PDA

View Full Version : 125cc scooter ?!?!?!?!



Sachry
30/06/2023, 13:36
Καλησπέρα.
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σκουτερακι 125 για να μπορώ να μετακινούμαι οικονομικά.

Είχα παλαιότερα σκούτερ 300 cc ( το sym citycom) αλλά το έδωσα για να πάρω αντιστοίχων κυβικών μηχανάκι καθώς ήθελα να έχω καλύτερη οδηγική συμπεριφορά μιας και θα κυκλοφορούσα σε μεγαλύτερους και πιο ανοιχτούς δρόμους . Αυτό όμως άλλαξε τώρα και θα ήθελα να ξανά αλλάξω και για λιγότερα κυβικά.

Έχω ψάξει αρκετά αλλά έχω μπερδευτεί καθώς να μικρά σκούτερ δεν τα γνωρίζω καλά .

Είμαι 1,86 ύψος και 90 κιλά περίπου. Κατά βάση θα μετακινούμαι μόνος και σπάνια να πάω για κανένα καφέ με την γυναίκα εντός πόλης .

Θέλω κυρίως να είναι αξιόπιστο, όσο γίνεται καλύτερο σε λακούβες και οδηγική συμπεριφορά και αν γίνεται να χωράει τουλάχιστον ένα φουλ φεις κράνος.

Το μπάτζετ μου είναι μέχρι 3500 ευρώ μιας και θα πουλήσω και το μηχανάκι μου . Η μετακίνηση μου θα είναι γύρω στα 15 χιλιόμετρα πήγαινε και έλα εντός πόλης .

Σίγουρα όσο λιγότερα λεφτά δώσω τόσο το καλύτερο.

Δεν έχω θέμα με μάρκες. Είτε είναι sym είτε honda το ίδιο μου κάνει . Δεν το θέλω για ομορφιά.

Οικονομικό και αξιόπιστο να είναι .

Θα προτιμούσα καινούργιο αλλά και για μεταχειρισμένο δεν θα έλεγα όχι .

Το πιο βασικό από όλα είναι να έχει abs !

asxetost
30/06/2023, 14:00
Επειδή το καβάλησα και πρόσφατα και το είχε φιλαράκι για καιρό τσέκαρε το Honda SH150(αν δεν έχεις θέμα με τα 25 κιβυκα επάνω)Η χρήση που του έκανε ο φίλος ήταν και ως ντελιβερι και από αξιοπιστία ήταν σουπερ.
Το φιλαράκι πάνω από 110 κιλά 1.85 ύψος, τον είχε βολέψει πολύ γιατί είχε πολύ άνετη σέλα.
Προσοχή πολύ με τις κλοπές όμως γιατί γίνονται καπνός για ανταλλακτικά και αυτά δυστυχώς...

Sachry
30/06/2023, 14:06
Επειδή το καβάλησα και πρόσφατα και το είχε φιλαράκι για καιρό τσέκαρε το Honda SH150(αν δεν έχεις θέμα με τα 25 κιβυκα επάνω)Η χρήση που του έκανε ο φίλος ήταν και ως ντελιβερι και από αξιοπιστία ήταν σουπερ.
Το φιλαράκι πάνω από 110 κιλά 1.85 ύψος, τον είχε βολέψει πολύ γιατί είχε πολύ άνετη σέλα.
Προσοχή πολύ με τις κλοπές όμως γιατί γίνονται καπνός για ανταλλακτικά και αυτά δυστυχώς...
Το έχω και αυτό στα υπόψιν μου , νομίζω βγαίνει και σε 125 νομίζω . Θα προτιμούσα 125 για να μπορεί αργότερα να το κυκλοφορεί και η γυναίκα με δίπλωμα αυτοκινήτου.

Από θέμα άνεσης, λακούβες , χώρο κάτω από την σέλα πως ήταν ;

Τώρα για τις κλοπές είναι ένα θέμα . Για αυτό και αν είχα επιλογή για ακριβως το ίδιο σε sym πχ θα πήγαινα σε sym

panavour
30/06/2023, 14:10
honda sh125 mode,και καθαρισες.


https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=new&category=24&make=22&make=22&model=1630&variant=mode

asxetost
30/06/2023, 14:17
Από θέμα άνεσης, λακούβες , χώρο κάτω από την σέλα πως ήταν ;


Δεν καταλαβαίνει Χριστό από λακκούβες, θυμάμαι χώραγε άνετα ένα κρανάκι.
Ήταν σκέψου η πρώτη επιλογή του φίλου γιατί είχε θέμα με τη μέση.
Και ο συναναβάτης πασάκας πίσω.

Για να κάνουμε το δικηγόρο του διαβόλου πάλι με sym 125 έχω να πω τα καλύτερα από άλλο φιλαράκι που του έχει πιει το αίμα καθημερινά πάνω από 10ετια αν δεν απατωμαι και είναι σκυλί. :beer:

Αν δεν είσαι νουμπας σαν και εμένα και δεν πάρεις γουρουνι στο σακι(αν πας για μεταχειρισμένο)θα είσαι μια χαρά οτι και να διαλέξεις από τα προαναφερθέντα!

Sachry
30/06/2023, 14:33
Γενικά εγώ τα οχήματα που είχα και έχω τα προσέχω φουλ εκτός από την καθαριότητα.

Δηλαδή δεν θα τα πάω να τα καθαρίσω στα labico ποτέ όμως Χαχα.

Σέρβις να μην γίνει δεν υπάρχει περίπτωση!!!!!
Αν κάτι χαλάσει επίσης θα αλλαχτεί άμεσα !!!!

Δεν τα καθαρίζω γιατί είναι πράγματα που τα αφήνω στον δρόμο αλλά επειδή είναι κάτι από το οποίο εξαρτάται η μετακίνηση μου και δεν θέλω να με αφήσει στον δρόμο στα υπόλοιπα το προσέχω.

Όλοι προτείνετε το honda sh . Μέλι έχει ; Χαχαχα

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θα το σκεφτώ. Αν έχετε βέβαια να προτείνετε και άλλο σκουτερακι άλλης μάρκας, γράψτε το

o_gavros
30/06/2023, 14:36
Ποιοι όλοι ρε λεβεντη; δυο άτομα στο είπανε.
Αν σε ψήνει το sh τότε όρμα αλλά όχι επειδή "στο λένε όλοι"

Sachry
30/06/2023, 14:42
Ποιοι όλοι ρε λεβεντη; δυο άτομα στο είπανε.
Αν σε ψήνει το sh τότε όρμα αλλά όχι επειδή "στο λένε όλοι"

Έχεις δίκιο . Δύο άτομα . Όμως μέχρι στιγμής μόνο αυτά τα δύο άτομα έχουμε γράψει στο νήμα .

Όλα τα μηχανάκια που θα μου προταθούν εννοείται πως θα τα ελέγξω πρώτα αν μου κάνουν και όχι επειδή μου το είπε κάποιος .

Αν έχεις κάποιο στα υπόψιν σου που να ταιριάζει με την περιγραφή που έδωσα πες μου .

Bowleno
30/06/2023, 14:55
Μια απορία μόνο....έχει το sh 125 abs;

Sachry
30/06/2023, 14:58
Μια απορία μόνο....έχει το sh 125 abs;

Το σκέτο sh από ότι είδα έχει . Το sh mode δεν έχει

panavour
30/06/2023, 15:31
Γενικά εγώ τα οχήματα που είχα και έχω τα προσέχω φουλ εκτός από την καθαριότητα.

Δηλαδή δεν θα τα πάω να τα καθαρίσω στα labico ποτέ όμως Χαχα.

Σέρβις να μην γίνει δεν υπάρχει περίπτωση!!!!!
Αν κάτι χαλάσει επίσης θα αλλαχτεί άμεσα !!!!

Δεν τα καθαρίζω γιατί είναι πράγματα που τα αφήνω στον δρόμο αλλά επειδή είναι κάτι από το οποίο εξαρτάται η μετακίνηση μου και δεν θέλω να με αφήσει στον δρόμο στα υπόλοιπα το προσέχω.

Όλοι προτείνετε το honda sh . Μέλι έχει ; Χαχαχα

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θα το σκεφτώ. Αν έχετε βέβαια να προτείνετε και άλλο σκουτερακι άλλης μάρκας, γράψτε το

η καθαριοτητα,οσο και αν σου φαινεται περιεργο,συμβαλει πολυ στην μακροζωια του οχηματος.

Sachry
30/06/2023, 16:13
Ποιοι όλοι ρε λεβεντη; δυο άτομα στο είπανε.
Αν σε ψήνει το sh τότε όρμα αλλά όχι επειδή "στο λένε όλοι"


η καθαριοτητα,οσο και αν σου φαινεται περιεργο,συμβαλει πολυ στην μακροζωια του οχηματος.

Το να καθαρίσω το όχημα γίνεται μια με δύο φορές τον χρόνο αλλά σε κατάστημα και όχι μόνος μου. Δεν είμαι με ένα πανί στο χέρι.

Παραπάνω δεν παίζει να ασχοληθώ με την καθαριότητα βέβαια

Sachry
30/06/2023, 16:34
Τελικά από αυτά που βλέπω ως χαρακτηριστικά είμαι ανάμεσα σε 3.

Honda sh 125 με το abs , χωρίς κλειδί, είναι Χόντα!!!!!

Το sym st 125 το οποίο είναι παρόμοιο με αυτό της Χόντα αλλά με μικρότερη τιμη συν μικρότερο πίσω τροχό.

Το sym adx 125 καινούργιο, δυστυχώς όπως γράφει έχει 13αρηδες τροχούς αλλά είναι αρκετά ωραίο και το προωθούν σαν adventure ας πούμε οπότε ίσως είναι και νορμάλ σε λακούβες κτλ , έχει όμως παρόμοια τιμή με το Χόντα, έχει traction κοντρόλ και μεγάλο ρεζερβουάρ

Έχουν ίδια διαστήματα σέρβις ; δεν το ξέρω αυτό

panavour
30/06/2023, 16:40
Τελικά από αυτά που βλέπω ως χαρακτηριστικά είμαι ανάμεσα σε 3.

Honda sh 125 με το abs , χωρίς κλειδί, είναι Χόντα!!!!!

Το sym st 125 το οποίο είναι παρόμοιο με αυτό της Χόντα αλλά με μικρότερη τιμη συν μικρότερο πίσω τροχό.

Το sym adx 125 καινούργιο, δυστυχώς όπως γράφει έχει 13αρηδες τροχούς αλλά είναι αρκετά ωραίο και το προωθούν σαν adventure ας πούμε οπότε ίσως είναι και νορμάλ σε λακούβες κτλ , έχει όμως παρόμοια τιμή με το Χόντα, έχει traction κοντρόλ και μεγάλο ρεζερβουάρ

Έχουν ίδια διαστήματα σέρβις ; δεν το ξέρω αυτό

οχι το χοντα εχει στα 2πλασια εως 3πλασια χλμ αλλαγη,λαδιου και ιμαντα.

Sachry
30/06/2023, 16:54
οχι το χοντα εχει στα 2πλασια εως 3πλασια χλμ αλλαγη,λαδιου και ιμαντα.

Μπορώ κάπου να δω το το φυλλάδιο για τα σερβίς του; Στα sym το βρήκα

man25
30/06/2023, 17:21
Δεν σε βόλεψε καθόλου το voge 300ds, Ε; Θα κοιτουσα Sh 125, Medley 125, Yamaha Nmax 125.

Sachry
30/06/2023, 17:54
οχι το χοντα εχει στα 2πλασια εως 3πλασια χλμ αλλαγη,λαδιου και ιμαντα.

Το 300 ds το λάτρεψα . Μόλις το αγόρασα κατάλαβα ότι και η πιο απλή και μικρή μοτοσυκλέτα είναι πολύ καλύτερη από σκούτερ. Μου έδινε και την αίσθηση της μηχανής .

Το θέμα είναι ότι ένα μικρό σκουτερακι μπορεί να το πάρει και η γυναίκα αν χρειαστεί. Διαφορετικά δεν θα το συζητούσα!!!!!

Nomand
30/06/2023, 18:08
Εγώ έχω από το 12/22 το symphony st 125 το υδρόψυκτο , έχω κάνει 5 Χιλ χλμ μέχρι τώρα, είναι στα 2675 , χώρους μεγάλους έχει και χωράει δύο κράνη jet από κάτω , service εγώ κάνω λάδια από μόνος μου στα 2 Χιλ χλμ η αντιπροσωπεία λέει στις 3 Χιλ , αλλά 15 Ευρώ μου κοστίζει και τα κάνω πιο πολύ από λοξά, πρόβλημα δεν έχει βγάλει κανένα μέχρι τώρα. Η σέλα του είναι μεγάλη και άνετη, τα πλαστικά του πολύ χαμηλής ποιότητας αλλά το παρκαρω σε κλειστό χώρο και δεν τα βλέπει πολύ ήλιος για να ξεθωριάσουν, τα αμορτισέρ του είναι λίγο καγκουρώ και θα χοροπηδάς σε σαμαρακια
Το καλύτερο του είναι η αυτονομία με ένα γεμισμα περίπου 6 λίτρα βγάζεις 250 χλμ με ταχύτητες έως 80-85 χλμ

Sachry
30/06/2023, 18:23
οχι το χοντα εχει στα 2πλασια εως 3πλασια χλμ αλλαγη,λαδιου και ιμαντα.


Εγώ έχω από το 12/22 το symphony st 125 το υδρόψυκτο , έχω κάνει 5 Χιλ χλμ μέχρι τώρα, είναι στα 2675 , χώρους μεγάλους έχει και χωράει δύο κράνη jet από κάτω , service εγώ κάνω λάδια από μόνος μου στα 2 Χιλ χλμ η αντιπροσωπεία λέει στις 3 Χιλ , αλλά 15 Ευρώ μου κοστίζει και τα κάνω πιο πολύ από λοξά, πρόβλημα δεν έχει βγάλει κανένα μέχρι τώρα. Η σέλα του είναι μεγάλη και άνετη, τα πλαστικά του πολύ χαμηλής ποιότητας αλλά το παρκαρω σε κλειστό χώρο και δεν τα βλέπει πολύ ήλιος για να ξεθωριάσουν, τα αμορτισέρ του είναι λίγο καγκουρώ και θα χοροπηδάς σε σαμαρακια
Το καλύτερο του είναι η αυτονομία με ένα γεμισμα περίπου 6 λίτρα βγάζεις 250 χλμ με ταχύτητες έως 80-85 χλμ

Τόσο πολύ οικονομικό είναι το sym st 125 ?

Nikos77
30/06/2023, 19:35
Το sh 125 έχει ιμάντα κάθε 24.000 και μπουζί κάθε 12.000και λάδια κάθε 6.000.
Τα συμ συνήθως είναι κάθε 12.000 ιμάντα και λάδια κάθε 3.000.
Κατανάλωση στα 2,4 το sh και 2,8 τα συμ

Nomand
30/06/2023, 19:42
Τόσο πολύ οικονομικό είναι το sym st 125 ?
Τα service του όντως είναι από τα πιο φθηνά που εγώ δει μέχρι τωρα όπως και τα ανταλλακτικά του που έψαξα σε περίπτωσης σπασίματος πλαστικου, αυτονομία να σου πω ότι έχω δει και μέχρι 275 χλμ μέχρι να ανάψει λαμπάκι αλλά εγώ η χρήση που κάνω είναι παραλιακή και Κηφισός σε ώρες που δεν έχει πολύ κίνηση οπότε δεν έχει πολύ σταματά ξεκινά.

Sachry
30/06/2023, 23:48
Το sh 125 έχει ιμάντα κάθε 24.000 και μπουζί κάθε 12.000και λάδια κάθε 6.000.
Τα συμ συνήθως είναι κάθε 12.000 ιμάντα και λάδια κάθε 3.000.
Κατανάλωση στα 2,4 το sh και 2,8 τα συμ

Τα λάδια και το φίλτρο είναι γύρω στα 30 ευρώ μαζί με την εργασία και το σέρβις το μεγάλο με ιμάντα είναι γύρω στα 150 να υποθέσω;

Sachry
30/06/2023, 23:49
οχι το χοντα εχει στα 2πλασια εως 3πλασια χλμ αλλαγη,λαδιου και ιμαντα.


Τα service του όντως είναι από τα πιο φθηνά που εγώ δει μέχρι τωρα όπως και τα ανταλλακτικά του που έψαξα σε περίπτωσης σπασίματος πλαστικου, αυτονομία να σου πω ότι έχω δει και μέχρι 275 χλμ μέχρι να ανάψει λαμπάκι αλλά εγώ η χρήση που κάνω είναι παραλιακή και Κηφισός σε ώρες που δεν έχει πολύ κίνηση οπότε δεν έχει πολύ σταματά ξεκινά.

Πόσο κοστίζουν τα σερβίς του σε συνεργείο αν ξέρεις ;
Το sym αυτό είναι παρόμοιο με το kymco people?

Nomand
01/07/2023, 08:12
Λάδια και βαλβολινες που έχει στο τρίτο service βάση του manual κόστισαν 30 ευρώ, σκέτα λάδια που είχε το δεύτερο 20 ευρώ, ιμαντα δε έχω αλλάξει ακόμα αλλά μαζί με τις μπίλιες το κόστος των ανταλλακτικών είναι 50 ευρώ συν τα εργατικα , το kymco people s 125 έχει δύο εκδόσεις ένα με cbs στα 2995 και ένα με abs στα 3195 , σαν ποιότητα επειδή το είδα από κοντά μου φάνηκε ανώτερο από το sym και το είχα σαν δεύτερη επιλογή αλλά μου φάνηκαν πολλά το 500 ευρώ διαφορά τους.
Από τα υπόλοιπα 125αρια αφού δίνεις 3500 σίγουρα πρέπει να κοιτάξεις και το nmax 125 στα 3700 , όσοι κάνουν διανομή με αυτό μου έχουν πει τα καλύτερα.

man25
02/07/2023, 12:33
Κάνε μια βόλτα και το aprilia sr 125, έχει από τα πιο δυνατά 125 μοτέρ και ίσως σου φανεί πιο άνετο απο nmax/sh.

Sachry
04/07/2023, 18:19
Το έχεις στην κατοχή σου ή το έχει κάποιος γνωστός σου ; Από χώρους τι παίζει κάτω από την σέλα και από θέμα αξιοπιστίας;

man25
05/07/2023, 16:06
Όχι δεν το έχω, ότι έχω δει από reviews μόνο και στατικά που το έχω επεξεργαστεί. Εγώ ακολούθησα την αντίθετη πορεία από εσένα και πλέον έγινα κάτοχος Voge 300ds

Crypto_85
12/07/2023, 11:48
θα συμφωνήσω με τον φίλο για nmax, από τα καλυτερα 125αρια με χαμηλή κατανάλωση με ABS χωράει και κράνος που θες

deusXT
12/07/2023, 12:52
επειδή με απασχολούσε και εμένα το θέμα οικονομικής κίνησης στην πόλη είχα κοιτάξει τα σουζούκια (λόγω αγκύλωσης με τη μαρκα και λόγω σέρβις στο ιδιο συνεργείο που παω χρόνια)
Ειδα λοιπον τα 3 σκουτερια (ιδιο μηχανακι αλλα διαφορετικά κουστουμια) που δινει η σουζουκι και ενω είχα αποκλέισει τη χοντα σαν ακριβη (λόγω αγνοιας αγορας)
https://www.suzuki.gr/motos/scooter#
στην αντιπροσωπεια όμως είδα και τα ηλεκτρικά horwin που διαθέτει ο σουζουκις συγκεκριμένα το sk3 που μου άρεσε (σαν ιδεα - τεχνικα δεν εχω ιδεα και δεν υπαρχουν και πολλες πληροφορίες για το μηχανακι)
επίσης και τα πεζω tweet στα 2700+ (που ειναι τα αντιστοιχα sym?)

ψηνομαι για το ηλεκτρικο να πω την αληθεια .