PDA

View Full Version : Μ1000xr



peterTHErider
01/06/2023, 16:18
https://www.motomag.gr/news/nea-montela-epikairotita/bmw-m-1000-xr-2024-apokalyfthike-noritera-diarroi-apo-peter-hickman

Το μηχανάκι που θα βάλει φωτιά στα μεγάλα στριτ-ονοφ....
Μέχρι να απαντήσει η ντουκάτι...

basilis_k6
01/06/2023, 17:10
me not like.
το απλο πιο ομορφο

peterTHErider
01/06/2023, 17:19
me not like.
το απλο πιο ομορφο

Τι δεν σου άρεσε?
Γτ ουσιαστικά είναι το ίδιο με αλλο χρώμα φουλ κάρμπον και το billet pack.+το μοτερ με τα 210 αλογα.ε κανα 2 αεροδυναμικά αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο μηχανάκι!
ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά η σέλα!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την φτιάξανε!η προηγούμενη ήταν τραγική και για πολλούς deal breaker!3 χρόνια όλοι τους βρίζανε και ευτυχώς ακούσανε!

husky21
01/06/2023, 19:04
θα γ@μει και θα δερνει:eek:

panavour
01/06/2023, 19:43
θα γ@μει και θα δερνει:eek:

σπαλιαροσουγκλακος δηλαδη.:bawl:

basilis_k6
01/06/2023, 20:41
Τι δεν σου άρεσε?
Γτ ουσιαστικά είναι το ίδιο με αλλο χρώμα φουλ κάρμπον και το billet pack.+το μοτερ με τα 210 αλογα.ε κανα 2 αεροδυναμικά αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο μηχανάκι!
ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά η σέλα!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την φτιάξανε!η προηγούμενη ήταν τραγική και για πολλούς deal breaker!3 χρόνια όλοι τους βρίζανε και ευτυχώς ακούσανε!

εχει πανω του 5 διαφορετικες αποχρωσεις του μαυρου (χωρις να υπολογιζω λαστιχα και σελα), ενα πολυ κακο ασημι αυτοκολλητο που μοιαζει σαν να περισσευε και το κοψανε για να χωρεσει στο ντεποζιτο και κατι ασχετες μπλε δαγκανες. σε αλλο χρωμα μπορει να ειναι πιο ωραιο αλλα σε αυτο το μαυρο τσιρκο δεν μου αρεσει καθολου. το τοπ μοντελο σου πρεπει να ειναι τοπ και σε εμφανιση.

peterTHErider
01/06/2023, 21:47
Θεωρώ πως αυτό δεν είναι τελειωμένο ως προς τις λεπτομέριες και τα χρώματα.τα χρώματα που χρησιμοποιούν στα μοντέλα M έχουν περισσότερο μπλέ και κόκκινο οπότε στην παρουσίαση 6/6 περιμένω να δω κάτι εντυπωσιακότερο!όπως το βλέπω το συγκεκριμένο χρησιμοποιήθηκε ως εργαλείο για τα βιντεάκια που θα συνοδέυσουν την παρουσίαση καθώς πάνω σε αυτό εντοπίζω 4 τουλαχιστον βάσεις για gopro οπότε δεν θέλανε να κάνει μπαμ με τα κανονικά του χρώματα.υποθέσεις κάνω και θα δούμε αν στα πρόμο βίντεο έχει μπόλικο tt...

lospsi
02/06/2023, 06:34
Εγώ πάντως περίμενα ότι θα άλλαζε τελείως το XR, είχαν κυκλοφορήσει και διάφορα σχέδια. Τώρα βλέπω απλά κάποια περιφερειακά upgrades που μπορείς να κάνεις και στο "απλό", εκτός φυσικά του μοτέρ που λογικά θα πυροβολάει...
Άρα να υποθέσουμε ότι το απλό παραμένει ως έχει για κανά δυο χρόνια ακόμα ή με μόνη αλλαγή το πίσω μέρος?

peterTHErider
02/06/2023, 08:10
Εγώ πάντως περίμενα ότι θα άλλαζε τελείως το XR, είχαν κυκλοφορήσει και διάφορα σχέδια. Τώρα βλέπω απλά κάποια περιφερειακά upgrades που μπορείς να κάνεις και στο "απλό", εκτός φυσικά του μοτέρ που λογικά θα πυροβολάει...
Άρα να υποθέσουμε ότι το απλό παραμένει ως έχει για κανά δυο χρόνια ακόμα ή με μόνη αλλαγή το πίσω μέρος?

Λογικά ναί,
Πάντα έτσι γίνεται,οι σπέσιαλ εκδόσεις βασίζονται στο στανταρ μοντέλο,πρώτα αλλάζει το απλό και μετά ακολουθούν οι σπέσιαλ!αφού λοιπόν περιμένουμε σπέσιαλ έκδοση ήμουν σίγουρος πως δεν θα αλλάξει κάτι και όλα τα σχέδια ήταν φαντασίες ανεξάρτητου designer.
Όπως ακριβώς έγινε και στο m1000r.

doctor_john
02/06/2023, 08:11
Μου αρέσει σαν σχέδιο, δεν θα θελα να το εγκαταλείψουν ακόμα. Οκ στο πρότυπο κάνουν επιλογές για να κρύψουν αλλά να βολεύει
για να χρησιμοποιηθούν κάδρα απο αυτό. Με ενοχλεί λίγο να βλέπω τμήματα κάρμπον, είναι όμως στο ύφος των "extreme" σαν Μ.

Νομίζω πως όποιες αλλαγές στην φόρμα είναι στην βασική δομή και όχι πρόσθετες πάνω σε αυτήν, θα περάσουν στο απλό.
Είναι λογικό για το κόστος παραγωγής.

lospsi
02/06/2023, 10:16
Λογικά ναί,
Πάντα έτσι γίνεται,οι σπέσιαλ εκδόσεις βασίζονται στο στανταρ μοντέλο,πρώτα αλλάζει το απλό και μετά ακολουθούν οι σπέσιαλ!αφού λοιπόν περιμένουμε σπέσιαλ έκδοση ήμουν σίγουρος πως δεν θα αλλάξει κάτι και όλα τα σχέδια ήταν φαντασίες ανεξάρτητου designer.
Όπως ακριβώς έγινε και στο m1000r.

Εγώ πάλι είχα καταλάβει ότι θα βγει νέο μοντέλο με 2 υποεκδόσεις (απλό και M). Το ότι βγάζουν Μ στο υπάρχον σουλούπι δείχνει -μάλλον- ότι θα συνεχίσει και το απλό για 2 χρόνια ακόμα. Ίσως με ένα μικρό facelift στο πίσω μέρος που εντόπισες την διαφορά στις σέλες?

peterTHErider
02/06/2023, 10:33
Η σέλα του αναβάτη μέχρι τώρα ήταν ένα βαθούλωμα που σε κλείδωνε σε μια θέση.η πιό άβολη σέλα που έχω κάτσει!ούτε μα σύρεις να βγάλεις το κωλομέρι έξω δεν μπορείς.είχε σχήμα αυγού.αν δείς τώρα έχει πλατύνει και έχει πιό κλασσικό σχήμα.και η σέλα του συνεπιβάτη μου φαίνεται πιό φαρδιά και αφράτη.αυτό που κάνει εντύπωση είναι πως στην ουρά και στα μασπιέ του πίσω δεν υπάρχουν οι ενσωματωμένες βάσεις για τις μπαγκαζιέρες.ίσως επειδή δεν είναι 100% τελειωμένο.
Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε!

CorpseAlive
02/06/2023, 10:49
To Pikes με κάρμπον αν βγάλει η ντουκάτι και 25 αλογάκια πάνω , τους έσβησε.

Nitse3
02/06/2023, 10:57
To Pikes με κάρμπον αν βγάλει η ντουκάτι και 25 αλογάκια πάνω , τους έσβησε.

Εσύ BMW πήρες τελικά όχι ducati που έλεγες στην αρχή, μην ξεχνιέσαι :D

CorpseAlive
02/06/2023, 11:08
Εσύ BMW πήρες τελικά όχι ducati που έλεγες στην αρχή, μην ξεχνιέσαι :D

Στην κατηγορία των κυβικών που πήρα το BMW παίζει καλύτερη (κατ' εμέ ) μπάλα από ότι η ντουκάτι. Budget Wise .
Συν τοις άλλοις , έκατσε η αγορά από τύχη μέσω γνωστού και μου έτυχε να μαρέσει.
Γενικά ψιλό από τύχη έκατσε, αν δεν καθόταν λογικά προς Moto Guzzi V100 θα πήγαινα ή Duc

νεοσσός
02/06/2023, 11:44
Ωραίο μοτοσακό.

Θα το βγάλουν πάνω από 30K €;

husky21
02/06/2023, 11:49
Ωραίο μοτοσακό.

Θα το βγάλουν πάνω από 30K €;


Αν γινει κανενα θαυμα κ κρατηθει κατω απο τα 30 να λες

peterTHErider
02/06/2023, 11:51
To Pikes με κάρμπον αν βγάλει η ντουκάτι και 25 αλογάκια πάνω , τους έσβησε.

Χάρη δεν είναι έτσι ακριβώς.
Το μουλτι που το έχω σχεδιάστηκε και στήθηκε για gs killer με 19αρη.μια ογκώδης ονοφ μοτοσυκλέτα.νιώθεις οτι παλέυεις με ελέφαντα όσο καλή και αν είναι!μετα το βρίσιμο κοτσάρανε έναν 17αρη και ολινς και κάνανε το πιακς.αλλά παραμένει μια χοντρή και ογκώδης μοτοσυκλέτα!
Αντίθετα το xr εξαρχής στήθηκε ως ψηλό στριτ.είναι πιο στενό και πιο χαμηλό.
Χωρίς αυτό να αναιρεί το γεγονός πως το μουλτι είναι ποιοτικότερο παντού.
Και στα λέω αυτα σαν πελάτης της κατηγορίας.η ντουκάτι δεν θέλει άλλη μια έκδοση του μούλτι(που δεν θα το κάνει) αλλά ή μια καινούργια μοτό ή ένα streetfighter gt...

peterTHErider
02/06/2023, 11:53
Το απλό 28000 το competition pack 32-33.
Να θυμίσω πως το pikes peak είναι στα 35...

CorpseAlive
02/06/2023, 12:04
Χάρη δεν είναι έτσι ακριβώς.
Το μουλτι που το έχω σχεδιάστηκε και στήθηκε για gs killer με 19αρη.μια ογκώδης ονοφ μοτοσυκλέτα.νιώθεις οτι παλέυεις με ελέφαντα όσο καλή και αν είναι!μετα το βρίσιμο κοτσάρανε έναν 17αρη και ολινς και κάνανε το πιακς.αλλά παραμένει μια χοντρή και ογκώδης μοτοσυκλέτα!
Αντίθετα το xr εξαρχής στήθηκε ως ψηλό στριτ.είναι πιο στενό και πιο χαμηλό.
Χωρίς αυτό να αναιρεί το γεγονός πως το μουλτι είναι ποιοτικότερο παντού.
Και στα λέω αυτα σαν πελάτης της κατηγορίας.η ντουκάτι δεν θέλει άλλη μια έκδοση του μούλτι(που δεν θα το κάνει) αλλά ή μια καινούργια μοτό ή ένα streetfighter gt...

Θεωρώ ότι το Pikes Peak δεν είναι ακριβώς στην ίδια κατηγορία στησίματος του ''τουριστικού'' Multi.
Μπορεί εγώ να το βλέπω έτσι.

peterTHErider
02/06/2023, 12:55
Δεν είναι αλλά παραμένει το ίδιο χοντρό μπροστά!

Johny the Fox
02/06/2023, 13:05
Γιατι 210 αλογα; Απλα πραγματα.Γιατι ετσι .Με την ορθια θεση του ,με την καρατιμονα του, που χωρις να φαινεται καπου εμφανως καποιο εργοστασιακο αμορτισερ ,θα χορευει σαμπα οταν αγριευει ο σταυλος ,την ψηλη τουριστικη ζελατινα του που θα συμβαλλει σε ασταθεια σε ακαταλληλες τελικες ,με το ουρλιαχτο απο τον δευτερο οροφο της πισω σελας της συμβιας καθως θα σκεπαζει το ουρλιαχτο του τελικου στις ισχυρες επιταχυνσεις και τελος παντων , ειπαν του μουρλου να χεσει και εκεινος ξεκωλιαστηκε.Να γιατι 210 αλογα και να δουμε ποιος θα ακολουθησει με 220 αλογα τουρισμου σε ορθιο μηχανακι και οριο ταχυτητας χελωνας...

panavour
02/06/2023, 13:13
Γιατι 210 αλογα; Απλα πραγματα.Γιατι ετσι .Με την ορθια θεση του ,με την καρατιμονα του, που χωρις να φαινεται καπου εμφανως καποιο εργοστασιακο αμορτισερ ,θα χορευει σαμπα οταν αγριευει ο σταυλος ,την ψηλη τουριστικη ζελατινα του που θα συμβαλλει σε ασταθεια σε ακαταλληλες τελικες ,με το ουρλιαχτο απο τον δευτερο οροφο της πισω σελας της συμβιας καθως θα σκεπαζει το ουρλιαχτο του τελικου στις ισχυρες επιταχυνσεις και τελος παντων , ειπαν του μουρλου να χεσει και εκεινος ξεκωλιαστηκε.Να γιατι 210 αλογα και να δουμε ποιος θα ακολουθησει με 220 αλογα τουρισμου σε ορθιο μηχανακι και οριο ταχυτητας χελωνας...

Το ιδιο συμβαινει εδω και πολλα χρονια με τα υπεραυτοκινητα των 400-1200,ιππων.Ποιά η χρησιμοτητα τους ,σε καθημερινες συνθηκες,πλην του πολ-μουρ.και της ανθρωπινης ματαιοδοξιας??

Johny the Fox
02/06/2023, 13:23
Το ιδιο συμβαινει εδω και πολλα χρονια με τα υπεραυτοκινητα των 400-1200,ιππων.Ποιά η χρησιμοτητα τους ,σε καθημερινες συνθηκες,πλην του πολ-μουρ.και της ανθρωπινης ματαιοδοξιας??

Δεν ειναι το ιδιο.Τα σουπερ καρς ειναι φτιαγμενα για σουπερ ταχυτητες Εγω αναφερω το παραδοξο ορθιας τουριστικης μοτοσυκλετας (χωρις δλδ κλιπονς),ψηλοβαρης ,με διοροφη σελα all around χρηση και 210 αλογα.Δεν μιλαμε για χαγιαμπουζα αλλα για ον-οφ.Το μουλτιστραδα στα 150 κατι αλογα αποδιδει στον τροχο απο το εργοστασιο,

νεοσσός
02/06/2023, 13:49
Το ιδιο συμβαινει εδω και πολλα χρονια με τα υπεραυτοκινητα των 400-1200,ιππων.Ποιά η χρησιμοτητα τους ,σε καθημερινες συνθηκες,πλην του πολ-μουρ.και της ανθρωπινης ματαιοδοξιας??
Φαντάσου το εξής σενάριο: Έχεις να πας με τη συμβία σε γάμο σε επαρχιακή πόλη. Ετοιμάζεστε λοιπόν και ξαφνικά σου λέει η συμβία: "Αγάπη μου μοερδεύτηκα, ο γάμος είναι σε μία ώρα και όχι σε 3 ώρες."

Καβαλάτε το μοτοσακό με τα 210 άλογα, βάζετε ταυτότητες στο στόμα και ξεκινάτε. Και να που σε επαρχιακό στροφυλίκι με 15% ανηφορική κλίση πετυχαίνεις μπροστά κομβόι με νταλίκες που κουβαλάνε πουλερικά. Στο αντίθετο ρεύμα, επίσης κομβόι με νταλίκες που κουβαλάνε κοπριά. Δεν υπάρχει χώρος για προσπέραση, η συμβία παραπονιέται ότι θα βρωμίσουν τα μαλλιά της, εσύ κοντέβεις να τρελαθείς με τα πουλερικά που κακαρίζουν αδιάκοπα, ενώ στην εκκλησία καταφθάνει το supercar των 400 ίππων με τη νύφη.

Ξαφνικά γίνεται θαύμα και στο αντίθετο ρεύμα πλέον έχει μόνο μερικά συμβατικά αμάξια φορτωμένα στις σχάρες οροφής με συμπράγκαλα για το χωριό (πλαστικές καρέκλες, παιδικά ποδήλατα, ψησταριές κλπ), οπότε υπάρχει χώρος για προσπέραση. Πίσω όμως έχει καταφθάσει Bugatti Chiron των 1600 ίππων και σου παίζει φώτα, ενώ από το ανοιχτό της παράθυρο ακούς να παίζει Τερλέγκας και τον οδηγό να φωνάζει κάτι σαν "Κάνε στην άκρη μη σου γ...ήσω!". Δεν ακούς ακριβώς τι λέει, διότι έχεις και τα πουλερικά από μπροστά.

Ανηφόρα με 15% κλίση, λυσσομανάει κόντρα άνεμος. Ανοίγεις αποφασιστικά το γκάζι, το wheelie control σού επιτρέπει να συνεχίσεις απρόσκοπτα την επιτάχυνση χωρίς να φύγει από το κάθισμα η συμβία, προσπερνάς αποφασιστικά και ο τύπος με τη Bugatti έχει μείνει παγωτό και ετοιμάζεται να ανοίξει το car.gr για να πουλήσει το αμάξι και να πάρει ίδιο μοτοσακό με το δικό σου.

Ολοκληρώνεις την προσπέραση κύριος, οι οδηγοί των φορτηγών με τα πουλερικά χειροκροτάνε, τα πουλερικά μούγκα από το ουρλιαχτό της εξάτμισής σου.

Έχοντας όμως πιάσει τα 299 km/h, διαπιστώνεις ότι έχεις βρεθεί σε κατηφορική στροφή με κοπριά από τα φορτηγά που περνούσαν στο αντίθετο ρεύμα. Στο δε άπεξ βλέπεις κοπάδι γελάδια σε όλο το πλάτος του δρόμου και τον τσομπάνη να σε κοιτάζει και να σταθροκοπιέται. Γραπώνεις αποφασιστικά τα φρένα, επεμβαίνει το cornering ABS με τις διπλές ακτινικές δαγκάνες, βλέπεις ένα κενό ανάμεσα στα αμελέτητα του ταύρου και τα κέρατα της αγελάδας και και περνάς ανάμεσα με 90 km/h.

Ο αστυφύλακας με το πιστόλι ταχύτητας εγκρίνει την έννομη ταχύτητά σου για επαρχιακό δρόμο. Φτάνετε στην εκκλησία και όλα καλά.

Τα κάνεις αυτά με το απλό S1000XR ή με την Pikes Peak;

panavour
02/06/2023, 13:59
Φαντάσου το εξής σενάριο: Έχεις να πας με τη συμβία σε γάμο σε επαρχιακή πόλη. Ετοιμάζεστε λοιπόν και ξαφνικά σου λέει η συμβία: "Αγάπη μου μοερδεύτηκα, ο γάμος είναι σε μία ώρα και όχι σε 3 ώρες."

Καβαλάτε το μοτοσακό με τα 210 άλογα, βάζετε ταυτότητες στο στόμα και ξεκινάτε. Και να που σε επαρχιακό στροφυλίκι με 15% ανηφορική κλίση πετυχαίνεις μπροστά κομβόι με νταλίκες που κουβαλάνε πουλερικά. Στο αντίθετο ρεύμα, επίσης κομβόι με νταλίκες που κουβαλάνε κοπριά. Δεν υπάρχει χώρος για προσπέραση, η συμβία παραπονιέται ότι θα βρωμίσουν τα μαλλιά της, εσύ κοντέβεις να τρελαθείς με τα πουλερικά που κακαρίζουν αδιάκοπα, ενώ στην εκκλησία καταφθάνει το supercar των 400 ίππων με τη νύφη.

Ξαφνικά γίνεται θαύμα και στο αντίθετο ρεύμα πλέον έχει μόνο μερικά συμβατικά αμάξια φορτωμένα στις σχάρες οροφής με συμπράγκαλα για το χωριό (πλαστικές καρέκλες, παιδικά ποδήλατα, ψησταριές κλπ), οπότε υπάρχει χώρος για προσπέραση. Πίσω όμως έχει καταφθάσει Bugatti Chiron των 1600 ίππων και σου παίζει φώτα, ενώ από το ανοιχτό της παράθυρο ακούς να παίζει Τερλέγκας και τον οδηγό να φωνάζει κάτι σαν "Κάνε στην άκρη μη σου γ...ήσω!". Δεν ακούς ακριβώς τι λέει, διότι έχεις και τα πουλερικά από μπροστά.

Ανηφόρα με 15% κλίση, λυσσομανάει κόντρα άνεμος. Ανοίγεις αποφασιστικά το γκάζι, το wheelie control σού επιτρέπει να συνεχίσεις απρόσκοπτα την επιτάχυνση χωρίς να φύγει από το κάθισμα η συμβία, προσπερνάς αποφασιστικά και ο τύπος με τη Bugatti έχει μείνει παγωτό και ετοιμάζεται να ανοίξει το car.gr για να πουλήσει το αμάξι και να πάρει ίδιο μοτοσακό με το δικό σου.

Ολοκληρώνεις την προσπέραση κύριος, οι οδηγοί των φορτηγών με τα πουλερικά χειροκροτάνε, τα πουλερικά μούγκα από το ουρλιαχτό της εξάτμισής σου.

Έχοντας όμως πιάσει τα 299 km/h, διαπιστώνεις ότι έχεις βρεθεί σε κατηφορική στροφή με κοπριά από τα φορτηγά που περνούσαν στο αντίθετο ρεύμα. Στο δε άπεξ βλέπεις κοπάδι γελάδια σε όλο το πλάτος του δρόμου και τον τσομπάνη να σε κοιτάζει και να σταθροκοπιέται. Γραπώνεις αποφασιστικά τα φρένα, επεμβαίνει το cornering ABS με τις διπλές ακτινικές δαγκάνες, βλέπεις ένα κενό ανάμεσα στα αμελέτητα του ταύρου και τα κέρατα της αγελάδας και και περνάς ανάμεσα με 90 km/h.

Ο αστυφύλακας με το πιστόλι ταχύτητας εγκρίνει την έννομη ταχύτητά σου για επαρχιακό δρόμο. Φτάνετε στην εκκλησία και όλα καλά.

Τα κάνεις αυτά με το απλό S100XR ή με την Pikes Peak;

νεοσσος φωσκολος.

RaGe_Raptor
02/06/2023, 14:12
Το s/m 1000 xr δεν είναι ένα αυτόνομο μοντέλο, βασίζεται στο S1000 RR . , Οπότε μην περιμένετε καινούργιο ψηλό πριν δείτε καινούργιο χαμηλό.

DoctoR_k6
02/06/2023, 14:20
Λογικο το βρισκω να βγαλει Μ στο XR1000 η ΒMW.
Ειναι κ θεμα πρεστιζ.

Το κακο ειναι οτι δυσκολα βλεπεις καποιον κατοχο να ''σκιζει'' αυτο το μοτο.
Προσφερει παρα πολλα απο ενα SBK στο ορθιο/ξεκουραστο.

Σαν χθες θυμαμαι που το πρωτοπαρουσιασε η BMW στην EICMA το 14...ειχα την τυχη να το δω τοτε απο κοντα.
Το γκαζι ποτε δεν ειναι αρκετο κ ειδικα αν συνοδευεται απο πολλα συστηματα ασφαλειας.


Ρε Νεοσσε μπαζει το σεναριο...εχεις παει σε πολλους γαμους με μοτο κ ειδικα αν εισαι με τη γυναικα? :lol:

peterTHErider
02/06/2023, 14:46
Γιατι 210 αλογα; Απλα πραγματα.Γιατι ετσι .Με την ορθια θεση του ,με την καρατιμονα του, που χωρις να φαινεται καπου εμφανως καποιο εργοστασιακο αμορτισερ ,θα χορευει σαμπα οταν αγριευει ο σταυλος ,την ψηλη τουριστικη ζελατινα του που θα συμβαλλει σε ασταθεια σε ακαταλληλες τελικες ,με το ουρλιαχτο απο τον δευτερο οροφο της πισω σελας της συμβιας καθως θα σκεπαζει το ουρλιαχτο του τελικου στις ισχυρες επιταχυνσεις και τελος παντων , ειπαν του μουρλου να χεσει και εκεινος ξεκωλιαστηκε.Να γιατι 210 αλογα και να δουμε ποιος θα ακολουθησει με 220 αλογα τουρισμου σε ορθιο μηχανακι και οριο ταχυτητας χελωνας...

Ποιές είναι οι ακατάλληλες τελικές?γιατί με το μουλτι ν4 δικάβαλος είναι τρένο στα 260+ με ψηλή τουριστική ζελατίνα που μπροστά είναι και σαν χοντρή αγελάδα!σίγουρα θα έχει σταμπιλιζατέρ τιμονιού και με κόφτη όπως το m1000r στα 280.

peterTHErider
02/06/2023, 14:50
Το s/m 1000 xr δεν είναι ένα αυτόνομο μοντέλο, βασίζεται στο S1000 RR . , Οπότε μην περιμένετε καινούργιο ψηλό πριν δείτε καινούργιο χαμηλό.

Καινούργιο s1000rr βγήκε....φέτος...

RaGe_Raptor
02/06/2023, 14:53
Καινούργιο s1000rr βγήκε....φέτος...

Ένα facelift είναι δεν άλλαξε γενιά, δεν είναι ριζικά αλλαγμένο.

peterTHErider
02/06/2023, 14:53
Λογικο το βρισκω να βγαλει Μ στο XR1000 η ΒMW.
Ειναι κ θεμα πρεστιζ.

Το κακο ειναι οτι δυσκολα βλεπεις καποιον κατοχο να ''σκιζει'' αυτο το μοτο.
Προσφερει παρα πολλα απο ενα SBK στο ορθιο/ξεκουραστο.

Σαν χθες θυμαμαι που το πρωτοπαρουσιασε η BMW στην EICMA το 14...ειχα την τυχη να το δω τοτε απο κοντα.
Το γκαζι ποτε δεν ειναι αρκετο κ ειδικα αν συνοδευεται απο πολλα συστηματα ασφαλειας.


Ρε Νεοσσε μπαζει το σεναριο...εχεις παει σε πολλους γαμους με μοτο κ ειδικα αν εισαι με τη γυναικα? :lol:

Εμένα πάντως με ψήνει...να έχω μια μοτο για όλα αυτά που κάνω(0 χώμα)παρά να έχω ένα τουριστικό και ένα για πίστα όπως έχω τώρα!σίγουρα κάπου χάνω αλλά σίγουρα κάπου κερδίζω...

peterTHErider
02/06/2023, 14:53
Ένα facelift είναι δεν άλλαξε γενιά, δεν είναι ριζικά αλλαγμένο.

Ε και?το m1000r που είναι βασισμένο σε αυτό φέτος δεν βγήκε?μα δεν μίλησε κανείς για καινούργιο ψηλό.το υφιστάμενο θα είναι αναβαθμισμένο!ακριβώς όπως το m1000r.

Johny the Fox
02/06/2023, 15:25
Ποιές είναι οι ακατάλληλες τελικές?γιατί με το μουλτι ν4 δικάβαλος είναι τρένο στα 260+ με ψηλή τουριστική ζελατίνα που μπροστά είναι και σαν χοντρή αγελάδα!σίγουρα θα έχει σταμπιλιζατέρ τιμονιού και με κόφτη όπως το m1000r στα 280.

443797 Λυπαμαι αλλα βραχο μουλτι κοντα στην τελικη δεν εχω δει ακομη.Δοκιμασε καποιο αεροπροστατευτικο τουριστικο αξεσουαρ ,μετα τα 230 και πες μου.443798443799



Ειδικα το my 2010 που ειχα εκανε γουομπλινκ στα 200 και σπανια πηγαινα παραπανω εξ'αιτιας αυτου του θεματος.
Προσωπικα πιστευω οτι ο συνδυασμος ,φατμπαρ .17αρι μπροστινο με ψηλο κεντρο βαρους εαν δεν εχει κουνησει θα κουνησει οπου ναναι..το 19 αρι σωζει το v4 και μονον η χυτη οχι οι ακτινες .
Ειμαι δυσπιστος οχι μονο στις τελικες αλλα και στις ισχυρες επιταχυνσεις.Το σ1000r ειναι γυμνο και αυτο συμβαλλει στην σταθεροτητα.

basilis_k6
02/06/2023, 15:47
443797 Λυπαμαι αλλα βραχο μουλτι κοντα στην τελικη δεν εχω δει ακομη.Δοκιμασε καποιο αεροπροστατευτικο τουριστικο αξεσουαρ ,μετα τα 230 και πες μου.443798443799



Ειδικα το my 2010 που ειχα εκανε γουομπλινκ στα 200 και σπανια πηγαινα παραπανω εξ'αιτιας αυτου του θεματος.
Προσωπικα πιστευω οτι ο συνδυασμος ,φατμπαρ .17αρι μπροστινο με ψηλο κεντρο βαρους εαν δεν εχει κουνησει θα κουνησει οπου ναναι..το 19 αρι σωζει το v4 και μονον η χυτη οχι οι ακτινες .
Ειμαι δυσπιστος οχι μονο στις τελικες αλλα και στις ισχυρες επιταχυνσεις.Το σ1000r ειναι γυμνο και αυτο συμβαλλει στην σταθεροτητα.

οι ζελατινες αυτες βεβαια ειναι ταμαμ για να εχεις wobble στα 200+. θεωρητικα ο 17 ειναι πιο σταθερος στα πολλα χλμ.

peterTHErider
02/06/2023, 16:03
Εγώ έχω με χυτές και έχω βάλει την τουρινγκ ζελατίνα της ντουκάτι και τίποτα άλλο που μπορεί να χαλάει το σύνολο.τρένο το μηχανάκι.

basilis_k6
02/06/2023, 16:26
Εγώ έχω με χυτές και έχω βάλει την τουρινγκ ζελατίνα της ντουκάτι και τίποτα άλλο που μπορεί να χαλάει το σύνολο.τρένο το μηχανάκι.

δεν σε πιστευω. δωσε να το κανω βολτα

peterTHErider
02/06/2023, 16:34
δεν σε πιστευω. δωσε να το κανω βολτα

:bawl:
Μηχανάκι πολύ δύσκολο να δώσω...αλλά έλα κρήτη να δούμε τι μπορεί να γίνει...:beer:

basilis_k6
02/06/2023, 16:59
:bawl:
Μηχανάκι πολύ δύσκολο να δώσω...αλλά έλα κρήτη να δούμε τι μπορεί να γίνει...:beer:

απο κρητη πως πας σερρες ρε θηριο? με βανακι?

peterTHErider
02/06/2023, 18:30
απο κρητη πως πας σερρες ρε θηριο? με βανακι?

Για να μην χαλαμε αλλο το θεμα σου στελνω ινμποξ!

lospsi
02/06/2023, 18:35
Εγώ πιστεύω ότι θα είναι τρένο και με 210 άλογα. Τα ηλεκτρονικά να είναι καλά, στην BMW δεν κάνουν εύκολα λάθη με αυτά τα μηχανάκια.

peterTHErider
02/06/2023, 21:23
Εγώ πιστεύω ότι θα είναι τρένο και με 210 άλογα. Τα ηλεκτρονικά να είναι καλά, στην BMW δεν κάνουν εύκολα λάθη με αυτά τα μηχανάκια.

Καλά και χοντρές μαλακίες κάνουν αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...

doctoras
02/06/2023, 22:09
νεοσσος φωσκολος.

:lol: :lol: καλοοοο!!

lospsi
03/06/2023, 20:29
Καλά και χοντρές μαλακίες κάνουν αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...

Όσον αφορά την οδηγησιμότητα, δεν νομίζω.
Σε άλλα, οκ μαζί σου...