PDA

View Full Version : Αυξημένη θερμοκρασία KLR 650



Marioscbr600
02/07/2023, 19:24
Καλησπέρα σας παιδιά.Ειρθε στα χερια μου για 2 φορα ένα KLR 650 πριν από λίγες μέρες και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Το μηχανάκι ζεσταίνεται εύκολα και περνει μπρος το βεντιλατερ σχετικά γρήγορα και μετά από λίγο αν είμαι σε κίνηση ανάβει το κόκκινο λαμπάκι της θερμοκρασίας.Εχει αλλαχτεί το ψυκτικο υγρό και ελέγχθηκε ο θερμοστάτης μήπως και έχει μείνει κλειστός. Τελος τα λαδια ειναι πεντακαθαρα οπως και το ψυκτικο.Τι άλλο μπορώ να ελέγξω?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

telegonos
02/07/2023, 19:55
Ψυγείο σε τι κατάσταση είναι; ;)

karellen
02/07/2023, 20:01
Να ελέγξεις αν γυρίζει το impeler- η φτερωτή της αντλίας νερού.
Λύσε το καπάκι της δεξιά του μοτέρ,άσε τα υγρά να χυθούν (ή αν είναι παραφλού μάζεψέ το σε μια λεκάνη από κάτω) και κοίτα την φτερωτή αν είναι μπόσικη στον άξονα.Εν ανάγκη βάλε μπρός για λίγα δευτερόλεπτα το μηχανάκι και σιγουρέψου ότι γυρίζει κανονικά.

Volpad
02/07/2023, 20:41
Αυτό που λέει ο karellen.

Μπορείς να το ελέγξεις αρχικά και με ζουληγμα του 1ου σωλήνα μετά τη φτερωτή, όταν ο θερμοστατης είναι ακόμα κλειστός.
Θα πρέπει να είναι πολύ σκληρότερος από όταν το μηχανάκι είναι σβηστό και κρύο. Αν δεν είναι, τότε η φτερωτή δεν ανεβάζει πίεση στο κύκλωμα.

Marioscbr600
03/07/2023, 16:29
Καλησπέρα παιδια.βγηκε το καβούκι της αντλιας νερού,η φτερωτη δεν έχει κάποιο κενό και δουλεύει κανονικά.καθαρισα όλα τα σωληνάκια που πάνε πάνω στο καπακι.Τι άλλο μένει να ελέγξω?

lykourgi
03/07/2023, 17:07
Δες το ψυγείο, που σου είπε και ο telegonos. Μήπως είναι βουλωμένο.

karellen
03/07/2023, 17:08
Στο δικό μου το 600 η βελόνα της θερμοκρασία, στο καντραν, από τη μέση που ήταν πήγαινε ξαφνικά στα κοκκινα και ύστερα από μερικές στιγμές ξαναγυρνουσε στο κανονικό.
Φυσικά ηταν αδυνατον να οφείλετο στην κυκλοφορία του νερού γιατί τόσο απότομη μεταβολή προς το καυτό και στο καπάκι προς το κρύο είναι αδύνατη.

Υπέθεσα πως έχει πρόβλημα ο δείκτης που δείχνει αλλά αντ' άλλων όμως δεν πρόλαβα να το ελέγξω γιατί το KLR πουλήθηκε.
Παρόμοιο (ή μάλλον ολόιδιο) σύμπτωμα παρουσίασε και ένα ninja 250 φίλου μου σε ένα ταξίδι πρόπερσυ,η βελόνα θερμοκρασιας βάρεσε κόκκινο, σταματήσαμε να συμπληρώσουμε νερό αλλά το ψυγείο και το παγούρι ήταν γεματα. Του το κάνε άλλες 3-4 φορές και σταμάτησε.

Αν μπορούσες να ελέγξεις τα δύο καλωδιακια που δίνουν την θερμοκρασία στο όργανο, το ένα ξεκινάει από την κεφαλή του κυλίνδρου κοντά στο μπουζι και το αλλο στο κάτω μέρος του δεξιού ψυγείου. Επίσης έλεγξε τον ίδιο το δείκτη θερμοκρασίας στο καντράν, εσύ ή σε ένα συνεργείο.

Marioscbr600
03/07/2023, 17:42
Το KLR που έχω δεν έχει δείκτη θερμοκρασίας. Έχει μόνο λαμπάκι θερμοκρασίας αλλά καταλαβενω ότι το μηχανάκι βράζει από την θερμοκρασία που εκπέμπει

mikepap
03/07/2023, 17:58
Καινουργια γνησια ταπα ψυγειου.

Marioscbr600
03/07/2023, 18:00
Η τάπα είναι όντως φθαρμενη αλλά δεν μπόρεσα να βρω καινούργια

telegonos
03/07/2023, 18:03
Το KLR που έχω δεν έχει δείκτη θερμοκρασίας. Έχει μόνο λαμπάκι θερμοκρασίας αλλά καταλαβενω ότι το μηχανάκι βράζει από την θερμότητα που εκπέμπει

Διόρθωσις, να μην σκίζουν και οι Φυσικοί τα πτυχία τους. Εκμπέμπεται η θερμότητα. Η θερμοκρασία που είναι μια στάθμη -δλδ μια μέτρηση- της θερμότητας σε ένα μέσο, ανεβαίνει ή κατεβαίνει. Μια μέτρηση προφανώς δεν εκπέμπεται.

Το ψυγείο που σε ρώτησα σε τι κατάσταση είναι, έχουμε κάποια απάντηση;

Marioscbr600
03/07/2023, 18:10
Ναι έχεις δικαιο η θερμότητα θερμότητα που εκπέμπει.Το ψυγείο αφού το καθάρισα δείχνει να είναι καθαρό.Δεν έχει κάποιο κόλλημα η κάποιο στράβωμα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω αν είναι έστω και λίγο βουλωμένο?

telegonos
03/07/2023, 18:21
Ναι έχεις δικαιο η θερμότητα θερμότητα που εκπέμπει.Το ψυγείο αφού το καθάρισα δείχνει να είναι καθαρό.Δεν έχει κάποιο κόλλημα η κάποιο στράβωμα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω αν είναι έστω και λίγο βουλωμένο?

Εγώ σε διάφορες ανακατασκευές που έχω κάνει, ακολουθώ την εξής πρακτική: Αφαιρώ τους σωλήνες σύνδεσης, και βάζω κάπως στεγανά ένα σωλήνα νερού βρύσης στην είσοδο ή στην έξοδο του ψυγείου. Ανοίγω την βρύση και το αφήνω κανά λεπτό να τρέχει ή μέχρι να δω να βγαίνει καθαρό και διαυγές το νερό από την άλλη μεριά. Επαναλαμβάνεις με την αντίθετη φορά, βάζοντας δλδ το λάστιχο από την άλλη μεριά του ψυγείου. Ε μετά το αδειάζεις προφανώς.

Υπάρχουν και ειδικά χημικά, που καθαρίζουν το ψυγείο, τα ρίχνεις στο κύκλωμα και το δουλεύεις λίγη ώρα, και μετά το αδειάζεις, και καλή δουλειά κάνει και το λευκό ξίδι του σουπερμάρκετ αυτό που έχει στα καθαριστικά σε τετράλιτρες συσκευασίες όχι το μαγειρικό ξίδι, αρκεί να μην το παραφήσεις και κάνει ζημειά.

Ενα CBR που έφτιαξα πέρσι, όταν του έβαλα την βρύση να περάσει μέσα από το ψυγείο του, έβγαλε αυτό, και στην πραγματικότητα ήταν πιο πολύ γιατί μέχρι να βγάλω την φωτό είχε τρέξει το μεγάλο μέρος της λάσπης:
444577

Ακόμα χειρότερα αν έχεις βουλωμένο ψυγείο, προφανώς θα δυσκολεύεται πολύ το νερό να περάσει μέσα του ή δεν θα περνάει σχεδόν καθόλου.

Γενικά τα αλουμινένια ψυγεία, δεν είναι για πάντα, και αν μια μηχανή δεν έχει ζήσει σε ιδανικές συνθήκες φύλαξης, στην δεκαετία αρχίζουν τα προβλήματα. Αν όλα τα άλλα αποτύχουν, η αλλαγή με νέο, επιβάλεται, και ευτυχώς στις μέρες μας, βρίσκεις με καλές τιμές και μικρό ρίσκο ποιότητας στα διάφορα aliexpress.

Marioscbr600
03/07/2023, 18:51
Το ψυγείο καθαριστικε με το τρόπο που είπες φίλε μου και έβγαλε λιγο πορτοκαλί βρωμιά.. Γενικότερα η μηχανή έχει 18000 χιλιόμετρα αν βοηθάει κάπου.Το νερό βγαίνει από το ψυγείο καθαρό

Bowleno
03/07/2023, 19:05
Το ψυγείο καθαριστικε με το τρόπο που είπες φίλε μου και έβγαλε λιγο πορτοκαλί βρωμιά.. Γενικότερα η μηχανή έχει 18000 χιλιόμετρα αν βοηθάει κάπου.Το νερό βγαίνει από το ψυγείο καθαρό

Πάρε τάπα που σου είπαν πιο πάνω... Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο συνήθης ένοχος....

Marioscbr600
03/07/2023, 20:04
Ξέρετε που μπορώ να βρω καινούργια τάπα?

telegonos
03/07/2023, 20:22
Ξέρετε που μπορώ να βρω καινούργια τάπα?

Εγώ θα ρώταγα στον Τόγελο

Marioscbr600
04/07/2023, 08:42
Καλημέρα σας.Δυστηχως σε 3 μαγαζιά πειρα τηλεφωνο και δεν έχουν καινούργια ταπα. Υπάρχει περίπτωση να ταιριάζει η ταπα από άλλο μηχανάκι?

toyar
04/07/2023, 09:22
Δεν υπαρχουν πολλα ειδη ταπες
Ψαχνεις σε ανταλλακτικά αυτοκινητων και μοτοσυκλετων ταπα ιδιου μεγεθους και πιεσης με τη δικη σου

Marioscbr600
04/07/2023, 09:29
Ο θερμοστάτης ανοίγει στο 100% με την θερμοκρασία του ψυκτικου υγρου η χρειάζεται και η πίεση που αναπτύσσεται μέσα στο κύκλωμα για να ανοίξει?

SeniorCanardo
04/07/2023, 10:37
Ότι σου είπε ο @toyar, παίρνεις τάπα στο χέρι και πας σε αντίστοιχο κατάστημα, καλύτερα "αυτοκινητάδικο" συνήθως είναι πιο φθηνά.

Ο θερμοστάτης ή ανοίγει ή δεν ανοίγει δεν έχει ενδιάμεσα ή αν κολλάει κάπου στη μέση κάτι δεν πάει καλά.

Δεν ξέρω πως τον έλεγξες, αλλά γενικά βάζεις νερό σε ένα μπρίκι, το βάζει στο μάτι, τοποθετείς μέσα το θερμοστάτη και λίγο πριν αρχίσει να βράζει θα τον δεις να ανοίγει.

Επίσης είσαι σίγουρος ότι τα κολάρα είναι σωστά τοποθετημένα;
Αν και πάνω στην αντλία λέει πιο πάει που.

Marioscbr600
04/07/2023, 11:48
Δοκιμαστικέ ταπα από άλλο KLR και έχει την ίδια συμπεριφορά.προσωπικα πιστεύω πως έχει κάποιο βούλωμα μέσα στον κυλίνδρο η στην κεφαλή.Σκεφτομουν για την αφαίρεση του θερμοστάτη για να δω αν έχει την ίδια συμπεριφορά αλλά πρέπει να τον χαλάσω οπότε δεν θα το κάνω.

SeniorCanardo
04/07/2023, 12:31
Δοκιμαστικέ ταπα από άλλο KLR και έχει την ίδια συμπεριφορά.προσωπικα πιστεύω πως έχει κάποιο βούλωμα μέσα στον κυλίνδρο η στην κεφαλή.Σκεφτομουν για την αφαίρεση του θερμοστάτη για να δω αν έχει την ίδια συμπεριφορά αλλά πρέπει να τον χαλάσω οπότε δεν θα το κάνω.

Τι να έχει μέσα και να βούλωσε τόσο πολύ;
Αν το ψυγείο σου ήταν σε άθλια κατάσταση και έβγαζες κομμάτια σκουριάς, να πω άντε, μπορεί.
Το δικό μου που χρειάστηκε να το καθαρίσω 2 φορές, για να φύγει η μούργα, δεν εμφάνισε ποτέ τέτοιο θέμα.

Αυτό με τον θερμοστάτη δεν το κατάλαβα.
Τρεις βίδες και μια τσιμούχα είναι για να αφαιρεθεί από το καβούκι, γιατί να τον χαλάσεις;
Το πολύ πολύ να χρειαστεί να αλλάξεις την τσιμούχα.
Θα μπορούσες ακόμα και να τον καταργήσεις προσωρινά για να δεις αν συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα.

Δεν βάζεις και καμιά φωτό από το μοτό (τα επίμαχα σημεία ειδικά) μήπως και σου ξεφεύγει κάτι.

Marioscbr600
04/07/2023, 13:00
Δεν γίνετε να κλείσει το καπάκι χωρίς τον θερμοστάτη γιατί 1ον έχει φλάντζα γύρω του και 2ον είναι σαν οδηγός για να κάθετε ακριβώς πάνω στην κεφαλή.. οπότε ο μόνος τρόπος να αφαιρεθεί ο θερμοστάτης και να κλείσει το καπάκι είναι να χαλάσεις τον θερμοστάτη βγάζοντας με κάποιο τρόπο το ελατήριο και το "πορτακι"

Marioscbr600
04/07/2023, 13:01
Αν είχε καμμένη φλατζα δεν θα έπαιζε τα κολλαρα?

SeniorCanardo
04/07/2023, 14:31
Δεν γίνετε να κλείσει το καπάκι χωρίς τον θερμοστάτη γιατί 1ον έχει φλάντζα γύρω του και 2ον είναι σαν οδηγός για να κάθετε ακριβώς πάνω στην κεφαλή.. οπότε ο μόνος τρόπος να αφαιρεθεί ο θερμοστάτης και να κλείσει το καπάκι είναι να χαλάσεις τον θερμοστάτη βγάζοντας με κάποιο τρόπο το ελατήριο και το "πορτακι"
Δες λίγο εδώ γιατί σε έχασα:https://youtu.be/X3FCD9a4RlE?t=229
Και εδώ το σχηματικό:
444588
Για να πω την αμαρτία μου, είναι οι 3 μοναδικές βίδες που δεν έλυσα ποτέ σε αυτό το μηχανάκι, αλλά δεν μπορεί να είναι τόσο δύσκολο να βγει και να ελεγχθεί ο θερμοστάτης.


Αν είχε καμμένη φλατζα δεν θα έπαιζε τα κολλαρα?
Λάδια σαν γάλα-κακάο (θα φαίνονταν και από το τζαμάκι).
Λευκός καπνός από την εξάτμιση.
Η χαρακτηριστικά έντονη μυρωδιά του ψυκτικού.
Και πιθανόν θα έβλεπες μπουρμπουλήθρες μέσα από στο ψυγείο με ανοιχτή την τάπα.

karellen
04/07/2023, 15:32
Δεν γίνετε να κλείσει το καπάκι χωρίς τον θερμοστάτη γιατί 1ον έχει φλάντζα γύρω του και 2ον είναι σαν οδηγός για να κάθετε ακριβώς πάνω στην κεφαλή.. οπότε ο μόνος τρόπος να αφαιρεθεί ο θερμοστάτης και να κλείσει το καπάκι είναι να χαλάσεις τον θερμοστάτη βγάζοντας με κάποιο τρόπο το ελατήριο και το "πορτακι"
Ή μπορείς να δέσεις το ελατήριο με ένα σύρμα ώστε να είναι πάντοτε ανοιχτός. Δοκιμασμένο.

OldMan
04/07/2023, 15:46
Ή μπορείς να δέσεις το ελατήριο με ένα σύρμα ώστε να είναι πάντοτε ανοιχτός. Δοκιμασμένο.

Για καλοκαιρι μια χαρα..!!
(τον Χειμωνα το ξαναβλεπουμε..)

karellen
04/07/2023, 15:55
Όντως.

OldMan
04/07/2023, 15:59
ΜΗ ΜΕ ΛΕΣ ΕΜΕΝΑ "ΟΝΤΩΣ"...!!!

McGyver
04/07/2023, 16:02
Τωόντι.

karellen
04/07/2023, 16:06
Ε μα.

billy84
04/07/2023, 16:50
Δεν ξέρω αν ο φίλος μένει Αθήνα αλλά συνιστώ ανεπιφύλακτα αυτόν τον ψυγειά https://goo.gl/maps/pvs811U7jq5azhC26

Πριν 6-7.000km παρατήρησα πως είχα μια μικροδιαρροή. Στην αρχή πίστεψα πως τρύπησε το ψυγείο από καμια πέτρα γιατί ήταν περίπου στο κέντρο αλλά τελικά από τις λακκούβες τόσα χρόνια είχε γίνει σώβρακο η βάση σαν σινεμπλόκ που έχει σε εκείνο το σημείο. Με έφτιαξε σχεδόν τζάμπα χωρίς να χρειαστεί να πάω αλλού να βγάλω το ψυγείο και να του το πάω στο χέρι. Σε μοτοσυκλέτες που βγαίνει εύκολα το βγάζει ο ίδιος, τώρα αν είναι κανένα σούπερσπορτ δε νομίζω.

Marioscbr600
04/07/2023, 17:17
Από τα Γιαννιτσά είμαι φίλε μου.Το ψυγείο είναι καθαρό.το μόνο που μένει να κάνω είναι να το πάω σε κάποιον και να μου το καθάρισει όλο το κύκλωμα με κάποιο ειδικο φάρμακο.Παντως δεν πρέπει να έχει καεί η φλατζα γιατί κανένα από τα παραπάνω συμπτώματα δεν έχει η μηχανή.θα προσπαθισω να βγάλω τον θερμοστάτη όπως είπε ο φίλος πιο πριν.

SeniorCanardo
04/07/2023, 18:25
Από τα Γιαννιτσά είμαι φίλε μου.Το ψυγείο είναι καθαρό.το μόνο που μένει να κάνω είναι να το πάω σε κάποιον και να μου το καθάρισει όλο το κύκλωμα με κάποιο ειδικο φάρμακο.Παντως δεν πρέπει να έχει καεί η φλατζα γιατί κανένα από τα παραπάνω συμπτώματα δεν έχει η μηχανή.θα προσπαθισω να βγάλω τον θερμοστάτη όπως είπε ο φίλος πιο πριν.

Μήπως το μηχανάκι το πήρες από ένα τύπο στον Εύοσμο, από περιέργεια ρωτάω, δεν υπονοώ τίποτα;

Marioscbr600
04/07/2023, 21:03
Από ότι θυμάμαι στον εύοσμο μου είχε πει ότι μένει αν δεν κάνω λάθος.

Coyote.V
04/07/2023, 23:39
Το μηχανάκι τα έχει τα χρονάκια του και το ψυγείο εσωτερικά θα έχει μαζέψει παπάδες... θέλει καθάρισμα ή άλλαγμα.

Coyote.V
04/07/2023, 23:47
Το ψυγείο καθαριστικε με το τρόπο που είπες φίλε μου και έβγαλε λιγο πορτοκαλί βρωμιά.. Γενικότερα η μηχανή έχει 18000 χιλιόμετρα αν βοηθάει κάπου.Το νερό βγαίνει από το ψυγείο καθαρό

Μετά το ψυγείο κοιτάμε την τρόμπα αν γυρίζει το νερό, μετά τον θερμοστάτη μετά το όργανο αν λέει αλήθεια και στο τέλος κάνουμε τον σταυρό μας παρακαλώντας να μη κολλήσει.

Marioscbr600
12/07/2023, 08:04
Καλημέρα παιδιά.Αφου καθαριστικε το ψυγείο(ανοιγοντας το) και όλο το κύκλωμα ψύξης συνεχίζει το μηχανάκι να ανεβάζει θερμοκρασία.Γνωμη του μάστορα να το αφήσουμε όπως έχει αφού δεν πριζει τα κολάρο,δεν συμπληρώνω νερά και δεν τα μπερδεύει με τα λαδια.

Coyote.V
12/07/2023, 08:49
Το βεντιλατέρ που λειτουργεί είναι φυσιολογικό, το κόκκινο λαμπάκι όμως δεν είναι... τι σου είπε να βγάλεις και το λαμπάκι;

toyar
12/07/2023, 08:56
τσεκαρε το μιγμα μηπως ειναι φτωχο και το τελικο της εξατμισης μηπως ειναι πολυ κλειστο
και τη βαλβιδα που αναβει το λαμπακι

Marioscbr600
12/07/2023, 09:01
Τι συμπτώματα έχει το φτωχό μείγμα εκτός από αυξημένη θερμοκρασία στον χώρο καύσης? Το μηχανάκι παίρνει μπρος κανονικά χωρίς καν τσοκ,το ρελαντί του είναι σταθερό και γενικότερα πάει πολύ καλά στον δρομο

Marioscbr600
12/07/2023, 09:01
Επίσης το τελικό πως βλέπω αν είναι κλειστό?

toyar
12/07/2023, 09:14
αν ειναι αλλαγμενο αν ταιριαζει στο μοτερ
κι αν ειναι καπου χτυπημενοι οι λαιμοι και στενευουν
το λιγο φτωχο μιγμα μπορει να μην επηρεαζει το δουλεμα αλλα να επιβαρυνει τη θερμοκρασια
συζηταμε με δεδομενο οτι το κυκλωμα ψυξης ειναι ελεγμενο και οκ

Marioscbr600
12/07/2023, 09:17
Η εξαμιση είναι η εργοστάσιακη

stefanos
12/07/2023, 09:33
Το βεντιλατέρ που λειτουργεί είναι φυσιολογικό, το κόκκινο λαμπάκι όμως δεν είναι... τι σου είπε να βγάλεις και το λαμπάκι;

Tο βεντιλατέρ είναι φυσιολογικό να λειτουργεί όταν κινούμαστε εντός πόλης κίνηση φανάρια κλπ.
Όταν κινείται το μηχανάκι σε ανοιχτό δρόμο δεν δικαιολογείται να λειτουργεί.

Coyote.V
13/07/2023, 01:22
Tο βεντιλατέρ είναι φυσιολογικό να λειτουργεί όταν κινούμαστε εντός πόλης κίνηση φανάρια κλπ.
Όταν κινείται το μηχανάκι σε ανοιχτό δρόμο δεν δικαιολογείται να λειτουργεί.

Σωστά, όμως αυτό ο Μάριος δεν το διευκρινίζει πουθενά. Εγώ προς το παρών έχω μείνει άναυδος με την λύση του μάστορα.

lykourgi
13/07/2023, 17:22
Δεν γίνεται να είναι όλα σωστά, αλλά το μηχανάκι να ανεβάζει θερμοκρασία.
Κάτι δεν είναι εντάξει.

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση, καθαρίστηκε σωστά το ψυγείο (από εμένα) και η λειτουργία επανήλθε στο φυσιολογικό. Ο μάστορας ,επίσης δεν έβλεπε κανένα πρόβλημα. Αλλά δεν είχα φθάσει σε σημείο να ανάβει λαμπάκι. Απλώς, άναβε εύκολα το βεντιλατέρ και έσβηνε δύσκολα.

OldMan
14/07/2023, 12:33
Εγώ προς το παρών έχω μείνει άναυδος με την λύση του μάστορα.

Τι σε παραξενευει, δεν καταλαβαίνω..

Η "λυση" ειναι: "Παρτο να φυγει απο το κεφαλι μου"..;)

Coyote.V
14/07/2023, 12:42
Τι σε παραξενευει, δεν καταλαβαίνω..

Η "λυση" ειναι: "Παρτο να φυγει απο το κεφαλι μου"..;)

Καταλαβαίνω τι λες...

Καλημέρα μάστορα πως θα βγάλουμε τη βλάβη τσάμπα;
Μήπως αυτό;
Μήπως εκείνο;
Α, ναι;
Θα ξαναπεράσω. :D

SeniorCanardo
17/07/2023, 15:15
Όπως ήταν αναμενόμενο, μετά τις επιτυχείς και πάντοτε στοχευμένες τεχνικές συμβουλές, (υποθέτω πως) το πρόβλημα λύθηκε και το μηχανάκι (αν δεν κάνω λάθος) βγήκε προς πώληση.

:bawl: