PDA

View Full Version : Καινούργιος στη Bmw (1200gs), τις γνώσεις σας παρακαλώ!!!



gianakub
19/12/2005, 16:33
Καλησπέρα σε όλους!!! Οπως προανέφερα έγινα κιεγώ μέλος της οικογένειας BMW με το R1200GS... Δεν θα αναλύσω τα πλεονεκτήματα της μηχανής, άλλωστε με 200 μόλις χλμ και σε περίοδο "στρωσίματος" θα ήταν αστειο να το κάνω!! Βέβαια δεν μπορω να μην πω ότι έχω ενθουσιαστει με τη συμπεριφορα της μηχανής στις στροφές, την ασφαλεια που νιώθεις κάθε στιγμή μέσα στη στροφή και τα φρένα!!!
Αυτό όμως που θα ήθελα να ρωτήσω έσας που σίγουρα έχετε πολλή μεγαλύτερη εμπειρία από μενα πάνω σε BMW και ειδικά σε 1200GS, είναι για κάποιους θορύβους, ειδικά κατα το ξέκίνημα αφήνοντας το συμπλέκτη και μέχρι τις 2.500 στροφές, καθώς και μετά τις 3.500. Προκειται για ένα μεταλλικό θόρυβο , σαν σκορτσαρισμα του όξονα, που όμως ακούγεται αριστερά και κάτω από το ρεζερβουαρ (το σαζμαν δεν είναι εκεί;;) Μοιάζει λίγο σαν την αλυσίδα των εκκεντροφόρων...Αυτό συνεχίζεται σε κάθε αλλαγή ταχύτητας μέχρι που λόγω αέρα δεν ακουω...Να υποθέσω ότι είναι φυσιολογικός θόρυβος της μετάδοσης;; Μπορεί να γελάτε με ερωτήσεις σαν αυτή, αλλά είπαμε: 1η φορά κάτοχος αλλά και οδηγός BMW!!!
Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω για το αν στο 1ο σέρβις (1000 χλμ) χρειάζεται εκτός από αλλαγή λαδιών και σφιξιμο κεφαλής, ρυθμιση βαλβίδων κτλ...

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και σας ευχομαι καλούς δρόμους!!!

madtank
28/12/2005, 09:42
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΦΑΜΙΛΙΑ ΤΩΝ BMWΔΑΚΙΔΩΝ.
ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.

ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟ " ΘΟΡΥΒΟ" ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ.... ΣΤΟΥΣ BOXER ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΙΑΠΩΝΙΚΕΣ ΜΟΤΟ/ΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΚΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 2.500 ΣΤΡΟΦΕΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ SERVICE ΤΩΝ 1000 ΧΙΛ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΝΑΙ ΡΥΘΜΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΤΡΑ (ΒΑΛΒΙΔΕΣ Κ.Λ.Π) ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΚΕΦΑΛΗΣ ΟΜΩΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ;

gianakub
28/12/2005, 13:08
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τη βοηθεία σου!!! Εκτός από λάδια και ρύθμιση βαλβίδων μου είπαν και για σφίξιμο της κυλινδροκεφαλής.Δεν είναι κάτι σημαντικό, απλά μου έκανε εντύπωση που πρέπει να γίνουν όλα αυτα στα πρώτα 1000 χλμ. Συνηθισμένος απο Honda απλά και χωρίς να εννοώ τίποτα....Και πάλι ευχαριστω για την επικοινωνία!!!

lord_dimos76
28/12/2005, 17:57
ΠΑΝΤΩΣ,ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ,ΚΟΙΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ POST ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ...ΣΕ ΑΛΛΑ ΧΕΡΙΑ!
ΕΤΣΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΙΔΕΑ,ΜΗΠΩΣ(ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ)ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ!

ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ!

RTnick
29/12/2005, 22:25
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ ΚΛΠ. ΚΛΠ.:wave2: :wave2:


ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ 1200 GS ή RT ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ :cool: :cool:

ΡΙΞΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ PHOTO..... ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΧΡΩΜΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΕΕΕ ????

Giannis_L
30/12/2005, 00:42
Το μπλε εννοεί..

gianakub
30/12/2005, 08:40
Εξαρτάται πιο θεωρήται "γρήγορο" γιατί όπως σας είπα είμαι καινούργιος στη BMW και δεν γνωρίζω τα καθέκαστα!... Γκρί-μαύρο ήταν η επιλογή μου, για πεστε μου, είναι γρήγορη????? Πάντως η μηχανή είναι όντος πολύ καλή και μόλις βγάλω άδεια και πινακίδα θα ξαμολιθώ για βόλτες και θα σας πω περισσότερα.... Αλήθεια, εσεις οι παλιότεροι εδώ μεσα, έχετε φτιάξει κανένα clubακι ή έστω συναντιώσαστε πουθενά για βόλτες ή ανταλλαγή απόψεων (κοινός κουβέντα) ???

RTnick
30/12/2005, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianakub
[B]Εξαρτάται πιο θεωρήται "γρήγορο" γιατί όπως σας είπα είμαι καινούργιος στη BMW και δεν γνωρίζω τα καθέκαστα!... Γκρί-μαύρο ήταν η επιλογή μου, για πεστε μου, είναι γρήγορη?????

Φίλε μου μας πιάσανε κορόιδα.....:D Όταν πήρα το RT μου είπαν να το πάρω ασημί γιατί πάει πιο γρήγορα, αλλά όταν συνάντησα ένα στη Κηφισίας μπλέ RT κατάλαβα ότι όλα πάνε το ίδιο :a018: Ουγκ :D :D

Πέρα από τη πλάκα πήρες σωστό εργαλείο και πάλι καλορίζικος.

Όσο για clubάκι, ελπίζω σύντομα να δημιουργηθεί ένα μικρό (λίγοι και καλοί) "BMW-MOTOFORUMS CLUB" για να βρισκόμαστε που και που.Τι λέτε????

Προτείνω να δημιουργήσω ένα thread με αυτό το θέμα. Είστε μέσα??

geopitt
30/12/2005, 10:38
ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΣΙΜΟ BMW CLUB HELLAS

http://www.bmwriders.gr/

lord_dimos76
30/12/2005, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick

Προτείνω να δημιουργήσω ένα thread με αυτό το θέμα. Είστε μέσα?? [/B]


ΓΙΑ ΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ CLUB,ΤΑ ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!
:a33: :a022: