PDA

View Full Version : Εργαλεία γραφής!



daz
08/05/2023, 19:06
Τελικά ακύρωσα την αγορά (δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ) και μετά απο ώριμη (που λέει ο λόγος:lol:)σκέψη πήρα το Norbar 4-20 σε 1/4 .
https://www.pikounistools.gr/product/dynamokleido-4-20n-m-norbar-anglias-sl01-4-35-180lbf-in-pistopoiitiko-3/
Η αγορά έγινε απο τον κ. Πικούνη (με πολύ καλή έκπτωση) ,στον οποίο και τσεκάραμε το παλιό μου ροπόκλειδο Hazet ( για να είμαι καλυμένος στις μεγαλύτερες ροπές ) .
Φωτογραφία έπεται γιατι είναι κουκλί ...

Να προτείνω μελάνι για τον πάρκερ? :lol:

https://kladi.gr/product/fisher-pressurized-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-green-m/

Καλοδούλευτο το εργαλείο!

lazkal
08/05/2023, 19:56
Να προτείνω μελάνι για τον πάρκερ? :lol:

https://kladi.gr/product/fisher-pressurized-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-green-m/

Καλοδούλευτο το εργαλείο!

Εντυπωσιάστηκα:eek::eek:
Εννοείται πως θα παραγγελθεί ΑΜΜΕΣΑ :p:p

Μήπως έχεις και άλλες άκρες για Cross ??

Για να τα έχω μαζί με τα δυναμόκλειδα :lol::lol:

daz
08/05/2023, 22:33
Μήπως έχεις και άλλες άκρες για Cross ??



Τι εννοείς?

Μελάνι μπορεί να βρεις πιο εύκολα rite in the rain. Είναι το ίδιο μελάνι της fisher. Μπορεί να μη βρεις on line αλλά όσοι έχουν στυλό και μπλοκάκια rite in the rain πιθανότατα έχουν και ανταλλακτικά μελάνια. Απλά πρόσεξε να έχουν αυτό το λευκό πλαστικό μέσα στη συσκευασία (όλα το έχουν απ' ότι έχω δει). Είναι για να μπορείς να το χρησιμοποιείς και σε parker εκτός από fisher και rite.

https://edcspecialties.com/product/rite-in-the-rain-pen-refill-black-ink/

lazarefa
08/05/2023, 22:37
Μήπως να ανοίγαμε κι ένα θέμα με τίτλο: Εργαλεία Γραφής;

daz
08/05/2023, 23:05
Μήπως να ανοίγαμε κι ένα θέμα με τίτλο: Εργαλεία Γραφής;

Εγώ σας λέω να ανοίγετε όσα θέματα θέλετε.. Δώσε, μη ρωτάς! Έχουμε να πούμε πως ξύνουμε τα πλακέ μολύβια ξυλουργού μέχρι πως γράφουμε σε βίδες με γράσα και λάδια ή πως σημαδεύουμε μέσα σε τρύπες.

lazkal
11/05/2023, 16:56
Ήρθε και ... γράφει και ανάποδα !!!

JNP
11/05/2023, 18:27
Πολύ ωραίο! Ήμουνα στο γυμνάσιο όταν τα έφεραν Ελλάδα και νομίζαμε ότι μας κορόιδευαν. Τότε οι Parker ακόμα και οι πιο απλοί ήτανε σοβαρά δώρα.

daz
11/05/2023, 19:00
Ήρθε και ... γράφει και ανάποδα !!!

Ξέρεις τι άλλο γράφει ανάποδα?

Αυτό!

https://www.skroutz.gr/s/11208508/Victorinox-Signature-%CE%95%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%B9%CE%AC%CF%82-0-6225.html

Και αυτό.

https://www.knivesandtools.com/en/pt/-victorinox-compact-red.htm

Υποθέτω σήμερα που όλοι προετοιμάζονται για την έλευση των ζόμπι, θα είναι και άλλα "τακτικ"κουλ "επιχειρησιακα" στυλό για θανατηφόρους Γιάννηδες, που όμως κοστίζουν ένα νεφρό και ένα πόδι. Ακόμα και τα φθηνά στυλό της fisher χωρίς να είναι καλύτερα από ένα πάρκερ, είναι κατά πολύ ακριβότερα απ' το συνδιασμό, πάρκερ- μελάνι φίσερ.

Bowleno
11/05/2023, 20:06
Ξέρεις τι άλλο γράφει ανάποδα?

Αυτό!

https://www.skroutz.gr/s/11208508/Victorinox-Signature-%CE%95%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%B9%CE%AC%CF%82-0-6225.html

Και αυτό.

https://www.knivesandtools.com/en/pt/-victorinox-compact-red.htm

Υποθέτω σήμερα που όλοι προετοιμάζονται για την έλευση των ζόμπι, θα είναι και άλλα "τακτικ"κουλ "επιχειρησιακα" στυλό για θανατηφόρους Γιάννηδες, που όμως κοστίζουν ένα νεφρό και ένα πόδι. Ακόμα και τα φθηνά στυλό της fisher χωρίς να είναι καλύτερα από ένα πάρκερ, είναι κατά πολύ ακριβότερα απ' το συνδιασμό, πάρκερ- μελάνι φίσερ.

Είμαι φαν των Parker από μικρό παιδί ακόμα, στο σχολείο και πάντα μόνο με 0.5 mm.
Δν γνώριζα την ύπαρξη των ανταλλακτικών fisher που μπαίνουν σε Parker! ) οψόμεθα....

Από περιέργεια μπήκα να δω πόσο κοστίζει ένας fisher και έμεινα....πλησιάζουν το κόστος ενός montblanc (άπιαστο παιδικό όνειρο....) και πιστεύω δεν το αξίζουν....


Αποστόλη, δεν κάνεις ένα θέμα για... στυλό και να τα μεταφέρεις εκεί; πιστεύω ενδιαφέρουν πολύ κόσμο, μεταξύ αυτών κι εμένα

daz
11/05/2023, 20:52
Είμαι φαν των Parker από μικρό παιδί ακόμα, στο σχολείο και πάντα μόνο με 0.5 mm.
Δν γνώριζα την ύπαρξη των ανταλλακτικών fisher που μπαίνουν σε Parker! ) οψόμεθα....

Από περιέργεια μπήκα να δω πόσο κοστίζει ένας fisher και έμεινα....πλησιάζουν το κόστος ενός montblanc (άπιαστο παιδικό όνειρο....) και πιστεύω δεν το αξίζουν....


Αποστόλη, δεν κάνεις ένα θέμα για... στυλό και να τα μεταφέρεις εκεί; πιστεύω ενδιαφέρουν πολύ κόσμο, μεταξύ αυτών κι εμένα

Θα κάνω σε λίγο.

H fisher έχει και κάποια στυλό που είναι αρκετά καλά, αλλά δε ξέρω πως συγκρίνονται με άλλα ακριβά. Έχει και έναν που λέει οτι το μελάνι δε τελειώνει ποτέ. :lol:

Ψάχνοντας για το μελάνι παραπάνω, βρήκα στα 30 ευρώ ένα στυλό που είχα πάρει πριν χρόνια από Αγγλία με λιγότερα από 20.
Αυτόν.

https://kladi.gr/product/fisher-space-pen-cap-o-matic-black/

Λίγο φθηνότερα εδώ, σε έκδοση rite in the rain. Τα περισσότερα απ' τη γκάμα της rite είναι fisher και έχουν το ίδιο μελάνι.

https://www.tactical-corner.gr/upaithros-camping/axesouar-outdoor-upaithrias-epibiosis/stulos-adiabrochos-rite-in-the-rain.html

Δεν αξίζει με τίποτα 15 και 20 ευρώ παραπάνω απ' όσο έχει το μελάνι σκέτο. Ένας πάρκερ μεταλλικός που τον θεωρώ καλύτερο απ' τον συγκεκριμένο, κοστίζει κάπου στο 15αρι.

Ο bullet μου αρέσει γιατί έχει καπάκι και είναι πολύ μικρός, ενώ όταν βάλεις το καπάκι στην πίσω μεριά γίνεται πλήρους μεγέθους. Κοστίζει 45 ευρώ, ενώ στο ebay δε θα τον βρεις φθηνότερα αν βάλεις και τα μεταφορικά. Κατά τη γνώμη μου, δεν αξίζει με τίποτα τόσα λεφτά.

https://kladi.gr/product/fisher-space-pen-bullet-black/

daz
11/05/2023, 22:40
Διαχωρίστηκε.

Στυλό, μολύβια, χαράκτες, γραφίδες, μαρκαδόροι, μελάνια... τα πάντα όλα.

Όλα όσα μπορούν να αφήσουν το στίγμα τους σε οποιαδήποτε επιφάνεια. Μόνο για τατού δε λέμε εδώ!



Υγ. Εννοείται αν κάποιος θέλει πληροφορίες ή προτάσεις για χαράκτη μετάλλου πχ, μπορεί να ανοίξει δικό του θέμα.

Bowleno
12/05/2023, 00:03
Διαχωρίστηκε.

Στυλό, μολύβια, χαράκτες, γραφίδες, μαρκαδόροι, μελάνια... τα πάντα όλα.

Όλα όσα μπορούν να αφήσουν το στίγμα τους σε οποιαδήποτε επιφάνεια. .

443268:D:D

lazarefa
12/05/2023, 06:44
Πριν από λίγα χρόνια έμαθα για την εταιρεία Kaweco μέσω διαφήμισης χριστουγεννιάτικων δώρων (στυλό) και ξεχώρισα το παρακάτω μοντέλο της που έχει (στα δικά μου μάτια) μια αίσθηση ρετρό σε συνδυασμό με ενδιαφέρουσες δυνατότητες (γράφει ανάποδα αλλά και σε βρεγμένο χαρτί/νερό σύμφωνα με την εταιρεία) :
https://pen-store.gr/product/kaweco-special-brass-captain-s-pen-stylo/

Κάποια στιγμή ίσως αξιωθώ να τον αποκτήσω.

Tsber
12/05/2023, 10:02
Είμαι η προσωποποίηση της πίκρας να είσαι ορθογράφος αλλά όχι καλλιγράφος :cry:

Λόγω συγγραφής και επαγγέλματος έχω δεχτεί πολλά και διαφορετικά εργαλεία γραφής ως δώρα, από πένες και στυλό μέχρι σετ φτερού με κονδυλοφόρο.

Τα εκτιμώ αν και στο χεράκι μου παράγουν αποκλειστικά ορνιθοσκαλίσματα :lol:

Αυτό είναι το τελευταίο δωράκι που παρέλαβα πριν έναν μήνα περίπου:

443272



ΥΓ: Όταν είπαν στους Σοβιετικούς ότι οι Αμερικανοί έφτιαξαν στυλό που γράφει ανάποδα για τις διαστημικές αποστολές τους, εκείνοι απάντησαν ότι προτίμησαν απλώς ένα μολύβι ;)

νεοσσός
12/05/2023, 11:29
Αστικός μύθος το τελευταίο. Αν διαβάσεις τις παραπομπές του daz, αναφέρει ένα κατάστημα ότι τα μολύβια απορρίφθηκαν για χρήση στο διάστημα λόγω αιωρούμενων σωματιδίων και πιθανότητας ανάφλεξης.

Είχα πάθος στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο με Parker κυρίως rollerball, αλλά ευτυχώς συνειδητοποίσα ότι ήταν περιττή σπατάλη.

Στο Λύκειο έγραφα με Pilot V7 rollerball, αλλά αυτά ποτίζουν αρκετά τη σελίδα και αφήνουν ίχνος στο πίσω μέρος της. Θεωρώ ότι η Pilot βγάζει πολύ ποιοτικά στυλό.

Αν και γράφω σπάνια πλέον, εκτιμώ την ποιότητα γραφής και την αίσθηση των Pilot BPS-GP 1.2 που βρίσκεις με 1€.

Καλά είναι και τα Faber-Castell Ballpoint Poly Ball, αλλά δεν αξίζουν την πολλαπλάσια τιμή του σε σχέση με τα Pilot.

Πριν κάμποσα χρόνια στράφηκα σε ακριβά πληκτρολόγια. Γενικά όταν ασχολείσαι πολύ με κατι κοιτάς πώς να βελτιώσεις την ευχαρίστηση που αποκομίζεις από τη χρήση, αλλά μετά συνειδητοποιείς ότι δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα οι ακρότητες. Καλό να εστιάζεις στην ποιότητα, αλλά δεν αλλάζουν πολλά όταν πηγαίνεις στα άκρα.

Ναι π.χ. σε ενα καλό στυλό των 2€, αντί για ένα των 0,1€, αλλά για εμένα δεν υπάρχει απόλαυση σε στύλο των 15€. Χάρισα κάποια Parker που είχα.

Αντίστοιχα και με τα πληκτρολόγια. Θα ψάξω πολύ ποιο θα χρησιμοποιήσω, αλλά βρίσκω πολύ καλά με 20-30€, δεν πηγαίνω πλέον σε άνω των 100€.

Tsber
12/05/2023, 11:55
Αστικός μύθος το τελευταίο.

Ναι, αλλά έχει πλάκα :lol:

o_gavros
12/05/2023, 13:39
@ all

443273

Tsber
12/05/2023, 16:50
@ all


Πρέπει κι εσύ να αρχίσεις να ασχολείσαι με το "γράψιμο"...εκτός φόρουμ έστω :D

Bowleno
12/05/2023, 17:35
Πρέπει κι εσύ να αρχίσεις να ασχολείσαι με το "γράψιμο"...εκτός φόρουμ έστω :D

Αυτό το "γράψιμο" το κάνω κατά κόρον από τότε που αποδέχθηκα αυτό που είμαι....:D
:bawl:

sapila racing
12/05/2023, 18:39
Γιατι γινεται τοσος ντόρος με τα space pens σημερα δεν καταλαβαίνω. :confused:
Η papermate ειχε στυλο που εγραφε μια χαρά αναποδα απο την δεκαετια του 70.

Tsber
12/05/2023, 19:38
Γιατι γινεται τοσος ντόρος με τα space pens σημερα δεν καταλαβαίνω. :confused:


Inkless pens όμως;

https://www.youtube.com/watch?v=6c7gHQjTdHU

Spoiler alert: Θα απογοητευθείς :lol:

o_gavros
12/05/2023, 20:19
Πρέπει κι εσύ να αρχίσεις να ασχολείσαι με το "γράψιμο"...εκτός φόρουμ έστω :D

το εκεί πουδενπιανειμελάνι γράψιμο, το σπουδάζω :p
Αλλά διαβάζοντας ξεχωριστο θρεντ για τα...στυλά, μου ηρθε κατευθείαν αυτη η χειρονομία του Οβελίξ
και καλά ο Νταζ το ξερουμε ο άνθρωπος εχει φάει πέτρα, δηλαδή τι πέτρα, αγκωνάρι πρέπει να'τανε, οι υπόλοιποι γκρουπιζ τι δικαιολογία έχετε; :D

daz
12/05/2023, 21:17
ΥΓ: Όταν είπαν στους Σοβιετικούς ότι οι Αμερικανοί έφτιαξαν στυλό που γράφει ανάποδα για τις διαστημικές αποστολές τους, εκείνοι απάντησαν ότι προτίμησαν απλώς ένα μολύβι ;)

Καμία σχέση φυσικά.

Και όσα αναφέρει η fisther πάλι μπούρδες είναι!
Ούτε με τα μολύβια έγινε έτσι, ούτε εκατομμύρια δαπανήθηκαν για την κατασκευή του στυλό που γράφει ανάποδα.

Με μολύβια δαπανήθηκε πολύ χρήμα για να μη χάνονται ή κάτι τέτοιο. Στις μετέπειτα αποστολές, λόγο της μύτης του μολυβιού που θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα αν έσπαγε, χρησιμοποιήθηκαν οι space pen αφού η ίδια η εταιρία είχε πλησιάσει τη nasa και της είχε προτείνει τη χρήση τους.
Μάλιστα στην αρχή η nasa ήταν επιφυλακτική λόγο του ντόρου που είχε δημιουργηθεί με το χρήμα που είχε σπαταληθεί για τα μολύβια.
Τελικά παράγγειλε μια μεγάλη παρτίδα σε προνομιακή τιμή, λόγο της bulk παραγγελίας. Τα πλήρωσε λίγο πάνω από 2 δολάρια το ένα, κάπου στα τέλη του 60.
Ένα χρόνο αργότερα παράγγειλαν και οι Ρώσοι.

Το 1εκ δολάρια που δαπανήθηκε για την ανάπτυξη του στυλό είναι ισχυρισμός της ίδιας της εταιρίας και σίγουρα δε διατέθηκε από τη nasa. Είχε ήδη κατατεθεί η ευρεσιτεχνία από τη fisher.

Στη συνέχεια δημιουργήθηκε ολόκληρη σειρά από space pen χρησιμοποιόντας και το γεγονός οτι χρησιμοποιήθηκαν από τη νασα, για διαφημιστικούς σκοπούς.

There.. η αποκατάσταση της αλήθειας.

daz
12/05/2023, 21:27
και καλά ο Νταζ το ξερουμε ο άνθρωπος εχει φάει πέτρα, δηλαδή τι πέτρα, αγκωνάρι πρέπει να'τανε,

Σε έχω γραμμένο ρε! Και όχι με ότι κι ότι! Χρειάζομαι μύτη καρβιδίου εγώ! :moutza:


οι υπόλοιποι γκρουπιζ τι δικαιολογία έχετε; :D

Μου συμπαραστέκονται! :lol:

daz
12/05/2023, 21:48
Πάμε λίγο να κοροιδέψουμε το αφεντικό οτι και καλά συζητάμε για σοβαρά εργαλεία και όχι για στυλό, μολύβια και πένες..

Αρχικά, νομίζεις πως είναι ένα μηχανικό μολύβι σαν όλα τ' άλλα.

Designed for carolus germany. Made in taiwan.

443319

Αλλά η μύτη του είναι καρβιδίου και μπορεί να χαράξει και τα πιο σκληρά μέταλλα χωρίς να χαλάσει. Είναι ακριβείας και δεν αφήνει περιθώρια σε χάρακες κλ. Όταν σημαδεύω με σχήμα.. < δεν αφήνει περιθώρια λάθους για το που έχει μπει το σημάδι.

443320

Στο πίσω μέρος έχει και κανονική μύτη μολυβιού σε περίπτωση που χρειαστεί.

443321

Η μύτη καρβιδίου υπάρχει και σαν ανταλλακτικό νομίζω.

Tsber
12/05/2023, 23:27
οι υπόλοιποι γκρουπιζ τι δικαιολογία έχετε; :D

Εγώ ξεκαθάρισα ότι έχω ψυχολογικά, όποτε πιάνω εργαλείο γραφής θυμάμαι το "με μεγάλα στρογγυλά γράμματα" της δασκάλας της τρίτης Δημοτικού και μετά τύφλα να 'χουν γιατροί και φαρμακοποιοί :lol:

GEORGIOS
13/05/2023, 20:18
Mε ενδιαφέρουν οι ανεξίτηλοι μαρκαδόροι που γράφουν σε οποιαδήποτε επιφάνεια και δεν σβήνουν.
Έχω πάρει πολλούς διαφορετικούς μαρκαδόρους αλλά ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη ποιος είναι ο καλύτερος που να γράφει πάνω σε πλαστικό, βαμμένα αντικείμενα, μέταλλα, και να έχει την μεγαλύτερη δυνατόν αντοχή, στον ήλιο, στο νερό και στην τριβή.
Οι εταιρίες όπως η edding έχουν πολλούς διαφορετικούς μαρκαδόρους με μια γενική περιγραφή χωρίς να λένε καθαρά ποιός είναι ο καλύτερος για την κάθε περίπτωση εκτός από τον 8055 που λέει ότι είναι για εξωτερικούς χώρους και τον 8040 που είναι για υφάσματα και αντέχει στο πλύσιμο. Πραγματικά αυτοί οι δύο αντέχουν εκεί που λέει, αλλά βγαίνουν μόνο σε μαύρο.

Έχετε να προτείνετε κάτι που έχετε δοκιμάσει;
Θα επανέλθω με κάποιες δοκιμές που έχω κάνει και εγώ.

McGyver
13/05/2023, 20:22
Έχετε να προτείνετε κάτι που έχετε δοκιμάσει;

https://www.posca.com/en/product/pc-1mr/

Εγώ με έναν άσπρο τέτοιο σημαδεύω τις βίδες :)

daz
14/05/2023, 00:55
Mε ενδιαφέρουν οι ανεξίτηλοι μαρκαδόροι που γράφουν σε οποιαδήποτε επιφάνεια και δεν σβήνουν.
Έχω πάρει πολλούς διαφορετικούς μαρκαδόρους αλλά ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη ποιος είναι ο καλύτερος που να γράφει πάνω σε πλαστικό, βαμμένα αντικείμενα, μέταλλα, και να έχει την μεγαλύτερη δυνατόν αντοχή, στον ήλιο, στο νερό και στην τριβή.
Οι εταιρίες όπως η edding έχουν πολλούς διαφορετικούς μαρκαδόρους με μια γενική περιγραφή χωρίς να λένε καθαρά ποιός είναι ο καλύτερος για την κάθε περίπτωση εκτός από τον 8055 που λέει ότι είναι για εξωτερικούς χώρους και τον 8040 που είναι για υφάσματα και αντέχει στο πλύσιμο. Πραγματικά αυτοί οι δύο αντέχουν εκεί που λέει, αλλά βγαίνουν μόνο σε μαύρο.

Έχετε να προτείνετε κάτι που έχετε δοκιμάσει;
Θα επανέλθω με κάποιες δοκιμές που έχω κάνει και εγώ.

Αυτό που ζητάς δε πρέπει να υπάρξει. :lol:

Ένα προιόν, για όλες τις χρήσεις και αντοχή σε οτιδήποτε.

Γιατί?

Ο κάθε τομέας έχει διαφορετικές ανάγκες.

Εγώ, μεταξύ άλλων, έχω και αυτό!

443326

Γράφει στα πάντα.

443327

Αλλά είναι με μπίλια. Δεν είναι μαρκαδόρος. Γράφει όπως ένα στυλό, πιέζεται η μπίλια και βγαίνει το... ότι ματζούνι έχει μέσα, αφού πιέσεις το σωληνάριο.

443328

Σημαδεύω, βίδες για να ξέρω αν ξεβίδωσαν, τροχαλίες εκκεντροφόρων για να μη χάσω το χρονισμό, λάστιχα που έχουν καρφί και σε 10αδες άλλες εργασίες. Πολλές φορές, γράφω και ροπές δίπλα από βίδες, για να μη ξαναψάχνω.
Όταν όμως κόβω και κολλάω σίδερα, δεν έχω και πολλές χρήσεις γι' αυτό. Θα δουλέψω με χαράκτη, μετάλλου, μολύβι, ή μαρκαδόρο. Ανάλογα ποιο είναι το καλύτερο για κάθε περίσταση.
Αυτός που ασχολείται με υφάσματα ή με γυαλί, ίσως έχει καλύτερα προιόντα απ' αυτό. Δε το έχω δοκιμάσει καν, για να ξέρω πόσο καλό είναι.

Η ίδια η εταιρία, έχει διάφορα προιόντα για τους διαφόρους τομείς της βιομηχανίας.

443329

Στους 3 από τους 4 το έχει μέσα, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι είναι το ιδανικό για κάθε εργασία στους τομείς που μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Αν θέλεις τα μέγιστα, επιλέγεις εξειδικευμένα προιόντα για τον τομέα που ασχολείσαι, και στη συνέχεια για την συγκεκριμένη εργασία.

daz
14/05/2023, 01:06
Ο κατάλογος της εταιρίας.

https://www.yumpu.com/en/document/read/10533234/c-oncep-tio-n

Είναι λίγο παλιός αλλά δε βρήκα πιο φρέσκο.

lazarefa
14/05/2023, 08:12
Mε ενδιαφέρουν οι ανεξίτηλοι μαρκαδόροι που γράφουν σε οποιαδήποτε επιφάνεια και δεν σβήνουν.
Έχω πάρει πολλούς διαφορετικούς μαρκαδόρους αλλά ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη ποιος είναι ο καλύτερος που να γράφει πάνω σε πλαστικό, βαμμένα αντικείμενα, μέταλλα, και να έχει την μεγαλύτερη δυνατόν αντοχή, στον ήλιο, στο νερό και στην τριβή.
Οι εταιρίες όπως η edding έχουν πολλούς διαφορετικούς μαρκαδόρους με μια γενική περιγραφή χωρίς να λένε καθαρά ποιός είναι ο καλύτερος για την κάθε περίπτωση εκτός από τον 8055 που λέει ότι είναι για εξωτερικούς χώρους και τον 8040 που είναι για υφάσματα και αντέχει στο πλύσιμο. Πραγματικά αυτοί οι δύο αντέχουν εκεί που λέει, αλλά βγαίνουν μόνο σε μαύρο.

Έχετε να προτείνετε κάτι που έχετε δοκιμάσει;
Θα επανέλθω με κάποιες δοκιμές που έχω κάνει και εγώ.

Παλιότερα χρησιμοποιούσα μαρκαδόρους της γιαπωνέζικης Artline.
Από τον τωρινό κατάλογό της, ίσως κάτι σαν τα παρακάτω να σου έκανε:
https://www.artlineworld.com/products/artline/special/industrial/ek_17.html#line-up
https://www.artlineworld.com/products/artline/paint_metallic/paint/ek_400xf.html

doctor_john
14/05/2023, 09:25
Ακρυλικούς μαρκαδόρους ψάχνεις πολύ πιθανά GEORGIOS.

Γράφουν και σε εσωτερικά κινητήρα, τα βρίσκεις σαν καινούρια στις 40000χλμ, οδηγίες της γραμμής παραγωγής κ.λπ.
Υπάρχουν νερού και διαλυτικού ποιο δύσκολα γιατί αποσύρονται. Οι νερού έχουν λίγο μεγαλύτερη αντοχή και δυσκολεύονται σε λάδια κ.λπ.
Οι διαλυτικού λίγο μικρότερη αντοχή (μηχανική εννοώ) και την παλεύουν λίγο καλύτερα σε λάδια.
Γενικά σε λάδια σκουπίζεις με ασετον, μην περιμένεις οτι θα γράψουν.

Έχουν λίγο σώμα αλλά δεν ξεπερνά δύο δέκατα χιλιοστού.

Φαντάζομαι μόνο εγώ σημαδεύω βίδες με το 08 pirate της channel..
φέτος θα δοκιμάσω και το bee the change της opi, να δούμε και τα vegan ;)

νεοσσός
14/05/2023, 09:56
Δύο δέκατα του χιλιοστού είναι μεγάλο πάχος για μηχανικά μέρη κινητήρα.

Στυλό σε μορφή σωληναρίου δεν έχω ματαδεί.

o_gavros
14/05/2023, 10:17
Έχεις παραπονο από τον edding?
Και εγώ έναν τέτοιο έχω λευκό και γράφω σε λερωμένα με σκόνες και λάδια σίδερα, σε πλαστικα, μπαταρίες, κλπ.
Δε θυμάμαι τώρα ποιο νουμερο έχω αλλά κάνει για παντού. Καμιά φορά αμα πιέσω την μύτη παραπάνω, παραβγαζει μελάνι και ποτιζει την επιφάνεια.


Όσο για τους υπόλοιπους άντικτς, καλη λεφτεριάσας ευχομαι :p

o_gavros
14/05/2023, 10:21
Πάμε λίγο να κοροιδέψουμε το αφεντικό οτι και καλά συζητάμε για σοβαρά εργαλεία και όχι για στυλό, μολύβια και πένες..

Αρχικά, νομίζεις πως είναι ένα μηχανικό μολύβι σαν όλα τ' άλλα.

Designed for carolus germany. Made in taiwan.

443319

Αλλά η μύτη του είναι καρβιδίου και μπορεί να χαράξει και τα πιο σκληρά μέταλλα χωρίς να χαλάσει. Είναι ακριβείας και δεν αφήνει περιθώρια σε χάρακες κλ. Όταν σημαδεύω με σχήμα.. < δεν αφήνει περιθώρια λάθους για το που έχει μπει το σημάδι.

443320

Στο πίσω μέρος έχει και κανονική μύτη μολυβιού σε περίπτωση που χρειαστεί.

443321

Η μύτη καρβιδίου υπάρχει και σαν ανταλλακτικό νομίζω.

Ωραιος και φαντεζί ο χαράκτης ετουτος!
Έχω εναν σα μολύβι και έναν ακόμα που μοιάζει με ποντα. Δεν πρέπει να είναι κάποια γνωστή μάρκα, δε θυμάμαι.
Κάνουν όμως την δουλειά τους χρόνια τώρα.

Πι. Ες: και το κατσαβιδακι το δοκιμαστικο μια χαρά χαράζει :p

daz
14/05/2023, 10:59
Στυλό σε μορφή σωληναρίου δεν έχω ματαδεί.

Έχει το ίδιο σύστημα, δεν έχει την ίδια χρήση. Δεν είναι στυλό. Μπορείς να σημαδεύεις σε πολύ τραχιές επιφάνειες. Όσο περισσότερους πόρους έχει μια επιφάνεια τόσο πιο δύσκολα θα βγει. Σε αντίθεση με ένα μαρκαδόρο που όσο πιο τραχιά είναι η επιφάνεια, τόσο πιο εύκολα φεύγει.

daz
14/05/2023, 11:34
Ωραιος και φαντεζί ο χαράκτης ετουτος!
Έχω εναν σα μολύβι και έναν ακόμα που μοιάζει με ποντα. Δεν πρέπει να είναι κάποια γνωστή μάρκα, δε θυμάμαι.
Κάνουν όμως την δουλειά τους χρόνια τώρα.

Πι. Ες: και το κατσαβιδακι το δοκιμαστικο μια χαρά χαράζει :p

Όλα αυτά έχουν ένα πρόβλημα. Αφήνουν απόσταση από το χάρακα.
Και έπειτα αν χρησιμοποιήσεις ένα τετράγωνο κοιλοδοκό για να τραβήξεις μια γραμμή επάνω σε λάμα ή λαμαρίνα που θέλεις να κόψεις, δε δουλεύει τίποτα γιατί οι γωνίες είναι στρογγυλεμένες.

Ο καλύτερος χαράκτης είναι αυτός που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου σε 5 λεπτά με μια παλιά λάμα πριονιού και ένα γωνιακό τροχό. Αν είναι δίσκος ακόμα καλύτερα γιατί είναι πιο χοντρός.
Κόβεις ένα κομμάτι πλάτους ένα cm με μήκος όσο θες και πάχος όσο η λάμα. Διαγώνιο κόψιμο στη μία άκρη ώστε να γίνει μυτερή και ακόνισμα σκαρπέλου με το γωνιακό σε ολόκληρο το κόψιμο.
Κάθεται επίπεδο σε όλες τις επιφάνειες και χαράζει χωρίς περιθώρια.

GEORGIOS
15/05/2023, 10:25
Τεστ αντοχής γραφής ανεξίτηλων μαρκαδόρων.

Σε μία περιοχή του κατακόρυφου γαλβανισμένου στύλου της τέντας που βρίσκεται στην βεράντα μου, έγραψα πριν χρόνια με κάποιους ανεξίτηλους μαρκαδόρους που είχα για να δω την αντοχή τους.
Η περιοχή δοκιμής δεν είναι σε στεγασμένο χώρο, δηλαδή όταν βρέχει βρέχεται, και κοιτάει νότια, δηλαδή την βλέπει ο ήλιος σε όλη την διάρκεια της ημέρας.
Οι μαρκαδόροι που χρησιμοποίησα είναι με την σειρά από πάνω προς τα κάτω.
1) Edding 140S. Μαύρος
2) Edding 400. Μαύρος
3) Edding 8040 για υφάσματα. Μαύρος
4) Edding 8055 για εξωτερικούς χώρους. Μαύρος
5) Μάλλον Κινέζικος. Λευκός
6) Μάλλον Κινέζικος. Ασημή.
7) Κινέζικος. Λευκός. Φαίνεται μόνο στην δεύτερη φωτογραφία, έγραψα αργότερα στις 9/1/20.
https://www.aliexpress.com/item/32844462049.html

Οι δύο φώτο έχουν διαφορά 2,5 χρόνια.
Βέβαια εγώ θα ήθελα και τέστ σε αντοχή στην τριβή (που διαφέρει ανάλογα την επιφάνεια) και στα χημικά.:)

443338



Τώρα ξεκίνησα νέο ίδιο τέστ, με 15 μαρκαδόρους. Θα σας ενημερώσω μετά από χρόνια για τα αποτελέσματα.:lol:

McGyver
15/05/2023, 11:04
Σήμερα που πήγα για άλλο λόγο στον Κολλέρη, είχε διάφορα είδη γραφής μπροστά στο γκισέ.

Τα περισσότερα ήταν Markal (https://www.markal.com/), είχε και σε σωληνάριο σαν αυτό που έβαλε παραπάνω ο Αποστόλης.
Στο website της Markal έχει μηχανή αναζήτησης ανάλογα με το σκοπό, έχει μέχρι και "Nuclear specifications" :eek:.

daz
15/05/2023, 15:29
..έχει μέχρι και "Nuclear specifications" :eek:.

O κατάλογος λέει οτι πρόκειται για το ίδιο ματζούνι και απλά πληρεί κάποιες πιστοποιήσεις που επιβάλει ένας φορέας. Πιστοποιητικά παράδοσης και δε θυμάμαι τι άλλο.

Bowleno
15/05/2023, 15:51
Σε μία περιοχή του κατακόρυφου γαλβανισμένου στύλου της τέντας που βρίσκεται στην βεράντα μου, έγραψα πριν χρόνια με κάποιους ανεξίτηλους μαρκαδόρους που είχα για να δω την αντοχή τους.
Η περιοχή δοκιμής δεν είναι σε στεγασμένο χώρο, δηλαδή όταν βρέχει βρέχεται, και κοιτάει νότια, δηλαδή την βλέπει ο ήλιος σε όλη την διάρκεια της ημέρας.
Οι μαρκαδόροι που χρησιμοποίησα είναι με την σειρά από πάνω προς τα κάτω.
1) Edding 140S. Μαύρος
2) Edding 400. Μαύρος
3) Edding 8040 για υφάσματα. Μαύρος
4) Edding 8055 για εξωτερικούς χώρους. Μαύρος
5) Μάλλον Κινέζικος. Λευκός
6) Μάλλον Κινέζικος. Ασημή.
7) Κινέζικος. Λευκός. Φαίνεται μόνο στην δεύτερη φωτογραφία, έγραψα αργότερα στις 9/1/20.
https://www.aliexpress.com/item/32844462049.html

Οι δύο φώτο έχουν διαφορά 2,5 χρόνια.
Βέβαια εγώ θα ήθελα και τέστ σε αντοχή στην τριβή (που διαφέρει ανάλογα την επιφάνεια) και στα χημικά.:)

443338



Τώρα ξεκίνησα νέο ίδιο τέστ, με 15 μαρκαδόρους. Θα σας ενημερώσω μετά από χρόνια για τα αποτελέσματα.:lol:

Καλά, εσύ ακροβατείς επικίνδυνα στα όρια του ψυχαναγκασμου, λέμε :lol:

daz
15/05/2023, 16:15
Σας έχει τύχει να προσπαθείτε να σημαδέψετε μέσα από τρύπα? Τις περισσότερες φορές μια πρόκα μπορεί να αφήσει ένα μικρό σημάδι αλλά δεν είναι εύκολο να βρεθεί το κέντρο της τρύπας.
Γι αυτό το λόγο υπάρχουν ειδικές πόντες σε διάφορα πάχη που ταιριάζουν ακριβώς στην περίμετρο κάθε τρύπας. Ετσι τη βάζεις μέσα, χτυπάς και σημαδεύει πάντα κέντρο.

Ή βάζεις ένα μαρκαδόρο, μαυρίζεις όλη την επιφάνεια πίσω απ' την τρύπα και έπειτα χτυπάς με κανονική πόντα το κέντρο.

Deep hole marker.

443350

443351

Και ένας γενική χρήσης. Για γενική χρήση παίρνω ότι βρω μπροστά μου. Συνήθως το φθηνότερο ή κάποιο φθηνό. Αλλά επειδή τα μικρά μαρκαδοράκια της stanley αξίζουν όσο κοστίζουν είπα να δοκιμάσω κάτι καλύτερο.

443352

Φαίνεται χοντρός αλλά αφήνει σχετικά λεπτή γραμμή.

443353

*tip.. Κυρίως σημαδεύω με με V. Βάζω το μολύβι στην ένδειξη του χάρακα και τραβάω δυο φορές μια γραμμή. Η μέτρηση είναι πάντα στη μύτη του V. Όσο πιο λεπτή η γραμμή, τόσο μεγαλύτερη ακρίβεια. Αν η γραμμή είναι μία, πρέπει να είναι κάθετη ή να θυμάσαι ποια είναι η άκρη στην οποία έβαλες το χάρακα. Σε μια επίπεδη λαμαρίνα, με μερικά σημάδια, αυτό δεν είναι πάντα εύκολο. Με V και σε άλλον να το δώσεις να το κόψει, ξέρει ακριβώς που θα κόψει. (πχ σε σιδηρουργείο για κοπή σε επιτραπέζιο δίσκοπρίονο).

Στην παραπάνω φωτό φαίνεται η κάθετη γραμμή να έχει φύγει λίγο αριστερά. Εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο όταν βάζουμε το χάρακα στο σημάδι, γιατί δεν υπολογίζουμε πάντα ακριβώς το πάχος του μαρκαδόρου. Και σε ένα τετράγωνο δοκό, με 3 λάθη του μισού χιλιοστού καταλήγουμε με διαγώνια κοπή 1.5mm.
Για να μη συμβαίνει αυτό, βάζουμε το μαρκαδόρο στο σημάδι, και μεταφέρουμε το χάρακα μέχρι να ακουμπίσει τη μύτη του μαρκαδόρου. Έτσι η γραμμή θα είναι πάντα στο σημάδι μας. Με χαράκτη μετάλλου δουλεύει καλύτερα.

Το επόμενο θρεντ θα είναι για εργαλεία μέτρησης για να μη χαλαρώνουμε!

443354

* Η γραμμή δεν έφυγε μόνη της αριστερά. Μάζεψα στο περίπου το πάχος του δίσκου απ' το μεσαίο κομμάτι. Για μεγαλύτερη ακρίβεια μετράμε το πάχος του δίσκου, το υπολογίζουμε στη μέτρηση, και κόβουμε έξω απ' τη γραμμή μας.

o_gavros
15/05/2023, 17:09
Ναι, να τις μετρήσουμε! :p

daz
15/05/2023, 17:46
Ναι, να τις μετρήσουμε! :p

Είπα, να μη χαλαρώνουμε! :lol:

doctor_john
15/05/2023, 17:53
μήπως λέει διάμετρο;

daz
15/05/2023, 18:13
μήπως λέει διάμετρο;

Μύτης? Όχι δε λέει! Θα το κοιτάξω αλλά δεν είδα να λέει.

o_gavros
15/05/2023, 18:15
Και τα μαρκαδορακια τα Στάνλεϊ δε θα τα ξαναβρισεις, τα μαρκαδορακια!

GEORGIOS
15/05/2023, 19:09
Τεστ σε αυτοκόλλητες ετικέτες από ετικετογράφο DYMO LABELMANAGER 160.

Ότι έκανα και στους μαρκαδόρους που γράφω πιο πάνω, έκανα και εδώ.
Σε μία περιοχή κατακόρυφου γαλβανισμένου στύλου της τέντας που βρίσκεται στην βεράντα μου, κόλλησα απευθείας (χωρίς κάποιο καθάρισμα) πριν 2,5 χρόνια ετικέτες για να δω την αντοχή:
1. Των γραμμάτων αν ξεθωριάζουν με τον χρόνο.
2. Του υλικού της ταινίας που είναι κάποιο πλαστικό. Αντοχή στον ήλιο.
3. Την αντοχή της κόλλας της ταινίας.
Η περιοχή δοκιμής δεν είναι σε στεγασμένο χώρο, δηλαδή όταν βρέχει βρέχεται, και κοιτάει νότια, δηλαδή την βλέπει ο ήλιος σε όλη την διάρκεια της ημέρας.
Οι ταινίες που χρησιμοποίησα με την σειρά από πάνω προς τα κάτω στην πρώτη φώτο είναι:
1) Η αυθεντική ταινία της DYMO που συνόδευε τον εκτυπωτή. Δεν θυμάμαι τι υλικό ήταν.
2), 3), 4), 5) Κινέζικη Fimax σε ξεφτίλα τιμή σε σχέση με την αυθεντική. Υλικό πλαστικό ABS.
https://www.aliexpress.com/item/32932188255.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.60.64c91802lB0Ybg
6) Κίτρινη. Κινέζικη από Flexible Nylon. Δηλαδή υλικό εύκαμπτο ναύλον. Εκτός ότι είναι ακριβότερη από την προηγούμενη ταινία, το καρούλι έχει το μισό μήκος ταινίας, δηλαδή έχει 3,5 μέτρα, ενώ το προηγούμενο έχει 7 μέτρα.
https://www.aliexpress.com/item/1005004896075720.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.6d411f8bHMXqDd&algo_pvid=67fae6c4-ad45-41d9-805f-82f97e71e35a&algo_exp_id=67fae6c4-ad45-41d9-805f-82f97e71e35a-0&pdp_npi=3%40dis%21EUR%214.09%213.48%21%21%21%21%21%40211bd93f16841691823301552d0814%2112000030931863 808%21sea%21GR%21137909577&curPageLogUid=RTrBeximfO4L

443358

Τα αποτελέσματα που βλέπουμε από τις φωτογραφίες:
Ξεκόλλησε κάπου στον ένα χρόνο η πολύ-πολύ-πολύ ακριβότερη ταινία (1) και στον ενάμιση χρόνο η δεύτερη ακριβότερη (6).
Απίστευτη αντοχή του μελανιού, δεν περίμενα να αντέξει χρόνο στον ήλιο. Και στις ταινίες που ξεκόλλησαν, δεν είχαν ξεθωριάσει.
Ξεκόλλησα τις ταινίες που έχουν μείνει και είδα ότι και το υλικό και η κόλλα τους, ήταν μια χαρά. Θα άντεχαν χρόνια ακόμη. Δηλαδή οι ετικέτες σε περιβάλλον δωματίου θα αντέχουν για μια ζωή.
Επίσης οι πάμφθηνες κινέζικες είναι υπέροχες.

daz
15/05/2023, 20:30
Και τα μαρκαδορακια τα Στάνλεϊ δε θα τα ξαναβρισεις, τα μαρκαδορακια!

Τη μία τα βρίζω και την άλλη τα αγαπάω. Πετάς μια χούφτα όπου να ναι και όλο και κάποιο θα βρεις όταν το χρειάζεσαι.

o_gavros
15/05/2023, 21:32
Έτσι, σα σπορά

JNP
21/05/2023, 17:01
Όλα αυτά έχουν ένα πρόβλημα. Αφήνουν απόσταση από το χάρακα.
Και έπειτα αν χρησιμοποιήσεις ένα τετράγωνο κοιλοδοκό για να τραβήξεις μια γραμμή επάνω σε λάμα ή λαμαρίνα που θέλεις να κόψεις, δε δουλεύει τίποτα γιατί οι γωνίες είναι στρογγυλεμένες.

Ο καλύτερος χαράκτης είναι αυτός που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου σε 5 λεπτά με μια παλιά λάμα πριονιού και ένα γωνιακό τροχό. Αν είναι δίσκος ακόμα καλύτερα γιατί είναι πιο χοντρός.
Κόβεις ένα κομμάτι πλάτους ένα cm με μήκος όσο θες και πάχος όσο η λάμα. Διαγώνιο κόψιμο στη μία άκρη ώστε να γίνει μυτερή και ακόνισμα σκαρπέλου με το γωνιακό σε ολόκληρο το κόψιμο.
Κάθεται επίπεδο σε όλες τις επιφάνειες και χαράζει χωρίς περιθώρια.

Ξυράφι χειρουργικου τύπου για λεπτοδουλειες σε δέρμα.
Φτιαγμένο 30 χρόνια πριν από λάμα σουηδικού ατσαλιου Sandvik στον τροχό και ακόνισμα με το λαδακονο. Ξυρίζει! 443464

o_gavros
21/05/2023, 17:07
Τέτοια φτιάχνουν στις φυλακές στο 'murica ρε

JNP
21/05/2023, 17:37
Τέτοια φτιάχνουν στις φυλακές στο 'murica ρε

Εγω τους έμαθα! :beer:

νεοσσός
21/05/2023, 17:40
Ξυράφι χειρουργικου τύπου για λεπτοδουλειες σε δέρμα.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154811

daz
21/05/2023, 18:05
Ξυράφι χειρουργικου τύπου για λεπτοδουλειες σε δέρμα.
Φτιαγμένο 30 χρόνια πριν από λάμα σουηδικού ατσαλιου Sandvik στον τροχό και ακόνισμα με το λαδακονο. Ξυρίζει! 443464

Στα μαχαίρια!

JNP
13/06/2023, 18:01
Μετά από ένα ζευγάρι μαύρους ανεξιτηλους μεσαίου πάχους μαρκαδόρους της STANLEY, έπεσα πάνω σε κάτι μακρομυτικους κινεζικους και παράγγειλα από Aliexpress 3 μαυρους + 3 ασπρους στα 4,4 ευρω κομπλέ. Υπάρχουν σε 5 χρώματα.
444126

vaska
13/06/2023, 20:08
δεν το διάβασα όλο το θρεντάκι αλλά μιας και είμαι φαν του καλού στυλό από μικρός (δίπλα στο πατέρα που ήταν καλλιγράφος) ψάξτε να βρείτε schneider και δοκιμάστε τον

JNP
14/06/2023, 00:01
δεν το διάβασα όλο το θρεντάκι αλλά μιας και είμαι φαν του καλού στυλό από μικρός (δίπλα στο πατέρα που ήταν καλλιγράφος) ψάξτε να βρείτε schneider και δοκιμάστε τον

https://schneiderpen.com/en_uk/

vaska
14/06/2023, 09:26
Τεστ σε αυτοκόλλητες ετικέτες από ετικετογράφο DYMO LABELMANAGER 160.

Ότι έκανα και στους μαρκαδόρους που γράφω πιο πάνω, έκανα και εδώ.
Σε μία περιοχή κατακόρυφου γαλβανισμένου στύλου της τέντας που βρίσκεται στην βεράντα μου, κόλλησα απευθείας (χωρίς κάποιο καθάρισμα) πριν 2,5 χρόνια ετικέτες για να δω την αντοχή:
1. Των γραμμάτων αν ξεθωριάζουν με τον χρόνο.
2. Του υλικού της ταινίας που είναι κάποιο πλαστικό. Αντοχή στον ήλιο.
3. Την αντοχή της κόλλας της ταινίας.
Η περιοχή δοκιμής δεν είναι σε στεγασμένο χώρο, δηλαδή όταν βρέχει βρέχεται, και κοιτάει νότια, δηλαδή την βλέπει ο ήλιος σε όλη την διάρκεια της ημέρας.
Οι ταινίες που χρησιμοποίησα με την σειρά από πάνω προς τα κάτω στην πρώτη φώτο είναι:
1) Η αυθεντική ταινία της DYMO που συνόδευε τον εκτυπωτή. Δεν θυμάμαι τι υλικό ήταν.
2), 3), 4), 5) Κινέζικη Fimax σε ξεφτίλα τιμή σε σχέση με την αυθεντική. Υλικό πλαστικό ABS.
https://www.aliexpress.com/item/32932188255.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.60.64c91802lB0Ybg
6) Κίτρινη. Κινέζικη από Flexible Nylon. Δηλαδή υλικό εύκαμπτο ναύλον. Εκτός ότι είναι ακριβότερη από την προηγούμενη ταινία, το καρούλι έχει το μισό μήκος ταινίας, δηλαδή έχει 3,5 μέτρα, ενώ το προηγούμενο έχει 7 μέτρα.
https://www.aliexpress.com/item/1005004896075720.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.6d411f8bHMXqDd&algo_pvid=67fae6c4-ad45-41d9-805f-82f97e71e35a&algo_exp_id=67fae6c4-ad45-41d9-805f-82f97e71e35a-0&pdp_npi=3%40dis%21EUR%214.09%213.48%21%21%21%21%21%40211bd93f16841691823301552d0814%2112000030931863 808%21sea%21GR%21137909577&curPageLogUid=RTrBeximfO4L

443358

Τα αποτελέσματα που βλέπουμε από τις φωτογραφίες:
Ξεκόλλησε κάπου στον ένα χρόνο η πολύ-πολύ-πολύ ακριβότερη ταινία (1) και στον ενάμιση χρόνο η δεύτερη ακριβότερη (6).
Απίστευτη αντοχή του μελανιού, δεν περίμενα να αντέξει χρόνο στον ήλιο. Και στις ταινίες που ξεκόλλησαν, δεν είχαν ξεθωριάσει.
Ξεκόλλησα τις ταινίες που έχουν μείνει και είδα ότι και το υλικό και η κόλλα τους, ήταν μια χαρά. Θα άντεχαν χρόνια ακόμη. Δηλαδή οι ετικέτες σε περιβάλλον δωματίου θα αντέχουν για μια ζωή.
Επίσης οι πάμφθηνες κινέζικες είναι υπέροχες.

Τον DYMO τον χρησιμοποιώ χρόνια. Τυπώνω από barcode μέχρι εγγυήσεις και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Κι εγώ καρούλια κινέζικα χρησιμοποιώ μιας και τα δικά του είναι πανάκριβα και αμφίβολης ποιότητας. Σε συνθήκες εσωτερικού υπολογιστή με θερμοκρασίες σκόνες κλπ αλλά και στην βιτρίνα που πολλές φορές όταν την καθαρίζουν τα κορίτσια πέφτει πάνω τους Azax, δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Η κόλλα τους δε είναι τόσο καλή που όσος καιρός και να περάσει παραμένει ελαστική δεν κοκαλώνει, που σημαίνει τα ταμπελάκια ξεκολάνε όμορφα κι εύκολα. Τηρώ βέβαια ευλαβικά την μη έκθεσή τους σε απ ευθείας ηλιακό φως και υψηλές θερμοκρασίες μιας και το μελάνι είναι θερμομεταφερόμενο

JNP
14/06/2023, 15:28
Τελείως άσχετος με το θέμα. Για αυτό εδώ το μαραφέτι μιλάτε;
Αξίζει τα λεφτά του; θα με ενδιέφερε η γνώμη σας.
444151

karellen
14/06/2023, 15:59
Έλα ρε συ,υπάρχει ακόμα αυτό το εργαλείο-θρύλος των 80ς?

Bowleno
14/06/2023, 16:54
Έλα ρε συ,υπάρχει ακόμα αυτό το εργαλείο-θρύλος των 80ς?

Aμεέεε! (https://www.plaisio.gr/ektiposi/etiketes-kartes/etiketografoi/dymo-etiketografos-omega_879312?gclid=CjwKCAjwyqWkBhBMEiwAp2yUFtSS6PVF4h6K_d2TfbYGbxZ8R_l_ylz2MuJ5B5HWAPXn7LDiUMgcThoCn N4QAvD_BwE) έψαχνα τις προάλλες στο πλαίσιο με την γυναίκα για μαρκαδόρους που ήθελε και έπεσα τυχαία πάνω τους....Μου έκανε εντύπωση που υπάρχουν ακόμα αλλά και ότι πουλάνε!

JNP
14/06/2023, 17:02
Aμεέεε! (https://www.plaisio.gr/ektiposi/etiketes-kartes/etiketografoi/dymo-etiketografos-omega_879312?gclid=CjwKCAjwyqWkBhBMEiwAp2yUFtSS6PVF4h6K_d2TfbYGbxZ8R_l_ylz2MuJ5B5HWAPXn7LDiUMgcThoCn N4QAvD_BwE) έψαχνα τις προάλλες στο πλαίσιο με την γυναίκα για μαρκαδόρους που ήθελε και έπεσα τυχαία πάνω τους....Μου έκανε εντύπωση που υπάρχουν ακόμα αλλά και ότι πουλάνε!

Γιατί, υπάρχει αντίπαλος;
Σε παραπλήσια τιμή βεβαίως...

Tsber
15/06/2023, 09:28
Έλα ρε συ,υπάρχει ακόμα αυτό το εργαλείο-θρύλος των 80ς?

Εγώ θυμάμαι το αντίστοιχο σε σφραγίδα :D

karellen
15/06/2023, 21:40
444169

o_gavros
15/06/2023, 21:44
Με ελληνικά;;;;
Εγώ πριν κανα δυοχρονια που έψαχνα, βρήκα μόνο με λατινικά

karellen
15/06/2023, 22:14
Το χω πολλά χρόνια Γιάννη.

panos_zip
16/06/2023, 03:11
Υπάρχει και εχουμε πάντα στη δουλειά. Βγάζουν αρκετές εταιρίες, όχι μονο η Dymo.
Και δεν θυμαμαι να εχω δει ιδιαίτερες διαφορές στην ποιότητα του εργαλείου μεταξυ τους. Με εξαίρεση προφανώς κατι κακές κινεζιές.
Βέβαια με ελληνικους χαρακτήρες δεν θυμαμαι να εχω δει ποτέ!

JNP
09/07/2023, 18:07
Κατευθασαν 6 μακρομυτικα μαρκαδορακια, 3 ασπρα +3 μαύρα, από Aliexpress 4,5 ευρώ.
444696
444697

harris_x
10/07/2023, 11:11
Πάντα είχα κόλλημα με τα στυλό...
Αλλα το πρόβλημα έγινε μεγαλύτερο όταν είδα το παρακάτω MONTEGRAPPA...

444706

Τελικά δεν άντεξα :D

444707

444708

JNP
10/07/2023, 11:30
Πάντα είχα κόλλημα με τα στυλό...
Αλλα το πρόβλημα έγινε μεγαλύτερο όταν είδα το παρακάτω MONTEGRAPPA...

444706

Τελικά δεν άντεξα :D

444707

444708

Φοβερό ντιζάιν, μεγεια!

Bowleno
10/07/2023, 12:55
Πάντα είχα κόλλημα με τα στυλό...
Αλλα το πρόβλημα έγινε μεγαλύτερο όταν είδα το παρακάτω MONTEGRAPPA...

444706

Τελικά δεν άντεξα :D

444707

444708

Πολύ ωραίο, μεγειές! Κοντά στα 300 ευρωπαϊκά να υποθέσω;

harris_x
10/07/2023, 13:08
Φοβερό ντιζάιν, μεγεια!

TY :)


Πολύ ωραίο, μεγειές! Κοντά στα 300 ευρωπαϊκά να υποθέσω;
:lol:

σε αυτά τα είδη δεν έχει τόσο σημασία η τιμή, όσο η ευχαρίστηση που παίρνεις κάθε φορά που γράφεις ;)

fasarias
10/07/2023, 21:50
Πολύ ωραίο μεγιές!!!