PDA

View Full Version : Θόρυβος



Panos.K
25/05/2023, 16:29
Χαιρετώ.
Εχω ένα Κινέζικο 120cc με το οποίο σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος στα 33.000 χμ που έχει κάνει.Το τελευταίο διάστημα (1-2 μήνες) έχω παρατηρήσει ότι το κιβώτιο κάνει ένα θόρυβο κατά την αλλαγή κάθε ταχύτητας.Με το μαστοριλίκι δεν το έχω.Η λίπανση του κιβωτίου γίνεται με δικό του λιπαντικό ή τραβάει απο αυτο που ρίχνω στο κάρτερ;Γιατί μου μοιάζει σαν να λείπει λιπαντικό.
Αυτά.

JasonEV
25/05/2023, 17:41
Να φανταστω οτι μιλαμε για παπι; το λαδι μεταφερεται σε ολο τον κινητηρα απο το καρτερ με τη βοηθεια της τρομπας λαδιου. Τα λαδια ειναι καινουργια; αν οχι, ποσα χλμ εχουν κανει; εχεις τσεκαρει οτι η σταθμη ειναι σωστη; εχεις ξαναβαλει στο παρελθον τα συγκεκριμενα λαδια;

Tallyban
25/05/2023, 18:54
Αν η στάθμη στα λάδια είναι οκ,το πιθανότερο να θέλουν ρύθμιση τα μποσικα του λεβιέ ταχυτήτων.
Πες σε κάνα φίλο που ξέρει ή πήγαινε σε συνεργείο,δύο λεπτά δουλειά είναι.

Panos.K
25/05/2023, 19:18
Να φανταστω οτι μιλαμε για παπι; το λαδι μεταφερεται σε ολο τον κινητηρα απο το καρτερ με τη βοηθεια της τρομπας λαδιου. Τα λαδια ειναι καινουργια; αν οχι, ποσα χλμ εχουν κανει; εχεις τσεκαρει οτι η σταθμη ειναι σωστη; εχεις ξαναβαλει στο παρελθον τα συγκεκριμενα λαδια;

Tα λάδια είναι σχετικά φρέσκα και η στάθμη σωστή αλλά και εμένα μου πέρασε απο το μυαλό ότι η αλλαγή απο 15-40 που έβαζα τόσα χρόνια,σε 20-50 της Cyclon ίσως να έχει παίξει ρόλο.Στην επόμενη αλλαγή θα ξαναβάλω 15-40 και θα δώ αν υπάρχει βελτίωση.

Panos.K
25/05/2023, 19:19
Αν η στάθμη στα λάδια είναι οκ,το πιθανότερο να θέλουν ρύθμιση τα μποσικα του λεβιέ ταχυτήτων.
Πες σε κάνα φίλο που ξέρει ή πήγαινε σε συνεργείο,δύο λεπτά δουλειά είναι.

ΟΚ θα το κοιτάξω.