PDA

View Full Version : Αγορά πρώτης μηχανής



NikosP55
07/07/2023, 13:52
Φίλες και φίλοι χαιρετώ :) !


Είχα ανοίξει το ίδιο θέμα κανά χρόνο πριν. Τα κριτήρια μου έχουν αλλάξει κάπως οπότε είπα να το ξαναφέρω στην επιφάνεια.
Τα τελευταία δύο χρόνια είμαι στο ψάξιμο για αγορά πρώτης μηχανής. Τώρα το φθινόπωρο θα μου επιτρέψουν τα οικονομικα μου να κάνω το βήμα. Το budget είναι 5000-6000k. Ύψος αναβάτη 1.67 και βάρος 67 κιλά. Εμπειρία σε μεγάλη μηχανή δεν εχω στην ουσία. Έχω ένα Beverly Cruiser 250 του οποίου έχω πιεί το αίμα παντως :D. Προβληματίζομαι αρκετά για το τι να πάρω και ήλπιζα να μου δώσετε τα φώτα σας μπας και βγώ από τον προβληματισμό.

Μερικές πληροφορίες για το τι έχω στο μυαλό μου.


1. Η μηχανή προορίζεται για καθημερινή χρήση εντός πόλης και προαστίων (μένω Κρήτη)
2. Θέλω οπωσδήποτε να έχω τη δυνατότητα να πάω μακρινό ταξιδι με σχετική πάντα άνεση και κάποιες δυνατότητες για ήπιο offroad.
3. Ασφάλεια(abs σίγουρα), καλή κατασκευή και απολαυστική οδήγηση.
4. Θα ήθελα να πάρω κάτι το οποίο θα με καλύψει για μερικά χρόνια τουλάχιστον. Δε με τρελαίνει η σκέψη να πουλάω και να αγοράζω κατά ριπάς.

Με αυτές τις σκέψεις έχω καταλήξει σε on/off η κάτι κοντά σε αυτή την κατηγορία. Μετά από αρκετό ψάξιμο και συζητήσεις έχω φιλτράρει 3 μηχανές.

–Versys 650 (τη συγκεκριμένη)
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/327466931-kawasaki-versys-650 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/327466931-kawasaki-versys-650)

–Honda CB500x

–Kαι με ψηνει άπειρα και το καινούριο Voge 525 DSX ( https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334752196-voge ).

Σκεφτόμουν και για Vstrom αλλα μου πεφτει πολυ ογκώδης και δεν πιστεύω να βολέψει.

Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η μακροπρόθεσμη αξιοπιστία. Να δώσω λεφτά να πάρω καιρνούριο κινέζικο, ή με τα ίδια λεφτά να πάρω μεταχειρισμένο επώνυμης μάρκας?

Θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις σας πάνω στο θέμα. Αν έχετε να μου προτείνετε άλλες μηχανές πέρα από αυτές που σκέφτομαι εγω είμαι ολος αυτιά. Η οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές πάνω στην αγορά πρώτη μηχανης. Χίλια συγγνωμη αν σας κούρασα και ένα μεγάλο ευχαριστώ για το χρόνο σας:blush::blush:!!

CorpseAlive
07/07/2023, 14:14
Φίλες και φίλοι χαιρετώ :) !


Είχα ανοίξει το ίδιο θέμα κανά χρόνο πριν. Τα κριτήρια μου έχουν αλλάξει κάπως οπότε είπα να το ξαναφέρω στην επιφάνεια.
Τα τελευταία δύο χρόνια είμαι στο ψάξιμο για αγορά πρώτης μηχανής. Τώρα το φθινόπωρο θα μου επιτρέψουν τα οικονομικα μου να κάνω το βήμα. Το budget είναι 5000-6000k. Ύψος αναβάτη 1.67 και βάρος 67 κιλά. Εμπειρία σε μεγάλη μηχανή δεν εχω στην ουσία. Έχω ένα Beverly Cruiser 250 του οποίου έχω πιεί το αίμα παντως :D. Προβληματίζομαι αρκετά για το τι να πάρω και ήλπιζα να μου δώσετε τα φώτα σας μπας και βγώ από τον προβληματισμό.

Μερικές πληροφορίες για το τι έχω στο μυαλό μου.


1. Η μηχανή προορίζεται για καθημερινή χρήση εντός πόλης και προαστίων (μένω Κρήτη)
2. Θέλω οπωσδήποτε να έχω τη δυνατότητα να πάω μακρινό ταξιδι με σχετική πάντα άνεση και κάποιες δυνατότητες για ήπιο offroad.
3. Ασφάλεια(abs σίγουρα), καλή κατασκευή και απολαυστική οδήγηση.
4. Θα ήθελα να πάρω κάτι το οποίο θα με καλύψει για μερικά χρόνια τουλάχιστον. Δε με τρελαίνει η σκέψη να πουλάω και να αγοράζω κατά ριπάς.

Με αυτές τις σκέψεις έχω καταλήξει σε on/off η κάτι κοντά σε αυτή την κατηγορία. Μετά από αρκετό ψάξιμο και συζητήσεις έχω φιλτράρει 3 μηχανές.

–Versys 650 (τη συγκεκριμένη)
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/327466931-kawasaki-versys-650 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/327466931-kawasaki-versys-650)

–Honda CB500x

–Kαι με ψηνει άπειρα και το καινούριο Voge 525 DSX ( https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334752196-voge ).

Σκεφτόμουν και για Vstrom αλλα μου πεφτει πολυ ογκώδης και δεν πιστεύω να βολέψει.

Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η μακροπρόθεσμη αξιοπιστία. Να δώσω λεφτά να πάρω καιρνούριο κινέζικο, ή με τα ίδια λεφτά να πάρω μεταχειρισμένο επώνυμης μάρκας?

Θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις σας πάνω στο θέμα. Αν έχετε να μου προτείνετε άλλες μηχανές πέρα από αυτές που σκέφτομαι εγω είμαι ολος αυτιά. Η οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές πάνω στην αγορά πρώτη μηχανης. Χίλια συγγνωμη αν σας κούρασα και ένα μεγάλο ευχαριστώ για το χρόνο σας:blush::blush:!!

Καλησπέρα!
Ήπιο Off Road αν εννοείς απλό και πατημένο χωματόδρομο το κάνεις με όλα όσα αναφέρεις.
Αντί για το Versys 650 γιατί δεν κοιτάς σε πιο καινούριο το Versys 300?
Θα σε βολέψει για αποστάσεις Κρήτης, εκτός αν σκοπεύεις να μπαίνεις για πάνω από 200 χλμ εθνική , που δεν εχει τόση δύναμη.
Καλή περίπτωση είναι και το KTM 390 ADV.

Nitse3
07/07/2023, 15:53
Αυτά τα τρία που λες τα έχεις δοκιμάσει έστω και στατικά; Τα φτάνεις;

TROOPER
07/07/2023, 16:24
Honda CB 500

NikosP55
07/07/2023, 16:32
Καλησπέρα!
Ήπιο Off Road αν εννοείς απλό και πατημένο χωματόδρομο το κάνεις με όλα όσα αναφέρεις.
Αντί για το Versys 650 γιατί δεν κοιτάς σε πιο καινούριο το Versys 300?
Θα σε βολέψει για αποστάσεις Κρήτης, εκτός αν σκοπεύεις να μπαίνεις για πάνω από 200 χλμ εθνική , που δεν εχει τόση δύναμη.
Καλή περίπτωση είναι και το KTM 390 ADV.

Ναι απλό χωματόδρομο έχω στο νου μου. Αλλά δε θα ήθελα 300αρι να πω την αλήθεια. Έχω σκοπό να κάνω ταξίδια σε εθνική αρκετών χιλιομέτρων οπότε πιστεύω ότι το 300αρι θα κουράσει.

NikosP55
07/07/2023, 16:33
Αυτά τα τρία που λες τα έχεις δοκιμάσει έστω και στατικά; Τα φτάνεις;

Δυστυχώς όχι. Έχω σκοπό να τα δοκιμάσω έστω και στατικά σύντομα. Όσα βρω τουλάχιστον

CorpseAlive
07/07/2023, 17:54
Ναι απλό χωματόδρομο έχω στο νου μου. Αλλά δε θα ήθελα 300αρι να πω την αλήθεια. Έχω σκοπό να κάνω ταξίδια σε εθνική αρκετών χιλιομέτρων οπότε πιστεύω ότι το 300αρι θα κουράσει.

Οποιοδήποτε από αυτά που αναφέρεις θα σε κουράσει για πολλά χιλιόμετρα σε εθνική.
Ως εθνική ορίζω δρόμους τύπου, Εγνατία, Ιονία, Ολυμπία, Εθνική Οδός Αθηνών Λαμίας κλπ, όχι π.χ. δρόμους π.χ. Ηράκλειο - Ρεθύμνο.

panavour
07/07/2023, 18:05
Ανέβα πρώτα να δεις αν φτάνεις και πατάς και με όλο το πέλμα των ποδιών σου κάτω και στα τρία,και μετά μας λες να σου πούμε.ΒΑΣΙΚΟ.Καθ ότι δεν είσαι και πρώτο μπόι και μάλλον ΔΕΝ

motojojo
07/07/2023, 19:44
Η λίστα που έβαλες είναι από το παλιότερο στο πιο καινουργιο. Επίτηδες;

Δεν ειναι απλά 3 διαφορετικές μηχανές, είναι και 3 διαφορετικές προσεγγίσεις. Από μεταχείρα δεκαετίας σε κούτα. Δεν υπάρχει σύγκριση θα έλεγα.

Στο μπατζετ που έβαλες το χοντα μου φαίνεται οριακό σαν μτχ με λίγα χλμ. Θα περιμενα σε αυτά τα λεφτά να έχει χλμ πιο κοντά σε αυτά του καβασάκι οπότε μάλλον θα έγερνα προς το καβασακι. Από την άλλη το χοντα έχει το πλεονέκτημα της πιο οικονομικής χρήσης.
Είναι και αρκετά παραπάνω άλογα το ένα από το άλλο, διαφορά που θα φαινεται στο δρόμο.

Δες τα και τα δυο, τόσο σαν κατάσταση όσο και αν "κάθεσαι" σωστά.

basilis_k6
07/07/2023, 19:56
cb500x

στο στρομ δεν πατας κατω η πατας τοσο που θα σου πεσει στανταρ. ειναι για αναβάτες απο 1,72 και πανω.

NikosP55
07/07/2023, 22:36
Ανέβα πρώτα να δεις αν φτάνεις και πατάς και με όλο το πέλμα των ποδιών σου κάτω και στα τρία,και μετά μας λες να σου πούμε.ΒΑΣΙΚΟ.Καθ ότι δεν είσαι και πρώτο μπόι και μάλλον ΔΕΝ

Ας υποθέσουμε οτι τα φτάνω λοιπόν, για να γίνει συζήτηση :D

NikosP55
07/07/2023, 22:37
cb500x

στο στρομ δεν πατας κατω η πατας τοσο που θα σου πεσει στανταρ. ειναι για αναβάτες απο 1,72 και πανω.

Ισχύει. Γι αυτό την έβγαλα από τη λίστα

NikosP55
07/07/2023, 22:41
Η λίστα που έβαλες είναι από το παλιότερο στο πιο καινουργιο. Επίτηδες;

Δεν ειναι απλά 3 διαφορετικές μηχανές, είναι και 3 διαφορετικές προσεγγίσεις. Από μεταχείρα δεκαετίας σε κούτα. Δεν υπάρχει σύγκριση θα έλεγα.

Στο μπατζετ που έβαλες το χοντα μου φαίνεται οριακό σαν μτχ με λίγα χλμ. Θα περιμενα σε αυτά τα λεφτά να έχει χλμ πιο κοντά σε αυτά του καβασάκι οπότε μάλλον θα έγερνα προς το καβασακι. Από την άλλη το χοντα έχει το πλεονέκτημα της πιο οικονομικής χρήσης.
Είναι και αρκετά παραπάνω άλογα το ένα από το άλλο, διαφορά που θα φαινεται στο δρόμο.

Δες τα και τα δυο, τόσο σαν κατάσταση όσο και αν "κάθεσαι" σωστά.

Α όχι ήταν εντελώς τυχαίο. Τι εννοείς όμως 3 διαφορετικές προσεγγίσεις? Καλύτερα ας πούμε ένα κινέζικο της κούτας απο ένα "επώνυμο" 10ετίας? Από άποψη τεχνολογίας και αξιοπιστίας εννοω.

NikosP55
07/07/2023, 22:43
Οποιοδήποτε από αυτά που αναφέρεις θα σε κουράσει για πολλά χιλιόμετρα σε εθνική.
Ως εθνική ορίζω δρόμους τύπου, Εγνατία, Ιονία, Ολυμπία, Εθνική Οδός Αθηνών Λαμίας κλπ, όχι π.χ. δρόμους π.χ. Ηράκλειο - Ρεθύμνο.

Σίγουρα θα με κουράσει περισσότερο από μια 1000άρα μηχανή. Αλλά για μια δυο φορές το χρόνο ας είναι :D

Bowleno
07/07/2023, 22:51
Φίλες και φίλοι χαιρετώ :) !


Είχα ανοίξει το ίδιο θέμα κανά χρόνο πριν. Τα κριτήρια μου έχουν αλλάξει κάπως οπότε είπα να το ξαναφέρω στην επιφάνεια.
Τα τελευταία δύο χρόνια είμαι στο ψάξιμο για αγορά πρώτης μηχανής. Τώρα το φθινόπωρο θα μου επιτρέψουν τα οικονομικα μου να κάνω το βήμα. Το budget είναι 5000-6000k. Ύψος αναβάτη 1.67 και βάρος 67 κιλά. Εμπειρία σε μεγάλη μηχανή δεν εχω στην ουσία. Έχω ένα Beverly Cruiser 250 του οποίου έχω πιεί το αίμα παντως :D. Προβληματίζομαι αρκετά για το τι να πάρω και ήλπιζα να μου δώσετε τα φώτα σας μπας και βγώ από τον προβληματισμό.

Μερικές πληροφορίες για το τι έχω στο μυαλό μου.


1. Η μηχανή προορίζεται για καθημερινή χρήση εντός πόλης και προαστίων (μένω Κρήτη)
2. Θέλω οπωσδήποτε να έχω τη δυνατότητα να πάω μακρινό ταξιδι με σχετική πάντα άνεση και κάποιες δυνατότητες για ήπιο offroad.
3. Ασφάλεια(abs σίγουρα), καλή κατασκευή και απολαυστική οδήγηση.
4. Θα ήθελα να πάρω κάτι το οποίο θα με καλύψει για μερικά χρόνια τουλάχιστον. Δε με τρελαίνει η σκέψη να πουλάω και να αγοράζω κατά ριπάς.

Με αυτές τις σκέψεις έχω καταλήξει σε on/off η κάτι κοντά σε αυτή την κατηγορία. Μετά από αρκετό ψάξιμο και συζητήσεις έχω φιλτράρει 3 μηχανές.

–Versys 650 (τη συγκεκριμένη)
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/327466931-kawasaki-versys-650 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/327466931-kawasaki-versys-650)

–Honda CB500x

–Kαι με ψηνει άπειρα και το καινούριο Voge 525 DSX ( https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334752196-voge ).

Σκεφτόμουν και για Vstrom αλλα μου πεφτει πολυ ογκώδης και δεν πιστεύω να βολέψει.

Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η μακροπρόθεσμη αξιοπιστία. Να δώσω λεφτά να πάρω καιρνούριο κινέζικο, ή με τα ίδια λεφτά να πάρω μεταχειρισμένο επώνυμης μάρκας?

Θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις σας πάνω στο θέμα. Αν έχετε να μου προτείνετε άλλες μηχανές πέρα από αυτές που σκέφτομαι εγω είμαι ολος αυτιά. Η οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές πάνω στην αγορά πρώτη μηχανης. Χίλια συγγνωμη αν σας κούρασα και ένα μεγάλο ευχαριστώ για το χρόνο σας:blush::blush:!!

Με 5000-6000k παίρνεις Φεράρι ρε συ και σου μένουν ρέστα...:D

Πέρα από την πλάκα, το ύψος σου είναι απαγορευτικό για το ds και dsx εγώ που είμαι 1,80 πατάω τα πέλματα ίσα ίσα ..
Προτείνω να δεις to ac 500 η και το καινούργιο 525 ac

panavour
08/07/2023, 01:42
Ας υποθέσουμε οτι τα φτάνω λοιπόν, για να γίνει συζήτηση :D
Κούτα το voge.Αλλα λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, κανένα δεν φτάνεις,με όλο το πέλμα.Φιλικα και πάντα με κριτήριο την ασφάλεια,από την 45χρονη πείρα μου από μηχανές.

runner
08/07/2023, 02:50
cb500x

στο στρομ δεν πατας κατω η πατας τοσο που θα σου πεσει στανταρ. ειναι για αναβάτες απο 1,72 και πανω.

Για αρχαριο , προσωπικα το vstrom θα το ελεγα απο 1,8 και πάνω. Οι 1,75 πρεπει να εχουν πειρα που και παλι μπορει να ζοριστουν.

PaNick67
08/07/2023, 08:44
Ας υποθέσουμε οτι τα φτάνω λοιπόν, για να γίνει συζήτηση :D

Το πιο καινουργιο απο αυτα δηλαδη το Voge. Θα εχεις καινουργια μηχανη με εγγυηση για 2 χρονια και μια σοβαρη αντιπροσωπεια απο πισω. Γιατι να μπλεξεις με μεταχειρισμενα που λογω εμπειριας δυσκολα αξιολογεις και φυσικα θα βρεθεις με το χερι στην τσεπη να πληρωνεις για λαστιχα, τακακια, αλυσιδογραναζα κλπ διοτι ολα τα μεταχειρισμενα κατι θελουν

atom_smasher
08/07/2023, 10:56
Δυστυχώς όχι. Έχω σκοπό να τα δοκιμάσω έστω και στατικά σύντομα. Όσα βρω τουλάχιστον

Αν το versys είναι το ίδιο ύψος με το επόμενο μοντέλο που έχω εγώ θα έλεγα ότι δεν φτάνεις άνετα κάτω. Οπότε δες το er6f καλυτερα.

Acacius
08/07/2023, 17:56
Αν δε βολευτείς σε κανένα, ίσως χρειαστεί να κοιτάξεις κιτ χαμηλώματος (παράδειγμα (https://moto-discovery.com/eshop/ergonomics-1/rising-lowering.html?brand=13&model=116))

Aris98
19/09/2023, 22:49
Είμαι 1.70 οριακά και έχω cb πατάω με το μισό πόδι κάτω ούτε με τις μύτες προσωπικά. Μετά το cb πατάω και σε ψηλότερα . Τρόπο θέλει όχι κόπο

panavour
22/09/2023, 10:11
Σου εύχομαι να μην χρειαστείς όλα τα πόδια και με όλο το πέλμα να πατάει κάτω ποτε.Αν το χρειαστείς και δεν το έχεις,μετά θα καταλάβεις με τον άσχημο τρόπο,ότι δεν φτάνει μόνο ο τρόπος.Σε κάποια πράγματα "το μέγεθος μετράει " δυστυχώς η ευτυχώς.