PDA

View Full Version : Αγορά Παπίου



vasilis_kampani
19/06/2023, 00:31
Καλησπερα παιδιά. Είμαι ανάμεσα από 3 μηχανάκια. Honda innova injection, modenas dinamik και Yamaha F1Z R. Και τα 3 έχουν οκευ μετά από επίσκεψη σε μηχανικο και ειναι μαμα δεν έχουν πειραχτεί καθόλου. Λεφτά πάνω κάτω τα ίδια. Το Yamaha F1 είναι σε κατάσταση κούτας έχει μόλις 6000 αληθινά χιλλιομετρα, τα αλλά 2 ειναι στα 20.000-30.000 χιλλιομετρα. Περισσότερα θα ηθελα να ρωτησω για έναν που είχε ή έχει dinamik και F1 πως τα πάει από θέμα συντήρησης και ανταλλακτικών. Γνωρίζω πολύ καλά ότι ειναι διάολοπαπο παρολαυτα ούτε για κόντρες το θέλω ούτε για τίποτα τέτοιο μόνο χαλαρές βόλτες. Όποτε η κατανάλωση του δεν με νοιάζει αφού δεν θα το τρέχω. Μαρεσει πολύ εμφανισιακά και μαρεσει η ροπή που έχουν τα δίχρονα και η ευκολία στην πόλη. Αυτά μάγκες. Όσο για το να κοιτάξω κάτι σε Daytona που είναι ποο αξιόπιστα συμφωνω στο ότι είναι όντως και πάμφθηνα ανταλλακτικά αλλά δεν μαρεσουν εμφανισιακά! Δεν θέλω ένα παπι που το βλέπω κάθε τρεις και λίγο παντού.

kostaskk
19/06/2023, 16:42
Innova βαρουσαν μπιέλα κάπου στα 30.000 Αν έχει λυθεί από τον προιγουμενο με τρόμπα λαδιού takekawa και μπιέλα με 2 τρύπες οκ..

Dinamic είχα, τα κοντέρ τους κλέβουν τρέλα, πχ πας με 100 πραγματικά και στο κοντέρ γράφει 160km/h.. πριν χρόνια σε χαλαρή βόλτα εκαιγα 5€ ανά μερα.. ξέχνα την οικονομία, και σιγά να πας θα κάψει 3 με 4 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα.. δλδ τα δίπλα από ότι ένα 4τ παπί 125. Βάλε και το λάδι που θα συμπληρώνεις, κατά τ αλλά ποιοτικό παπί,περιφερειακά πλαστικά,Ρόδες,πλαίσιο, για αυτό και αντέχουν ακόμα αλλά δεν συμφέρει. Γκάζι περίπου σαν crypton x μαμα

billyka
19/06/2023, 17:14
Είχα και ιννόβα και f1.Πρώτα ειχα το f1,μου το κλεψανε και πηρα το ιννόβα.Το f1 λοιπόν, πανέμορφο μηχανάκι,πανάλαφρο.Πήγαινε πολύ ωραία αν εξαιρέσεις οτι στις χαμηλές στροφές εχει ενα πατινάρισμα.Θελει δλδ να εχεις την ταχύτητα στην ροπή της.Το ειχα γυρω στα 7-8 χρόνια.Δεν μου έβγαλε το παραμικρό.Με μισή μανιβέλα κελαηδουσε.Συντήρηση??Αλλαγή λαδιών και συμπλήρωμα λαδι στο δοχείο λαδιού.Μου το κλέβουνε λοιπόν και περνω το ιννόβα το καρμπυρατέρ όμως οχι το ιντέξιον.Πρωτη εντύπωση μετά το f1 αρνητική.Μου φάνηκε βαρύ,αργό και με απαίσιο πισω φρένο.Το σασμαν του ηταν θορυβωδες σε σχέση με το βουτηράκι του f1.Επίσης στα φανάρια ενω δούλευε ρελαντί,μολις εβαζες πρώτη αν ανοιγες λιγο απότομα το γκάζι εκανε ενα τσαφ και εσβηνε.Σε λίγο καιρό όμως και βλέποντας την κατανάλωση του σε σχέση με το f1 το είδα με άλλο μάτι.Και αυτό με τιμή βενζίνης τότε στο 1€ το λίτρο..Στις 50.000 βάρεσε μπιέλα.

Nomand
19/06/2023, 18:01
Εδώ και περίπου ένα μήνα φτιάχνουμε το f1 ενός φίλου που το είχε σε ακινησία περίπου 12 χρόνια,μηχανολογικά και ηλεκτρικά αν εξαιρέσεις τις διαρροές από τσιμουχες λογω ακινησίας που τις αλλάξαμε όλες σχεδόν είναι τρομερό, αλλάξαμε και κουστούμι που το βρήκαμε σχεδόν εύκολα με 100 ευρω περίπου αλλά ακόμα και με την μαμα εξάτμιση καεί περίπου τα διπλάσια από ένα σκούτερ sym που έχω για μέσα στην πόλη 125αρι, Βέβαια και εμεις το κυνηγάμε πολύ αφού είναι τρομερή απόλαυση ο τρόπος που ανοίγει στα φανάρια και μας κοιτάνε (έχει χαθεί ο ήχος από το δίχρονο πλέον στους δρόμους!!). Κατασκευστικα είναι πολύ απλό και αν πιάνουν τα χέρια σου ή ακόμα και να σου δείξει κάποιος τα περισσότερα τα κανεις μόνος.
Modenaς παπι που είχα εγώ για τρια χρόνια δεν μπορούσα με τπτ να βρω πλαστικά που ήθελα και αναγκαστικά και έβαλα διαφορετικά χρώματα από ότι κατάφερα να βρω και ήταν και πανάκριβα (μόνο μια πόδια αριστερή μου κόστισε περίπου 50 ευρω?) Επίσης παπι και συμπλέκτης δεν μου κάθεται καλά
Innova με καρμπυρατερ που εχει φίλος μου κολλητός πρώτο χέρι από το 2005 που δεν το κυνηγάει καθόλου έχει κάνει δύο φορές ανακατασκευή στα 90 Χιλιαδες χλμ που έχει το παπι μέχρι τώρα
Αν θες πες μας λίγο τα χρήματα για το κάθε ένα που σου ζηταν
Επίσης τα χλμ που μας λες μου φαίνονται λίγο δύσκολο να ισχύουν και για τα τρία

vasilis_kampani
19/06/2023, 19:19
Innova βαρουσαν μπιέλα κάπου στα 30.000 Αν έχει λυθεί από τον προιγουμενο με τρόμπα λαδιού takekawa και μπιέλα με 2 τρύπες οκ..

Dinamic είχα, τα κοντέρ τους κλέβουν τρέλα, πχ πας με 100 πραγματικά και στο κοντέρ γράφει 160km/h.. πριν χρόνια σε χαλαρή βόλτα εκαιγα 5€ ανά μερα.. ξέχνα την οικονομία, και σιγά να πας θα κάψει 3 με 4 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα.. δλδ τα δίπλα από ότι ένα 4τ παπί 125. Βάλε και το λάδι που θα συμπληρώνεις, κατά τ αλλά ποιοτικό παπί,περιφερειακά πλαστικά,Ρόδες,πλαίσιο, για αυτό και αντέχουν ακόμα αλλά δεν συμφέρει. Γκάζι περίπου σαν crypton x μαμα

Κοιτά εμένα μαρεσει το dinamik γιατί έχει πολύ δυνατή ροπή στα χαμηλά (προφανως αφού είναι δίχρονο) και έχει συμπλεκτη και θέλω να εξασκηθώ λίγο πριν προβώ σε κάτι μεγαλύτερο. Βέβαια είναι το χειρότερο παπι να εξασκηθεί κάποιος γενικά γιατί σηκώνεται λαμπάδα με δευτερα αν πετάξεις ξερογκαζο αλλά είμαι πολύ προσεκτικός γιαυτο θα το πηγαίνω απαλά και ήρεμα. Έχω ακούσει ότι δεν βρίσκεις πλαστικά με τίποτα και ανταλλακτικά γενικά. Ισχύει; Επίσης σου ζήτησε κάτι εσένα; Πέρα από αναλώσιμα

vasilis_kampani
19/06/2023, 19:21
Είχα και ιννόβα και f1.Πρώτα ειχα το f1,μου το κλεψανε και πηρα το ιννόβα.Το f1 λοιπόν, πανέμορφο μηχανάκι,πανάλαφρο.Πήγαινε πολύ ωραία αν εξαιρέσεις οτι στις χαμηλές στροφές εχει ενα πατινάρισμα.Θελει δλδ να εχεις την ταχύτητα στην ροπή της.Το ειχα γυρω στα 7-8 χρόνια.Δεν μου έβγαλε το παραμικρό.Με μισή μανιβέλα κελαηδουσε.Συντήρηση??Αλλαγή λαδιών και συμπλήρωμα λαδι στο δοχείο λαδιού.Μου το κλέβουνε λοιπόν και περνω το ιννόβα το καρμπυρατέρ όμως οχι το ιντέξιον.Πρωτη εντύπωση μετά το f1 αρνητική.Μου φάνηκε βαρύ,αργό και με απαίσιο πισω φρένο.Το σασμαν του ηταν θορυβωδες σε σχέση με το βουτηράκι του f1.Επίσης στα φανάρια ενω δούλευε ρελαντί,μολις εβαζες πρώτη αν ανοιγες λιγο απότομα το γκάζι εκανε ενα τσαφ και εσβηνε.Σε λίγο καιρό όμως και βλέποντας την κατανάλωση του σε σχέση με το f1 το είδα με άλλο μάτι.Και αυτό με τιμή βενζίνης τότε στο 1€ το λίτρο..Στις 50.000 βάρεσε μπιέλα.

Όποτε προτείνεις f1? Επίσης βρήκα και ένα Yamaha crypton R με συμπλεκτη και μοτερικα είναι πολύ καλό. Αξίζει όμως ή αν έβαλε τον συμπλεκτη θα μου κάνει τίποτα διακοπές ο κινητήρας και δεν θα μπορώ να το πουλήσω και εύκολα; Τα crypton R είναι δυνατά μηχανάκια;

vasilis_kampani
19/06/2023, 19:24
Εδώ και περίπου ένα μήνα φτιάχνουμε το f1 ενός φίλου που το είχε σε ακινησία περίπου 12 χρόνια,μηχανολογικά και ηλεκτρικά αν εξαιρέσεις τις διαρροές από τσιμουχες λογω ακινησίας που τις αλλάξαμε όλες σχεδόν είναι τρομερό, αλλάξαμε και κουστούμι που το βρήκαμε σχεδόν εύκολα με 100 ευρω περίπου αλλά ακόμα και με την μαμα εξάτμιση καεί περίπου τα διπλάσια από ένα σκούτερ sym που έχω για μέσα στην πόλη 125αρι, Βέβαια και εμεις το κυνηγάμε πολύ αφού είναι τρομερή απόλαυση ο τρόπος που ανοίγει στα φανάρια και μας κοιτάνε (έχει χαθεί ο ήχος από το δίχρονο πλέον στους δρόμους!!). Κατασκευστικα είναι πολύ απλό και αν πιάνουν τα χέρια σου ή ακόμα και να σου δείξει κάποιος τα περισσότερα τα κανεις μόνος.
Modenaς παπι που είχα εγώ για τρια χρόνια δεν μπορούσα με τπτ να βρω πλαστικά που ήθελα και αναγκαστικά και έβαλα διαφορετικά χρώματα από ότι κατάφερα να βρω και ήταν και πανάκριβα (μόνο μια πόδια αριστερή μου κόστισε περίπου 50 ευρω?) Επίσης παπι και συμπλέκτης δεν μου κάθεται καλά
Innova με καρμπυρατερ που εχει φίλος μου κολλητός πρώτο χέρι από το 2005 που δεν το κυνηγάει καθόλου έχει κάνει δύο φορές ανακατασκευή στα 90 Χιλιαδες χλμ που έχει το παπι μέχρι τώρα
Αν θες πες μας λίγο τα χρήματα για το κάθε ένα που σου ζηταν
Επίσης τα χλμ που μας λες μου φαίνονται λίγο δύσκολο να ισχύουν και για τα τρία

Το f1 είναι από άτομο που έχει μαγαζί δικό του με ανταλλακτικά Yamaha και έχει βάλει πολύ ποιότητα πάνω στο μηχανάκι. Ήταν όντως σε ακινησία 17 χρόνια γιατί οδηγούσε αλλά και το επανέφερε στην ζωή πέρσι γιαυτο και τα χιλλιομετρα τόσα. Είναι όντως κούτα το μηχανάκι. Βρήκα και Yamaha crypton R με συμπλεκτη όμως. Αξίζει; Ή δεν θα μπορώ να το πουλήσω με τίποτα. Επίσης θα βγάλει κανα πρόβλημα γενικά; Δεν μαρεσει πολύ η ιδέα του να βάζεις συμπλεκτη σε ημιαυτόματο παπι γιαυτο με ξυνίζει αλλά μοτερικα είναι πολύ καλό. Γιαυτο σκέφτομαι για modenas dinamik. 6ταχυτο με συμπλεκτη εργοστασιακό και πολύ ροπή. Σε πονάει λίγο η τσέπη βέβαια αλλά δεν είναι για πολλά πολλά. Για το innova μάλλον το ξεχνάω. Είναι ψωφιο αποτι φαίνεται και ειδικά το injection η ροπή του δεν θα υπάρχει καν. Και φοβάμαι την μπιέλα του.

Nomand
19/06/2023, 19:57
Κοίτα αν δεν ζητάει τιμή καινούριου για το f1 παρε το με κλειστά τα μάτια και σε ένα χρόνο που θα θες να αλλάξεις σε μεγαλύτερο βάλε το εδω αγγελία και θα φυγει αέρα!!

JasonEV
19/06/2023, 19:57
Το innova ειχε μεγαλυτερο προβλημα το καρμπυρατερατο. Τωρα σχετικα με ροπες κλπ, ολα τα 4χρονα παπια στα 110 με 125 κυβικα, το ιδιο ειναι πανω κατω.

billyka
19/06/2023, 20:04
Θα πρότεινα f1 αν δεν ήταν στην μέση η βενζίνη.

vasilis_kampani
19/06/2023, 20:15
Κοίτα αν δεν ζητάει τιμή καινούριου για το f1 παρε το με κλειστά τα μάτια και σε ένα χρόνο που θα θες να αλλάξεις σε μεγαλύτερο βάλε το εδω αγγελία και θα φυγει αέρα!!

Ζητάει 1300 και ο άνθρωπος το έχει προσέξει πολύ. Από κατανάλωση πως πάει αυτό; Σαν το dinamik? 3-4 στα 100;
Δηλαδή από Yamaha crypton R συμπλεκτατο, dinamik και F1 προτείνεις F1?

vasilis_kampani
19/06/2023, 20:18
Το innova ειχε μεγαλυτερο προβλημα το καρμπυρατερατο. Τωρα σχετικα με ροπες κλπ, ολα τα 4χρονα παπια στα 110 με 125 κυβικα, το ιδιο ειναι πανω κατω.

Δεν διαφωνώ αλλά το injection το σκοτώνει το μηχανάκι στα χαμηλά απλά για να τηρεί τις προδιαγραφές των ρύπων. Στην τελική έχουν όντως την ίδια όλα 100-105 εκεί. Το καρμπυρατέρ όμως τραβάει πολύ πιο όμορφα στα χαμηλά το νιώθεις ζωντανό και η διαφορά κατανάλωσης είναι σχεδόν μηδαμινή άντε να καίει μισό λιτρο παραπάνω στα 100. Από 2t πιστεύεις αξίζει dinamik ή f1? Ή να πήγαινα προς crypton R με συμπλεκτη;

vasilis_kampani
19/06/2023, 20:19
Θα πρότεινα f1 αν δεν ήταν στην μέση η βενζίνη.

Έχω ψήθει άσχημα και εγώ αλλά αν μου τρώει πολύ πολύ παραπάνω από ότι ένα 4t δεν θα αξίζει γιατί θέλω να κρατήσω κανα λεφτο να πάω σε μεγαλύτερη μετά. Αν τρώει απλά παραπάνω χωρίς υπερβολική διαφορά μου φαίνεται είναι το καλύτερο δεδομένου ότι είναι και το πιο «παρθενικό» από όλα.

Nomand
19/06/2023, 20:27
Το modenas το αφήνεις θα έχεις θέμα με ανταλλακτικά, το crypton νομίζω θα σου βγει πολύ παραπάνω και τα κλέβουν και πολύ, καταναλώση στο f1 είναι κάτι πάνω από 4 λίτρα όπως το έχω υπολογίσει σε αυτό που έχουμε τώρα, αλλά αφού το θες για την καύλα σου και την βόλτα πάρε τον και θα έχεις ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά όταν θα σπας την δευτέρα .

vasilis_kampani
19/06/2023, 21:36
Το modenas το αφήνεις θα έχεις θέμα με ανταλλακτικά, το crypton νομίζω θα σου βγει πολύ παραπάνω και τα κλέβουν και πολύ, καταναλώση στο f1 είναι κάτι πάνω από 4 λίτρα όπως το έχω υπολογίσει σε αυτό που έχουμε τώρα, αλλά αφού το θες για την καύλα σου και την βόλτα πάρε τον και θα έχεις ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά όταν θα σπας την δευτέρα .

Κατάλαβα, το crypton παρεπιπτόντως την έριξα την τιμή από 1500 στα 1100. Όποτε δεν είναι ακριβό για το μοτέρ του που είναι πολύ καλό σύμφωνα με τον μηχανικο. Απλά ο συμπλέκτης με προβληματίζει πρώτον και δεύτερον θέλω επειγόντως να αλλάξω την εξάτμιση του σε περίπτωση που το πάρω και θα μου βγει +150 μαλλον. Το F1 παροτι του 2001 δεν έχει δουλεύετε ο καθόλου απλά η κατανάλωση τώρα που το σκέφτομαι θα είναι λίγο θέμα. Αλλά είναι πιο γρήγορο έτσι; Και τραβάει καλύτερα λογικά από κριπτον; Crypton R 115 τι τελική έχουν; Αξίζουν με συμπλεκτη;

vasilis_kampani
19/06/2023, 22:29
Εδώ και περίπου ένα μήνα φτιάχνουμε το f1 ενός φίλου που το είχε σε ακινησία περίπου 12 χρόνια,μηχανολογικά και ηλεκτρικά αν εξαιρέσεις τις διαρροές από τσιμουχες λογω ακινησίας που τις αλλάξαμε όλες σχεδόν είναι τρομερό, αλλάξαμε και κουστούμι που το βρήκαμε σχεδόν εύκολα με 100 ευρω περίπου αλλά ακόμα και με την μαμα εξάτμιση καεί περίπου τα διπλάσια από ένα σκούτερ sym που έχω για μέσα στην πόλη 125αρι, Βέβαια και εμεις το κυνηγάμε πολύ αφού είναι τρομερή απόλαυση ο τρόπος που ανοίγει στα φανάρια και μας κοιτάνε (έχει χαθεί ο ήχος από το δίχρονο πλέον στους δρόμους!!). Κατασκευστικα είναι πολύ απλό και αν πιάνουν τα χέρια σου ή ακόμα και να σου δείξει κάποιος τα περισσότερα τα κανεις μόνος.
Modenaς παπι που είχα εγώ για τρια χρόνια δεν μπορούσα με τπτ να βρω πλαστικά που ήθελα και αναγκαστικά και έβαλα διαφορετικά χρώματα από ότι κατάφερα να βρω και ήταν και πανάκριβα (μόνο μια πόδια αριστερή μου κόστισε περίπου 50 ευρω?) Επίσης παπι και συμπλέκτης δεν μου κάθεται καλά
Innova με καρμπυρατερ που εχει φίλος μου κολλητός πρώτο χέρι από το 2005 που δεν το κυνηγάει καθόλου έχει κάνει δύο φορές ανακατασκευή στα 90 Χιλιαδες χλμ που έχει το παπι μέχρι τώρα
Αν θες πες μας λίγο τα χρήματα για το κάθε ένα που σου ζηταν
Επίσης τα χλμ που μας λες μου φαίνονται λίγο δύσκολο να ισχύουν και για τα τρία

Ξέχασα να σου απαντήσω για τα λεφτά. Λοιπόν έχουμε 1.000 ευρώ modenas του 7 μοντέλο γύρω στα 40.000 χιλλιομετρα μαμα. Λέει 30 αλλά εγώ βάζω 10-15 παραπάνω από ότι λένε. Ουτως η άλλως δεν έχουν πολυ σημασία τα χιλλιομετρα αν μοτερικα έχεις το πράσινο φως από τον μηχανικό σου. Έχω το Crypton R με κιτ συμπλεκτη στα 1.150 μοντέλο του 8. Και έχουμε και το F1 μοντέλο του 2001 αλλά καινούργιο λόγω ακινησίας. Και έχει αλλάξει οτι χρειαζόταν για να ζωντανέψει. 1300 ευρώ. Για να έχετε ολόκληρη εικόνα πάρτε links απευθείας.

https://www.car.gr/334227134
https://www.car.gr/s/l59575k9/
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334342669-yamaha-f1-z

Επίσης με το κιτ του συμπλεκτη δεν θ είναι σαν των μηχανών 1 κάτω όλες πάνω έτσι; Θα είναι πάλι σαν του Παπίου απλά με συμπλεκτη στο χέρι; Που μάλλον μαλακια μου ακούγεται αφού εγώ θέλω να εξασκηθώ στον κανονικό συμπλεκτη αλλά οκευ δεν είναι τόσο θέμα αν αξίζει περισσότερο από τα αλλά.

Nomand
20/06/2023, 00:09
Το συγκεκριμένο crypton δεν μου αρέσει καθόλου και δεν θα το πρότεινα σε κάποιον, το f1 που με ρώτησες είναι πιο γρήγορο , και επειδή από ότι κατάλαβα είναι το πρώτο σου μηχανάκι το θες και γρήγορο και ξεχωριστό και όμορφο στα μάτια σου και καλά κάνεις να το γουστάρεις,
Αν θες με συμπλέκτη για να μάθεις ψάξε για κάποιο cbr 125 που θα σου αρέσει και εμφανισιακά και θα το γουστάρεις κιόλας
Το f1 στην αγγελία έχουν ρίξει πολλά λεφτά πάνω και με προβληματίζει γιατί να αλλάξουν τόσα πολλά σε ένα μηχανάκι με αδουλευτο μοτέρ, αλλά και τα 1300 που ζητάει δεν είναι λίγα
Μάλλον είσαι από την περιοχή της Θεσσαλίας με βάση τις αγγελίες που έχεις βάλει οποτε δες και το παρακάτω

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/330624775-yamaha-f1-z

vasilis_kampani
20/06/2023, 01:05
Το συγκεκριμένο crypton δεν μου αρέσει καθόλου και δεν θα το πρότεινα σε κάποιον, το f1 που με ρώτησες είναι πιο γρήγορο , και επειδή από ότι κατάλαβα είναι το πρώτο σου μηχανάκι το θες και γρήγορο και ξεχωριστό και όμορφο στα μάτια σου και καλά κάνεις να το γουστάρεις,
Αν θες με συμπλέκτη για να μάθεις ψάξε για κάποιο cbr 125 που θα σου αρέσει και εμφανισιακά και θα το γουστάρεις κιόλας
Το f1 στην αγγελία έχουν ρίξει πολλά λεφτά πάνω και με προβληματίζει γιατί να αλλάξουν τόσα πολλά σε ένα μηχανάκι με αδουλευτο μοτέρ, αλλά και τα 1300 που ζητάει δεν είναι λίγα
Μάλλον είσαι από την περιοχή της Θεσσαλίας με βάση τις αγγελίες που έχεις βάλει οποτε δες και το παρακάτω

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/330624775-yamaha-f1-z

Κοιτά ο συγκεκριμένος μου είπε ότι άλλαξε εμφανισιακά κάποια πράγματα. Πχ το έβαψε καινούργιες τσιμούχες, λάστιχα μπαταρίες, εξάτμιση γιατί δεν του αρεσε ο θόρυβος, η αλήθεια είναι ότι αν έφαγε Στούκα ή αν έχει ραγισμένες γδαρμένες ποδιές φαίνεται εύκολα. Και δεν έχει την παραμικρή φθορά. Και πιστεύω πως μάλλον λέει αλήθεια για το ότι είναι ολοκαίνουργιο και απλά άλλαξε εξωτερικά κάποια πράγματα λόγω εμφάνισης. Ούτως ή αλλως ήταν σε ακινησία 2 δεκαετίες σχεδόν λογικό απέξω να φαίνεται χάλια και να θέλει συμμάζεμα για να πωληθεί. Από αυτό που έστειλες φαίνεται επίπεδα ανώτερου και πιο προσεγμένο αλλά είναι και 400+ ευρώ παραπάνω. Απλά μπορεί να πάρεις ένα φθηνότερο και να πληρώσεις 400 ευρώ έξτρα μετά για να γίνει ξανά μηχανάκι. Όποτε είναι λίγο κορόνα γράμματα. Το crypton γιατί δεν σαρεσει;
Επίσης το dynamik με ψήνει μόνο και μόνο για τον συμπλεκτη και τον ροπ το κινητήρα του. Αλλιώς δεν θα το κοιτούσα καν. Τελως πάντων να μην τα πολυλογώ είμαι από Λάρισα ναι και η αλήθεια είναι πως κοιτάμε κυρίως Λάρισα άντε και Βόλο γιατί σε λίγες μέρες φεύγω και θα πρέπει να έχω βρει μηχανάκι μέχρι τοτε. Όποτε οι μακρινές μετακινήσεις που δεν θα έχω και τον μηχανικο σε άλλη μακρινή πόλη δύσκολο!

ΓιώργοςΤΤ
21/06/2023, 07:01
Να υποθέσω ότι είσαι αρχάριος στον χώρο.... Και οι τρεις πουλάνε τρελό παπά. Καλή τύχη.

vasilis_kampani
21/06/2023, 12:13
Να υποθέσω ότι είσαι αρχάριος στον χώρο.... Και οι τρεις πουλάνε τρελό παπά. Καλή τύχη.

Ναι είμαι αφού θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι. Τι ακριβώς θες να κάνω δηλαδή; Δεν μπορώ να ψάχνω μηχανάκια σε όλη την Ελλάδα παρά μόνο κοντά σε εμένα, budget δεν μπορώ να ξεφύγω το 1500 και Daytona δεν μαρεσουν. Θέλω ένα πιο όμορφο και ιδιαίτερο παπι. Όποτε για πες μου τι ακριβώς να ψάξω; Δεν υπάρχουν πολλά. Σκούτερ δεν το συζητάω καν, δεν παιρνω!

SeniorCanardo
21/06/2023, 12:32
Να υποθέσω ότι είσαι αρχάριος στον χώρο.... Και οι τρεις πουλάνε τρελό παπά. Καλή τύχη.

Ρε συ Γιώργη, μήπως θα ήταν καλύτερο να του έγραφες, που, ποιος και γιατί πουλάει παπά;
Πείρα έχεις, αν βλέπεις "ύποπτα" σημεία, υπέδειξε τα, ώστε να είναι πιο ψιλιασμένος για αυτό ή για το επόμενο και να τον βοηθήσεις.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, τέτοιου τύπου σχόλια, που δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην συζήτηση.
Προφανώς και είναι αρχάριος, αν ήταν ο "γκουρού" εδώ θα έμπαινε να πιάσει ψιλοκουβεντούλα;!
Αυτή η μόδα, την πέφτουμε στον "νέο" ή/και στον "άσχετο", καλό θα ήταν να σταματήσει!
Άλλωστε όλοι ήμασταν και νέοι και άσχετοι, εγώ ακόμα είμαι...άσχετος, δυστυχώς όχι και νέος.:lol:
:beer:

ΓιώργοςΤΤ
21/06/2023, 13:04
@ Senior, ξέρεις πολύ καλά ότι δεν την πέφτω ποτέ σε κανένα (που δεν προκαλεί).

Προφανώς και ξεκίνησα να γράφω αναλυτικά αλλά με πρόλαβαν άλλες υποχρεώσεις...

Το F1 θέλει να μας πει ότι το έβγαλε από την αποθήκη, το έβαψε, άλλαξε δισκόπλακα που είχε μόνο 6.000 χλμ, έβαλε και φιμέ μεμβράνες μόνο και μόνο για να το πουλήσει σε εσένα....

το Dynamik ήταν ένα μέτριο μηχανάκι όταν είχε βγει, wannabe Z που αν δεν ήξερες καλά να ασχολείσαι με ηλεκτρολογικά έπρεπε να πιάσεις γκόμενα την κόρη του ηλεκτρολόγου. Επιπλέον ανταλλακτικά δεν υπάρχουν οπότε από εμένα είναι όχι.

Γενικά απέφυγε τα δίχρονα για πολλούς λόγους πλέον της κατανάλωσης.

Το δε crypton είναι το μόνο που δείχνει τίμιο. Αν μου έβαζες το πιστόλι στο κεφάλι και μου έλεγες να διαλέξω ένα από τα 3, αυτό θα έπαιρνα. Τουλάχιστον αν ισχύουν όσα γράφει θα έχεις μηχανάκι για αρκετό καιρό.

o_gavros
21/06/2023, 16:42
Να υποθέσω ότι είσαι αρχάριος στον χώρο.... Και οι τρεις πουλάνε τρελό παπά. Καλή τύχη.


Ναι είμαι αφού θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι. Τι ακριβώς θες να κάνω δηλαδή; Δεν μπορώ να ψάχνω μηχανάκια σε όλη την Ελλάδα παρά μόνο κοντά σε εμένα, budget δεν μπορώ να ξεφύγω το 1500 και Daytona δεν μαρεσουν. Θέλω ένα πιο όμορφο και ιδιαίτερο παπι. Όποτε για πες μου τι ακριβώς να ψάξω; Δεν υπάρχουν πολλά. Σκούτερ δεν το συζητάω καν, δεν παιρνω!

Γιατί άρπαξες ωρε κλεφτοπουλο;;;
Ουτε στην έπεσε, ουτε σου την είπε, ουτε σε μείωσε. Μια προφανη διαπίστωση και μια προειδοποιηση κακοτοπιων σου έγραψε. Είναι πια τόσο δυσνόητο το προφανες;
Και εσυ ρε σενιορ, γουοτσδις με το γαϊτανάκι ότι τους νέους κανεις δεντους αγαπάει και όλο τα απόπαίρνουμε τα παιδιά και ποιος σφυριξε το μπεναλντι και μουκλεισε το σπίτι;;;;

Nomand
21/06/2023, 22:11
Ναι είμαι αφού θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι. Τι ακριβώς θες να κάνω δηλαδή; Δεν μπορώ να ψάχνω μηχανάκια σε όλη την Ελλάδα παρά μόνο κοντά σε εμένα, budget δεν μπορώ να ξεφύγω το 1500 και Daytona δεν μαρεσουν. Θέλω ένα πιο όμορφο και ιδιαίτερο παπι. Όποτε για πες μου τι ακριβώς να ψάξω; Δεν υπάρχουν πολλά. Σκούτερ δεν το συζητάω καν, δεν παιρνω!

Tα χρήματα που θες να διαθέσεις πάντως για παπί είναι αρκετά, οπότε θα πρέπει να πάρεις ένα σε πολύ καλή κατάσταση.
Το kawasaki to zx 130 το έχεις ψάξει καθόλου?
Είχε ένα χαζό.προβλημα με το καρμπυρατέρ και κάποια έβγαλαν πηνία αλλά και ωραίο είναι εμφανισιακά και χώρους έχει και δυνατό αρκετά είναι
Αν δω κάποιο αξιολογώ κοντά στα μέρη σου θα στο γράψω

vasilis_kampani
21/06/2023, 22:11
@ Senior, ξέρεις πολύ καλά ότι δεν την πέφτω ποτέ σε κανένα (που δεν προκαλεί).

Προφανώς και ξεκίνησα να γράφω αναλυτικά αλλά με πρόλαβαν άλλες υποχρεώσεις...

Το F1 θέλει να μας πει ότι το έβγαλε από την αποθήκη, το έβαψε, άλλαξε δισκόπλακα που είχε μόνο 6.000 χλμ, έβαλε και φιμέ μεμβράνες μόνο και μόνο για να το πουλήσει σε εσένα....

το Dynamik ήταν ένα μέτριο μηχανάκι όταν είχε βγει, wannabe Z που αν δεν ήξερες καλά να ασχολείσαι με ηλεκτρολογικά έπρεπε να πιάσεις γκόμενα την κόρη του ηλεκτρολόγου. Επιπλέον ανταλλακτικά δεν υπάρχουν οπότε από εμένα είναι όχι.

Γενικά απέφυγε τα δίχρονα για πολλούς λόγους πλέον της κατανάλωσης.

Το δε crypton είναι το μόνο που δείχνει τίμιο. Αν μου έβαζες το πιστόλι στο κεφάλι και μου έλεγες να διαλέξω ένα από τα 3, αυτό θα έπαιρνα. Τουλάχιστον αν ισχύουν όσα γράφει θα έχεις μηχανάκι για αρκετό καιρό.

Βρήκα και άλλο F1 στα 900 ευρώ που έδειξε ο φίλος nomand στην αρχή το σνόμπαρα άλλα ακούγονται πιο λογικά τα λεφτά του. Το modenas ναι το αφήνω μιας και δεν νομίζω πως μου κάνει ακόμη και να μην είχε τα προβλήματα που πολύ σωστά λες, γκάζι θέλω, το γκάζι του dynamik τείνει προς το επικίνδυνο για εμένα που δεν έχω εμπειρία από μηχανές. Οπότε ή στο f1 θα καταλήξω μιας που είναι ένα μηχανάκι που θα χαρώ όχι τρελό γκάζι αλλά ούτε και ψώφιο ή σε ένα astrea grand που βρήκα και μαρέσει επίσης. Δεν θέλω να κρατήσω καιρό αυτό που θα πάρω τώρα το θέλω για καλοκαίρι άντε φθινόπωρο ως εκεί γενικά εκτός και αν βγει άξιο να μου κάνει κίαλλο παρέα τότε θα κάτσει και θα πάρω απλά δεύτερο. Αλλά δεν κοιτάω να κάνω μακροχρόνια σχέση μαζί του. Το Crypton εν τέλει αποδείχτηκε μάπα μιας και το παιδί κάθε φορά που άκουγε για μάστορα άλλαζε χρώμα και μας έλεγε τώρα πονάει το πόδι τώρα έχει ταίνια τώρα πρεπεί να βγάλω το σκύλο βόλτα και δικαιολογίες της πλάκας όποτε κάτι κρύβει το μηχανάκι που ο μηχανικός θα το καταλάβει. Αυτά τα νέα έχω.

vasilis_kampani
21/06/2023, 22:14
Γιατί άρπαξες ωρε κλεφτοπουλο;;;
Ουτε στην έπεσε, ουτε σου την είπε, ουτε σε μείωσε. Μια προφανη διαπίστωση και μια προειδοποιηση κακοτοπιων σου έγραψε. Είναι πια τόσο δυσνόητο το προφανες;
Και εσυ ρε σενιορ, γουοτσδις με το γαϊτανάκι ότι τους νέους κανεις δεντους αγαπάει και όλο τα απόπαίρνουμε τα παιδιά και ποιος σφυριξε το μπεναλντι και μουκλεισε το σπίτι;;;;

Φίλε μου δεν άρπαξα αλλά στο φόρουμ είμαι καινούργιο μέλος και επίσης ένας άπειρος οδηγός. Οποιοσδήποτε θέλει να μου κάνει την παρατήρηση θα την δεχτώ γιατί θέλω να μάθω και εγώ 5 πράγματα το ξέρω ότι δεν σκαμπάζω μία γνώσεις θέλω εδώ πέρα. Αλλά οι ειρωνικές απαντήσεις που δεν έχουν ουδεμία σημαντική πληροφορία (πχ μην κοιτας τέτοια κοίτα να έχει αυτό ή κοιτα προς τα εκεί ή τι σε ενδιαφέρει περισσότερο) δεν βοηθάνε κανέναν και σίγουρα όχι εμένα. Τι πρέπει να καταλάβω εγώ απο την απάντησή του;

vasilis_kampani
21/06/2023, 22:20
Tα χρήματα που θες να διαθέσεις πάντως για παπί είναι αρκετά, οπότε θα πρέπει να πάρεις ένα σε πολύ καλή κατάσταση.
Το kawasaki to zx 130 το έχεις ψάξει καθόλου?
Είχε ένα χαζό.προβλημα με το καρμπυρατέρ και κάποια έβγαλαν πηνία αλλά και ωραίο είναι εμφανισιακά και χώρους έχει και δυνατό αρκετά είναι
Αν δω κάποιο αξιολογώ κοντά στα μέρη σου θα στο γράψω

Το γνωρίζω αλλά δεν βρίσκω εύκολα κάτι το οποίο να είναι γιαπωνέζικο και να μην του έχουν πιεί το αίμα ή να του βάζουν κάτι μοτερ λιφαν. Δεν ζητάω πολλά ένα ώραιο παπακι εργοαστασιακό κοντά στην περιοχή μου. Κιομως είναι δύσκολος κουμάς αφού ψάχνω 1 μήνα και δεν έχω βρει κυριολεκτικά τίποτα και 5-6 που βρήκα αξιόλογα φεύγουν καπνός. Το F1 που έστειλες ήμουν λίγο προκατειλημμένος η αλήθεια είναι αλλά το ξανασκέφτηκα και ίσως να είναι καλή επιλογή και λογικά θα πάω να το δώ! F1 στα 1300 δεν αξίζει τελικά. Μακάρι να είχα βρεί zx130 θα το είχα πάρει χθες. Πολύ καλό μηχανάκι. Αλλά δεν βρίσκεις γενικά εδώ Ελλάδα ζήτημα να έχει 5 αγγελίες στο car

Nomand
21/06/2023, 22:37
Περίμενε λίγο θα βάλω φίλτρα για παπιες γύρω από την περιοχή σου και θα σου στείλω, το astrea που λες άστο καλύτερα παπί του 1995 θα έχει αλλάξει 5 κατόχους και δεν έχει και γκάζι που θέλεις, θα πρέπει να το μεγαλώσεις να αλλάξεις καρμπ εξατμιση φίλτρο κτλ και θα το μετανιώσεις μετά.

vasilis_kampani
21/06/2023, 22:41
Περίμενε λίγο θα βάλω φίλτρα για παπιες γύρω από την περιοχή σου και θα σου στείλω, το astrea που λες άστο καλύτερα παπί του 1995 θα έχει αλλάξει 5 κατόχους και δεν έχει και γκάζι που θέλεις, θα πρέπει να το μεγαλώσεις να αλλάξεις καρμπ εξατμιση φίλτρο κτλ και θα το μετανιώσεις μετά.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια καταρχάς. Κοίτα δεν με ενδιαφέρει τόσο η τελική, οκευ δεν θέλω να έχει 70 τελική χαχα αλλά αν βαράει τα 100-105 μου κάνει. Περισσότερο θέλω να είναι ροπάτο ζωντανό στις χαμηλές-μεσαίες στροφές δηλαδή να κίνεσαι άνετα στο ξεκίνα σταμάτα να έχει μια ζωντάνια όταν επιταχύνεις. Τα γκάζια της εθνικής δεν είναι για μένα για βόλτα το θέλω καμία παραλία και στην δουλεία για μετακινήσεις λίγο.

Nomand
21/06/2023, 22:52
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια καταρχάς. Κοίτα δεν με ενδιαφέρει τόσο η τελική, οκευ δεν θέλω να έχει 70 τελική χαχα αλλά αν βαράει τα 100-105 μου κάνει. Περισσότερο θέλω να είναι ροπάτο ζωντανό στις χαμηλές-μεσαίες στροφές δηλαδή να κίνεσαι άνετα στο ξεκίνα σταμάτα να έχει μια ζωντάνια όταν επιταχύνεις. Τα γκάζια της εθνικής δεν είναι για μένα για βόλτα το θέλω καμία παραλία και στην δουλεία για μετακινήσεις λίγο.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333957507-suzuki-address

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333672623-suzuki-address
Το πρώτο με μια πρώτη ματιά φαίνεται σωστό και νομίζω είναι με ψεκασμό το συγκεκριμένο σωστά χρώματα καθαρό κοντέρ χωρίς υγρασίας και ξεθωριασμα φωτό με κράνος
Το δεύτερο δεν έχει φωτό αλλά γράφει πρώτο χέρι και όσες φορές είδα αγγελία χωρίς φωτό συνήθως ήταν από κάποιο μεγάλο άνθρωπο ο οποίος δεν ήξερε πως να ανεβάσει φωτογραφίες και μου βγήκε διαμαντακι και επειδή όταν δεν έχει φωτό δεν τους παίρνουν και τηλέφωνο πάντα πετύχαινα και καλή τιμή, αν δεις μόνο 78 χτυπήματα έχει η αγγελία.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πολλες πάπιες στην περιοχή σου που να είναι vfm με μια πρώτη ματιά

vasilis_kampani
21/06/2023, 23:02
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333957507-suzuki-address

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333672623-suzuki-address
Το πρώτο με μια πρώτη ματιά φαίνεται σωστό και νομίζω είναι με ψεκασμό το συγκεκριμένο σωστά χρώματα καθαρό κοντέρ χωρίς υγρασίας και ξεθωριασμα φωτό με κράνος
Το δεύτερο δεν έχει φωτό αλλά γράφει πρώτο χέρι και όσες φορές είδα αγγελία χωρίς φωτό συνήθως ήταν από κάποιο μεγάλο άνθρωπο ο οποίος δεν ήξερε πως να ανεβάσει φωτογραφίες και μου βγήκε διαμαντακι και επειδή όταν δεν έχει φωτό δεν τους παίρνουν και τηλέφωνο πάντα πετύχαινα και καλή τιμή, αν δεις μόνο 78 χτυπήματα έχει η αγγελία.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πολλες πάπιες στην περιοχή σου που να είναι vfm με μια πρώτη ματιά

Και εμένα το πρώτο μου φαινόταν ωραίο, ότι έψαχνα αλλά έκλεισα ραντεβού μαζί του και το είχε ξεγανωμένο το μηχανάκι ένας πιτσιρικάς ήταν. Το δεύτερο που λες μπορεί και να αξίζει η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μπει σε κόπο να δώ αγγελίες χωρίς φώτο αλλά επειδή είναι Λάρισα δεν πειράζει να κλείσω ένα ραντεβού. Γενικά καλά λόγια έχω ακούσει για το address είναι παπί εργάτης σίγουρά όχι επιδόσεων αλλά αργό δεν το λες.

ΓιώργοςΤΤ
21/06/2023, 23:06
Φίλε μου δεν άρπαξα αλλά στο φόρουμ είμαι καινούργιο μέλος και επίσης ένας άπειρος οδηγός. Οποιοσδήποτε θέλει να μου κάνει την παρατήρηση θα την δεχτώ γιατί θέλω να μάθω και εγώ 5 πράγματα το ξέρω ότι δεν σκαμπάζω μία γνώσεις θέλω εδώ πέρα. Αλλά οι ειρωνικές απαντήσεις που δεν έχουν ουδεμία σημαντική πληροφορία (πχ μην κοιτας τέτοια κοίτα να έχει αυτό ή κοιτα προς τα εκεί ή τι σε ενδιαφέρει περισσότερο) δεν βοηθάνε κανέναν και σίγουρα όχι εμένα. Τι πρέπει να καταλάβω εγώ απο την απάντησή του;

Δεν σε ειρωνεύτηκα και το να είσαι αρχάριος δεν είναι κακό.

Όμως τι να είσαι αρχάριος ακολουθείτε από έναν ενθουσιασμό και δίψα για αγορά μοτοσυκλέτας που πολλές φορές δεν σε αφήνει να δεις προφανή πράγματα. Αυτό σε συνδυασμό με την απειρία μπορεί να σε οδηγήσει στην αγορά ενός βαρελιού χωρίς πάτο.

Αγόρασα την πρώτη μου μοτοσυκλέτα το 2004, τότε μου είχε φανεί καλή περίπτωση, τώρα 20 χρόνια μετά, θα έβλεπα μια φωτογραφία της τραβηγμένη από μακριά νύχτα και υλικά άλλαζα αγγελία. Ελπίζω να πιάνεις το νόημα.

Astrea Grand κλπ άστα εκεί που είναι, είναι μια χαρά. Πάρε ένα 4Τ, όσο πιο σύγχρονο γίνεται (ακόμα και το Daytona, μια χαρά είναι, όλα τα παπιά ίδια είναι) να το χαρείς όσο θέλεις και αργότερα μπορεί να το κρατήσεις για τις αγγαρείες (όπως έχω κάνει εγώ με εκείνο που αγόρασα το 2004).

Καλή τύχη και πάλι ότι και να επιλέξεις!

vasilis_kampani
21/06/2023, 23:16
Δεν σε ειρωνεύτηκα και το να είσαι αρχάριος δεν είναι κακό.

Όμως τι να είσαι αρχάριος ακολουθείτε από έναν ενθουσιασμό και δίψα για αγορά μοτοσυκλέτας που πολλές φορές δεν σε αφήνει να δεις προφανή πράγματα. Αυτό σε συνδυασμό με την απειρία μπορεί να σε οδηγήσει στην αγορά ενός βαρελιού χωρίς πάτο.

Αγόρασα την πρώτη μου μοτοσυκλέτα το 2004, τότε μου είχε φανεί καλή περίπτωση, τώρα 20 χρόνια μετά, θα έβλεπα μια φωτογραφία της τραβηγμένη από μακριά νύχτα και υλικά άλλαζα αγγελία. Ελπίζω να πιάνεις το νόημα.

Astrea Grand κλπ άστα εκεί που είναι, είναι μια χαρά. Πάρε ένα 4Τ, όσο πιο σύγχρονο γίνεται (ακόμα και το Daytona, μια χαρά είναι, όλα τα παπιά ίδια είναι) να το χαρείς όσο θέλεις και αργότερα μπορεί να το κρατήσεις για τις αγγαρείες (όπως έχω κάνει εγώ με εκείνο που αγόρασα το 2004).

Καλή τύχη και πάλι ότι και να επιλέξεις!

Το κατάλαβα πάντως ότι είπες σε εισαγωγικά ότι είναι αυτά που κοιτούσα είναι λαχεία σχεδόν άπιαστα αλλά θα μπορούσες να μου πεις και έναν λόγο να ξέρω και εγώ τι να προσέχω περισσότερο αυτό εννοούσα. Τέλως πάντων σε ευχαριστώ, κοιτάω για 4τ περισσότερο καθώς θα μου γλυτώσει αρκετές βενζίνες αλλά daytona δεν μαρέσουν γιατί τα βλέπω παντού τα σιχάθηκα. Θέλω απλά ενά άλλο μηχανάκι που να μην το βλέπω τόσο συχνά. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις πιστευώ για τα λεφτά που δίνω λειτουργικό θέλω να είναι, μανήσιο μοτερικά (ζάντες, λάστιχα και εξάτμιση δεν με πειράζει αν είναι αλλαγμένα), να μην είναι πιωμένο το μηχανάκι δεν θέλω να μου μείνει στα χέρια και να μην είναι daytona sprinter/dy που σε κάθε τετράγωνο της Ελλάδας είναι περισσότερα από τις κατσαρίδες.

motojojo
22/06/2023, 20:05
Εμένα πάλι αλλαγμένα ζαντολάστιχα με φρενα μαργαριτες και τριαντάφυλλα δεν μου κάνει για μη πιωμένο. Με το ζόρι 10 άλογα βγαζουν, δεν θέλει τέχνη να το λιώνεις.

Σε αυτά τα μηχανάκια τα χλμ του κοντέρ είναι πλέον ασήμαντα. Τα 30000 εύκολα είναι 130000 όσο κι αν χτυπιέται ο πωλητής. Σημασία έχει να δουλευει σωστά, τόσο ο κινητήρας όσο και τα ηλεκτρικά του. Αν η λειτουργία του ειναι απροβλημάτιστη και αισθητικά δεν δειχνει ταλαιπωρημένο τότε το μηχανάκι είναι καλό. Το κακό είναι ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει και παπακια 15ετίας τα πουλάνε σχεδόν όσο έκαναν καινουργια τότε!

Πεταμένα λεφτά ειναι κατά βάση αλλά άμα είναι να δώσεις τόσα κοιτα τουλάχιστον να ειναι σωστό ανεξαρτήτως χλμ. Αν στην πορεία βγάλει πρόβλημα το μοτερ αυτό επισκευάζεται με ελάχιστα χρήματα και πρακτικά έχεις καινουργιο μοτέρ για άλλα τόσα χλμ. Η κατάσταση και η αντοχή του πλαισιου είναι που θα στειλει (αν και όποτε) το μηχανακι για σκραπ, όχι ο κινητηρας του.

vasilis_kampani
22/06/2023, 20:22
Εμένα πάλι αλλαγμένα ζαντολάστιχα με φρενα μαργαριτες και τριαντάφυλλα δεν μου κάνει για μη πιωμένο. Με το ζόρι 10 άλογα βγαζουν, δεν θέλει τέχνη να το λιώνεις.

Σε αυτά τα μηχανάκια τα χλμ του κοντέρ είναι πλέον ασήμαντα. Τα 30000 εύκολα είναι 130000 όσο κι αν χτυπιέται ο πωλητής. Σημασία έχει να δουλευει σωστά, τόσο ο κινητήρας όσο και τα ηλεκτρικά του. Αν η λειτουργία του ειναι απροβλημάτιστη και αισθητικά δεν δειχνει ταλαιπωρημένο τότε το μηχανάκι είναι καλό. Το κακό είναι ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει και παπακια 15ετίας τα πουλάνε σχεδόν όσο έκαναν καινουργια τότε!

Πεταμένα λεφτά ειναι κατά βάση αλλά άμα είναι να δώσεις τόσα κοιτα τουλάχιστον να ειναι σωστό ανεξαρτήτως χλμ. Αν στην πορεία βγάλει πρόβλημα το μοτερ αυτό επισκευάζεται με ελάχιστα χρήματα και πρακτικά έχεις καινουργιο μοτέρ για άλλα τόσα χλμ. Η κατάσταση και η αντοχή του πλαισιου είναι που θα στειλει (αν και όποτε) το μηχανακι για σκραπ, όχι ο κινητηρας του.

Το γνωρίζω πολύ καλά ότι οι τιμές είναι στον θεό αλλά τι να κάνω και εγώ να περιμένω μέχρι (και αν) πέσουν; Δεν γίνεται. Εννοείς οτι το F1 αν μου βγάλει πρόβλημα επισκευάζεται εύκολα; Επειδή είναι δίχρονο δεν σημαίνει ότι έχει πιο απλή κατασκευή συνεπώς και φθηνότερα σέρβις; Αλλά ίσως να είναι πιο συχνά λόγω του ότι θα χαλάει πιο εύκολα ή αυτό εξαρτάται από την οδήγηση που του κάνεις; Αν μπορείς να το επιβεβαιώσεις και εσύ γιατί εγώ λέω πράγματα που ακούγονται δεν ξέρω αν ισχύουν. Όταν λες πλαίσιο εννοείς τα πλαστικά του;

motojojo
22/06/2023, 21:03
Κοίτα με ακρίβεια δεν μπορω να σου πω τπτ. Τα δίχρονα έχουν πολύ απλή κατασκευή και θεωρητικά επισκευάζονται ακόμη πιο εύκολα από τα τετράχρονα.

Εγω KazeR είχα (το έχει ο πατέρας μου τώρα), πίσω στο μακρυνό 2004 με 40000χλμ καινουργιο πιστόνι και ρεκτιφιέ κόστισε τότε αρκετά κάτω από 100 ευρώ. Λύσιμο/δέσιμο δικό μας. Ακόμα κυκλοφορεί με αλλα 100000 επιπλέον.
Τώρα καινουργιο κυλινδροπίστονο (δηλ κύλινδρος και πιστόνι) να έχουν 100-150 ευρώ; Συν ο μάστορας. Κάνε τη σουμα. Πρακτικά έχεις καινουργιο μοτέρ μετά ικανό να βγάλει δεκάδες χιλιάδες χλμ.

Το F1 σα δίχρονο θα περίμενα να είναι ακόμα πιο εύκολο. Σέρβις...τι σερβις να κάνεις; Αντε να αλλάζεις τα λάδια του κιβωτίου και κανά μπουζί αραιά και που.

Πλαίσιο εννοώ το σκελετό. Μετά από τόσα χρόνια και αν οι προηγουμενοι έκαναν σουζες και καγκουριες δεν ειναι απίθανο να ραγίσει ο σκελετος. Μετά παπαλα, παει για πέταμα (ή καλύτερα για ανταλλακτικά). Αλλά αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις και αμφιβάλω τι έλεγχο μπορείς να κάνεις. Ένας ακόμα λόγος που θα απέφευγα "φτιαγμένα".

Γι'αυτό εγω θα κοιταζα πρώτα πως δουλευει το μοτέρ, αν έχει σωστά ηλεκτρικά και αισθητικά δείχνει οκ. Μου φαίνεται πιο βασανιστικό να ψαχνεις να βρεις λύση σε ηλεκτρολογικό θέμα παρά να αλλάξεις ένα κυλινδροπίστονο. Σε τόσο παλιά μηχανακια δεν ξέρεις αν και τι ματσακωλιές έχουν κάνει στα ηλεκτρικά για να τις βρεις εσυ μετά.
Το καζερ μια ζωή μου εκαιγε την πίσω λάμπα, ποτέ δεν κατάλαβα γιατι, απλά άλλαζα λάμπες αλλά μέχρι να την αλλάξω το βράδυ ήμου αόρατος. Εντελως τυχαία αλλάχτηκε μια φίσα στο φανάρι και φάνηκε να διορθώθηκε. Από μόνος μου δεν θα το έβρισκα ποτέ.

vasilis_kampani
22/06/2023, 21:17
Κοίτα με ακρίβεια δεν μπορω να σου πω τπτ. Τα δίχρονα έχουν πολύ απλή κατασκευή και θεωρητικά επισκευάζονται ακόμη πιο εύκολα από τα τετράχρονα.

Εγω KazeR είχα (το έχει ο πατέρας μου τώρα), πίσω στο μακρυνό 2004 με 40000χλμ καινουργιο πιστόνι και ρεκτιφιέ κόστισε τότε αρκετά κάτω από 100 ευρώ. Λύσιμο/δέσιμο δικό μας. Ακόμα κυκλοφορεί με αλλα 100000 επιπλέον.
Τώρα καινουργιο κυλινδροπίστονο (δηλ κύλινδρος και πιστόνι) να έχουν 100-150 ευρώ; Συν ο μάστορας. Κάνε τη σουμα. Πρακτικά έχεις καινουργιο μοτέρ μετά ικανό να βγάλει δεκάδες χιλιάδες χλμ.

Το F1 σα δίχρονο θα περίμενα να είναι ακόμα πιο εύκολο. Σέρβις...τι σερβις να κάνεις; Αντε να αλλάζεις τα λάδια του κιβωτίου και κανά μπουζί αραιά και που.

Πλαίσιο εννοώ το σκελετό. Μετά από τόσα χρόνια και αν οι προηγουμενοι έκαναν σουζες και καγκουριες δεν ειναι απίθανο να ραγίσει ο σκελετος. Μετά παπαλα, παει για πέταμα (ή καλύτερα για ανταλλακτικά). Αλλά αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις και αμφιβάλω τι έλεγχο μπορείς να κάνεις. Ένας ακόμα λόγος που θα απέφευγα "φτιαγμένα".

Γι'αυτό εγω θα κοιταζα πρώτα πως δουλευει το μοτέρ, αν έχει σωστά ηλεκτρικά και αισθητικά δείχνει οκ. Μου φαίνεται πιο βασανιστικό να ψαχνεις να βρεις λύση σε ηλεκτρολογικό θέμα παρά να αλλάξεις ένα κυλινδροπίστονο. Σε τόσο παλιά μηχανακια δεν ξέρεις αν και τι ματσακωλιές έχουν κάνει στα ηλεκτρικά για να τις βρεις εσυ μετά.
Το καζερ μια ζωή μου εκαιγε την πίσω λάμπα, ποτέ δεν κατάλαβα γιατι, απλά άλλαζα λάμπες αλλά μέχρι να την αλλάξω το βράδυ ήμου αόρατος. Εντελως τυχαία αλλάχτηκε μια φίσα στο φανάρι και φάνηκε να διορθώθηκε. Από μόνος μου δεν θα το έβρισκα ποτέ.

Και kazeR θα έπαιρνα επίσης μαρέσει πολύ. Έχω ακούσει για τρομερά φρένα και πολύ καλό σασμάν το καλύτερο παπί που έβγαλε ποτέ η kawasaki. Δηλαδή ένα κυλινδροπίστονο μπορεί πρακτικά να ξαναζωντανέψει ένα μηχανάκι; Επίσης επειδή έχει και απλή κατασκευή ένας φίλος μου που έχει το f1 του πατέρα του μου λέει σχεδόν όλα εσύ μπορείς να τα κάνεις και να μειώσεις ακόμα παραπάνω το κόστος. Εντάξει αν αραιά που και που μου ζητήσει και αυτό κάποια χρήματα νομίζω είναι απολύτως λογικό απλά δεν θέλω να είμαι κάθε Δευτέρα στον μάστορα. Εγώ έλεγχο θα κάνω πολύ επιφανειακό μιας και είμαι αρχάριος το μόνο που μπορώ να τσεκάρω είναι αν χάνει λάδια, αν έφαγε καμιά στούκα απο τον προηγούμενο (στραβωμένα πλαστικά, βαφές του ποδαριού, στραβό το τιμόνι ή η ρόδα παρεκλίνει) και αν δουλεύουν φλας φώτα κοντερ και μίζα. Τίποτα άλλο. Θα το πάω σε μάστορα εννοείται πριν αγοράσω οτιδήποτε. Το κατάλαβα. Το πλαίσιο ένας μηχανικός δεν μπορεί να δει αν είναι οκευ;

motojojo
22/06/2023, 21:27
Δεν πιστεύω ότι ο μηχανικός θα δει κάτι παραπάνω απο αυτά που θα δεις εσυ.

Αποψη μου ειναι να δεις μερικά, αν σε ένα έχεις την παραμικρή αμφιβολία πήγαινε στο επόμενο. Μαθαίνει το μάτι.

kostaskk
24/06/2023, 00:31
Το δίχρονο μέσα στο μοτέρ έχει 3 ανταλακτικα που φθείρονται, κύλινδρος,πιστόνι, στρόφαλος, άντε και βαλβίδα reed.. το 4τ έχει εκτός αυτά και βαλβίδες,καδένα,ραουλα,τεντοτηρα,τσιμουχακια βαλβίδων,ελατήρια βαλβίδων,εκκεντροφόρους,γραναζια και άλλα που φθείρονται και χαλάνε..

Αν βάλεις στην εξίσωση και το ότι το 2τ βγάζοντας 6 παξιμάδια έχεις το πιστόνι στο χέρι, δλδ ούτε 10 λεπτά δουλεια,(ενώ το 4t θέλει χρονισμό και άλλους ελενχους,να βγάζεις γρανάζια και καδένες, κτλ, και ίσως 30 λεπτά με καμιά ώρα για να λύσεις σωστά μέχρι πιστόνι και πολλά εξαρτήματα που πρέπει να προσέξεις,ελενξεις στο δέσιμο.

Τότε ναι, στο 2τ είναι ποιο εύκολο και ίσως ποιο φτηνό να το ανοίξεις και φτιάξεις μόνος σου.

Η βασική ζημιά στα παπιά είναι να βαρεσει στρόφαλο.. τότε θέλει λύσιμο όλο το μοτέρ και με κόστος 200-300-400€ άμα πας σε μάστορα.

Το f1 μια εποχή τα πουλούσαν 200€ και δεν τα έπαιρνε κανενας,, ήχος σαν μπρίκι,παλιά σχεδιαση,περίεργος συμπλέκτης,δύσκολα ανταλακτικα, μεγάλη κατανάλωση και μικρή δύναμη. Όταν τα dinamik και z125 είχαν 8 άλογα παραπάνω στα σχεδόν ίδια κιλά. Και ήταν και ποιο όμορφα.

Αν έχει τα χιλιόμετρα που λέει απίθανο... Μόνο αν έχει απτές αποδείξεις, πχ να σου δείξει τις παλιές δισκοπλακες και ζάντες και να είναι σαν καινούριες.. η φοτογραφιες που το είχε στην αποθήκη..η ότι άλλο,, από λεπτομέρειες στα πάντα πχ πατάκια,χερούλια,βίδες και αν το δεις για ώρα από κοντά φαίνεται αν όντως έχει τόσα χιλιόμετρα. Που αν ήταν έτσι θα το κρατούσε μαμά και απείραχτο, γιατί έτσι θα είχε μεγάλητερη αξία και δεν θα χρειαζόταν να ρίξει και χρήμα..Τώρα όπως το βλέπω μου μυρίζει ότι αγόρασε ένα διαλυμένο,τρακαρισμένο,λιωμένο, τζάμπα και του έκανε ανακατασκευή αλλάζοντας όλα τα χαλασμένα.. δλδ σχεδόν τα πάντα. η το είχε για καμιά 500.000 χιλιόμετρα και αποφάσισε να το κάνει καινούριο..
Και πάλι κ να το πάρεις θα καις όσο μια σύγχρονη μηχανή 500-600cc που πάει σε χαλαρό ρυθμο αλλά θα έχεις γκάζια παπιου, που δεν λέει .

Μόνο καμιά καφριλα τύπου yamaha z με μοτέρ wr200 θα έλεγε, αν εισουν φουλ έμπειρος, να βγαίνεις μια διασκέδαση να περνάς με το παπί μεγάλες μηχανές στα φανάρια, να αξίζει τουλάχιστον η παραπάνω βενζίνη που καίει και να γελάς, (με κυνδινο θανάτου,κλήσης η ότι αλλο,,)

Οπότε στα ποιο λογικά ίσως.
Kaze r οδηγώ αρκετά, αθάνατο, η δύναμη είναι φλατ παντού, καλή ροπή αλλά τίποτα μετά,, είτε έχεις 2ρα είτε 3η είτε ανεβάζεις στροφές είτε όχι,είναι το ίδιο πράγμα, ίδια επιτάχυνση και ροπή, δλδ είναι σχετικά αργό μηχανακι αλλά βολεύει για ντελιβερι, απλή χαλαρή μετακίνηση,να ξεκινάς με 2ρα, τρίτη στα φανάρια και να πηγαίνεις σταθερά και αργά για πάντα ...

για αυτό το λόγο και δύσκολα χαλάει το μοτέρ του.. δεν μπορείς να το ζορισεις γιατί δεν πάει, στροφαρει αργά, δεν σε εμπνέει να το ανοίξεις τέρμα, και να το ανοίξεις δεν γίνεται τπτ.καλό σασμάν αλλά περιοριστικό, φρένα προς κακά, αναρτήσεις σουμιεδες αλλά φουλ άνετες, δεν καταλαβαίνεις τπτ από λακούβες,, κουνάει αρκετά, μου φαίνεται ότι καίει λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε.ψιλο άβολη θέση οδήγησης,και μαρτύριο αν πας να το λύσεις, μεγάλο ντεπόζιτο,μέτρια ποιότητα υλικών,και δεν έχω δει ούτε ένα χωρίς σπασμένα,διαλυμένα πλαστικά..

Μετά έχεις supra, astrea, ίσως Innova σαν καλητερες επιλογές, η ποιο καινούρια πάπια,, τα daytona αφού τα βλέπεις παντού πάει να πει ότι αξιζουνε και είναι καλά,για αυτό τα αγοραζουν.

Nomand
26/06/2023, 10:44
Για να μην ανοίξω νέο θεμα πηπως έχει κανένας Χριστιανός service manual για το F1z διοτι ακόμα και στην yamaha που ρώτησα δεν το έχουν ηλεκτρονικά διότι έβγαινε μόνο τυπωμένο όπως μου είπαν

Costas1111
09/07/2023, 13:54
Καλησπέρα αλάνια

Είμαι οδηγός ΙΧ αρχίζω και σκέφτομαι την αγορά ενός βενζινοκίνητου scooter 50cc-125cc για να μπορέσω
να πετύχω σχετική οικονομία στα καύσιμα κυρίως στη μετακίνηση μου από και προς την δουλεια
- τα ηλεκτρικά σκούτερ θεωρώ είναι νωρίς για να κρινουμε αν
ειναι αξιόπιστα ή οχι , οπότε δεν στέκομαι καν εκει.

Αρχικά τα δεδομένα μου είναι : καθημερινή μετακίνηση με το αμάξι απο ανθούπολη- συνταγμα (15χλμ πηγαινε ελα )
70 € περίπου το μήνα , πρόκειται να κρατήσω και το αυτοκίνητο ουτοσώστε σε βροχή κρύο κτλπ να
μετακινούμαι με αυτό, έχω παρκινγ πυλωτης - με συρώμενη καγκελόπορτα στο οποίο βάζω το αμάξι και οριακά χωράει και μηχανή

Να πω οτι δεν έχω ξαναοδηγήσει δίτροχο
- πλην ηλεκτρικού ποδήλατου - δεν έχω καθόλου επαφή και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά
με τα παρακάτω:

1) κόστος για ένα μικρό / μεγάλο service ανα πόσο καιρό? και τι περιλαμβάνει?

2) κόστος ασφάλειας/ σήμα /ΚΤΕΟ άλλο τυχόν πάγιο έξοδο που πρέπει να ξερω?

3)συνηθισμένες βλάβες και σχετικά κόστη σε δίτροχα 50cc-125cc ?
η χειρότερη βλάβη που θα μπορούσε να προκύψει σε κόστος ποια θα μπορούσε να είναι και πόσο ξεφεέυγει οικονομικα?

4)Από την εμπειρία σας, ποια θεωρούνται ΄΄εγγύηση '' (honda , sym ,piaggio ) και είναι οικονομικά με φθηνά ανταλακτικά και
έυκολη διαθεσιμότητα ανταλακτικών για παν ενδεχόμενο?

5)στο aftersales ποια εταιρία θεωρείται πιο αξιόπιστη συγκριτικά με τις άλλες?

Ψάχνω μία δοκιμασμένη - σίγουρη επιλογή με ελάχιστα προβλήματα , δεν με ενδιαφέρει τόσο η εμφάνιση .
Αρχικό budget μέχρι 1000 € αλλιώς αν δεν υπάρχει κάτι αξιόπιστο σε αυτα τα χρήματα
πάω μεχρι 2-2.5 max

Ευχαριστώ.

akisk19
09/07/2023, 14:54
Εμένα πάντως από τα 3 μηχανάκια που μας έδειξες αρχικά, κανένα από τα 3 δεν θα έπαιρνα.
Το Modenas βγήκε όταν πήγαινα γυμνάσιο, δυνατό πολύ για πάπια αλλά καίει του θανατά και να το θεωρείς ΔΕΔΟΜΈΝΟ ότι τέτοιου τύπου παπάκια τους έχουν πιει το αίμα με το μπουρι.
Το crypton φαίνεται ότι έχει περάσει από χέρι καγκουρα με ότι συνεπάγεται.
Και ο ελέφαντας στο δωμάτιο, αυτό το F1 είναι μια βαμμένη μαϊμού!!
Ατάκα παλιού μηχανικού (το βάψιμο κάτι θέλει κρύψει) είτε δηλαδή είχε ατύχημα, είτε είναι σκυλοφαγωμενο και το έχει βάψει φανταχτερό για να πιάσει στο μάτι τους πιτσιρικάδες.
6Κ χιλιόμετρα δεν έχει σε καμία περίπτωση, ζήτησε του βιβλιαράκι σέρβις και ρώτα στο ΚΤΕΟ με βάση την πινακίδα του, να δούμε τι θα σου πει;
Συγκεκριμένα και εγώ πουλάω ένα παλιό σχετικά μηχανάκι με λίγα χιλιόμετρα, αλλά είναι πλήρως εργοστασιακό και τα χλμ μπορώ να τα αποδείξω.
Εν κατακλείδι ρίξε μια ματιά στο Daytona Sprinter 125.
Έχει παρόμοιο λουκ με το dinamik, είναι πολύ πιο αξιόπιστο τετράχρονο γαρ και από γκάζι θα είναι πάνω κάτω ίδιο με crypton η innova.
Πάντως μακριά από δίχρονο πειραγμενο, είχα ένα aerox 50R με malossi κυλινδροπιστονο 80cc καρμπυρατέρ εξάτμιση κλπ και πέραν του ότι έκαιγε σαν χιλιαρα (7 λίτρα/100) το μηχανάκι δεν δούλευε ποτέ σωστά.

akisk19
09/07/2023, 14:59
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/335128334-daytona-sprinter-125?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia
Καινούργιο μηχανάκι με 10κ χιλιόμετρα σύγχρονο αρκετά εμφανίσιμο θα έλεγα για παπί, αξιόπιστο φθηνό σέρβις ανταλλακτικά βρίσκεις ακόμη και αν μένεις στο Καστελόριζο και έχει και συζητάει και την τιμή που σημαίνει ότι μπορεί με τα 1500 που δίνεις να πάρεις ενός έτους μηχανάκι, που ξέρεις τι είναι και τι έχει κάνει, καθος λέει ότι έχει κ βιβλίο σέρβις.

Nomand
09/07/2023, 19:18
Καλησπέρα αλάνια

Είμαι οδηγός ΙΧ αρχίζω και σκέφτομαι την αγορά ενός βενζινοκίνητου scooter 50cc-125cc για να μπορέσω
να πετύχω σχετική οικονομία στα καύσιμα κυρίως στη μετακίνηση μου από και προς την δουλεια
- τα ηλεκτρικά σκούτερ θεωρώ είναι νωρίς για να κρινουμε αν
ειναι αξιόπιστα ή οχι , οπότε δεν στέκομαι καν εκει.

Αρχικά τα δεδομένα μου είναι : καθημερινή μετακίνηση με το αμάξι απο ανθούπολη- συνταγμα (15χλμ πηγαινε ελα )
70 € περίπου το μήνα , πρόκειται να κρατήσω και το αυτοκίνητο ουτοσώστε σε βροχή κρύο κτλπ να
μετακινούμαι με αυτό, έχω παρκινγ πυλωτης - με συρώμενη καγκελόπορτα στο οποίο βάζω το αμάξι και οριακά χωράει και μηχανή

Να πω οτι δεν έχω ξαναοδηγήσει δίτροχο
- πλην ηλεκτρικού ποδήλατου - δεν έχω καθόλου επαφή και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά
με τα παρακάτω:

1) κόστος για ένα μικρό / μεγάλο service ανα πόσο καιρό? και τι περιλαμβάνει?

2) κόστος ασφάλειας/ σήμα /ΚΤΕΟ άλλο τυχόν πάγιο έξοδο που πρέπει να ξερω?

3)συνηθισμένες βλάβες και σχετικά κόστη σε δίτροχα 50cc-125cc ?
η χειρότερη βλάβη που θα μπορούσε να προκύψει σε κόστος ποια θα μπορούσε να είναι και πόσο ξεφεέυγει οικονομικα?

4)Από την εμπειρία σας, ποια θεωρούνται ΄΄εγγύηση '' (honda , sym ,piaggio ) και είναι οικονομικά με φθηνά ανταλακτικά και
έυκολη διαθεσιμότητα ανταλακτικών για παν ενδεχόμενο?

5)στο aftersales ποια εταιρία θεωρείται πιο αξιόπιστη συγκριτικά με τις άλλες?

Ψάχνω μία δοκιμασμένη - σίγουρη επιλογή με ελάχιστα προβλήματα , δεν με ενδιαφέρει τόσο η εμφάνιση .
Αρχικό budget μέχρι 1000 € αλλιώς αν δεν υπάρχει κάτι αξιόπιστο σε αυτα τα χρήματα
πάω μεχρι 2-2.5 max

Ευχαριστώ.

Συγνώμη που ρωτάω αλλά στο Σύνταγμα με το αυτοκίνητο πως ακριβώς πήγαινεις?
Ανθουπολη Σύνταγμα πας με το μέτρο σε 14 λεπτά με 27 ευρώ το μήνα με κάρτα απεριόριστων.
Θα σου απαντήσω και στα ερωτήματα
1 μικρό service λάδια και ανα δύο βαλβολινες ανά 3000 περίπου κάπου στα 30-40 ευρώ σε μάστορα όταν έχει βαλβολινες, χωρίς 20 ευρώ
2 ασφάλεια περίπου 70-80 ευρώ το χρόνο, τέλη 22 ευρώ, ΚΤΕΟ ανά δύο χρόνια 25 ευρώ
3 βλαβες υπάρχουν πολλές δεν μπορώ να το βάλω σε καλούπι, αλλά εάν είναι honda η πτώση σε πλαστικά κοστίζει πολύ
4 sym θα βρεις τα πάντα και έχει το χαμηλότερο κόστος στα πάντα
5 honda μακράν
Στα 1000 ευρώ δεν θα βρεις κάτι
Στα 2250 παίρνεις κοuτα sym sympony sr 125

Nomand
11/07/2023, 22:32
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334457602-modenas-dynamik

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/330624775-yamaha-f1-z

Επειδή με έπιασε πάλι μια τρέλα και θελω να πάρω ένα μικρό δίχρονο για να το σκαλίζουμε και να το κρατήσω για πάντα αφού δεν θα ξαναβγούν ξανά για καμιά βόλτα βραδινή
Έχει κανείς άποψη για τα συγκεκριμένα δύο παραπάνω πως του φαίνονται αν βλέπει κάτι που μου διαφεύγει

Στο δεύτερο διακρίνω ένα βάψιμο στο σκελετό πιθανόν λείπει το φίλτρο κουτί και μάλλον αλλο καρμπυρατερ μου φαίνεται φοράει.

ΓιώργοςΤΤ
12/07/2023, 00:18
Δεν λείπει απλά το φιλτροκούτι, δεν φοράει καθόλου φίλτρο...