PDA

View Full Version : Adventure λεμε



rsp
19/12/2005, 14:47
Οτι δεν ειμαι οπαδος των BMW δεν ειναι κρυφο αλλα το τελευταιο συμβαν που εμαθα με αφησε μαλακα...Φιλος πηγε να περασει ενα νερολακο με ενα GS1150 Adventure, και μην φανταστειτε τιποτα τρομερο μιλαμε για μεσα στην Αθηνα...Και του εσβησε το μηχανακι μεσα στο νερο..Ο λογος!!! Τραβηξε νερα το φιλτρο και πλυμηρισε το μοτερ...Το παει στο Βαγιανελλη με τον οποιο ειναι και πολυ φιλος...Και του λεει ο Βαγιανελλης "εεε ενταξει μην περιμενεις επειδη λεει adventure οτι αντεχει και νερα..:eyepop: :eyepop: ...επειδη ειναι χαμηλα το φιλτρο ειναι συχνο προβλημα να παιρνουν νερο"...:eyepop: :eyepop:


Ρε εχουμε τρελαθει τελειως...:confused: :confused:
Οι φιλοι με παρομοια μηχανακια εδω στο φορουμ το εχουν παθει???

και ρε γαμωτο εχω δει και τα dvd me to McGregor που περνανε ποταμια...

sonic22
19/12/2005, 15:00
kai to papi enos gitona mou exei dio aftokolita... to ena racing kai to alla turbo... les??

:sick: :sick:

p.s. mias kai den apadaei kaneis na spammaro ligo e?:D

sapila racing
19/12/2005, 15:21
Μήπως ο νερόλακκος ήταν ΒΑΘΥΣ???

Το λέω γιατί σίγουρα το Adventure έχει πιο ψηλά το φίλτρο από το R75 του 1975 που έχω, το οποίο έχει περάσει από πλυμμήρα χωρίς πρόβλημα. Μπουρμπουλήθρες απ τις εξατμίσεις, το γκάζι ανοικτό και όλα ΟΚ.
Το ότι ήταν μέσα στην Αθήνα δεν λέει και τίποτα, μπορεί να βουλιάξει και καράβι σε κεντρικούς δρόμους μερικές φορές.

Μήπως του έσβησε απλά γιατί βράχηκε κανα μπουζί και μετά του έπεσε μέσα στα νερά και τότε γέμισε το μοτέρ?? Γιατί αλλιώς χλωμό μου φαίνεται....

Nik0s
19/12/2005, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp


και ρε γαμωτο εχω δει και τα dvd me to McGregor που περνανε ποταμια...

Κι εκεί αν θυμάσαι, σε κάποια φάση που είχαν μπει με τα μπούνια στα ποτάμια τους σβήσανε τα μηχανάκια....

:smokin:

Bil
19/12/2005, 15:38
Ψιτ ! :a13:
Και το δικό μου για Sports ENDURO tourer το πουλάνε αλλά για εντούρο ,πριν μπώ στα χώματα, κάνω και μια ευχή μην πάει και πέσω γιατί άπαξ και πέσεις έκεί καταλαβαίνεις πόσο ΕΙΝ' ΝΤΟΥΡΟ το κ@βλί της αντιπροσωπείας για ανταλλάκτικά :lol: :lol: :lol:
Πιστεύω πάντως πως μάλλον τυχαίο είναι το σβήσιμο του BMW (για να είμαι και μέσα στο θέμα..;) )

sas
19/12/2005, 16:54
πσιτεύω ότι είναι τυχαίο το γεγονός.
Εχώ δει τον nikokkk και είμαι σίγουρος ότι και ο oxygen περνάει από λασπονερόλακους με 1200 και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

matmat
19/12/2005, 17:19
Ειτε Adventure είτε όχι
ποτε μα ποτέ :nono:
δεν δοκιμάζουμε να βάλουμε μπροστά τον κινητήρα που μας έσβυσε απο νερά .
Αυτές οι μηχανές στο κάτω μέρος του φίλτρου έχουν ένα δικοπτάκι περιστροφικό κάτι σάν βρυσάκι και το ανοίγης για να φύγουν τα νερά .
μετα κάνε οτι θές !!!

rsp
19/12/2005, 17:41
Σας υπενθημιζω την απαντηση του Βαγιανελλη στο συμβαν....η οποια απαντηση καθιστα το συμβαν καθε αλλο απο τυχαιο ή μεμονομενο...και το υψος του νερου ηταν περιπου στους μαρσπιεδες και οχι δεν επεσε και να σβησει μετα...

και παλι τι να πω.....:confused: :eyepop: :confused:

rsp
20/12/2005, 08:59
Φιλε μου κατι δεν καταλαβες, δεν ειπα φιλος -φιλου-κολλητου και λοιπα. Το σκηνικο το ξερω απο πρωτο χερι απο δικο μου φιλο που εχει το Adventure..Και αλοιμονο δεν ειπαμε οτι δεν σβηνουνε ποτε τα μηχανακια με το σημα adventure αλλα οχι ΔΕΝ παιρνουνε τοσο ευκολα νερο...Και μπορει το συγκεκριμενο παιδι να μην ειναι ο κλασσικος Βαλεντινο οδηγος BMW αλλα τι ηθελες να κανει να περασει τα νερα με την οπισθεν για να μην μπαζει το φιλτρο...Ελεος ρε μην ειστε τοσο κολλημενοι οτι οι αλλοι δεν ξερουν οσο εσεις!!


παντα φιλικα..:wave2:

OldMan
23/12/2005, 12:10
:wave2: :wave2: :wave2:

Καλοί μου άνθρωποι....

Παρατηρώ μια σύγχιση μεταξύ των "ΈΣΒΗΣΕ το μοτέρ από νερά" και "ΠΗΡΕ το μοτέρ νερά" !!!

Για να σβήσει ένας κινητήρας από εισαγωγή νερού στον θάλαμο καύσης, πρέπει η ποσότητα του νερού να είναι τέτοια που το καύσιμο μίγμα να ΜΗΝ είναι πλέον "καύσιμο"...

Στην (μακρυά από μας Παναγία μου:eyepop: ) παραπάνω περίπτωση, μαζί με το σβύσιμο του μοτέρ ακούγονται και κάτι αποτρόπαιοι και ανατριχιαστικοί ήχοι που αφορούν στην διάλυση του πιστονιού, του πείρου, σημαντικού τμήματος της μπιέλας και των εδράνων κύλισης και ολίσθησης των προαναφερθέντων τμημάτων του κινητήρα, επειδή (απλά...) το ΝΕΡΟ είναι ΑΣΥΜΠΙΕΣΤΟ !!!

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις το σβύσιμο προέρχεται από βραχυκύκλωμα ή ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ ΦΡΑΞΙΜΟ του φίλτρου αέρα λόγω ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ποσότητας νερού....

:wave2: :beer: :wave2:

rsp
23/12/2005, 13:18
Ρε μπαρμπα εισαι απαραδεκτος, ντροπη σου...Σε πειμενω απο τις 19 του μηνα να απαντησεις και να με βοηθησεις με τα τρελα που ακουω και εμφανιζεσε 4 μερες μετα...Στη προκειμενη περιπτωση πηρε νερα το μοτερ, ευτηχως δεν διαλυθηκε αλλα δεν μιλαμε οτι απλα εσβησε αλλα ρουφηξε νερα το μπου....λο..










πως ειναι η μεση σου?? εγω χτες ειπα να ξανα μπω σε κανονικο προγραμα δουλειας και σημερα ποναω παλι σα πουστης...

OldMan
23/12/2005, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
...Σε πειμενω απο τις 19 του μηνα να απαντησεις και να με βοηθησεις με τα τρελα που ακουω και εμφανιζεσε 4 μερες μετα...

Προσπαθούσα να βάλω μπροστά ένα ΚΤΜ !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

sas
23/12/2005, 15:33
που πήγε το post του oxygen:confused: :confused: :confused:

rsp
23/12/2005, 17:55
Κι εγω τωρα το προσεξα......!! λειπει ενα κομματι που με ειχε εκνευρισει....:lol: :lol: :lol:

Ααα ρε μπαρμπα.....Τι να σεκανω που ποναω αλλιως θα ερχομουν νε σε βοηθησω...Ανθρωπος τις τριτης ηλικιας και να ταλαιπωρειτε....:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao: