PDA

View Full Version : Σκ@τένια φρένα.



SeniorCanardo
06/06/2023, 10:24
Το αξιόπιστο, best seller, γιαπωνέζικο 20 ετίας, με μεταπολιτική αξία, συνεχίζει να δοκιμάζει την υπομονή μου.:bawl:
Είμαι ένα βήμα πριν του δώσω φόκο και ανεβάσω βίντεο στο σωλήνα να βγάλω τουλάχιστον τα σπασμένα.
Δεν θα μιλήσω εδώ, για κολάρα, τσιμούχες, φλάντζες, κοντέρ και λοιπά παπαράκια που σκάνε το ένα μετά το άλλο, αλλά για τα φρένα που έχουν γίνει επικίνδυνα.

Ότι λέει ο τίτλος!

Πως το λένε οι γλλλλιιιιήγοροι;
"Δεν έχουν καλή πληροφόρηση!"
Εδώ έχουμε παραπληροφόρηση. (Κάτι σαν δελτίο ειδήσεων στον ΣΚΑΪ).

Τα 3/4 της διαδρομής στην μανέτα και στο ποδόφρενο είναι σαν να μην κάνουν τίποτα ή σχεδόν τίποτα και το υπόλοιπο 1/4 τσαχουρώνει το φρένο κάνοντας το επικίνδυνο.

Αλλάχτηκαν υγρά και έγινε σωστή εξαέρωση και βελτιώθηκε ελαφρά η κατάσταση.
Τα παλιά υγρά δεν ήταν χάλια τουλάχιστον από πλευράς χρώματος.

Τα μαρκούτσια δεν φαίνονται να έχουν εμφανείς φθορές,σκισίματα, διαρροές,παραμορφώσεις ή κάτι σχετικό που να προδίδει κάποια πρόβλημα.
Βέβαια είναι λαστιχένια και δεν νομίζω να έχουν αλλαχτεί ποτέ.

Οι δαγκάνες, καθαρίστηκαν, (ΟΧΙ δεν έγιναν ανακατασκευή), τα έμβολα κινούνται κανονικά και δεν υπάρχει μονόπλευρη φθορά στα τακάκια.

Οι δίσκοι είναι εντός προδιαγραφών, αλλά προφανώς παλιοί.

Οι τρόμπες "πομπάρουν" κανονικά και δεν έχουν ίχνος διαρροών ή κολλημάτων.

Το πρόβλημα της κακής αίσθησης γενικά προϋπήρχε, αλλά τώρα είναι στα όρια του επικίνδυνου.
Δηλαδή μετά από ένα 20λεπτό στην καρτόπιστα, ένιωθες ότι το φρένο ήθελε περισσότερη δύναμη για να κάνει την ίδια δουλειά.
Το ίδιο και σε έντονο, σφιχτό στροφιλίκι.
Αλλά εκεί έλεγα, ανέβασαν θερμοκρασία ΟΚ.
Τώρα είναι άλλο πράγμα, τα μπροστινά βουτάνε απότομα μόλις πιάσει το φρένο και αν το οδόστρωμα δεν έχει καλή πρόσφυση, λες "Καλησπέρα, χαμογελάς και ρίχνεις ξάπλα".

Ποντάρω τα λεφτά μου στα σωληνάκια.

Έχει κανένας άλλος καμιά φαεινή ιδέα;:confused:

o_gavros
06/06/2023, 10:33
Για τι χρεπι μιλάμε;

Λευκάδιος
06/06/2023, 10:35
Το αξιόπιστο, best seller, γιαπωνέζικο 20 ετίας


Ποντάρω τα λεφτά μου στα σωληνάκια.

:
Νομίζω δεν μένει κάτι άλλο,τα σωληνάκια θα έχουν γίνει μπουργάνα μετά από 20 χρόνια.

o_gavros
06/06/2023, 10:36
Ενώ η τρόμπα, που "πομπαρει" κανονικά, θα είναι τοπ νοτς όπως συνηθίζεται να λέμε δυτικά των Πεκος... :rolleyes:

νεοσσός
06/06/2023, 10:39
Για τι χρεπι μιλάμε;

Νομίζω ότι έχει ένα KLR 650.

Στα ποδήλατα αυτό συμβαίνει όταν δεν είναι επίπεδη η επαφή του τακακιού με την επιφάνεια τριβής. Αν είναι στραβή η ζάντα ή κυρίως το τακάκι διαγώνια φαγωμένο, έχεις τέτοια μη προοδευτική απόκριση.

Αν δεν έχεις θέμα με την τρόμπα φρένου που αυτό θυμίζει περισσότερο η απότομη αλλαγή πίεσης, τότε ποντάρω στα τακάκια (φάγωμα ή τοποθέτηση) ή σε δίσκους που έχουν κάνει δόντι.

Volpad
06/06/2023, 10:40
Για τι μηχανή μιλάμε?
Τι τακάκια φοράς?

Rac3rX
06/06/2023, 10:41
Ανακατασκευή τρόμπες-δαγκάνες, φτιάχνεις σωληνάκια υψηλής με δείγμα τα δικά σου και κάνεις ανάποδη εξαέρωση. Αν βρίσκεις κιτ της Tourmax για δαγκάνες και τρόμπες, δε θα σου βγεί πάνω από 250 ευρώ. Φρένα 20ετιας είναι, κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν αυτά.

o_gavros
06/06/2023, 10:46
Το αρχικό ποστ του σενιορ, είναι ο ορισμός της πλανης.
Αναφέρει ο ιδιοκτήτης ότι τίποτα από τα εμπλεκόμενα parts δεν είναι σε άψογη κατάσταση αλλά παρολα αυτά θα έπρεπε με κάποιο μαγικό τρόπο να δουλευει το κυκλωμα ρολόι, μόνο και μόνο γιατί είναι τζαπαν.
Σενιορ, προφανως δεν είναι πεσιμο σε σενα, απλώς πιανομαι από αυτό γιατί την έχω δει επανειλημμένα την άποψη αυτή (ειδικά στις κουβέντες με τους Κινέζους).

DoctoR_k6
06/06/2023, 10:50
Θα μπορουσε να εχει ευρωπαικο με γ@μηστερα φρενα αλλα δεν θα ειχε μοτερ για βολτες μετα απο 20 χρονια. :bawl: :evil:

Φτιαξε ενα υψηλης κ παρε μια αλλη τρομπα απο ενα αλλο μοντελο να ησυχασεις.

panavour
06/06/2023, 10:55
ηταν στραβο το κλημα,(κλρ650 και καλα φρενα = ανεκδοτο)τοφαγε κι ο γαιδαρος (χρονος),εδεσε το γλυκο.:lol:

ΓιώργοςΤΤ
06/06/2023, 10:59
Για την οικονομία της συζήτησης, η μοτοσυκλέτα είναι KLR 650.

Senior, το μόνο που έμεινε να αλλαχτεί είναι η αντλία και τα σωληνάκια. Έχω βάλει μια από Ali express στο ΤΤ σαν προσωρινή λύση, αλλά 5 χρόνια τώρα δουλεύει μια χαρά. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις αλλά σωληνάκια άλλαξε σίγουρα.

Μπορεί να μην επιτρέπουν την παλινδρομική κίνηση των υγρών λόγω παλαιότητας και να έχεις αυτό το πρόβλημα. Βγάλε το δικό σου και πήγαινε σε ένα μηχανουργείο να σου φτιάξει ένα.

SeniorCanardo
06/06/2023, 11:13
Το αρχικό ποστ του σενιορ, είναι ο ορισμός της πλανης.
Αναφέρει ο ιδιοκτήτης ότι τίποτα από τα εμπλεκόμενα parts δεν είναι σε άψογη κατάσταση αλλά παρολα αυτά θα έπρεπε με κάποιο μαγικό τρόπο να δουλευει το κυκλωμα ρολόι, μόνο και μόνο γιατί είναι τζαπαν.
Σενιορ, προφανως δεν είναι πεσιμο σε σενα, απλώς πιανομαι από αυτό γιατί την έχω δει επανειλημμένα την άποψη αυτή (ειδικά στις κουβέντες με τους Κινέζους).
Νταξ δεν είπαμε ρολόι, αλλά εδώ μιλάμε για κομπολόι.:bawl:

Η εισαγωγή πήγαινε, σε όσους ανερυθρίαστα, προτείνουν γιαπωνέζικα εικοσαετίας, ως το αποκορύφωμα της αξιοπιστίας, κυρίως σε ανυποψίαστους.
"Έλα μωρέ, γιαμπονέζικο είναι τι να πάθει;"
"Πολλά μπορεί να πάθει"
Οπότε καλό θα είναι να λέμε ,ναι φίλε πάρε τώρα τον 20χρονο Ιάπωνα σου με τον κατά περίπτωση βαρετό (ή και κακοσχεδιασμένο, ή και όχι) κινητήρα, αλλά ξεκίνα να ζεσταίνεις πενηντάρικα στο πορτοφόλι γιατί θα χρειαστεί να αλλάξεις το μισό μηχανάκι σιγά, σιγά.
Και στην τελική το θέμα της αξιοπιστίας θα πρέπει να ξεφύγει από την κουβέντα καφενείου και να γίνει καθαρά τεχνικό. (Φακτς, νοτ Φαρτς! Να πω και εγώ το αγγλικό μου).
Μέχρι τότε θα "τρολάρω", ασύστολα και δικαιολογήμενα, σύμφωνα με την δική μου εμπειρία.
Όχι νόμισα, διάβασα, κάποιος φίλος είχε, το είχα εγώ για κάνα φεγγάρι, το έγραψε πρώτο το μοτό κλπ κλπ
Και ισχύει για όλους, Γιαπωνέζους, Κινέζους, Ευρωπαίους, Αμερικάνους.


Θα μπορουσε να εχει ευρωπαικο με γ@μηστερα φρενα αλλα δεν θα ειχε μοτερ για βολτες μετα απο 20 χρονια. :bawl: :evil:


Φτιαξε ενα υψηλης κ παρε μια αλλη τρομπα απο ενα αλλο μοντελο να ησυχασεις.

Πιθανότα, στο ενδιάμεσο όμως θα το είχα ευχαριστηθεί, τουλάχιστον.:bawl:
Και ας μην πιάσουμε το μοτέρ, εκεί να δεις γέλιο και περισσότερο κλάμα.


Ανακατασκευή τρόμπες-δαγκάνες, φτιάχνεις σωληνάκια υψηλής με δείγμα τα δικά σου και κάνεις ανάποδη εξαέρωση. Αν βρίσκεις κιτ της Tourmax για δαγκάνες και τρόμπες, δε θα σου βγεί πάνω από 250 ευρώ. Φρένα 20ετιας είναι, κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν αυτά.

Tourmax κάπου σαν να πήρε το μάτι μου, για το δικό μου.


Για τι μηχανή μιλάμε?
Τι τακάκια φοράς?

KLR650C, 17", wrp τελικό.
EBC νομίζω είναι τα πίσω πίσω και ARTRAX τα μπροστά.

Volpad
06/06/2023, 11:35
Θα ξεκίναγα με ένα καλό ζευγάρι τακάκια μπροστά (EBC HH, Brembo SR ή τέλος πάντων κάτι τέτοιο)
Σε δεύτερη φάση σωληνάκια.
Σε τρίτη φάση ανακατασκευή της τρόμπας (ή ακόμα καλύτερα αντικατάσταση με κάποια άλλη είτε απο άλλο μοντέλο είτε κάποια καινούρια καλύτερη απο τη μαμά)
Τέλος ανακατασκευή της δαγκάνας.

karellen
06/06/2023, 12:24
Δεν έχει να κάνει με τα τακάκια,είχα αλλάξει άπειρα ζευγάρια στο δικό μου με ίδια αποτελέσματα,πενιχρά.
Αν κουράζεται μετά από ώρα όπως γράφεις Κώστα τότε 99% τρόμπα (βλέπε ίδια συμπτώματα Βστρομ-gsr ακόμα και gsxr).

Bowleno
06/06/2023, 12:29
Θα ξεκίναγα με ένα καλό ζευγάρι τακάκια μπροστά (EBC HH, Brembo SR ή τέλος πάντων κάτι τέτοιο)
Σε δεύτερη φάση σωληνάκια.
Σε τρίτη φάση ανακατασκευή της τρόμπας (ή ακόμα καλύτερα αντικατάσταση με κάποια άλλη είτε απο άλλο μοντέλο είτε κάποια καινούρια καλύτερη απο τη μαμά)
Τέλος ανακατασκευή της δαγκάνας.

Και τέλος-τέλος, βάψιμο μπλε και.....:lol:

Το από που κρατάει η σκουφιά του εκάστοτε μηχανακίου δεν παίζει (τόσο πολύ όσο νομίζουμε) ρόλο. Καλώς η κακώς, τα υλικά που την συνθέτουν (και όχι μόνο την μοτό) έχουν ένα προσδόκιμο ζωής πέραν του οποίου χρήζουν επισκευής/αντικατάστασης.
Το ποιο θα είναι αυτό, εξαρτάται από πλήθος παραγόντων που δεν είναι δυνατόν να αναλυθούν εδώ. αλλιώς θα γεράσει ένα πλαστικό φτερό, π.χ. που είναι όλη μέρα στον ήλιο και αλλιώς ένα ίδιο που το έχουμε μόνιμα στην σκιά.... φυσικά και παίζει ρόλο η ποιότητα αν και δεν είναι αυτοσκοπός.
Άρα; είτε βάζεις χέρι στην τσέπη (σχετικά βαθιά κιόλας) είτε πας στην πρώτη παράγραφο....

Tsber
06/06/2023, 13:00
Εγώ θα πω ότι μαζί με τα των φρένων και η ανάρτηση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην αίσθηση και αποτελεσματικότητα των φρένων, ειδικά των μπροστινών.

Την καλύτερη βελτίωση στην αίσθηση φρεναρίσματος την είδα όταν βελτίωσα την μπροστινή ανάρτηση.

SeniorCanardo
06/06/2023, 13:38
Θα ξεκίναγα με ένα καλό ζευγάρι τακάκια μπροστά (EBC HH, Brembo SR ή τέλος πάντων κάτι τέτοιο)
.

Είσαι σίγουρος;:confused:
Μιλάμε για ένα μηχανάκι που υποτίθεται ότι βγάζει 42 άλογα στρόφαλο, ζήτημα αν βγάζει 35 στον τροχό και πιθανολογώ ότι κάποια από αυτά είναι μεταμφιεσμένα μουλάρια.
168 κιλά άδειο, 14 λίτρα τεπόζιοτο, 2.5 λίτρα λάδι, λάδι 1,3 λίτρα ψυκτικό.
Μιλάμε κοντά στα 200κιλά.:eek:


Και τέλος-τέλος, βάψιμο μπλε και.....:lol:

Το από που κρατάει η σκουφιά του εκάστοτε μηχανακίου δεν παίζει (τόσο πολύ όσο νομίζουμε) ρόλο. Καλώς η κακώς, τα υλικά που την συνθέτουν (και όχι μόνο την μοτό) έχουν ένα προσδόκιμο ζωής πέραν του οποίου χρήζουν επισκευής/αντικατάστασης.
Το ποιο θα είναι αυτό, εξαρτάται από πλήθος παραγόντων που δεν είναι δυνατόν να αναλυθούν εδώ. αλλιώς θα γεράσει ένα πλαστικό φτερό, π.χ. που είναι όλη μέρα στον ήλιο και αλλιώς ένα ίδιο που το έχουμε μόνιμα στην σκιά.... φυσικά και παίζει ρόλο η ποιότητα αν και δεν είναι αυτοσκοπός.
Άρα; είτε βάζεις χέρι στην τσέπη (σχετικά βαθιά κιόλας) είτε πας στην πρώτη παράγραφο....

Σωστά τα υπόλοιπα χοντρικά, χουβαρνταλίκια με ξένη τσέπη γενικά ΔΕΝ τα τρώω, οπότε άσε τα "μπλέ" και μιλάμε για το δια ταύτα.
Κινέζος δεν μου αρέσει κανένας και δεν τα θεωρώ καν φθηνά, γιαπωνέζικα (ή ντεμέκ γιαπωνέζικα) καινούργια επίσης δεν μου αρέσει κανένα και ίσως κάποια ελάχιστα συμπαθητικά, τα θεωρώ απαράδεκτα ακριβά, όποτε μένουμε έτσι κι αλλιώς σε μηχανάκια 20 ετίας, γιατί τίποτα δεν εξασφαλίζει ότι το επόμενο θα είναι κάτι πολύ καλύτερο.
Οπότε μένουμε με ότι έχουμε και πάμε να το μαζέψουμε, έχοντας υπόψη ότι είναι κούκος και όχι αηδόνι.;)
Ήδη κοιτάω για κανένα ίδιο "μεταχείρο-σκοτωμένο-με-βλάβη" μπας και βγάλω από τα δύο ένα σωστό μηχανάκι.
Εκτός και αν γίνει κάνα θαύμα και βρω κάνα lc4 ή κάνα RFS σε κατάσταση ανάλογη της τιμής και πάρει άλλη τροπή το πλάνο.



Εγώ θα πω ότι μαζί με τα των φρένων και η ανάρτηση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην αίσθηση και αποτελεσματικότητα των φρένων, ειδικά των μπροστινών.

Την καλύτερη βελτίωση στην αίσθηση φρεναρίσματος την είδα όταν βελτίωσα την μπροστινή ανάρτηση.

Οι αναρτήσεις είχαν σερβιριστεί πριν από 2 χρόνια, γίνανε κάποια πειράματα με στάθμη λαδιού και μήκος αποστάτη, αλλά δραματικές αλλαγές δεν είδα.
Έχω κάβα ένα ζευγάρι WP48, αν βρω και σταυρό ίσως τα δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Υπενθυμίζω ότι δεν πάμε για επιδόσεις, πάμε να έχουμε ένα λειτουργικό μηχανάκι να μην σκοτωθούμε τζάμπα και βερεσέ.
Ξέρουμε τι έχουμε, τι καβαλάμε, πόσο μακριά είναι τα χέρια μας και πόσο βαθειά είναι η τσέπη μας και γενικά δεν τρώμε "μαρκετίστικο παπά".

Κρατάω όλα, όσα ειπώθηκαν μέχρι στιγμής και βλέπω.
Έχω κάβα και ένα σετ brembo δαγκάνες από EXC450 μαζί με τα μαρκούτσια τους, αλλά μάλλον θα είναι περισσότερο μπελάς να μπούνε παρά ουσία.

Θενξ φορ δε κομμεντς! (ρε πως τι πάω, τις ξένες γλώσσες που έλεγε και o αείμνηστος).

o_gavros
06/06/2023, 14:01
Σενιορ, γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο. Δεν σε εμπαίζει κάποιος. (Η απάντηση σου στο μπολενο ήταν αφορμή για αυτό μου το σχόλιο).


Να δουμε λοιπόν τα φακτς;
Έχεις ένα παλιο μηχανάκι που και ως καινουριο, το συστημα των φρένων του δεν φώναζε άγκυρες, ωραία;
Το δοθεν λοιπόν μηχανάκι, σαν κάθε τι που γερναει, αρχίζει να το δείχνει. Δεν μπορείς να περιμενεις απο μια τρόμπα με τα ίδια τσιμουχακια/αξονακι επί 20+ βάλε χρόνια σε συνδυασμό με λαστιχενια μαρκουτσια (που είθισται τα μανουαλς να προτεινουν την αλλαγή των μετά από 2-4 χρόνια) και δίσκους με σχετική φθορά να ανταποκρίνονται σωστά. Αυτό είναι φαρτ στα μάτια μου.
Επίσης, συμπαθα με που δεν ξέρω το ιστορικό του κλρ σου, αλλά το παραπονο σου με τα της αξιοπιστίας του, δεν συνάδουν και πολυ με το όνομα που έχει χτίσει το μηχανάκι παγκοσμίως.
Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να στα έχει βγάλει όλα. Άλλο λέω.

geioann
06/06/2023, 14:22
Αυτά είναι αναλώσιμα. Όσο και αξιόπιστη να είναι μια μάρκα τα αναλώσιμα φθείρονται και πρέπει να αλλάζουν.

Εγώ θα ξεκινουσα με σωληνάκια και αν δεν δεις μεγάλη διαφορά θα άλλαζα και τρόμπα. Αν βρεις και ακτινική ακόμα καλύτερα

PaNick67
06/06/2023, 14:42
Σενιορ, γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο. Δεν σε εμπαίζει κάποιος. (Η απάντηση σου στο μπολενο ήταν αφορμή για αυτό μου το σχόλιο).


Να δουμε λοιπόν τα φακτς;
Έχεις ένα παλιο μηχανάκι που και ως καινουριο, το συστημα των φρένων του δεν φώναζε άγκυρες, ωραία;
Το δοθεν λοιπόν μηχανάκι, σαν κάθε τι που γερναει, αρχίζει να το δείχνει. Δεν μπορείς να περιμενεις απο μια τρόμπα με τα ίδια τσιμουχακια/αξονακι επί 20+ βάλε χρόνια σε συνδυασμό με λαστιχενια μαρκουτσια (που είθισται τα μανουαλς να προτεινουν την αλλαγή των μετά από 2-4 χρόνια) και δίσκους με σχετική φθορά να ανταποκρίνονται σωστά. Αυτό είναι φαρτ στα μάτια μου.
Επίσης, συμπαθα με που δεν ξέρω το ιστορικό του κλρ σου, αλλά το παραπονο σου με τα της αξιοπιστίας του, δεν συνάδουν και πολυ με το όνομα που έχει χτίσει το μηχανάκι παγκοσμίως.
Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να στα έχει βγάλει όλα. Άλλο λέω.

Επισης αυτο δεν εβγαινει SM τοτε, εβγαινε;

Αν οχι ειναι μετατροπη, που σημαινει οτι η τρομπα εχει αλλες προδιαγραφες πιθανον και η δαγκανα που εχει σχεδιαστει για μικροτερο δισκο.

Φυσικα εχε στον νου οτι μια καινουργια μοτοσυκλετα φρεναρει καλυτερα απο μια 20ετιας και βαλε ( ιδιας κατηγοριας ε; ), κι ας ειναι Κινας, Ταιβα, ή Ζιμπαμπουε και ο λογος ειναι ενας: Εξελιξη.

toyar
06/06/2023, 14:45
πριν αλλαξεις το μισο μηχανακι γρασσαρε τον πειρο περιστροφης της μανετας και το σημειο που αυτη ακουμπαει και σπρωχνει τον αξονα της αντλιας
μετα κοιτα αν υπαρχει κιτ επισκευης της τρομπας

SeniorCanardo
06/06/2023, 14:47
Σενιορ, γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο. Δεν σε εμπαίζει κάποιος. (Η απάντηση σου στο μπολενο ήταν αφορμή για αυτό μου το σχόλιο).
Έλα ρε συ τι επιθετικός, έτσι κι αλλιώς συμπαθούμε @Bowleno, απλά τον τσίγκλισα, όπως με τσίγκλισε και αυτός για να γίνει τζέρτζελο.
Θα εκπλαγώ αν ο Μήτσος, στράβωσε και ένοιωσε ότι του την έπεσα.:confused:

Καρά Off topic Alert


Να δουμε λοιπόν τα φακτς;
Έχεις ένα παλιο μηχανάκι που και ως καινουριο, το συστημα των φρένων του δεν φώναζε άγκυρες, ωραία;
Το δοθεν λοιπόν μηχανάκι, σαν κάθε τι που γερναει, αρχίζει να το δείχνει. Δεν μπορείς να περιμενεις απο μια τρόμπα με τα ίδια τσιμουχακια/αξονακι επί 20+ βάλε χρόνια σε συνδυασμό με λαστιχενια μαρκουτσια (που είθισται τα μανουαλς να προτεινουν την αλλαγή των μετά από 2-4 χρόνια) και δίσκους με σχετική φθορά να ανταποκρίνονται σωστά. Αυτό είναι φαρτ στα μάτια μου.
.

Αυτό δεν είναι φαρτ, είναι φακτ, απλά καλό να είναι να το θυμόμαστε όλοι και να κάνουμε και καμιά υπόμνηση όταν θα έρθει η ώρα να προτείνουμε ξανά μηχανάκι 20 ετίας, σε κάποιον.
Ναι μεν, αλλά.
Τα είπα και πιο πάνω.



Επίσης, συμπαθα με που δεν ξέρω το ιστορικό του κλρ σου, αλλά το παραπονο σου με τα της αξιοπιστίας του, δεν συνάδουν και πολυ με το όνομα που έχει χτίσει το μηχανάκι παγκοσμίως.
Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να στα έχει βγάλει όλα. Άλλο λέω.

Καλά κάνεις και δεν το ξέρεις το ιστορικό, εδώ εγώ προσπαθώ να το ξεχάσω.
Το υπόλοιπο σχετίζεται με το κατά πόσο αναπαράγουμε κάτι σαν γνώση ή διαιωνίζουμε φήμες (καφενείο και λαϊκή παράδοση).
Και για να το ξεκαθαρίσω, για να μην επανέρχομαι, γιατί μοιάζει ότι έχεις μείνει στο σχόλιο μου περί "γιαπωνέζικης αξιοπιστίας".

Μια χαρά είναι το KLR, για αυτό που είναι και πιθανότατα να το ξανα-αγόραζα.
ΟΧΙ για αυτό που νομίζουν κάποιοι, ούτε για αυτό που θα ήθελαν κάποιοι, για αυτό ακριβώς που είναι, ένα μέτριο μηχανάκι, που κάνει τα πάντα μέτρια, αλλά τα κάνει.
Ο σχεδιασμός του έχει αδυναμίες, περισσότερες από αυτές γνωστές στους χρήστες αλλά και στην εταιρεία, που όμως δεν την συμφέρει για πολλούς λόγους να τις διορθώσει, όπως άλλωστε στα περισσότερα μοντέλα.
Η αξιοπιστία είναι έννοια που χωράει πολύ νερό και μπορεί να σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα.

Το άνοιξα, το έλυσα, το μέτρησα και το έδεσα από την αρχή.
Όχι άλλος, εγώ ο ίδιος, με τα χεράκια μου και τα ματάκια μου.
Οπότε δεν θα πω αυτό που διάβασα, αυτό που άκουσα και αυτό που μου μεταφέρθηκα από γνωστούς όταν έψαχνα τι να πάρω.
Και επιπλέον δεν μιλάω μόνο για το τι "έτυχε" στο δικό μου, μιλάω για ένα σύνολο γνώσης, που απέκτησα ζώντας με αυτό σχεδόν 6 χρόνια και μαθαίνοντας.
Αν πραγματικά υπήρχε έστω και ελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο μηχανάκι, θα καθόμουν και θα συγκέντρωνα ότι γνωρίζω σε ένα νήμα.

Γενικά έχω αλλεργία στο οπαδιλίκι, όποτε όταν βλέπω επιφανειακές, καφενειακές, οριακά αληθείς απόψεις να διατυπώνονται, προφανώς και θα πω τι γνώμη μου.
Ούτε τα "γιαπωνέζικα είναι bulletproof", ούτε "τα κινέζικα είναι φθηνά", ούτε "τα ευρωπαϊκά είναι κορυφαία".

Δεν είναι αυτό το ζητούμενο όμως τώρα και δεν ήταν εξ αρχής, απλά πολύ κουβέντα για ένα "πείραγμα".
Οπότε πάμε παρακάτω ή ας ανοίξουμε νέο θέμα.

Ήλπιζα ότι θα την γλίτωνα μόνο με σωληνάκια, τώρα πάμε για αλλαγή όλου του συστήματος. :bawl:

katsar
06/06/2023, 14:52
Φίλε δυστυχώς έκατσες πάνω στην κέντα που λένε.
Στα του θέματος , αφού όλα τα καθάρισες αν δεν στρώσει η αίσθηση με σωληνάκια άλλαξε όχημα.
Αυτά έχουν lowspecs από όπου και να τα πιάσεις ,υπάρχει κόσμος που όλα οκ αλλά υπάρχει και κόσμος που δεν τα θέλει ούτε τζάμπα.
Όπως έγραψες έκανες σέρβις τα καλάμια και πάλι @@.

Τα λέω αυτά γιατί είπες για ΚΤΜ,μόνος σου κάνεις τις επισκευές γενικά;
Αν ναι νομίζω είναι η καλύτερη ''φτηνή'' λύση,αφού θα το προσέχεις προσωπικά.
μπουρδέλο το ένα και το άλλο τουλάχιστον να ευχαριστιέσαι εργαλείο .

εδιτ στα οφτοπικ δεν νομίζω να είπε κάποιος φίλε μην πάρεις κούτα Vogue αλλά πάρε KLR650RR.
όταν κάποιος λέει έχω 1.500ε τι να του πεις πάρε,τουλάχιστον με τα Τζαπαν της εποχής έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πέσεις σε οκ μοτο.

o_gavros
06/06/2023, 14:58
Ολραη δεν.



Εγώ εξαρχής την τρόμπα σκέφτηκα.
Αν παίρνει ριμπιλντ, καλώς.
Αν όχι, αλλαχτη.
Ένα σωληνακι υψηλής σε μηχανουργειο θα κοστίσει κανα 20-25€.
Μαζί με σωστή τρόμπα, τότε σίγουρα θα δεις βελτίωση.

Επίσης, τα τσιμουχακια των εμβολων στη δαγκάνα, τα κοίταξες;

SeniorCanardo
06/06/2023, 17:27
Επισης αυτο δεν εβγαινει SM τοτε, εβγαινε;

Αν οχι ειναι μετατροπη, που σημαινει οτι η τρομπα εχει αλλες προδιαγραφες πιθανον και η δαγκανα που εχει σχεδιαστει για μικροτερο δισκο.

Φυσικα εχε στον νου οτι μια καινουργια μοτοσυκλετα φρεναρει καλυτερα απο μια 20ετιας και βαλε ( ιδιας κατηγοριας ε; ), κι ας ειναι Κινας, Ταιβα, ή Ζιμπαμπουε και ο λογος ειναι ενας: Εξελιξη.

Από όσο ξέρω βγαίναν κάποια τελευταία κομμάτια σε "και καλά SM" έκδοση από τις αντιπροσωπείες με 17", άλλη εξάτμιση και καμία άλλη αλλαγή, την εποχή που ήταν της μόδας τα SM.


Φίλε δυστυχώς έκατσες πάνω στην κέντα που λένε.
Στα του θέματος , αφού όλα τα καθάρισες αν δεν στρώσει η αίσθηση με σωληνάκια άλλαξε όχημα.
Αυτά έχουν lowspecs από όπου και να τα πιάσεις ,υπάρχει κόσμος που όλα οκ αλλά υπάρχει και κόσμος που δεν τα θέλει ούτε τζάμπα.
Όπως έγραψες έκανες σέρβις τα καλάμια και πάλι @@.

Τα λέω αυτά γιατί είπες για ΚΤΜ,μόνος σου κάνεις τις επισκευές γενικά;
Αν ναι νομίζω είναι η καλύτερη ''φτηνή'' λύση,αφού θα το προσέχεις προσωπικά.
μπουρδέλο το ένα και το άλλο τουλάχιστον να ευχαριστιέσαι εργαλείο .

Άσε που είμαι της άποψης πως όταν αρχίζεις να αλλάζεις πολλά στο μηχανάκι σου, τότε σίγουρα πήρες το λάθος μηχανάκι και είναι ώρα να πάρεις κάτι άλλο.



εδιτ στα οφτοπικ δεν νομίζω να είπε κάποιος φίλε μην πάρεις κούτα Vogue αλλά πάρε KLR650RR.
όταν κάποιος λέει έχω 1.500ε τι να του πεις πάρε,τουλάχιστον με τα Τζαπαν της εποχής έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πέσεις σε οκ μοτο.
Εξαρτάται!
Κατά περίπτωση μπορεί να είναι η πιο "σοφή" επιλογή για κάποιον, τελείως λάθος, για κάποιον άλλο.
Τις γενικότητες, τους αφορισμούς και τις ασάφειες δεν καταλαβαίνω.
Ο κύριος γνώμονας πρέπει να είναι πρώτα να καταλάβουμε, ποιος είναι αυτός που ρωτάει, τι ζητάει, τι δυνατότητες έχει και μετά να δώσουμε την απάντηση.



Ολραη δεν.



Εγώ εξαρχής την τρόμπα σκέφτηκα.
Αν παίρνει ριμπιλντ, καλώς.
Αν όχι, αλλαχτη.
Ένα σωληνακι υψηλής σε μηχανουργειο θα κοστίσει κανα 20-25€.
Μαζί με σωστή τρόμπα, τότε σίγουρα θα δεις βελτίωση.

Επίσης, τα τσιμουχακια των εμβολων στη δαγκάνα, τα κοίταξες;

Τις κοίταξα και τις καθάρισα και τις δύο, αλλά δεν τις έλυσα.

Συνοψίζω, για να μην γίνει σίριαλ.

1. Αλλάζω σωληνάκια και σίγουρα δοκιμάζω ένα άλλο τακάκι, τουλάχιστον μπροστά.

2. Λύσιμο τσεκάρισμα τρόμπες, αν δεν δω φώς με το (1).

3. Λύσιμο δαγκάνες, ανακατασκευή αν δεν δω πάλι φως με τα (1) και (2).

4. Πειράματα με άλλες τρόμπες και δαγκάνες αν δεν δω φως από κανένα από τα (1)(2)&(3).

5. Φόκο για να δω σίγουρα φως, αφού δεν θα έχω δει με τα (1)(2)(3) και (4).:bawl:

doctoras
06/06/2023, 17:56
για το "σκαλοπάτι" ενεργοποίησης υποψιάζομαι την δαγκάνα με τα εξαρτήματα της.
Αν συνέβαινε στην τρόμπα (αυτο το φαινόμενο) θα έχεις την αναλογη αίσθηση στο χέρι.

αν δε συμβαίνει τίποτα απο αυτά τότε τα σωληνάκια έπαθαν "αρτηριοσκλήρυνση"

*επίσης έχω δοκιμάσει και εγώ φτηνιάρικα τακάκια και το επιπεδο επιβράδυνσης αυξήθηκε καμια 20μέτρα παραπάνω με εντελώς στραμπουληγμένη αίσθηση


πάρτα μια απο την αρχή καθαρό κεφάλι και ξεκίνα απο τα λιγότερο κοστοβόρα όπως ένα δευτέρου κλιμακίου ευλαβικό καθάρισμα δαγκάνας και πήγαινε αναλογα

Bowleno
06/06/2023, 18:47
Έλα ρε συ τι επιθετικός, έτσι κι αλλιώς συμπαθούμε @Bowleno, απλά τον τσίγκλισα, όπως με τσίγκλισε και αυτός για να γίνει τζέρτζελο.
Θα εκπλαγώ αν ο Μήτσος, στράβωσε και ένοιωσε ότι του την έπεσα.:confused:

Καρά Off topic Alert


Ο Μήτσος (a.k.a Bowleno :lol: ) δεν τσιμπάει (όχι τόσο εύκολα, τουλάχιστον ) :D
Στα δια ταύτα:
Δεν αναφέρθηκα στο δικό σου μπουρδ...εεε παρταλ....εεε μηχανάκι τέλος πάντων :p Αυτό που είπα είναι ότι ΟΛΑ γερνάνε είτε καλά είτε άσχημα αλλά.... γερνάνε! Ο Πήγασος ήταν στα χέρια μου 11 χρόνια και άνετα θα έβγαζε άλλα τόσα αν δεν ήταν οι λόγοι που έχουν ήδη αναφερθεί στο σχετικό ποστ. Αν τον κρατούσα, σαφώς θα έπρεπε κι εγώ να βάλω το χέρι στην τσέπη (Πολύ βαθιά κιόλας).
και αυτό που έχω τώρα, σιγά μην αντέξει 20 χρόνια. Να σου πω όμως κάτι; στην ηλικία που είμαι, δεν με νοιάζει κιόλας.... ΕΞ ου, πήρα κάτι (σχετικά) φτηνό με (επίσης σχετική) αξιοπιστία, να με βγάλει (ει δυνατόν 5-7 χρόνια) χωρίς να πονοκεφαλιάζω, για να βγάλω τα (χαμηλού ύψους) γούστα μου χωρίς να υποβιβάσω τα υπόλοιπα ενδιαφέροντά μου.

Με λίγα λόγια: Senior.... πλΕρωνε.....:lol:

motojojo
06/06/2023, 18:51
Μου κάνει εντύπωση που γίνεται ντόρος για τα γύρω-γύρω αλλά για τα τακάκια τίποτα.

Μετά από όλα αυτά (υγρα, καθαρισμός δαγκανες) άφησες τα τακάκια ίδια;

Θα προσανατολιζόμουν στην αντικατάσταση τους.


Ούτε εγω ήμουν ευχαριστημένος από τα φρένα του μπαντιτ, άλλαξα υγρά και σωληνάκια (όχι λαστιχένια πάλι) και βελτιώθηκε η αίσθηση. Ο αδύνατος κρικος τώρα τα τακάκια που ενώ φαίνονται να έχουν ψωμί (ακόμα) είναι τα πρώτα που θα αντικατασταθούν σαν επόμενη βελτίωση. Και ανεξαρτήτως αποτελέσματος θα τελειώσει εκεί η ιστορία.

HelenKoR
06/06/2023, 19:10
Δοκίμασε πρώτα απ' όλα αυτό που είπε ο toyar μιας και είναι εύκολο και ανέξοδο.
Μου έχει τύχει σε μηχανάκι που είχε για χρόνια αφτερ μάρκετ μανέτα να έχει σχεδόν παρόμοια συμπεριφορά με αυτό που περιγράφεις, κι όταν έβαλα την μαμά μανέτα να είναι πάλι όλα καλά (και τελικά γλίτωσα την αγορά νέας τρομπας).
Αν βάλεις σωληνάκια υψηλής, έχω να προτείνω κάποιον στη Δυτική Αττική (αν σε βολεύει).
Αν δεν έλυσες τις δαγκάνες, τότε τι καθάρισες;

viper1
06/06/2023, 22:19
Αυτό που γράφει η Helen. Αν ανοίξεις τις δαγκάνες θα εκπλαγείς τι μούργα θα βγάλεις από μέσα.
Σωληνάκια υψηλής και φρόντισε τα ρεκόρ να είναι ανοξείδωτα και όχι αλουμινιου. Όσο για την τρόμπα κιτ επισκευής θα υπάρχει κατά πάσα πιθανότητα.
Και όπως έγραψαν και άλλοι τακάκια διαφορετικά θα αλλάξουν την απόδοση αλλά και την φθορά των δίσκων.

Bowleno
06/06/2023, 22:45
Ένα δίκιο το έχει η helen, όταν είχε προσφερθεί ο συμφορουμίτης S705 να μου αλλάξει τα υγρά στο μπροστινό του Πήγασου, δεν έμεινε σε αυτό μόνο, έλυσε την δαγκάνα και την καθάρισε επιμελώς! Εξεπλάγην, ομολογώ με την μπίχλα, βρώμα, μούργα, (ναι, όλα μαζί :lol: ) που είχε μέσα της και δεν φαινόταν! Του χρωστάω ακόμα :beer:

stefanos
06/06/2023, 23:23
Τα φτηνά πρώτα.
Σετ επισκευής δαγκάνες τρομπες.
Πήρα και κάτι μικρά hones για σούπερ καθαρισμό.
Γρασαρισμα γλυστρες υγρά φρένων και όλα γυρνάνε σε καινούργια κατάσταση.Τα υψηλής θα βελτιώσουν.
Από εκεί και πέρα όπου φτάνει η τσέπη σου.

billy84
07/06/2023, 10:23
Μια χαρά είναι το KLR, για αυτό που είναι και πιθανότατα να το ξανα-αγόραζα.
ΟΧΙ για αυτό που νομίζουν κάποιοι, ούτε για αυτό που θα ήθελαν κάποιοι, για αυτό ακριβώς που είναι, ένα μέτριο μηχανάκι, που κάνει τα πάντα μέτρια, αλλά τα κάνει.
Ο σχεδιασμός του έχει αδυναμίες, περισσότερες από αυτές γνωστές στους χρήστες αλλά και στην εταιρεία, που όμως δεν την συμφέρει για πολλούς λόγους να τις διορθώσει, όπως άλλωστε στα περισσότερα μοντέλα.
Η αξιοπιστία είναι έννοια που χωράει πολύ νερό και μπορεί να σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα.

Το άνοιξα, το έλυσα, το μέτρησα και το έδεσα από την αρχή.
Όχι άλλος, εγώ ο ίδιος, με τα χεράκια μου και τα ματάκια μου.
Οπότε δεν θα πω αυτό που διάβασα, αυτό που άκουσα και αυτό που μου μεταφέρθηκα από γνωστούς όταν έψαχνα τι να πάρω.
Και επιπλέον δεν μιλάω μόνο για το τι "έτυχε" στο δικό μου, μιλάω για ένα σύνολο γνώσης, που απέκτησα ζώντας με αυτό σχεδόν 6 χρόνια και μαθαίνοντας.
Αν πραγματικά υπήρχε έστω και ελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο μηχανάκι, θα καθόμουν και θα συγκέντρωνα ότι γνωρίζω σε ένα νήμα.

Γενικά έχω αλλεργία στο οπαδιλίκι, όποτε όταν βλέπω επιφανειακές, καφενειακές, οριακά αληθείς απόψεις να διατυπώνονται, προφανώς και θα πω τι γνώμη μου.
Ούτε τα "γιαπωνέζικα είναι bulletproof", ούτε "τα κινέζικα είναι φθηνά", ούτε "τα ευρωπαϊκά είναι κορυφαία".

Δεν είναι αυτό το ζητούμενο όμως τώρα και δεν ήταν εξ αρχής, απλά πολύ κουβέντα για ένα "πείραγμα".
Οπότε πάμε παρακάτω ή ας ανοίξουμε νέο θέμα.

Ήλπιζα ότι θα την γλίτωνα μόνο με σωληνάκια, τώρα πάμε για αλλαγή όλου του συστήματος. :bawl:



Θίγεις ένα πολύ σημαντικό ζήτημα που όντως αναπαράγεται στα φόρουμ εδώ και πάνω από μιάμιση δεκαετία. Όπως και πολλά άλλα φυσικά τα οποία είναι επίσης ''καφενειακού επιπέδου'' και πίστης παρά προσωπικές εμπειρίες και facts (τύπου οδήγησα το Χ μηχανάκι και το πλαίσιο και το ψαλίδι στρέβλωναν- εντάξει φίλε, πήγαινε τρέξε moto GP μην ταλαιπωρείσαι στην Επίδαυρο). Για το θέμα δεν έχω κάτι να προσθέσω καθώς θεωρώ ότι απαντήθηκε επαρκώς μέχρι στιγμής (εγώ θα ξεκινούσα από τα σωληνάκια πάντως λόγω παλαιότητας, τα Artrax είναι πολύ καλά τακάκια και τα δουλεύω χρόνια- δεν πιστεύω ότι ευθύνονται για αυτό που συμβαίνει, εννοείται μιλάμε όχι για οργανικά πάντα)

Ως ένας άνθρωπος όμως που είχε στην κατοχή του μοτοσυκλέτες από τις 3 εταιρείες του Big 4 (με πολλούς δικούς μου όμως να έχουν μοτοσυκλέτες της 4ης εταιρείας και να έχω δει με τα μάτια μου πράγματα) θα σου πω αυτό που έμαθα εγώ πληρώνοντας. Το Japan δε σημαίνει πως η αξιοπιστία είναι ίδια και για τις 4 εταιρείες, άσχετα αν αυτό έχει επικρατήσει στο ίντερνετ και το οποίο είχα πιστέψει ΚΑΙ εγώ μέχρι πριν κάποια χρόνια, αλλά πλήρωσα και έμαθα. Υπάρχουν διαφορές και μάλιστα μεγάλες, μην πέσεις στην ίδια παγίδα και εσύ και θεωρήσεις ότι είναι όλα τα Japan το ίδιο. Το έλεγα σε φίλο παλιότερα που είχε χάψει το παραμυθάκι, δε με πίστευε και γέλαγε. Τελικά έφερε το μηχανάκι με οδική ανατιναγμένο από τη Νορβηγία. Σήμερα ταξιδεύει ανατολικά με άσπρο NC700.:lol:

Προσοχή να μην παρεξηγηθεί αυτό που έγραψα. ΟΛΑ χαλάνε και έχουν τις φθορές τους, απλώς ΌΧΙ όλα στον ίδιο χρόνο και στην ίδια χρήση. Όποιος θέλει ακούει, όποιος δε θέλει να ακούσει πληρώνει και μαθαίνει όπως έκανα και εγώ.

OldMan
07/06/2023, 10:36
να μην σκοτωθούμε τζάμπα και βερεσέ.

Σιγα μωρη οσία Ματρωνα η Αναμαρτητος, που θα πας τζάμπα..:smokin:

SeniorCanardo
07/06/2023, 10:38
Δοκίμασε πρώτα απ' όλα αυτό που είπε ο toyar μιας και είναι εύκολο και ανέξοδο.
Μου έχει τύχει σε μηχανάκι που είχε για χρόνια αφτερ μάρκετ μανέτα να έχει σχεδόν παρόμοια συμπεριφορά με αυτό που περιγράφεις, κι όταν έβαλα την μαμά μανέτα να είναι πάλι όλα καλά (και τελικά γλίτωσα την αγορά νέας τρομπας).
Αν βάλεις σωληνάκια υψηλής, έχω να προτείνω κάποιον στη Δυτική Αττική (αν σε βολεύει).
Αν δεν έλυσες τις δαγκάνες, τότε τι καθάρισες;

Δαγκάνες όλη την εξωτερική μούργα.
Βγάζεις τακάκια.
Οδοντόβουρτσα, σαπουνόνερο, καθαριστικό φρένων και τρίψιμο.
Βγάλσιμο το έμβολο (έμβολα) μέχρι ένα σημείο, μέχρι το σημείο βασικά που δουλεύει, και εκεί καθάρισμα.
Έχεις την ευκαιρία να δεις αν δουλεύει σωστά το έμβολο, αν κολλάει, αν έχει τίποτα τσαμπουκάδες κλπ.
Προφανώς και δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση, είναι ένα γρήγορο πέρασμα και ένας πρώτος έλεγχος.
Προσωπικά συνεχίζω να ποντάρω τα χρήματα μου στα σωληνάκια, αλλά αφού με βάλατε στο τριπ, τα βλέπω όλα.

Ευχαριστώ για την πρόταση στην Δ.Αττική, αλλά μένω Σαλούγκα. ελπίζω να βρω κάποιον εδώ.:D
Αν έχουμε κάποιον δοκιμασμένο καλώς.


Τα φτηνά πρώτα.
Πήρα και κάτι μικρά hones για σούπερ καθαρισμό.
.

Για πες, για πες!

SeniorCanardo
07/06/2023, 10:42
Σιγα μωρη οσία Ματρωνα η Αναμαρτητος, που θα πας τζάμπα..:smokin:

Κρίμα τα νιάτα μου και την ομορφιά τότε!:bawl:

SeniorCanardo
07/06/2023, 11:05
Θίγεις ένα πολύ σημαντικό ζήτημα που όντως αναπαράγεται στα φόρουμ εδώ και πάνω από μιάμιση δεκαετία. Όπως και πολλά άλλα φυσικά τα οποία είναι επίσης ''καφενειακού επιπέδου'' και πίστης παρά προσωπικές εμπειρίες και facts (τύπου οδήγησα το Χ μηχανάκι και το πλαίσιο και το ψαλίδι στρέβλωναν- εντάξει φίλε, πήγαινε τρέξε moto GP μην ταλαιπωρείσαι στην Επίδαυρο). Για το θέμα δεν έχω κάτι να προσθέσω καθώς θεωρώ ότι απαντήθηκε επαρκώς μέχρι στιγμής (εγώ θα ξεκινούσα από τα σωληνάκια πάντως λόγω παλαιότητας, τα Artrax είναι πολύ καλά τακάκια και τα δουλεύω χρόνια- δεν πιστεύω ότι ευθύνονται για αυτό που συμβαίνει, εννοείται μιλάμε όχι για οργανικά πάντα)

Ως ένας άνθρωπος όμως που είχε στην κατοχή του μοτοσυκλέτες από τις 3 εταιρείες του Big 4 (με πολλούς δικούς μου όμως να έχουν μοτοσυκλέτες της 4ης εταιρείας και να έχω δει με τα μάτια μου πράγματα) θα σου πω αυτό που έμαθα εγώ πληρώνοντας. Το Japan δε σημαίνει πως η αξιοπιστία είναι ίδια και για τις 4 εταιρείες, άσχετα αν αυτό έχει επικρατήσει στο ίντερνετ και το οποίο είχα πιστέψει ΚΑΙ εγώ μέχρι πριν κάποια χρόνια, αλλά πλήρωσα και έμαθα. Υπάρχουν διαφορές και μάλιστα μεγάλες, μην πέσεις στην ίδια παγίδα και εσύ και θεωρήσεις ότι είναι όλα τα Japan το ίδιο. Το έλεγα σε φίλο παλιότερα που είχε χάψει το παραμυθάκι, δε με πίστευε και γέλαγε. Τελικά έφερε το μηχανάκι με οδική ανατιναγμένο από τη Νορβηγία. Σήμερα ταξιδεύει ανατολικά με άσπρο NC700.:lol:

Προσοχή να μην παρεξηγηθεί αυτό που έγραψα. ΟΛΑ χαλάνε και έχουν τις φθορές τους, απλώς ΌΧΙ όλα στον ίδιο χρόνο και στην ίδια χρήση. Όποιος θέλει ακούει, όποιος δε θέλει να ακούσει πληρώνει και μαθαίνει όπως έκανα και εγώ.

Εγώ το πάω και ένα βήμα παραπέρα και λέω, συζήτηση εξειδικευμένη για το εκάστοτε μοντέλο και όχι όλη την γκάμα της εταιρείας.
Ειδικά τώρα, που η παραγωγή είναι σκορπισμένη στα 4 σημεία του ορίζοντα, ακόμα και μέσα στην ίδια εταιρεία, δύναται να υπάρχουν τρελές διαφορές.

"Γιαφάπα" ΧΤΧ λέει, γιαπωνέζικο σκυλί.
Κινητήρας σχεδιασμένος και κατασκευασμένος στην Ιταλία.:bawl:
Μάστορα ξεκόλλα, Ευρωπαϊκό πήρες και δη Ιταλικό, αλλά δεν στο είπανε και το οπαδιλίκι καλά κρατεί.
Γαλάζια και πράσινα καφενεία που λέγαμε μικροί, λες και έχουμε μετοχές στις εταιρείες.

PaNick67
07/06/2023, 11:22
"Γιαφάπα" ΧΤΧ λέει, γιαπωνέζικο σκυλί.
Κινητήρας σχεδιασμένος και κατασκευασμένος στην Ιταλία.:bawl:
Μάστορα ξεκόλλα, Ευρωπαϊκό πήρες και δη Ιταλικό, αλλά δεν στο είπανε και το οπαδιλίκι καλά κρατεί.
Γαλάζια και πράσινα καφενεία που λέγαμε μικροί, λες και έχουμε μετοχές στις εταιρείες.

Εχει φιλος με 130.000 χλμ και τωρα προκειται να αλλαξει για 2η φορα δισκακια συμπλεκτη. Απο τα πρωτα που βγηκαν, ολα τα χρονια γυριζει στην πολη, χωρις θεματα πλην του TPS το οποιο φτιαχτηκε και δεν ξανα απασχολησε. Η συμπιεση του ακομα ειναι εντος οριων κατασκευαστη. Καποια στιγμη θα χρειαστει γενικη επισκευη αλλα τα λεφτα του τα εβγαλε 19 χρονια τωρα. Ο φιλος ομως αλλαζει λαδια καθε 3,5Κ χλμ με φιλτρο, αυστηρα.

Τα καλα ασταματουν εδω ομως.

Πλαστικα, για το αναθεμα, οι ακτινες σκουριασαν στα 5 χρονια, αναρτησεις ετσι κι ετσι. Αν βαλεις βαλιτσα και το φορτωνεις κοβει τις βασεις.

Ομως αλλο ειναι αυτο το μηχανακι και αλλο ενα ιδιο με τα μισα χιλιομετρα που αλλαξε 3 κατοχους και εισαι ο 4ος. Δεν ξερεις πως οδηγηθηκε, πως συντηρηθηκε, αν συντηρηθηκε, δεν ξερεις αν το εσκιζαν κρυο, αν εκανε σουζες συνεχεια, κλπ
Αν το παρεις και σου γεννησει ή σου βγαλει διαφορα, φιλε μου δεν φταιει η μηχανη. Φταιει η κακοποιηση, τα χρονια και η ασυντηρησια!

Γι' αυτο συμφωνω μεχρι τελειας με αυτα που εγραψες περι προτασεων 15ετιας και βαλε σε νεους στον χωρο.

stefanos
07/06/2023, 11:34
Για πες, για πες!

Τι να πω...
Ο καθένας με τα ελαττώματά του.
Αγοράζω κάτι και φτιάχνει η διάθεσή μου, έχω βάλει στο πενταετές και μια ανακατασκευή φρένων και στο xr και στο sh :rolleyes:.
Αυτά τα πουλάνε για καθαρισμό στις δαγκάνες https://www.pikounistools.gr/product/triftes-kulindron-3-podia-taiwan-f19-69/

katsar
07/06/2023, 13:58
"Γιαφάπα" ΧΤΧ λέει, γιαπωνέζικο σκυλί.
Κινητήρας σχεδιασμένος και κατασκευασμένος στην Ιταλία.:bawl:
Μάστορα ξεκόλλα, Ευρωπαϊκό πήρες και δη Ιταλικό, αλλά δεν στο είπανε και το οπαδιλίκι καλά κρατεί.
Γαλάζια και πράσινα καφενεία που λέγαμε μικροί, λες και έχουμε μετοχές στις εταιρείες.

Και το ΤΤ600R στην Ιταλία το έφτιαχναν και ήταν το μεγαλύτερο μπ@@ρδ@λο της Γιαμαπα ,ο κόσμος το σύγκρινε αναγκαστικά με τα παραδοσιακά ΧΤ600 σε θέμα αξιοπιστίας,έτσι βγαίνουν και οι φήμες ! :wave2:
Πάντως ήταν Ιταλικό σε ηλεκτρικά,καλώδια (-) αλλά και σε αναρτήσεις,φρένα,πλαίσιο (++) ;)

SeniorCanardo
07/06/2023, 15:10
Εμ, αυτό λέω και αν θες υπάρχουν και ποιο εξωτικά παραδείγματα.

Fantic, Ιταλική, με κινητήρες σε κάποια μοντέλα Yamaha (με μόντες όμως στου κινητήρες και στα περιφερειακά), αγόρασε από την Yamaha-Europe την επίσης Ιταλική Minarelli (αυτή που λέγαμε πιο πάνω), για να φτιάχνει τους δικούς της κινητήρες στην Ιταλία, που μέχρι στιγμής τους κατασκεύαζε για αυτήν η Zongshen στην Κίνα.

Αει, πες μου εσύ όταν καβαλάς FANTIC από ποια χώρα είναι.:bawl:

nauagios
07/06/2023, 17:10
Τα πρώτα 660 ήταν minarelli. Με τα έγιναν αυστριακα Rotax. Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειροτερο

SeniorCanardo
07/06/2023, 18:41
Τα πρώτα 660 ήταν minarelli. Με τα έγιναν αυστριακα Rotax. Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειροτερο

Νομίζω τα μπερδεύεις.
Τα πρώτα Aprilia Pegaso(94-97) φορούσαν Rotax και μετά τον ίδιο minarelli με τα Yamaha.
Yamaha μοντέλο με Rotax, δεν θυμάμαι είναι η αλήθεια.

nauagios
07/06/2023, 21:31
Μπορεί να μπερδεύω το αν ήταν πρώτα minarelli και μετά rotax ή το αντίθετο. Αλλά μου το είπε φίλος που έχει αντιπροσωπεία service yamaha εξουσιοδοτημενο. Τόσο λάθος να κατάλαβα?

Bowleno
08/06/2023, 01:41
Τα πρώτα 660 ήταν minarelli. Με τα έγιναν αυστριακα Rotax. Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειροτερο

Ανάποδα τα λες....τα πρώτα ήταν Rotax και τα τελευταία με minarelli, ίδιο με του ΧΤΧ.

Ισχύει ότι είπε ο senior

dankannn
08/06/2023, 14:39
SeniorCanardo απαντάς μόνος σου στα ζητήματα σου, άλλο αν δεν θες να βάλεις το χέρι στην τσέπη.
Αυτά στα λέω με κάθε καλή διάθεση και χωρίς καμιά ειρωνεία.
Σωληνάκια 20 ετών ? Θα μπαλωναρουν 100%
Oring στις δάγκανες θα είναι εντελώς ξερές , έβγαλα τις δίκες μου και ξέρω.
ΚΙΤ τρόμπας ? Αν δεν έχεις αλλάξει ποτέ θα θέλει και αυτό αλλαγή και τέλος τα χειροτέρα τακάκια ARTRAX

SeniorCanardo
08/06/2023, 15:44
SeniorCanardo απαντάς μόνος σου στα ζητήματα σου, άλλο αν δεν θες να βάλεις το χέρι στην τσέπη.
Αυτά στα λέω με κάθε καλή διάθεση και χωρίς καμιά ειρωνεία.
Σωληνάκια 20 ετών ? Θα μπαλωναρουν 100%
Oring στις δάγκανες θα είναι εντελώς ξερές , έβγαλα τις δίκες μου και ξέρω.
ΚΙΤ τρόμπας ? Αν δεν έχεις αλλάξει ποτέ θα θέλει και αυτό αλλαγή και τέλος τα χειροτέρα τακάκια ARTRAX

Ναι συνήθως τα απαντάω μόνος μου , αν και γράφτηκαν ενδιαφέροντα πράγματα και εδώ και σε προσωπικά μηνύματα.
Νταξ το χέρι μόνιμα στην τσέπη είναι με το "αξιόπιστο", λίγα πάνω λίγα κάτω, δεν θα φτωχύνουμε, ούτε και θα πλουτίσουμε.
Ωστόσο είναι ωραία κοινωνική καταγραφή, που η κουβέντα για την μοτοσυκλέτα, γυρίζει όλο και περισσότερο γύρω από τα φράγκα.

Κατά τα άλλα όταν ρωτάω προσωπικά κάτι, είναι δομημένο με τέτοιο τρόπο και τέτοιο σκεπτικό ώστε να βοηθά και κάποιον άλλο στο μέλλον, για αυτό και σχεδόν ποτέ δεν αναφέρω εξ' αρχής το μοντέλο.
Δεν θέλω να είναι εξειδικευμένο σε εμένα, να πάρω την απάντηση και να την μπουλάρω.
Φόρουμ είναι, δεν είναι γραμμή τεχνική βοήθειας μοτοσυκλετισή 24/7.
Οπότε κουβέντα κάνουμε και δη debugging, που λένε και οι προγραμματιστάδες.
Έχουμε ένα θεματάκι, πως το λύνουμε, με ποια σειρά;
Τα αλλάζουμε όλα δε μΕ λέει τίποτα.

Κατά τα άλλα, κοτσάρω μια 4πίστονη beringer, με σωληνάκια HEL και Brembo τρόμπα. all problem solved, ποστάρω και στο "τι έκανα με/για το παρτάλι μου σήμερα", τσιμπάω και ίσα με 4 βρουμ.:bawl:

Χαβαλέ παρεϊστικο κάνω, μην παρεξηγηθώ.
:beer:

dankannn
08/06/2023, 15:57
Ναι συνήθως τα απαντάω μόνος μου , αν και γράφτηκαν ενδιαφέροντα πράγματα και εδώ και σε προσωπικά μηνύματα.
Νταξ το χέρι μόνιμα στην τσέπη είναι με το "αξιόπιστο", λίγα πάνω λίγα κάτω, δεν θα φτωχύνουμε, ούτε και θα πλουτίσουμε.
Ωστόσο είναι ωραία κοινωνική καταγραφή, που η κουβέντα για την μοτοσυκλέτα, γυρίζει όλο και περισσότερο γύρω από τα φράγκα.

Κατά τα άλλα όταν ρωτάω προσωπικά κάτι, είναι δομημένο με τέτοιο τρόπο και τέτοιο σκεπτικό ώστε να βοηθά και κάποιον άλλο στο μέλλον, για αυτό και σχεδόν ποτέ δεν αναφέρω εξ' αρχής το μοντέλο.
Δεν θέλω να είναι εξειδικευμένο σε εμένα, να πάρω την απάντηση και να την μπουλάρω.
Φόρουμ είναι, δεν είναι γραμμή τεχνική βοήθειας μοτοσυκλετισή 24/7.
Οπότε κουβέντα κάνουμε και δη debugging, που λένε και οι προγραμματιστάδες.
Έχουμε ένα θεματάκι, πως το λύνουμε, με ποια σειρά;
Τα αλλάζουμε όλα δε μΕ λέει τίποτα.

Κατά τα άλλα, κοτσάρω μια 4πίστονη beringer, με σωληνάκια HEL και Brembo τρόμπα. all problem solved, ποστάρω και στο "τι έκανα με/για το παρτάλι μου σήμερα", τσιμπάω και ίσα με 4 βρουμ.:bawl:

Χαβαλέ παρεϊστικο κάνω, μην παρεξηγηθώ.
:beer:

:) Εγω θα εβαζα σωληνακια και oring , τα ARTRAX τα εβαλα σε TRANSALP 700 και τα εβγαλα μετα απο λιγο

SeniorCanardo
08/06/2023, 16:33
:) Εγω θα εβαζα σωληνακια και oring , τα ARTRAX τα εβαλα σε TRANSALP 700 και τα εβγαλα μετα απο λιγο

Να πω την αμαρτία μου τα ARTRAX, εμένα δεν μου άρεσαν, αλλά άρεσαν στον @billy84 και τα πρότεινε άφοβα και ο "Αναλωσάς" μου.
Ο λόγος του Μπίλυ μετράει όποτε μπήκα σε σκέψεις.
Από την άλλη ούτε τα EBC μου άρεσαν.
Μού άρεσαν όμως τα ferodo-platinum που φορούσα, αν και "σφύριζαν" στα φανάρια και βγαίνανε οι "κομμώτριες" και κοίταζαν.
Αυτά βέβαια ο μηχανικός, που το είδε όταν ήταν να το αγοράσω, μου είπε "Καλό είναι το μηχανάκι! Πάρτο! Μόνο μ@λ@κία τακάκια φοράει, άλλαξε τα". :bawl:

ΟΚ , καταλαβαίνω εξαρτάται, από το μηχανάκι, τα κιλά, από το πως και που το πας κλπ κλπ.
Καλό είναι που ακούγονται γνώμες.

DoctoR_k6
08/06/2023, 19:00
Dunlopad ή SBS?
Για δοκίμασε.

kostaskk
08/06/2023, 21:24
Καταρχήν πάρε όλο το σύστημα από την αρχή με το μάτι σιγά σιγά, πχ αν έχει φαγωθεί η μανέτα η το αξονακι της, και την πατάς και στην μισή διαδρομή δεν πιέζει το αξονακι τρομπας,βρήκες τι φταίει,, αν πατώντας δυνατά το φρένο βλέπεις το σωληνάκι να φουσκώνει κάπου,, ξανά εξαέρωση, ξανά υγρά φρένου που μπορεί να έχουν πάρει υγρασία. Αλλαγή σωληνάκια, ίσως και αν έπαιρνες όλο το σύστημα μεταχειρισμένο σε καλή κατασταση, και πάλι θα έχει μέτρια φρένα στην καλητερη, και καινούρια μέτρια έχουν,, αλλιώς brembo από κάνα ktm640

billy84
09/06/2023, 08:20
Να πω την αμαρτία μου τα ARTRAX, εμένα δεν μου άρεσαν, αλλά άρεσαν στον @billy84 και τα πρότεινε άφοβα και ο "Αναλωσάς" μου.
Ο λόγος του Μπίλυ μετράει όποτε μπήκα σε σκέψεις.
Από την άλλη ούτε τα EBC μου άρεσαν.
Μού άρεσαν όμως τα ferodo-platinum που φορούσα, αν και "σφύριζαν" στα φανάρια και βγαίνανε οι "κομμώτριες" και κοίταζαν.
Αυτά βέβαια ο μηχανικός, που το είδε όταν ήταν να το αγοράσω, μου είπε "Καλό είναι το μηχανάκι! Πάρτο! Μόνο μ@λ@κία τακάκια φοράει, άλλαξε τα". :bawl:

ΟΚ , καταλαβαίνω εξαρτάται, από το μηχανάκι, τα κιλά, από το πως και που το πας κλπ κλπ.
Καλό είναι που ακούγονται γνώμες.



Τα τακάκια ίδιας κατηγορίας πολύ σπάνια έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους σε όλες τις μάρκες. Σίγουρα μετράει και σε τι κατάσταση είναι το σύστημα φρένων βέβαια. Δηλαδή σε μοτοσυκλέτα με καλά φρένα δε θα δεις μεγάλες διαφορές από το τακάκι (πάντα μιλάμε για ίδια κατηγορία πχ HH). Πολλές φορές όμως είναι και θέμα αίσθησης, δηλαδή ένα τακάκι μπορεί να σου φαίνεται πως έχει αρχικό δάγκωμα στην αρχή αλλά με την πάροδο των km το συνηθίζεις και συνειδητοποιείς πως δεν έκανε τη διαφορά εξ'αρχής.

Πχ αναφέρω ένα παράδειγμα από προσωπική εμπειρία. Παλιότερα σε R1 μόλις είχα βάλει τα εξαιρετικά dunlopad που λέει ο Doctor είχα δει διαφορά συγκριτικά με τα μαμά ή νόμιζα ότι είχα δει λόγω αρχικού δαγκώματος. Με την πάροδο όμως των km κάτι μου έλειπε όπως μου έλειπε πριν ξεκινήσω να πειραματίζομαι. Τελικά έβαλα μια τρόμπα φρένου και είδα το φως. Μετά ξαναέβαλα κάποια στιγμή μαμά τακάκια που είχα βρει σε προσφορά και δεν είχα κανένα θέμα. Αργότερα πάλι Dunlopad και όλα οκ. Το σύστημα φρένων όμως δούλευε όπως έπρεπε.

Συνοψίζοντας δεν υπάρχει τακάκι ίδιας κατηγορίας το οποίο θα λύσει προβλήματα και αν το πιστεύει κάποιος αυτό είναι καθαρά θέμα Placebo effect. Να αναφέρω φυσικά κάτι χιουμοριστικό αλλά αληθινό, η μοτοσυκλέτα σου είναι KLR650 και η δική μου NC700, πόσο φρένο να χρειάζονται?:lol:

DoctoR_k6
09/06/2023, 08:32
Τα τακάκια ίδιας κατηγορίας πολύ σπάνια έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους σε όλες τις μάρκες. Σίγουρα μετράει και σε τι κατάσταση είναι το σύστημα φρένων βέβαια. Δηλαδή σε μοτοσυκλέτα με καλά φρένα δε θα δεις μεγάλες διαφορές από το τακάκι (πάντα μιλάμε για ίδια κατηγορία πχ HH). Πολλές φορές όμως είναι και θέμα αίσθησης, δηλαδή ένα τακάκι μπορεί να σου φαίνεται πως έχει αρχικό δάγκωμα στην αρχή αλλά με την πάροδο των km το συνηθίζεις και συνειδητοποιείς πως δεν έκανε τη διαφορά εξ'αρχής.

Πχ αναφέρω ένα παράδειγμα από προσωπική εμπειρία. Παλιότερα σε R1 μόλις είχα βάλει τα εξαιρετικά dunlopad που λέει ο Doctor είχα δει διαφορά συγκριτικά με τα μαμά ή νόμιζα ότι είχα δει λόγω αρχικού δαγκώματος. Με την πάροδο όμως των km κάτι μου έλειπε όπως μου έλειπε πριν ξεκινήσω να πειραματίζομαι. Τελικά έβαλα μια τρόμπα φρένου και είδα το φως. Μετά ξαναέβαλα κάποια στιγμή μαμά τακάκια που είχα βρει σε προσφορά και δεν είχα κανένα θέμα. Αργότερα πάλι Dunlopad και όλα οκ. Το σύστημα φρένων όμως δούλευε όπως έπρεπε.

Συνοψίζοντας δεν υπάρχει τακάκι ίδιας κατηγορίας το οποίο θα λύσει προβλήματα και αν το πιστεύει κάποιος αυτό είναι καθαρά θέμα Placebo effect. Να αναφέρω φυσικά κάτι χιουμοριστικό αλλά αληθινό, η μοτοσυκλέτα σου είναι KLR650 και η δική μου NC700, πόσο φρένο να χρειάζονται?:lol:

Μπιλ το κακο με τα φρενα ειναι οτι αλλαζοντας κατι κ παιρνοντας αυτο το εξτρα μετα θες κ κατι παραπανω.
Καλομαθαινει η γρια στα συκα που λενε.
Αν αλλαξες εσυ τρομπα στο Ρ1 που κατα γενικη ομολογια ειχε πολυ καλη τρομπα αλλα κ δαγκανες (πχ με Σουζουκι) τι να πουνε κ αλλοι. :lol:
Για εμενα θελει κιτακι η τρομπα ωστε να δουλευει στο επιπεδο που μπορει κ σιγουρα καθαρισμα δαγκανες με σωληνακι υψηλης.
Στα τακακια θα την βρεις την ακρη μετα. Ειναι κ θεμα οδηγου κ τροπου οδηγησης.

Εδω θυμαμαι να εχω αλλαξει σε DT125 (που ειχε την αθλια μονοεμβολη η Yamapa) σωληνακι υψηλης κ ειδα χαοτικη διαφορα.
Πηγα στη Σπυρου Πατση με το μαμα στο χερι κ μετα απο 1,5 ωρα ειχα ενα καινουριο με ουτε 15-20ε αν θυμαμαι καλα.
Μετα παιζεις με τακακια κλπ κλπ.

SeniorCanardo
09/06/2023, 09:49
@billy84 & @DoctoR_k6.
Αμφότεροι σωστοί.
Λύνω το ΣΚ και βλέπουμε.
Πάμε για σωληνάκια και αλλαγή μπροστινό τακάκι έτσι κι αλλιώς, δαγκάνες καθάρισμα, ίσως και αλλαγή όλη την τρόμπα με άλλη.


Να αναφέρω φυσικά κάτι χιουμοριστικό αλλά αληθινό, η μοτοσυκλέτα σου είναι KLR650 και η δική μου NC700, πόσο φρένο να χρειάζονται?:lol:

Τι εννοείς φίλε, δε σε πιάνω;
Δεν είναι καλό το ΚουΛουΡι;:bawl:

Πέρα από την πλάκα το πρόβλημα μου είναι, ότι μη γραμμικό φρένο σε συνδυασμό με το γυαλί της "Σαλούγκας" και τους χαζοβιόληδες με το κινητό "ανα χείρας" είναι ταμάμ για να χάνεις το μπροστινό και να ρίχνεις ξάπλες.

panavour
09/06/2023, 10:21
Ότι και να κάνεις "γέρικο σκυλί δεν μαθαίνει νέα κόλπα"
Αμερικάνικη παροιμία.
Το κουλούρι ποτέ δεν είχε ιδιαίτερα φρένα.Στον μέσο όρο της κατηγορίας του ήταν.
Ποσω μάλλον τώρα πού είναι γερασμένο.Μην περιμένεις λοιπόν θαύματα.

νεοσσός
09/06/2023, 10:26
Το αρχικό δάγκωμα στα φρένα σού δίνει αρχικά θετική εντύπωση, διότι αισθάνεσαι τη δύναμη. Πιέζεις λίγο τη μανέτα και αισθάνεσαι ακαριαία μεγάλη επιβράδυνση.

Αυτή η αίσθηση δεν είναι ενδεικτική της δυνατότητας πέδησης της μοτοσυκλέτας. Θεωρώ πιο σημαντική την προοδευτική λειτουργία, παρά την απόλυτη δύναμη. Η προοδευτικότητα αφενός δίνει στην ανάρτηση και στο λάστιχο τον απαραίτητο χρόνο για τη συμπίεσή τους, ώστε να βελτιστοποιηθεί η πέδηση, αφετέρου βοηθάει τον οδηγό να φρενάρει με ελεγχόμενο τρόπο και όχι απότομο που θα τον αιφνιδιάσει.

Κλασσικά εξαιρούνται πολύ έμπειροι οδηγοί που γνωρίζουν πώς να ελέγξουν ένα λιγότερο προοδευτικό κύκλωμα φρένων.

Όταν οδηγώ ποδήλατο με υδραυλικά δισκόφρενα και μετά ανέβω στη μοτοσικλέτα, αισθάνομαι τα φρένα της λιγότερο ισχυρά. Ξέρω όμως πολύ καλά πως η απόσταση ακινητοποίησης είναι πολύ μικρότερη με τη μοτοσικλέτα, παρόλο που είναι πιο βαριά.

billy84
09/06/2023, 10:45
Μπιλ το κακο με τα φρενα ειναι οτι αλλαζοντας κατι κ παιρνοντας αυτο το εξτρα μετα θες κ κατι παραπανω.
Καλομαθαινει η γρια στα συκα που λενε.
Αν αλλαξες εσυ τρομπα στο Ρ1 που κατα γενικη ομολογια ειχε πολυ καλη τρομπα αλλα κ δαγκανες (πχ με Σουζουκι) τι να πουνε κ αλλοι. :lol:
Για εμενα θελει κιτακι η τρομπα ωστε να δουλευει στο επιπεδο που μπορει κ σιγουρα καθαρισμα δαγκανες με σωληνακι υψηλης.
Στα τακακια θα την βρεις την ακρη μετα. Ειναι κ θεμα οδηγου κ τροπου οδηγησης.

Εδω θυμαμαι να εχω αλλαξει σε DT125 (που ειχε την αθλια μονοεμβολη η Yamapa) σωληνακι υψηλης κ ειδα χαοτικη διαφορα.
Πηγα στη Σπυρου Πατση με το μαμα στο χερι κ μετα απο 1,5 ωρα ειχα ενα καινουριο με ουτε 15-20ε αν θυμαμαι καλα.
Μετα παιζεις με τακακια κλπ κλπ.


Οι 6πιστονες πράγματι ήταν πολύ καλές, αντικειμενικά όχι όμως και κάτι που έκανε τη διαφορά+ το έξτρα βάρος τους για αυτό και στο R1 του 2015 δεν ξαναμπήκαν ποτέ. Γενικά είχε καλά φρένα αλλά οκ το καλό πάντα παίρνει βελτίωση!

Για μένα το τακάκι είναι όπως τα λάστιχα. Πολύ placebo effect. Αν βάλεις αγωνιστικό θα έχεις ασύλληπτο δάγκωμα αλλά θέλει πίστα να το κρατάς ζεστό. Πόση διαφορά έχουν τα αγωνιστικά μεταξύ τους? Κλάιν μάιν θα πω. Το ίδιο και τα ΗΗ των σοβαρών εταιρειών. Το ίδιο και τα λάστιχα. Αν βάλεις γόμα είναι γόμα, σιγά τις διαφορές που υπάρχουν στην ίδια κατηγορία. Ουσιαστικά όταν αλλάζεις κατηγορία ξεκινάνε οι σοβαρές διαφορές πχ τουριστικό-σπορ-γόμα-σλικ και πάει λέγοντας.

Εννοείται βέβαια όπως λες είναι και θέμα προτίμησης και οδηγικού στυλ. Αλλά οκ δε θα μεταμορφωθεί κανένα μηχανάκι βάζοντας GP racer από Racetech RR ούτε αλλάζοντας τακάκι από Ferodo HH σε dunlopad ΗΗ. Οι μεγάλες διαφορές έρχονται μόνο με ριζοσπαστικές αλλαγές τύπου δίσκοπλακας, τρόμπας και δαγκάνας.

katsar
09/06/2023, 11:07
Εγώ πάντως στην δικιά μου που άλλαξα κάποια από αυτά (δαγκανες από R1,σωληνάκια ) ναι μεν έχω ''απόλυτα'' φρένα που δεν έχουν καμία σχέση με πριν ΑΛΛΑ είναι πολύ ισχυρά τελικά σε σημείο που αν ξεχαστώ και πιέσω λίγο πιο πολύ ή πολύ απότομα
το μπροστά θα μπλοκάρει για πλάκα. Τα λες και επικίνδυνα ειδικά σε δρόμους όπως η Ακρωτηρίου στην Πάτρα :cry:
Βέβαια όταν φρενάρω με ταχύτητες 130-140+ η μηχανή σταματάει όπως πρέπει , πριν ήθελε αλεξίπτωτο.

Bowleno
09/06/2023, 11:53
Εγώ, πάντως, ακόμα αναπολώ το Θειικό εμπρός φρένο του Πήγασου και ας μην είχε ABS....

billy84
09/06/2023, 11:56
Εγώ πάντως στην δικιά μου που άλλαξα κάποια από αυτά (δαγκανες από R1,σωληνάκια ) ναι μεν έχω ''απόλυτα'' φρένα που δεν έχουν καμία σχέση με πριν ΑΛΛΑ είναι πολύ ισχυρά τελικά σε σημείο που αν ξεχαστώ και πιέσω λίγο πιο πολύ ή πολύ απότομα
το μπροστά θα μπλοκάρει για πλάκα. Τα λες και επικίνδυνα ειδικά σε δρόμους όπως η Ακρωτηρίου στην Πάτρα :cry:
Βέβαια όταν φρενάρω με ταχύτητες 130-140+ η μηχανή σταματάει όπως πρέπει , πριν ήθελε αλεξίπτωτο.


Αυτό είναι ένα από τα προβλήματα όντως. Χρειάζεται περισσότερο σφίξιμο το μπροστινό ώστε να μη βυθίζεται τόσο.

karellen
09/06/2023, 14:35
Εγώ, πάντως, ακόμα αναπολώ το Θειικό εμπρός φρένο του Πήγασου και ας μην είχε ABS....
Ο Πήγασος φόραγε brembo 4πιστονες, σαν του ΧΤ

Κι εμένα είχε υδροχλωρικό φρένο. :D

Bowleno
09/06/2023, 16:37
Ο Πήγασος φόραγε brembo 4πιστονες, σαν του ΧΤ

Κι εμένα είχε υδροχλωρικό φρένο. :D

4πίστονη Brembo, 320 m.m. ημίπλευστη δισκόπλακα και τρόμπα της ίδιας (δεν θυμάμαι διαστάσεις) κορυφαίος συνδυασμός για την κατηγορία του.
Το πίσω, αν και της ίδιας εταιρίας, απλώς αναίσθητο :lol:

νεοσσός
09/06/2023, 17:42
Αυτό που περιγράφεις πλεονεκτεί στην περίπτωση που οδηγείς με 130 km/h δικάβαλο φορτωμένο μοτοσακό, με καλά λάστιχα, σε κατηφόρα μεγάλης κλίσης με καλή άσφαλτο, με δυνατό ούριο άνεμο και δεις ξαφνικά μπροστά σου κομβόι από ενήλικες καμήλες. Διαφορετικά, καλύτερα να έχεις τα φρένα του Voge σου με το ABS.

STF
10/06/2023, 13:49
Εξαιρετικά φρένα δε πρόκειται να δεις ποτέ, αφού και καινούριο δεν είχε.
Όμως είναι εύκολο να δεις αποδεκτά φρένα... η λύση είναι απλή και είναι αυτή που αναφέρει το service manual της μηχανής (όπως και κάθε άλλης μηχανής).

1. Καθαρισμός στα πάντα (έμβολα/δαγκάνες). Αφού λες πως τα έχεις κάνει είναι ΟΚ.
2. Γρασάρισμα σε πίρο/μανέτα. Πρέπει να γίνει.
3. Αντικατάσταση στο σωληνάκι φρένων (έχουν περάσει 16 χρόνια από τότε που έπρεπε να έχει γίνει). Πρέπει να γίνει.
4. Νέα τακάκια και νέος δίσκος. Αν είναι απαραίτητο που πιθανά να είναι αν υπερτιμάς την κατάσταση του δίσκου.
5. Μετά από 20 χρόνια χρήσης θεωρώ απαραίτητη και την αλλαγή στα τσιμουχάκια.

Αυτά τα περιγράφουν τα service manual και είναι απαραίτητο να γίνονται. Δεν βλέπω τίποτα στο θέμα που σε απασχολεί το οποίο να έχει οποιαδήποτε σχέση με την αξιοπιστία μιας μοτοσυκλέτας, είτε είναι Japan, είτε Deutschland είτε Italia.... και δεν έχει σχέση και με το αν ήταν XT660 (ταπεινό) ή R1200GS (premium). Πρόκειται για σύστημα που έχει συγκεκριμένο ορίζοντα χρόνου καλής λειτουργίας και απαιτήσεις συντήρησης. Ότι έχεις κάνει καλώς το έχεις κάνει, ότι δεν έχεις κάνει πρέπει να γίνει και νομίζω πως θα δεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

SeniorCanardo
12/06/2023, 10:42
Εξαιρετικά φρένα δε πρόκειται να δεις ποτέ, αφού και καινούριο δεν είχε.
Όμως είναι εύκολο να δεις αποδεκτά φρένα... η λύση είναι απλή και είναι αυτή που αναφέρει το service manual της μηχανής (όπως και κάθε άλλης μηχανής).
Δυστυχώς όχι η απάντηση δεν βρίσκεται στο service manual, γιατί η ερώτηση δεν ήταν "πως κάνουμε συντήρηση στα φρένα".
Προφανώς και δεν χρειάζονταν να ανοίξω νέο θέμα για αυτό.
Ίσως να μην διάβασες από την αρχή.|
Πολύ έξυπνος δεν είμαι, πολύ όμορφος δεν είμαι, πολύ γλιιιηγορός σίγουρα δεν είμαι, αλλά τόσο ώστε να ανοίξω ένα manual με κόφτει.:D

Πάμε παρακάτω και το κάνω τάληρα.
Αν απλοποιημένα θεωρήσουμε ότι το σύστημα πέδησης αποτελείται από 3 διακριτά τμήματα μεταξύ τους, τρόμπα, σωληνάκι(α), δαγκάνα και έχουμε το προαναφερθέν σύμπτωμα, ποιο, πως και γιατί, ευθύνεται περισσότερο ή αν υπάρχει αλληλοεπικάλυψη αιτιών και συμπτωμάτων, (κατά προτίμηση και με μια σύντομη αιτιολόγηση.)
Έχω περιγράψει αναλυτικά το τι έχει προηγηθεί, τα συμπτώματα και το πρόβλημα.
Οι δικιές μου φτωχές ομολογουμένως γνώσεις με οδήγησαν στο συμπέρασμα, ότι ο βασικός προβληματικός παράγοντας είναι τα μαρκούτσια, τα οποία "μπαλωνάρουν" μέχρι ένα σημείο και από εκεί και πέρα εφόσον δεν έχουν άλλη ελαστικότητα, αρχίζει η πίεση να μεταφέρεται στο υγρό, ως όφειλε.




1. Καθαρισμός στα πάντα (έμβολα/δαγκάνες). Αφού λες πως τα έχεις κάνει είναι ΟΚ.
2. Γρασάρισμα σε πίρο/μανέτα. Πρέπει να γίνει.
3. Αντικατάσταση στο σωληνάκι φρένων (έχουν περάσει 16 χρόνια από τότε που έπρεπε να έχει γίνει). Πρέπει να γίνει.
4. Νέα τακάκια και νέος δίσκος. Αν είναι απαραίτητο που πιθανά να είναι αν υπερτιμάς την κατάσταση του δίσκου.
5. Μετά από 20 χρόνια χρήσης θεωρώ απαραίτητη και την αλλαγή στα τσιμουχάκια.
Ωραία, δομημένη πρόταση.:a013:
1,2, Έχουν γίνει.
3 Δρομολογείται για μέσα στην βδομάδα.
4 Νεός δίσκος όχι, βάση manual είναι ΟΚ, τακάκι μπροστά σίγουρα, ίσως και πίσω.
5. Βλέπε παρακάτω.
Είναι κωμικοτραγικό, ότι όλοι θεωρήσαμε ως δεδομένο ότι κανένας από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες δεν άλλαξε κάτι από τα παραπάνω.:lol:




Αυτά τα περιγράφουν τα service manual και είναι απαραίτητο να γίνονται. Δεν βλέπω τίποτα στο θέμα που σε απασχολεί το οποίο να έχει οποιαδήποτε σχέση με την αξιοπιστία μιας μοτοσυκλέτας, είτε είναι Japan, είτε Deutschland είτε Italia.... και δεν έχει σχέση και με το αν ήταν XT660 (ταπεινό) ή R1200GS (premium). Πρόκειται για σύστημα που έχει συγκεκριμένο ορίζοντα χρόνου καλής λειτουργίας και απαιτήσεις συντήρησης. Ότι έχεις κάνει καλώς το έχεις κάνει, ότι δεν έχεις κάνει πρέπει να γίνει και νομίζω πως θα δεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Το θέμα για τα γιαπωνέζικα ήταν ένα παράλληλο σχόλιο το οποίο αφορούσε, στον καφενειακό μύθο, πως τα γιαπωνέζικα είναι φτιαγμένα από Κρυπτονίτη (ακόμα και όταν δεν είναι πραγματικά γιαπωνέζικα, αλλά μεταμφιεσμένα) και τα υπόλοιπα από πεπιεσμένο χαρτί, συν το γεγονός ότι κάποια από αυτά έχουν ενδογενείς μηχανολογικές αστοχίες.
Έχει συζητηθεί επαρκώς παραπάνω.
Δυστυχώς τα manual δεν αποκαλύπτουν αυτά τα σφάλματα, βοηθούν αρκετά τα σχηματικά και οι δυσάρεστες εμπειρίες των χρηστών.:rolleyes:

Πάμε στο δια ταύτα τώρα.

Λύθηκαν, καθαρίστηκαν τα πάντα, μέσα, έξω, εντός, εκτός και επί τα αυτά.

Δαγκάνα πίσω, τρόμπα πίσω ανέλπιστα ελάχιστη βρωμιά.
Μπροστά δαγκάνα και τρόμπα, λίγο περισσότερη, καμία σχέση όμως με μούργα και "Ιστορίες από την κρύπτη".

Τσιμουχάκια σε εξαιρετική κατάσταση, σε σημείο που αρχίζω να πιστεύω πως ίσως κάποιος στο παρελθόν, τα είχε αλλάξει.
Διαφορετικά υποκλίνομαι στην Γιαπωνέζικη ποιότητα.:bawl:

Έμβολα, τζάμι, χωρίς τσαμπουκάδες, το ίδιο και οι φωλιές.

Άρα η αρχική μου υπόθεση περί σωληνακίων, μοιάζει όλο και πιο ορθή.:smokin: