PDA

View Full Version : Tην καινούργια αντικαπνιστική καμπάνια...



bikersonly
16/03/2004, 19:16
την είδατε?Είδα χτες στις ειδήσεις ότι ετοιμάζονται να βάλουν στα πακέτα των τσιγάρων αντί για τα μηνύματα που πλέον έχουν, φωτογραφίες με ασθενείς στα κρεββάτια νοσοκομείων που υποφέρουν εξαιτίας του τσιγάρου.Π.χ είχε μια γυναίκα με οξυγόνο, έναν άντρα στην εντατική διασωληνομένο, πως είναι ο πνεύμονας με φωτό μαυρισμένος από το τσιγάρο κτλ κτλ.Οι φωτό θα είναι έγχρωμες!
Και αυτό το κάνουν γιατί σύμφωνα με τους ψυχολόγους μια εικόνα σου μένει από ένα κείμενο!Και πιστέψτε με οι φωτό που έδειξαν σε πακέτα είναι πολύ ..................... :(

Και με αυτό το μέτρο σκοπεύουν πολλοί :smokin: να πουν :wave2: στο τσιγάρο!

Σαν μέτρο είναι αρκετά έως πολύ "σκληρό".Γιατί οκ όλοι τα κείμενα τα γράφαμε στα ......... μας. όταν βλέπεις όμως κάθε φορά που πας να ανάψεις το τσιγάρο τις φωτό που στην ουσία σου λένε που θα καταλήξεις..........είναι κάπως.Λύσεις πρότειναν οι καπνιστές τις ταμπακιέρες!
Δεν λέω ότι έχουν άδικο.Το κάπνισμα ούτως ή άλλως μόνο κακό κάνει.Αλλά να ταν μόνο το κάπνισμα.Γιατί δεν κάνουν το ίδιο για τα τρόφιμα και σε τι συσκευασίες τα βάζουν που είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνες.Για τις τόσες κεραίες με τις ακτινοβολίες τους.Για τα τόσα εργοστάσια που λυμαίνουν ατμόσφαιρα και νερό.Για τα αλλειωμένα τρόφιμα.Για τρόφιμα που τα μεταφέρουν μέσα στην βρωμιά στις αγορές.Για τους περισσότερους σωλήνες της ΕΥΔΑΠ που μας τροφοδοτούν νερό και ίσως είναι καρκινογόνοι.Για τα απορρίματα των νοσοκομείων που τα βάζουν χύμα στις ίδιες χωματερές.Για τα παλιά αμάξια για τα λεωφωρεία και φορτηγά που βγάζουν ντουμάνια και μάλιστα οι εξατμίσεις τους σημαδεύουν εμάς ειδικά τους μοτοσυκλετιστές που τα τρώμε κατευθείαν στην μάπα.Για το περιβάλλον που το έχουμε ξεσκίσει πια! Και γενικά για τόοοσα άλλα πράγματα που κάνουν κακό στην υγεία μας και τα περισσότερα τα κρύβουν, και στην τελική απευθύνονται σε όλο τον κόσμο και δεν μπορείς να τα αποφύγεις ή να τα κόψεις.

Να αρχίσουν να στιγματίζουν και άλλα πράγματα!Να δίνουν εταιρίες επώνυμα για εμπάργκο!Δεν έχεις δωστή συσκευασία ή πουλάς νοθευμένα τρόφιμα ή ο,τι θα κλείσεις!Τέρμα!Δεν παίρνεις μέτρα για την δημόσια υγειεινή θα κλείσεις.Όχι πρόστιμα και μαλακίες.Τα είδαμε και αυτά!

Αυτά.Απλά ήθελα να το σχολιάσω.Καλή η αντικαπνιστική εκστρατεία αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα που κάνουν περισσότερο κακό στον οργανισμό μας και δεν τους λέει κανείς τίποτα.

Μικρή Λουλού
16/03/2004, 19:31
ΔΙΚΗΟ ΕΧΕΙΣ ΜΙΧΑΛΗ..!!
Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ,ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΥΤΟΙ ..!!!:mad: :mad:

:beer: :beer: :beer:

BICILINDRICO
16/03/2004, 19:33
...αυτοί που πουλάνε ταμπακιέρες να κάνουν χρυσές δουλειές...

Μικρή Λουλού
16/03/2004, 19:36
ΧΡΗΣΤΟ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ PM.

ΓΙΑ ΔΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ...:beer: :beer:

sniper
16/03/2004, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
την είδατε?Είδα χτες στις ειδήσεις ότι ετοιμάζονται να βάλουν στα πακέτα των τσιγάρων αντί για τα μηνύματα που πλέον έχουν, φωτογραφίες με ασθενείς στα κρεββάτια νοσοκομείων που υποφέρουν εξαιτίας του τσιγάρου.Π.χ είχε μια γυναίκα με οξυγόνο, έναν άντρα στην εντατική διασωληνομένο, πως είναι ο πνεύμονας με φωτό μαυρισμένος από το τσιγάρο κτλ κτλ.Οι φωτό θα είναι έγχρωμες!
Και αυτό το κάνουν γιατί σύμφωνα με τους ψυχολόγους μια εικόνα σου μένει από ένα κείμενο!Και πιστέψτε με οι φωτό που έδειξαν σε πακέτα είναι πολύ ..................... :(



Έχεις τίποτα ανάλογο υπόψιν και για διαφημίσεις για προφυλακτικά; :rotflmao:

bikersonly
16/03/2004, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από snipper
Έχεις τίποτα ανάλογο υπόψιν και για διαφημίσεις για προφυλακτικά; :rotflmao:

Τώρα για αστείο μάλλον άστοχο!Αν και στα προφυλακτικά να το έκαναν δεν θα είχε φωτό από γ@μήσι που νομίζεις εσύ αλλά φωτό από εκτρώσεις κτλ κτλ!

sniper
16/03/2004, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Τώρα για αστείο μάλλον άστοχο!Αν και στα προφυλακτικά να το έκαναν δεν θα είχε φωτό από γ@μήσι που νομίζεις εσύ αλλά φωτό από εκτρώσεις κτλ κτλ!

Δεν αφήνεις τίποτα να πέσει κάτω ε;

Και το τι νομίζω εγώ είναι μια άλλη ιστορία :smokin:

SpyrosTDM
16/03/2004, 20:16
ΜΙΧΑΛΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ.
ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟ...:rotflmao:
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ ΟΠΟΤΕ:wave2:

almalibera
16/03/2004, 20:49
...Γ@μησε τα!!

Σε λίγο θα βάλουν τους περιπτεράδες και τους ψιλικατζίδες ντυμένους Χαρους καθε φορα που θα πηγαινεις να αγορασεις τσιγάρα...
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
χχχμμμμμμμμμ......καλη ιδέα....:winka:

hornet
16/03/2004, 22:13
Χαχαχα αρτεμις πολυ καλο!!!!!

Και εγω ταμπακιερα εδω και 2-3 μηνες

afrotwin
16/03/2004, 23:53
na lete se osous kanoun antikapnistiki propaganda oti 8eloume na pe8anoume arosti ke oxi igiois
ke an endiaferonte gia tin igia mas na ksekinisoun tin apokentrosi na figoun oloi i vlaxoi gia ta xoria tous ke na paroun ke ta ntoumania pou anapneoume apo ta koloaftokinita tous

milaber
17/03/2004, 00:57
Καταρχήν δεν κοστίζουν τα εμφράγματα στο κράτος...
...εμείς κοστίζουμε!
Αλλιώς θα έκανε οτιδήποτε δυνατόν για να μας προστατέψει (μέσα σε όλα θα μας έφτιαχνε και σωστούς δρόμους)!

Για το κάπνισμα δεν βλέπω να δίνεται ποτέ σοβαρή λύση... Το κράτος το παίζει σε διπλο παιχνίδι, αφού από τη μια μας πετάει δυο κειμενάκια, ενώ από την άλλη έχει συμφέρον από έναν Παπαστράτο και ένα Καρέλια και λοιπούς (σκεφτείται πόσα κονομάνε!). Άσε το πόσο επικύνδινα είναι τα πρόσθετα χημικά στον καπνό (τα βάζουν οι εταιρίες για να μας εθίζουν) για τα οποία το κράτος δεν ψάχνει τίποτα.

Ούτως ή άλλως ο Έλληνας καπνιστής κατά τη γνώμη μου (είμαι και εγώ μέσα εδώ) δεν καταλαβαίνει και πολλά πολλά!
Είμαστε μια χώρα που καπνίζουμε πολλοί και γενικά καπνίζουμε σαν φουγάρα.

Τη λύση την έχω βρει:
στριφτά (δεν έχουν ακόμα κειμενάκια στις καπνοσακούλες)!

:smokin: :smokin: :smokin:
:smokin: :smokin: :smokin:
:smokin: :smokin: :smokin:

Electra
17/03/2004, 07:55
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΠΝΟ !!! :smokin:

-ε και αν κάνω τράκα ένα τσιγάρο δέ χρειάζεται να δω το πακέτο.... χιχιχιχι-:D


Πάντως το ότι κάνει κακό, κάνει.....:sick:

milaber
17/03/2004, 08:00
Αυτοκόλλητα νικοτίνης όλοι τώρα!

Δεν θα μας καταλαβαίνουν κιόλας όταν "καπνίζουμε"!...

...αλλά δεν θα μπορούμε να κάνουμε και κυκλάκια...

periklisk
17/03/2004, 08:00
Αν ρωτήσετε κάποιον που το έχει κόψει θα σας πει κατευθείαν πόσο καλά έκανε και πόσο καλύτερα αισθάνεται....


Τα υπόλοιπα είναι αρτσι μπουρτσι.......

Electra
17/03/2004, 08:08
...πως πήγα να παίξω ένα μπασκετάκι μονό και στα πρώτα 5 λεπτά τελείωσε η υπόθεση...
Ήδη το ελαττώνω (όχι πως καπνίζω πολύ, απλά βλέπω τις συνέπειες...:sick: )

milaber
17/03/2004, 08:10
Aυτό είναι σίγουρο ρε Περικλή...
Το ξέρω από τον πατέρα μου...

Αλλά από ότι φαίνεται, δεν έχει και κανείς σπουδαία διάθεση να το κόψει...

milaber
17/03/2004, 08:12
Και εγώ στο 5x5 τα ίδια σκατά...
Νιώθω να καίνε τα πνευμόνια μου στο 10λεπτο...

Πάντως το έχω ελαττώσει σημαντικά, αλλά μου αρέσει και πολύ ρε γαμώτο και δεν με βλέπω άμεσα να το κόβω, εκτός και αν πάθω κανά άσθμα όπως μου είπε ο γιατρός...

periklisk
17/03/2004, 08:48
Σας προτείνω να το κόψετε ΑΜΕΣΑ για τους παρακάτω λόγους:

- Η σωματική εξάρτηση από το τσιγάρο περνάει σε λίγες μέρες.

- Η ψυχολογική εξάρτηση είναι πολύ πιο εύκολο να την ξεπεράσεις αν πραγματικά το θες.

- Ο σημαντικότερος λόγος όμως είναι πως όσο καπνίζει κανείς συνδέει το τσιγάρο με πολλά που του συμβαίνουν (συνήθως με δυσάρεστα) με αποτέλεσμα το κόψιμο να γίνεται όλο και πιο δύσκολο.

milaber
17/03/2004, 08:54
Σίγουρα...
...αλλά πως περνάν αυτές οι μέρες;

Εγώ πήγα να το κόψω αλλά αν είσαι για καφέ με άλλους 5-6 καπνιστές και βλέπεις όλο το μαγαζί να καπνίζει (γαμώ την Ελλάδα μου!) μπαίνεις στον πειρασμό...
...και υποκύπτεις κιόλας!
:( :( :(
:smokin: :smokin: :smokin:

periklisk
17/03/2004, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Σίγουρα...
...αλλά πως περνάν αυτές οι μέρες;

Εγώ πήγα να το κόψω αλλά αν είσαι για καφέ με άλλους 5-6 καπνιστές και βλέπεις όλο το μαγαζί να καπνίζει (γαμώ την Ελλάδα μου!) μπαίνεις στον πειρασμό...
...και υποκύπτεις κιόλας!
:( :( :(
:smokin: :smokin: :smokin:

masa tsixla!!!!!