PDA

View Full Version : Voge dsx525, Cf mt650, η μεταχειρισμένο Ιάπωνα?



akisk19
29/06/2023, 18:42
Είμαι σε διαδικασία αγοράς της πρώτης μου Moto είμαι 1.83 105 κιλά έχω ένα 200αρι Runner και ήρθε η ώρα να το δώσω και ψάχνω το επόμενο.
Είδα το καινούργιο voge 525dsx και έπαθα πλάκα με την εμφάνιση τον εξοπλισμό και την τιμή 6κ καινούργιο, στα ίδια λεφτά είναι και το επίσης αξιόλογο MT650.
Έχω απεριόριστο δίπλωμα, η χρήση που κάνω είναι κυρίως αστική, σε επαρχιακή πόλη, με κοντινές βόλτες 80-100 χλμ.
Το budget μου είναι στα 6κ, το voge μου άρεσε πολύ εμφανισιακά αλλά με προβληματίζουν τα 48 άλογα του.
Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι η μεταπολιτικη αξία των Κινέζων και κατά πόσο θα βρεθεί κάποιος να το δώσω σε νορμάλ τιμή και όχι να το σκοτώσω για να φεύγει.
Υπάρχει κάποια πρόταση σε μεταχειρισμένο ιαπωνικό σε αυτά τα χρήματα;
Η γενικά ανάμεσα στα 2 κινέζικα ποιο θα ήταν καλύτερη επιλογή;

panavour
29/06/2023, 18:48
Ασυζητητί το voge,θα σου φτάσουν άνετα τα άλογα,και η ποιότητα του είναι εμφανώς καλύτερη του cf moto. Διάβασε τα σχετικα που έχουμε γράψει οι κάτοχοι στο φόρουμ.

panavour
29/06/2023, 18:49
Ασυζητητί το voge,θα σου φτάσουν άνετα τα άλογα,και η ποιότητα του είναι εμφανώς καλύτερη του cfmoto. Διάβασε τα σχετικα που έχουμε γράψει οι κάτοχοι στο φόρουμ.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160740&highlight=Voge+500ds

AUFGEBRACHT
29/06/2023, 18:52
Η μεταπωλητική αξία των Κινέζων είναι ένα θέμα που έχει εναφερθεί πολλάκις, σίγουρα δεν έχουν την μεταπωλητική αξία των Ευρωπαίων-Ιαπώνων ανταγωνιστών...

Τo 650ΜΤ αν δεν κάνω λάθος έχει σταματήσει, καθότι αναμένεται ο διάδοχός του, το 700ΜΤ. Μεταξύ Voge και CFM η προσωπική μου ψήφος πάει στην Voge, νομίζω πως είναι μισό κλικ πιο ποιοτικά από τα CFM, ενώ προσωπική μου γνώμη, έχουν και καλύτερους κινητήρες, ελέω Loncin.

panavour
29/06/2023, 19:02
Μεταξύ Voge και CFM η προσωπική μου ψήφος πάει στην Voge, νομίζω πως είναι μισό κλικ πιο ποιοτικά από τα CFM, ενώ προσωπική μου γνώμη, έχουν και καλύτερους κινητήρες, ελέω Loncin.

Πολύ πάνω από μισό κλικ.

AUFGEBRACHT
29/06/2023, 19:05
Πολύ πάνω από μισό κλικ.

Ισχύει.

akisk19
29/06/2023, 19:11
Βέβαια το 525 σαν νέο μοντέλο δεν ξέρουμε ακόμα τι ποιότητα θα έχει, αλλά φαντάζομαι θα είναι κοντά στο 500dsx.

Dimmanoukas
29/06/2023, 19:17
Ενώ υπάρχουν ερωτηματα και διλήμματα, η τιμή του 525 είναι no brainer που λένε και στο χωριό μου (not αλλά λέμε τώρα)

Το επερχόμενο 700mt θα έχει τον κινητήρα του clx που έχω τώρα, αλλά λογικά θα είναι 1 Χιλ πάνω από το dsx και σίγουρα με τελείως διαφορετική κατανάλωση.

Το δικό μου γυμνό και άρα πιο ελαφρύ από το ερχόμενο 700mt μέτρησα σε πορεία με πολύ στρωτή χρήση 4,7 lt στα εκατό, όταν από χρήστες φαίνεται πως το voge έχει μέγιστη εκεί.

Η τιμή του voge φαίνεται κλοπή γιατί έχουν ανέβει πολύ όλα τα άλλα, αλλιώς είναι πολύ σωστά κοστολογημενο.

Στη θέση σου θα πήγαινα στο voge όσο υπάρχει ακόμη εάν δεν έχουν πουληθεί όλα.

Η μεταπώληση λογικό είναι να είναι χαμηλή καθώς και να αγορά είναι χαμηλή...αλλά είναι μια δεύτερης γενιάς βελτιωμένο μηχανάκι από το ήδη πολύ καλό, με κορυφαία περιφερειακά....άρα για μένα βουρ στον πατσά

Lakisss
29/06/2023, 19:31
Είδα και 'γω από κοντά το 525. Αρχοντικό με ωραία θέση οδήγησης, και δείχνει ποιοτικό. Στην Ιταλία οι πρώτοι κάτοχοι στο Facebook γράφουν καλά λόγια, και ότι είναι πολύ πιο σβέλτο από το 500αρι. Να υπολογίσεις στα θετικά και την άψογη υποστήριξη της MotoTrend.

akisk19
29/06/2023, 19:39
Την Δευτέρα η τοπική αντιπροσωπεία θα φέρει ένα μπλε στην έκθεση και μου είπε ότι θα στοκαρει 3-4 κομμάτια για να τα δώσει στα 5995. Οπότε για τον επόμενο μήνα θα υπάρχει μηχανάκι διαθέσιμο.

basilis_k6
29/06/2023, 19:42
με 6 βρισκεις cb500x και θα το πουλήσεις παλι τοσα σε μερικα χρονια.

akisk19
29/06/2023, 19:47
Στην περιοχή μου τα cbx ξεκινάνε από 6400, συν το ότι είναι τα παλιά μοντέλα (πριν το 2020)με την μικρή ρόδα μπροστά.

Aps07
29/06/2023, 20:02
Εχω μπει και εγώ στο δίλλημα να πουλήσω την μηχανή και να πάω στο 525dsx απλώς με προβληματίζει οτι θα πάω στα ίδια άλογα ενώ θέλω παραπάνω.Το 700μτ πόσα άλογα θα είναι και η επιτάχυνση/τελική του πως κυμαίνεται;

Dimmanoukas
29/06/2023, 20:10
Τι έχεις τώρα για να δεις τις επιδόσεις ως διαφορά?

Λένε ότι θα έχει τον κινητήρα του clx όπου έχει τα εξής:

Ιπποδύναμη 74 hp @ 8.750rpm
Ροπή 61 Nm @ 6.500rpm

Στην πράξη δεν μπορώ να ξέρω τελικές και επιδόσεις, αλλά στα άπειρα μου μάτια είναι επαρκεστατο.

Ωραία ροπή που χτίζεται σταδιακά και με εθιστικό ξέσπασμα μετά τις έξι και έως τον κόφτη (που δεν έχω φτάσει προφανώς)
Στις εφτά Ιουλίου αναμένεται και αυτό όπου και θα ανακοινωθεί και η τιμή του που λένε ότι θα είναι λίγο κάτω από τα 7χιλ

Aps07
29/06/2023, 20:17
Τι έχεις τώρα για να δεις τις επιδόσεις ως διαφορά?

Λένε ότι θα έχει τον κινητήρα του clx όπου έχει τα εξής:

Ιπποδύναμη 74 hp @ 8.750rpm
Ροπή 61 Nm @ 6.500rpm

Στην πράξη δεν μπορώ να ξέρω τελικές και επιδόσεις, αλλά στα άπειρα μου μάτια είναι επαρκεστατο.

Ωραία ροπή που χτίζεται σταδιακά και με εθιστικό ξέσπασμα μετά τις έξι και έως τον κόφτη (που δεν έχω φτάσει προφανώς)
Στις εφτά Ιουλίου αναμένεται και αυτό όπου και θα ανακοινωθεί και η τιμή του που λένε ότι θα είναι λίγο κάτω από τα 7χιλ

mt 03 εχω 42 hp ειναι

Dimmanoukas
29/06/2023, 20:38
Λογικά θα έχεις τις ίδιες επιδόσεις καθώς το 525dsx θα είναι και πιο βαρύ

Μένει μόνο να το δεις στην πράξη εάν υπάρχει tedt ride

Βέβαια από γυμνό πας σε on off
Δίκαιη σύγκριση θα ήταν με το ac της Voge

DrMak
04/07/2023, 19:58
η χρήση που κάνω είναι κυρίως αστική, σε επαρχιακή πόλη, με κοντινές βόλτες 80-100 χλμ.

Η γενικά ανάμεσα στα 2 κινέζικα ποιο θα ήταν καλύτερη επιλογή;


Για την χρήση που γράφεις δεν χρειάζεται να πας καν στο 700μτ η στο 650μτ, είναι για ανοιχτούς δρόμους πιο πολύ τα ΜΤ, συν ότι στην πόλη θα βράζεις καθώς είναι ένα μειονεκτήμα του 650μτ, στο 700 ίσως το διόρθωσαν αλλά θα το δούμε όταν έρθει με το καλό. Επίσης για την χρήση που λες πάλι θα έχεις και πολύ υψηλή κατανάλωση με το μτ. Είναι δύο διαφορετικες μηχανές, διαφορετική κατηγορία.

Τώρα με τα παιδιά που γράφουν ότι τα voge είναι ανώτερα από τα CF θα διαφωνήσω κάθετα , η CF είναι η premium της Κίνας. Απλα στο voge 525 του έχουν βάλει τοπ περιφεριακα και η η τιμή του vfm, και θα πουλήσει κάργα όσο κρατήσει την τιμή αυτή αλλά και με τα +400 που θα πάει στην κανονική του τιμή θα πάει τρένο.

PortisHead
05/07/2023, 11:58
1. Η μηχανη αγοράζεται με γνωμονα την καρδια, οχι το μυαλο.
2. Μην αγοράζεις μηχανη εχοντας στο νου σου τον...επόμενο ιδιοκτητη.
3. Προσωπικά, θα αγοραζα μεταχειρισμενο ιάπωνα στα ιδια λεφτα ενος καινουργιου κινεζου γιατι ειμαι "φτωχός".

panavour
05/07/2023, 16:30
Τώρα με τα παιδιά που γράφουν ότι τα voge είναι ανώτερα από τα CF θα διαφωνήσω κάθετα , η CF είναι η premium της Κίνας.

Μια είσοδος στα κατά τόπους φόρα και των δύο εταιρειών παγκοσμίως και στην Ελλάδα,και την αναφορά προβλημάτων ειδικά σε σύγκριση cfmoto 650mt vs Voge 500 ds,θα σε πείσει για το ανάποδο ,παρασάγγας πιο αξιόπιστη η Voge .

DrMak
06/07/2023, 09:00
Ok δεν θα διαφωνήσω σε αυτό,καθώς δεν το έχω ψάξει στο ΝΕΤ πολύ πάντως εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι είναι και στο χέρι του κάθε οδηγού. Έγω ετοιμάζομαι για 700 η για 800μτ κατηγορία που δεν υπάρχει σε voge ακόμα. Εάν υπήρχε θα το σκεφτόμουν σοβαρά και το voge και θα πήγαινα σε όποιο μου καθόταν πιο καλά εμφανισιακά!Το 525 είναι πολύ ωραίο, όμως δεν μπορεί να συγκριθεί με το 650 η παραπάνω, μόνο με το 650 έκδοση Α2 διπλώματος.Δύο πολύ καλοί μου φίλοι έχουν το 650 και 800 μτ αντίστοιχα. Το 650 το έχει από κούτα 4 χρόνια και δεν του έχει βγάλει εντελώς τίποτα, το προσέχει βέβαια 100αρα σερβισε στην ώρα τους κτλ. Για αυτό εγώ κρίνω με βάση ανθρώπους που γνωρίζω πως συμπεριφέρονται στις μηχανές τούς, για αυτό δεν δίνω πολύ εμπιστοσύνη στις κριτικές των φόρουμ. Επίσης πάλι φιλαράκι μου έχει το 500ds και πάλι δεν του έχει βγάλει τίποτα 2 χρόνια το έχει από κούτα και αυτός! Δηλαδή δεν λέω ότι είναι χειρότερο το ένα η το άλλο αλλά σαν εταιρείες η CF είναι αρκετά ανώτερη από την voge, αυτό λέω!

THRESH
06/07/2023, 11:26
Ok δεν θα διαφωνήσω σε αυτό,καθώς δεν το έχω ψάξει στο ΝΕΤ πολύ πάντως εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι είναι και στο χέρι του κάθε οδηγού. Έγω ετοιμάζομαι για 700 η για 800μτ κατηγορία που δεν υπάρχει σε voge ακόμα. Εάν υπήρχε θα το σκεφτόμουν σοβαρά και το voge και θα πήγαινα σε όποιο μου καθόταν πιο καλά εμφανισιακά!Το 525 είναι πολύ ωραίο, όμως δεν μπορεί να συγκριθεί με το 650 η παραπάνω, μόνο με το 650 έκδοση Α2 διπλώματος.Δύο πολύ καλοί μου φίλοι έχουν το 650 και 800 μτ αντίστοιχα. Το 650 το έχει από κούτα 4 χρόνια και δεν του έχει βγάλει εντελώς τίποτα, το προσέχει βέβαια 100αρα σερβισε στην ώρα τους κτλ. Για αυτό εγώ κρίνω με βάση ανθρώπους που γνωρίζω πως συμπεριφέρονται στις μηχανές τούς, για αυτό δεν δίνω πολύ εμπιστοσύνη στις κριτικές των φόρουμ. Επίσης πάλι φιλαράκι μου έχει το 500ds και πάλι δεν του έχει βγάλει τίποτα 2 χρόνια το έχει από κούτα και αυτός! Δηλαδή δεν λέω ότι είναι χειρότερο το ένα η το άλλο αλλά σαν εταιρείες η CF είναι αρκετά ανώτερη από την voge, αυτό λέω!

Είσαι εδώ για τη μανούρα τότε , που λέει και μια ψυχή εδώ μέσα ? :lol:

Bowleno
06/07/2023, 12:27
Ok δεν θα διαφωνήσω σε αυτό,καθώς δεν το έχω ψάξει στο ΝΕΤ πολύ πάντως εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι είναι και στο χέρι του κάθε οδηγού. Έγω ετοιμάζομαι για 700 η για 800μτ κατηγορία που δεν υπάρχει σε voge ακόμα. Εάν υπήρχε θα το σκεφτόμουν σοβαρά και το voge και θα πήγαινα σε όποιο μου καθόταν πιο καλά εμφανισιακά!Το 525 είναι πολύ ωραίο, όμως δεν μπορεί να συγκριθεί με το 650 η παραπάνω, μόνο με το 650 έκδοση Α2 διπλώματος.Δύο πολύ καλοί μου φίλοι έχουν το 650 και 800 μτ αντίστοιχα. Το 650 το έχει από κούτα 4 χρόνια και δεν του έχει βγάλει εντελώς τίποτα, το προσέχει βέβαια 100αρα σερβισε στην ώρα τους κτλ. Για αυτό εγώ κρίνω με βάση ανθρώπους που γνωρίζω πως συμπεριφέρονται στις μηχανές τούς, για αυτό δεν δίνω πολύ εμπιστοσύνη στις κριτικές των φόρουμ. Επίσης πάλι φιλαράκι μου έχει το 500ds και πάλι δεν του έχει βγάλει τίποτα 2 χρόνια το έχει από κούτα και αυτός! Δηλαδή δεν λέω ότι είναι χειρότερο το ένα η το άλλο αλλά σαν εταιρείες η CF είναι αρκετά ανώτερη από την voge, αυτό λέω!

Αφού δεν δίνεις σημασία στα φόρουμ όπως λες, γιατί ρωτάς εδώ τότε;:rolleyes:
Κάνε ότι σε φωτίσει ο Μέγας γιαραμπής και η τσέπη σου:wave2:

Dimmanoukas
06/07/2023, 14:34
Ανακοινώθηκε και η τιμή του cfmoto 700mt
6590,00

https://cfmoto.net.gr/autos/700mt/

DrMak
06/07/2023, 23:12
Οκ παιδιά, παρεξηγήθηκα. Σας ζητώ συγνώμη ,δεν ψάχνω μανουρες!

THRESH
07/07/2023, 06:39
Οκ παιδιά, παρεξηγήθηκα. Σας ζητώ συγνώμη ,δεν ψάχνω μανουρες!

Στραβοστομιάσαμε λίγο παραπάνω αλλά φαίνεσαι καλό παιδί , καλή διαμονή στο φόρουμ :beer:

DrMak
07/07/2023, 12:04
Στραβοστομιάσαμε λίγο παραπάνω αλλά φαίνεσαι καλό παιδί , καλή διαμονή στο φόρουμ :beer:


Καλός σας βρήκα παιδιά. Εγώ επανέρχομαι τώρα με την αγορά του 700μτ (μπορεί και από τον ενθουσιασμό μου να νόμισα ότι μόνο η CF και τίποτα άλλο χαχα ) την επόμενη εβδομάδα παραλαμβάνω είναι σε διαδικασία έκδοσης χαρτιών πινακίδας! Ότι είναι θα το συζητήσουμε και θα κάνω κάι ένα first impression μόλις μπορέσω!

Καταρχάς να πω ότι ήμουν σε μεγάλο δίλημμα ds525x η 700mt. Κατέληξα στο μτ γιατι θα γίνονται αρκετά χλμ εκτός πόλεως καθώς συμπαθώ τα 17τροχα και το 525 το βγάζει μόνο σε έκδοση 19 ακτινωτές ( για χώμα που δεν πρόκειται να πάω offroad ) κάνα χωματόδρομο να πατήσω και εάν θα υπάρξει χωματόδρομος,που με καλύπτει και το mt. Πάντως εάν έκανα χρήση πιο πολύ πόλη θα πήγαινα ασυζητητί 525.

Επανέρχομαι μετά από αρκετά χρόνια σε μηχανή, καθώς έκανα την δουλειά μου με ένα runner 180 4t του 2000! Πριν είχα
Honda x8rs 50cc Scooter (οποίος το θυμάται)
Crypton 110 2004
DT 125(πειραγμενο 200cc) 2000 (πολύ λάδι τα είχα κάνει τα ρούχα αστεράκια για όποιον ξέρει)
Cagiva cannyon 500
Και τελευταία μου μηχανή
Kawasaki er6n .

Μετά τα έδωσα για οικονομικούς λόγους και έμεινα με to runneraki για να κάνω την δουλειά μου για την πόλη. Τώρα το έδωσα και το runner και περιμένω την 700mt που η αγορά της γίνεται πιο πολύ για επαγγελματικό μεταφορικό καθώς θα κάνω αρκετά εκτός πόλεως χλμ!

Για αυτό στον φίλο που άνοιξε την συζήτηση προτείνω να πάει σε 525dsx καθώς η χρήση που το προορίζει θα είναι αστική κυρίως!

Bowleno
07/07/2023, 14:50
Καλός σας βρήκα παιδιά. Εγώ επανέρχομαι τώρα με την αγορά του 700μτ (μπορεί και από τον ενθουσιασμό μου να νόμισα ότι μόνο η CF και τίποτα άλλο χαχα ) την επόμενη εβδομάδα παραλαμβάνω είναι σε διαδικασία έκδοσης χαρτιών πινακίδας! Ότι είναι θα το συζητήσουμε και θα κάνω κάι ένα first impression μόλις μπορέσω!

Καταρχάς να πω ότι ήμουν σε μεγάλο δίλημμα ds525x η 700mt. Κατέληξα στο μτ γιατι θα γίνονται αρκετά χλμ εκτός πόλεως καθώς συμπαθώ τα 17τροχα και το 525 το βγάζει μόνο σε έκδοση 19 ακτινωτές ( για χώμα που δεν πρόκειται να πάω offroad ) κάνα χωματόδρομο να πατήσω και εάν θα υπάρξει χωματόδρομος,που με καλύπτει και το mt. Πάντως εάν έκανα χρήση πιο πολύ πόλη θα πήγαινα ασυζητητί 525.

Επανέρχομαι μετά από αρκετά χρόνια σε μηχανή, καθώς έκανα την δουλειά μου με ένα runner 180 4t του 2000! Πριν είχα
Honda x8rs 50cc Scooter (οποίος το θυμάται)
Crypton 110 2004
DT 125(πειραγμενο 200cc) 2000 (πολύ λάδι τα είχα κάνει τα ρούχα αστεράκια για όποιον ξέρει)
Cagiva cannyon 500
Και τελευταία μου μηχανή
Kawasaki er6n .

Μετά τα έδωσα για οικονομικούς λόγους και έμεινα με to runneraki για να κάνω την δουλειά μου για την πόλη. Τώρα το έδωσα και το runner και περιμένω την 700mt που η αγορά της γίνεται πιο πολύ για επαγγελματικό μεταφορικό καθώς θα κάνω αρκετά εκτός πόλεως χλμ!

Για αυτό στον φίλο που άνοιξε την συζήτηση προτείνω να πάει σε 525dsx καθώς η χρήση που το προορίζει θα είναι αστική κυρίως!

Καλώς ήρθες, το έσωσες για λίγο:lol:

Ήμουν κι εγώ τέλη του περασμένου έτους ανάμεσα στο 700 και το ac 500 της voge.
Επικράτησε το 500 διότι αφενός η αντιπροσωπεία είναι δίπλα στο σπίτι μου, και δεν γράφω πολλά χλμ. Εκτός πόλης, οπότε...
Με το καλό να παραλάβεις και να το χαρείς!:beer:

Dimmanoukas
07/07/2023, 15:01
Με το καλό να παραλάβεις και να το χαρείς.
Θα παρακολουθώ με πολύ προσοχή τα γραφόμενα σου, καθότι ως κάτοχος του clx με λογικά τον ίδιο κινητήρα, θα ήθελα να δω εντυπώσεις από καταναλώσεις κλπ στοιχεία.

Επίσης ως πρώην κάτοχος του Kawasaki, εάν ο κινητήρας από το mt σου φανεί μετεξέλιξη του er6n?

(Κάπου σαν να έχει πάρει το μάτι μου κάτι σχετικό)

akisk19
07/07/2023, 15:46
Φίλε μου τρομερή σύμπτωση, 1ο μου μηχανάκι ήταν X8rs πλέον και εγώ έχω ένα ρανερ 200 4Τ που το πουλάω καθώς πήρα το 525.
Το σκέφτηκα και εγώ για το cf700, αλλά όπως έγραψα κάνω περισσότερο αστική μετακίνηση και με ενδιαφέρει πολύ το offroad κομμάτι, (με ένα πιο τρακτεροτο λάστιχο φυσικά).
Καλές βόλτες σου εύχομαι και πάντα όρθιος.
Btw ζοριζομαι πολύ να το δώσω το ρανερ και είναι πραγματικά άψογο το μηχανάκι, εσύ το έδωσες εύκολα;

DrMak
07/07/2023, 18:21
Ήταν "δανικό" του αδερφού μου, το έδωσα πίσω αλλά το σκότωσε κάνα 400 ήταν σε πραγματικά χάλια κατάσταση. Το είχα ισα ίσα να με πηγαίνει για μες την πόλη για δουλειές. Μόνο λάδια του άλλαζα και αυτά τα ξεχνάω το κοντέρ νομίζω είχε γυρο 150000 εάν θυμάμαι καλά. Πάντως σκυλί κανονικό το άτιμο κάποιες φορές πήγε να με αφήσει αλλά πειραζα λίγο τα καλοδιακια στην μπαταρία και επερνε κανονικά! Είχε νικασιλ κυλινδροπιστονα δεν κολλάνε με τίποτα! Και σε εσένα καλορίζικο! Εάν είναι σε καλή κατάσταση το ραννερ τι να σου πω εάν μπορείς οικονομικά κρατά το για γύρο γύρο κάνα θέλημα πχ! Αυτός που το πήρε το δικό μας το έκανε πένα τώρα είναι κομπλέ φρεσκοβαμμενο και όλα φτιαχμενα σαν καινούργιο, όσο γίνεται

akisk19
07/07/2023, 18:32
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334779042-gilera-runner-200?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

Αυτό είναι το μηχανάκι, δεν θέλω να το κρατήσω λόγο χώρου κυρίως.

Nomand
07/07/2023, 22:56
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334779042-gilera-runner-200?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

Αυτό είναι το μηχανάκι, δεν θέλω να το κρατήσω λόγο χώρου κυρίως.

Θα στο πω απλά έχεις ένα μηχανάκι το οποίο σε πιστεύω ότι είναι οπως τα γράφεις
Αλλά κανένας δεν θα πιστέψει ότι έχει 25 Χιλ χλμ που μάλλον τόσα θα έχει, και επίσης κανένας δεν θα δώσει για ενα scooter 14 ετών το ποσό που ζητάς διότι τα Gilera έχουν ακριβά ανταλλακτικα και ακριβά service ενώ και επίσης δεν θα το πάρει κανένας για να κάνει διανομή λόγω υψηλής κατανάλωσης και λειτουργικών,
Τέλος η αγορά της περιοχής σου είναι περιορισμένη και δύσκολα κάποιος θα ερθει στην Καβάλα για να το παρει
Θα δεις ότι πολύ θα το κοιτάν αλλά λίγοι θα σε καλεσουν
Καλοτάξιδο το καινούριο και εύχομαι να το δώσεις γρήγορα και αυτό.

DrMak
08/07/2023, 18:17
Με το καλό να παραλάβεις και να το χαρείς.
Θα παρακολουθώ με πολύ προσοχή τα γραφόμενα σου, καθότι ως κάτοχος του clx με λογικά τον ίδιο κινητήρα, θα ήθελα να δω εντυπώσεις από καταναλώσεις κλπ στοιχεία.

Επίσης ως πρώην κάτοχος του Kawasaki, εάν ο κινητήρας από το mt σου φανεί μετεξέλιξη του er6n?

(Κάπου σαν να έχει πάρει το μάτι μου κάτι σχετικό)

Έγινε θα ενημερώσω να δω την διαφορά αποσο μπορώ να θυμηθώ τι er έχουν περάσει και κάποια χρονακια. Βέβαια το er ήταν 650cc 72 άλογα, γυμνό , είχε τρελό γκάζι!! Τι μας έχουν κάνει τα ευρωπαϊκά emmisions σε λίγο θα αγοράζουμε 1000 70αλογα και να ήμαστε και ευχαριστημένοι χαχα!

DrMak
08/07/2023, 18:20
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334779042-gilera-runner-200?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

Αυτό είναι το μηχανάκι, δεν θέλω να το κρατήσω λόγο χώρου κυρίως.

Εσύ έχεις το πιο καινούργιο! Εγώ είχα το κλασικό που το έβγαζε και 2χρονο ! Ωραίο το έχεις φίλε, αλλά όντως το ποσό φενεται λίγο τσιμπιμενο!

Dimmanoukas
08/07/2023, 18:25
Βλέποντας και τα χαρακτηριστικά υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις του κινητήρα αλλά και μια αξιοσημείωτη διαφορά στα κιλά

Mt
Ιπποδύναμη 67 hp @ 9000rpm
Ροπή 68 Nm @ 6.500rpm
Βάρος 218 κιλά

Clx
Ιπποδύναμη 74 hp @ 8.750rpm
Ροπή 61 Nm @ 6.500rpm
Βάρος 196 κιλά

DrMak
23/07/2023, 09:08
Καλημέρα σας! Λοιπόν λίγα λόγια για το 700mt, δεν έχουν γίνει αρκετά χλμ να προσθέσω. Η μηχανή στην συμπεριφορά οδήγησης είναι για εμένα τέλεια, πολύ στιβαρή, και ταξιδατη φουλ! Ακόμα στο στρώσιμο δεν μπορώ να μιλήσω για γκάζι, αλλά είναι πάρα πολύ πρόθυμη πάντως... Και επειδή είναι άλλο στυλ με το γυμνό το er6 μου φενεται η μέρα με την νύχτα, όσο για το γκάζι δεν ξέρω γιατί μπορεί να είναι και ιδέα μου αλλά πιστεύω θα έχει πιο πολύ νεύρο, αλλά και παλι δεν ξέρω καθως είμαι στο στρώσιμο για αυτό λέω ότι ίσως να είναι και ιδέα μου. Επίσης μετά από τόσα χρόνια από το er και μετά με το runner για αρκετά χρόνια,το έχω ψιλοξεχασει το er χαχαχα!

Τα φρένα, μπροστινό πολύ καλο, πίσω πολύ καλό, αλλά το πίσω σφυραει, ίσως σταματήσει καθώς με τον καιρό δεν ακούγεται τόσο και κάποιες φορές καθόλου!

Κατανάλωση σε αυτοκινητόδρομο είχα 3,8 -4,2 χαλαρά με 100-110, 4000 στροφές και κάποιες φορές 4500-5000 χωρίς να κουράσω το μοτέρ (με το ίδιο γκάζι δηλαδή). Στην πόλη γύρω στα 4,8 - 5 μου έχει δείξει, αλλά επειδή βγαίνω εκτός πόλεως πάντα δεν δείχνει μεγαλύτερη, τώρα άμα στρωθεί πιστεύω θα είναι ανάλογα την οδήγηση αλλά δεν νομίζω να φτάσει πολύ επάνω με το δικό μου στυλ οδήγησης! Δηλαδή γκάζι και ροπη υπάρχει σχεδόν άφθονη, ο μόνος λόγος για να το δουλέψεις στα τέρμα είναι για να κάνεις καγκουριες που εγώ δεν κάνω!

Η οθόνη πολύ καλή και φωτεινή και την ημερα, έχει αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας ανάλογα με το έξω φώς. Αρκετές λειτουργίες, συνδεσηυμε το κινητό, κλήσεις, μουσική όλα αυτά με την ευχρηστία του αριστερού διακόπτη που είναι πανευκολο στην πλοήγηση του μενού . Για GPS θέλει το έξτρα tbox της CFMOTO.

Εμφανισιακά είναι πανέμορφο, Μ αρέσει τρελά,ίσως πάρω και τις πλαϊνές βαλίτσες καθώς έχει τις βάσεις έτοιμες!
Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την επιλογή μου και πιστεύω θα με βγάλει ασπροπροσωπο για την περισσότερη χρήση που το χρειάζομαι (εκτός πόλεως)!

Πάντως για κάποιον που θα κάνει αστικά χλμ κατά βάση , δεν νομίζω να είναι η καλύτερη επιλογή καθώς είναι βαριά και το γκάζι περισσεύει για την πόλη. Το 525 είναι πιο πολύ για πόλη σε σχέση με το 700, καθώς ήμουν άμεσα σε αυτά τα δύο άλλα με τα κριτήρια που σας είπα έκλεισα στο 700! Εάν έκανα αστικά χλμ δεν θα το σκεφτόμουν καν για το 525!

Dimmanoukas
23/07/2023, 10:32
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
Πιστεύω θα είναι πολύ χρήσιμες για όσους ενδιαφέρονται για τη συγκεκριμένη.

Επίσης στο δικό μου clx σε πορεία με χαλαρή οδήγηση δεν έχω δει κάτω από 4,7 lt/100.
Επιβεβαιωμένο και με το δείκτη αλλά και τα πραγματικά λίτρα που πήρε σε επόμενο φουλαρισμα.

Σε στενό αστικό κύκλο είναι πολύ παραπάνω.

doctor_john
23/07/2023, 11:55
Καλημέρα σας! Λοιπόν λίγα λόγια για το 700mt, δεν έχουν γίνει αρκετά χλμ να προσθέσω. Η μηχανή στην συμπεριφορά οδήγησης είναι για εμένα τέλεια, πολύ στιβαρή, και ταξιδατη φουλ! Ακόμα στο στρώσιμο δεν μπορώ να μιλήσω για γκάζι, αλλά είναι πάρα πολύ πρόθυμη πάντως... Και επειδή είναι άλλο στυλ με το γυμνό το er6 μου φενεται η μέρα με την νύχτα, όσο για το γκάζι δεν ξέρω γιατί μπορεί να είναι και ιδέα μου αλλά πιστεύω θα έχει πιο πολύ νεύρο, αλλά και παλι δεν ξέρω καθως είμαι στο στρώσιμο για αυτό λέω ότι ίσως να είναι και ιδέα μου...

Με 'γειες φίλε καλοτρεχούμενο!
Δεν είναι ιδέα σου το εκμεταλλεύεται καλύτερα με λιγο διαφορετικούς εκκεντροφόρους από του er.
Όπως το versys, καλύτερη ροπή χαμηλά λίγο χαμηλότερη τελική που λογικά σε αφήνει αδιάφορο.

Η αύξηση του κυβισμού μου αρέσει με τον τρόπο που έγινε, θα περιμένω τις εντυπώσεις σου απο τον κινητήρα.

Ωραία μοτοσυκλέτα! σε προκαλεί για ταξίδι.;)

runner
23/07/2023, 14:32
...Τώρα το έδωσα και το runner ...


... και εγώ έχω ένα ρανερ 200 4Τ που το πουλάω καθώς πήρα το 525...

Προδότες Ισκαριώτες! :p Καλορίζικα τα μηχανακια σας, πάντα όριθιοι!

Dimmanoukas
23/07/2023, 14:54
Χαχαχα
Μου ήρθε και ένα που λέγαμε μικροί...
"Πρέπει να είσαι πολύ λέρα για να οδηγείς Gillera"
Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το χιούμορ μου φίλε runner

runner
23/07/2023, 15:01
Χαχαχα
Μου ήρθε και ένα που λέγαμε μικροί...
"Πρέπει να είσαι πολύ λέρα για να οδηγείς Gillera"
Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το χιούμορ μου φίλε runner

χαχαχα δεν το ξερα, καλο :lol: αν και πολλα χρονια κατοχος

Bowleno
23/07/2023, 16:38
Χαχαχα
Μου ήρθε και ένα που λέγαμε μικροί...
"Πρέπει να είσαι πολύ λέρα για να οδηγείς Gillera"
Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το χιούμορ μου φίλε runner

Βan για μια βδομάδα επειδή τον είπες λέρα


χαχαχα δεν το ξερα, καλο :lol: αν και πολλα χρονια κατοχος


Ban για μια βδομάδα επειδή είσαι λέρα!



:p

Dimmanoukas
23/07/2023, 16:49
Ένα γρήγορο off topic πριν πάω για banιο... χαχαχα.

Τότε (1995-96 ήμουν λύκειο )το typhoon και το runner τα κοιτάζαμε σαν ξερολουκουμα...οι περισσότεροι καβαλουσαμε chaly και glx που παλεύαμε να τα ανεβάσουμε χιλιοστά.

Σας αφήνω πάω να χαρώ το banαρισμα

Bowleno
23/07/2023, 16:53
Ένα γρήγορο off topic πριν πάω για banιο... χαχαχα.

Τότε (1995-96 ήμουν λύκειο )το typhoon και το runner τα κοιτάζαμε σαν ξερολουκουμα...οι περισσότεροι καβαλουσαμε chaly και glx που παλεύαμε να τα ανεβάσουμε χιλιοστά.

Σας αφήνω πάω να χαρώ το banαρισμα

:moutza::moutza::bawl:

runner
23/07/2023, 17:14
Ένα γρήγορο off topic πριν πάω για banιο... χαχαχα.

Τότε (1995-96 ήμουν λύκειο )το typhoon και το runner τα κοιτάζαμε σαν ξερολουκουμα...οι περισσότεροι καβαλουσαμε chaly και glx που παλεύαμε να τα ανεβάσουμε χιλιοστά.

Σας αφήνω πάω να χαρώ το banαρισμα

Δεν μπορω να ξεχασω το συναισθημα οταν λυκειοπαιδο το 99 το πηρα κουτα. Δεν μπορουσα να κοιμηθω και περιμενα πως και πως την επομενη μερα να κατεβω πυλωτη να το χαζευω και να πηγαινω "ασκοπες" βολτες. Ψυχοφαρμακο το μοτορι, ακομα και το 50αρακι.

Dimmanoukas
23/07/2023, 17:50
Εγώ το έπαθα αυτό στα 43...με το cf
Όλο κυνηγάω αφορμές για αγγαρείες στη δουλειά...πχ πήγαινε να υπογράψεις την τάδε σύμβαση ή να δώσουμε προσφορά