PDA

View Full Version : BMW R25



Old_BMWR25
08/05/2023, 20:51
Παρουσιαζω μια αγαπη που γυρω στα 40 μου καταφερα να αποκτησω. Γνωριζω τι εχω στα χερια μου, γνωριζω οτι σε πολλους δεν θα αρεσει, πολλοι ισως 'κραξουν', σε πολλους ισως αρεσει. Ολες οι γνωμες δεκτες και σεβαστες, αλλα στο τελος η δικη μου μετραει :lol: , και ενω γνωριζω πως το μηχανακι εχει χασει απο την 'κλασικη' του αξια και την original μορφη του, εμενα μου αρεσει, το επελεξα και καλως η κακως...με χαρακτηριζει :ninja:

Σιγα σιγα μαλλον θα το χτισω το θεμα. Προς το παρων εχουμε και λεμε απο μαζεματα που ηδη ειμαστε στη διαδικασια:

1. Ρουλεμαν λαιμου
2. Γκαζιερα, ντιζα (δεν εχει καθολου επαναφορα, η εχει οταν θελει, κολλαει, κανει τα δικα της...)
3. Επισκευη σταντ
4. Φως μπροστα, για καποιο λογο (δεν ειναι μπαταρια) δεν αναβει
5. Λαδια, βαλβολινες
6. Τσιμουχα ταπας βενζινης
7. και συτη τι στιμγη ζυγιζω και σκεφτομαι για βαψιμο, μαυρο

Σιγα σιγα θα ζηταω τη βοηθεια σας για οτι αλλο..και σας ευχαριστω εκ των προτερων!

443213

Bowleno
08/05/2023, 21:53
Είναι υπέροχο το χρώμα! Να το αφήσεις στην ησυχία του! Η νέα βρεις τον κωδικό χρώματος να το φρεσκάρεις στο ίδιο χρώμα εάν έχει θέματα και μόνο!

karellen
08/05/2023, 22:28
Κλασσική ομορφιά,να τη χαίρεσαι! :beer:

Old_BMWR25
09/05/2023, 11:37
Ευχαριστω για τη συμβουλη Bowleno, μαλλον προς τα εκει παω, πιο πολυ για οικονομικους λογους. Μενει μονο να βρω τον κωδικο!

sapila racing
09/05/2023, 13:10
Παρουσιαζω μια αγαπη που γυρω στα 40 μου καταφερα να αποκτησω. Γνωριζω τι εχω στα χερια μου, γνωριζω οτι σε πολλους δεν θα αρεσει, πολλοι ισως 'κραξουν', σε πολλους ισως αρεσει. Ολες οι γνωμες δεκτες και σεβαστες, αλλα στο τελος η δικη μου μετραει :lol: , και ενω γνωριζω πως το μηχανακι εχει χασει απο την 'κλασικη' του αξια και την original μορφη του, εμενα μου αρεσει, το επελεξα και καλως η κακως...με χαρακτηριζει :ninja:

Σιγα σιγα μαλλον θα το χτισω το θεμα. Προς το παρων εχουμε και λεμε απο μαζεματα που ηδη ειμαστε στη διαδικασια:

1. Ρουλεμαν λαιμου
2. Γκαζιερα, ντιζα (δεν εχει καθολου επαναφορα, η εχει οταν θελει, κολλαει, κανει τα δικα της...)
3. Επισκευη σταντ
4. Φως μπροστα, για καποιο λογο (δεν ειναι μπαταρια) δεν αναβει
5. Λαδια, βαλβολινες
6. Τσιμουχα ταπας βενζινης
7. και συτη τι στιμγη ζυγιζω και σκεφτομαι για βαψιμο, μαυρο

Σιγα σιγα θα ζηταω τη βοηθεια σας για οτι αλλο..και σας ευχαριστω εκ των προτερων!

443213

Εχει πεσει πολύ κοψιμο ρε παιδι μου.
Οκ δεν μας πεφτει λογος αλλα ετσι οπως ειναι σε βρεγμενο δεν πας, θα τα φας ολα στην μουρη και στην πλατη.

Τωρα απο αυτα που λες καποια ειναι απλά κι αλλα οχι.

1. Ρουλεμαν λαιμου
- Απλη διαδικασια, προτεινω κωνικα. Τετοια εχω στο R26 εδω και εικοσι χρονια και δεν ξαναασχοληθηκα. Τα εχει ο Uli
2. Γκαζιερα, ντιζα (δεν εχει καθολου επαναφορα, η εχει οταν θελει, κολλαει, κανει τα δικα της...)
- Δεν βλεπω την γκαζιερα αλλα το καρμπυρατερ δεν ειναι το κανονικό, οπως και να χει δεν θα ειναι κατι δυσκολο
3. Επισκευη σταντ
- Τι εχει παθει δηλαδη?
4. Φως μπροστα, για καποιο λογο (δεν ειναι μπαταρια) δεν αναβει
- Θελεις ηλεκτρολογο
5. Λαδια, βαλβολινες
- Απλα πραγματα
6. Τσιμουχα ταπας βενζινης
- Εχει ο Uli
7. και συτη τι στιμγη ζυγιζω και σκεφτομαι για βαψιμο, μαυρο

doctor_john
09/05/2023, 15:36
Αν είναι οκ το υπάρχον χρώμα μπορείς να προσθέσεις μαύρα σιρίτια και να αλλάξει πολύ.
Αν σε ψηνει να σου κάνω ένα προσχέδιο να το δεις.

Old_BMWR25
09/05/2023, 16:17
Αν είναι οκ το υπάρχον χρώμα μπορείς να προσθέσεις μαύρα σιρίτια και να αλλάξει πολύ.
Αν σε ψηνει να σου κάνω ένα προσχέδιο να το δεις.

Γιατι οχι, εαν δε σου ειναι κοπος!

Old_BMWR25
09/05/2023, 16:20
Εχει πεσει πολύ κοψιμο ρε παιδι μου.
Οκ δεν μας πεφτει λογος αλλα ετσι οπως ειναι σε βρεγμενο δεν πας, θα τα φας ολα στην μουρη και στην πλατη.

Τωρα απο αυτα που λες καποια ειναι απλά κι αλλα οχι.

1. Ρουλεμαν λαιμου
- Απλη διαδικασια, προτεινω κωνικα. Τετοια εχω στο R26 εδω και εικοσι χρονια και δεν ξαναασχοληθηκα. Τα εχει ο Uli
2. Γκαζιερα, ντιζα (δεν εχει καθολου επαναφορα, η εχει οταν θελει, κολλαει, κανει τα δικα της...)
- Δεν βλεπω την γκαζιερα αλλα το καρμπυρατερ δεν ειναι το κανονικό, οπως και να χει δεν θα ειναι κατι δυσκολο
3. Επισκευη σταντ
- Τι εχει παθει δηλαδη?
4. Φως μπροστα, για καποιο λογο (δεν ειναι μπαταρια) δεν αναβει
- Θελεις ηλεκτρολογο
5. Λαδια, βαλβολινες
- Απλα πραγματα
6. Τσιμουχα ταπας βενζινης
- Εχει ο Uli
7. και συτη τι στιμγη ζυγιζω και σκεφτομαι για βαψιμο, μαυρο

Σχετικα με το ρουλεμαν λαιμου, ειναι ευκολο να βγει το μπροστινο? Επισης θελει κατι ιδιαιτερο απο εργαλεια?
Σχετικα με το σταντ, εχει 'σκαλοπατακι΄για να ανοιγει μονο απο τη δεξια μερια. Μαλλον θα παει για ηλεκτροκοληση να βαλω ενα και απο την αριστερη. Νομιζω ειχαν και απο τις δυο πλευρες..

sapila racing
09/05/2023, 16:37
Σχετικα με το ρουλεμαν λαιμου, ειναι ευκολο να βγει το μπροστινο? Επισης θελει κατι ιδιαιτερο απο εργαλεια?
Σχετικα με το σταντ, εχει 'σκαλοπατακι΄για να ανοιγει μονο απο τη δεξια μερια. Μαλλον θα παει για ηλεκτροκοληση να βαλω ενα και απο την αριστερη. Νομιζω ειχαν και απο τις δυο πλευρες..

Δεν θυμαμαι να συναντησα δυσκολια η να χρειαστηκα ειδικα εργαλεια για τα ρουλεμαν λαιμου στο R26, μονος μου το ειχα κανει.
Το σταντ κανονικα εχει λεβιε μονο στην αριστερη πλευρα του για να το ανοιγεις. Το δικο σου εχει δεξια? Περιεργο.

doctor_john
09/05/2023, 18:43
πολύ γρήγορα

443229

μλκ έκανα, έβαλα το πίσω στο ύψος του εργοστασιακού αλλά αναιρώ το "δίδυμο"
που πέτυχε αυτός που το έφτιαξε.
Φαντάσου το πίσω σιρίτι στην πάνω μεριά του γυρίσματος του φτερού όπως το εμπρός :lol:

Bowleno
09/05/2023, 22:12
Νομίζω ότι σε είδα σήμερα το απόγευμα στην Δεκελείας να στρίβεις σε ένα στενό.... Εσύ ήσουν;

Old_BMWR25
10/05/2023, 08:47
πολύ γρήγορα

443229

μλκ έκανα, έβαλα το πίσω στο ύψος του εργοστασιακού αλλά αναιρώ το "δίδυμο"
που πέτυχε αυτός που το έφτιαξε.
Φαντάσου το πίσω σιρίτι στην πάνω μεριά του γυρίσματος του φτερού όπως το εμπρός :lol:

Καθολου κακο...και οντως αλλαζει το μηχανακι! Ευχαριστω για την ιδεα και τον κοπο! Αυτα φανταζομαι οχι αυτοκολλητα ετσι, στο χερι. Και ποιοοοος μας τα κανει αυτα?? Γιατι εμενα μη μου πεις να τραβηξω ισια γραμμη... :cry:

Old_BMWR25
10/05/2023, 08:48
Νομίζω ότι σε είδα σήμερα το απόγευμα στην Δεκελείας να στρίβεις σε ένα στενό.... Εσύ ήσουν;


Ναι, πολυ πιθανον, εκει γυρω ειναι και ο μαστορας, και ειχα παει χθες! Θα χαρω να σε γνωρισω και απο κοντα την επομενη!

Bowleno
10/05/2023, 09:08
Ναι, πολυ πιθανον, εκει γυρω ειναι και ο μαστορας, και ειχα παει χθες! Θα χαρω να σε γνωρισω και απο κοντα την επομενη!

Κανόνισε καφέ στην πλατεία Πατριάρχου :beer:

Manalishi
11/05/2023, 11:21
Tην Κυριακή κανονίστε, θα βρείτε να κάτσετε....

Old_BMWR25
11/05/2023, 13:08
Εχουμε και λεμε

1. Ρουλεμαν λαιμου - Done
2. Γκαζιερα, ντιζα (δεν εχει καθολου επαναφορα, η εχει οταν θελει, κολλαει, κανει τα δικα της...) - Done, ανοιχτηκε σπειρωμα και τωρα καθονται τα παξιμαδια και οι οδηγοι, εκανα καμια 40 χλμ, χωρις θεμα
3. Επισκευη σταντ - ανοιχτηκε τρυπα και περασε με παξιμαδι σιδερο για 'πατακι'. Δεν φαινετε ασχημα και κανει και τη δουλεια.
4. Φως μπροστα, για καποιο λογο (δεν ειναι μπαταρια) δεν αναβει - Που να αναψει..ειχε μια ασχετη λαμπα στερεωμενη με αλουμινοχαρτο. Τωρα εχω ντουι μαμα και λαμπα led να μη τραβαει και πολυ απο τη μπαταρια να 'ουμ.
5. Λαδια, βαλβολινες - Done
6. Τσιμουχα ταπας βενζινης - Μπηκε φελοτσιμουχα χειροποιητη
7. και συτη τι στιμγη ζυγιζω και σκεφτομαι για βαψιμο, μαυρο - Ακυρο το βαψιμο, ας τη χαρω οπως ειναι πρωτα! Το συριτι ειναι πολυ καλη ιδεα ομως.

Αυτα που παρατηρησα ειναι τα εξης

1. Οπως κοιτας απο πανω το τιμονι, το φως εχει μια ταση προς τα αριστερα. Φαινετε πως τα αφτια που το στηριζουν και ειναι πανω στα καλαμια πρεπει να στριψουν λιγο προς τα δεξια. Αυτο καταλαβαινω πως γινετε με φαπα η εχει κανενα βιδακι που χαλαρωνουν και ερχονται και μετα ξανασγιγγω? :lol:

2. Το δεξι μαρσπιε ειναι λιγο στραβο και κολλημενο με ηλεκτροκοληση. Ειδα ανταλακτικο και παει κανα 25/30αρι. Θα περιμενω μηπως πετυχω κανενα μεταχειρισμενο

3 Κοιταξα για γκαζιερα και συμπλεκτη, ετσι, για το γαμωτο...κανενα 230αρι και τα δυο με τις μανετες...θα περιμενω.

Νομιζω πως ειναι η ωρα να του κανω κανενα χλμ να ζησουμε τον ερωτα μας!

Αυτο που ψαχνω ειναι tool kit, τι πρεπει να εχω μαζι μου γιαυτο το μηχανακι. Εχει καποιος καμια λιστα?

Old_BMWR25
18/05/2023, 16:29
Καναμε μερικα χιλιομετρα μαζι, μαθαινουμε ο ενας τον αλλον. Σημερα καπου στη διαδρομη επεσε το λαστιχο που κραταει την μπαταρια αλλα το πιο σημαντικο παρατηρησα λαδακι να σταζει απο τον αξονα μεταδοσης, προς τον πισω τροχο καθως επισης και το καρμπιρατερ ενω ειναι στο off να σταζει βενζινη..εχουμε καποια δουλιτσα ακομα..

doctor_john
18/05/2023, 17:49
Λαδάκι; πρόσεχε γιατί αν έχεις βάλει παραπάνω παίζει να βάζει λάδια στο ταμπούρο.
Το καρμπυρατέρ αν είναι γιαπωνέζικο έχει κολλήσει το φλοτερ, αν είναι bing πάλι το φλοτέρ θα έχει κολλήσει αλλά χρειάζεσαι μηχανικό :lol:

Old_BMWR25
18/05/2023, 18:35
Ηταν η πρωτη, και η πιο αγνη σκεψη μου να πω την αληθεια, αλλα απο που τα χανει? Ειναι λογο ποσοτητας η καποια τσιμουχα? Προς το παρων το πισω φρενο 'παιζει' μια χαρα!
Δεν πιανει το χτυπημα με το σφυρακι για το καρμπ ε? :lol:

doctor_john
18/05/2023, 21:06
Το ξέρεις ότι είναι από ζάμακ τόσο περίεργο που λιώνεις παλιά για να φτιάξεις βέργα να κολλήσεις το "καλό"..
Σα να λέμε βιοδιασπώμενο αλουμίνιο..

Για τα καρμπυρατέρ ξέρω ότι αξίζει τον κόπο να τα σώσει ς όσο πιο καινούρια γίνεται, έχουν αξία.
Σε ένα ωραίο ράφι μπορείς να τα χαίρεσαι και απο κάτω, πάντα καθαρά, θα τα χαρούν και οι υπόλοιποι στο σπίτι.
Με ένα γιαπωνέζικο που δουλεύει μπορείς να κινείσαι καθημερινά σαν άνθρωπος.

sapila racing
19/05/2023, 07:54
Ηταν η πρωτη, και η πιο αγνη σκεψη μου να πω την αληθεια, αλλα απο που τα χανει? Ειναι λογο ποσοτητας η καποια τσιμουχα? Προς το παρων το πισω φρενο 'παιζει' μια χαρα!
Δεν πιανει το χτυπημα με το σφυρακι για το καρμπ ε? :lol:

Η διαρροή είναι 99% απο την εσωτερική τσιμούχα.
Το καρμπ δεν ειναι το μαμα, οπότε τι να σου πω δεν ξερω. Ισχύει οτι ισχύει γενικώς, καθαρισμα, έλεγχος φλοτερ κλπ.

Vegeta
07/06/2023, 17:45
Generator / electronic ignition upgrade?

Old_BMWR25
05/08/2023, 14:01
Μετα απο αρκετο καιρο, ειπα να γραψω τα νεα της γριας. Προς το παρων την απολαμβανω, μαθαινω τα χουγια της/κουσουρια της, κανουμε καποια χιλιομετρακια μαζι, και εως τωρα απροβληματιστα.

Σεκφτομαι απο Σεπτ., ισως αρχισω να τη μαζευω λιγο μπορει και οχι, ειμαι αναποφασιστος. Σκεφτομουν να βαλω τη μαμα εξατμηση με λαιμο, γκαζιερα και συμπλεκτη με μανετες..αλλα επειδη ολα αυτα θα πανε κανα 600αρι ακομα κρατιεμαι.

Εσεις τι λετε? Αξιζει η μπα?

Bowleno
05/08/2023, 18:17
Μετα απο αρκετο καιρο, ειπα να γραψω τα νεα της γριας. Προς το παρων την απολαμβανω, μαθαινω τα χουγια της/κουσουρια της, κανουμε καποια χιλιομετρακια μαζι, και εως τωρα απροβληματιστα.

Σεκφτομαι απο Σεπτ., ισως αρχισω να τη μαζευω λιγο μπορει και οχι, ειμαι αναποφασιστος. Σκεφτομουν να βαλω τη μαμα εξατμηση με λαιμο, γκαζιερα και συμπλεκτη με μανετες..αλλα επειδη ολα αυτα θα πανε κανα 600αρι ακομα κρατιεμαι.

Εσεις τι λετε? Αξιζει η μπα?

Αν όσα βάλεις είναι μαμά, σαφώς και αξίζει. Θα κρατήσει ψηλά την αξία της! Το χρώμα μην πειράξεις!

Old_BMWR25
07/08/2023, 21:12
Καλη πασα. Το χρωμα δεν ειναι το μαμα. Το μαμα ειναι μαυρο. Και παμε τωρα σε κατι που σκεφτομαι καιρο. Πωε μπορω να επαναφερω το μαμα χρωμα?...Εκτος απο βαψιμο απο την αρχη..

doctor_john
07/08/2023, 21:17
Ti εννοείς να επαναφέρεις; χρειάζεται βαφή.

Old_BMWR25
07/08/2023, 21:22
Ναι το καταλαβαινω αυτο. Λεω μηπως υπαρχει τροπος να επαναφερω το μαμα χρωμα με καποιο διαλυτη κατι. Το βαψιμο που εχει τωρα ειναι...απο ερασιτεχνη θα ελεγα, δεν εχει περασει φουρνο, βερνικι τιποτα. Εαν δεν γινετε, ναι, το βαψιμο απο την αρχη ειναι αδιεξοδο.

OldMan
08/08/2023, 13:01
Πολυ δυσκολο, εως αδυνατο..
(ειδικα αν η βαφή ειναι παλια..)

Ακόμη και να βγει το τελευταιο χρωμα, το απο κατω θα κανει νερα και θολουρες.

ΓιώργοςΤΤ
08/08/2023, 14:11
Ναι το καταλαβαινω αυτο. Λεω μηπως υπαρχει τροπος να επαναφερω το μαμα χρωμα με καποιο διαλυτη κατι. Το βαψιμο που εχει τωρα ειναι...απο ερασιτεχνη θα ελεγα, δεν εχει περασει φουρνο, βερνικι τιποτα. Εαν δεν γινετε, ναι, το βαψιμο απο την αρχη ειναι αδιεξοδο.

Κάνε μια ερώτηση για ηλεκτροστατική βαφή. Κοστίζει αλλά το αποτέλεσμα είναι τέλειο, ανάλογο με βαφή εργοστασίου. Εφόσον αγαπάς την μηχανή σου και θέλεις να την βλέπεις όμορφη αξίζει και θα το χαρείς και εσύ.