PDA

View Full Version : πληρωμή αυτοκινήτου



interceptor
22/05/2023, 13:53
καλησπέρα παιδιά να ρωτησω επειδής προκειται να αγορασω ενα μεταχειρισμενο αμαξι, ειπα στον μαντρα να παμε στην τράπεζα να του μεταφερω τα λεφτα απο τον δικο μου λογαριασμο
στον δικό του και δεν το θελησε αυτο γιατι λεει πρεπει να κοψουμε τιμολογιο αν γινει ετσι. Κανονικα πως πρεπει να πληρωθει;

Viking
22/05/2023, 13:58
Κανονικά , πρέπει να πάρεις από άλλου :D

interceptor
22/05/2023, 14:03
Κανονικά , πρέπει να πάρεις από άλλου :Dκαι το μηχανακι που πουλησα πηγα μαζι με τον αγοραστη στο ATM σήκωσε τα λεφτα και μου τα εδωσε, εγω πως πρεπει να πληρώσω;

toyar
22/05/2023, 14:18
κανονικα μην παρεις αμαξι απο μαντρα

karellen
22/05/2023, 14:25
καλησπέρα παιδιά να ρωτησω επειδής προκειται να αγορασω ενα μεταχειρισμενο αμαξι, ειπα στον μαντρα να παμε στην τράπεζα να του μεταφερω τα λεφτα απο τον δικο μου λογαριασμο
στον δικό του και δεν το θελησε αυτο γιατι λεει πρεπει να κοψουμε τιμολογιο αν γινει ετσι. Κανονικα πως πρεπει να πληρωθει;

Μετρητά.Για να είναι μαύρα.
Αν του τα βάλεις στην τράπεζα θα πρέπει να τα δικαιολογήσει κοβωντας τιμολόγιο,γι αυτό δεν το θέλει έτσι.

CorpseAlive
22/05/2023, 15:03
Μια λεπτομέρεια.
Αν το αμάξι έχει τελικά πρόβλημα και ζητήσεις αποζημίωση, το ποσό που το αγόρασες το ξεχνάς σε περίπτωση μαύρων.
Δεν αποδεικνύεται. (θα κοστολογηθεί εκ νέου με βάση το μ.ο. των αγγελίων )

mikes
22/05/2023, 16:08
απο τη στιγμη που αγοραζεις απο εμπορο, η νομοθεσια οριζει η με τραπεζικη μεταφορα η με επιταγη και φυσικα
να εκδοθει και το αναλογο παραστατικο ωστα να ισχυει και η εγγυηση που οριζει η νομοθεσια (ναι υπαρχει και τετοια
οταν αγοραζεις μεταχειρισμενο απο εμπορο)..
οποτε του λες η ετσι η δεν το παιρνω..
τωρα αμα σου κανει μανουρα η σου πει ειναι συν φπα και αλλα τετοια ομορφα, βγαζεις το κινητο και του λες, για
κατσε να δουμε τι λενε και οι υπηρεσιες προστασιας του καταναλωτη γι αυτο..

ε νταξ το πολυ πολυ, να σε απειλησει λιγο, (https://www.drive.gr/news/ellada/apisteyto-emporos-metaheirismenon-ebgale-oplo-se-agorasti) αλλα σε αυτη
τη περπτωση, θα μπορεις να του παρεις το αμαξι τζαμπα... :D

interceptor
22/05/2023, 16:30
οκ φιλοι ευχαριστώ κατάλαβα τι γίνεται.