PDA

View Full Version : SHOEI NXR2



ratamahatta
15/06/2023, 10:16
Κάτοχος εδώ και 1 μήνα του nxr2 , πρώτη φορα με κράνος της Shoei,προηγούμενα κράνη ήταν AG. K3, HJC IS17 ,KTM STREET EVO το οποίο μετά από 2 μήνες βγήκε off από το ατύχημα που είχα.
Η σύγκριση είναι σε σχέση με τα 2 τελευταία

Βάρος
Ελαφρύ δεν το νιώθεις καθόλου , δεν σε ενοχλεί και με καλό ζύγισμα ακόμα και με χλμ μπορείς να γυρίσεις το κεφάλι σου χωρίς πρόβλημα , πολύ καλή δουλεια στην αεροδυναμική του

Ποιότητα υλικών
Πολύ καλή ποιότητα εσωτερικά των υφασμάτων που έχουν χρησιμοποιηθεί και εφαρμογή άψογη

Εξαερισμός
Με 4 αεραγωγούς μπροστά, ειδικά μέχρι τώρα δεν εχω νιώσει ζέστη στο εσωτερικό του, κάνουν καλά την δουλεια τους, τον χειμώνα θα δούμε πως τα πάει με πιο χαμηλές θερμοκρασίες

Αεροδυναμικός θόρυβος
Λόγο ίσως και των αεραγωγών, αν και με κλειστούς δεν ειδα τρομερή διαφορά ,το περίμενα καλύτερο σε αυτόν τον τομεα.
Δεν έχει υπερβολική φασαρία αλλά δεν το λες και ήσυχο
Με ανοιχτούς τους πάνω αεραγωγούς σε γύρισμα του κεφαλιού υπάρχει ένα σφύριγμα , νομιζω ομως ότι είναι φυσιολογικό

Ορατότητα
Εδώ είναι όλα τα λεφτά, πολύ καλή δουλεια σε αυτόν τον τομεα, απίστευτη ορατότητα χωρίς να ενοχλεί και να βλέπεις τίποτα παρά μόνο ότι έχεις μπροστά σου.

Γενικά ευχαριστημένος από την αγορά και ας ελπίσω να μην χρειαστεί να ανακαλύψω την αντοχή του σε κρούση

444153444154444155444156

doctoras
20/06/2023, 01:27
Καλοριζικο, καλοφόρετο και αχρείαστο να είναι!

Το έχω, καλό κράνος είναι και συμπεριλαμβάνει τη τελευταία προδιαγραφή.

Στο υtube κάνουν δοαφορα τεστ με μετρήσεις από διάφορους μετρητες και βγάζουν διαφορά συμπεράσματα. Με επηρέασαν λίγο.. Εγώ δε τα ειδα αυτά.
Έβλεπα για παράδειγμα συγκριτικα με το profile-v που έβγαζαν το shoei καλυτερο. Εγω μετά από ένα χρόνο με nxr2 δεν συμφωνώ μαζί τους (μακροχρόνιος κάτοχος arai).

Όμως είναι οκ, ήθελα μια αλλαγή για την αλλαγή

ratamahatta
20/06/2023, 06:51
Καλοριζικο, καλοφόρετο και αχρείαστο να είναι!

Το έχω, καλό κράνος είναι και συμπεριλαμβάνει τη τελευταία προδιαγραφή.

Στο υtube κάνουν δοαφορα τεστ με μετρήσεις από διάφορους μετρητες και βγάζουν διαφορά συμπεράσματα. Με επηρέασαν λίγο.. Εγώ δε τα ειδα αυτά.
Έβλεπα για παράδειγμα συγκριτικα με το profile-v που έβγαζαν το shoei καλυτερο. Εγω μετά από ένα χρόνο με nxr2 δεν συμφωνώ μαζί τους (μακροχρόνιος κάτοχος arai).

Όμως είναι οκ, ήθελα μια αλλαγή για την αλλαγή

Δεν εχω άποψη για το arai, προσωπικά μου φαίνονται ακριβά όπως και τα Shoei αλλά είπα να κάνω την δοκιμη.
Είχα δει και εγώ διαφορά βίντεο κλπ για κράνη πριν αποφασίσω,το μεγάλο + είναι η ορατοτητα παντως

rex4539
25/10/2023, 16:55
Φρέσκος κάτοχος κι εγώ του NXR2 εδώ και μερικές μέρες. Αναβάθμιση από LS2 Storm.

Βάρος
Πολύ ελαφρύ και καλοζυγισμένο. Δεν νιώθω το βάρος καθόλου. Μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το LS2, παρότι η διαφορά είναι μόλις 100γρ.

Ποιότητα υλικών
Όσον αφορά την αίσθηση στα μάγουλα, μικρή διαφορά σε σχέση με το LS2. Δεν ένιωσα και κανένα βελούδο... Για την ποιότητα κατασκευής θα μπορώ να κρίνω σε ένα χρόνο από τώρα.

Εξαερισμός
Το LS2 υπερτερεί. Στο Shoei πάντα έχω ιδρωμένο κεφάλι. Στο LS2 δεν είχα ούτε τον Αύγουστο.

Αεροδυναμικός θόρυβος
Το Shoei είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο απ'τό LS2. Είναι το πιο ήσυχο κράνος που έχω φορέσει. Στο LS2 την πάλευα μόνο με ωτοασπίδες. Στο Shoei, τουλάχιστον μέσα στην Αθήνα, δεν τις χρειάζομαι!

Ορατότητα
Τεράστια διαφορά σε σχέση με το LS2. Επίσης μαγεία η φωτοχρωμική ζελατίνα που έβαλα. Πολύ ευχαριστημένος.

Ασφάλεια
To LS2 ήταν 22.05 και το Shoei είναι 22.06 οπότε εκ των πραγμάτων είναι ασφαλέστερο. Τώρα πόσο ασφαλές είναι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αυτό δεν το ξέρω και δεν θέλω να το μάθω από πρώτο χέρι!

Value for money
Εδώ το LS2 το πατάει το Shoei. Είναι κάτω απ'τό 1/3 της τιμής!

Σύνοψη
Σαφώς καλύτερο, ποιοτικότερο, ελαφρύτερο, πιο ήσυχο και ασφαλέστερο κράνος. Πολύ χαμηλό value for money αλλά εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει αυτό το κομμάτι. Είμαι ευχαριστημένος από την αγορά αλλά κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για το επόμενο καλοκαίρι λόγω μη επαρκούς εξαερισμού.

Bowleno
25/10/2023, 17:22
Φρέσκος κάτοχος κι εγώ του NXR2 εδώ και μερικές μέρες. Αναβάθμιση από LS2 Storm.

Βάρος
Πολύ ελαφρύ και καλοζυγισμένο. Δεν νιώθω το βάρος καθόλου. Μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το LS2, παρότι η διαφορά είναι μόλις 100γρ.

Ποιότητα υλικών
Όσον αφορά την αίσθηση στα μάγουλα, μικρή διαφορά σε σχέση με το LS2. Δεν ένιωσα και κανένα βελούδο... Για την ποιότητα κατασκευής θα μπορώ να κρίνω σε ένα χρόνο από τώρα.

Εξαερισμός
Το LS2 υπερτερεί. Στο Shoei πάντα έχω ιδρωμένο κεφάλι. Στο LS2 δεν είχα ούτε τον Αύγουστο.

Αεροδυναμικός θόρυβος
Το Shoei είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο απ'τό LS2. Είναι το πιο ήσυχο κράνος που έχω φορέσει. Στο LS2 την πάλευα μόνο με ωτοασπίδες. Στο Shoei, τουλάχιστον μέσα στην Αθήνα, δεν τις χρειάζομαι!

Ορατότητα
Τεράστια διαφορά σε σχέση με το LS2. Επίσης μαγεία η φωτοχρωμική ζελατίνα που έβαλα. Πολύ ευχαριστημένος.

Ασφάλεια
To LS2 ήταν 22.05 και το Shoei είναι 22.06 οπότε εκ των πραγμάτων είναι ασφαλέστερο. Τώρα πόσο ασφαλές είναι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αυτό δεν το ξέρω και δεν θέλω να το μάθω από πρώτο χέρι!

Value for money
Εδώ το LS2 το πατάει το Shoei. Είναι κάτω απ'τό 1/3 της τιμής!

Σύνοψη
Σαφώς καλύτερο, ποιοτικότερο, ελαφρύτερο, πιο ήσυχο και ασφαλέστερο κράνος. Πολύ χαμηλό value for money αλλά εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει αυτό το κομμάτι. Είμαι ευχαριστημένος από την αγορά αλλά κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για το επόμενο καλοκαίρι λόγω μη επαρκούς εξαερισμού.

Τι μηχανή έχεις; θαρρώ ότι αυτό προορίζεται για πιο "σκυφτή" οδήγηση και περισσότερα χλμ. στο κοντέρ, όπου ο εξαερισμός του θα λειτουργεί όπως πρέπει....

RaGe_Raptor
25/10/2023, 17:40
Φρέσκος κάτοχος κι εγώ του NXR2 εδώ και μερικές μέρες. Αναβάθμιση από LS2 Storm.

Βάρος
Πολύ ελαφρύ και καλοζυγισμένο. Δεν νιώθω το βάρος καθόλου. Μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το LS2, παρότι η διαφορά είναι μόλις 100γρ.

Ποιότητα υλικών
Όσον αφορά την αίσθηση στα μάγουλα, μικρή διαφορά σε σχέση με το LS2. Δεν ένιωσα και κανένα βελούδο... Για την ποιότητα κατασκευής θα μπορώ να κρίνω σε ένα χρόνο από τώρα.

Εξαερισμός
Το LS2 υπερτερεί. Στο Shoei πάντα έχω ιδρωμένο κεφάλι. Στο LS2 δεν είχα ούτε τον Αύγουστο.

Αεροδυναμικός θόρυβος
Το Shoei είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο απ'τό LS2. Είναι το πιο ήσυχο κράνος που έχω φορέσει. Στο LS2 την πάλευα μόνο με ωτοασπίδες. Στο Shoei, τουλάχιστον μέσα στην Αθήνα, δεν τις χρειάζομαι!

Ορατότητα
Τεράστια διαφορά σε σχέση με το LS2. Επίσης μαγεία η φωτοχρωμική ζελατίνα που έβαλα. Πολύ ευχαριστημένος.

Ασφάλεια
To LS2 ήταν 22.05 και το Shoei είναι 22.06 οπότε εκ των πραγμάτων είναι ασφαλέστερο. Τώρα πόσο ασφαλές είναι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αυτό δεν το ξέρω και δεν θέλω να το μάθω από πρώτο χέρι!

Value for money
Εδώ το LS2 το πατάει το Shoei. Είναι κάτω απ'τό 1/3 της τιμής!

Σύνοψη
Σαφώς καλύτερο, ποιοτικότερο, ελαφρύτερο, πιο ήσυχο και ασφαλέστερο κράνος. Πολύ χαμηλό value for money αλλά εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει αυτό το κομμάτι. Είμαι ευχαριστημένος από την αγορά αλλά κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για το επόμενο καλοκαίρι λόγω μη επαρκούς εξαερισμού.

Κοίτα, μιλάμε για handmade in Japan απέναντι σε κινέζικο εργοστάσιο φασόν. Δεν υπάρχει επαφή.

rex4539
25/10/2023, 18:27
Τι μηχανή έχεις; θαρρώ ότι αυτό προορίζεται για πιο "σκυφτή" οδήγηση και περισσότερα χλμ. στο κοντέρ, όπου ο εξαερισμός του θα λειτουργεί όπως πρέπει....

MT-07 έχω.

doctoras
25/10/2023, 18:50
Καλορίζικο να το χαρείς και αχρείαστο παθητικά να είναι

Ασφαλέστερα συμπεράσματα όμως μπορείς να βγάλεις μεταξύ δυο κρανων ίδιας παλαιότητας, καινούργιο vs παλιού και υποδεέστερου μπατζετ να ήταν θα υπερτερούσε

dimitris839
07/11/2023, 21:54
Καλησπέρα λίγο τα φώτα σας στους κατόχους, φρέσκος κάτοχος nxr 2 (το πρώτο shoei τα προηγούμενα 4 ήταν όλα agv).
Στο θέμα όπως είπα επειδή άκουγα πολλά καλά από πολλούς για τα shoei είπα να το δοκιμάσω αυτό που είχα θέμα με τα agv ήταν ο θόρυβος οπότε προχώρησα σε αυτήν την αγορά, το πρόβλημα είναι ότι μετά από μεγάλη βόλτα κάπου στα 500 χλμ σε μια μέρα και όταν είμαι πάνω από 100χλμ έχω αρκετό θόρυβο ακριβώς στα αυτιά βουητό μεγάλο γύρισα και σφύριζε το κεφάλι μου (κάτοχος hayabusa) πήγα στο κατάστημα που το πήρα και πολλή ευγενικά τα παιδιά το έστειλαν για ελενχο αφού λοιπόν επέστρεψε και μ είπαν ότι άλλαξαν τα πλαϊνά κουμπώματα τις ζελατινας βγήκα για δοκιμή και πάλι τα ίδια, οπότε λοιπόν εσείς έχετε τέτοιο θόρυβο; μήπως φταίει το κεφάλι μ και δεν ταιριάζει το κράνος, η απλά να μην έκαναν τπτ; (στα agv ο θόρυβος υπήρχε αλλά όχι συγκεκριμένο βουητό στα αυτιά και όχι τόσο έντονος) .
Οποία εμπειρία ή σύσταση δεκτή ευχαριστώ.

Shinigami Ryuk
07/11/2023, 22:52
Μονο οι ωτοασπιδες σε σωνουν απο τα NXR

Parking
07/11/2023, 23:36
Καλησπέρα λίγο τα φώτα σας στους κατόχους, φρέσκος κάτοχος nxr 2 (το πρώτο shoei τα προηγούμενα 4 ήταν όλα agv).
Στο θέμα όπως είπα επειδή άκουγα πολλά καλά από πολλούς για τα shoei είπα να το δοκιμάσω αυτό που είχα θέμα με τα agv ήταν ο θόρυβος οπότε προχώρησα σε αυτήν την αγορά, το πρόβλημα είναι ότι μετά από μεγάλη βόλτα κάπου στα 500 χλμ σε μια μέρα και όταν είμαι πάνω από 100χλμ έχω αρκετό θόρυβο ακριβώς στα αυτιά βουητό μεγάλο γύρισα και σφύριζε το κεφάλι μου (κάτοχος hayabusa) πήγα στο κατάστημα που το πήρα και πολλή ευγενικά τα παιδιά το έστειλαν για ελενχο αφού λοιπόν επέστρεψε και μ είπαν ότι άλλαξαν τα πλαϊνά κουμπώματα τις ζελατινας βγήκα για δοκιμή και πάλι τα ίδια, οπότε λοιπόν εσείς έχετε τέτοιο θόρυβο; μήπως φταίει το κεφάλι μ και δεν ταιριάζει το κράνος, η απλά να μην έκαναν τπτ; (στα agv ο θόρυβος υπήρχε αλλά όχι συγκεκριμένο βουητό στα αυτιά και όχι τόσο έντονος) .
Οποία εμπειρία ή σύσταση δεκτή ευχαριστώ.

βάλε αυτή τη μλκια
https://www.motocentral.co.uk/shoei-chin-curtain-mesh-i-black-for-neotec-2-helmets.html

ratamahatta
08/11/2023, 08:32
Όπως εχω γράψει και στο αρχικό ποστ , περίμενα καλύτερη επίδοση σε ότι αφορά τον θόρυβο κατά την οδήγηση , μάταια
Αγόρασα ωτοασπίδες , απλες της 3Μ τις οποίες φοράω συνεχώς πλέον και ησύχασα.
Πλέον δεν την παλεύω χωρίς καθόλου και απορώ πως κυκλοφορούσα τόσα χρόνια χωρίς .
Τώρα αν έχεις όρεξη για πειραματισμους ίσως προσθέτοντας επιπλέον υλικό στην συγκεκριμένη περιοχή , υπάρχει pads στην θέση που κουμπώνουν τα αυτιά να καταφέρεις να μειώσεις τον θόρυβο

υγ
Με κλειστούς τους αεραγωγούς υπάρχει το ίδιο θέμα;

Coyote.V
08/11/2023, 13:12
βάλε αυτή τη μλκια
https://www.motocentral.co.uk/shoei-chin-curtain-mesh-i-black-for-neotec-2-helmets.html
Το έχω σε xr1100. Δεν μειώνει τον θόρυβο. Το μόνο που κάνει είναι να κόβει κρύο τον χειμώνα αλλά όχι μέσα στην πόλη που σταματάς συνέχεια γιατί θολώνει η ζελατίνα πανεύκολα.

THRESH
08/11/2023, 13:22
Το NXR2 είναι αρκετά ήσυχο για το χαρακτήρα του,
ειδικά σε σχέση με απλούστερα φθηνότερα κράνη. Η όποια φασαρία παραπάνω είναι απο τους αεραγωγούς , που ότι και να κλείσεις , υπάρχουν και κάνουν πολύ καλή δουλειά το καλοκαίρι.

Αν ακούς σταθερό ήχο σαν βουητό , σημαίνει οτι ο αέρας έρχεται ακριβώς σε εκείνο το σημείο.

Οπότε δοκίμασε τη θέση οδήγησης , αν μπορείς να αλλάξεις fairing ή να προσθέσεις κάνα αεροδυναμικό παπαράκι που πιάνει πάνω στο υπάρχον fairing και ανυψώνει κατατι
τη ροή αέρα που έχει τώρα.

Οι ωτοασπίδες είναι καλό να φοριούνται εφόσον γράφεις χιλιόμετρα αρκετά κάθε μέρα και σε ταχύτητες, ότι κράνος και να έχεις.

dimitris839
08/11/2023, 14:27
Ωτοασπίδες και ενδοεπικοινωνια δεν πάνε μαζί �

dimitris839
08/11/2023, 14:28
Ναι μιλάμε πάντα για κλειστά όλα. Σε περίπτωση αλλαγής έχετε να προτείνετε κάτι άλλο κάποιο άλλο ποιο αθόρυβο σχετικα η να πάω πάλι σε agv π τα ξέρω;
Αυτό που λένε για τα ARAI ότι για εμάς εδώ το χειμώνα δεν κάνουν ισχύει;
Δεν ξέρω παιδιά πραγματικά απελπιστικα από το κράνος το περίμενα πολύ καλύτερο δεν με ενδιαφέρει να φύγω στα λεφτα (το συγκεκριμένο το πήρα γιατι έφαγα κόλλημα με το σχέδιο)

doctoras
08/11/2023, 14:32
Ωτοασπίδες και ενδοεπικοινωνια δεν πάνε μαζί ������

πανε, το κάνει φίλος μου και δεν έχει θέμα, δοκίμασε το και θα δεις

dimitris839
08/11/2023, 15:40
πανε, το κάνει φίλος μου και δεν έχει θέμα, δοκίμασε το και θα δεις

Εχω ωτοασπίδες φίλε το δοκίμασα αλλά για να ακούσω έστω μουσική πρέπει να είναι στο τέρμα και πάλι όχι καλά.
Τώρα μίλησα μήπως και το αλλάξω να πάρω κάτι άλλο.

psychoboy
08/11/2023, 15:54
Σκέφτομαι και εγω την αγορά του συγκεκριμένου κράνους και εχω διαβάσει και αλλού οτι υπάρχει θέμα με τον θόρυβο,ειναι όντως τόσο πρόβλημα?
Είμαι ανάμεσα στο NXR 2 και το AGV k6 S..

Volpad
08/11/2023, 16:06
Εχω ωτοασπίδες φίλε το δοκίμασα αλλά για να ακούσω έστω μουσική πρέπει να είναι στο τέρμα και πάλι όχι καλά.
Τώρα μίλησα μήπως και το αλλάξω να πάρω κάτι άλλο.

Άλλαξε ωτοασπίδες...
Πάρε τις Alpine race.

Αυτές έχω και εγώ και μαζί με την ενδοεπικοινωνία ακούω μία χαρά και μουσική και τα πάντα.

Μπορεί το πρόβλημά σου στο θέμα της ενδοεπικοινωνίας μαζί με τις ωτοασπίδες να είναι η θέση των ηχείων.
Πρέπει να τα φέρεις να είναι μπροστά στα αυτιά σου.

Προσωπικά, με θορυβώδες κράνος, με αυτές τις ωτοασπίδες μπορώ και ακούω μουσική, σε πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες απότι μπορούσα χωρίς αυτές.

dimitris839
08/11/2023, 16:14
Άλλαξε ωτοασπίδες...
Πάρε τις Alpine race.

Αυτές έχω και εγώ και μαζί με την ενδοεπικοινωνία ακούω μία χαρά και μουσική και τα πάντα.

Μπορεί το πρόβλημά σου στο θέμα της ενδοεπικοινωνίας μαζί με τις ωτοασπίδες να είναι η θέση των ηχείων.
Πρέπει να τα φέρεις να είναι μπροστά στα αυτιά σου.

Προσωπικά, με θορυβώδες κράνος, με αυτές τις ωτοασπίδες μπορώ και ακούω μουσική, σε πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες απότι μπορούσα χωρίς αυτές.

Αυτές έχω, και για να καταλάβεις επειδή έχω καλή ενδοεπικοινωνια σε νορμάλ ταχύτητες αντε να το βάλεις στην μέση τις έντασης ενώ με ωτοασπίδες και στο τέρμα είσαι οριακά.

dimitris839
08/11/2023, 16:16
Σκέφτομαι και εγω την αγορά του συγκεκριμένου κράνους και εχω διαβάσει και αλλού οτι υπάρχει θέμα με τον θόρυβο,ειναι όντως τόσο πρόβλημα?
Είμαι ανάμεσα στο NXR 2 και το AGV k6 S..

Φίλε μου εγώ όπως προείπα για μένα είναι απογοήτευση αλλά μπορεί να φτάσει και το κεφάλι μου τι να πω δεν ξέρω τόσο θόρυβο ούτε στο K3 το καθημερινό δεν εχω μετά τα 100χλμ

Volpad
08/11/2023, 16:32
Αυτές έχω, και για να καταλάβεις επειδή έχω καλή ενδοεπικοινωνια σε νορμάλ ταχύτητες αντε να το βάλεις στην μέση τις έντασης ενώ με ωτοασπίδες και στο τέρμα είσαι οριακά.

Πιστεύω, όπως προανέφερα, πως τα ηχεία δεν είναι όσο πιο κοντά στα αυτιά σου γίνεται.

Εγώ χωρίς ωτοασπίδες μπορώ να ακούσω μουσική μέχρι τα 130-140, ενώ με αυτές μπορώ να ακούσω μέχρι τα 190, χωρίς να το έχω βάλει τέρμα καν.


Το κράνος σου, θεωρητικά είναι πιο ήσυχο απο το δικό μου (Arai RX7-V evo). Όμως, η μοτοσυκλέτα και το ύψος του οδηγού παίζουν μεγάλο ρόλο στο πόση φασαρία ακούει κανείς (εκτός απο τις ανοχές του).
Η λύση που προτάθηκε νωρίτερα για προσθήκη κάποιου "φτερού" στη ζελατίνα σου (ή αντικατάσταση αυτής με μία μεγαλύτερη) είναι ίσως η πιο σωστή.
Την αντικατάσταση του ίδιου του κράνους, θα την είχα σαν τελευταία επιλογή.

dimitris839
08/11/2023, 19:17
Πιστεύω, όπως προανέφερα, πως τα ηχεία δεν είναι όσο πιο κοντά στα αυτιά σου γίνεται.

Εγώ χωρίς ωτοασπίδες μπορώ να ακούσω μουσική μέχρι τα 130-140, ενώ με αυτές μπορώ να ακούσω μέχρι τα 190, χωρίς να το έχω βάλει τέρμα καν.


Το κράνος σου, θεωρητικά είναι πιο ήσυχο απο το δικό μου (Arai RX7-V evo). Όμως, η μοτοσυκλέτα και το ύψος του οδηγού παίζουν μεγάλο ρόλο στο πόση φασαρία ακούει κανείς (εκτός απο τις ανοχές του).
Η λύση που προτάθηκε νωρίτερα για προσθήκη κάποιου "φτερού" στη ζελατίνα σου (ή αντικατάσταση αυτής με μία μεγαλύτερη) είναι ίσως η πιο σωστή.
Την αντικατάσταση του ίδιου του κράνους, θα την είχα σαν τελευταία επιλογή.

Κοίτα γενικά είμαι ψηλός και μεγαλόσωμος (1.94 115κιλα)αλλα με τα agv αυτό το συγκεκριμένο που έγραψα δεν το είχα σε κανένα πως να το εξηγήσω έχω μόνιμα ένα βουητό όπως όταν έχεις ανοιχτό λίγο το παράθυρο στο αυτοκίνητο αλλά ακριβώς στα αυτιά μου ενώ με τα agv έχω θόρυβο μπορεί και λίγο παραπάνω αλλά όχι μέσα στο αυτί.
Εφόσον έχεις arai δεν μου λες κιόλας εάν είσαι ευχαριστημένος και εάν ισχύουν αυτά περί κρύου το χειμώνα ότι μπάζει πολύ γιατί το είχα σαν δεύτερη επιλογή το συγκεκριμένο.

Volpad
08/11/2023, 20:36
Το πρώτο μου κράνος ήταν ένα shoei xr1000
Παράλληλα πήρα ένα arai chaser στη κοπέλα μου (γυναίκα μου πλεον). Όταν φόραγα το κράνος της, δεν ήθελα να βάλω το xr1000 στο κεφάλι μου ξανά....
Μετά πήρα το arai rx7 gp και εδώ και ένα χρόνο περίπου, το rx7v evo.

Το αντίστοιχο του nxr 2, είναι το quantic. Το δοκίμασα στατικά και φαινόταν πολύ ωραίο. Είχε πολύ καλή εφαρμογή, αλλά είναι άλλης κατηγορίας από αυτό που ήθελα να πάρω.

Δεν έχω θέμα με τον αέρα το χειμώνα, είτε οδηγώ το 125, είτε οδηγώ το 1000.
Γενικά όμως, εγώ είμαι άνθρωπος που δεν κρυώνει εύκολα, ενώ αντιθέτως ζεσταίνεται για πλάκα.
Πρώτη μου ανάγκη λοιπόν, ήταν ο καλός εξαερισμός.
Σαν τo rx7, δεν έχει η arai άλλο κράνος με καλύτερο εξαερισμό.

Στατιστικά όμως, ένα κράνος με πολλούς αεραγωγούς και περισσότερο θόρυβο θα κάνει και περισσότερες πιθανότητες έχει να μπάζει αέρα...

Parking
08/11/2023, 22:11
βάλε αυτή τη μλκια
https://www.motocentral.co.uk/shoei-chin-curtain-mesh-i-black-for-neotec-2-helmets.html

δε ακούτε και τι σας λένε κι όλας.....

rex4539
08/11/2023, 22:20
Εμένα πάντως μου είναι απίστευτα ήσυχο το NXR2 με το MT-07, οπότε λογικά είναι θέμα πως κάθεται στο κεφάλι του καθενός. Είτε χαλαρά μέσα στην πόλη, είτε με 160 σε αυτοκινητόδρομο έχω πάθει πλάκα με το πόσο ήσυχο είναι το κράνος.

atom_smasher
08/11/2023, 22:29
Σκέφτομαι και εγω την αγορά του συγκεκριμένου κράνους και εχω διαβάσει και αλλού οτι υπάρχει θέμα με τον θόρυβο,ειναι όντως τόσο πρόβλημα?
Είμαι ανάμεσα στο NXR 2 και το AGV k6 S..

κοιτα NXR εχει η συζυγος και εγώ το AGV K3 νομίζω. Εγώ χρησιμοποιώ ωτασπιδες (alpine αλλα οχι race, νομίζω της tour, πολύ καλές. Καμία σχέση με άλλες απλές) πλεον στην εθνική και ακούω μια χαρούλα συνήθως την μουσική μου.
Η συζυγος δεν εχει ωτασπιδες αλλά το κράνος της φαίνεται 1/2 επίπεδα καλύτερο απ το δικό μου. Δεν εχω ακριβή εικόνα για να βοηθήσω στην συγκριση στον θόρυβο, αλλά δεν μου παραπονιόταν ότι δεν ακούει στην ενδοεπικοινωνία.

DoctoR_k6
08/11/2023, 22:32
Ίδιο κράνος, σε διαφορετική μότο, με διαφορετική θέση οδήγησης, διαφορετικό τρόπο που χτυπάει ο αέρας από την ζελατίνα ( η απευθείας) έχει αλλά αποτελέσματα.
Καλός εξαερισμός και αεροδυναμικά βοηθήματα= Θόρυβος.
Στην τελική μοτοσυκλέτα καβαλατε και όχι αυτοκίνητο.
Αντε βάλτε και το υποσιαγωνο που κόβει αρκετά.

Κάτοχος RX7-V εδώ κ 6+ χρόνια.
(Πάλι arai θα πάρω)

Ilias_83
09/11/2023, 08:22
Πριν 2 σχεδόν χρόνια πήρα το πρώτο μου κράνος και ήταν το NXR2 αφού είχα διαβάσει και δει όσα reviews υπήρχαν. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το Quantic.
Τελικώς επέλεξα το Shoei καθώς με ενόχλησε η αγένεια του μαγαζάτορα στην Arai (ενώ ο υπάλληλος εκεί ήταν ευγενέστατος και προσπαθούσε μόνος του να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα 3 πελάτες και μια εγγύηση).
Αντιμετώπισα πολλά θέματα με ένα τρίξιμο που έχω γράψει σε άλλο θέμα και το κράνος αντικαταστάθηκε εντός εγγύησης (ξαναγράφω πως ο αντιπρόσωπος της Shoei ήταν εξαιρετικός).

Ταυτόχρονα αγόρασα και ένα NXR (την πρώτη του έκδοση καθώς βρήκε σχέδιο που της άρεσε περισσότερο) στην κοπέλα μου και πλέον γυναίκα μου (ίδιο νούμερο).
Πάνω στην πρώτη μου μηχανή Trident 660 το NXR2 ήταν αισθητά πιο θορυβώδες από το NXR. Πλέον στο Street Triple 765 το NXR2 είναι πιο αθόρυβο από το NXR.
Νομίζω πως έχει να κάνει με την γωνία με την οποία πέφτει ο αέρας πάνω στο κράνος και τις όποιες ροές μπορεί να έρχονται από την μηχανή.

Φοράω πάντα ωτοασπίδες (alpine motosafe) και έχω το σετάκι που έχει τις Race και τις Road μαζί. Βρίσκω να δουλεύουν καλύτερα οι Road παρά τα specs που δίνει η alpine. Όταν έχω πιο μεγάλο ταξίδι προτιμώ να έχω 3-4 set μιας χρήσης 3Μ που κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά.
Παράλληλα στο κράνος έχω ενδοεπικοινωνία Cardo Edge. Ακούς κανονικά μουσική με ωτοασπίδες (εντάξει εγώ και στο αυτοκίνητο θέλω τη μουσική πιο χαμηλά γιατί θέλω να ακούω περισσότερο το περιβάλλον μου). Μόνο με τις 3M χρειάζεται να δυναμώσεις στο τέρμα τον ήχο για να ακούσεις επαρκώς.

Υ.Γ.: Προσωπικά βρίσκω πιο ενοχλητικό το σφύριγμα από την ενδοεπικοινωνία (που όμως ακούγεται μόνο χωρίς ωτοασπίδες) παρά την βοή του κράνους.

THRESH
09/11/2023, 12:10
μια και είμαστε στο σχετικό νήμα, πως τη πλένετε ?

(την εσωτερική επένδυση του κράνους , ντέρτι μάιντς )

Volpad
09/11/2023, 13:10
Εγώ αφαιρώ τα πάντα, τα χώνω σε μία λεκάνη και τα πλένω με νερό και pantene pro-v στο χέρι. μετά τα αφήνω να στεγνώσουν.

Παίρνω και το υπόλοιπο κράνος, ανοίγω όλους τους αεραγωγούς και το πλένω μεσα - έξω με νερό στη ντουζιέρα (μπορεί να βάλω και pantene pro-v αμα λάχει).
Ξεκινάω απο μέσα προς τα έξω, ωστε αν έχει φρακάρει κανα μυγάκι στους αεραγωγούς, να βγεί έξω.

Τέλος πλένω όλα τα παρελκόμενα, όπως αυτή τη μαλακία που έχει στη μύτη και τη ζελατίνα.


Άυτή τη διαδικασία την κάνω τακτικά όποτε το θυμηθώ. Δηλαδή, μία φορά τον ένα ή ενάμιση χρόνο... :lol:

THRESH
09/11/2023, 13:14
για την επένδυση και εγώ κάπως έτσι ή και περιοδικά με κάποιο Muc off κλπα

Για το κράνος, είναι ασφαλές να βάλεις νερό στο μέσα ? Κάτι σαν φελιζόλ (υλικό απορρόφησης κλπα) που έβλεπα σε παλαιότερα κράνη δεν πάθει ζημιά ?

Volpad
09/11/2023, 13:18
Δεν το βουτάω στο νερό να μουλιάσει ρε συ...

Με το τηλέφωνο της ντουζιέρας του ρίχνω και το αδειάζω αμέσως.
Παρόλα αυτά, δεν βρίσκω το λόγο να παθαίνει κάτι.

dimitris839
09/11/2023, 13:25
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σμρ πάω για αλλαγή θα παω να δοκιμάσω η το shoei xspirit Pro η το arai rx7evo και θα καταλήξω.
(έτσι για να με γνωρίσετε λίγο δεν είμαι κανένας που καβαλησα χθες μηχανή καβαλάω μεγάλες μηχανές εδώ και 20 χρόνια απλά ήμουν κολλημένος με agv και όλα μου τα κράνη ήταν εκεί και τώρα με έπιασε η ανωμαλία να δοκιμάσω και άλλη εταιρεία τώρα τι θα βγει θα δείξει ������)
Θα σας ενημερώσω για την επιλογή και στην πρώτη βολτη την Κυριακή με το καλό θα έχω και άποψη.

Coyote.V
09/11/2023, 13:26
Δεν το βουτάω στο νερό να μουλιάσει ρε συ...

Με το τηλέφωνο της ντουζιέρας του ρίχνω και το αδειάζω αμέσως.
Παρόλα αυτά, δεν βρίσκω το λόγο να παθαίνει κάτι.
Το ίδιο κάνω και γω. Τι μαυρίλα βγάζει ρε συ; έπαθα πλάκα την πρώτη φορά που το έκανα.

Δεν θέλει πολύ ζεστό νερό γιατί θα χαλάσει το φελιζόλ. Κρύο μόνο.

doctoras
09/11/2023, 13:50
καλή τύχη σε ότι κάνεις, όμως μου κάνει εντύπωση δεν ξέρω κανένα έμπορο που παίρνει πίσω κράνος για να σου το αλλάξει με άλλο. Μονο αν έχει αποδεδειγμένα πρόβλημα και συμπεριλάμβάνεται στην εγγύηση.
Πως τα κατάφερες?

dimitris839
09/11/2023, 14:01
καλή τύχη σε ότι κάνεις, όμως μου κάνει εντύπωση δεν ξέρω κανένα έμπορο που παίρνει πίσω κράνος για να σου το αλλάξει με άλλο. Μονο αν έχει αποδεδειγμένα πρόβλημα και συμπεριλάμβάνεται στην εγγύηση.
Πως τα κατάφερες?

Ευχαριστώ πολύ ελπίζω αυτήν την φορά να επιλέξω σωστά.
Γιατί να μην το αλλαξουν ότι προϊόν και να πάρεις έχεις δικαίωμα εντός 10 η 15 ημερών δεν θυμάμαι για αλλαγή εγώ στην 8 μέρα το έστειλαν για ελενχο και τους είπα ότι αν δεν γίνει κάτι θέλω να πάρω άλλο δεν γίνεται να δίνομαι ένα κάρο λεφτά και να μην έχουμε και αυτό το δικαίωμα.

doctoras
09/11/2023, 14:36
Ευχαριστώ πολύ ελπίζω αυτήν την φορά να επιλέξω σωστά.
Γιατί να μην το αλλαξουν ότι προϊόν και να πάρεις έχεις δικαίωμα εντός 10 η 15 ημερών δεν θυμάμαι για αλλαγή εγώ στην 8 μέρα το έστειλαν για ελενχο και τους είπα ότι αν δεν γίνει κάτι θέλω να πάρω άλλο δεν γίνεται να δίνομαι ένα κάρο λεφτά και να μην έχουμε και αυτό το δικαίωμα.

ναι έχεις ποιντ σε αυτό.
ωστόσο είχα την εντύπωση οτι τα κρανη είναι ειδικές περιπτώσεις. ¨Όμως είναι υπέρ του καταναλωτή τέτοια κίνηση.

L.omerta
09/11/2023, 16:44
Αν το έχεις φορέσει έξω δυστυχώς δεν μπορείς να το αλλάξεις, αν δεν έχει κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα δλδ που να το πιάνει η εγγύηση. Δεν φταίει ο έμπορος αν δεν ταιριάζει σε εσένα. Αν το είχες δοκιμάσει μόνο σπίτι σου χωρίς να αφαιρέσεις αυτοκόλλητα από ζελατίνα κλπ ναι το αλλάζουν αλλά έξω δύσκολα. Στο λέω από εμπειρία εργασίας σε τέτοιο κατάστημα, αν στο αλλάξουν θα είναι κατ'εξαίρεση. Μακάρι απλά σε προετοιμάζω.

ratamahatta
09/11/2023, 19:45
Το ίδιο κάνω και γω. Τι μαυρίλα βγάζει ρε συ; έπαθα πλάκα την πρώτη φορά που το έκανα.

Δεν θέλει πολύ ζεστό νερό γιατί θα χαλάσει το φελιζόλ. Κρύο μόνο.
Δεν το εχω ακούσει ούτε το εχω δει κάπου τον τρόπο αυτο να καθαρίσεις το κέλυφος
Βρε λες;;

dimitris839
09/11/2023, 20:00
ναι έχεις ποιντ σε αυτό.
ωστόσο είχα την εντύπωση οτι τα κρανη είναι ειδικές περιπτώσεις. ¨Όμως είναι υπέρ του καταναλωτή τέτοια κίνηση.

Ενημέρωση προς όλους όσοι βοήθησαν και σας ευχαριστώ.
Δεν ξέρω αν ήταν ελαττωματικό το συγκεκριμένο αλλά μόλις γύρισα σπίτι μετά την αλλαγή και ένα μεγάλο χαμόγελο ο νέος φιλος του κεφαλιού μου είναι το arai rx7v evo και σαν πρώτη εντύπωση μετά από μια γρήγορη βόλτα 30 χλμ με σταθερή ταχύτητα γύρα στα 180 200 αυτό που έχω να πω είναι ότι το κράνος τα σπάει θα πω το εξής σαν θόρυβο στα χαμηλά μέχρι 100 το nxr2 ήταν ποιο αθόρυβο το arai δεν το λες αθόρυβο αλλά τουλάχιστον στο δικό μ κεφάλι δεν έχει αυτό το βουητό στα αυτιά π έλεγα έχει το θόρυβο π έχουν όλα. Δοκίμασα επίσης το shoei xspirit Pro αλλά δεν μ έκαναν τα νούμερα το Μ μ εσφιγγε και το L ήταν χαλαρό λίγο οπότε και έτσι κατέληξα στο arai που έκατσε γάντι.
Να πω στο φίλο @volpad ότι με 180 χωρίς ωτοασπίδες (επειδή το δοκίμασα και αυτό) την ενδοεπικοινωνια την είχα στην μέση και λίγο πάνω και άκουγα μια χαρά (ενδοεπικοινωνια cardo packtalk neo) αυτά προς ενημέρωση.

Coyote.V
09/11/2023, 20:03
Δεν το εχω ακούσει ούτε το εχω δει κάπου τον τρόπο αυτο να καθαρίσεις το κέλυφος
Βρε λες;;


Τι να σου πω, αν δεν φοβάσαι... γώ το έκανα πρώτη φορά σε ένα κράνος που δεν με ενδιέφερε και μετά αφού πέτυχε στα δύο χρόνια το καινούργιο.
Τώρα το κάνω κάθε φθινόπωρο που έχω μαζέψει μπόλικη βρώμα από τους αεραγωγούς.

Δεν θέλει πολύ συχνά όπως τα μαξιλαράκια. Μαλακό απορρυπαντικό χωρίς να τρίψεις τίποτα και μόνο ξέπλυμα με το τηλ του ντους, χωρίς να σκουπίσεις τίποτα. Στην αρχή το έχεις ακουμπήσει κάπου κανονικά για 4-6 ώρες να στραγγίσει και μετά ανάποδα να στεγνώσει.
Δεν σκουπίζω τίποτα για να μην ξεκολλήσουν ή ταλαιπωρηθούν τα υλικά επειδή είναι βρεμένα (δικιά μου σκέψη). Το κλου της υπόθεσης είναι πως το λουράκι που δένει καθαρίζει!!!

Αυτό που πρέπει να προσέξεις πολύ να μη βραχεί είναι το δέρμα μπροστά στο κάτω μέρος μπροστά στο στόμα... αυτό που τρίβεται όταν το βάζεις στον αγκώνα, είναι δερματίνη και αν το πιάσεις βρεμένο χάλασε αμέσως όσο λιγότερο νερό η και καθόλου εκεί.

Θα το πλένεις δηλαδή με αυτό να είναι προς τα επάνω.

zephyr1
23/11/2023, 12:09
Καλοριζικο, καλοφόρετο και αχρείαστο να είναι!

Το έχω, καλό κράνος είναι και συμπεριλαμβάνει τη τελευταία προδιαγραφή.

Στο υtube κάνουν δοαφορα τεστ με μετρήσεις από διάφορους μετρητες και βγάζουν διαφορά συμπεράσματα. Με επηρέασαν λίγο.. Εγώ δε τα ειδα αυτά.
Έβλεπα για παράδειγμα συγκριτικα με το profile-v που έβγαζαν το shoei καλυτερο. Εγω μετά από ένα χρόνο με nxr2 δεν συμφωνώ μαζί τους (μακροχρόνιος κάτοχος arai).

Όμως είναι οκ, ήθελα μια αλλαγή για την αλλαγή

Σε σχεση με τα Arai στο μεγεθος επιλεγεις το ιδιο σε shoei ?

Ευχαριστω.

ratamahatta
28/04/2024, 12:08
Για όποιον ενδιαφέρεται

Μιας και είχε κάποιες γρατζουνιές η ζελατίνα και ήθελα αλλαγή + ότι δεν εχω συνηθίσει να φοράω γυαλιά ηλίου, αγόρασα κ τοποθέτησα την light smoke στο κράνος.
Εντυπώσεις θετικές ξεκουράζει τα μάτια σε έντονη ηλιοφάνεια αλλά και το βράδυ δεν ένιωσα να μου περιορίζει την ορατοτητα στους δρόμους που κινούμαι ίσα ίσα δεν με τυφλωνουν πλέον οι προβολείς από τα αμάξια
Επίσης ανεβάζει και το πολύ μουρ:lol:

TheRegulator
15/05/2024, 16:49
Σε σχεση με τα Arai στο μεγεθος επιλεγεις το ιδιο σε shoei ?

Ευχαριστω.


Εγω και στο αραι προφιλ β και στο συγκεκριμενο Shoei εχω ιδιο μεγεθος.

Πλεον, εχοντας κανει 1000χλμ με το κρανος, θα συμφωνησω με ολα οσα εχει πει ο O.P. Ακομα και για την ζελατινα, βεβαια επειδη ειμαι γκαβος το βραδυ ειναι ενοχλητικο να εχω φιμε ζελατινα.
Το κακο ειναι ο αρκετος θορυβος, το καλο ειναι οτι μπορω να φορεσω τα airpods αμα φορεσω μπαλακλαβα.
Σιγουρα θα ψαχτω για νεο κρανος μολις γυρισω απο καλοκαιρινες διακοπες γιατι τωρα προεχουν:Στολη, λαστιχα στο μηχανακι, σεμι στο αμαξι και μερικα TDs...

Οι επιλογες ειναι το:
X-804 RS Carlos Checa.
X-SPR-Pro
AStars Supertech R10

Dr.Monty
16/05/2024, 13:12
Σε σχεση με τα Arai στο μεγεθος επιλεγεις το ιδιο σε shoei ?

Ευχαριστω.

Προσωπική εμπειρία.

Είχα για ενα χρόνο Shoei GTAIR II. Πολυ καλό. Πολύ ευχαριστημένος απο όλα του. Καποια στιγμή πήρα ΧΩΡΙΣ να δοκιμάσω SHOEI NXR2 ιδιο μέγεθος. Ιδια εταιρία λεω, ιδιο μέγεθος θα ειναι οκ.
Παρόλο που στην περίμετρο του κεφαλιου ειναι οκ και δεν με πιεζει, χτυπαει μπροστά η μύτη μου (!!!! WTF!!!), και ειναι πολυ πιο σφιχτό στα πλάγια (και δεν ανοιγει με τον καιρο). Επομένως, ΠΟΤΕ δεν θα ξαναπάρω κράνος χωρις να το δοκιμάσω.

harris_x
16/05/2024, 14:26
Σε σχεση με τα Arai στο μεγεθος επιλεγεις το ιδιο σε shoei ?

Ευχαριστω.

σε γενικές γραμμές ναι, επιλέγεις το ίδιο.
Όμως δεν είναι ίδιες οι φόρμες τους.

Στο δικό μου κεφάλι ήταν κουτί το XR1000 (Μ) αλλα με πέθανε στον πονοκέφαλο το XR1100 (Μ).
Ήταν κουτί το RX7-GP (Μ) αλλα όχι το Χ-Spirit III (Μ) (τελικά το πήρα σε L με πιο χοντρά μαξιλαράκια και ήταν μια χαρά)
Ήταν κουτί το XSPR-PRO (Μ) αλλά όχι το RX7v EVO και το Quantic (Μ)

Οπότε:

Επομένως, ΠΟΤΕ δεν θα ξαναπάρω κράνος χωρις να το δοκιμάσω.

RaGe_Raptor
16/05/2024, 14:50
Αυτό που κάνουμε εμείς οι επαρχιώτες που δεν έχουμε άμεση πρόσβαση σε όλα τα μοντέλα, είναι να επιλέγουμε καταστήματα με δωρεάν ανταλλαγή. Δοκιμάζεις κι αν δε σου ταιριάζει το στέλνεις πίσω και σου στέλνουν άλλο. Χρονοβόρα διαδικασία αλλά εξυπηρετεισαι