PDA

View Full Version : F850 GS Adventure



CorpseAlive
05/07/2023, 12:17
Αποφάσισα να κάνω ένα Thread-Ημερολόγιο ως κάτοχος της GSA F850, ώστε να υπάρχει για επόμενους.

Αφορά την F 850 GSA με όλα τα επιπλέον πακέτα της BMW .
Η χρήση της είναι μέχρι στιγμής σε ταξίδια , σε μικρές βόλτες και μέσα στην πόλη ως κύριο μέσο μετακίνησης.
Μιλάω μέχρι τώρα για καθαρά ασφάλτινο τερέν αφού προτίμησα να βάλω ασφάλτινο λάστιχο για πρώτη τοποθέτηση μέχρι ''να της πάρω τον αέρα'' και την δοκιμάσω σε χώμα.



Σε ότι αφορά την πόλη.

Στα θετικά της είναι ότι είναι σχετικά ξεκούραστη λόγω του Quickshifter . Έχει αρκετή ροπή στις χαμηλές και μπορείς να ''κυλάς '' με 2-3η άνετα.
Τα φρένα της είναι εξαιρετικά και τα ηλεκτρονικά της με έχουν σώσει από μ@λακίες μου 4 φορές μέχρι τώρα μέσα στην πόλη , είτε σε κοκκαλώματα είτε σε σαπουνόνερα.
Η συμπεριφορά της στην βροχή είναι τρομερή και πάλι λόγω των τρομερών ηλεκτρονικών .
Δεν ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία .
Δεν είναι για αναβάτες άπειρους.
Το κέντρο βάρους της είναι ψηλά και απαιτείται είτε εμπειρία πάνω σε 2 τροχούς είτε αρκετά ψηλό αναβάτη (πάνω από 1.80) .
Σε ότι αφορά την κατανάλωση , έχω παρατηρήσει πως όταν χρησιμοποιώ το Riding Mode Dynamic έχω σχετικά χαμηλότερη κατανάλωση αλλά και πάλι κινούμαι εντός πόλης περίπου 5,5-6ltr/100 σε νορμάλ ρυθμούς χωρίς όμως να προσπαθώ να κάνω οικονομία ή να μετράω γκάζια. Αν το πιέσω ιδιαίτερα (ήτοι πάνω από 5000 στροφές) έχω δει μέχρι και 6,8 Lt/100 .
Το 23ρι ντεπόζιτο με περίπου 40-50 χλμ την μέρα για 6 μέρες την εβδομάδα με βγάζει με 98ρα βενζίνη (δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα που αναφέρεται) περίπου 11 μέρες , την 12η ανάβει λαμπάκι όπου και ξαναγεμίζω.
Το παραπάνω αναφέρεται σε αμιγώς αστική χρήση, στο εφιαλτικό κέντρο Αθηνών.
Σε ότι αφορά το βάρος και την ευελιξία της, το πρώτο το αντιλαμβάνεσαι σε μανούβρες σχεδόν σταματημένος.
Όταν ρολάρεις είναι αρκετά ευέλικτη αν και φορά 21 τροχό μπροστά.

Σε ότι αφορά την μετακίνηση σε επαρχιακό δίκτυο.

Είναι ίσως το καλύτερο τερέν για αυτή. Εξαφανίζεται το βάρος και ο όγκος της , είσαι πάρα πολύ άνετος σε στροφές και πιο σβέλτη οδήγηση, φυσικά με τις ανάλογες θυσίες λόγω του 21 τροχού.
Η κατανάλωση πέφτει στο 4.5-4,7. Η κίνηση ανάλογα κλίσης γίνεται για ταχύτητες 70-120 με 4η-5η-6η σχέση .
Η ανεμοκάλυψη είναι επίσης απίστευτη ωστόσο θα χρειαστεί σίγουρα αναβάθμιση στον ανεμοθώρακα καθώς ο εργοστασιακός είναι αστεία κοντός. Προσωπικά την αγόρασα με ανεμοθώρακα Wunder.
Τα deflectors κάνουν δουλίτσα και ο φωτισμός είναι καλός ΑΝ και θα ήθελα 2 πράγματα. Πρώτον να μπορώ να κλείνω κατά το δοκούν τα προβολάκια και τα προβολάκια να είχαν πιο δυνατό φωτισμό.

Σε ότι αφορά πιο μακρινά ταξίδια και χρήση σε εθνικό δίκτυο.

Είναι ξεκούραστο. Δεν σου λείπει το γκάζι , με 6η μονός 200ρίζει κοντερίσια χωρίς να το πιέσω στα κόκκινα.
Έχει τρομερές δυνατότητες φορτώματος και το δικάβαλο είναι πάρα πολύ άνετο . Η βροχή σχεδόν δεν σε πιάνει εν κινήσει και το Cruise Control σε ξεκουράζει στα μονότονα κομμάτια της διαδρομής.
Ένα αρνητικό που δεν αφορά τα υπόλοιπα μοντέλα: Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε χαμηλώσει την σέλα για να πατάει κάτω με αποτέλεσμα να την κάνει άβολη για μακρινό ταξίδι , εύκολη λύση στους γνωστούς στην Καλλιρόης .
Εδώ η κατανάλωση με δικάβαλο και φόρτωμα κινείται για μέση ταχύτητα 135 χλμ/ώρα στα 4.8-5,2 lt/100.
Κινείσαι πολύ άνετα με 150 χλμ/ωρα δικάβαλο χωρίς να ζορίζεται το μηχανάκι.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
1. 14.500 χλμ και η αλυσίδα είναι ΓΤΠ θα αλλαχθεί τον Σεπτέμβρη
2. Τα προβολάκια για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω
3. Έχει μεγάλη συμπίεση επομένως θέλει να μιζάρει ελάχιστα παραπάνω όταν είναι κρύα (σε σχέση με χόντα που την χαίδευες και έπαιρνε μπροστά)
4. Νιώθω ότι κρεμάει στις μεσαίες ταχύτητες αλλά υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην χρησιμοποιώ εγώ σωστά τις σχέσεις ακόμα.


Σε ότι αφορά την συντήρηση .
Εγώ την πηγαίνω στον γνωστό στον Γέρακα.
Εκεί με συμβούλεψαν τα κλασικά κάθε 10.000 το μικρό κάθε 20.000 το πιο μεγάλο και κάθε 5.000 αλλαγή λαδιών.
Σαν χρήματα είναι τσιμπημένη αλλά είναι κάτι αναμενόμενο όταν μπλέκεις με την προπέλα σαν εταιρεία.
Τα γνήσια αξεσουάρ πάντως είναι υπερτιμημένα AF.

Υ.Γ.
Αν υπάρχουν άλλοι κάτοιχοι 750/850/850 GSA που θέλουν να μοιραστούν εντυπώσεις , η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα στον παρόν Thread!
Οχι όμως SPAM για άσχετα θέματα!

telegonos
13/08/2023, 16:16
κινούμαι εντός πόλης περίπου 5,5-6ltr/100 σε νορμάλ ρυθμούς.... Αν το πιέσω ιδιαίτερα (ήτοι πάνω από 5000 στροφές) έχω δει μέχρι και 6,8 Lt/100


Το 23ρι ντεπόζιτο με περίπου 40-50 χλμ την μέρα για 6 μέρες την εβδομάδα με βγάζει με 98ρα βενζίνη (δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα που αναφέρεται) περίπου 11 μέρες , την 12η ανάβει λαμπάκι όπου και ξαναγεμίζω.


Η κατανάλωση πέφτει στο 4.5-4,7.


Με αυτά που γράφεις στην δεύτερη παράγραφο, δλδ 23 λίτρα ντεπόζιτο, πες τα 2 είναι ρεζέρβα, αρα στα 21 λίτρα σου ανάβει λαμπάκι. Στο διάστημα αυτό κάνεις 11 μέρες από 45 χιλιόμετρα κάθε μέρα, δλδ 4,95 εκατοντάδες χιλιομέτρων. 21 λίτρα ΔΙΑ 4,95 εκατοντάδες χιλιομέτρων μας κάνει 4,24λτ/100χλμ , πράγμα που έρχεται σε μεγάλη ασυμφωνία με τα νούμερα που γράφεις στην πρώτη παράγραφο.

Οπως επίσης έρχεται σε αντίθεση και με την τρίτη παράγραφο, στο ρήμα ''πεφτει'' αφού 4,5 > 4,24, άρα σύμφωνα με την διήγησή σου, ανεβαίνει.

harris_x
14/08/2023, 22:51
[...]

Υ.Γ.
Αν υπάρχουν άλλοι κάτοιχοι 750/850/850 GSA που θέλουν να μοιραστούν εντυπώσεις , η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα στον παρόν Thread!
Οχι όμως SPAM για άσχετα θέματα!
Πολύ ευγενική η πρότασή σου αλλα δεν θα βολέψει να μπλέξουμε με πολλά μοντέλα σε ένα θέμα.

Για το F750GS του AUFGEBRACHT, εδώ: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162477

CorpseAlive
17/10/2023, 14:08
Update.
Είχα κάνει αίτηση αντικατάστασης της Αλυσίδας στην μαμά εταιρεία λόγω του ότι έχει βγάλει σε κάποια σημεία σκουριές.
Από μεριάς μου έχει γίνει άριστη συντήρηση της , ωστόσο δεν είμαι σίγουρος για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Ωστόσο μου φάνηκε άσχημο να σκουριάζει η αλυσίδα σε 2.5 χρόνια και 15.000 χλμ.
Δεν τίθεται θέμα λειτουργικότητας είναι καθαρά αισθητικό.
Η μαμά εταιρεία μου απάντησε αρνητικά.
Το οποίο και εγώ το κρίνω ιδιαίτερα αρνητικά.
Η αντιπροσωπεία όμως προσφέρθηκε σε γενναία έκπτωση σε αγορά της επόμενη αλυσίδας (μαμά BMW ) που όμως λόγω της εμπειρίας μου αυτής δεν θα την προτιμήσω.
Είμαι ανάμεσα σε DID και σε BMW M-Endurance (που κάνει ένα 500ρικο η αλλαγή αλλά θεωρητικά έχει τριπλάσια αντοχή)
Οψόμεθα στο επόμενο ετήσιο σέρβις .

Nostradamus
17/10/2023, 14:45
Χαρη εγω απο την DID (αν και εχει σειρες και σειρες και αυτη) ημουν πολυ ευχαριστημενος. Μου φαινεται απιστευτο το ποσο που ζητανε για την Μ παντως !! 500 ευρω?? ειναι δυνατον (μαζι με γραναζια φανταζομαι) ?

νεοσσός
17/10/2023, 14:55
Συμπτωματικά, την περασμένη εβδομάδα παρακολούθησα σχετικό βίντεο (https://youtu.be/XeMz5R2gywo?si=hvGLsRvv1UulqHAC) για την M Endurance. Αναφέρει ότι δεν χρειάζεται λίπανση και τέντωμα, αλλά λέει και για τιμή 97€. Πώς έφθασε στην Ελλάδα με πενταπλάσια τιμή; Πόσο χρεώνουν την εργασία;

Πάντως, αν τα υπάρχοντα γρανάζια είναι συμβατά, θα πρότεινα αλλαγή αλυσίδας πριν φθαρούν κι αυτά, αν δεν έχουν ήδη φθαρεί.

CorpseAlive
17/10/2023, 15:50
480 βγαίνει με :
1. Εργασία
2. Διαφορετική γλίστρα από την συμβατική
3. Γρανάζια
4. Αλυσίδα

CorpseAlive
17/10/2023, 16:07
Με αυτά που γράφεις στην δεύτερη παράγραφο, δλδ 23 λίτρα ντεπόζιτο, πες τα 2 είναι ρεζέρβα, αρα στα 21 λίτρα σου ανάβει λαμπάκι. Στο διάστημα αυτό κάνεις 11 μέρες από 45 χιλιόμετρα κάθε μέρα, δλδ 4,95 εκατοντάδες χιλιομέτρων. 21 λίτρα ΔΙΑ 4,95 εκατοντάδες χιλιομέτρων μας κάνει 4,24λτ/100χλμ , πράγμα που έρχεται σε μεγάλη ασυμφωνία με τα νούμερα που γράφεις στην πρώτη παράγραφο.

Οπως επίσης έρχεται σε αντίθεση και με την τρίτη παράγραφο, στο ρήμα ''πεφτει'' αφού 4,5 > 4,24, άρα σύμφωνα με την διήγησή σου, ανεβαίνει.

Μιλάω για ενδείξεις που βλέπω στο Trip Computer και δεν έχω μετρήσει ΣΩΣΤΑ το Average.
Όταν και αν μπω στην διαδικασία να το κάνω για 3 γεμίσματα , θα γράψω εδώ τα ακριβή νούμερα.

CorpseAlive
17/10/2023, 16:10
Συμπτωματικά, την περασμένη εβδομάδα παρακολούθησα σχετικό βίντεο (https://youtu.be/XeMz5R2gywo?si=hvGLsRvv1UulqHAC) για την M Endurance. Αναφέρει ότι δεν χρειάζεται λίπανση και τέντωμα, αλλά λέει και για τιμή 97€. Πώς έφθασε στην Ελλάδα με πενταπλάσια τιμή; Πόσο χρεώνουν την εργασία;

Πάντως, αν τα υπάρχοντα γρανάζια είναι συμβατά, θα πρότεινα αλλαγή αλυσίδας πριν φθαρούν κι αυτά, αν δεν έχουν ήδη φθαρεί.

Δεν κάνουν τα γρανάζια , είναι σετάκι όλο μαζί .
Κατόπιν ελέγχου μου είπαν ότι είμαι οκ και είναι μόνο αισθητικό.
Θα αλλαχθεί για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο εντός του έτους.

toyar
17/10/2023, 16:20
Είναι επιφανειακό...μην ασχολείσαι
Με ένα καλό καθάρισμα και λάδωμα δεν θα έχεις ούτε αισθητικό θέμα
Καινούρια αλυσίδα θα πετάξεις...

Volpad
17/10/2023, 16:22
Να ξέρεις οτι λογικά, αμα τη καθαρίσεις με κηροζίνη θα φύγουν οι σκουριές...
Δεν είναι περίεργο και δεν υπάρχει κανένας λόγος να την αλλάξεις αν δεν δείχνει άλλα σημάδια φθοράς, όπως κόμπους.
Αμα φάει καμία βροχή και δεν καθαριστεί/λαδωθεί σύντομα, αλλα μείνει στο πάρκινγκ για καμία βδομάδα, θα σκουριάσει.
Η σκουριά όμως είναι επιφανειακή και φεύγει με καθάρισμα.

Μην δώσεις 500€ για αλυσίδα ρε τρελε... Βάλε μία AFAM ή DID με λιγότερα απο τα μισά λεφτά και τα ρέστα φάτα σε βενζίνες.

ΓιώργοςΤΤ
17/10/2023, 16:23
Στο νησί θα άλλαζες κάθε εβδομάδα αλυσίδα....

CorpseAlive
17/10/2023, 16:24
Θα το δοκιμάσω στο μαγαζί με τις κεραμικές να μου την καθαρίσει γιατί τα χεράκια μου είναι ΑΧΡΗΣΤΑ και δεν με ψήνει να κάνω καμία ζημιά.

toyar
17/10/2023, 16:39
Αλήθεια η bmw πουλάει σετ 480 ευρώ και μετά κάνει έκπτωση;..η bmw παράγει αλυσιδογραναζα;

CorpseAlive
17/10/2023, 16:40
Αλήθεια η bmw πουλάει σετ 480 ευρώ και μετά κάνει έκπτωση;...

Η Μ-endurance κάνει τόσο.
Η απλή κάνει 200? Νομίζω χωρίς έκπτωση φορεμένη.

toyar
17/10/2023, 16:52
προσπαθησε να χαρεις τη μηχανη σου χωρις να γινεις ο πελατης-στοχος της αντιπροσωπειας
η bmw προμηθευεται αλυσιδες και η ακριβη ειναι μια επωνυμη ενισχυμενη με εντυπωσιακο ονομα και τριπλασια τιμη κι οχι αντοχη
προφανως θα σκουριασει κι αυτη επιφανειακα μετα απο λιγες βροχες αν δεν λιπανθει αμεσως
θα ξαναπω οτι η δικη σου εφοσον δεν εχει κομπους ειναι καινουρια

harris_x
17/10/2023, 18:25
Να ξέρεις οτι λογικά, αμα τη καθαρίσεις με κηροζίνη θα φύγουν οι σκουριές...
Δεν είναι περίεργο και δεν υπάρχει κανένας λόγος να την αλλάξεις αν δεν δείχνει άλλα σημάδια φθοράς, όπως κόμπους.
Αμα φάει καμία βροχή και δεν καθαριστεί/λαδωθεί σύντομα, αλλα μείνει στο πάρκινγκ για καμία βδομάδα, θα σκουριάσει.
Η σκουριά όμως είναι επιφανειακή και φεύγει με καθάρισμα.

Μην δώσεις 500€ για αλυσίδα ρε τρελε... Βάλε μία AFAM ή DID με λιγότερα απο τα μισά λεφτά και τα ρέστα φάτα σε βενζίνες.

+1301

Bowleno
17/10/2023, 19:36
Ότι σου είπαν τα παιδιά, (ιδίως, ο Αντρέας ) πεταμένα, κυριολεκτικά, λεφτά είναι!

motojojo
17/10/2023, 20:02
Μην τους πιστευεις, δεν ειναι καθολου πεταμένα λεφτα. Όλοι ξέρουν ότι αμα πιάσει σκουριά η αλυσίδα τρίζει και χαλάει την κεραμική. Να την αλλάξεις επειγόντως.

Την παλιά δωστηνε σε μένα να τη βαλω στο παπακι που ειναι ήδη σκουριασμένο και θα ταιριάξει ταμαμ.

CorpseAlive
17/10/2023, 20:07
Μην τους πιστευεις, δεν ειναι καθολου πεταμένα λεφτα. Όλοι ξέρουν ότι αμα πιάσει σκουριά η αλυσίδα τρίζει και χαλάει την κεραμική. Να την αλλάξεις επειγόντως.

Την παλιά δωστηνε σε μένα να τη βαλω στο παπακι που ειναι ήδη σκουριασμένο και θα ταιριάξει ταμαμ.

:lol:

Bowleno
18/10/2023, 02:04
Μην τους πιστευεις, δεν ειναι καθολου πεταμένα λεφτα. Όλοι ξέρουν ότι αμα πιάσει σκουριά η αλυσίδα τρίζει και χαλάει την κεραμική. Να την αλλάξεις επειγόντως.

Την παλιά δωστηνε σε μένα να τη βαλω στο παπακι που ειναι ήδη σκουριασμένο και θα ταιριάξει ταμαμ.

Κάνε πίσω πονηρέ, θα την δώσει σε μένα, κινέζικο έχω, μεταχειρισμένη και πολύ του είναι....:bawl:

McGyver
18/10/2023, 07:32
Για να δουλέψει σωστά η αλυσίδα της BMW θέλει και τα αντίστοιχα γρανάζια.

Έχουν κι αυτά ειδική επίστρωση από αδαμάντιο που έχει συλλεχθεί από το μανικιούρ του Wolverine την τρίτη πανσέληνο του χρόνου.