PDA

View Full Version : Kawasaki er5 ή Kawasaki kle 400



vasilis_kampani
13/05/2023, 01:06
Καλησπερα παιδιά, κοιτούσα για Kawasaki ER5 που θέλω να πάρω γιατί το βρήκα στα λεφτά που θέλω αλλά όλες ή αγγελίες είναι σε άλλες πόλεις. Αξίζει να κλείσω ραντεβού στο διαόλου τον κωλο για μια μηχανή; Ή μήπως να κοιτάξω για κανα Kawasaki kle400 που βρήκα κοντά μου. Αν και er5 ηθελα περισσότερο. Πείτε μου και εσείς ή αν μπορώ να κάνω κάτι γενικά!

Bowleno
13/05/2023, 01:31
KLE μόνο το 500 (Ίδιο μοτέρ με το ER) άσε το 400 έχει δυσκολίες στην εύρεση ανταλλακτικών κ.λ.π. Aν τα δίνουν (τα ER) σε καλή τιμή δες τα, αξίζουν τον κόπο, τίμια μηχανάκια, δεν σπάνε, μέτρια φρένα.
Το είχα 5 χρόνια, από 2002 έως 2006.
Τσεκαρε αν ο ιδιοκτήτης είχε βάλει φίλτρο βενζίνης, τα καρμπς μπουκώνουν σχετικά εύκολα με βρωμιές από το καύσιμο (ειδικά επαρχία).

Volpad
13/05/2023, 06:04
Ότι είπε ο από πάνω.
Το er5 και το kle 500 έχουν ίδιο μοτέρ (άλλους εκκεντροφορους, αλλά οκ...)

Το kle 400, είναι παραεισαγωγης. Δεν ήρθε ποτέ Ευρώπη επίσημα. Είναι ίδιο με το 500, αλλά είναι 400cc.

Bowleno
13/05/2023, 08:18
Ότι είπε ο από πάνω.
Το er5 και το kle 500 έχουν ίδιο μοτέρ (άλλους εκκεντροφορους, αλλά οκ...)

Το kle 400, είναι παραεισαγωγης. Δεν ήρθε ποτέ Ευρώπη επίσημα. Είναι ίδιο με το 500, αλλά είναι 400cc.

ER και KLE τους ίδιους έχουν, αυτό που είχε διαφορετικούς εκκεντροφόρους από αυτά, (πιο "άγριους" και 10 επιπλέον ίππους) ήταν το GPZ 500S
Το οποίο επίσης είχα, το 1990-1992.....

panavour
13/05/2023, 09:04
Er5 από μένα,τα κάνει όλα καλά, εκτός από μέτρια φρένα,και από χώμα.Δεν σπάει, δεν χαλάει,ΔΕΝ κλέβεται -γιατι κανένας δεν το θέλει -και αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις θα σε συντροφεύει για πολύ.Στειλε αυτά που βρήκες με λινκ να σου πω γνώμη,αν θες.

Volpad
13/05/2023, 09:23
ER και KLE τους ίδιους έχουν, αυτό που είχε διαφορετικούς εκκεντροφόρους από αυτά, (πιο "άγριους" και 10 επιπλέον ίππους) ήταν το GPZ 500S
Το οποίο επίσης είχα, το 1990-1992.....

Έχεις δίκιο...

Μάλλον μπερδεύτηκα με το er6 και το versys.

vasilis_kampani
13/05/2023, 16:18
Er5 από μένα,τα κάνει όλα καλά, εκτός από μέτρια φρένα,και από χώμα.Δεν σπάει, δεν χαλάει,ΔΕΝ κλέβεται -γιατι κανένας δεν το θέλει -και αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις θα σε συντροφεύει για πολύ.Στειλε αυτά που βρήκες με λινκ να σου πω γνώμη,αν θες.

Ναι εννοειται, αυτο θέλω και εγω γνώμες και καμία βοηθεία!

Kawasaki er5:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324863632-kawasaki-er-5

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333177184-kawasaki-er-5

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/331818319-kawasaki-er-5

Και για kawasaki kle 400 που ειναι κοντά μου :

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/332049128-kawasaki-kle-400

strokt up
13/05/2023, 16:19
Er5 από μένα,τα κάνει όλα καλά, εκτός από μέτρια φρένα,και από χώμα.Δεν σπάει, δεν χαλάει,ΔΕΝ κλέβεται -γιατι κανένας δεν το θέλει -και αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις θα σε συντροφεύει για πολύ.Στειλε αυτά που βρήκες με λινκ να σου πω γνώμη,αν θες.

Γιατί το KLE έχει φρενα; Ψυχολογικό νομίζω είναι πιο πολύ,ότι έχει πίσω ταμπούρο το er

vasilis_kampani
13/05/2023, 16:20
Απλα δεν θέλω να φαω 1 ολοκληρη μερα στον δρόμο να παω να δω την μηχανη και να βγει και μουφα. Αν ειναι να παω θα ηθελα να ειναι σιγουρο οτι θα γυρισω μαζι της!

strokt up
13/05/2023, 16:22
Ναι εννοειται, αυτο θέλω και εγω γνώμες και καμία βοηθεία!

Kawasaki er5:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324863632-kawasaki-er-5

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333177184-kawasaki-er-5

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/331818319-kawasaki-er-5

Και για kawasaki kle 400 που ειναι κοντά μου :

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/332049128-kawasaki-kle-400

Τα δυο κόκκινα er φαίνονται αξιόλογα. Το KLE φαίνεται ταλαιπωρία σκέτη.

vasilis_kampani
13/05/2023, 16:22
Ναι το γνωρίζω γιατι με αυτό είχα δώσει δίπλωμα και μπου είχε μπουκώσει 3 φόρες σε 5 μαθήματα! Αλλα το λάτρεψα το μηχανάκι. Και θέλω να το πάρω αλλά είναι όλοι 500 χιλλιόμετρα μακρία.

vasilis_kampani
13/05/2023, 16:24
Τα δυο κόκκινα er φαίνονται αξιόλογα. Το KLE φαίνεται ταλαιπωρία σκέτη.

Ναι αυτό σκεφτόμουν και έγω. Αυτο με τα 800 δεν; Αυτο που είναι Νομο Ηλείας φαίνεται πολυ καλό τό θέμα είναι αξίζει να παω. Είμαι κέρκυρα...

panavour
13/05/2023, 16:48
Και τα τρία Ερ φαίνονται πολύ ταλαιπωρημένος ειδικά αυτό με τα 20000 χλμ,αν δεν είναι παρατημένο, τότε λέει ψέματα για τα χιλιόμετρα.Κοψτους 3 κατοσταρικα.Σε όλους.

strokt up
13/05/2023, 17:39
Αυτό με τα 800 πρέπει να είναι παρατημένο μια ζωή. Να κόψουν 300€ που λέει ο panavour δεν νομίζω, με 700-800€ δεν παίρνεις ούτε κινέζικο παπι 20ετιας.

antoncbf
13/05/2023, 18:13
εγω φίλε θα πήγαινα για 1 απο τα 2 κόκκινα ,
το πρώτο μου φαίνεται σε καλύτερη κατάσταση ,(αλλα εχει ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΕΙΟΝ για εμένα πάντα ) ΔΕΝ εχει κεντρικό stand που για μένα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ σε κάθε μοτο τουλάχιστον δρόμου (το κυριότερο για τακτικό λάδωμα αλυσίδας - για να μην χαλάνε τα λάστιχα οταν παρκάρει για πολυ καιρό στο πλαινό stand - κλπ κλπ )

doctor_john
13/05/2023, 18:20
Ναι αυτό σκεφτόμουν και έγω. Αυτο με τα 800 δεν; Αυτο που είναι Νομο Ηλείας φαίνεται πολυ καλό τό θέμα είναι αξίζει να παω. Είμαι κέρκυρα...

Πήγαινε να το δεις αυτό. Αξίζει τον κόπο.
Πρίν απο αυτό όμως συζήτησε εδώ τι εννοείς "μούφα".

Αν ο πωλητής είναι ειλικρινής, είναι οκ για τα χρήματα που ζητά.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αναιρείται η κατάσταση που είναι η μοτό.
Χρησιμοποιείται σε παραθαλάσσια περιοχή και αυτό είναι εμφανές σε κάθε τμήμα που επηρεάζεται.
Αν πιστεύεις ότι οι σκουριές αυτού του τύπου σε ενοχλούν, κάποια πλαστικά θα χρειαστούν αντικατάσταση επίσης
θα πρέπει να το σκεφτείς.

Από νησί είσαι, τα ξέρεις. Κάποια τμήματα γρήγορα άλλα λιγότερο γρήγορα, σίγουρα όμως θα χρειαστούν φροντίδα.

vasilis_kampani
13/05/2023, 19:02
Πήγαινε να το δεις αυτό. Αξίζει τον κόπο.
Πρίν απο αυτό όμως συζήτησε εδώ τι εννοείς "μούφα".

Αν ο πωλητής είναι ειλικρινής, είναι οκ για τα χρήματα που ζητά.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αναιρείται η κατάσταση που είναι η μοτό.
Χρησιμοποιείται σε παραθαλάσσια περιοχή και αυτό είναι εμφανές σε κάθε τμήμα που επηρεάζεται.
Αν πιστεύεις ότι οι σκουριές αυτού του τύπου σε ενοχλούν, κάποια πλαστικά θα χρειαστούν αντικατάσταση επίσης
θα πρέπει να το σκεφτείς.

Από νησί είσαι, τα ξέρεις. Κάποια τμήματα γρήγορα άλλα λιγότερο γρήγορα, σίγουρα όμως θα χρειαστούν φροντίδα.


Σίγουρα φίλε συμφωνω πολύ και όχι δεν εννοώ σε πράγματα μικρά-αναλώσιμα αλλά σε κυρία βασικά μέρα. Δηλαδή αν το μηχανάκι κινεται να στο πω χοντρικά. Αν είναι σε καλη κατάσταση το καρμπυρατέρ, ο κινητήρας και τα βασικά μέρα ώστε να μην έχει κάποιο τραγικο θέμα που να θέλει πολλά λεφτά. Από εκεί και πέρα σαφώς και θα χρειαστεί πράγματα στην πορεία αρκει να είναι πράγματα τα οποία δεν θέλουν 200 ευρώ το ένα. Το κατάλαβες γιατί τα λέω και λίγο χύμα.

vasilis_kampani
13/05/2023, 19:04
Και τα τρία Ερ φαίνονται πολύ ταλαιπωρημένος ειδικά αυτό με τα 20000 χλμ,αν δεν είναι παρατημένο, τότε λέει ψέματα για τα χιλιόμετρα.Κοψτους 3 κατοσταρικα.Σε όλους.

Με 50.000 χιλιόμετρα είναι ταλαίπωρημενα; Δεν ξέρω και καλά εγώ εξωτερικά το βλέπω και δεν έχει Σκουριές όποτε ηθελα να ρωτήσω αν αξίζει να κλείσω να το δω.

panavour
13/05/2023, 19:21
Αυτό με τα 50000 έχει παραλληλόγραμμο φανάρι μπροστά ,που ποτέ δεν είχε το ερ-5.μηπως έφαγε καμμιά στουκα.Τελος πάντων ,αν μπορείς πες του να σου στείλει αναλυτικές κοντινές φωτό,και βίντεο σε λειτουργία.

vasilis_kampani
13/05/2023, 19:55
Αυτό με τα 50000 έχει παραλληλόγραμμο φανάρι μπροστά ,που ποτέ δεν είχε το ερ-5.μηπως έφαγε καμμιά στουκα.Τελος πάντων ,αν μπορείς πες του να σου στείλει αναλυτικές κοντινές φωτό,και βίντεο σε λειτουργία.

Ακόμα και να μου τα στείλει αυτά πάλι εγώ δεν θα πρέπει να πάω από εκεί; Άρα μάλλον πρέπει να ξεκαθαρίσω στον εαυτό μου το αν θα πάω μέχρι εκεί ή όχι. Επίσης πες μου από όλες αυτές ποια μηχανή θα προτείνεις. Οποίος έχει κάποια εμπειρία με αγοραπωλησίες ειδικά να μου πει.

panavour
14/05/2023, 03:38
Όπως τις είδα,αυτή με τα 100000 χλμ μου φαίνεται η καλύτερη,και η πιο λεπτομερής.Κανε ότι σου είπα με φωτό, βίντεο,και ρώτα τον τι ακριβώς έχει κάνει στην μηχανή (βλάβες,συντήρηση κλπ) και ενημέρωσε μας.

Nomand
14/05/2023, 10:48
Ακόμα και να μου τα στείλει αυτά πάλι εγώ δεν θα πρέπει να πάω από εκεί; Άρα μάλλον πρέπει να ξεκαθαρίσω στον εαυτό μου το αν θα πάω μέχρι εκεί ή όχι. Επίσης πες μου από όλες αυτές ποια μηχανή θα προτείνεις. Οποίος έχει κάποια εμπειρία με αγοραπωλησίες ειδικά να μου πει.

Το μπλε ειδικά είναι απαράδεκτο
Απο τα δύο κόκκινα το ένα με το μπασταρδεμενο φανάρι και την ψώρα που έχει βρωμάει λίγο, το αλλ με το bagster θα πρέπει να το βγάλει για να το δεις από κάτω τι κρύβει, γενικώς δεν θα πήγαινα να δω κανρνα από τα τρία, θα κανεις δλδ 1000 χλμ συνολικά με σίγουρα 200 ευρω έξοδα για να δεις τρία χρεπια, δεν το βρίσκω λογικό.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/18396112-kawasaki-bn-400-eliminator

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333266298-kawasaki-kle-500

Εγώ για Kawa θα πήγαινα μέχρι τα Γιάννενα από Κέρκυρα που είσαι να δω το πρώτο
Και για το kle το δεύτερο θα ζήταγα από κάποιον να με βοηθήσει να το δει αν αξίζει

vasilis_kampani
14/05/2023, 19:00
Όπως τις είδα,αυτή με τα 100000 χλμ μου φαίνεται η καλύτερη,και η πιο λεπτομερής.Κανε ότι σου είπα με φωτό, βίντεο,και ρώτα τον τι ακριβώς έχει κάνει στην μηχανή (βλάβες,συντήρηση κλπ) και ενημέρωσε μας.

Δεν έχουν απαντήσει ακόμα θα δώ μήπως με παρουν πίσω!

telegonos
15/05/2023, 07:40
Καλησπερα παιδιά, κοιτούσα για Kawasaki ER5 που θέλω να πάρω γιατί το βρήκα στα λεφτά που θέλω αλλά όλες ή αγγελίες είναι σε άλλες πόλεις. Αξίζει να κλείσω ραντεβού στο διαόλου τον κωλο για μια μηχανή; Ή μήπως να κοιτάξω για κανα Kawasaki kle400 που βρήκα κοντά μου. Αν και er5 ηθελα περισσότερο. Πείτε μου και εσείς ή αν μπορώ να κάνω κάτι γενικά!

Καλοί είναι οι έρωτες, και δεν θέλω να είμαι αυτός που σου χαλάει το όνειρο, ξέρω πόσο εκνευριστικό είναι να στο κάνουνε, ΑΛΛΑ πρόσεχε το κόλλημα με ΜΙΑ μόνο μοτοσυκλέτα, γιατί είναι σαν το κόλλημα με ΜΙΑ γκόμενα. Δεν σε βγάζει σε καλό, σε βάζει να κάνεις χωρίς ΚΑΝΕΝΑ λόγο, κακές επιλογές, που τις μετανοιώνεις, μόλις περάσουν οι ''πεταλούδες στο στομάχι''.

Οι μοτοσυκλέτες που κοιτάς είναι ΚΑΚΕΣ μοτοσυκλέτες, ήταν κακές ακόμα και καινούριες όταν βγαίνανε, μια μιζέρια στην κατασκευή, κοιτάς κινητήρα που έχει πρωτεύουσα μετάδοση με καδένα για το όνομα του Σοιχίρο, ειδικά δε αυτές που λίνκαρες, παναγία μου βόηθα. Ούτε να μου τα χαρίζανε, ούτε πελάτη να ήτανε και να έπρεπε να τα κάνω δοκιμή το τετράγωνο.

Αν θέλεις sony και aiwa και καλά, κάτι στην κατηγορία δικύλινδρο 500 ΕΚΕΙΝΗΣ της εποχής, κοίτα καλύτερα κανά Honda CB500, αυτό με το διπλό αμορτιστέρ πίσω. Μοτέρ που έχει την δύναμη εκεί ακριβώς που την χρειάζεσαι στον πραγματικό κόσμο (στις μεσαίες στροφές δλδ), στήσιμο που ανεβαίνεις πρώτη φορά και είναι λες και γνωρίζεστε χρόνια, και τα κάνει όλα και συμφέρει, χωρίς να είναι μηχανολογικός αχταρμάς όπως το kawasaki.

Εγώ θα σου έλεγα, βρες ένα τρόπο και ανέβασε λίγο τον προυπολογισμό σου, και βρες κάτι λίγο πιο σύχρονο.

panavour
15/05/2023, 09:16
Δεν θα συμφωνήσω με τον από πάνω στο "κακές μοτοσυκλέτες" εκτός των φρένων που το Ερ-5 ήταν μέτριο για τα μέτρα της εποχής που βγήκε,και κακό για την σημερινή εποχή.Το είχα 8 χρόνια το μηχανάκι και δεν ζήτησε τίποτα. Βέβαια εγώ το αγόρασα πριν 10 χρόνια σχεδόν καινούργιο με 2500 χλμ.και το πούλησα σε κατάσταση βιτρίνας με 68000 χμ.Παρα ταύτα με τα λεφτά που διαθέτεις δυστυχώς δεν θα βρεις κάτι της προκοπής, ούτε καί Χόντα cb500 που σου είπε ο από πάνω, διότι ήταν καί ακριβωτερο όταν βγήκε.Στα λεφτα που έχεις ΔΥΣΤΥΧΏΣ, μόνο παπί κινέζικο κι αυτό μεταχειρισμένο.Σκληρη η αλήθεια,άλλα Αληθεια.