PDA

View Full Version : "ADV" + Commuter έως 2.500€ ME ABS πέραν της F650GS. Υπάρχει;



A-nik-i
10/06/2023, 11:50
Καλησπέρα και καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.

Λίγο-πολύ ο τίτλος τα λέει όλα. Έχω κατασταλλάξει σε 650GS και είμαι στη φάση που κοιτάζω αγγελίες κάθε βδομάδα να δω πώς κινούνται οι τιμές. Ωστόσο επειδή το άτιμο εισπράττει μια γενικευμένη αντιπάθεια στο ελληνικό ίντερνετ, διαολίζομαι και θέλω να δω μήπως έχω χάσει κάτι.

Σε αυτά τα χρήματα, υπάρχει το KLE500 (βρίσκεις αρκετά καλοσυντηρημένα, τουλάχιστον εξ όψεως) αλλά δεν έχει ABS και έχει σχετικά υψηλότερη κατανάλωση (διαβάζω πως και η σέλα δεν είναι το ίδιο άνετη). Transalp 650, βαρύτερο, λίγο ογκώδες, υψηλότερη κατανάλωση και νομίζω και αυτό χωρίς ABS. Freewind μια γενιά πίσω, όπως και το Funduro, χωρίς ABS. Ειλικρινά δεν ξέρω σε ποιά άλλη κατεύθυνση θα μπορούσα να κοιτάξω και χρειάζομαι τη βοήθειά σας σε αυτό.

(Εννοείται είμαι ανοιχτός και σε λιγότερα κυβικά αλλά δε νομίζω οτι υπάρχει κάτι που να ικανοποιεί τα κριτήρια, τα λουκουμάκια 250-400 έσκασαν μαζικά τα τελευταία χρόνια και είναι ακριβότερα. Το AX-1 μ'αρέσει πολύ, αλλά μιλάμε για τεχνολογία late-80s εκεί)

Ευχαριστώ

Lioulios
10/06/2023, 11:58
Kαλη αναζητηση ευχομαι , ομως αυτο το φιλτρο στα 2.5Κ δεν νομιζω θα αποδωσει καρπο .
Αν αυξησεις λιγο το badjet θα δεις περισοτερες επιλογες .

A-nik-i
10/06/2023, 12:03
Αυτά τα 2 φίλτρα, 2.500 και ABS είναι σαν το φυτό του Mr. Wilson στο "Ντένις ο Τρομερός" που ανθίζει μόνο μια φορά και βγάζει ένα λουλούδι. Το 650GS.

Αλλά αυτό το βγάζει στο δικό μου μυαλό, με τις δικές μου γνώσεις, τα δικά σας ίσως έχουν υπόψιν και κάτι διαφορετικό που δεν είχα υπολογίσει.

zannisvel
10/06/2023, 12:06
Translalp 700, vstrom 650 και υπομονή να βρεθεί ένα στo budget σου.
Θα κοιτούσα και το versys αλλά δε θυμάμαι αν η πρώτη γενιά είχε abs, βέβαια δεν είναι και adv με 17αρες μπρος πίσω.
Μετά είναι και ο πηγασος της Aprilia που θα μπορούσες να κοιτάξεις που και πάλι δε θυμάμαι αν έχει ABS.

A-nik-i
10/06/2023, 12:21
Translalp 700, vstrom 650 και υπομονή να βρεθεί ένα στo budget σου.
Θα κοιτούσα και το versys αλλά δε θυμάμαι αν η πρώτη γενιά είχε abs, βέβαια δεν είναι και adv με 17αρες μπρος πίσω.
Μετά είναι και ο πηγασος της Aprilia που θα μπορούσες να κοιτάξεις που και πάλι δε θυμάμαι αν έχει ABS.

Ωραίο αυτό το Transalp, μεγάλη συμπάθεια. Όμως έχει λίγο αυξημένο βάρος, διαβάζω οτι είναι και λίγο λαίμαργο με το καύσιμο + το οτι χρειάζεται ουσιαστικά 1 χιλιάρικο παραπάνω.

Για το Pegaso έχω κι εγώ αυτή την απορία.

AUFGEBRACHT
10/06/2023, 12:32
Λίγο-πολύ ο τίτλος τα λέει όλα. Έχω κατασταλλάξει σε 650GS και είμαι στη φάση που κοιτάζω αγγελίες κάθε βδομάδα να δω πώς κινούνται οι τιμές. Ωστόσο επειδή το άτιμο εισπράττει μια γενικευμένη αντιπάθεια στο ελληνικό ίντερνετ, διαολίζομαι και θέλω να δω μήπως έχω χάσει κάτι.

Αφού σε αυτό έχεις κατασταλάξει, και αυτό γουστάρεις, σε αυτό να πας...

Το ελληνικό (και όχι μόνο) διαδίκτυο βρίθει γενικά ανακριβειών, η αντιπάθεια οφείλεται στο ότι στο ρεζερβουάρ έχει σηματάκι με έλικα, οι περισσότεροι που έχουν άποψη, δεν την έχουν καβαλήσει καν, απλά έχουν ακούσει από κάποιον, ή ήξεραν κάποιον που είχε φίλο κάποιον, που ο μπατζανάκης του είχε ένα 650GS και τους είχε διηγηθεί ιστορίες τρόμου.

Υπάρχει άπειρο υλικό και γνώμες εδώ μέσα για το εν λόγω μηχανάκι, πούλησα το δικό μου μετά από 16 χρόνια και ακόμα μου λείπει η ευκολία χειρισμού του, το βάρος του, ο μονοκύλινδρος κινητήρας, η απλότητά του...

basilis_k6
10/06/2023, 12:43
τα λεφτα που λες σε στέλνουν σε χρονολογίες που οι μοτοσυκλέτες ακομα δεν ειχαν abs. η πρωτη που εβαλε ηταν η bmw οποτε λογικο να βρισκεις μονο αυτη. βεβαια και να μην ηταν μονο αυτη με abs, μονο αυτη ειναι adv.

A-nik-i
10/06/2023, 13:11
Αφού σε αυτό έχεις κατασταλάξει, και αυτό γουστάρεις, σε αυτό να πας...

Το ελληνικό (και όχι μόνο) διαδίκτυο βρίθει γενικά ανακριβειών, η αντιπάθεια οφείλεται στο ότι στο ρεζερβουάρ έχει σηματάκι με έλικα, οι περισσότεροι που έχουν άποψη, δεν την έχουν καβαλήσει καν, απλά έχουν ακούσει από κάποιον, ή ήξεραν κάποιον που είχε φίλο κάποιον, που ο μπατζανάκης του είχε ένα 650GS και τους είχε διηγηθεί ιστορίες τρόμου.

Υπάρχει άπειρο υλικό και γνώμες εδώ μέσα για το εν λόγω μηχανάκι, πούλησα το δικό μου μετά από 16 χρόνια και ακόμα μου λείπει η ευκολία χειρισμού του, το βάρος του, ο μονοκύλινδρος κινητήρας, η απλότητά του...

Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη κάψα με το συγκεκριμένο. Απλώς τα κουτάκια που βάζω τα τσεκάρει όλα. Εγώ έχω 2 ανθρώπους του περιβάλλοντος μου (ο ένας το πούλησε για να πάρει σκούτερ και ο άλλος το έχει σχεδόν 15-17 χρόνια, το Dakar) οι οποίοι δεν έχουν μεταφέρει τίποτα το αρνητικό.


τα λεφτα που λες σε στέλνουν σε χρονολογίες που οι μοτοσυκλέτες ακομα δεν ειχαν abs. η πρωτη που εβαλε ηταν η bmw οποτε λογικο να βρισκεις μονο αυτη. βεβαια και να μην ηταν μονο αυτη με abs, μονο αυτη ειναι adv.

Έτσι είναι. Τα χρήματα αυτά στέλνουν σε 600-650cc προ 20ετίας. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο σύγχρονο μικρότερου κυβισμού σε αυτά τα χρήματα, αυτό είναι όλο. Αν εξαιρέσεις το Versys300 (που δεν μιλάμε για ίδια κατηγορία τιμής), δε νομίζω να υπάρχουν και πολλές επιλογές

basilis_k6
10/06/2023, 13:21
Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη κάψα με το συγκεκριμένο. Απλώς τα κουτάκια που βάζω τα τσεκάρει όλα. Εγώ έχω 2 ανθρώπους του περιβάλλοντος μου (ο ένας το πούλησε για να πάρει σκούτερ και ο άλλος το έχει σχεδόν 15-17 χρόνια, το Dakar) οι οποίοι δεν έχουν μεταφέρει τίποτα το αρνητικό.



Έτσι είναι. Τα χρήματα αυτά στέλνουν σε 600-650cc προ 20ετίας. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο σύγχρονο μικρότερου κυβισμού σε αυτά τα χρήματα, αυτό είναι όλο. Αν εξαιρέσεις το Versys300 (που δεν μιλάμε για ίδια κατηγορία τιμής), δε νομίζω να υπάρχουν και πολλές επιλογές

σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν μονο αρχαιοι κουμπαραδες. τα μηχανακια που επρεπε να κοστιζουν 2500 τα πουλανε 4500. η αγορά στα μτχ εχει ξεφυγει τελειως. το μισο car.gr εχει τιμες καινουργιου σε μηχανες διετίας και οσο πας προς τα κάτω βρίσκεις και αλλα διαμαντια οπως 15 ετίας ονοφφακια στα 5 χιλιάρικα.

Vasilis.a
10/06/2023, 13:33
Βάση αυτού που λέει ο φίλος πάνω, επειδή κ εγώ είμαι σε αναζήτηση μεταχειρισμένου, όντως έχουν ξεφύγει τα πράγματα. Φυσικά έχουν ξεφύγει και στα καινούργια, εκτός Κίνας.

Υ.Γ. Αγόρασα σκούτερ το 2013, και τότε ένα kymco 125 είχε 1550 ευρώ. Βρήκα στο car kymco του 13', 1600 ευρώ. Αυτό δεν είναι σκούτερ, μετοχή είναι :moutza:

Bowleno
10/06/2023, 13:50
Translalp 700, vstrom 650 και υπομονή να βρεθεί ένα στo budget σου.
Θα κοιτούσα και το versys αλλά δε θυμάμαι αν η πρώτη γενιά είχε abs, βέβαια δεν είναι και adv με 17αρες μπρος πίσω.
Μετά είναι και ο πηγασος της Aprilia που θα μπορούσες να κοιτάξεις που και πάλι δε θυμάμαι αν έχει ABS.

Δεν έχει abs o Πήγασος.....

A-nik-i
10/06/2023, 14:42
σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν μονο αρχαιοι κουμπαραδες. τα μηχανακια που επρεπε να κοστιζουν 2500 τα πουλανε 4500. η αγορά στα μτχ εχει ξεφυγει τελειως. το μισο car.gr εχει τιμες καινουργιου σε μηχανες διετίας και οσο πας προς τα κάτω βρίσκεις και αλλα διαμαντια οπως 15 ετίας ονοφφακια στα 5 χιλιάρικα.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, καταλαβαίνω οτι η συγκυρία είναι κακή. Οπότε η λύση είναι ή να περιμένεις μπας και εξορθολογιστεί η αγορά ή να σκάσεις περισσότερα που είτε δεν έχεις καν είτε και να έχεις, μάλλον και περισσότερο κορόιδο θα σε έχουν πιάσει

CorpseAlive
10/06/2023, 15:18
Transalp 700 παίζει 3000-4500 αναλόγως έξτρα και κατάστασης. Στα 2500 , θα είναι χρέπι.Εκτός αν το πάρεις από φίλο σε φιλική τιμή.

panavour
10/06/2023, 16:14
Και abs να έχει με 2500 , σίγουρα δεν θα δουλεύει.

Nomand
10/06/2023, 21:03
Εγώ θα το ξαναπώ voge 300 ds 3900 κούτα και περίπου στα 3 χιλιάρικα 2τιας, και τα έχει όλα

Tallyban
10/06/2023, 21:12
Υπάρχει F650gs με δυόμιση χιλιάρικα;;
Ρωτάω γιατί στη Γερμανία τα πουλάνε 3500+.

Acacius
11/06/2023, 03:25
Υπάρχει F650gs με δυόμιση χιλιάρικα;;
Ρωτάω γιατί στη Γερμανία τα πουλάνε 3500+.

Με παρεμφερή χιλιόμετρα και χρήση; Αμφιβάλλω.

Το φθηνότερο που βρίσκω αυτή η στιγμή στο car.gr με ABS είναι στα 1000€ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333127615-bmw-f-650-gs) με 161000 χιλιόμετρα

A-nik-i
11/06/2023, 08:17
Υπάρχει F650gs με δυόμιση χιλιάρικα;;
Ρωτάω γιατί στη Γερμανία τα πουλάνε 3500+.

Ενδεχομένως να αναφέρεσαι στο δικύλινδρο, 2008+

panavour
11/06/2023, 09:41
Με παρεμφερή χιλιόμετρα και χρήση; Αμφιβάλλω.

Το φθηνότερο που βρίσκω αυτή η στιγμή στο car.gr με ABS είναι στα 1000€ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333127615-bmw-f-650-gs) με 161000 χιλιόμετρα
Άμα λειτουργεί σε bmw με 1000 ευρώ το ABS, σφύρα μου κλέφτικα.

karellen
11/06/2023, 10:41
Ο ανθρωπος μιλάει για το μονοκύλινδρο, το ανέφερε και ο Α-nik-i παραπάνω.

panavour
11/06/2023, 14:34
Ο ανθρωπος μιλάει για το μονοκύλινδρο, το ανέφερε και ο Α-nik-i παραπάνω.

ναι στο μονοκυλινδρο θα λειτουργει, στα 2500 ευρω.:lol:

Nostradamus
11/06/2023, 15:05
Στα δυόμισι οριακά δεν θα λειτουργούν άλλα πράγματα.

BLiTzER
11/06/2023, 17:29
Εδώ δε λειτουργούν στα εικοσιδυόμισι.

Tallyban
11/06/2023, 18:52
Ευκαιρία είναι αυτά τα μηχανάκια (τα μονοκύλινδρα,όχι τα δικυλινδρα που χαλάνε συνέχεια τα πηνία) στην εδώ αγορά.
Το φθηνότερο που είδα στο μομπιλε είναι 2300€.

Nostradamus
12/06/2023, 11:14
Την πρόταση του μελους για το voge 300 μεταχειρισμένο μην την προσπεράσεις πάντως. Είναι εξαιρετικά τίμια για τα χρήματα τους και σε μεταχειρισμένα υποψιάζομαι (γιατι δεν εχω κοιτάξει καθόλου την αγορα) οτι οι τιμές τους θα είναι "χώμα" γι αυτο που προσφέρουν.

strokt up
12/06/2023, 20:06
Αν δεν βάζεις πολύ χέρι μην κοιτάζεις μηχανάκια 12-20-30 χρονών εκτός αν θες να μην έχεις μηχανάκι συνεχώς και να ξενερώνεις με μικρομεγαλοζημιές. Τι θες να κάνεις με το μηχανάκι αυτό; Έχεις κάποια συγκεκριμένη απαίτηση σε ιπποδύναμη και σε δύναμη γενικότερα; Έχω κανα δυο αξιόλογες ιδέες αλλά ειναι σε λίγα κυβικά.

A-nik-i
13/06/2023, 09:54
Την πρόταση του μελους για το voge 300 μεταχειρισμένο μην την προσπεράσεις πάντως. Είναι εξαιρετικά τίμια για τα χρήματα τους και σε μεταχειρισμένα υποψιάζομαι (γιατι δεν εχω κοιτάξει καθόλου την αγορα) οτι οι τιμές τους θα είναι "χώμα" γι αυτο που προσφέρουν.

Δεν είναι κακή η πρόταση του φίλου γενικά. Αλλά και στα 3.000 να μπορούσα να ανέβω, εκεί να δεις επιλογές που υπάρχουν. Τα κινέζικα -κακώς ίσως- μου είναι πολύ επίφοβα. Σε 3 χρόνια μπορεί η VOGE να μετονομαστεί σε BOOGER και να φτιάχνει πλέον τοστιέρες οπότε τέλος τα ανταλλακτικά, τέλος η υποστήριξη.


Αν δεν βάζεις πολύ χέρι μην κοιτάζεις μηχανάκια 12-20-30 χρονών εκτός αν θες να μην έχεις μηχανάκι συνεχώς και να ξενερώνεις με μικρομεγαλοζημιές. Τι θες να κάνεις με το μηχανάκι αυτό; Έχεις κάποια συγκεκριμένη απαίτηση σε ιπποδύναμη και σε δύναμη γενικότερα; Έχω κανα δυο αξιόλογες ιδέες αλλά ειναι σε λίγα κυβικά.

Χέρι όχι, δεν βάζω, αν και μ'αρέσει η ενασχόληση. Το τί θέλω να κάνω είναι βασικά το οικονομικό commute, δικάβαλες βόλτες, βολτούλες/ταξιδάκια παρά έξω αλλά και η δυνατότητα να βγω εκτός ασφάλτου για να φτάσω σε κάποιο ωραίο σημείο από μια ωραία δριαδρομή. Αν πας στα μισά λεφτά από αυτά που λέω, εκεί βλέπεις early-90s εντουράκια/dual sport τύπου AX1/NX250, Degree κλπ. Γι'αυτά μιλάς; Ή πας σε θέμα scooter;

ποπαϋ
13/06/2023, 10:20
δες αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334318035-suzuki-v-strom-650

δεν τον ξέρω αλλά φαίνεται καλό απο τις φωτογραφίες

strokt up
13/06/2023, 10:23
Αν έχεις κατασταλάξει στην κατηγορία μπορείς να δεις με abs μόνο κανένα sym nht200 ή κάποιο voge300ds με παζάρια. Αν πας σε κάποιο γυμνό (που δεν έχουν μεγάλες διάφορες στις μικρές κατηγορίες πέραν της ανεμοκαλυψης που οκ στα 110-120 βαριά που θα ταξιδέψεις με το 250 μια χαρά είναι το γυμνό ) νομίζω έχεις πιο πολλές επιλογές.

strokt up
13/06/2023, 10:24
δες αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334318035-suzuki-v-strom-650

δεν τον ξέρω αλλά φαίνεται καλό απο τις φωτογραφίες

Πολύ καλό φαίνεται αλλά λέει ότι χρειάζεται αλλαγή μοτέρ.

ποπαϋ
13/06/2023, 10:35
εχεισ δικιο
αυτό ίσως;
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333115460-husqvarna-tr-650

SeniorCanardo
13/06/2023, 11:35
Πολλά και αντιφατικά μεταξύ τους λες.:confused:

Υπάρχει συνεχώς διογκούμενη στρέβλωση στην αγορά.
Ζητάνε απίθανα λεφτά για μηχανάκια 15-20 χρόνων, τα οποία μένουν για μήνες και χρόνια, αλλά η τιμή τους δεν πέφτει.
15-20 χρόνων σημαίνει χέρι στην τσέπη και "κάνω προικούλα" για την κόρη του μάστορα.
Εκτός και αν είσαι στη φάση το παίρνω τώρα, το πουλάω μετά από ένα 6μηνο και βάζω φέσι και ένα 500αρικο, γιατί έτσι, πληθωριστική αναπροσαρμογή ας πούμε.
Καλό, φθηνό και αξιόπιστο, αν βρεις πες μας να πάμε και εμείς να πάρουμε.
Ή θα πάρεις κάτι υπερκοστολογημένο ή παλιό και θα λερώνεις νυχάκι (ή πλερουά τον μάστορα) ή Κινέζο και δέηση στον Βούδα.

Το commuter, adv, εκδρομούλα, δικάβαλο και λίγο χωματάκι, δεν λέει τίποτα πια.
Δώσε συγκεκριμένα στοιχεία πχ. Είμαι 2 μέτρα γομάρι, Θέλω να φορτώσω, σαμάρια, τσαντίρια, το κορίτσι και το σκύλο και να γυρίσω τα καμπινγκ του δεύτερου ποδιού της Χαλκιδικής. :bawl:

Δεν είναι κακή η πρόταση του φίλου γενικά. Αλλά και στα 3.000 να μπορούσα να ανέβω, εκεί να δεις επιλογές που υπάρχουν. Τα κινέζικα -κακώς ίσως- μου είναι πολύ επίφοβα. Σε 3 χρόνια μπορεί η VOGE να μετονομαστεί σε BOOGER και να φτιάχνει πλέον τοστιέρες οπότε τέλος τα ανταλλακτικά, τέλος η υποστήριξη.

Αν δεν κάνω λάθος, βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας ο κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να παρέχει ανταλλακτικά για δέκα χρόνια μετά τον τερματισμό κατασκευής του συγκεκριμένου μοντέλου.
Επίσης μάλλον δεν έχεις πάει σε καμιά αντιπροσωπεία των γνωστών ευρωπαϊκών και γιαπωνέζικων να ψάξεις ανταλλακτικά, να δεις τι ωραία που είναι.


Χέρι όχι, δεν βάζω, αν και μ'αρέσει η ενασχόληση. Το τί θέλω να κάνω είναι βασικά το οικονομικό commute, δικάβαλες βόλτες, βολτούλες/ταξιδάκια παρά έξω αλλά και η δυνατότητα να βγω εκτός ασφάλτου για να φτάσω σε κάποιο ωραίο σημείο από μια ωραία δριαδρομή. Αν πας στα μισά λεφτά από αυτά που λέω, εκεί βλέπεις early-90s εντουράκια/dual sport τύπου AX1/NX250, Degree κλπ. Γι'αυτά μιλάς; Ή πας σε θέμα scooter;

Κατά τα άλλα το ΑΧ-1, που το δύσκολο είναι να σου αρέσει οπτικά, είναι ένα "αξιόπιστο" μηχανάκι που θα κάνει όλα αυτά που θες.
Το είχα και πήγα και εκδρομές και κάθε μέρα στην δουλειά και με το κορίτσι βόλτες και το χώμα μου το πάτησα και κάμπινγκ έκανα, με υπομονή μπόλικη βέβαια όλα.
ΑΛΛΑ, πάρε εργαλεία, έστω και από τα lidl, βρες χώρο, πάρε και ένα δέυτερο για ανταλλακτικά (μη σου πω και τρίτο) σε αυτά τα λεφτά, ξεκίνα να διαβάζεις τα maunal, και keep breathing.
Μηχανάκι 20ετίας, θα ζητάει πάντα κάτι, θα μένει βδόμαδες στον μάστορα ή στην απόθήκη μέχρι να το πιάσεις και υπάρχει πάντα η περίπτωση να ανατιναχτεί στα χέρια σου και η επισκευή του να γίνει ασύμφορη.

Δυστυχώς έτσι όπως είναι τα πράγματα, αν δεν σε νοιάζει η μεταπώληση στα γρήγορα, ο κινέζος (CF/Voge) μοιάζει η πιο συνετή λύση.
Άσε που και η φούσκα της μεταπώλησης δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει.

strokt up
13/06/2023, 18:11
Κατά τα άλλα το ΑΧ-1, που το δύσκολο είναι να σου αρέσει οπτικά, είναι ένα "αξιόπιστο" μηχανάκι που θα κάνει όλα αυτά που θες.
Το είχα και πήγα και εκδρομές και κάθε μέρα στην δουλειά και με το κορίτσι βόλτες και το χώμα μου το πάτησα και κάμπινγκ έκανα, με υπομονή μπόλικη βέβαια όλα.
ΑΛΛΑ, πάρε εργαλεία, έστω και από τα lidl, βρες χώρο, πάρε και ένα δέυτερο για ανταλλακτικά (μη σου πω και τρίτο) σε αυτά τα λεφτά, ξεκίνα να διαβάζεις τα maunal, και keep breathing.
Μηχανάκι 20ετίας, θα ζητάει πάντα κάτι, θα μένει βδόμαδες στον μάστορα ή στην απόθήκη μέχρι να το πιάσεις και υπάρχει πάντα η περίπτωση να ανατιναχτεί στα χέρια σου και η επισκευή του να γίνει ασύμφορη.
Κρίμα ο άνθρωπος να πάρει Κολοκοτρώνη για καθημερινή χρήση. Ο άνθρωπος έχει πάει στο φεγγάρι και θα πάρουμε μηχανάκι 30ετίας εισαγωγής με τόσα κομμένα ανταλλακτικά; Με τον πίσω τροχό τι θα κάνει; Με το καρμπυρατέρ του; Ακόμα και ένα xt600 προκοπής πιο συνετή επιλογή μοιάζει με 200-300€ επιπλέον.

doctoras
13/06/2023, 18:21
Και εγώ συμφωνώ 2.5k, 650cc και abs δε κολλάνε στην ίδια πρόταση.

Σε αυτά το μπατζετ το οποίο είναι το κατω ράφι αυτό που προέχει είναι να βρεις ένα προσεγμένο για να μη ξοδέψεις πολλα λεφτα για πιθανές κοστοβορες φθορές-βλάβες.

Θα διάλεγα ενα όσο δυνατόν πιο προσεγμένο transalp 650 και ας μην έχει abs. Το ρόλο του abs θα τον ενσωματώσεις στην οδηγική συμπεριφορά σου. Ξεκινώντας να κανεις κάποια σχολεία οδήγησης μοτοσυκλετας

Nomand
13/06/2023, 18:34
Δεν είναι κακή η πρόταση του φίλου γενικά. Αλλά και στα 3.000 να μπορούσα να ανέβω, εκεί να δεις επιλογές που υπάρχουν. Τα κινέζικα -κακώς ίσως- μου είναι πολύ επίφοβα. Σε 3 χρόνια μπορεί η VOGE να μετονομαστεί σε BOOGER και να φτιάχνει πλέον τοστιέρες οπότε τέλος τα ανταλλακτικά, τέλος η υποστήριξη.



Χέρι όχι, δεν βάζω, αν και μ'αρέσει η ενασχόληση. Το τί θέλω να κάνω είναι βασικά το οικονομικό commute, δικάβαλες βόλτες, βολτούλες/ταξιδάκια παρά έξω αλλά και η δυνατότητα να βγω εκτός ασφάλτου για να φτάσω σε κάποιο ωραίο σημείο από μια ωραία δριαδρομή. Αν πας στα μισά λεφτά από αυτά που λέω, εκεί βλέπεις early-90s εντουράκια/dual sport τύπου AX1/NX250, Degree κλπ. Γι'αυτά μιλάς; Ή πας σε θέμα scooter;

Κοίτα να δεις τι συμβαίνει με την Κίνα
Στην μπορείς να βρεις τα καλύτερα αλλά και τα χειρότερα προϊόντα διότι έτσι απαφασισαν να παράγουν για να πιάσουν όλα τα πορτοφόλια
Πάρε παράδειγμα την Huawei, το 2015 φέραμε τα πρώτα κινητά της στην Ελλάδα και τα κορόιδευαμε τώρα θεωρούνται ισάξια με samsung(για εμενα καλύτερα) αλλά και τα apple το Android το έκοψε η Αμερική στην huawei διότι είχε πάρει τεράστιο ποσοστό από την apple
Η mototred που έχει φέρει τα voge δεν είναι τυχαία εταιρεία

AUFGEBRACHT
13/06/2023, 21:47
Το να συγκρίνουμε κινητά με μοτοσυκλέτες, επειδή και τα 2 κατασκευάζονται στην Κίνα, είναι λίγο άτοπο, κατά την ταπεινή μου γνώμη...

Όσο για την Huawei και το μπανάρισμα από την google...εκτός του ότι η Huawei δεν ήταν καν στην 5άδα στο μερίδιο αγοράς κινητών τηλεφώνων στις ΗΠΑ...δεν στέκει και σαν επιχείρημα...έκλεβε τεράστιο ποσοστό από την Apple...ανταγωνίστρια του Android...και το έκοψαν για να χάσουν τα δικά τους ποσοστά και να αυξήσουν του ανταγωνιστή; :confused:

SeniorCanardo
14/06/2023, 11:30
Κρίμα ο άνθρωπος να πάρει Κολοκοτρώνη για καθημερινή χρήση. Ο άνθρωπος έχει πάει στο φεγγάρι και θα πάρουμε μηχανάκι 30ετίας εισαγωγής με τόσα κομμένα ανταλλακτικά; Με τον πίσω τροχό τι θα κάνει; Με το καρμπυρατέρ του; Ακόμα και ένα xt600 προκοπής πιο συνετή επιλογή μοιάζει με 200-300€ επιπλέον.

Είπε αυτός που κυκλοφορεί με GLX, σε αυτόν που κυκλοφορεί με Ταούνι, για αυτόν που μόνος του πρότεινε το AX/NX.:bawl:

Από την άλλη από όλα αυτά που έγραψα, εσύ κατάλαβες ότι του πρότεινα να πάει σε ΑΧ;;;;;;;:confused:
Άσε που γενικά δεν προτείνω, τίποτα και σε κανένα, εμπειρίες και γνώμες καταθέτω.
Μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει.

Τα AX πουλιούνται στο 1000άρικο και πολλές φορές και κάτω, τα XT στο 2000€ και πάνω.
Δεν τα λες και 200€ διαφορά.
Επίσης το ΑΧ είναι γνωστή μπαρμπαδιέρα ενώ το XT η χιλοξεσκισμένη αγάπη του επίδοξου κάγκαρα.

strokt up
14/06/2023, 18:03
Είπε αυτός που κυκλοφορεί με GLX, σε αυτόν που κυκλοφορεί με Ταούνι, για αυτόν που μόνος του πρότεινε το AX/NX.:bawl:

Από την άλλη από όλα αυτά που έγραψα, εσύ κατάλαβες ότι του πρότεινα να πάει σε ΑΧ;;;;;;;:confused:
Άσε που γενικά δεν προτείνω, τίποτα και σε κανένα, εμπειρίες και γνώμες καταθέτω.
Μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει.

Τα AX πουλιούνται στο 1000άρικο και πολλές φορές και κάτω, τα XT στο 2000€ και πάνω.
Δεν τα λες και 200€ διαφορά.
Επίσης το ΑΧ είναι γνωστή μπαρμπαδιέρα ενώ το XT η χιλοξεσκισμένη αγάπη του επίδοξου κάγκαρα.

Παει το GLX, με NX250 κυκλοφορώ τώρα :D
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι ριζικά τα xt600 θα κάνουν 1300-1500€ για ενα προκοπής εχω ενα ax1 γύρω στο 1000+
Edit. Μόλις μπήκα να δω αγγελίες xt600. Πάει καλα ο κόσμος;

A-nik-i
14/06/2023, 19:11
Γεια σε όλους σας και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που δίνετε και τη συμμετοχή σας.

Να μην απαντώ με παραθέσεις επειδή θα χαθώ, αλλά να σχολιάσω ένα-ένα κάποια πράγματα που είδα:

1) Είμαι 1.85 - 85kg, οπότε ούτε θα φαίνομαι αρκούδος σε "μικρές" μοτοσυκλέτες, ούτε είναι τόσο επίφοβα κάποια διαστάσεων 650GS ας πούμε.

2) Ο μόνος λόγος να πάω σε κάτι χωρίς ABS θα είναι να πάω σε κάτι πολύ φθηνό, πολύ παλιό, αρκετά κάτω από το budget μου και σχετικά αδύναμο. Όπως το AX1 ας πούμε, που μιλάμε για Ιουρασική περίοδο. 600άρια δεν σκέφτομαι καν χωρίς ABS (γι'αυτό και φαίνεται σαν μονόδρομος της κατηγορίας το GS, σε αυτά τα χρήματα (με όλους τους αστερίσκους του τύπου "ναι αλλά σε τί κατάσταση θα είναι σε αυτά τα χρήματα;"))

3) Στο 300DS της VOGE, εκφράζεται ένα πολύ δυνατό VFM, αλλά παράλληλα πάνω από το δικό μου "Μ" αυτή τη χρονική στιγμή t=t1. Θα έρθει μετά κι ένας φίλος να πει "CB500X τριετίας, η πιο VFM επιλογή μετά από το να κερδίσεις μηχανή σε τηλεπαιχνίδι" και θα έχει δίκιο. Αλλά εκεί θα πάμε στα 5.000 πλέον. (άσε που το Voge, είναι καθαρά ασφάλτινο, η "εξερεύνηση" που σηκώνει είναι μόνο η μη ασφαλτοστρωμένος "αγροτικός δρόμος", όχι πολλά πολλά). Αν όμως στο τίτλο είχα 3.000 αντί για 2.500 και μόνο "commuter" (κι αν μπορούσα να ξεπεράσω με τη στήριξη αγαπημένων ανθρώπων την κινεζοφοβία μου) τότε όντως θα έπαιζε πολύ δυνατά κι ευχαριστώ το μέλος που το πρότεινε διότι δε θα σκεφτόμουν να το βάλω στη συζήτηση.

4) Η άλλη λύση που σκέφτομαι αντιλαμβανόμενος σχετικά απογοητευμένος την έκβαση της κουβέντας, είναι το εξής: "Μάγκα, με 2.5 χιλιάδες, "adventure" δεν κάνεις, πάμε παρακάτω. Δώσε -800/1000 από αυτό, πάρε ένα 200άρι scooter με 16άρες και κάνε μόνο το commute και τα υπόλοιπα τα σκέφτεσαι μια και καλή με άλλο budget επειδή τώρα δεν". Εκεί θα έχω φάει μια προσωπική ήττα, αλλά ας είναι.

5) Όντως τα XT είναι σε τιμές γιούχου

strokt up
14/06/2023, 22:10
Και δεν παίρνεις ενα καλό ta650? https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334209207-honda-xl-650v-transalp?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

man25
15/06/2023, 15:34
Cb 500x 3ετιας με 5k πάντως απίθανο να παίξει (μακάρι να έβρισκες, δεν ξέρω βέβαια για χώμα τι κάνει αλλά είναι πράγματι all around). 4.5 με 5κ παίζουν τα Voge 500ds

A-nik-i
17/06/2023, 08:29
Και δεν παίρνεις ενα καλό ta650? https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334209207-honda-xl-650v-transalp?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia
Δε θέλω να πάρω κάτι χωρίς ABS. Δεν είμαι έμπειρος ή "οδηγάρα", οπότε θα μου χρειαστεί >1 φοράς, αλλά και να ήμουν και να χρειαστεί μόνο 1 φορά, το θέλω να το έχω.


Cb 500x 3ετιας με 5k πάντως απίθανο να παίξει (μακάρι να έβρισκες, δεν ξέρω βέβαια για χώμα τι κάνει αλλά είναι πράγματι all around). 4.5 με 5κ παίζουν τα Voge 500ds

Καλά ναι, το παράδειγμα το είπα χάριν αστεϊσμού, δεν το είχα κοιτάξει σε τί τιμές παίζει

phovos
17/06/2023, 09:32
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι κακό έχει το GS. Οικονομικό είναι, χαμηλή κατανάλωση έχει κι αν κρίνω από το πόσα GS 650 βλέπω στο δρόμο αξιόπιστο. Με λίγη υπομονή μπορείς να βρεις ένα καλό μεταχειρισμένο στο budget σου και κρατά στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι με λίγη οικονομία τους επόμενους μήνες θα κάνεις σιγά σιγά και τα όποια μαζέματα θα χρειαστεί.

panavour
17/06/2023, 09:48
Φιλε με λιγα λογια,GS σαν αυτο που θες, με 2500 αξιοπιστο,και με εν λειτουργια ABS απλα δεν υπαρχει.Η βαλε παραπανω χρημα,ή παρε λιγοτερα κυβικα ,και κατα κινα μερια.Αυτη ειναι αγορα σημερα.ΜΗΝ παραμυθιαζεσαι.

AUFGEBRACHT
17/06/2023, 15:35
Γιατί βρε παιδιά δεν υπάρχει αξιόπιστο GS με δυόμιση χιλιάρικα; Και γτ το ABS να μην λειτουργεί; Από πόσα λεφτά και πάνω είναι λειτουργικό το ABS δηλαδή;... :confused:

panavour
17/06/2023, 15:38
Γιατί βρε παιδιά δεν υπάρχει αξιόπιστο GS με δυόμιση χιλιάρικα; Και γτ το ABS να μην λειτουργεί; Από πόσα λεφτά και πάνω είναι λειτουργικό το ABS δηλαδή;... :confused:

γιατι γιατι γιατι
γιατι ετσι κλανει το γατί.:lol:

ΑΜΑ βρεις στειλτο,του παιδιου που ψαχνει.:bawl:

spyrval
17/06/2023, 17:26
Έτσι όπως τα λέτε, εγώ αν πουλήσω το δικό μου GS θα ζητήσω 6 χιλιάδες ρε σεις :D

panavour
17/06/2023, 17:47
Έτσι όπως τα λέτε, εγώ αν πουλήσω το δικό μου GS θα ζητήσω 6 χιλιάδες ρε σεις :D

αμα λειτουργανε ουλα,τοτε βαλτο 6,ετσι οπως εχουν φτασει οι τιμες στα μτχ/να.Να λειτουργανε ομως.:D

Nostradamus
17/06/2023, 22:14
Γιατί βρε παιδιά δεν υπάρχει αξιόπιστο GS με δυόμιση χιλιάρικα; Και γτ το ABS να μην λειτουργεί; Από πόσα λεφτά και πάνω είναι λειτουργικό το ABS δηλαδή;... :confused:

Δεν ξέρεις εσύ!! :lol:

A-nik-i
18/06/2023, 11:05
Εν ολίγοις, από τις απαντήσεις καταλαβαίνω οτι σε αυτά τα χρήματα με τα κριτήρια που γράφω παίζει ΜΟΝΟ το GS (και τα αντίστοιχα Scarver κλπ) διότι εκ των πραγμάτων για μεγάλη μηχανή πρέπει να πας σε εποχές Γιάννου Παπαντωνίου και τότε μόνο η BMW έβαζε ABS (είναι απαραίτητο για μένα).

Τώρα για το GS αυτό καθ'αυτό, οι απόψεις διίστανται, καλό και άξιο μεν αλλά υπάρχει μια αμφιβολία αν GS αυτών των χρημάτων δε θα είναι ρημάδι.

Τί να πω, έφαγα μια μικρή ήττα αλλά η αναζήτηση παραμένει.

panavour
18/06/2023, 11:16
Φιλαράκι μας καλό,μην μπλέξεις με χρεπια 10ετιας και πάνω.Βαλε γραμμάτια η δόσεις,και πάρε ένα 250-300αρακι καινούργιο με την εγγύησουλα του και το τελευταίας γενιάς ABS του,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 2 χρόνια τουλάχιστον.Τα μεταχειρισμένα, ειδικά από 10ετια και πάνω, ειδικά στις χαλεπες ημέρες μας,των μνημονίων και της κακής οικονομίας είναι βαρέλια δίχως πάτο.Οι εξαιρέσεις λίγες καί ακριβές.Γνωμη μου.

νεοσσός
18/06/2023, 11:27
Φιλαράκι μας καλό,μην μπλέξεις με χρεπια 10ετιας και πάνω.Βαλε γραμμάτια η δόσεις,και πάρε ένα 250-300αρακι καινούργιο με την εγγύησουλα του και το τελευταίας γενιάς ABS του,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 2 χρόνια τουλάχιστον.Τα μεταχειρισμένα, ειδικά από 10ετια και πάνω, ειδικά στις χαλεπες ημέρες μας,των μνημονίων και της κακής οικονομίας είναι βαρέλια δίχως πάτο.Οι εξαιρέσεις λίγες καί ακριβές.Γνωμη μου.
Νομίζω ότι αν δεν υπάρχει οικονομική σταθερότητα, είναι σε επίπεδο κράτους, είτε σε ατομικό επίπεδο, η επιλογή του δανεισμού ενέχει ρίσκο. Ένα δάνειο που θα μείνει απλήρωτο, μπορεί να σε κάνει όχι μόνο να χάσεις το όχημα, αλλά να επιφέρει επιπλέον μεγάλη οικονομική ζημιά.

A-nik-i
18/06/2023, 12:07
Φιλαράκι μας καλό,μην μπλέξεις με χρεπια 10ετιας και πάνω.Βαλε γραμμάτια η δόσεις,και πάρε ένα 250-300αρακι καινούργιο με την εγγύησουλα του και το τελευταίας γενιάς ABS του,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 2 χρόνια τουλάχιστον.Τα μεταχειρισμένα, ειδικά από 10ετια και πάνω, ειδικά στις χαλεπες ημέρες μας,των μνημονίων και της κακής οικονομίας είναι βαρέλια δίχως πάτο.Οι εξαιρέσεις λίγες καί ακριβές.Γνωμη μου.

Noted οι συμβουλές σου. Δε θέλω να πάρω κάτι καινούριο, το θεωρώ μη ορθολογική οικονομική επιλογή. Συνεπώς μάλλον θα μεταβάλλω τα θέλω και τις απαιτήσεις μου και θα κοιτάξω μάλλον κάτι διαφορετικό. Το παρόν θέμα ήταν περισσότερο για να επιβεβαιώσω αν μου έχει ξεφύγει ή όχι κάτι, αν υπάρχει άλλη μοτοσυκλέτα με αυτά τα κριτήρια πλην του GS. Μόνο το TA700 πιστεύω, που πάει παραπάνω σε τιμές, καίει παραπάνω, είναι βαρύτερο κ.ο.κ.

panavour
18/06/2023, 12:59
Νομίζω ότι αν δεν υπάρχει οικονομική σταθερότητα, είναι σε επίπεδο κράτους, είτε σε ατομικό επίπεδο, η επιλογή του δανεισμού ενέχει ρίσκο. Ένα δάνειο που θα μείνει απλήρωτο, μπορεί να σε κάνει όχι μόνο να χάσεις το όχημα, αλλά να επιφέρει επιπλέον μεγάλη οικονομική ζημιά.

Σωστον και σαφες.ΑΝ δωσει τα 2500 προκαταβολη,μεχρι τα 4000 ενος 250-300 το υπολοιπον ,1500 ευρω ,με τους τοκους θα ειναι 1900 ,σε μια περιοδο 24 μηνων ητοι,78 ευρω τον μηνα,ή 2000 ευρω για 36 μηνες ήτοι 56 ευρω τον μηνα. Υπαρχουν βεβαια και καποια μαγαζια που δινουν 24 ατοκες δοσεις με καρτα.Μια ελαφρα οικονομια στα σουβλακια,τις πιτσες και τις μπαροτσαρκες τον μηνα και το πηρες.Βεβαια αν δεν μπορεις κι αυτα τοτε παπακι κινεζικο, η χρεπι 20ετίας,που παλι τα ιδια ή και περισσοτερα θα πληρωνεις τον μηνα για επισκευες.ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ και χωρις παρεξηγηση pls

phovos
18/06/2023, 16:00
Από την πολύ μικρή εμπειρία μου μπορώ να σου πω ότι πριν λίγα χρόνια είχε πάρει συνάδελφος ένα funduro 650 νομίζω του 98 και λόγω δουλειάς οδηγούσε όλη μερα πάνω κάτω όλη την Αθήνα. Μηχανικά και ηλεκτρολογικά απ'οσο ξέρω δεν έβγαζε ιδιαίτερα προβλήματα και παρά τα χρόνια της είχε αξιοπρεπέστατα πλαστικά. Δεν ξέρω σε ποια πόλη είσαι αλλά δεν χάνεις και τίποτα να δεις κανένα μεταχειρισμένο GS σε κάποιο μηχανικό που εμπιστεύεσαι. Αν δεις ότι στα λεφτά αυτά είναι χρέπια προσανατολίσου σε κάποιο 300αρι κινεζικό που να έχει δώσει καλά στοιχεία ως τώρα πχ voge.
ΥΓ αυτό το gs650 Dakar το έχω λίγο απωθημένο.

basilis_k6
18/06/2023, 17:10
Φιλαράκι μας καλό,μην μπλέξεις με χρεπια 10ετιας και πάνω.Βαλε γραμμάτια η δόσεις,και πάρε ένα 250-300αρακι καινούργιο με την εγγύησουλα του και το τελευταίας γενιάς ABS του,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 2 χρόνια τουλάχιστον.Τα μεταχειρισμένα, ειδικά από 10ετια και πάνω, ειδικά στις χαλεπες ημέρες μας,των μνημονίων και της κακής οικονομίας είναι βαρέλια δίχως πάτο.Οι εξαιρέσεις λίγες καί ακριβές.Γνωμη μου.

10 ετιας αμαξι/μηχανη ειναι ακομα καινουργιο. για 20 ετιας μιλαει και εκει υπαρχουν λιγα καλα κομματια. αν ομως εχεις τα λεφτα να φτιαξεις ρουλεμαν, αναρτησεις, λαστιχα, αλυσ/γραναζα, ηλεκτρικα, τρομπες, μπομπες κτλ... εχεις ενα μηχανακι 5 φορες καλύτερο απο οτιδηποτε βλεπεις τωρα σε βιτρινα για 6-7χιλιαρικα. πουλάω το στρωμα με 160κ χλμ και αν του εριχνα 2κ πανω θα είχα πολυ καλυτερη μηχανη απο οσα βλεπω καινουργια για κατω απο 8χιλιαρικα. για να παρω κατι καλυτερο πρεπει να φτασω λεφτα tracer 7 η cb500x. και η πλακα ειναι οτι οταν το στρωμα μου θα ειναι 27 ετων τα μοντελα 2023 θα ειναι δεκαετιας για πεταμα. το στρωμα παιζει να δουλευει ακομα. το ίδιο και το gs. το προβλημα ειναι οτι αν δεν ξερεις οτι το μοτερ ειναι σε καλη κατασταση δεν σου παει καρδια να ριξεις 2κ στα γυρω γυρω.

A-nik-i
21/06/2023, 10:41
Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή, τις απαντήσεις και τις συμβουλές. Θα κοιτάξω κάτι διαφορετικό σε χαμηλότερο συνολικά budget για την ώρα για να ικανοποιήσω κυρίως το commuter κομμάτι.

alexandrosgs
21/06/2023, 14:03
Μπήκα μετά από πολύ καιρό και δεν μπορώ να πιστέψω ότι μετά από 20 χρόνια (ήμουν 30 χρονών και έχω γίνει 50) μιλάει ακόμη ο κόσμος για μονοκίλυνδρο GS και Transalp 650.
Τέτοιο (Transalp) είχα πριν η εθνική ποδοσφαίρου κατακτήσει το Euro 2004 και όταν ακόμη τα κινητά είχαν πλήκτρα!

Έλεος πια. Ούτε στην ανακύκλωση δεν παίρνουν τέτοια σκουπίδια.

A-nik-i
21/06/2023, 14:06
Μπήκα μετά από πολύ καιρό και δεν μπορώ να πιστέψω ότι μετά από 20 χρόνια (ήμουν 30 χρονών και έχω γίνει 50) μιλάει ακόμη ο κόσμος για μονοκίλυνδρο GS και Transalp 650.
Τέτοιο (Transalp) είχα πριν η εθνική ποδοσφαίρου κατακτήσει το Euro 2004 και όταν ακόμη τα κινητά είχαν πλήκτρα!

Έλεος πια. Ούτε στην ανακύκλωση δεν παίρνουν τέτοια σκουπίδια.

Το οτι κυκλοφορούν ακόμα και βαράνε ακόμα χιλιόμετρα με "φανατικούς" κατόχους βέβαια, κάτι θα λέει κι αυτό.

alexandrosgs
21/06/2023, 14:18
Τη δεκαετία του 2000 έβρεχε λεφτά και δάνεια.
Αυτός που σήμερα κυκλοφορεί με σκούτερ ταιβανέζικο πήγαινε στη δουλειά του με βαραντέρο.
Το αποτέλεσμα είναι τα μηχανάκια της δεκαετίας αυτής να έχουν πάρα πολλά χιλιόμετρα.
Την δεκαετία του 2010 που ακολούθησε επειδή όλοι φτώχυναν κανένα από αυτά τα μηχανάκια δε συντηρήθηκε.

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις κάτι με λιγότερο από 150-200.00χλμ και ασυντήρητο.
Υπολόγισε ότι οι επισκευές σε μεγάλη μηχανή ΑΝ βρεις ανταλλακτικά (δύσκολο, πολύ ψάξιμο και χαμένος χρόνος) είναι πολύ ακριβές.

Η γνώμη μου είναι ότι όποιος πουλάει μηχανή 15ετίας ψάχνει για κορόΙδα.

CorpseAlive
21/06/2023, 14:28
Τη δεκαετία του 2000 έβρεχε λεφτά και δάνεια.
Αυτός που σήμερα κυκλοφορεί με σκούτερ ταιβανέζικο πήγαινε στη δουλειά του με βαραντέρο.
Το αποτέλεσμα είναι τα μηχανάκια της δεκαετίας αυτής να έχουν πάρα πολλά χιλιόμετρα.
Την δεκαετία του 2010 που ακολούθησε επειδή όλοι φτώχυναν κανένα από αυτά τα μηχανάκια δε συντηρήθηκε.

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις κάτι με λιγότερο από 150-200.00χλμ και ασυντήρητο.
Υπολόγισε ότι οι επισκευές σε μεγάλη μηχανή ΑΝ βρεις ανταλλακτικά (δύσκολο, πολύ ψάξιμο και χαμένος χρόνος) είναι πολύ ακριβές.

Η γνώμη μου είναι ότι όποιος πουλάει μηχανή 15ετίας ψάχνει για κορόΙδα.

Σκούπιδια οι Transalp.Δύσκολο να βρεις ανταλλακτικά για ΤΡΑΝΣΑΛΠ.

No comment.

alexandrosgs
21/06/2023, 14:36
Ναι φίλος.

Σκουπίδι.

Ελληνικό λιωμένο τρανσάλπ με άπειρα χιλιόμετρα σε θερμοκρασίες Αθήνας, είκοσι μεταβιβάσεις, λάδια ... ο επόμενος, και πατέντα στην πατέντα δεν κάνει ούτε για την ανακύκλωση. Όχι για τα 2.000 που τα ζητάνε.

CorpseAlive
21/06/2023, 14:46
Ναι φίλος.

Σκουπίδι.

Ελληνικό λιωμένο τρανσάλπ με άπειρα χιλιόμετρα σε θερμοκρασίες Αθήνας, είκοσι μεταβιβάσεις λάδια ... ο επόμενος και πατέντα στην πατέντα δεν κάνει ούτε για την ανακύκλωση. Όχι για τα 2.000 που τα ζητάνε.

Καλά χαίρω πολύ. Οποιοδήποτε μηχανάκι είναι λιωμένο είναι χρέπι .
Αλλά ειδικά τα τρανσαλπ που δεν παίζουν καγκουριες έχουν 2 θέματα βασικά και τα υπόλοιπα είναι αστεία η επισκευή τους .
1. Καρέ του άξονα
2. Μεμβράνες καρμπς.
Τα οποία έχουν λύσεις και σχετικά οικονομικές δεδομένου ότι μιλάμε για μηχανές και όχι παπιά.
Ταυτόχρονα έχεις μηχανή που σε πάει παντού και κάνεις τα πάντα ΜΕΤΡΙΑ άλλά τα πάντα.


Κατά τα άλλα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

giorgosb
21/06/2023, 14:48
Δεχόμεθα και δωρεές.. Θα μπορούσες να μας κάνεις μεταφορά ένα δωδεκάμπαλο και αύριο πάμε και κλείνουμε το νέο Transalp!

:D

alexandrosgs
21/06/2023, 14:55
Δεν είπα ότι δεν ΗΤΑΝ καλό το τρανσάλπ.
Μια χαρά ήταν. Το είχα και το ευχαριστήθηκα.

Αυτό που λέω είναι ότι ΣΗΜΕΡΑ πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι της προκοπής. Πολύ δύσκολα.

Παίδες τα μηχανάκια δεν είναι αθάνατα. Ειδικά ένα μοντέλο που όποιος το είχε τότε το έλιωνε καθημερινά στα χιλιόμετρα.
Μπορεί να το πάρεις 2.000 ευρώ και μέσα σε ένα χρόνο να δώσεις άλλα τόσα για επισκευές και αναλώσιμα.
Δηλαδή 4.000.

Αξίζει;

katsar
21/06/2023, 15:21
Αν η εναλλακτική είναι κινέζικο με τα μισά Κ.Ε στα ίδια χρήματα ίσως και να αξίζει ναι.

Dimmanoukas
21/06/2023, 15:33
Ο καθένας σταθμίζει τις ανάγκες του και τις δυνατότητες του και αναλόγως προχωρά.

Ειδικά τώρα που υπάρχει και η δυνατότητα των tedt ride οπότε μπορείς να έχεις και μια πιο εμπεριστατωμένη γνώμη, τότε όλες οι άλλες οι κουβέντες είναι καθαρά φιλοσοφικού χαρακτήρα.

basilis_k6
21/06/2023, 16:15
Δεν είπα ότι δεν ΗΤΑΝ καλό το τρανσάλπ.
Μια χαρά ήταν. Το είχα και το ευχαριστήθηκα.

Αυτό που λέω είναι ότι ΣΗΜΕΡΑ πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι της προκοπής. Πολύ δύσκολα.

Παίδες τα μηχανάκια δεν είναι αθάνατα. Ειδικά ένα μοντέλο που όποιος το είχε τότε το έλιωνε καθημερινά στα χιλιόμετρα.
Μπορεί να το πάρεις 2.000 ευρώ και μέσα σε ένα χρόνο να δώσεις άλλα τόσα για επισκευές και αναλώσιμα.
Δηλαδή 4.000.

Αξίζει;
Έχω ενα μηχανακι με εμπορικη αξια 2500. Αν στο δωσω θα χαλασεις 5 σε επισκευες οπως λες. Αν το κρατησω θα χαλασω και εγω 5? δεν χαλασα τοσα λεφτα απο τοτε που το αγορασα, θα τα χαλασω σε ενα χρονο; Να το πετάξω στη θαλασσα καλυτερα με την λογικη σου.
Υπαρχουν μοτοσυκλετες 20 ετων σε καλη κατασταση.

Nostradamus
21/06/2023, 16:46
Αυτο που με υφος χιλιων καρδιναλιων, γραφετε για να "διδαξετε" μπαλιτσα, να το δειτε λιγο ρε σεις...

Προφανως ειναι περισσοτερα τα ταλαιπωρημενα απο αυτα που ειναι σε καλη κατασταση. Υαρχουν επισης απατεωνες πωλητες.

Αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι υπαρχουν μηχανακια σε παρα πολυ καλη κατασταση για τα χρονια τους, με λιγα η λογικα χιλιομετρα και συντηρημενα επαρκως και σωστα για να συνεχισουν να γραφουν πολλα και ασφαλη χιλιομετρα. Επισης το "δεν τα φτιαχνουν" οπως παλια, ειναι σε μεγαλο βαθμο αληθεια. Ειδικα σε περιφερειακα και πλαστικα.

Πολλα καινουργια value for money που τα προτεινουμε απο εδω και απο εκει, δεν εχουν αποδειξει ακομη τιποτα για το πως θα "γερασουν". Εδω θα ειμαστε να το δουμε.

alexandrosgs
21/06/2023, 16:55
Δε διδάσκουμε μπαλίτσα σε κανένα.

Εδώ είναι ένας δημόσιος τοίχος και δεν είναι κακό να υπάρχουν απόψεις ώστε να προβληματίζεται ό αναγνώστης.
Παρόντας ή μελλοντικός.

Η πρόταση λοιπόν κάποιου σε έναν που ίσως δε γνωρίζει πολλά, ότι οκ αφού δεν μπορείς να πάρεις κάτι της προκοπής γιατί είναι ακριβό πάρε κάτι 20ετίας και θα κάνεις τη φάση σου επιφυλάσσει πιθανώς πολλές εκπλήξεις για τον δεύτερο.

Αλλά εντάξει.
Κλέφτες θα γίνουν οι έμποροι μεταχειρισμένων και οι μάστορες;

A-nik-i
21/06/2023, 17:09
Δε διδάσκουμε μπαλίτσα σε κανένα.

Εδώ είναι ένας δημόσιος τοίχος και δεν είναι κακό να υπάρχουν απόψεις ώστε να προβληματίζεται ό αναγνώστης.
Παρόντας ή μελλοντικός.

Η πρόταση λοιπόν κάποιου σε έναν που ίσως δε γνωρίζει πολλά, ότι οκ αφού δεν μπορείς να πάρεις κάτι της προκοπής γιατί είναι ακριβό πάρε κάτι 20ετίας και θα κάνεις τη φάση σου επιφυλάσσει πιθανώς πολλές εκπλήξεις για τον δεύτερο.

Αλλά εντάξει.
Κλέφτες θα γίνουν οι έμποροι μεταχειρισμένων και οι μάστορες;



Δεν νομίζω οτι είναι ακριβώς "πρόταση" πάντως, για πολλούς από εμάς δεν υπάρχει εναλλακτική, οπότε είναι μονόδρομος. Δηλαδή εμένα το ερώτημά μου ξεκίνησε ως εξής:
(Καθώς έχω μόνο αυτά τα χρήματα) Ποιό άλλο 20ετίας μηχανάκι μεσαίας κατηγορίας "ADV" έχει ABS συν τα υπόλοιπα κριτήρια;

Και για μένα, money-no-object θα πήγαινα να πάρω το CB500X με τον 19άρη, αλλά είναι 320% ακριβότερο από αυτό που μπορώ να διαθέσω.

alexandrosgs
21/06/2023, 17:17
Δεν είναι μονόδρομος.
Μπορείς απλά να μην αγοράσεις κάποια σαβούρα και μάλιστα υπερτιμημένη αλλά να κάνεις υπομονή να πάρεις κάτι αξιόλογο.

Οι Άγγλοι λένε "δεν είμαι πλούσιος για να μπορώ να αγοράζω φθηνά πράγματα".

υ.γ. Κάνε τον κόπο αν θέλεις και τηλεφώνησε στην αντιπροσωπία της bmw και ρώτησέ τους πόσο κοστίζει μία μονάδα abs από f650gs. Θα εκπλαγείς από την απάντηση είμαι βέβαιος.

A-nik-i
21/06/2023, 17:43
Δεν είναι μονόδρομος.
Μπορείς απλά να μην αγοράσεις κάποια σαβούρα και μάλιστα υπερτιμημένη αλλά να κάνεις υπομονή να πάρεις κάτι αξιόλογο.

Οι Άγγλοι λένε "δεν είμαι πλούσιος για να μπορώ να αγοράζω φθηνά πράγματα".

υ.γ. Κάνε τον κόπο αν θέλεις και τηλεφώνησε στην αντιπροσωπία της bmw και ρώτησέ τους πόσο κοστίζει μία μονάδα abs από f650gs. Θα εκπλαγείς από την απάντηση είμαι βέβαιος.

Προτείνεις ηρεμηστικό ή Θεία Κοινωνία πριν το τηλεφώνημα;

spyrval
21/06/2023, 18:22
Εγώ πάντως έχω F 650GS του 2007 και δε σκέφτομαι να την ανακυκλώσω σύντομα. Με 57.000 χλμ, λάστιχα πριν 300 χλμ, νέα σέλα από MotoK και συντηρημένη στο γνωστό συνεργείο στο Γέρακα είμαι σίγουρος ότι αξίζει αυτή τη στιγμή 2,500 ευρώ. Δεν είναι το νέο Transalp ή Vstrom, δεν κάνει όμως και 10-12 χιλιάρικα. Και κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Όποιος τα'χει παίρνει καινούργιο, δεν το συζητάμε.

Δεν έχουν όλα 200.000 χλμ, έχω φίλο με 30.000 χλμ σε γνωστό τουριστικό θέρετρο (Varadero) του 2004. Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι.

Nostradamus
21/06/2023, 19:11
Η πρόταση σε κάποιον που λέει "έχω τόσα" και ενδιαφέρομαι να κάνω αυτό, πρέπει να είναι -θεωρώ- αντίστοιχη με αυτά που ζητάει. Τον κατευθυνεις με προτάσεις και οτι μπορεί να του διαφεύγει. Το να του πούμε μάζεψε μερικά ακόμη για κάτι καλύτερο, ειδικά όταν δεν είναι πιτσιρικάς, μπορεί να φτάσει να είναι έως και προσβλητικό.

PaNick67
21/06/2023, 19:37
Η πρόταση σε κάποιον που λέει "έχω τόσα" και ενδιαφέρομαι να κάνω αυτό, πρέπει να είναι -θεωρώ- αντίστοιχη με αυτά που ζητάει. Τον κατευθυνεις με προτάσεις και οτι μπορεί να του διαφεύγει. Το να του πούμε μάζεψε μερικά ακόμη για κάτι καλύτερο, ειδικά όταν δεν είναι πιτσιρικάς, μπορεί να φτάσει να είναι έως και προσβλητικό.

Έχεις απόλυτο δίκιο.
Όμως θα πρέπει να του πούμε και αυτά που πιθανόν θα συναντήσει στο ψάξιμο.
Μηχανές χαρτί δίνονται σε γνωστούς και δεν μπαίνουν αγγελία.
Ακόμα και αν μπουν πόσο σίγουροι είμαστε ότι αυτός που την είχε και της έκανε 2-3-4 χιλ χιλιόμετρα τον χρόνο άλλαζε κάθε χρόνο λάδια και κάθε 3 παραφλου για να πω μόνο τα βασικά.

Αν είχε παραπάνω από έναν κατόχους, πιασ' το αυγό και κουρευ' το.

Το πιθανότερο είναι να πάρεις με 2,5Κ κάτι που θα χρειαστεί λεφτά σύντομα. Είτε για συντήρηση και αναλώσιμα, είτε για φίδια και δράκους που κρύβει το αστέρι των 20 ετών και 50-60 Χιλ χιλιομέτρων.

Άλλο η μηχανή που έχουμε και ξέρουμε τι και πώς της φερομαστε αλλά δεν πουλάμε και άλλο μηχανές σε αγγελίες.

Nostradamus
21/06/2023, 20:33
Για να μην παρεξηγηθεί αυτό που είπα. Άλλο το βάλε λίγα ακόμη για να δεις το τάδε, και άλλο το περίμενε μέχρι να έχεις τα διπλά η δεν ξέρω και εγώ τι, για να μην κακοπεσεις.

Η αγορά ειδικά στην Ελλάδα είναι εκτός "πραγματικότητας". Αυτό το ξέρει οποίος έχει βάλει 100 ένσημα στην ζωή του.. Από την άλλη, "η εκτός πραγματικότητας" καταλήγει να είναι η καθημερινότητα εδώ και αρκετό καιρό. Μπορεί να περιμενει κανεις να εξομαλυνθεί (χωρίς να το εγγυηθεί κάνεις ότι θα συμβεί) και να χάνει το σήμερα, η απλά να σταθμίσει τις ανάγκες και τα "γούστα" και με την βοήθεια τρίτων, να προχωρήσει σήμερα στην καλύτερη δυνατή επιλογή.

Κανείς δεν εγγυάται το αύριο.

alexandrosgs
21/06/2023, 20:40
Αυτό ακριβώς λέω.
Είναι εκτός πραγματικότητας να ψάχνεις 650αρι με 2500 ευρώ. Γιατί δε θα κοστίσει τελικά 2.500 αλλά πολύ περισσότερα.

Αν το πούμε είναι προσβολή;

Πρέπει να λέμε μόνο αυτό που ο άλλος επιθυμεί να ακούει;

Στο car σε αυτά τα χρήματα αλλά και σε πολύ περισσότερα έχει κυρίως μηχανάκια σκουπίδια.
Όποιος θέλει ας δοκιμάσει την τύχη του.

alexandrosgs
21/06/2023, 20:47
Προτείνεις ηρεμηστικό ή Θεία Κοινωνία πριν το τηλεφώνημα;

Λέω για μονάδα ABS γιατί είναι πολύ ακριβή και εξαιρετικά ύποπτη να βγάλει βλάβη καθώς ελάχιστοι αλλάζουν υγρά φρένων τακτικά με αποτέλεσμα όλα μέσα να έχουν γίνει λάσπη.
Το συγκεκριμένο μοντέλο πάσχει επίσης και από αντλία νερού.

A-nik-i
21/06/2023, 20:52
(τώρα πρόσεξα τη δυνατότητα του vroom οπότε μην παρεξηγηθείτε που δεν έκανα νωρίτερα μερικά σε όλους)

Απλά θα κινηθώ σε διαφορετικό εντελώς πεδίο, θα αφήσω τα γούστα και θα πιάσω τις ανάγκες οπότε όλα good. Θα ασχοληθώ αποκλειστικά με κάτι commuter, σύγχρονο, μικρό, οικονομικό, απλό και τέλος.

dith
01/07/2023, 00:03
Σαν κάτοχος του Voge 300ds έχω μόνο καλά λόγια να πω ΕΦΟΣΟΝ κινεισαι σολο καριέρα, άντε βαριά με κανα κοριτσάκι κατω των 60κιλων πισω.
Μη φοβηθείς τα μεταχειρισμένα DS καθόλου, γιατί όσοι τα σπρωχνουν το κάνουν απο έλλειψη χώρου και - λιγότερο - γκαζιού (αν είχαν συνηθίσει απο μεγαλυτερες μηχανές)
Αν πιασεις και διαβάσεις σχόλια σε φορουμ και γκρουπακια, το 99% αυτων πηγε στις αντιστοιχες 500ρες της Voge.

Για commuter είναι μανούλα, για χώμα βάζεις κανα ημί λαστιχάκι τυπου Mutant και πας - μιας και βοηθάει και το μοχλικό που έχει πίσω, ABS έχει, ροπή χαμηλά έχει, και πίνει απο 3 έως 3,5 λιτρα

A-nik-i
02/07/2023, 09:26
Σαν κάτοχος του Voge 300ds έχω μόνο καλά λόγια να πω ΕΦΟΣΟΝ κινεισαι σολο καριέρα, άντε βαριά με κανα κοριτσάκι κατω των 60κιλων πισω.
Μη φοβηθείς τα μεταχειρισμένα DS καθόλου, γιατί όσοι τα σπρωχνουν το κάνουν απο έλλειψη χώρου και - λιγότερο - γκαζιού (αν είχαν συνηθίσει απο μεγαλυτερες μηχανές)
Αν πιασεις και διαβάσεις σχόλια σε φορουμ και γκρουπακια, το 99% αυτων πηγε στις αντιστοιχες 500ρες της Voge.

Για commuter είναι μανούλα, για χώμα βάζεις κανα ημί λαστιχάκι τυπου Mutant και πας - μιας και βοηθάει και το μοχλικό που έχει πίσω, ABS έχει, ροπή χαμηλά έχει, και πίνει απο 3 έως 3,5 λιτρα

Τί μας έχει κάνει πια αυτή η Voge, πολύ buzz βλέπω στην κοινότητα για τα μοντέλα της. Ήταν ωραία η πρόταση για το Voge αλλά αποφάσισα να κινηθώ λίγο διαφορετικά για την ώρα. Σ' ευχαριστώ

iof4ever
02/07/2023, 09:35
Απλά θα κινηθώ σε διαφορετικό εντελώς πεδίο, θα αφήσω τα γούστα και θα πιάσω τις ανάγκες οπότε όλα good. Θα ασχοληθώ αποκλειστικά με κάτι commuter, σύγχρονο, μικρό, οικονομικό, απλό και τέλος.

Με budget μέχρι 2.5k και αν έχεις άμεσα ανάγκη για μεταφορικό, εγώ στη θέση σου θα τσιμπούσα ένα σκουτεράκι sym symphony 200 περσυνό. Top seller, σχεδόν καινούριο και θα σου μείνουν και λεφτά στην άκρη (αφού το καινούριο πάει στα 2.8k). Και στο μέλλον, βλέπεις και για μηχανή για γούστα.

(Προσωπικά δεν υπήρχε περίπτωση να ασχοληθώ με manual ταχύτητες σε μικρή μοτοσυκλέτα π.χ. voge 300. Αυτόματο μικρό και είσαι άρχοντας)

dith
02/07/2023, 17:13
Τί μας έχει κάνει πια αυτή η Voge, πολύ buzz βλέπω στην κοινότητα για τα μοντέλα της. Ήταν ωραία η πρόταση για το Voge αλλά αποφάσισα να κινηθώ λίγο διαφορετικά για την ώρα. Σ' ευχαριστώ

Κοίτα - αν εξαιρέσεις το υποκειμενικό της εμφάνισης και του ήχου του κινητήρα - εμένα με κέρδισε η φήμη της αντιπροσωπείας (διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά και υποστήριξη σε σοβαρές βλάβες) και το γεγονός οτι ο σχεδιασμός του 300ρη κινητήρα δεν ήταν απο το μηδέν αλλά απο σχέδιο της Kawasaki (KLX300). Κάτι ανάλογο φημολογείται και για τον 500ρη (αντίγραφο απο cbx500) χωρίς όμως τις ίδιες ενδείξεις (οπτικά ή σε επίπεδο συνεργασιών των δύο εταιρειών).

Κι εγώ ξεκίνησα απο το χρηματικό και κοιτούσα το 650 GS για τους ίδιους λόγους που το σκεφτόσουν, και κατέληξα εδώ. Μόνο όταν χρειαστεί να πάρω δικάβαλο με χαλάει η επιλογή που έκανα