεκριμένη χρήση δεν κοιτάς αλλού και αναγκαστικά θα πληρώσεις δυσανάλογα με αυτό που θα πλήρωνες αν δεν είχε μεσολαβήσει η κρίση.

Xlitos
06/05/2023, 16:18
Όσοι πήραν το 2007 και μέχρι το 2010 1000άρια έκαναν τις αγορές του αιώνα! Απίστευτες τιμές. Φίλος είχε πάρει στοκ το ΖΧ10 08 δύο χρόνια μετά σχεδόν στα 9 χιλιάρικα!!!:uplate:

Και εννοείται είναι αστείο και τραγικό ταυτόχρονα τα ίδια μηχανάκια να τα βρίσκεις 15 χρόνια μετά στα 6 χιλιάρικα! Δυστυχώς η αγορά καινούργιου πέθανε μέσα στην κρίση και δεν υπήρχαν επόμενα μοντέλα για να πέσουν ανάλογα και οι τιμές στα παλιότερα. Ας πούμε το ΖΧ10 του 2011 που ήταν μια γενιά μπροστά δεν πούλησε καθόλου, έβρισκες μια φορά στο 6μηνο αγγελία και ήταν και αγνώστου ταυτότητας (τα πιο πολλά εισαγωγής).

Φυσικά όμως, όταν ψάχνεις το απόλυτο για συγκεκριμένη χρήση δεν κοιτάς αλλού και αναγκαστικά θα πληρώσεις δυσανάλογα με αυτό που θα πλήρωνες αν δεν είχε μεσολαβήσει η κρίση.

Ετσι ειναι.Αυτα ειναι βεβαια προβληματα που αφορουν ολα τα προιντα,συμβαινει το ιδιο στα αμαξια...τις οικιακες συσκευες...μεχρι και τα πορτοκαλια στα supermarket.Γενικα δεν ειναι να κανεις αγορες και μακαρι να μη μου ειχαν κλεψει το Κ8 να μη χρειαζεται να παρω παλι μηχανακι αφου οι εποχες δεν ειναι για αγορες γενικως ουτε καινουργια ουτε μεταχειρισμενα.

ΟΚΤΑΝΙΟ
06/05/2023, 21:54
Δυστυχώς η αγορά καινούργιου πέθανε μέσα στην κρίση.

Καθόλου δε πέθανε, μια χαρά ξεπουλάνε τα μουλτιμουσταρδα, τα βαυαρική μαστοδοντα, και γενικά τα πλοία των 25.000+ευρω που φτιάχτηκαν για να ταξιδεύεις την Ευρώπη αλλά τα βλέπεις με τριβαλιτσα, gps, θερμαινόμενα κλιπονς κ σελα, εβδομΗντατΕσσερα προβολακια, και να αράζουν εξω από μια κυριλέ καφετερια.

Η αγορά των SS πέθανε, και ήταν κάτι πολύ καλό γιατί μέχρι πριν πολύ λίγα χρόνια, έβρισκες υπεροπλα 15ετιας με 3-4-5 το πολύ χιλιαρικα. Αλλά πάνε αυτά τώρα :(

BLiTzER
06/05/2023, 22:12
Καθόλου δε πέθανε, μια χαρά ξεπουλάνε τα μουλτιμουσταρδα, τα βαυαρική μαστοδοντα, και γενικά τα πλοία των 25.000+ευρω που φτιάχτηκαν για να ταξιδεύεις την Ευρώπη αλλά τα βλέπεις με τριβαλιτσα, gps, θερμαινόμενα κλιπονς κ σελα, εβδομΗντατΕσσερα προβολακια, και να αράζουν εξω από μια κυριλέ καφετερια.

Ενώ με τα 1000άρια SS όλοι έτρεχαν στα GP. :lol: Έξω από κάθε καφετέρια υπήρχαν τουλάχιστον 10 τζίξερ.

νεοσσός
06/05/2023, 22:21
Νομίζω ότι όταν αρχίζουν και περισσεύουν χρήματα σε κάποιον, οι επιλογές του συνήθως απομακρύνονται από τα αντικείμενα που χρειάζεται και στρέφονται σε άλλα που χρησιμοποιεί σπανίως και όχι κατά κύριο λόγο για τη χρήση που προορίζονται.

billy84
06/05/2023, 22:25
Καθόλου δε πέθανε, μια χαρά ξεπουλάνε τα μουλτιμουσταρδα, τα βαυαρική μαστοδοντα, και γενικά τα πλοία των 25.000+ευρω που φτιάχτηκαν για να ταξιδεύεις την Ευρώπη αλλά τα βλέπεις με τριβαλιτσα, gps, θερμαινόμενα κλιπονς κ σελα, εβδομΗντατΕσσερα προβολακια, και να αράζουν εξω από μια κυριλέ καφετερια.

Η αγορά των SS πέθανε, και ήταν κάτι πολύ καλό γιατί μέχρι πριν πολύ λίγα χρόνια, έβρισκες υπεροπλα 15ετιας με 3-4-5 το πολύ χιλιαρικα. Αλλά πάνε αυτά τώρα :(


Δεν έχεις καθόλου άδικο. Απλά νομίζω πως σε όλα αυτά τα μεγάλα on-off έπαιξαν βολικά χρηματοδοτικά προγράμματα τύπου BMW και πούλησαν έτσι. Τα SS ακρίβυναν απλώς. Φυσικά άλλαξε και η μόδα.

ΟΚΤΑΝΙΟ
06/05/2023, 23:16
Ενώ με τα 1000άρια SS όλοι έτρεχαν στα GP. :lol: Έξω από κάθε καφετέρια υπήρχαν τουλάχιστον 10 τζίξερ.

Και λίγα λες ;)

ΟΚΤΑΝΙΟ
06/05/2023, 23:24
Δεν έχεις καθόλου άδικο. Απλά νομίζω πως σε όλα αυτά τα μεγάλα on-off έπαιξαν βολικά χρηματοδοτικά προγράμματα τύπου BMW και πούλησαν έτσι. Τα SS ακρίβυναν απλώς. Φυσικά άλλαξε και η μόδα.

Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει το πρόγραμμα κ της ντουκατι αλλά κ της BMW, αλλα να προσπαθει να με πείσει ο κουτος ο ιταλιανος οτι είναι απόλυτα λογικό το pikes peak να κανει 34 χιλιαρικα, γιατί αφού το απλό κάνει 28, να μη κανει 34 το άλλο?

Και τα χιλιαρια εχουν ακριβύνει, κάτω από 20 χιλιαρικα δε βρίσκεις μηχανακι, αλλα παρόλη τη τεχνολογία αιχμής που εχει η συγκεκριμένη κατηγορια και θα δικαιολογουσε την ιππσηλη τιμή τους, πάλι φθηνότερα είναι από τις βάρκες.
Μόδα είναι, όπως παλιά με τα SS, και λογικό να βαράνε όσο θέλουν.

....βέσπα 560 κυβικών με 16.500....τι να λέμε τώρα

billy84
07/05/2023, 21:34
Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει το πρόγραμμα κ της ντουκατι αλλά κ της BMW, αλλα να προσπαθει να με πείσει ο κουτος ο ιταλιανος οτι είναι απόλυτα λογικό το pikes peak να κανει 34 χιλιαρικα, γιατί αφού το απλό κάνει 28, να μη κανει 34 το άλλο?

Και τα χιλιαρια εχουν ακριβύνει, κάτω από 20 χιλιαρικα δε βρίσκεις μηχανακι, αλλα παρόλη τη τεχνολογία αιχμής που εχει η συγκεκριμένη κατηγορια και θα δικαιολογουσε την ιππσηλη τιμή τους, πάλι φθηνότερα είναι από τις βάρκες.
Μόδα είναι, όπως παλιά με τα SS, και λογικό να βαράνε όσο θέλουν.

....βέσπα 560 κυβικών με 16.500....τι να λέμε τώρα



Είχε γίνει μια συζήτηση εδώ πριν κάτι μήνες για αυτό ακριβώς το θέμα. Έλεγα ότι αν έχει ένα Africa 17 χιλιάρικα και ένα Μούλτι 30, τα SS θα έπρεπε να είχαν 90 χιλιάρικα!:lol: Και όμως υπάρχει κόσμος που πιστεύει πως ένα Multi έχει περισσότερη τεχνολογία από ένα SS ακόμη και 15ετιας. :uplate:

ΓιώργοςΤΤ
08/05/2023, 00:08
Η τεχνολογία δεν είναι κάτι ποσοτικά μετρήσιμο για να πεις αν το Χ έχει περισσότερο από το Ψ, η τότε κουβέντα ήταν εντελώς άτοπη.

basilis_k6
08/05/2023, 01:29
Είχε γίνει μια συζήτηση εδώ πριν κάτι μήνες για αυτό ακριβώς το θέμα. Έλεγα ότι αν έχει ένα Africa 17 χιλιάρικα και ένα Μούλτι 30, τα SS θα έπρεπε να είχαν 90 χιλιάρικα!:lol: Και όμως υπάρχει κόσμος που πιστεύει πως ένα Multi έχει περισσότερη τεχνολογία από ένα SS ακόμη και 15ετιας. :uplate:

δεν εχουν διαφορες ενα μουλτι με ενα v4. μικρες μπορει αλλα κατι που να δικαιολογει 5-10χιλιαρικα δεν εχουν. τα street τα χτυπανε γιατι πουλανε αρκετα, τα ss δεν κανουν πωλησεις, αμα τα βαλουν παραπανω μπορει να πουλάνε 100 μοναδες το μήνα. δεν πληρωνουμε πλεον τοσο την αξια του προιοντος οσο τη ζητηση. καλως η κακως τα steet εχουν αντικαταστησει τα ss σε καθε δρομο πλην πιστας.

Bowleno
08/05/2023, 05:58
καλως η κακως τα steet εχουν αντικαταστησει τα ss σε καθε δρομο πλην πιστας.

Λογικό δεν είναι; Τα σύγχρονα street μια χαρά καταδρομικές σε στροφιλίκια κάνουν πλέον, είναι άνετα και για χαλαρές βόλτες, κίνηση στην πόλη κ.λ.π. το μόνο που έμεινε στα ss είναι η χρήση στην πίστα, πόσοι έχουν πια την δυνατότητα να συντηρούν 2 μηχανές η να βασανίζονται με ένα ss στην κίνηση χωρίς ουσιαστικό λόγο/όφελος;

(άραγμα εξω από καφετέριες ΟΛΑ κάνουν....)

billy84
08/05/2023, 08:32
Η τεχνολογία δεν είναι κάτι ποσοτικά μετρήσιμο για να πεις αν το Χ έχει περισσότερο από το Ψ, η τότε κουβέντα ήταν εντελώς άτοπη.



Φυσικά και είναι. Παίρνεις και τις δύο μοτοσυκλέτες και τις πας με 250 και τις στρίβεις σε ανοιχτά κομμάτια. Με το ένα κοντεύεις να κοιμηθείς γιατί έχουν ξοδευτεί χιλιάδες ευρώ σε R&D, με το άλλο κάνεις τον σταυρό σου. Μετά βγάζεις όλα τα επιμέρους εξαρτήματα της κάθε μοτοσυκλέτας και τα ζυγίζεις αν και δε χρειάζεται καθώς ένα V2 πχ ζυγίζει 240 κιλά και το τετρακύλινδρο ζυγίζει 200. Για να φτάσουν τα SS να ζυγίζουν 200 κιλά γεμάτα και να έχουν 160-180-200 άλογα αλλά ταυτόχρονα να έχουν σταθερότητα στα 300 χρειάζεται τεχνολογία για να επιτευχθεί. Μια ματιά στις παλιές μοτοσυκλέτες SS της δεκαετίας του 90 αρκεί για να καταλάβει κανείς το χάος που υπάρχει τεχνολογικά ακόμα και στην ίδια κατηγορία. Δε συζητάω καν για τεχνολογία μέσα στα μοτέρ ώστε να αποδίδουν τόσο και να αντέχουν και 100.000km+.

ΓιώργοςΤΤ
08/05/2023, 09:59
Το "πας με 250 και κοιμάσαι" οφείλεται στην διαφορά που έχουν ως προς την αεροδυναμική.

Τα V2 μια χαρά απόδοση και αντοχή έχουν.

Το έξτρα βάρος οφείλεται στα ηλεκτρονικά έξτρα που το Κ5 δεν διαθέτει και σε όλα τα εξαρτήματα που χρειάζονται για να περάσει euro 5 το V2.

Eξακολουθείς να συγκρίνεις ανόμιες και με διαφορετική φιλοσοφία μηχανές. Συγκρίνεις μια μοτοσυκλέτα που φτιάχτηκε με γνώμονα τις απόλυτες επιδόσεις με μία που φτιάχτηκε για άνετο ταξίδι και σχετικά καλές επιδόσεις. Η σύγκριση που κάνεις μπορεί να γίνει μεταξύ SS 80's-90's και Κ5. Εκεί έχει νόημα.

Αλλά έστω για την οικομία της συζήτησης οτι έχεις δίκιο. Τί αλλάζει;

billy84
08/05/2023, 13:06
Το "πας με 250 και κοιμάσαι" οφείλεται στην διαφορά που έχουν ως προς την αεροδυναμική.

Τα V2 μια χαρά απόδοση και αντοχή έχουν.

Το έξτρα βάρος οφείλεται στα ηλεκτρονικά έξτρα που το Κ5 δεν διαθέτει και σε όλα τα εξαρτήματα που χρειάζονται για να περάσει euro 5 το V2.

Eξακολουθείς να συγκρίνεις ανόμιες και με διαφορετική φιλοσοφία μηχανές. Συγκρίνεις μια μοτοσυκλέτα που φτιάχτηκε με γνώμονα τις απόλυτες επιδόσεις με μία που φτιάχτηκε για άνετο ταξίδι και σχετικά καλές επιδόσεις. Η σύγκριση που κάνεις μπορεί να γίνει μεταξύ SS 80's-90's και Κ5. Εκεί έχει νόημα.

Αλλά έστω για την οικομία της συζήτησης οτι έχεις δίκιο. Τί αλλάζει;


-H αεροδυναμική χρειάζεται τεχνολογία, δοκιμές, χρήματα, R&D για να επιτευχθεί. Σίγουρα όμως για να κοιμάσαι στα 250 δε χρειάζεται μόνο αεροδυναμική γιατί κανένας δρόμος δεν είναι φλατ. Παίζουν ρόλο οι αναρτήσεις, το ψαλίδι και το πλαίσιο και η μελέτη που έχει γίνει ως προς τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας. Σε όλα αυτά που είναι υπολογισμένα στα χιλιοστά του χιλιοστού έχουν ξοδευτεί ατελείωτες εργατώρες που φυσικά κοστίζουν. Και φυσικά χρειάζεται τεχνολογία για τις προσομοιώσεις και χρησιμοποιούνται πανάκριβα υλικά. Δεν είναι όπως στα on off που σκοτώνεσαι με 220 και σου λένε, ας μην έτρεχες τόσο :lol:

-Τα V2 έχουν μια χαρά απόδοση για αυτό που είναι αλλά καμία σχέση με τα SS και ως προς την αντοχή τους.

-Όχι το έξτρα βάρος δεν οφείλεται μόνο εκεί. Εκτός και αν πιστεύεις πως μερικά καλώδια και 2 πλαστικά κουτάκια με πλακέτες ζυγίζουν 40 κιλά. Και πάλι όμως μιλάμε για μηχανές 15 χρόνια πίσω. Τώρα ζυγίζουν ίδια κιλά με τα ηλεκτρονικά τους. Όπως είπα ξανά, αν βγάλεις ένα ένα τα κομμάτια της κάθε μηχανής και τα ζυγίσεις θα δεις από που προκύπτουν οι διαφορές. Με λίγα λόγια αν προσπαθήσεις να κάνεις ένα multi 200 κιλά θα χαλάσεις 15 χιλιάρικα. Τα υλικά για να ελαφρύνουν και να έχουν την ίδια αντοχή χρειάζεται τεχνολογία.

-Είναι όντως ανόμοιες οι μηχανές αλλά αυτό αποτελεί και το στιβαρότερο επιχείρημα. Οι απόλυτες επιδόσεις έρχονται μόνο χρησιμοποιώντας την αιχμή της τεχνολογίας και υπολογίζοντας τα πάντα με ακρίβεια. Στο τουριστάδικο μοντέλο ή στα on off μπορείς να τα κάνεις και στο περίπου, ούτως ή άλλως το κοινό που απευθύνονται ούτε που θα πλησιάσει τα όριά του. Συνοψίζοντας, στο SS όλα πρέπει να είναι υπολογισμένα και δοκιμασμένα με ακρίβεια, σε όλα τα άλλα δεν τρέχει και τίποτα. Αυτό λέει πολλά.


-Δεν έχει σημασία αν έχω δίκιο και δεν προσπαθώ να πείσω, απλώς παραθέτω τη γνώμη μου.

ΓιώργοςΤΤ
08/05/2023, 13:48
Συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες.

Διαφωνώ στην σύγκριση ανόμοιων μοτοσυκλετών με κάτι μή (ή ακόμα και) μετρήσιμο.

Xlitos
28/05/2023, 16:47
Το τσίμπησα τελικά το cbrακι χθες.Δειχνει οτι εχει γινει πολυ καλη δουλεια στη συντηρηση απο τους προηγουμενες ιδιοκτητες αφου τους γνωρισα και τους δυο.Το μοτερ κελαηδαει στα 62.200 χιλιομετρα(ή πραγματικα ή λιγο γυρισμενα),φρενα οκ προς το παρον,αναρτησεις οκ προς το παρον(ειχαν γινει σερβις στον kshock πριν κανα χρονο).Μ αρεσει ο ηχος του και το πως βαζει τη δυναμη κατω,δε νομιζω να μου λειψει η εξτρα δυναμη/εκρηξη του Κ8.
Η θεση οδηγησης ειναι οντως πιο επιθετικη/κουραστικη και εκει αρχισε να μου λειπει το gsxr και σκεφτηκα μην εκανα βλακεια,αρχισα να βριζω την Honda κτλ :D .Ειδικα στις κατηφορικες ειναι δυσκολο...Αλλα οσο την βολταρω τοσο την συνηθιζω και σε λιγες μερες θα μου φαινεται φυσιολογικο.
Προς το παρον το μηχανακι δε θελει κατι απο θεμα βελτιωσης(ουτε σερβις),μολις αρχισω να το πιεζω θα δουμε.Ενα gear indicator θελω.

Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν!

motojojo
28/05/2023, 17:07
Καλορίζικο!

azar41
28/05/2023, 17:16
Με γειά,καλές βόλτες,βάλε φωτό!

Xlitos
28/05/2023, 17:23
Με γειά,καλές βόλτες,βάλε φωτό!


:beer:

thunder ace
28/05/2023, 17:45
Το μεταξενιο δουλεμα που ειχε αυτο το μηχανακι (τουλαχιστον τοτε) ηταν το κατι αλλο.
Καλοταξιδο.

DoctoR_k6
28/05/2023, 20:16
Καλοταξιδο κ απροβληματιστο.
Ωραίος χρωματισμός.
Σε σχέση με κάνα ολόμαυρο.

Nostradamus
28/05/2023, 20:20
Καλοβολτο να είναι !

karellen
28/05/2023, 21:11
Κούκλα!
Καλούς δρόμους να έχεις.

STF
28/05/2023, 21:17
Καλόβολτο και καλοτάξιδο! :beer:

katsar
28/05/2023, 21:21
καλές βόλτες με το εργαλείο !! :a016:

ποπαϋ
28/05/2023, 23:55
Καλά γυρολόγια.

billyka
29/05/2023, 07:35
Καυλόβολτο!

RaGe_Raptor
29/05/2023, 07:36
Κουκλί!
Καλά και καυλερά χιλιόμετρα!:beer:

McGyver
29/05/2023, 07:48
Να το χαρείς!

:beer:

billy84
29/05/2023, 07:56
Ο καλύτερος χρωματικός συνδυασμός! Καλορίζικο, καλοτάξιδο και αγρατζούνιστο!

sapila racing
29/05/2023, 08:19
Μεγεια το εργαλείο!
Καλά χιλιόμετρα και να το πας και πίστα οπωσδηποτε. :beer:

zannisvel
29/05/2023, 08:33
Κούκλα όντως!!!!!
Να το χαρείς!!

pektis
29/05/2023, 09:50
Πολυ ομορφο...καλα χιλιομετρα να εχεις!!!

Volpad
29/05/2023, 09:58
Καλοτάξιδο!!

argiris34
29/05/2023, 12:41
:beer:

Nitse3
29/05/2023, 13:11
Καλόστριφτο!!!

leftos
29/05/2023, 19:24
Έτσι να ξυπνήσουν τα ss λίγο.
Καλο τάξιδο!! Να το λιώσεις!!

doctoras
31/05/2023, 00:43
Τουμπανο!! Καλοτάξιδο!

Gorgo
02/06/2023, 23:24
Καλοριζικο,καλες βολτες! ωραιο μηχανημα πηρες!!