PDA

View Full Version : Καλιακούδα- Μονοπάτι Κοντίβας 2-7-2023



billy84
07/07/2023, 14:36
Ένα ταξίδι πίσω στο χρόνο, σαν να μπαίνεις σε μια χρονοκάψουλα. Τότε που όχι απλώς δεν υπήρχαν αυτοκίνητα και αυτοκινητόδρομοι, αλλά σε μέρη άγρια και δύσβατα όπου δεν υπήρχαν καν δρόμοι. Εκεί που όλες οι μετακινήσεις γίνονταν αποκλειστικά από μονοπάτια. Εκεί στις νότιες άγριες πλαγιές της Καλιακούδας βρίσκεται ο ερειπωμένος, εδώ και σχεδόν 50 χρόνια, οικισμός της Κοντίβας. Μέχρι το 1930 ονομαζόταν Κοντός. Στην ακμή του το χωριό είχε σχεδόν 30 οικογένειες, πράγμα που είναι σχεδόν απίθανο να πιστέψεις αν δεις με τα μάτια σου την τοποθεσία, έχοντας περπατήσει 1,5 ώρα από τον πλησιέστερο χωματόδρομο.

Λίγο πιο χαμηλά το γνωστό πια φαράγγι Πανταβρέχει. Πλέον κοντεύει να γίνει η Μύκονος της Ευρυτανίας, με οργανωμένες εξορμήσεις προς τα εκεί από το Μεγάλο Χωριό.



444628




Η διαδρομή γνωστή και μη εξαιρετέα με την Καλιακούδα να δεσπόζει στα ψηλά.




444629






https://www.youtube.com/watch?v=52IX0ZfQk-g




Άφιξη στο διάσελο. Δε γίνεται να χορτάσεις αυτή τη θέα όσες φορές και αν περάσεις.




444630






Απέναντι το επιβλητικό Πλατανάκι και προς τα δεξιά η Τριανταφυλλιά.




444631

billy84
07/07/2023, 14:37
Κατάβαση από το διάσελο μέχρι τα Δολιανά, τα οποία έχουν μόλις έναν κάτοικο και σήμερα ονομάζονται Στουρνάρα.





https://www.youtube.com/watch?v=y0kGpyClJm4

billy84
07/07/2023, 14:39
Από τα Δολιανά ένας παρατημένος χωματόδρομος με οδήγησε στο γραφικό εκκλησάκι της Αγίας Παρασκευής.





https://www.youtube.com/watch?v=FDAqBrrIjxE






Βρίσκομαι σε υψόμετρο 700m αλλά η ζέστη είναι αρκετή παρά το υψόμετρο.




444632






Η εντυπωσιακή Καλιακούδα δεσπόζει στο τοπίο. Δυσκολεύεσαι να πιστέψεις ότι ήρθες κάπου από εκεί πάνω μέσω δρόμου.




444633

billy84
07/07/2023, 14:43
Λίγο νωρίτερα υπάρχει σήμανση για το μονοπάτι προς την Κοντίβα με το νούμερο 11.



444634






Συνεχίζοντας αρχικά σε δασωμένο κομμάτι.




444635







Σε κάποια ξέφωτα θαυμάζω τους ορεινούς όγκους της Καλιακούδας




444636








Το μονοπάτι έχει μερικά εκτεθειμένα περάσματα. Αυτό είναι το 1ο. Η κάθε μετακίνηση τότε είχε κίνδυνο για τους ανθρώπους αλλά και τα μουλάρια φυσικά.




444637





444638





Σε αρκετά σημεία υπάρχουν ίχνη από την προσπάθεια συντήρησης του μονοπατιού από τους παλιούς δημιουργώντας ''μάντρες''.




444639






Το καταπράσινο Πλατανάκι. Διαχωρίζεται από την Καλιακούδα μέσω του φαραγγιού του Κρικελλοπόταμου.




444640






Άγριες αλλά εντυπωσιακές εξάρσεις!




444641






Ακόμη ένα εκτεθειμένο πέρασμα. Εγώ βρίσκομαι εδώ για αναψυχή, όμως κάποτε ο κόσμος περνούσε για τις βασικές ανάγκες.




444642





Αλλά τουλάχιστον έβλεπε αυτή τη θέα. Την εκτιμούσε άραγε όπως έπρεπε ή ήταν σκασμένος από τις κακουχίες?




444643

billy84
07/07/2023, 14:47
Πλησιάζοντας ένα μεγάλο ρέμα που φυσικά το μονοπάτι τραβερσάρει και συνεχίζει προς αυτήν την άγρια πλαγιά



444644





Η συνέχεια του μονοπατιού. Είμαι εντυπωσιασμένος μέχρι στιγμής και ακόμα δεν έχω δει τίποτα.



444645







Έχοντας περάσει το λεγόμενο Κερασόρεμα το οποίο έχει νερό που καταλήγει στο Πανταβρέχει. Η πλαγιά είναι μια τεράστια σάρα και είναι θεμα χρόνου να χαλάσει εντελώς το μονοπάτι το οποίο έχει ανοιχτεί κανά δύο φορές τα τελευταία 5 χρόνια.



444646






Συνεχίζοντας




444647










Σε αυτό το σημείο υπάρχουν ίχνη από το παλιό τσιμεντένιο λούκι που είχαν φτιάξει οι Κοντιβιώτες για να προμηθεύονται νερό από το Κερασόρεμα. Η απόσταση μέχρι την Κοντίβα όμως είναι πολύ μεγάλη και είναι ένα ακόμη ανθρώπινο έργο που με αφήνει άφωνο. Με πενιχρά μέσα και δυσκολίες τουλάχιστον κατάφεραν να φέρουν νερό στο χωριό.



444648






Φτάνω σε ένα από τα εντυπωσιακότερα περάσματα της Ελλάδας, το λεγόμενο ''πέρασμα του Αη Γιώργη'' με το εκκλησάκι χτισμένο σε μια απίθανη τοποθεσία. Το πέρασμα είναι στενό ανάμεσα σε γκρεμό και κατακόρυφα βράχια και σε κάνει να απορείς πως έχτισαν το εκκλησάκι αλλά και πως αντέχει η διαδρομή μετά από τόσα χρόνια.



444649





Μέσα στον Άη Γιώργη




444650







Παρακάτω υπάρχει μια σιδερένια σκάλα. Παλιότερα όμως πιστεύω ότι θα ήταν ξύλινη, με τον τρόμο που συνεπάγεται για να τη διασχίσει κανείς...

Μέχρι και τώρα δεν είσαι και άνετος.



444651







Από αυτό το σημείο φαίνεται το μεγαλείο αυτής της κατασκευής. Του ξωκλησιού, του μονοπατιού, της σκάλας, των ανθρώπων που το συντήρησαν και το περπατούσαν συνέχεια. Είμαι απλώς με το στόμα ανοιχτό και παρατηρώ κάτι που αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δε θα το πίστευα!



444652





444653

billy84
07/07/2023, 14:51
Μετά από κανά τέταρτο βλέπω από ψηλά την Κοντίβα. Που πήγαν και έχτισαν σπίτια οι άνθρωποι??? Έχω περπατήσει πάνω από μια ώρα σε δύσβατη πλαγιά χωρίς δρόμο!!!

Βέβαια αν το καλοσκεφτείς, αυτοί που ήρθαν εδώ πάνω, πιθανότατα επί Τουρκοκρατίας, είχαν τουλάχιστον το κεφάλι τους ήσυχο. Σιγά μην έρχονταν εδώ οι Τούρκοι να εισπράξουν φόρους. Και οι φόροι φυσικά ήταν το λιγότερο...



444654







Άγριοι όγκοι ακριβώς από πάνω μου




444655









Έχοντας μπει μέσα στον οικισμό




444656






Συναντάω το πρώτο σπίτι που αρνείται να πέσει. Είναι περήφανο σαν εκείνους που το έχτισαν με τα χέρια τους.




444657




444658








Η πίσω πλευρά του έχει καταρρέυσει




444659







Καλντερίμι που με οδηγεί στην εκκλησία του χωριού.




444660







Ακόμη ένα σπίτι που αρνείται να παραδοθεί στη μανία της φύσης





444661

billy84
07/07/2023, 14:53
Η εκκλησία του χωριού παραδόξως στέκει πολύ καλά ακόμα.



444662








Το τελευταίο και καλύτερο το άφησα για το τέλος. Διώροφο σχολείο σε οικισμό που προσεγγίζεται μόνο από μονοπάτι??? Πως σας φαίνεται? Κτήριο 2 ορόφων? Έχω μείνει άναυδος.




444663





444664







Για πόσο ακόμα θα στέκει με αυτές τις τεράστιες ρωγμές?




444665



444666







https://www.youtube.com/watch?v=PqkAMw7walU

billy84
07/07/2023, 14:55
Επιστροφή στα Δολιανά μετά από συνολικά 3,5 ώρες και συνέχεια της εξόρμησης προς το Πλατανάκι. Αρχικά κατέβηκα μέχρι τη γέφυρα του Πανταβρέχει και ανέβηκα στον Πρόδρομο.




https://www.youtube.com/watch?v=10HQgyh_XMI






Από εκεί συνέχισα χωμάτινα μέχρι την Κοκκινόβρυση, χτισμένη στα 1020m, από τα ορεινότερα χωριά της Αιτωλοακαρνανίας. Ουσιαστικά με αυτή τη διαδρομή άλλαξα νομό, από την Ευρυτανία που βρισκόμουν.



444667







Στην πλατεία του χωριού είχε γλέντι με κλαρίνα κλπ



444668

billy84
07/07/2023, 14:58
Από την Κοκκινόβρυση ήθελα να συνεχίσω χωμάτινα προς Αμπέλια όμως στην αρχή της διαδρομής είδα ταμπέλα ότι ο δρόμος είναι κλειστός λόγω κατολίσθησης. Η εναλλακτική ήταν να κινηθώ προς Αργυρό Πηγάδι αλλά επειδή τη συγκεκριμένη διαδρομή την είχα απωθημένο, είπα να δοκιμάσω να την κάνω και να φτάσω όσο πάει.



444669







Συνέχισα το δρόμο ο οποίος μου φάνηκε ανέλπιστα καλός για να είναι κλειστός. Μάλιστα πέτυχα και δύο αγροτικά. Μήπως τελικά ήταν παραπληροφόρηση η ταμπέλα?




444670





Τους σταμάτησα και τα είπαμε λίγο. Ο κύριος αυτός είναι δημοτικός σύμβουλος στην περιοχή από ότι μου είπε και την πινακίδα την έχουν για να μην παρασυρθεί και πάει κανένα απλό αυτοκίνητο και μπλέξει. Μου είπε ότι γίνονται προσπάθειες στην περιοχή για να διατηρηθούν οι δρόμοι, του είπα ότι γνωρίζω καλά πόσο δύσκολο είναι το έργο του. Όταν του είπα ότι πήγα στην Κοντίβα εντυπωσιάστηκε και μου μίλησε για ένα μονοπάτι που προσπαθούν να ανοίξουν από το Αντίρριο το οποίο θα περνάει από εκεί και θα καταλήγει Καρπενήσι. Μεγαλεπίβολο το σχέδιο!




444671







Άφιξη στα Αμπέλια σε πανέμορφη τοποθεσία. Στο βάθος το όρος Άννινος




444672

billy84
07/07/2023, 15:02
Από τα Αμπέλια συνέχισα χωμάτινα προς τον Άγιο Θεόδωρο με στόχο να βγω στην Κόνισκα κάπως ανορθόδοξα. Ο δρόμος από νωρίς μου έδειξε ότι είναι παρατημένος για χρόνια.



444673





Έχασα ύψος μέχρι το φαράγγι του Γιδομανδρίτη και συνάντησα μια γέφυρα που παραδόξως ακόμα στέκει.



444674




Οδηγώντας πάνω σε χόρτα, δεν έδινα ούτε μια πιθανότητα να βγαίνει αυτή η διαδρομή.




444675








Η οποία σημειωτέον είναι καταπληκτική με άγριους ορεινούς όγκους να με παρακολουθούν.




444676










Από μακριά αυτή η κατολίσθηση μου φάνηκε ότι είναι και το τέλος. Και όμως πέρναγε.





444677








Αργότερα η κλίση ανέβηκε κατακόρυφα και αν βρισκόμουν εδώ άλλη εποχή θα έπεφτε πολύ γέλιο με το βρεγμένο γρασίδι από κάτω.





444678







Τελικά μετά από ανηφοριές υψηλότατης κλίσης συνάντησα μερικά μελίσσια. Δεν υπάρχει περίπτωση όμως να ανεβαίνει αγροτικό αυτον τον δρόμο για τις μέλισσες οπότε κατάλαβα πως βρίσκομαι πολύ κοντά στην Κόνισκα και ο δρόμος θα βγει τελικά.




444679






Θέα φανταστική από πολύ ψηλά




444680

billy84
07/07/2023, 15:04
Ανέλπιστη άφιξη στην Κόνισκα. Αν με έβαζες να παίξω στοίχημα για το αν βγαίνει θα έδινα απόδοση 1.05 για το ότι δε βγαίνει με τίποτα!:D





444681








Πίσω ο εντυπωσιακός Άννινος




444682









Σκεφτόμουν να γυρίσω χωμάτινα από Μεσοκώμη και να βγω στη Δομνίστα αλλά επικράτησε η λογική και συνέχισα μέχρι Θέρμο και λίμνη Τριχωνίδα





444683






















Μιας και είχα ακόμα φως, κατάφερα να επιστρέψω από τη Ναύπακτο και να γλιτώσω την κίνηση από Κόρινθο μέχρι την Αθήνα. Ήταν ακόμα μια φανταστική εξόρμηση πίσω στο χρόνο. Αναρωτιέμαι αν μπορούσα να τηλεμεταφερθώ 100 χρόνια πίσω και να δείξω αυτό το ταξιδιωτικό σε έναν ντόπιο από την Κοντίβα, πως θα με κοιτούσε? Η εξέλιξη είναι πραγματικά αλματώδης και είναι από τους λόγους που τέτοια χωριά δεν πρόκειται να κατοικηθούν ποτέ ξανά. Αν κατοικηθούν ξανά τότε τα πράγματα δε θα είναι καθόλου καλά για όλους.



Πάντα όρθιοι! :beer:

azar41
07/07/2023, 17:07
Aπολαυστικός για άλλη μια φορά!Ταξίδι στο χρόνο πράγματι με ωραία περιγραφή και απίστευτες φωτογραφίες!
Τέτοια εποχή πέριση είχα κάνει την διαδρομή απέναντι και έβλεπα την Κοντίβα απο μια στάση εκεί στη βράχινη έξαρση που έχεις σε μια φωτό,αλλά με αποθάρρυνε η ζέστη και δεν έβγαινα απο χρόνο.
Είναι απίστευτο που έχτισαν οι άνθρωποι!
Το κομμάτι Αμπέλια -Κόνισκα,πολύ μου άρεσε,στα υπόψην!
Καλή συνέχεια,πάντα τέτοια!

billy84
08/07/2023, 12:49
Aπολαυστικός για άλλη μια φορά!Ταξίδι στο χρόνο πράγματι με ωραία περιγραφή και απίστευτες φωτογραφίες!
Τέτοια εποχή πέριση είχα κάνει την διαδρομή απέναντι και έβλεπα την Κοντίβα απο μια στάση εκεί στη βράχινη έξαρση που έχεις σε μια φωτό,αλλά με αποθάρρυνε η ζέστη και δεν έβγαινα απο χρόνο.
Είναι απίστευτο που έχτισαν οι άνθρωποι!
Το κομμάτι Αμπέλια -Κόνισκα,πολύ μου άρεσε,στα υπόψην!
Καλή συνέχεια,πάντα τέτοια!



Να είσαι καλά Πάρη! Εντάξει για την Κοντίβα τα είπαμε, μιλάμε για άθλο που κρατήθηκε αυτό το χωριό για πολλά χρόνια με κόσμο. Από διαδρομές το Αμπέλια-Κόνισκα νομίζω έκλεψε την παράσταση για τους ''εναλλακτικούς''!:beer:

stavrouliasp
09/07/2023, 00:15
Φανταστικός! Πολλά μπράβο ρε φίλε και ευχαριστούμε που μοιράστηκες το ταξίδι σου μαζί μας.

billy84
10/07/2023, 11:28
Φανταστικός! Πολλά μπράβο ρε φίλε και ευχαριστούμε που μοιράστηκες το ταξίδι σου μαζί μας.



Σε ευχαριστώ αδερφέ! Πάντα όρθιος!:beer:

gaslion
10/07/2023, 12:45
Μπράβο ρε φίλε! Η περιοχή εκεί προκαλεί ανατριχίλα με την αγριάδα της...Βλέπω στον χάρτη ότι υπάρχει και πρόσβαση από τα δυτικά, απέναντι από την Καστανούλα. Λες να βγαίνει από εκεί;

George_M.
10/07/2023, 15:32
μονο δεος ταιριαζει στο πασο της Καλιακουδας κ στον ορεινο της ογκο ενω η διαδρομες κ απο τις δυο πλευρες τα σπανε η καθεμια με διαφορετικο τοπιο κ τεραιν!
ενα πασο που αν γινει ποτε ασφαλτος θα κοντραρει ανοιχτα καθε Ιταλικο...
για μενα μακραν το πιο δυνατο ορεινο περασμα που εχουμε στην χωρα μας!

στα λοιπα τωρα τι να λεμε...βγαζεις εκδρομικους λαγους απο το καπελο σου ασταματητα φιλε Βιλλ!!
ενω το περασμα απο Αμπελια Κονισκα εχει τσαλακωσει πολυ κοσμο να ξες..αλλ με σενα βρηκε το μαστορα του...!:lol:

billy84
10/07/2023, 17:40
Μπράβο ρε φίλε! Η περιοχή εκεί προκαλεί ανατριχίλα με την αγριάδα της...Βλέπω στον χάρτη ότι υπάρχει και πρόσβαση από τα δυτικά, απέναντι από την Καστανούλα. Λες να βγαίνει από εκεί;


Μέχρι το ποτάμι είναι η ίδια διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσει κανείς για Πρόδρομο. Είδα σήμανση για Πρόδρομο οπότε σίγουρα μέχρι το ποτάμι κατεβαίνει εύκολα. Το ερώτημα είναι όμως τι συμβαίνει στη συνέχεια που χρειάζεται να καλυφθεί απόσταση μέσα στο ποτάμι και μετά να ανέβει ξανά προς Μερτισίτσα. Κάποτε αυτό το μονοπάτι το χρησιμοποιούσαν οι κάτοικοι των χωριών αλλά είναι άγνωστο το αν υπάρχει ακόμα. Βέβαια με βρεγμένα παπούτσια θα είναι ταλαιπωρία.:beer:


μονο δεος ταιριαζει στο πασο της Καλιακουδας κ στον ορεινο της ογκο ενω η διαδρομες κ απο τις δυο πλευρες τα σπανε η καθεμια με διαφορετικο τοπιο κ τεραιν!
ενα πασο που αν γινει ποτε ασφαλτος θα κοντραρει ανοιχτα καθε Ιταλικο...
για μενα μακραν το πιο δυνατο ορεινο περασμα που εχουμε στην χωρα μας!

στα λοιπα τωρα τι να λεμε...βγαζεις εκδρομικους λαγους απο το καπελο σου ασταματητα φιλε Βιλλ!!
ενω το περασμα απο Αμπελια Κονισκα εχει τσαλακωσει πολυ κοσμο να ξες..αλλ με σενα βρηκε το μαστορα του...!:lol:



Έλα ρε Γιώργαρε είναι τελικά γνωστό αυτό το πέρασμα από Αμπέλια? Το είχα για τελείως άγνωστο γιατί πραγματικά από το δορυφόρο ίσα που φαίνεται! Για να είμαι ακριβής, το πέρασμα ουσιαστικά ξεκινά από τον Άγιο Θεόδωρο απλώς στο βίντεο ξεκίνησα από τα Αμπέλια να τραβάω. Φανταστικό κομμάτι για σκληροπυρηνικούς μαζοχιστές!:lol: Δεν πίστευα ότι θα βγει με τίποτα.


Να είσαι καλά φίλε!:beer: