PDA

View Full Version : Ακτινες για xt 600



astrea966
18/05/2023, 13:55
θελω να αλλαξω τις ακτινες του xt γιατι εχουν σκουριασει.ξερω οτι αν τις τριψω να βγαλω τη σκουρια θα ξανασκουριασουν.ψαχνω ολοκληρο σετ για μπροστα και πισω.θελω να μου προτεινεται καποια σετ που θεωρειτε καλα και ποιοτικα σε σχεση με τις εργοστασιακες.δεν θελω να παρω τις πιο φτηνες που υπαρχουν.θελω αυτες που θα μπουν να ειναι καλες.εριξα μια ματια αλλα υπαρχουν διαφορεα σετ με διαφορετικες τιμες και προδιαγραφες.οι γνησιες πανε πανω απο 80 ευρω το σετ για καθες τροχο.
εχω σκοπο το χειμωνα να το σουλουπωσω εμφανισιακα μιας και μηχανικα ειναι οκ και θελω να αρχισω να μαζευω απο τωρα οτι θα χρειαστω ωστε να μην τα ψαχνω μετα.

Sotirisxt
19/05/2023, 19:27
Δεν νομίζω να υπάρχει έτοιμο Κιτ για Ακτίνες αλλά αν θες καλές υπολόγιζε τιμές όπως είπες κοντά στα 80e..

astrea966
20/05/2023, 10:15
Δεν νομίζω να υπάρχει έτοιμο Κιτ για Ακτίνες αλλά αν θες καλές υπολόγιζε τιμές όπως είπες κοντά στα 80e..

οποτε κατι σαν το παρακατω σετ δεν αξιζει.

https://motospot.gr/product/%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%83-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%85-147mm-x-08ga-%CE%BB%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CF%83-%CF%83%CE%B5%CF%84-xt600-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%89/

το παραπανω σετ μπηκε σαν παραδειγμα. ειπα μηπως υπαρχουν αντιστοιχα και ποιο ποιοτικα οχι για 10-15 ευρω αλλα σε χαμηλοτερη τιμη απο τα γνησια

Sotirisxt
20/05/2023, 13:43
Πριν 7 χρόνια γιατί είχα αλλάξει ψαλίδι στο ΧΤ έβαλα από YZ450F και έπλεξα την ζάντα με το νέο κέντρο πλήρωσα μόνο για την πίσω ζάντα 80e τις ακτίνες..και τώρα είναι όλα πιο ακριβά..Αν δεν θες να σκουριάσουν σε λίγο καιρό πλήρωσε λίγο παράπανω να βάλεις κάτι καλό..

astrea966
21/05/2023, 10:12
καταλαβα τι εννοεις και πως το εννοεις.ειπα μηπως υπηρχε μια καλη εναλλακτικη.οποτε θα παω σε γνησιες και βλεπουμε.
ευχαριστω

astrea966
08/08/2023, 11:17
γνωριζει κανεις να προτεινει κανενα καλο (ποιοτικο) aftermarket σετ ακτινων για τον μπροστινο τροχο του xt γιατι γνησιες δεν υπαρχουν πουθενα.ειναι τελος στοκ.πισω καταφερα και βρηκα, μπροστα ομως οχι.

Parking
08/08/2023, 14:56
γνωριζει κανεις να προτεινει κανενα καλο (ποιοτικο) aftermarket σετ ακτινων για τον μπροστινο τροχο του xt γιατι γνησιες δεν υπαρχουν πουθενα.ειναι τελος στοκ.πισω καταφερα και βρηκα, μπροστα ομως οχι.

είδες πόσο κάνουν οι μαμά? χαχαχαχαχα

Ρώτα τον Κουζή Ψυχογιό

o_gavros
08/08/2023, 19:35
Μιλά με το Μάκη στο Θησείο(+30 69τρια 45πεντε τρια τρια59)
Για ζάντες και ακτίνες είναι Ο μάστορας.

astrea966
09/08/2023, 09:28
Μιλά με το Μάκη στο Θησείο(+30 69τρια 45πεντε τρια τρια59)
Για ζάντες και ακτίνες είναι Ο μάστορας.

θα υπαρξει θεμα που ειμαι απο κρητη;

OldMan
09/08/2023, 10:33
θα υπαρξει θεμα που ειμαι απο κρητη;

Κανένα , αρξει να προσπαθησεις να μιλησεις Ελληνικα..

o_gavros
09/08/2023, 16:39
Ο Μάκης δε νομίζω να χει πρόβλημα με την καταγωγή σου.
Τώρα για τα υπόλοιπα,...

astrea966
10/08/2023, 11:23
είδες πόσο κάνουν οι μαμά? χαχαχαχαχα

Ρώτα τον Κουζή Ψυχογιό

λιγο καθυστερημενα αλλα οπως αναφερω εχω ηδη παρει για τον πισω τροχο.μια φορα τα πληρωνεις.

εχεις καποιο τηλεφωνο απικοινωνιας γι`αυτον που αναφερεις γιατι μονο για εκδοτικο τυπο μου δινει αποτελεσματα η αναζητηση

astrea966
10/08/2023, 11:26
Κανένα , αρξει να προσπαθησεις να μιλησεις Ελληνικα..

θα κανω οτι μπορω αν και δεν εγγυωμαι τιποτα


Ο Μάκης δε νομίζω να χει πρόβλημα με την καταγωγή σου.
Τώρα για τα υπόλοιπα,...

η διαδικασια ειναι που με απασχολει οχι το τι θα χρεωσει.ειδικα αν γινει σωστη δουλεια.
λεγοντας διαδικασια δεν ξερω αν εννοεις οτι επισκευαζει τις υπαρχουσες η απλα εχει αλλες για αλλαγη

doctor_john
10/08/2023, 14:01
Εννοείς αν κουρδίζει με κάποιο δυναμοκλειδο κ.λπ.;
Σχεδόν όλοι που στηνουν τροχούς βάζουν 3mm ανοξείδωτες. Κοντά στα 150 συν το πλέξιμο.

υγ; Τροχούς για τενερε και σούπερ τ.

astrea966
10/08/2023, 14:10
Εννοείς αν κουρδίζει με κάποιο δυναμοκλειδο κ.λπ.;
Σχεδόν όλοι που στηνουν τροχούς βάζουν 3mm ανοξείδωτες. Κοντά στα 150 συν το πλέξιμο.

επισκευαζει και ζαντες; αν εχει κανενα χτυπημα η ξεφλουδισμα;

doctor_john
10/08/2023, 14:30
Ανάλογα τον μάστορα, δείξε αν θες τι έχει
να σου πούμε τι κάνεις

astrea966
11/08/2023, 10:15
δεν εχει καποιο καποιο σημαδι η χτυπημα με που να φαινεται με το ματι αλλα οταν γυριζει βλεπεις οτι κατι δεν παει καλα.σαν να ειναι στραβη σε καποιο σημειο.
αυτο θελω να δω αν φτιαχνεται και αν μπορει να επανελθει και στην αρχικη της κατασταση εμφανισιακα η πρεπει να παω για αλλαγη στεφανιων.το χειμωνα θα βαλω μεσα την μηχανη για να φτιαχτει εμφανισιακα.
η κατασταση της ζαντας φαινεται παρακατω.καπως ετσι ειναι και η πισω.

445356

445357

motojojo
11/08/2023, 10:33
Για αρχη θέλει ενα καλό καθάρισμα. Δεν φαίνεται (ή το δικό μου μάτι δεν βλέπει) τρελή σκουριά.

Μήπως μια ακτινολόγηση είναι αρκετή;

doctor_john
11/08/2023, 13:02
Είναι σύνολο τάσεων δυστυχώς, απο την στιγμή που άλλαξε το σχήμα τους από την σκουριά δεν μπορούμε
να ξέρουμε πως έχει εφαρμόσει και τι αντοχή έχουν πλέον.
Δεν θα δίσταζα να ρισκάρω τις πίσω αν ήμουν ελαφρύς, του μπροστινού όμως.. :)

astrea966
11/08/2023, 14:01
Είναι σύνολο τάσεων δυστυχώς, απο την στιγμή που άλλαξε το σχήμα τους από την σκουριά δεν μπορούμε
να ξέρουμε πως έχει εφαρμόσει και τι αντοχή έχουν πλέον.
Δεν θα δίσταζα να ρισκάρω τις πίσω αν ήμουν ελαφρύς, του μπροστινού όμως.. :)

επειδη δεν καταλαβα τι εννοεις ειναι ευκολο να το επαναλαβεις σε απλα ελληνικα;

arisrodolivos
11/08/2023, 15:03
Δεν είσαι ο μόνος που δεν κατάλαβε...γενικά ο doc
είν' λίγο ακαταλαβιστικος.doc...

Bowleno
11/08/2023, 17:20
επειδη δεν καταλαβα τι εννοεις ειναι ευκολο να το επαναλαβεις σε απλα ελληνικα;


Δεν είσαι ο μόνος που δεν κατάλαβε...γενικά ο doc
είν' λίγο ακαταλαβιστικος.������������doc...

Θα σας το σπάσω εγώ σε τάληρα και δίφραγκα.....
Οι ακτίνες, έχουν πάρει τάσεις δηλαδή άλλες έχουν στραβώσει, άλλες έχουν τεντώσει, κοντύνει (μιλάμε για mm έτσι; ) άλλες (όλες σχεδόν) έχουν χάσει την ελαστικότητα, αντοχή στον εφελκυσμό που είχαν με αποτέλεσμα να είναι απλώς αδύνατον να επαναχρησιμοποιηθούν και να βγουν "σωστές ρόδες".
Και πιστεύω και τα στεφάνια το ίδιο.....

astrea966
11/08/2023, 18:45
Θα σας το σπάσω εγώ σε τάληρα και δίφραγκα.....
Οι ακτίνες, έχουν πάρει τάσεις δηλαδή άλλες έχουν στραβώσει, άλλες έχουν τεντώσει, κοντύνει (μιλάμε για mm έτσι; ) άλλες (όλες σχεδόν) έχουν χάσει την ελαστικότητα, αντοχή στον εφελκυσμό που είχαν με αποτέλεσμα να είναι απλώς αδύνατον να επαναχρησιμοποιηθούν και να βγουν "σωστές ρόδες".
Και πιστεύω και τα στεφάνια το ίδιο.....

γι`αυτο ειπα να αλλαξω τις ακτινες και να ρωτησω αν μπορει να επισκευαστει το στεφανι η πρεπει να παει για αλλαγη.πισω ακτινες βρηκα γνησιες και τις εχω ηδη παρει μπροστα δεν υπαρχουν γι`αυτο ειμαι στο ψαξιμο. αν ομως παιζει να μην γινεται επιδιορθωση στο στεφανι (προυποθετωντας οτι εχει θεμα) και να μην βρεθουν και ποιοτικες ακτινες μηπως θα ηταν προτιμοτερο να ψαξω για νεο τροχο ;

doctor_john
11/08/2023, 20:42
Έλα ρε παιδιά.. με κάνετε και αισθάνομαι τέρμα μλκς...

Οι ακτίνες για να λειτουργεί ο τροχός
πλέκονται γύρω από το κέντρο και βιδωνουν
στο στεφάνι. Ανάλογα το ποσο παρακεντρα θα πρέπει να στηρίξουν το κέντρο τραβώντας το έχουν φορτία που συνήθως είναι όμοια για τις ακτίνες της κάθε πλευράς.

Αυτό μπορεί να συμβεί και να λειτουργεί αντέχοντας μεγάλα φορτία όσο οι ακτίνες
είναι ίδιες για την κάθε πλευρά.
Όταν έχουμε σκουριά που έχει αλλοιώσει το σχήμα τους δεν γνωρίζουμε αν είναι ομοιόμορφα σε όλες (δεν είναι).
Γι'αυτό και δεν μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη στην κατασκευή μετά.

Προφανώς και έχουμε καβαλήσει όλοι άθλιες
ακτίνες κατά καιρούς, ανάλογα την εμπειρία και τις ανάγκες μας. Αυτό δεν μας καλύπτει όμως.

Τι εννοείς "γνήσιες"; Καμία εταιρεία δεν έχει συμφέρον να αναπτύξει τμήμα βαριάς βιομηχανίας
για να φτιάχνει ακτίνες.
Ο ειδικευμένος μηχανικός που θα τους πλέξει θα σου προτείνει και ακτίνες. Μην ασχολείσαι να ψάχνεις πολύ πιθανά θα κάνεις λάθος.

Έτσι για την ψυχολογία: στα ποδήλατα οι ακτίνες συχνά ξεπερνούν τα 150€ και το πλέξιμο τους τα 80€.

Είναι ακριβά γενικά, είναι όμως και οι πιο γέροι τροχοί που υπάρχουν. Φαντάσου για νορμάλ δρόμου σε διαστάσεις ss έρχονται κόντα στα 2 Χιλ
και δεν κερδίζεις τίποτα από όσα απασχολούν τους αθλητές εκτός της αντοχής.

astrea966
12/08/2023, 17:33
Έλα ρε παιδιά.. με κάνετε και αισθάνομαι τέρμα μλκς...

Οι ακτίνες για να λειτουργεί ο τροχός
πλέκονται γύρω από το κέντρο και βιδωνουν
στο στεφάνι. Ανάλογα το ποσο παρακεντρα θα πρέπει να στηρίξουν το κέντρο τραβώντας το έχουν φορτία που συνήθως είναι όμοια για τις ακτίνες της κάθε πλευράς.

Αυτό μπορεί να συμβεί και να λειτουργεί αντέχοντας μεγάλα φορτία όσο οι ακτίνες
είναι ίδιες για την κάθε πλευρά.
Όταν έχουμε σκουριά που έχει αλλοιώσει το σχήμα τους δεν γνωρίζουμε αν είναι ομοιόμορφα σε όλες (δεν είναι).
Γι'αυτό και δεν μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη στην κατασκευή μετά.

Προφανώς και έχουμε καβαλήσει όλοι άθλιες
ακτίνες κατά καιρούς, ανάλογα την εμπειρία και τις ανάγκες μας. Αυτό δεν μας καλύπτει όμως.

Τι εννοείς "γνήσιες"; Καμία εταιρεία δεν έχει συμφέρον να αναπτύξει τμήμα βαριάς βιομηχανίας
για να φτιάχνει ακτίνες.
Ο ειδικευμένος μηχανικός που θα τους πλέξει θα σου προτείνει και ακτίνες. Μην ασχολείσαι να ψάχνεις πολύ πιθανά θα κάνεις λάθος.

Έτσι για την ψυχολογία: στα ποδήλατα οι ακτίνες συχνά ξεπερνούν τα 150€ και το πλέξιμο τους τα 80€.

Είναι ακριβά γενικά, είναι όμως και οι πιο γέροι τροχοί που υπάρχουν. Φαντάσου για νορμάλ δρόμου σε διαστάσεις ss έρχονται κόντα στα 2 Χιλ
και δεν κερδίζεις τίποτα από όσα απασχολούν τους αθλητές εκτός της αντοχής.

Λεγοντας γνησιες εννοω το σετ που δίνει επίσημα η εταιρια κατασκευης της μοτοσυκλετας (Yamaha στην προκειμενη περιπτωση) για τις ζαντες της.ο λογος που ψαχνω γι'αυτες ειναι οτι ισως αντεξουν στον χρονο παραπανω απο τις aftermarket και ισως βγει και λιγο ποιο οικονομικα.αν υπολογισουμε εξοδα αποστολης ,υλικα και εργασια θα χρειαστω κανα 300αρι για την καθε ζαντα τουλάχιστον.τις πισω τις πηρα 90 ευρω τελικη τιμη απο ιαπωνια.οπως και να'χει εχω 3-4 μηνες μεχρι να αρχισω.θα δω τι θα κανω γιατι δεν νομιζω να με βολεψει να τις στειλω εκτος κρητης

doctor_john
12/08/2023, 21:02
Κάποιον τεχνικό θα έχετε, θα σου πουν φίλοι από Κρήτη.