PDA

View Full Version : Αγορά Μηχανής / Scooter



Σελίδες : [1] 2 3

ChristinB
20/06/2023, 12:50
Καλησπέρα!
Είμαι νέα οδηγός, συγκεκριμένα τωρα βγαζω δίπλωμα για μηχανή Α κατηγορία και γενικά δεν έχω καμία εμπειρία απο δίκυκλα στο παρελθόν. Ειμαι 1.69 κανονική στα κιλα και το budget ειναι σχετικά χαμηλό max τα 2.800. Ιδανικα ψαχνω κατι μεχρι 2.500. Η χρηση της θα ειναι καθημερινα για μικρες αποστασεις μεσα στην Αθηνα και 2-3 φορες το μηνα για ταξιδι 2ωρων εκτός Αθηνας.

Σε αυτη τη κατηγορία εχω δει τα εξης μοντέλα:

Zontes r250 του 20 στα 2.000 (δε ξέρω κατα πόσο ειναι αξιόπιστο κι εχω ακούσει οτι βγάζουν θέμα στα ηλεκτρικά)
Cfmoto 250nk 2019 στα 2.700
Ktm duke 200 στα 2.400

Εχω δει και το mt-3 16 γυρω στα 3.500 αλλα δε ξέρω κατά ποσο τα 42 άλογα θα ηταν μια safe επιλογή εφοσον δεν έχω καμία εμπειρία στους δρόμους.
Κλείνω περισσότερο στο ktm που το θεωρώ πιο αξιόπιστα απ τα υπόλοιπα και το συγκεκριμένο που εχω δει εχει καινούργια λαστιχα και συναγερμο οπότε πέρα απο ενα service δε θα χρειαστεί κάτι αλλο θεωρώ. Και μπορώ κάλλιστα να το κρατησω κανα χρονο να προσαρμοστώ και να παρω κατι καλύτερο μετά πχ ενα mt. Κάθε γνώμη δεκτη!

Nostradamus
20/06/2023, 13:20
που ειναι τα παλια χρονια του μοτο... το θεμα ανοιξε στις 13:50 και μιση ωρα μετα κανεις κυριος δεν ηρθε να τοποθετηθει?? :lol:

Λοιπον.. Αν σου αρεσει το συγκεκριμενο ktm παρ'το με κλειστα τα ματια. θα το κρατησεις λογικα πολυ περισσοτερο απο 1 χρονο. Το mt -0 3 αν το φτανεις οικονομικα δεν βλεπω γιατι να μην το παρεις. Αν εχεις μυαλο στο κεφαλι σου ολα θα πανε καλα. τα αλογα δεν ειναι θεμα κατα την γνωμη μου.

το 2-3 φορες τον μηνα 2ωρο ταξιδι δεν ειναι απαγορευτικο με κανενα, απλα θεωρω οτι το γυμνο αργα η γρηγορα θα σε κουρασει, οποτε αυτο θα σε οδηγησει σε αλλαγη ειδικα αν αυξηθουν οι βολτες εκτος Αθηνων μολις του παρεις τον αερα.

Καλες βολτες κα παντα ορθια.

panavour
20/06/2023, 13:37
Αμα ΔΕΝ εχεις ΚΑΜΜΙΑ εμπειρια απο δικυκλο ,παρε για αρχη κανα 125αρακι σκουτερακι,που δεν εχει ταχυτητες να μαθεις μεσα στην κινηση ισορροπια,γκαζι, στροφες,φρεναρισμα,ανεβα κατεβα,βαρος,στησιμο στο σταντ,κρατα το για κανα εξαμηνο ,πουλα το ,και μετα,πηγαινε σε μηχανακι με ταχυτητες.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

rainmike
20/06/2023, 13:42
Εγώ θα έπαιρνα το duke.
Κανα 390 δεν βρισκεις με το budget σου?

Dimmanoukas
20/06/2023, 15:16
Καλησπέρα και από εμένα και με το καλό να μπεις στον κόσμο των μηχανών.

Αλλά...λαβέ πολύ σοβαρά υπόψη το μήνυμα του panavour καθώς και εγώ ως νέος κάτοχος διπλώματος για μηχανή πρώτα πήγα σε λύση σκούτερ και έπειτα σε μηχανή.

Είναι πολύ σημαντικό για έναν νέο οδηγό, εάν χρειαστεί να κινηθεί στην Αθήνα και ειδικά σε κεντρικές διαδρομές, να πάρει τον αέρα σε θέματα γκάζι, φρένο, καθρέφτες, λωρίδες κλπ.

Μια μηχανή με την αγωνία του συμπλέκτη και ταχυτήτων (συν όλα τα άλλα) ίσως σε κουράσει και σε φοβησει από την περαιτέρω ενασχόληση.

Άρα πάρε κάτι μικρό και εύκολο καθαρά για εξοικείωση και έπειτα κάνεις την αλλαγή.

Εάν τα δεις τα περισσότερα μοντέλα από κοντά και κάτσεις πάνω, σαν πρώτη αίσθηση σου φαίνονται πολύ μεγάλα και αρκετά βαριά, γιατί πρώτα πρέπει να εξοικειωθείς με την όλη αίσθηση.

Έπειτα έρχεται και η ανάγκη για νέα μετάβαση σε κάτι πιο κατασταλαγμένο.

Καλή αρχή και πάντα όρθια

rainmike
20/06/2023, 15:33
Νομιζω το τεντώνουμε λιγο.Ετοιμάζεται να βγάλει διπλωμα κατηγοριας Α αρα θεωρητικα θα μάθει να
χειριζεται ενα βαρυ γυμνο 600αρι γιατι φαινεται υπερβολικο ενα ktm 200?
Και γιατί να πάρει σκουτερ?
Καποιοι μαθαινουν ποδήλατο και χωρις βοηθητικές αρκει να μην ξεκινήσουν με κάνα αγωνιστικο των 5000 ευρώ.
Εμένα πάντως και το duke 200 και το zontes και το mt-03 για bmx akia μου κάνουν.

macdeath_s
20/06/2023, 15:36
Εγώ θα σου πρότεινα αν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου ότι δεν θα πάρουν τα μυαλά σου αέρα σύντομα, να πάρεις αυτό που θες περισσότερο. Αν έχεις στο μυαλό σου ότι στον δρόμο πάντα πρέπει να οδηγείς με το χειρότερο σενάριο στο μυαλό (ποιός θα πεταχτεί, πώς μπορεί να σε χτυπήσει κάποιος, τι μπορεί να έχει η στροφή στη συνέχεια της κλπ) όλα καλά θα πάνε. Εγώ ξεκίνησα με πρώτο μηχανάκι LC4 640 και δεν είχα ούτε παπί πριν. Όσο το σεβόμουν και δεν επιτάχυνα/φρέναρα απότομα ήταν πολύ φιλικό και ασφαλές. Το 2008 αυτό που ακόμα χαλάγανε και δεν είχαν ούτε ABS ή traction.

Δες το βάρος του σταματημένο κατα πόσο εύκολο είναι να το μετακινήσεις και κατα τα άλλα μου φαίνεται πολύ καλή λύση για Αθήνα το συγκεκριμένο. Επίσης επειδή τα παίρνουν παιδάκια αυτά και τα σκίζουν τσέκαρε το και σε έναν μηχανικό.

DimisK
20/06/2023, 16:31
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334638246-voge-300ds (με το φερινγκακι μπροστά πας άνετα όπου θες)

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/327074718-benelli-leoncino (πανέμορφο και ποιοτικό)

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/330851075-ktm-390-duke (αυτό θα τσίμπαγα. ποιοτικό ελαφρύ εύκολο, και καλό σχολείο)!

Με συμπλέκτη πολύ γρήγορα θα το συνηθίσεις και δε θα σε ενοχλεί καν

Καλές βόλτες

Vassilis
20/06/2023, 21:35
Καλησπέρα!
Είμαι νέα οδηγός, συγκεκριμένα τωρα βγαζω δίπλωμα για μηχανή Α κατηγορία και γενικά δεν έχω καμία εμπειρία απο δίκυκλα στο παρελθόν. Ειμαι 1.69 κανονική στα κιλα και το budget ειναι σχετικά χαμηλό max τα 2.800. Ιδανικα ψαχνω κατι μεχρι 2.500. Η χρηση της θα ειναι καθημερινα για μικρες αποστασεις μεσα στην Αθηνα και 2-3 φορες το μηνα για ταξιδι 2ωρων εκτός Αθηνας.

Σε αυτη τη κατηγορία εχω δει τα εξης μοντέλα:

Zontes r250 του 20 στα 2.000 (δε ξέρω κατα πόσο ειναι αξιόπιστο κι εχω ακούσει οτι βγάζουν θέμα στα ηλεκτρικά)
Cfmoto 250nk 2019 στα 2.700
Ktm duke 200 στα 2.400

Εχω δει και το mt-3 16 γυρω στα 3.500 αλλα δε ξέρω κατά ποσο τα 42 άλογα θα ηταν μια safe επιλογή εφοσον δεν έχω καμία εμπειρία στους δρόμους.
Κλείνω περισσότερο στο ktm που το θεωρώ πιο αξιόπιστα απ τα υπόλοιπα και το συγκεκριμένο που εχω δει εχει καινούργια λαστιχα και συναγερμο οπότε πέρα απο ενα service δε θα χρειαστεί κάτι αλλο θεωρώ. Και μπορώ κάλλιστα να το κρατησω κανα χρονο να προσαρμοστώ και να παρω κατι καλύτερο μετά πχ ενα mt. Κάθε γνώμη δεκτη!

Πιστεύω ότι αν 2-3 φορές τον μήνα κανείς 2ωρο ταξίδι που δεν είναι καθόλου λίγο, καλύτερα να πας σε κάτι με ανεμοθωρακα και πλαστικά. Το Voge πχ που έβαλε ο φίλος πάνω καθόλου άσχημο. Με γυμνό νομίζω θα σε ζορίσει κάτι τέτοιο. Δεν συμφωνώ στην αγορα σκούτερ. Για εμένα καλύτερα να ξεκινήσεις με μηχανή από την αρχή. Άλλη σταθερότητα, αλλα φρένα, άλλη ασφάλεια γενικά. Πάντα full εξοπλισμό (που σημαίνει και παντελόνι και μποτάκια), ωτοασπίδες στα ταξίδια γιατί είναι κρίμα να κουφαθείς, προσοχή αλλά όχι φόβο και να το χαρείς! Με το καλό ό,τι πάρεις!

basilis_k6
20/06/2023, 21:44
αν δεν εχεις διπλωμα αυτοκινητου και εμπειρια σε αμαξι στο δρομο καλα κανεις και κοιτας κατι τετοιο. αυτα ομως ειναι τελειως μη πρακτικα μηχανακια. μηπως ενα σκουτερ για αρχη να ηταν καλυτερη επιλογη? απο τα 3 μαλλον το κτμ θα επαιρνα. καλυτερο το μτ βεβαια.

Nikos77
21/06/2023, 08:51
Αμα ΔΕΝ εχεις ΚΑΜΜΙΑ εμπειρια απο δικυκλο ,παρε για αρχη κανα 125αρακι σκουτερακι,που δεν εχει ταχυτητες να μαθεις μεσα στην κινηση ισορροπια,γκαζι, στροφες,φρεναρισμα,ανεβα κατεβα,βαρος,στησιμο στο σταντ,κρατα το για κανα εξαμηνο ,πουλα το ,και μετα,πηγαινε σε μηχανακι με ταχυτητες.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

Ούτε καν. Κάνει μαθήματα με συμπλέκτη και μόλις βγάλει δίπλωμα θα κάνει πισωγυρισμα καβαλοντας σκούτερ? Μηχανή κατευθείαν.....μια χαρά είναι όλα τα 200-300ρια. Λέει κιόλας ότι θέλει να κάνει μετάβαση σε μεγαλύτερη αργότερα άρα δε πας σε 125 σκούτερ και μετά να πάει σε συμπλέκτη μεγάλης μηχανης

ratamahatta
21/06/2023, 10:59
Duke 200 και nk250 είναι μια χαρά για πρώτη μηχανη,χαμηλό βάρος,ευκολοδηγητα κλπ
Κοιτά να έχουν ιστορικό service ώστε να μην μπλέξεις με επιπλέον έξοδα μετά , επίσης έλεγχο πριν την αγορά σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο

SeniorCanardo
21/06/2023, 11:21
Αν σε ενδιαφέρει η μοτοσυκλέτα, πας σε μοτοσυκλέτα.
Αν σε ενδιαφέρει η διανομή πίτσας, πας σε σκούχτερ.:bawl:

Φροντίζεις να μάθεις σωστά από την αρχή, αναπτύσσεις οδηγικές ικανότητες και αν στο μέλλον θελήσεις πας σε κάτι μεγαλύτερο! (Χωρίς να είναι απαραίτητο).
Δεδομένου ότι είσαι κοπέλα, άρα μάλλον πιο συνετή και με το μυαλό στη θέση του, (όχι όπως των αντρών που βρίσκεται ανάμεσα στα μπούτια τους), προχώρα σε όποιο βρεις σε καλύτερη κατάσταση από τα δύο (ΚΤΜ/CF).
Έτσι κι αλλιώς το πρώτο σου είναι, διαφορές τρελές δεν θα καταλάβεις.

Ο συμπλέκτης είναι εργαλείο, μάθε να τον χρησιμοποιείς και δεν θα μπορείς χωρίς αυτόν.
Άσε τα σκούχτερ για τους "αποτριχομενοφρεντοτσινοκλαρινογαμπρούς" και για τους ντελιβεράδες.

^Deadly_Sin^
22/06/2023, 17:32
Διάβασα αυτό και μετά έτρεξα να δω το ημερολόγιο γιατί νόμιζα ότι έγινε ρήξη στο χωροχρονικό συνεχές και βρίσκομαι κάνα δύο δεκαετίες πίσω.

SeniorCanardo
23/06/2023, 10:29
Ωπ εσύ φαίνεσαι και μοντέρνος/α και μορφωμένος/η!!!

Για πες ρε συ γιατί έχω κάτι φιλενάδες που δουλεύουν σε ένα Salon de beaute και μου λένε ότι δεν υπάρχει ένα χωροχρονικό συνεχές, αλλά πολλαπλά χωροχρονικά συστήματα που δύναται να μεταβληθούν από τη θέση του παρατηρήτη.
Ψιλιάζομαι ότι μου λένε μ@λακίες, επειδή με βρήκαν μικρό και άσχετο, εσύ που τα ξες αυτά με τα χωροχρονικά τι λες;
Για δες λίγο το ημερολόγιο σου μήπως δίνει καμιά πληροφορία! :bawl:

^Deadly_Sin^
23/06/2023, 11:08
Νόμιζα ότι φιλενάδες σε Salon de beaute έχουν μόνο οι "αποτριχομενοφρεντοτσινοκλαρινογαμπροί" γιατί συχνάζουν σε τέτοια μέρη. Με μπέρδεψες τώρα.

panavour
23/06/2023, 11:17
Ωπ εσύ φαίνεσαι και μοντέρνος/α και μορφωμένος/η!!!

Για πες ρε συ γιατί έχω κάτι φιλενάδες που δουλεύουν σε ένα Salon de beaute και μου λένε ότι δεν υπάρχει ένα χωροχρονικό συνεχές, αλλά πολλαπλά χωροχρονικά συστήματα που δύναται να μεταβληθούν από τη θέση του παρατηρήτη.
Ψιλιάζομαι ότι μου λένε μ@λακίες, επειδή με βρήκαν μικρό και άσχετο, εσύ που τα ξες αυτά με τα χωροχρονικά τι λες;


Καλα στα λενε οι νυχουδες ωρε,ειδικα στο moto.gr,δεν υπαρχουν σταθερα χωροχρονικα συνεχη,αλλα ασυνεχη,και φυσικα ολα εξαρτωνται απο την θεση του παρατηρητη.Αμα εισαι σε διαφορετικη θεση παρατηρησης ,τα βλεπεις αλλιως.Η μονη σταθερα στο συμπαν ,που την εχει επιβεβαιωσει και ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ειναι ,οτι η φτηνια και τα χρονια παλαιοτητας της μοτο,τρωνε τον παρά. Παράς = φτηνια Χ χρονια παλαιοτητος εις το τετραγωνο.:lol:

karellen
23/06/2023, 11:28
:lol:

Ώπα ρε σεις,το κάψατε το θέμα της κοπέλλας.

panavour
23/06/2023, 11:32
:lol:

Ώπα ρε σεις,το κάψατε το θέμα της κοπέλλας.

μαλλον καηκε απο μονο του,διοτι μαλλον την εκανε με ελαφρα πηδηματακια η κοπελλα:lol:

ChristinB
25/06/2023, 20:24
Οχι οχι δε την εκανα απλα γράφοντας πρώτη φορα σε forum νομιζα οτι δε θα απαντήσει κανείς οπότε μπηκα σήμερα τυχαια να τσεκαρω και βρέθηκα προ εκπλήξεως!! Ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας. Θα απαντησω σε μαζικα γιατι ηταν αρκετα τα σχόλια και εμεινα πισω

ChristinB
25/06/2023, 20:27
Απο εμπειρία, ειμαι απο επαρχία κι εκει οδηγαω κάποια χρονια και αμαξι και τρακτέρ και βανακι γενικά απ ολα τα καλα. Επίσης όντας η μονη οδηγός στη παρέα μου μεταξύ κοριτσιών και αγοριών παντα εγω οδηγάω σε ταξιδια ειτε πολυωρα, ειτε νησια κτλ και δόξα τω Θεώ μεχρι τώρα δεν εχω παθει καποιο ατυχημα. Στην Αθήνα βέβαια που ζω τα τελευταία χρόνια επειδή δεν εχω δικο μου αμαξι εχω οδηγησει λιγες φορες όταν τυχαίνει να βρω αμάξι, κανω αρκετες μετακινήσεις ωστόσο με ποδήλατο που αν και καμια σχέση με μηχανή εχω μια ιδέα για το πως συμπεριφέρονται στα 2κυκλα.

ChristinB
25/06/2023, 20:27
Σε σκουτερακι ούτε εγώ θα ήθελα να πάω γτ εφόσον εμαθα απ το 0 σε συμπλεκτη ειναι κριμα θεωρώ να κανω πιαωγυρισμα (γενικά τα αυτόματα ουτε σε αμαξι δε μ αρεσουν) και οπως προαναφερθηκε στα μαθήματα εφοσον ειμαι για Α κατηγορία οδηγαω μια hornet 600 στην οποια νιώθω αρκετά ανετα, δε με δυσκόλευει το βαρος της και την απολαμβανω οσο την εχω οδηγήσει. Οπότε στα 200 ή 250 της ktm/cf οντας και ελαφριές μηχανες με ελαφρυ τιμόνι δε θεωρώ οτι θα χω θεμα. Στο mt και το 390 δε με αγχωνει οτι θα κάνω εγω τρελες, γενικά σέβομαι παντα το οχημα στο οποίο βρισκομαι και οδηγαω σκεφτόμενη ότι κάποιος θα πεταχτεί κτλ, αλλα σκέφτομαι οτι σαν καινούρια, λιγο αν μ φυγει το γκαζι σε κίνηση πιο ευκολα θα μαζεψω τα 25 αλογα απ οτι τα σχεδόν διπλασια. Έτσι το σκέφτομαι δλδ δε ξερω αν ισχύει.

Οσον αφορα το Voge το χα δει κι εγω στην αναζητηση αλλα δε τ χω ψαξει, οπότε απο αξιόπιστια, ανταλλακτικά κτλ πως ειναι?

panavour
25/06/2023, 21:30
Οσον αφορα το Voge το χα δει κι εγω στην αναζητηση αλλα δε τ χω ψαξει, οπότε απο αξιόπιστια, ανταλλακτικά κτλ πως ειναι?

Λόγω αντιπροσωπείας τα voge είναι άριστα στους παράγοντες που ανέφερες.

ChristinB
25/06/2023, 22:18
Ευχαριστώ πολύ! Είναι κάποιος κάτοχος μήπως του συγκεκριμένου μοντελου (300ds) να μου πει κάτι παραπάνω? Ωραιο φανηκε κι αυτο που το ψαξα λιγο

Bowleno
25/06/2023, 22:45
Ευχαριστώ πολύ! Είναι κάποιος κάτοχος μήπως του συγκεκριμένου μοντελου (300ds) να μου πει κάτι παραπάνω? Ωραιο φανηκε κι αυτο που το ψαξα λιγο

Εγώ είχα το 300 ac (ίδιο μοτέρ, άλλο σουλούπι) Το οποίο στο προτείνω έναντι του ds λόγω ύψους και όγκου. Βέβαια, αν είσαι ψηλό και δυνατό κορίτσι πάω πάσο :D
Κανένα απολύτως θέμα με αξιοπιστία, ανταλλακτικά κ.λ.π. το έδωσα μόνο και μόνο για να πάρω το 500 ac να φανταστείς. Αυτό αρκεί, νομίζω, για να σχηματίσεις εικόνα για την μάρκα....

Edit: τώρα είδα ότι είσαι 1.69 θα σε δυσκολέψει στις μανούβρες και τα φανάρια το ds κοίτα το ac και θα με θυμηθείς.
Ότι και αν αποφασίσεις, να το χαρείς!

gimli
26/06/2023, 00:00
Είμαι 1,70 και έχω το 300ds σχεδόν ένα εξάμηνο τώρα.... Σε μανούβρες και κίνηση δεν με έχει δυσκολέψει καθόλου.... Πανάλαφρο είναι και δεν χρειάστηκε ποτέ να βάλω δύναμη για να το κρατήσω... Δεν θα σε δυσκολέψει καθόλου.... Ότι άλλο θες ρωτάς...

panavour
26/06/2023, 07:31
Είμαι 1,70 και έχω το 300ds σχεδόν ένα εξάμηνο τώρα.... Σε μανούβρες και κίνηση δεν με έχει δυσκολέψει καθόλου.... Πανάλαφρο είναι και δεν χρειάστηκε ποτέ να βάλω δύναμη για να το κρατήσω... Δεν θα σε δυσκολέψει καθόλου.... Ότι άλλο θες ρωτάς...

Φίλε μου άλλο άνδρας, άλλο γυναίκα.

doctor_john
26/06/2023, 12:34
Που οδηγεί τρακτέρ και ποδήλατο εκτός άλλων..

Bowleno
26/06/2023, 12:53
Που οδηγεί τρακτέρ και ποδήλατο εκτός άλλων..

Τι σχέση έχει βρε συ το... τρακτέρ με το ds; :cry:

:lol:

Nitse3
26/06/2023, 12:53
Που οδηγεί τρακτέρ και ποδήλατο εκτός άλλων..
Και πιθανότατα θα έχει πιο ψηλά πόδια στο ίδιο ύψος και θα πατάει καλύτερα. :-).

rainmike
26/06/2023, 13:05
Christin ,στειλε μια φωτο αν μπορεις να δουμε αν θα πατάς καλά:D

THRESH
26/06/2023, 13:22
Christin ,στειλε μια φωτο αν μπορεις να δουμε αν θα πατάς καλά:D

:smokin:

karellen
26/06/2023, 14:29
Σεμνάαα.

ChristinB
26/06/2023, 14:57
Δυνατο είμαι, ψηλο με 1.69 δε νομίζω :'D θα με δυσκολεψει απο αποψη υψους? Γτ αν αναφέρεσαι στο υψος και το παλικαρι που είναι 1.70 δεν ειχε θεμα γτ να χω εγω? Σε καθε περίπτωση βέβαια μπορω να το καβαλήσω και να δω κατα ποσο βολεύει ή όχι

Dimmanoukas
26/06/2023, 15:08
Αυτό είναι και το πιο σώφρον να γίνει
Ιδανικά και ένα tedt ride
Πολύ αξιόλογο είναι και το acx με λίγο πιο scrambler προσανατολισμό από το απλό ac

Bowleno
26/06/2023, 16:59
Δυνατο είμαι, ψηλο με 1.69 δε νομίζω :'D θα με δυσκολεψει απο αποψη υψους? Γτ αν αναφέρεσαι στο υψος και το παλικαρι που είναι 1.70 δεν ειχε θεμα γτ να χω εγω? Σε καθε περίπτωση βέβαια μπορω να το καβαλήσω και να δω κατα ποσο βολεύει ή όχι

Ανέβα έστω στατικά και στα 2 (ds και ac η acx) και βλέπεις ποιο σου "κάθεται" καλύτερα και άνετα.
Ει, δυνατόν κάνε και τεστ ride......

ChristinB
26/06/2023, 17:16
Ευχαριστώ για τις συμβουλές :)

gimli
26/06/2023, 19:38
Αυτό που λέει κι ο Nitse3, με ίδιο ύψος η γυναίκα πιθανότατα έχει μακρύτερα πόδια και θα πατάει καλύτερα....
Εγώ όταν δοκίμασα ds και ac στατικά δεν είδα σχεδόν καμία διαφορά στο πως πατάω κάτω....
Αν η ανησυχία είναι το βάρος και οι διαστάσεις του ds σε σχέση με το ac, δεν πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά.... Που ακόμα κι αν υπάρχει θα τη συνηθίσεις πολύ γρήγορα...
Αν είναι θέμα γούστου, πάσο....

DimisK
27/06/2023, 08:50
Ψηλά πόδια, κοντά πόδια, μακρύ χέρι, ένα αυτί...υπερανάλυση...!
Τα διαβάζεις και αγχώνεσαι στο τέλος κ ο ίδιος! :cry: :D

Τα μηχανάκια που πολύ σωστά κοιτάς, χαρακτηρίζονται όλα για την ευχρηστία, το χαμηλό βάρος κλπ. Δες από κοντά όσα παραπάνω μπορείς (έχει πολλά και σε εκθέσεις - μτχ/να), καβάλα τα όπως ειπώθηκε και όποιο σου κάνει κλικ σε θέση, αίσθηση & εμφάνιση.....καλοτάξιδο!

Καλή αρχή στο "σπορ" και περιμένουμε φωτό από το ΝΕΟ ΣΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟ!!!

ChristinB
27/06/2023, 15:04
Ευχαριστώ όλους! Αντε να παρω με το καλό το δίπλωμα να αγοράσω επιτέλους τη μηχανή :D

Dimmanoukas
27/06/2023, 15:10
Θέα...καταλαβαίνεις βέβαια μετά από αυτή τη δήλωση ότι τα test ride πάνε περίπατο, τουλάχιστον σε επίσημες αντιπροσωπείες.

ChristinB
27/06/2023, 17:34
Τι εννοείς?

panavour
27/06/2023, 17:47
Τι εννοείς?

οτι πριν παρεις το διπλωμα δεν θα σου δινουν τεστ ντραιβ.

ChristinB
27/06/2023, 18:18
Ε μα ούτως η αλλως πρώτα θα πάρω το δίπλωμα και μετα θα παω να αγοράσω μηχανή. Εχω τελειώσει τα μαθήματα απλα περιμένω να βγει ημερομηνία να δωσω ..

Bowleno
27/06/2023, 18:20
Θέα...καταλαβαίνεις βέβαια μετά από αυτή τη δήλωση ότι τα test ride πάνε περίπατο, τουλάχιστον σε επίσημες αντιπροσωπείες.

Γιατί μόνο οι επίσημες; υπάρχει δηλαδή μαγαζί που δίνει test ride σε κόσμο ΧΩΡΙΣ δίπλωμα; :confused: από μόνο του είναι παράνομο.....

Dimmanoukas
27/06/2023, 18:22
Κρατώ μια επιφύλαξη μήπως χρειάζεται και κάποιες ημέρες κτήσης...πχ η κάθε ασφάλεια έχει ένα ειδικό επασφαλιστρο για τους νέους οδηγούς

Δεν ξέρω ένα ισχύει κάτι για τους νέους οδηγούς και τα tedt ride.

Εάν το test ride γινόταν από αγγελία ιδιώτη δεν νομίζω να ζητούσε και δίπλωμα οδήγησης πρίν

Bowleno
27/06/2023, 20:24
Κρατώ μια επιφύλαξη μήπως χρειάζεται και κάποιες ημέρες κτήσης...πχ η κάθε ασφάλεια έχει ένα ειδικό επασφαλιστρο για τους νέους οδηγούς

Δεν ξέρω ένα ισχύει κάτι για τους νέους οδηγούς και τα tedt ride.

Εάν το test ride γινόταν από αγγελία ιδιώτη δεν νομίζω να ζητούσε και δίπλωμα οδήγησης πρίν

Έχω αγοράσει και πουλήσει αρκετά μηχανάκια. Η μοναδική περίπτωση όπου δεν ζήτησα δίπλωμα από ιδιώτη ήταν όταν έδωσα τον Πήγασο σε μέλος του φόρουμ....
Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω σε άγνωστο ιδιώτη το προς πώληση όχημα (είτε μηχανή είτε αμάξι, το ίδιο κάνει) χωρίς να δω δίπλωμα σε ισχύ διότι ο διάολος, ως γνωστόν, έχει ΠΟΛΛΑ ποδάρια.....

Dimmanoukas
27/06/2023, 20:30
Αυτό είναι το σωστό αλλά δεν σημαίνει ότι το κάνουν όλοι δυστυχώς.

rainmike
28/06/2023, 15:38
Έχω αγοράσει και πουλήσει αρκετά μηχανάκια. Η μοναδική περίπτωση όπου δεν ζήτησα δίπλωμα από ιδιώτη ήταν όταν έδωσα τον Πήγασο σε μέλος του φόρουμ....
Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω σε άγνωστο ιδιώτη το προς πώληση όχημα (είτε μηχανή είτε αμάξι, το ίδιο κάνει) χωρίς να δω δίπλωμα σε ισχύ διότι ο διάολος, ως γνωστόν, έχει ΠΟΛΛΑ ποδάρια.....

Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα τη μηχανή μου σε αγνωστο ακομα και να μου εδειχνε διπλωμα για διαστημοπλοιο.

ChristinB
02/07/2023, 15:51
Για τα bajaj τι γνωμη εχετε?

Bowleno
02/07/2023, 16:26
Για τα bajaj τι γνωμη εχετε?

Για τα μπάζα ίσως; :D

doctor_john
02/07/2023, 19:09
στα review παντως δεν λένε κάτι κακό από το 2016 που είδα και μετά..

ChristinB
29/07/2023, 16:36
Καλησπέρα και παλι! Επανέρχομαι πλεον με το δίπλωμα μου που πήρα τελικα πριν 2 εβδομάδες (απεριόριστο) και δυστυχώς οσες μηχανες κοιτουσα να έχουν πουληθει τωρα που παιρνω τηλεφωνα...πλεον βρίσκω διαθεσιμη μια beneli bn 302 του 17 με 33.000χλμ στα 2750 κι ένα sym wolf 250ni του 16 με 30.000 στα 1.900. Δε ξέρω τι αξιοπιστία έχουν αυτα τα 2 απλα στο sym με προβληματίζει το οτι δεν εχει abs. Όποια γνωμη ή και πρόταση για κατι αλλο που δεν εχει πεσει στην αντίληψη μου θα με βοηθηουσε :)

CorpseAlive
29/07/2023, 16:50
Καλησπέρα και παλι! Επανέρχομαι πλεον με το δίπλωμα μου που πήρα τελικα πριν 2 εβδομάδες (απεριόριστο) και δυστυχώς οσες μηχανες κοιτουσα να έχουν πουληθει τωρα που παιρνω τηλεφωνα...πλεον βρίσκω διαθεσιμη μια beneli bn 302 του 17 με 33.000χλμ στα 2750 κι ένα sym wolf 250ni του 16 με 30.000 στα 1.900. Δε ξέρω τι αξιοπιστία έχουν αυτα τα 2 απλα στο sym με προβληματίζει το οτι δεν εχει abs. Όποια γνωμη ή και πρόταση για κατι αλλο που δεν εχει πεσει στην αντίληψη μου θα με βοηθηουσε :)

Το ABS είναι πιο απαραίτητο από το να έχει ρόδες το μηχανάκι για έναν καινούριο οδηγό.

Dimmanoukas
29/07/2023, 17:05
Τώρα που το πήρες και μπράβο σου κάνε έναν κόπο και πάρε σβαρνα τις αντιπροσωπείες να δεις τα υποψήφια μηχανάκια και από κοντά.

Να ανέβεις να δεις πως νιώθεις πάνω τους.

Για νέο οδηγό το acx είναι πολύ καλό και οικονομικό και ίσως πιο ελαφρύ από το ds.

Έλα σε επαφή μαζί τους και έπειτα πιο κατασταλαγμένη κανείς την επιλογή σου.

Bowleno
29/07/2023, 17:11
Καλησπέρα και παλι! Επανέρχομαι πλεον με το δίπλωμα μου που πήρα τελικα πριν 2 εβδομάδες (απεριόριστο) και δυστυχώς οσες μηχανες κοιτουσα να έχουν πουληθει τωρα που παιρνω τηλεφωνα...πλεον βρίσκω διαθεσιμη μια beneli bn 302 του 17 με 33.000χλμ στα 2750 κι ένα sym wolf 250ni του 16 με 30.000 στα 1.900. Δε ξέρω τι αξιοπιστία έχουν αυτα τα 2 απλα στο sym με προβληματίζει το οτι δεν εχει abs. Όποια γνωμη ή και πρόταση για κατι αλλο που δεν εχει πεσει στην αντίληψη μου θα με βοηθηουσε :)

Πες μας πάλι πόσο είναι το ταβάνι σου για να σου πούμε και πιο εύκολα....

panavour
29/07/2023, 17:44
Για νέο οδηγό πλέον μηχανάκι μόνο με ABS.

νεοσσός
29/07/2023, 18:07
Το ABS είναι υποχρεωτικό από το 2016 για όλες τις καινούριες μοτοσυκλέτες άνω των 125cc, ενώ αυτή την περίοδο γίνονται διαβουλεύσεις για την επέκταση της υποχρεωτικότητάς του ακόμα και σε μικρές μοτοσυκλέτες και μοτοποδήλατα. Προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο για νέο οδηγό και πολύ σημαντικό για σχεδόν όλους τους οδηγούς που κινούνται στον αστικό ιστό.

Στα αμάξια το ABS είναι υποχρεωτικό από το 2004. Δεν είναι τυχαίο, διότι έχει επαληθευτεί πολλάκις ότι η ακαριαία αντίδραση των περισσότερων οδηγών αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών σε συνθήκες πανικού, είναι το τσαρούχωμα ή γράπωμα των φρένων. Σε μοτοσυκλέτα χωρίς ABS, συνήθως πέφτεις κάτω με τέτοια αντίδραση με ό,τι αυτό συνεπάγεται πρωτίστως για τη σωματική σου ακεραιότητα, και δευτερευόντως για τις ζημιές στη μοτοσυκλέτα σου και σε οχήματα τρίτων.

Θα πρότεινα να μην κοιτάζεις καν μοτοσυκλέτες που δεν έχουν ABS.

ChristinB
29/07/2023, 19:22
Γι αυτο εχω αποκλείσει και πολλες άλλες γιατί κι εγω νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια με Abs απλα επειδή το sym ηταν αρκετα οικονομικό γι αυτό το σκεφτηκα αλλα ναι με αγχωνει να μην εχει...το ταβανι μου βασικα είναι τα 2.800 κι αυτα με το ζόρι δηλαδή (ούτε διακοπές δε παω φέτος χαχα). Το acx το βρίσκω το πιο οικονομικό στα 3.300 γι αυτο και δε το εγραψα...

ChristinB
29/07/2023, 19:26
Και λεω 2.800 γιατι σκέφτομαι οτι θα θελει κι ενα service, συν ασφαλεια, συν κανα συναγερμο αν δεν εχει οποτε θα ανεβω στα 3.000 για πλακα... επίσης εχω βρει και τα cfmoto σ αυτες περίπου τις τιμες απλα εκει το μονο που σκέφτομαι ειναι οτι επειδή εχουν αρκετα ηλεκτρονικά πανω τους σε περίπτωση πτώσης μπορει να έχουν πολυ πιο ακριβα κόστη επισκευής απ οτι ενα πιο καθαρά μηχανικό

νεοσσός
29/07/2023, 19:30
Στις πτώσεις αυτό που συνήθως χαλάει είναι τα πλαστικά περιφερειακά. Όσο πιο πολλά πλαστικά έχει μία μοτοσυκλέτα, τόσο πιο πιθανό είναι να σου κοστίσει περισσότερο μία απλή πτώση. Αντιθέτως, οι γυμνές μοτοσυκλέτες έχουν πιο μικρή πιθανότητα να βγάλουν μεγάλες ζημιές από μία μικρή πτώση. Πιο εκτεθειμένα είναι τα φλας.

Τα ηλεκτρονικά δεν ξέρω πόσο επιρρεπή είναι σε πτώσεις, αλλά φαντάζομαι ότι αν δεν χτυπήσει στο έδαφος η ίδια η οθόνη, δεν θα σπάσει εύκολα.

ChristinB
29/07/2023, 19:53
Ναι σωστό μου ακούγεται αυτο

Xlitos
29/07/2023, 20:23
Το cfmoto 250 εχει 3500 καινουργιο.Οποτε πας σε μια τετοια αγγελια που εχει λιγα χιλιομετρα αλλα ειναι ηδη 4αρων χρονων μηχανακι και κανεις παζαρι να κατεβει 200ευρω τουλαχιστον. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/335727103-cfmoto-250nk

ChristinB
29/07/2023, 23:23
Ναι το χω δει ότι εχει 3.500 καινούργιο και θεωρώ υπερβολη τις τιμες που βαζουν μεταχειρισμένα γτ στου 23 εχεις και 3 χρόνια εγγύηση και το σκεφτόμουν και για δοσεις...αλλα δε θελω να μπλέξω με τραπεζες ουτε να παω σε καινούργια για πρώτη μηχανη... ευχαριστώ θα το δω κι αυτο μήπως το κάνω έτσι

rainmike
31/07/2023, 07:47
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334874068-ducati-monster-600

Nikos77
31/07/2023, 07:56
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334874068-ducati-monster-600

Νέα οδηγός και προτείνεις ducati? Έλεγχο πως θα κάνει στη Λέσβο?

rainmike
31/07/2023, 08:14
Νέα οδηγός και προτείνεις ducati? Έλεγχο πως θα κάνει στη Λέσβο?

Τωρα εκεί είναι το πρόβλημα πως θα κάνει ελεγχο?. Ας πάει και ένα ταξιδάκι τι έγινε η μπορει να υπάρχει κανας απο το νησι που να μπορεί να βοηθήσει.
Δηλαδή ολοι πρεπει να αγοράζουν μηχανάκια απο την πόλη τους?

ChristinB
31/07/2023, 09:06
Επειδή εχω μηδενική εμπειρία σε δίκυκλα (σε δρομο βγηκα μια φορά πορεία κι αυτη για να δωσω το δίπλωμα που καναμε βολτα ενα τετράγωνο) ψαχνω για αρχη κατι ελαφρυ μαξ 30 αλογα...στη συνέχεια ανεβαίνω κατηγορία αλλα γι αρχη φοβαμαι να παω σε κατι που δε θα μπορώ να ελέγξω αν κατι παει στραβα

ChristinB
31/07/2023, 09:12
Κοιταγα και αυτο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/335682075-suzuki-inazuma-250
Αλλα δε ξέρω κατά πόσο ειναι πολλα τα χλμ συν μου φαίνεται πολυ μαουνα για τα κυβικα του...καπου 190 κιλα διάβασα γεματο και μου φαίνεται πολλα τη στιγμή που ktm, cfmoto,beneli και voge κυμαίνονται 130 με 150

katsar
31/07/2023, 09:26
Καλημέρα, με ένα 250ρι από αυτά που σε ενδιαφέρουν ( cfmoto-ktm κτλ ) θα είσαι απόλυτα ευχαριστημένη νομίζω,πολύ καλά μοτοσυκλετάκια όλα ειδικά για νεοεισερχόμενους .
Για το CF nk250 έχει γράψει αρκετά εδώ κάτοχος,σοβαρές εταιρίες γενικά οι παραπάνω από τις καλές κινέζικες.
Με το καλό ότι και να διαλέξεις.

PortisHead
31/07/2023, 09:48
Μακρυψάλιδο Suzuki Hayabusa, γιατι ως νεα οδηγος μπορει να ανοιξεις αποτομα το γκαζι,
μη σηκωσει σουζα και σε φερει καπάκι.
Επίσης, ο συνδυασμος νεα οδηγος - λιγα χρηματα - αξιοπιστο φθηνο (αρα και παλιο) μηχανακι
φωνάζει απο μακρυά Made In Japan...οχι in Austria και China :rolleyes:.

Επίσης μη φοβασαι τα κυβικα και τα αλογα λόγω απειριας.
Το γκάζι ειναι δεξια, εσυ το κανονιζεις.

Nikos77
31/07/2023, 10:03
Τωρα εκεί είναι το πρόβλημα πως θα κάνει ελεγχο?. Ας πάει και ένα ταξιδάκι τι έγινε η μπορει να υπάρχει κανας απο το νησι που να μπορεί να βοηθήσει.
Δηλαδή ολοι πρεπει να αγοράζουν μηχανάκια απο την πόλη τους?

Έχεις δει εισητηρια πόσο έχουν για πήγαινε έλα? Κάνε εσύ τα έξοδα αν σου φαίνεται εύκολο. Εδώ σου λέει είναι στενά οικονομικά και προτείνουμε άλλη πόλη και μάλιστα νησί.
Έχεις ακούσει για δίκυκλα αστέρια σε αγγελίες από άλλη πόλη και όταν πήγε ο αγοραστής βγήκε μπαλοτσα στο τέλος?
Να εμπιστευτεί ποιον ώστε να δει μηχανή σε άλλη πόλη?

rainmike
31/07/2023, 10:13
Έχεις δει εισητηρια πόσο έχουν για πήγαινε έλα? Κάνε εσύ τα έξοδα αν σου φαίνεται εύκολο. Εδώ σου λέει είναι στενά οικονομικά και προτείνουμε άλλη πόλη και μάλιστα νησί.
Έχεις ακούσει για δίκυκλα αστέρια σε αγγελίες από άλλη πόλη και όταν πήγε ο αγοραστής βγήκε μπαλοτσα στο τέλος?
Να εμπιστευτεί ποιον ώστε να δει μηχανή σε άλλη πόλη?

Γιατι αν αγοράσει τώρα ενα μετάχειρο ποιον θα εμπιστευτεί εσένα?
Μηπως θα πάτε μαζί να παραλάβετε?
Λιγες φορές ειναι που ζήτησαν παιδιά απο το φορουμ απο κατοικους νησιών να τσεκάρουν μηχανάκια?
Σταματήστε ρε να πνίγεστε σε μια κουταλια νερο,λύσεις υπάρχουν.

Nikos77
31/07/2023, 13:28
Γιατι αν αγοράσει τώρα ενα μετάχειρο ποιον θα εμπιστευτεί εσένα?
Μηπως θα πάτε μαζί να παραλάβετε?
Λιγες φορές ειναι που ζήτησαν παιδιά απο το φορουμ απο κατοικους νησιών να τσεκάρουν μηχανάκια?
Σταματήστε ρε να πνίγεστε σε μια κουταλια νερο,λύσεις υπάρχουν.

Οι αγορές από μικρά νησιά έχουν πολλά μείον ειδικά για άπειρο μοτοσυκλετιστη.
Πιθανόν τα συνεργεία εκεί να είναι ένα δύο όπου όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους.
Το αν μερικοί από δω ζήτησαν αν υπάρχει γνωστό δε μου λέει κάτι. Η πλειοψηφία αγοράζει από το μέρος του. Εδώ θα βρει κάποιο αξιόπιστο συνεργείο να ελέγξει τη μηχανή. Ούτε εμένα ούτε εσένα θα στείλει.
Δηλαδή να πει σε κάποιον να ελέγξει μια μηχανή από νησί και να της έρθει μια σκουριασμένη και υποτίθεται συντηρημένη επειδή εσύ θεωρείς εύκολο το ταξίδι στο νησί ή τη μικρή πιθανότητα να είναι κάτι καλό? Ενώ εδώ υπάρχουν άπειρες αγγελίες? Το άλλο με το Τοτό να πούμε τοτε

rainmike
31/07/2023, 13:42
Οι αγορές από μικρά νησιά έχουν πολλά μείον ειδικά για άπειρο μοτοσυκλετιστη.
Πιθανόν τα συνεργεία εκεί να είναι ένα δύο όπου όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους.
Το αν μερικοί από δω ζήτησαν αν υπάρχει γνωστό δε μου λέει κάτι. Η πλειοψηφία αγοράζει από το μέρος του. Εδώ θα βρει κάποιο αξιόπιστο συνεργείο να ελέγξει τη μηχανή. Ούτε εμένα ούτε εσένα θα στείλει.
Δηλαδή να πει σε κάποιον να ελέγξει μια μηχανή από νησί και να της έρθει μια σκουριασμένη και υποτίθεται συντηρημένη επειδή εσύ θεωρείς εύκολο το ταξίδι στο νησί ή τη μικρή πιθανότητα να είναι κάτι καλό? Ενώ εδώ υπάρχουν άπειρες αγγελίες? Το άλλο με το Τοτό να πούμε τοτε

Δεν με νοιαζει τι κάνει η πλειοψηφια και εγω δεν αγόρασα μηχανή απο την πόλη μου και μια χαρα μου βγήκε
Δηλαδή ένας που ζεις Λήμνο θα πρεπει να αγοράσει μοτοσικλέτα απο τη Λήμνο και μόνο?
Και καποιος που θελει να πουλήσει μια καλοσυντηρημένη μηχανή απο νησι πρεπει να την πουλήσει ντε και καλα σε συντοπίτη?
Τι λογική ειναι αυτή σε πόλεις κράτη ζούμε?
Οσο για το αξιόπιστο συνεργειο στην πολη της μη φας εχουμε πήξει στους αξιοπιστους.
Ο μαστορας και ο οποσιοδήποτε μαστορας θα ελεγξει το μηχανάκι οπτικα θα το ακουσει ,αντε και να το κάνει μια βόλτα.
Δηλαδή τι νομίζεις θα ανοίξει μοτερ?
Ζήτησε μηχανάκι και εστειλα ενα λινκ και με έχεις ζαλίσει ρε φιλε αν κανει το μονστερ για αρχαριο ,για μενα κάνει για αυτο και το εστειλα.
Πως θα το παραλάβει πως θα πάει να το δει κα ιαλλες τριχες κατσαρες.
Δεν ξερω καν που μένει η κοπελια ουτε χρειαζεται να τις κανω το ψυχογραφημα η να την περασω απο συνεντευξη για να της προτεινω ενα μηχανακι.

Bowleno
31/07/2023, 14:04
Κοιταγα και αυτο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/335682075-suzuki-inazuma-250
Αλλα δε ξέρω κατά πόσο ειναι πολλα τα χλμ συν μου φαίνεται πολυ μαουνα για τα κυβικα του...καπου 190 κιλα διάβασα γεματο και μου φαίνεται πολλα τη στιγμή που ktm, cfmoto,beneli και voge κυμαίνονται 130 με 150

Όντως είναι μαούνα και βαρύ για τα κυβικά του. Πήγαινε σε voge ac300 τώρα που υπάρχουν στην αγορά (όλοι θελουν να πάνε στο 500) σε καλές τιμές και ουσιαστικά καινούργια....

DimisK
31/07/2023, 15:47
Για κοίτα και αυτά:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/335108863-sym-nh-t
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/335006836-cfmoto-250nk
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/335307568-benelli-bn-302
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/333321019-cfmoto-300nk
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/335182361-sym-wolf-sb-250-ni

ChristinB
01/08/2023, 00:02
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Το ac300 το εχω σ αυτα που τσεκαρω, θα δοκιμάσω να ανεβω και στο ds σε αντιπροσωπεία να δω αν φτανω καλα. Το benelli 302 το ειδα κι αυτο αλλά εξίσου βαρυ με το imazuma και μου φαίνεται επίσης μαουνα. Το nht της sym ηταν απ τα πρώτα μηαχανκια που εψαξα απλα με προβληματίζουν τα 20 αλογα σε σχέση με ολα τ αλλα ιδιας κατηγορίας που έχουν τουλάχιστον 25 ( μικρη η διαφορά αλλα δε ξερω κατα ποσο θα τραβαει σε μικρο ταξιδακι). Επίσης να πω οτι κοιτάω Αθηνα κυρίως πρώτον γτ οπως ανεφερε και ο φιλος πιο πάνω δεν ειμαι οικονομικα για ταξίδι κυρίως επειδή προσπάθω να μαζεψω με τη μηχανή και δεύτερον σε μικρές πολεις θεωρώ οτι λογω γνωστών που ειναι μεταξυ τους οι περισσότεροι δε μπορώ να εχω εμπιστοσύνη σε μηχανικό της πολης τους. Οχι τουλάχιστον οση θα εχω σε μια αντιπροσωπεία εδω

ChristinB
01/08/2023, 09:49
Επίσης ειδα και την zontes r250 https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334814253-daytona-r250

Γενικα δεν εχω ακουσει και τα καλύτερα, και λενε οτι βγαζει πολλα στα ηλεκτρικά...δε ξέρω αν είναι κατοχος καποιος να πει γνώμη

Bowleno
01/08/2023, 09:54
Επίσης ειδα και την zontes r250 https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334814253-daytona-r250

Γενικα δεν εχω ακουσει και τα καλύτερα, και λενε οτι βγαζει πολλα στα ηλεκτρικά...δε ξέρω αν είναι κατοχος καποιος να πει γνώμη

Ισχύει.... έγραψε κιόλας ένας κάπου εδώ μέσα για τα νούμερα που του έκανε το keyless. Το έχουν παρακάνει με τα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια (που είναι και κακής ποιότητας) επίσης βγάζουν κάθε τρεις και λίγο παραλλαγές των μοντέλων τους με αποτέλεσμα να έχει χαθεί η μπάλα. Κοίτα αλλού.....

ChristinB
01/08/2023, 11:39
Τέλεια ευχαριστώω για την απάντηση! Μου προτείνε ενας φιλος τωρα δεδομένου οτι απο Οκτώβρη και μετα η γκαμα στις μηχανές που πωλούνται ανεβαινει και οι τιμες πεφτουν, να δανειστω κανα παπί απο εναν συγγενή μου μεχρι τοτε για να αποκτήσω μια μικρη οδηγικη εμπειρία...δε ξέρω αν ειναι καλη ιδεα... απλά θα χω χρόνο να μαζεψω και κατι παραπάνω

Bowleno
01/08/2023, 13:01
Τέλεια ευχαριστώω για την απάντηση! Μου προτείνε ενας φιλος τωρα δεδομένου οτι απο Οκτώβρη και μετα η γκαμα στις μηχανές που πωλούνται ανεβαινει και οι τιμες πεφτουν, να δανειστω κανα παπί απο εναν συγγενή μου μεχρι τοτε για να αποκτήσω μια μικρη οδηγικη εμπειρία...δε ξέρω αν ειναι καλη ιδεα... απλά θα χω χρόνο να μαζεψω και κατι παραπάνω

Δεν είναι και τόσο κακή ιδέα αν και η εποχή λόγω του ότι πολύς κόσμος (θα) λείπει, η κίνηση στους δρόμους θα είναι πιο ανεκτική και θα πάρεις "τον αέρα" της μοτό πιο εύκολα χωρίς υπερβολικό άγχος. Άλλωστε πόσο νομίζεις ότι θα πέσουν (ΑΝ πέσουν) οι τιμές; μπα.....

ChristinB
01/08/2023, 15:01
Δεν εχει να κανει τοσο με τις τιμες οσο με το οτι δε βρισκω...οσες εχω σταμπαρει με το που παίρνω τηλέφωνο έχουν πουληθεί :( θα ειμαι βέβαια σε ετοιμότητα, μπαίνω καθημερινά ξαι βλέπω αν εχει βγει καποια καινούργια αγγελία και μεθαυριο θα παω να δοκιμασω και κάποιες σε αντιπροσωπείες (να δω κυρίως αν παταω) να χω μια ιδεα

ChristinB
03/08/2023, 11:34
Καλησπέρα και παλι! Βρήκα να πάω να δω ενα ktm duke του 13 με abs, 38.000 χλμ και τιμη 2.300. Στο συνεργείο που πηρα να κλείσω ραντεβού και τους ανεφερα το μοντέλο μου είπαν φέρτο αλλά είναι οριακά και οτι είναι γενικά απ τα μοντέλα που θέλουν να ξεχάσουν αλλά μου λεει αμα ειναι γ 2χλ οκ το βλέπουμε. Ξερετε αν βγάζουν ζημιες κι αν έχουν κοστος στα σερβις?

Bowleno
03/08/2023, 11:43
Καλησπέρα και παλι! Βρήκα να πάω να δω ενα ktm duke του 13 με abs, 38.000 χλμ και τιμη 2.300. Στο συνεργείο που πηρα να κλείσω ραντεβού και τους ανεφερα το μοντέλο μου είπαν φέρτο αλλά είναι οριακά και οτι είναι γενικά απ τα μοντέλα που θέλουν να ξεχάσουν αλλά μου λεει αμα ειναι γ 2χλ οκ το βλέπουμε. Ξερετε αν βγάζουν ζημιες κι αν έχουν κοστος στα σερβις?

Αυτά τα έχουν συνήθως κάγκουρες με ότι αυτό συνεπάγεται στην χρήση και τα σερβις τους. Ναι, βγάζουν όταν δεν συντηρούνται ΕΥΛΑΒΙΚΑ! Και ναι, έχουν ακριβά σέρβις.....
10ετίας με 38 χιλ. χλμ; πάω να σφάξω το χωριό.....:rolleyes:

νεοσσός
03/08/2023, 11:44
Τα KTM Duke 200 φημολογείται ότι βγάζουν περί τις 50.000 km. Είναι αρκετά πιεσμένοι οι κινητήρες τους, ειναι και το προφίλ των οδηγών τους αρκετές φορές ιδιαίτερο, οπότε ο συνδυασμός δεν εγγυάται μακροζωία.

Εννοείται ότι υπάρχουν εξαιρέσεις, που τα οδηγούν γιαγιάδες για ψώνια τα Σάββατα με καλό καιρό.

rainmike
03/08/2023, 11:44
Καλησπέρα και παλι! Βρήκα να πάω να δω ενα ktm duke του 13 με abs, 38.000 χλμ και τιμη 2.300. Στο συνεργείο που πηρα να κλείσω ραντεβού και τους ανεφερα το μοντέλο μου είπαν φέρτο αλλά είναι οριακά και οτι είναι γενικά απ τα μοντέλα που θέλουν να ξεχάσουν αλλά μου λεει αμα ειναι γ 2χλ οκ το βλέπουμε. Ξερετε αν βγάζουν ζημιες κι αν έχουν κοστος στα σερβις?

Δυστυχώς τα σερβις στα μηχανάκια εχουν παέι στο Θεο οπως και ολα τα υπολοιπα φυσικά.
Χθες πλήρωσα για μεγαλο σερβις 487 ευρώ οπου τα περαστικα ηταν 190 ευρώ και ο μηχανικος μου ειπε οτι μου
εκανε σκοντο στα περαστικα και στα λαδια 20% καταλαβαινεις γιατι τιμες μιλάμε.
Για να αλλαξω ρουλεμαν τιμονιου με κοστος 60 ευρώ πρεπει να λυθει το μπροστινο με κοστος 100 ευρω.
Γενικα σε μηχανές αν δεν πιανουν τα χερια σου και αν δε εχεις χωρο και μερακι να κανεις καποια πραγματα μονος σου ετοιμασου να
βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη.
Φτηνα σερβις μονο κανα παπακι η κανα παλιο βεσπακι.
Αλλιως τωρα το KTM θα έχει κοστος οπως και να χει.

Bowleno
03/08/2023, 12:06
Εννοείται ότι υπάρχουν εξαιρέσεις, που τα οδηγούν γιαγιάδες για ψώνια τα Σάββατα με καλό καιρό.

Τώρα είναι που παίρνω την ματσέτα και πάω στο χωριό :lol:

ΑΝ τα χλμ. είναι πραγματικά, ένα μόνο σημαίνει αυτό: αμέλεια στην συντήρηση, βλάβες, δεν το έφτιαχνε κ.λ.π.


@CrhistinB δες κάτι άλλο καλύτερα....

ChristinB
03/08/2023, 12:18
Ειναι 2ος κατοχος και λεει οτι τα service έχουν γίνει σε αντιπροσωπεία και έχει βιβλίο, και όντας εντελώς άσχετη με μηχανές (ούτε στην οικογένεια μου είχε κανείς), το οτι υπάρχει βιβλίο service λέει κάτι ή μπα?

ChristinB
03/08/2023, 12:22
Τα KTM Duke 200 φημολογείται ότι βγάζουν περί τις 50.000 km. Είναι αρκετά πιεσμένοι οι κινητήρες τους, ειναι και το προφίλ των οδηγών τους αρκετές φορές ιδιαίτερο, οπότε ο συνδυασμός δεν εγγυάται μακροζωία.

Εννοείται ότι υπάρχουν εξαιρέσεις, που τα οδηγούν γιαγιάδες για ψώνια τα Σάββατα με καλό καιρό.

Η αλήθεια ειναι οτι θεωρητικά πάντα μιλώντας ειχα στο μυαλό μου να παρω για πρώτη μηχανή κάτι οικονομικό μεχρι τα 2.500 να μάθω πάνω σ αυτο και στο χρονο ας πουμε να χω μαζεψει και λίγα περισσότερα λεφτα και να το πουλήσω να πάρω κατι πιο καλο που θα μπορώ να κάνω και κάνα ταξιδακι παραπάνω... οπότε δε νομίζω να τα φτανα τα 50.000...εχω βρει και το cfmoto με 12.000 χλμ που δε με τρελαινει εμφανισιακά στα 2.900 απλα δε ξερω κατα ποσο αξιζει κι αυτο

Bowleno
03/08/2023, 12:25
Ειναι 2ος κατοχος και λεει οτι τα service έχουν γίνει σε αντιπροσωπεία και έχει βιβλίο, και όντας εντελώς άσχετη με μηχανές (ούτε στην οικογένεια μου είχε κανείς), το οτι υπάρχει βιβλίο service λέει κάτι ή μπα?

Το ότι υπάρχει βιβλίο σέρβις (ενημερωμένο όμως) σίγουρα είναι ένα συν. Δες το, αν σου αρέσει και είναι οκ από τον μηχανικό, πάρτο

ChristinB
03/08/2023, 12:29
Δυστυχώς τα σερβις στα μηχανάκια εχουν παέι στο Θεο οπως και ολα τα υπολοιπα φυσικά.
Χθες πλήρωσα για μεγαλο σερβις 487 ευρώ οπου τα περαστικα ηταν 190 ευρώ και ο μηχανικος μου ειπε οτι μου
εκανε σκοντο στα περαστικα και στα λαδια 20% καταλαβαινεις γιατι τιμες μιλάμε.
Για να αλλαξω ρουλεμαν τιμονιου με κοστος 60 ευρώ πρεπει να λυθει το μπροστινο με κοστος 100 ευρω.
Γενικα σε μηχανές αν δεν πιανουν τα χερια σου και αν δε εχεις χωρο και μερακι να κανεις καποια πραγματα μονος σου ετοιμασου να
βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη.
Φτηνα σερβις μονο κανα παπακι η κανα παλιο βεσπακι.
Αλλιως τωρα το KTM θα έχει κοστος οπως και να χει.

Ποια μηχανή εχεις αν επιτρέπεται?

ChristinB
03/08/2023, 12:30
Το ότι υπάρχει βιβλίο σέρβις (ενημερωμένο όμως) σίγουρα είναι ένα συν. Δες το, αν σου αρέσει και είναι οκ από τον μηχανικό, πάρτο

Εμφανισιακά το εχω ερωτευτεί η αλήθεια ειναι...γι αυτό ξενερωσα οταν μου πε στο τηλέφωνο ο μηχανικος οτι ειναι οριακα...

rainmike
03/08/2023, 12:30
Ποια μηχανή εχεις αν επιτρέπεται?

Monster 696

ChristinB
03/08/2023, 12:31
Monster 696
Α το Ducati! Πανέμορφη μηχανη μπράβο

Bowleno
03/08/2023, 12:41
Εμφανισιακά το εχω ερωτευτεί η αλήθεια ειναι...γι αυτό ξενερωσα οταν μου πε στο τηλέφωνο ο μηχανικος οτι ειναι οριακα...

Αυτό αρκεί. Βουρ!

νεοσσός
03/08/2023, 13:15
Τα Duke είναι πάρα πολύ όμορφα, ειδικά τα μικρά.

Έχει φίλος το 250 και δεν χορταίνω να το κοιτάζω. Σαν αίσθηση οδήγησης δεν με κέρδισε, με εξαίρεση τον επιλογέα ταχυτήτων.

doctoras
03/08/2023, 13:16
Κοιταγα και αυτο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/335682075-suzuki-inazuma-250
Αλλα δε ξέρω κατά πόσο ειναι πολλα τα χλμ συν μου φαίνεται πολυ μαουνα για τα κυβικα του...καπου 190 κιλα διάβασα γεματο και μου φαίνεται πολλα τη στιγμή που ktm, cfmoto,beneli και voge κυμαίνονται 130 με 150

Από ότι έβαλες το καλύτερο γιατί
1.Είναι πρώτο χέρι πράγμα που καθιστά εύκολο να επιβεβαιώσεις τα χλμ.
2.Είναι Suzuki σε οτι αφορα την αξιοπιστία
3. Είναι δικύλινδρο και εκεί οφείλεται το επιπλέον βάρος που ειναι πλεονέκτημα ως πιο ράφιναρισμενος κινητήρας πιο ομαλος και πολιτισμένος και με έμφαση τις χαμηλό-μεσαίες στροφές το κάνουν πιο ιδιαίτερο και ξεχωριστό απο την πλειοψηφία των μονοκυλινδρων της κατηγορίας.
4. Τα επιπλέον 20-30 κιλα (γιατί τα μονοκυλινδρα που έβαλες είναι από 155-165), είναι πλεονέκτημα στον ανοιχτό δρόμο όπως περιφερειακές οδοί της πόλης σου και γενικότερα ανοιχτό δρόμο που δίνει την ασφάλεια στην αίσθηση που απαιτεί.
5. Γιατί θα έχεις αξία μεταπώλησης

ChristinB
03/08/2023, 14:01
Από ότι έβαλες το καλύτερο γιατί
1.Είναι πρώτο χέρι πράγμα που καθιστά εύκολο να επιβεβαιώσεις τα χλμ.
2.Είναι Suzuki σε οτι αφορα την αξιοπιστία
3. Είναι δικύλινδρο και εκεί οφείλεται το επιπλέον βάρος που ειναι πλεονέκτημα ως πιο ράφιναρισμενος κινητήρας πιο ομαλος και πολιτισμένος και με έμφαση τις χαμηλό-μεσαίες στροφές το κάνουν πιο ιδιαίτερο και ξεχωριστό απο την πλειοψηφία των μονοκυλινδρων της κατηγορίας.
4. Τα επιπλέον 20-30 κιλα (γιατί τα μονοκυλινδρα που έβαλες είναι από 155-165), είναι πλεονέκτημα στον ανοιχτό δρόμο όπως περιφερειακές οδοί της πόλης σου και γενικότερα ανοιχτό δρόμο που δίνει την ασφάλεια στην αίσθηση που απαιτεί.
5. Γιατί θα έχεις αξία μεταπώλησης

Ευχαριστώ πολυ! Ίσως περασω να το δω κι αυτο να χω μια εικόνα απο κοντα

ChristinB
03/08/2023, 14:02
Τα Duke είναι πάρα πολύ όμορφα, ειδικά τα μικρά.

Έχει φίλος το 250 και δεν χορταίνω να το κοιτάζω. Σαν αίσθηση οδήγησης δεν με κέρδισε, με εξαίρεση τον επιλογέα ταχυτήτων.

Ισχύει κι εγω στο δρόμο οπότε βλέπω δε τα χορταινω