PDA

View Full Version : Σύντομη ερώτηση για ξαφνικό θάνατο μπαταρίας.



SeniorCanardo
22/06/2023, 10:30
Mπαταρία 12V 14ah, φορεμένη στο μηχανάκι για καμιά 4ετία.

Ελαφρώς κλασμένη, 12,4V μετά από πλήρη φόρτιση.

Την αντικατέστησα με καινούργια και την παλιά την είχα στον πάγκο για να τεστάρω "πραμματούδια".
Η μπαταρία ήταν μόνιμα σε συντηρητή φορτιστή και αναπληρώνονταν τα υγρά της (νεράκι απεσταγμένο, δεν υπήρχε διαθέσιμο απιονισμένο) όποτε αυτό χρειάζονταν.
Σταθερά έβλεπα τιμές 12,4-12,6, επιβεβαιωμένες και με πολύμετρο με απόκλιση 0,1V.

Μίαν ωραίαν πρωίαν, βλέπω νούμερα γύρω στο 10, ίσως και πιο κάτω. (Sorry δεν θυμάμαι).
Συνδέω παράλληλα άλλη υγιή μπαταρία, γιατί ο φορτιστής αρνούνταν να φορτίσει και αρχίζει η φόρτιση.
Η μπαταρία φτάνει με το ζόρι τα 13V κατά την διάρκεια της φόρτισης και πέφτει στα 10V μετά την αποσύνδεση από τον φορτιστή.

Θεωρούσα (πιθανόν λόγω ασχετοσύνης) ότι η μπαταρία γερνάει και κάνει ένα σταδιακό αργό fade out, παρά ένα sudden death.:hmm:
Παθαίνουν έμφραγμα οι μπαταρίες;
Υπάρχει περίπτωση να "έκλασε" ο φορτιστής και να μου έκανε την δουλειά;
Εγκυκλοπαιδική είναι η ερώτηση, προς τους απανταχού μπαταριολόγους.:D

ΟΚΤΑΝΙΟ
22/06/2023, 10:53
Υπάρχει περίπτωση να "έκλασε" ο φορτιστής


Αν ειχε κλασει ο φορτιστης
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
κατι θα μυριζες :lol:

(σορρυ για το σπαμ, δε μπορεσα να κρατηθω, συνεχιστε)

sapila racing
22/06/2023, 11:43
Ναι υπάρχουν διαφοροι λόγοι ξαφνικού θανάτου μπαταρίας.
Παντως ο νουμερο ενα υποπτος ειναι ο φορτιστής στον οποιο όπως είπες ηταν μόνιμα συνδεδεμένη.
Αυτό δεν το κάνω ποτέ εγω και δεν το συνιστώ γενικά σε κανεναν.
Οποτε φορτίζω μπαταρίες θα είμαι εκεί να τις παρακολουθω, όταν φύγω απο το γκαραζ τις αποσυνδέω.
Το να πεθάνει η μπαταρια ειναι το λιγότερο ας πουμε...

leftos
22/06/2023, 12:33
Εγώ νομίζω ότι κόβεται στοιχειό και πεθαίνουν ξαφνικά.
Τώρα το θέμα φόρτιση και φωτιά υπάρχει σαν σενάριο.

Bowleno
22/06/2023, 12:52
Κοντά στα παραπάνω, υπάρχει και η θεΐκωση των στοιχείων.
Ρε μην αφήνετε ΠΟΤΕ μπαταρίες σε φόρτιση χωρίς παρακολούθηση! Μια να γίνει το κακό, αρκεί. Και είναι πολύ εύκολο να γίνει...

SeniorCanardo
22/06/2023, 14:24
Κοντά στα παραπάνω, υπάρχει και η θεΐκωση των στοιχείων.

Είχα την εντύπωση ότι η θειίκωση είναι μια διαδικασία που συμβαίνει σταδιακά.
Εδώ μιλάμε ότι τη μια μέρα έβλεπα σωστά (αλλά προς την ψόφια μεριά) νούμερα και μετά από 1 άντε 2 μέρες, πάπαλα.

Στα υπόλοιπα μαζί σας.

Bowleno
22/06/2023, 14:59
Είχα την εντύπωση ότι η θειίκωση είναι μια διαδικασία που συμβαίνει σταδιακά.
Εδώ μιλάμε ότι τη μια μέρα έβλεπα σωστά (αλλά προς την ψόφια μεριά) νούμερα και μετά από 1 άντε 2 μέρες, πάπαλα.

Στα υπόλοιπα μαζί σας.

Άδικο δεν έχεις, αλλά... Έχεις ακούσει αυτό που λένε, "ολίγον έγκυος"; Ε, κάπως έτσι συμβαίνει:D

Xlitos
22/06/2023, 19:25
Την μαμα made in japan μπαταρια στο κ8 μου την ειχα 8 χρονια.:D Σε καποια φαση αρχισε να κανει λιγο την δυσκολη για να παρει οποτε αρχισα να την φορτιζω.Μια μερα πηρε μπροστα τσακμακι μετα απο φορτιση,ωραια ειπα θα την κρατησω αλλα 8 χρονια φορτιζοντας την :lol: .....εκανα 4-5 χιλιομετρα σταματησα σε βενζιναδικο.Και απλα δεν ξαναπηρε.Αναβαν τα φωτα αλλα μιζα δε γυρναγε με τιποτα...ουτε με σμπρωξιμο και 1η...Εφερε ο ξαδερφος μου με τ αμαξι την μπαταρια του απο το r6 του για να το γυρισω σπιτι.
Απο τοτε οταν αρχιζει να δυσκολευεται η μπαταρια μεσα σε μια βδομαδα μαξ την αλλαζω,ουτε φορτιζω πια ουτε τιποτα.Η ξαφνικιτιδα παραμονευει οταν εχει παλιωσει η μπαταρια.

motojojo
22/06/2023, 19:42
Όσες φορές χρειάστηκε να αλλάξω μπαταρία, η μπαταρία είχε ψοφίσει έτσι ξαφνικα. Χωρίς προειδοποίηση. Σημαντική λεπτομέρεια, οι μπαταρίες που ειχα και άλλαζα ήταν κλειστού τύπου, δεν χρειάζονταν ποτέ συμπλήρωμα.

Με εξαίρεση αυτή τη λεπτομέρεια δεν μου φαίνεται περίεργο ή παράλογο να πέθανε έτσι ξαφνικά. Άλλωστε ήταν κλασμένη όπως είπες οπότε ήταν θέμα χρόνου.

Μια ακόμη λεπτομέρεια, ο συντηρητής δεν κάνει λίιιιγο διαφορετική δουλειά από τον -σκέτο- φορτιστή; Άρα, εφόσον η δουλειά του είναι να συντηρεί γιατί να μην είναι μόνιμα συνδεδεμένος με την μπαταρία;

doctoras
23/06/2023, 11:22
Γιατί υπάρχει και η περίπτωση της αστοχίας και στα δυο τμήματα.

Εδώ σκάνε μπαταρίες κινητών τηλεφώνων / tablet που είναι και λιθίου.

Bowleno
23/06/2023, 11:46
Εν τω μεταξύ, ο παλιόγερος δεν έχει πάρει ακόμα θέση και ανησυχώ.....

panavour
23/06/2023, 12:00
Εν τω μεταξύ, ο παλιόγερος δεν έχει πάρει ακόμα θέση και ανησυχώ.....

Ο παλιογερος ειναι τιγρης σε ινδικο τροπικο δασος.Χτυπαει μονο οταν ολοι νομιζουν οτι ολα εχουν ησυχασει.:evil:

SeniorCanardo
23/06/2023, 12:14
Εν τω μεταξύ, ο παλιόγερος δεν έχει πάρει ακόμα θέση και ανησυχώ.....

Και εγώ αυτόν περιμένω να κάνει νεκροψία-νεκροτομή, αλλά είναι και Παρασκευή, μην ξεχνιόμαστε.:lol:

OldMan
27/06/2023, 15:13
Η μπαταρια ηταν ανοιχτου τυπου ή την εκανες εσυ..??:D

Ρε σενιορ, για ποσο καιρο μιλαμε..??

SeniorCanardo
27/06/2023, 16:14
Η μπαταρια ηταν ανοιχτου τυπου ή την εκανες εσυ..??:D
Ανοιχτού ήταν από τη μάνα της, εγώ ίσως να την έκανα λίγο "πιο ανοιχτού τύπου".:D


Ρε σενιορ, για ποσο καιρο μιλαμε..??
What do you mean???:confused:
4 χρόνια ήταν σε χρήση και κάνα χρόνο στον φορτιστή-συντηρητή. (Τον λιντλίσιο τον καλό :bawl:)
Ενδιάμεσα σε αυτό τον χρόνο μπήκε, βγήκε στο μηχανάκι, έδωσε ρεύμα σε διάφορα σκατουλάκια για ελέγχο μόνο.
Αυτά.
Την έλεγχα τακτικά, άντε ίσως σε κάνα 2 κελιά να πέσανε τα υγρά λίγο κάτω από το όριο, αλλά τίποτα τραγικό, μόλις το πήρα χαμπάρι συμπλήρωσα.
Και μετά βουτιά στην τάση.
Δοκίμασα και με άλλο φορτιστή, τα ίδια!

OldMan
27/06/2023, 16:17
Εφόσον ειναι ανοιχτη, μπορεις να μετρησεις τα κελια..

Λογικα θα βρεις καποιον (σχεδον) βραχυκυκλωμενο..

SeniorCanardo
27/06/2023, 16:49
Εφόσον ειναι ανοιχτη, μπορεις να μετρησεις τα κελια..

Λογικα θα βρεις καποιον (σχεδον) βραχυκυκλωμενο..

Ωραία, θα το κάνω!

OldMan
28/06/2023, 16:25
Ωραία, θα το κάνω!

Να κι αν το κανεις, να κι αν δεν το κανεις..!!!! :lol:

SeniorCanardo
28/06/2023, 18:17
Βρε θα το κάνω λέμε!:smokin:

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το στοιχείο ξύπνησε ένα πρωί και αποφάσισε να βραχυκυκλώσει. :rolleyes:

Volpad
28/06/2023, 18:27
Θα χρώσταγε σε κάνα τοκογλύφο...

SeniorCanardo
28/06/2023, 19:05
Θα χρώσταγε σε κάνα τοκογλύφο...

Τοκογλύφοι στην Ελλάδα, αποκλείεται δεν παίζει...εκτός και αν εννοείς τους νόμιμους με τις γραβάτες.:confused:

billy84
28/06/2023, 21:14
Mπαταρία 12V 14ah, φορεμένη στο μηχανάκι για καμιά 4ετία.

Ελαφρώς κλασμένη, 12,4V μετά από πλήρη φόρτιση.

Την αντικατέστησα με καινούργια και την παλιά την είχα στον πάγκο για να τεστάρω "πραμματούδια".
Η μπαταρία ήταν μόνιμα σε συντηρητή φορτιστή και αναπληρώνονταν τα υγρά της (νεράκι απεσταγμένο, δεν υπήρχε διαθέσιμο απιονισμένο) όποτε αυτό χρειάζονταν.
Σταθερά έβλεπα τιμές 12,4-12,6, επιβεβαιωμένες και με πολύμετρο με απόκλιση 0,1V.

Μίαν ωραίαν πρωίαν, βλέπω νούμερα γύρω στο 10, ίσως και πιο κάτω. (Sorry δεν θυμάμαι).
Συνδέω παράλληλα άλλη υγιή μπαταρία, γιατί ο φορτιστής αρνούνταν να φορτίσει και αρχίζει η φόρτιση.
Η μπαταρία φτάνει με το ζόρι τα 13V κατά την διάρκεια της φόρτισης και πέφτει στα 10V μετά την αποσύνδεση από τον φορτιστή.

Θεωρούσα (πιθανόν λόγω ασχετοσύνης) ότι η μπαταρία γερνάει και κάνει ένα σταδιακό αργό fade out, παρά ένα sudden death.:hmm:
Παθαίνουν έμφραγμα οι μπαταρίες;
Υπάρχει περίπτωση να "έκλασε" ο φορτιστής και να μου έκανε την δουλειά;
Εγκυκλοπαιδική είναι η ερώτηση, προς τους απανταχού μπαταριολόγους.:D



Με βεβαιότητα μιας και το έχω πάθει, σου λέω ότι η μπαταρία μετά από χρόνια απλώς μπορεί να πεθάνει σε ανύποπτη φάση ακόμα και με ζεστό καιρό. Μου έχει τύχει μετά από 6 χρόνια που έπαιρνε τσακμάκι, να μείνω στο δρόμο από ξαφνικό φρένο που μου έσβησε το μοτέρ και μετά δεν ξαναπήρε ποτέ. Η συγκεκριμένη μπαταρία ήταν κλειστού τύπου με υγρά. Το ίδιο έγινε μετά από μόλις 1,5 χρόνο με μπαταρία τζελ, τελείως απροειδοποίητα. Δεν έβαλα ξανα τζελ καθώς από μετά από ψάξιμο είδα ότι υπάρχουν προβλήματα κατά την αποθήκευσή τους τα οποία μπορούν να σε στείλουν για σπίρτα σε ανύποπτη φάση. Δε χρησιμοποιώ φορτιστή και συναγερμό αλλά η χρήση που κάνω φορτίζει άριστα τη μπαταρία χωρίς αμφιβολία. Οπότε από προσωπική εμπειρία το sudden death είναι πολύ πιθανό σενάριο σε μια τζελ μπαταρία είτε σε μια κλειστού τύπου με υγρά αλλά σε 3πλάσιο χρόνο.

o_gavros
29/06/2023, 07:06
Και οι μπαταρίες ζβηνουν αθόρυβα (:D), ας σφιξομε τα δόντια και ας ξεπερασομε το σκοπελο :p

Kepler Fun
04/07/2023, 10:12
Μιά παρόμοια περίπτωση.

Έβαλα καινούργια την μπαταρία του κατασκευαστή στο τελος του 20 που έκανα service.
Η μηχανή κουκουλωμένη στο γκαράζ με τον συντηρητή της BMW λόγω παραμονής μου στο εξωτερικό.
Κάθε 3 μήνες που έρχομαι Ελλαδα κάνω μια βόλτα της 1 ώρας για να κινείται το μηχανάκι.
Προχθές που επιχείρησα το ίδιο η μίζα γύρναγε δύσκολα και δεν πήρε μπρός.

Μέτρησα τάση 12.6V.
Σύνδεσα φορτιστή απ'ευθείας στους πόλους και μετά από μια ώρα η μηχανή πήρε κανονικά.

Θέλω μπαταρία ?
Και γιατί ?

SeniorCanardo
04/07/2023, 10:42
Δεν είναι ίδια περίπτωση, γιατί ή δική σου με 12,6 είναι ακόμα υγιής.
(Υποθέτω 12,6 μετά από πλήρη φόρτιση και αφού άφησες την μπαταρία να "κάτσει" κάνα ημίωρο.)

Τσέκαρε καλώδιο φόρτισης να δεις ότι δεν έχει πάθει τίποτα.

Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ο φορτιστής επανεκκινεί μόνος τους;
Ο δικός μου δεν το κάνει θέλει, ανθρώπινη παρέμβαση.
Μήπως τελικά δεν φόρτιζε.

Kepler Fun
04/07/2023, 11:09
Δεν είναι ίδια περίπτωση, γιατί ή δική σου με 12,6 είναι ακόμα υγιής.
(Υποθέτω 12,6 μετά από πλήρη φόρτιση και αφού άφησες την μπαταρία να "κάτσει" κάνα ημίωρο.)

Τσέκαρε καλώδιο φόρτισης να δεις ότι δεν έχει πάθει τίποτα.

Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ο φορτιστής επανεκκινεί μόνος τους;
Ο δικός μου δεν το κάνει θέλει, ανθρώπινη παρέμβαση.
Μήπως τελικά δεν φόρτιζε.

Φαίνεται πρόβλημα στον συντηρητη της ΒMW οπως είπες.
Σε 3 μηνες θα ξανα τσεκάρω

OldMan
04/07/2023, 15:51
Τσέκαρε καλώδιο φόρτισης να δεις ότι δεν έχει πάθει τίποτα.

Εσυ τσεκαρες τα κελια..??

SeniorCanardo
04/07/2023, 16:43
Εσυ τσεκαρες τα κελια..??

Όχι ακόμα είμαι στο τρέξιμο.
Θα ενημερώσω οσονούπω.

SeniorCanardo
06/07/2023, 17:29
Γέροντα είχες δίκιο!:beer:

Ενώ όλα τα κελιά δίναν από 1 με 2V, ένα έδινε 0,5.

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα ακολουθήσει νεκροψία - νεκροτομή.

Bowleno
06/07/2023, 19:17
Γέροντα είχες δίκιο!:beer:

Ενώ όλα τα κελιά δίναν από 1 με 2V, ένα έδινε 0,5.

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα ακολουθήσει νεκροψία - νεκροτομή.

Υπήρχε περίπτωση να μην είχε; Γι'αυτό αγαπάμε γέροντα!:pink:

OldMan
07/07/2023, 14:28
Μόλις βρω λίγο χρόνο θα ακολουθήσει νεκροψία - νεκροτομή.

Εγκυκλοπαιδικα ή περιμενεις να βρεις κατι συγκεκριμενο..??

SeniorCanardo
07/07/2023, 17:17
Εγκυκλοπαιδικα ή περιμενεις να βρεις κατι συγκεκριμενο..??

Εγκυκλοπαιδικά.